BUITENLAND MANIOE WEIGERT EEN KABINET TE VORMEN. Lichamelijke Opvoeding AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 12 JUNI 1930 TWEEDE BLAD Waarschijnlijk omdat hij met andere partijen moest samenwerken. Toch een generaalsregeering aan de orde? Koning Carol II is een macht waarmee rekening gehouden dient te worden. Koningin Marie naar Boekarest. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Nog steeds is het de toestand in Roemenië, die in de allereerste plaats onze belangstel ling blijft vragen. Twee telegrammen, gemerkt met het ■woord „officieel" bereiken ons respectieve lijk uit Weenen en Boekarest. Dat uit Wee- nen luidt: Koningin Marie is Woensdag met den Orient Express naar Weenen vertrokken, waar zij door den Roemeenschen zaakgelas tigde Zaborovski is begroet. Koningin Marie heeft het volgende ver klaard: Ik ga thans naar mijn land om den ko ning, mijn zoon Carol, behulpzaam te kun nen zijn. Ik wil de geheele koninklijke fami lie om zijn troon geschaard zien. Ik weet, dat de koning een moeilijke taak heeft te ver vullen en ik wensch van ganscher harte, dat hij alle partijen en alle levende krachten van het land zal kunnen vereenigen voor de [vervulling van zijn groote zending! Het tweede, officieele bericht behelst het volgende Z. M. Koning Carol II heeft Manicoe be last met de vorming van een kabinet. Manioe heeft .de opdracht aanvaard. Voorts vernemen wij nog het volgende: Nadat de pogingen om een Concentratie- regeering te vormen, definitief waren mis lukt, heeft Koning Carol II den voormaligen minister-president Manioe Woensdagmiddag opdracht gegeven zich met de vorming van een regeering te belasten. Het is waarschijnlijk, dat aan deze regee ring, behalve de Nationale Boerenpartij ook vertegenwoordigers van andere politieke partijen zullen deelnemen, voor zoover dit door Manioe dienstig geoordeeld wordt. Nauwelijks hebben wij deze telegrammen ontvangen, of een derde bericht meldt dat Manioe zich na een beraadslaging met de nationale boerenpartij naar het koninklijk paleis begaf, waar hij den koning mededeelde dat hij de kabinetsformatie niet op zich kon nemen. Gelijk bekend is, was het de wensch van den koning geweest, dat Manioe ook verte genwoordigers der andere partijen in zijn kabinet zou'opnemen. Hierop zijn de eerste onderhandelingen waarschijnlijk mislukt. Men verwacht thans dat koning Carol Don derdag generaal Presan met de formatie van een kabinet zal belasten. Mocht ook generaal Presan weigeren, dan zou generaal Marescoe in aanmerking komen. Welke conclusies is men nu gerechtigd te trekken? Men herinnert zich uit de eerste berichten uit Roemenië, dat de diepere beteekenis van de jongste intrigues gezocht most worden in den strijd van de regeeringsparij (Boeren partij) tegen de liberalen (Vintilla Bratia- noe). Men verwachtte dan ook, dat, nadat een voor den vorm in het leven geroepen kabinet Carol tot koning had uitgeroepen, Manioe met een sterke boerenregeering voor den dag zou komen. De zaak is echter niet zoo eenvoudig. Spoedig bleek dat prof. Jorga, Manioe's medestander die een invloedrijke groep mi litairen en intellectueelen vertegenwoordigt, voor de vorming van een regeering van ge neraals was. In ieder geval kreeg Manioe opdracht om een kabinet te formeeren. Uit het feit dat hij aan die opdracht niet heeft kunnen vol doen, mag men de gevolgtrekking maken, dat hij geweigerd heeft met andere partijen samen te werken! Hierdoor stijgen de kansen van de gene raals! En misschien is Carol II heelemaal niet afkeerig (gezien de houding van een deel der liberale partij!) van een regeering die aan het leger ontsproten is! Intusschen wettigen de gebeurtenissen de veronderstelling dat Carol niet een ledepop is, in de handen van de Roemeensche poli tici. En nu komt de handigste aller intrigan ten, de leidster van de Roemeensche ko ninklijke familie, koningin Marie, óók nog naar Boekarest. „Want de heele familie dient om Carol's troon geschaard te zijn." L. A. De Nationaal-Socialistische uniform in Pruisen. BERLIJN. II Juni (V. D.) De officieele Pruisische Persdienst deelt mede. dat de Pruisische Minister van Binnenlandsche Za ken het volgende decreet aan de politiecom missariaten heeft doen toekomen: „Op grond van Par. 10: II: 17, van het Al gemeen Landrecht wordt ter handhaving van de openbare rust, veiligheid en orde het in 't openbaar dragen van de z.g. „partij uniform" der Nationaalsocialistische Arbeiderspartij inclusief nevenorganisaties, voor Pruisen verboden. Dit verbod zal met alle der politie ten dienste staande middelen worden uitge voerd". Nieuwe opstand in Parahyba. LONDEN, 11 Juni (V. D.) Naar uit Per- nambuco gemeld wordt, is in den staat Pa rahyba opnieuw een opstandige beweging uitgebroken. Bij een botsing tusschen bonds- troepen en opstandelingen zijn ruim 100 dooden gevallen, terwijl het aantal gewonden groot is. De leider der opstandelingen, Pe- reira, heeft de regeering in Rio de Janeiro telegrafisch medegedeeld, dat hij het gebied van Princesa, dat door hem bezet is, onaf hankelijk heeft verklaard van de centrale regeering van Brazilië, hetgeen, volgens Pe- reira, de wil van het volk is. De Braziliaansehe regeering heeft verster kingen gezonden naar de troepen, die de op standiger.. bestrijden. Twee Russische employés te Parijster dood veroordeeld. KOWNO, 11 Juni. (V, D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft hedenmiddag het proces voor het hoogste gerechtshof der Sow jet- Unie plaats gevonden tegen 2 employés vali de Russische handelsvertegenwoordiging te Parijs, die er van beschuldigd werden zonder opdracht te Parijs zaken te hebben gedaan en daardoor de Sowjet-Unie belangrijke schade te hebben berokkend. Daar de em ployés geweigerd hadden naar Moskou terug te keeren, zijn zij bij verstek ter dood veroor deeld. De strijd om Australiërs gouverneur. Reuter seint: In een lang artikel, dat tot opschrift heeft: „Achter de schermen van den strijd om den gouverneur-generaal", schrijft de „Sydney Evening News" dat de federale regeering krachtige pogingen doet om den opperrechter Isaac Isaacs benoemd te krijgen als opvol ger van lord Stonehaven. Achter de scher men, aldus het blad, is een titanische strijd begonnen. Er wordt op gewezen dat Isaac's naam er slechts een was, die aan de regee ring in het moederland werd voorgelegd en dit geschiedde vrijwillig, zonder eenige spe ciale uitnoodiging van Londen, omdat de Labour-ministers van het Australisch ge- meenebest vroeger hadden besloten te zullen trachten, dat zou worden afgeweken van den ouden regel, dat de gouverneur-gene raal de direct benoemde vertegenwoordiger des konings moest zijn. Daar de kwestie niet per telegram of brief kan worden geregeld is overeengekomen, dat zij hangende zal blij ven tot Scullin in den herfst de rijksconfe rentie bezoekt. Intern. Arbeidsconferentie. De Internationale Arbeidsconferentie heeft uitsluitend procedure-quaesties behandeld, aldus het Hbld. In de commissie voor den gedwongen ar beid zal prof. Moresco als Nederlandsch re- geeringsgedelegeerde optreden; als plaatsver vanger van den regeeringsgedelegeerde zul len die commissie volgen de heeren mr. B. J. Haga en Soejono. Namens de Nederlandsche arbeiders zal de heer hadji Salim in deze commissie zitting nemen. In de commissie voor den arbeidstijd der kantoorbedienden zal de Nederlandsche regeering vertegenwoor digd zijn door mgr. Nolens met inspecteur H. J. Scholte als plaatsvervanger. De Nederland sche arbeiders zijn hier vertegenwoordigd door den heer G. J. A. Smit Jr., met als plaatsvervanger de heer J. Nauta. In de com missie voor den arbeidstijd in de steenkool mijnen vertegenwoordigt mgr. Nolens, plaats vervanger mr. C. N. Couvée de Nederland sche regeering. De werkgevers zijn hier door mr. A. Haex vertegenwoordigd, terwijl de heer J. Pelzer de Nederlandsche arbeiders vertegenwoordigt. Tenslotte zal in de com missie voor het jaarlij ksch onderzoek van de rapporten de heer P. J. S. Serrauens zitting nemen en is mr. P. W, J. H. Cort van der Linden tot werkgeversgedelegeerde in de commissie voor het reglement benoemd. De vorming van de Balkan federatie. V.D. meldt uit Athene dat de oud-premier Papanastassion, in het parlement heeft ver klaard dat de vorming van een Balkan conferentie zal worden besproken, op de eerste Balkanconferentie, die te Athene in October zal worden gehouden. Papanastas sion zeide o.a. dat de internationale vredes conferentie van verleden jaar de methode van consolidatie van den vrede door verster king van den Volkenbond had onderzocht en besloten had de vorming van federale bon den tusschen staten te bevorderen. Te dien einde worden jaarlijksche conferenties nood zakelijk geacht; niet zoozeer conferenties met een parlementair karakter als wel een reünie van verschillende -volksvertegenwoordigers. Een Balkan-Unie nu, zei Papanstasion. zal niet alleen de verwerkelijking van een Euro* peesche federatie niet tegenwerken, doch deze zelfs vergemakkelijken. Ten slotte verzocht spr. de gastvrijheid van Griekenland voor de conferentie. In zijn antwoord beloofde Venizelos zijn warmste sympathie met de werkzaamheden van het a.s. congres, dat, aldus Venizelos, naar wij hopen, het terrein zal voorbereiden voor een definitieve overeenkomst tusschen de Balkanstaten. Verder verklaarde hij, dat ofschoon de regeering niet in staat was officieel deel te nemen aan het congres, zij alle mogelijke hulp zou bieden, teneinde het tot een sue* ces te doen worden. De regeering. aldus spr. heeft reeds overeenkomsten gesloten met twee Balkanstaten en streeft er naar ook met de overige tot overeenkomsten te komen. Nog een slachtoffer van Russische methoden. Het „Journal" zegt. dat er eiken dag employés der Sovjet-organisaties te Parijs zich komen voegen bij de Russische emigranten, daar zij weigeren naar Rusland terug te keeren. Wat Naumof aangaat, die zooals ge meld uit den trein Warschau-Moskou wilde springen zegt de algemeene inlichtingen dienst. dat men in het geheel geen aanwij zingen over dezen persoon heeft kunnen vin den. Voorts verneemt het „Journal", dat Gold stein, de algemeene vertegenwoordiger van de Russische handelsorganisatie geweigerd zou hebben naar Rusland te vertrekken. Naoemof, het lid van de Sovjethandels- vertegenwoordiging te Parijs -7- in tegen stelling met de eerste berichten, wordt nu klaarblijkelijk aangenomen, dat zijn inden- titeit vaststaat heeft in het ziekenhuis in Warschau verklaard, dat toen hij eenige dagen geleden zonder opgaaf van redenen naar Moskou ontboden werd, reeds vermoed de dat aan zijn trouw getwijfeld werd. Noch tans ging hij op reis, maar reeds aan de Belgische grens kreeg hij den indruk door agenten van de gepeoe gevolgd te worden, aldus de N.R.C. Na het vertrek uit Warschau had een on bekende hem zoo onbescheiden over het doel van zijn reis en zijn gezindheid tegenover de Sovjetregeering trachtten uit te hooren, dat hij uit den trein had willen springen. Na een korte worsteling met den onbekende, was hem dat ook gelukt. Hij loochende dat hij zelfmoord had willen plegen. Hij heeft den Poolschen minister van binnenlandsche zaken gevraagd tot het herstel van zijn ge- zondheid in Polen te mogen blijven. Daarna zou hij naar Frankrijk terugkeeten. Een manifest van George Bratianoe. BOEKAREST, 10 Juni IW.B Oeorg Bratianoe. de zoon van Jan Bratianoe heeft een manifest gepubliceerd, waarin hij de liberale partij oproept mede te werken aan de consolidatie van Roemenië onder leiding van koning Carol. Twee van de vier afdeelingen der liberale partij te Boekarest hebben zich tegen Vintilla Bratianoe uitgesproken. Hoe de laatste van een oud geslacht begraven werd. De Skandinaafsche' correspondent van het Hbld. meldt, dat bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van graaf Blake, den laatsten mannelijke afstammeling uit het oudste Zweedsche grafelijk geslacht, een treffende plechtigheid heeft plaats gehad, welke het uitsterven van dit roemrijk ge* slacht het eerste der ridderschap moest symboliseeren. De kerkelijke ceremoniën in de aloude dorpskerk werden geleid door den aartsbis* schop van Uppsala, dr. Süderblom, en bijge woond door den kroonprins en den broeder van den koning. Na afloop van den kerkelijken dienst, vóórdat de kist in de familiegrafkelder bij gezet zou worden, schreed de rijksheraldicus naar voren en sloeg het famllieschild, dat achter de baar was opgesteld, in stukken. Daarna droegen oude dienaren de kist in den grafkelder. Allen verlieten de kerk en de aartsbisschop, Freiherr von Rosen, de erfge naam van den laatsten graaf Brake en de rentmeester begaven zich naar het slot, waar graaf Magnus meestentijds vertoefde. Daar stapten zij in een boot, die naar het midden van de fjord geroeid werd. Toen stond de aartsbisschop op, ontblootte het hoofd en liet den sleutel van den grafkelder in het water verzinken. De laatste Brake was bijgezet, de deuren van den grafkelder zouden zich nooit meer openen. SPORT EN SPEL Wedstrijden. De lichamelijke opvoeding in haar veel zijdigheid brengt ons vaardigheden bij, die, vooral bij de jongeren, de lust doen ont waken om de verkregen technische vaardig heden en de toeneming van kracht en uit houdingsvermogen te toetsen aan het kun nen van anderen. Aangezien men dit streven in den jongen mensch bezwaarlijk als ab> normaal kan qualificeeren, =ijn daarmede de wedstrijden in principe geaccepteerd. Het is nu echter aan de leiders der diverse sport organisaties, om het wedstrijdwezen Ln goede banen te leiden en te houden. En laten wij het nu maar dadelijk zeggen dat is niet altijd even gemakkelijk. Voor alles zal men de deelnemers aan de verschillende vormen van lichaamsoefeningen er van moe ten doordringen, dat deelneming aan wed= strijden uiteraard alleen voor de uitblinkers in een tak van sport is weggelegd. De redenen waarom men aan sport gaat doen zijn zeer individueel; ieder zal dat voor zichzelf moe ten beoordeelen en beslissen. Mocht iemand als voornaamste beweegreden hebben de deelneming aan wedstrijden, dan is dit in ieder geval een verkeerd uitgangspunt. Nie mand kan tevoren zeggen of zijn vorderim gen in een onderdeel van de sport zoodanig zullen zijn, dat het uitkomen in wedstrij den te verdedigen is. Nog erger eveirwel wordt het, wanneer men met wedstrijden wil beginnen en„ hoe belachelijk het ook moge klinken, dat komt ook al voor. Ik heb het al eens eerder ver teld, maar dat is al lang geleden. Een bestuurslid van een nieuw opgerichte voetbalclub komt op mijn spreekuur met de vraag of een gemeente-terrein in huur kan worden verkregen. Nadat ik geïnformeerd had hoeveel leden de nieuwe vereeniging telde en mijn bezoeker geantwoord had „vijf tien", kregen wij al dadelijk verschil van meening, want ik betoogde dat hij er dan voor beoefening van de voetbalsport zeven te weinig had. terwijl hij volhield, dat er nog vier over waren. Zijn verklaring was even eenvoudig als af doende. „Wij spelen alleen maar wedstrijden, me neer, en dagen dus steeds andere clubs uit". Toen ik mij verstoutte te vragen: „Kun nen jullie dan voetballen?" kreeg ik slechts tot wedervraag: „Wie kan dat nou niet?" Het ontging mijn optimistischen bezoeker blijkbaar geheel, dat ik over heel iets anders sprak dan hij. Het kunnen voetballen van hem en zijn sportminnende kameraden bestond zeer waar schijnlijk in niet veel meer dan een zwak besef van de spelregels. Men zou nu kunnen vragen, wat het er eigenlijk .toe doet of op. de andere helft van het voetbalveld elf clubgenocten spelen of elf spelers van een andere vereeniging. Voor mijn gevoel is dat een zeer groot verschil; Wanneer uitsluitend leden van één vereent ging het veld bezetten en er is nog sprake van eenige leiding in zoo'n club, hetzij van het bestuur, hetzij door een trainer, dan blijft de kans bestaan, dat aan het „oefenen" ook aandacht wordt geschonken. Men zal het spel kunnen staken, een moeilijke situatie opzettelijk nog eens weer reconstrueeren en eenige malen laten oplossen op verschillen de manieren, of tien hoekschoppen achter elkaar laten nemen enz. Van deze wijze van oefenen is nat-uurSjk geen sprake, wan neer twee elftallen van verschillende ver. eenigingen tegen elkaar spelen, zelfs niet-, wanneer de spelers zelf de ontmoeting niet als een wedstrijd beschouwd zouden willen zien. De tegenpartij behoort tot een andere club en men zal dus de voldoening willen hebben om deze met een nederlaag naar huis te sturen. Deze overweging zal het geheele spel beheerschen en de „oefening" Is ver te zoeken. Zulke gevallen komen niet alleen op de voetbalvelden voor; als de tennisbanen kon den spreken, zouden zij er ook het noodige van kunnen vertellen. Hoewel men graag zegt, dat deze tak van sport door de meer intel lectueel ontwikkelden wordt beoefend, is er toch menig tennisspeler, die van „oefening" niets wil weten. Juist zij, die er weinig of niets van kunnen, willen niet anders dan punten tellen en dus graag winnen. Zij spelen dan voorzichtig en laten iedere kans. om eens een moeilijken bal te nemen, ongebruikt voor bij gaan; het is immers beter om hem „uit" te laten gaan, want dat scheelt je weer zoo veel punten. Ieder partijtje wordt door zulke knoeiers tot een wedstrijd -gemaakt; ze zijn met. geen mogelijkheid te bewegen tot het slaan zonder punt-en-telling. De serieuze oefening vindt men alleen bij de betere spelers; de anderen zijn bij het verlaten van de baan niet vol daan over verschillende moeilijke ballen, die zij met- succes geretourneerd hebben, doch alleen over het onnoozele feit, dat- zij b.v. van de vier sets, die zij speelden er drie ge wonnen hebben. Zulke menschen, die natuurlijk in andere takken van sport even goed zijn aan te wijzen, zijn en blijven de stumperds in de sport, die wel door zon en buitenlucht aan een gebruind en gezond uiterlijk zullen wor den geholpen, doch wier geest steeds duf en klein zal blijven, al zouden zij tot hun hon derdste jaar op hun benepen vijze aan sport blijven doen. De beste toestanden vindt men in de athletiek- en roeivereenigingen. Daar is het deelnemen aan wedstrijden slechts voor de allerbesten weggelegd. Wie er voor in aan merking komen, moeten een zeer serieuze trainingsperiode doormaken en zich tal van genoegens ontzeggen. Zij moeten zich onder de meestal strenge leiding van den coach stel len en zich onvoorwaardelijk naar zijn aan wijzingen gedragen. Bovendien moeten zij zich tot een zoodanige zelftucht opwerken, dat zij niet onder toezicht van den coach zijnde de voorgeschreven regelmatigheid en soberheid in levenswijze trouw volgen. Echter ook voor deze speciaal getrainde wedstrijd-uitverkorenen bestaan groote ge* varen. Zij behooren als regel tot de jongeren, en hun leeftijd stelt hen gewoonlijk nog niet in het bezit van zooveel zelfbeheersching en zelfkennis, dat geheel voorkomen kan worden, dat zulke jongelui zich als de be langrijkste menschen in de vereeniging be ginnen te voelen. Vooral in de roeivereeni* gingen, waar voor het race-seizoen door enkele jongeren enorme sommen worden uitgegeven "aan het kostbare materiaal, transportkosten en inschrijfgelden, zijn die gevaren niet denk beeldig. De jongeren zouden het, althans voor een deel, wel kunnen begrijpen, maar denken er niet over na, dat de oudere en niet aan wedstrijden deelnemende leden, die een lange reeks van jaren lid blijven en een betrek kelijk gering gebruik van het booten-mate riaal maken, de kurk vormen, waar de ver eeniging op drijft. Een roeivereeniging van jongens zou financieel niet kunnen bestaan, om van race*roeien nog maar niet eens te spreken. Een en ander is oorzaak, dat aan de coaches niet alleen eischen behooren te wor den gesteld omtrent kennis van de roei* techniek en bekwaamheid als instructeur, doch vooral niet minder met betrekking tot overwicht op de jeugdige wedstrijd-deel. nemers als gevolg van leeftijd en levenserva ring. Alleen zoo'n coach zal zijn jongens voor zelfoverschatting en aanmatiging kunnen be hoeden. Met dit al blijft het wedstrijdelement nood zakelijk in de sport om het gezonde beginsel van krachtmeting in vreedzamen en sporae. ven strijd tot zijn recht te doen komen. Het bovenstaande beoogt slechts, enkele voorbeelden te geven uit de tallooze moei lijkheden, welke zich kunnen en als regel ook zullen voordoen. H. L. WARNIER. ROEIEN. FINALE „TELEGRAAFBEKER". LAGA WINT NA EEN SCHITTERENDE RACE. Woensdagavond had de finale om den „Telegraafbeker" plaats tusschen de win naars van de twee heats van Dinsdagavond, n.l. Laga en Triton. Te 7.10 uur wordt door den heer J- J. Blussé het startsein gegeven. Beide ploe gen straten met goeden spurt en gaan met een tempo van ongeveer 39 over de baan. Reeds direct valt waar te nemen, dat het een spannende race zal worden, want beide ploegen geven elkaar goed partij. Het blijft een tijdlang een boord-aan-boord race. Bij „Amstelrust" komt Laga iets opzetten en weet een kleinen voorsprong te behalen. Triton weert zich echter kranig. De verschil lende bochten worden door belde ploegen goed genomen. Bij „Zorgvlied" liggen de booten gelijk! Zoo blijft het tot de gasfa briek, waar de Delftenaren een spurt in zetten en een kleinen voorsprong weten te behalen. Bij den Omval liggen de ploegen echter nogmaals gelijk en een fraaie race ontspint zich. Bij „Willem III" loopen de Utrechtenaren ietwat uit, docv. Laga laat zich niet onbetuigd en bij Schollenbrug ligt zij een halve lengte voor. De spanning wordt niet weinig verhoogd als bij „Nereus" de ploegen opnieuw gelijk liggen. Laga zet nu den eindspurt ih en weet geleidelijk tot een halve bootlengte uit te loopen. De Utrechtenaren zetten onder de uiterste inspanning van krachten er alles op, om in te loopen. De aanmoedigingen van de talrijke toeschouwers groeien aan tot een waar geloei. Alle pogingen blijven ech ter zonder resultaat en met een lengte voorsprong gaat Laga als eerste over de eindstreep in den tij4 van 15 min, 49 scc. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN b 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN LAWNTENNIS. DE WEDSTRIJDEN TE WIMBLEDON 26 LANDEN VERTEGENWOORDIGD. Uit Londen: De internationale Engelsche tenniskampioenschappen, te Wimbledon, de wedstrijden om het officleuse wereldkam- poenschap, hebben dit jaar groote belang stelling. Reeds hebben zich 26 landen aan gemeld. De wedstrijden beginnen op 23 Juni a.s. Nederland komt o.a. met Timmer WATERPOLO. H. P. C. n—D. W. R. II (5—n De H P. C.'ers waren ln dezen wedstrijd veel sterker dan hun tegenstanders, voor namelijk door betere combinatie en sneller zwemmen. Het spel Is nog maar even aan den gang, als Huisstede onhoudbaar inzet (1—0). De verdediging' van D. W. R. wordt vaak gepas seerd; Thuis heeft geluk, als er drie maal tegen zijn doelpalen wordt geschoten. Ach tereenvolgens ontstaan nog twee doelpun ten voor H. P. C. uit zuiver combinatiespel, alvorens de rust intreedt. Na doelwissellng moet één der Waterrat ten het veld ruimen, en hoewel de Haar- lemsche achterhoede haar uiterste best doet, is door het tactisch opzwommen der H. P. C.'rs toch geen vierde doelpunt te voor komen. Als dan Hecrkens Thijssen leelljk voor het D. W. R -doel mist, komt Voerman naar voren, die Schutter in het H. P. C.-doel geen kans geeft <4—1). Even voor tijd benutten'de II. P. C.'ers nog. één der vele kansen, zoodat het einde met 51 kwam. H. P. C. ADSP.—H. V. G. B. ADSP. (2—4) Voor rust vlotte het spel bij de II. V. G. B 'ers veel beter, dan bij de Heemsteedsche adsplranten, met het resultaat, dat zij spoe dig een voorsprong behaalden. Na rust ging het bij de Heemsteders veel beter en konden zij ophalen. Het verknoeien van eenige kansen was ooraaak. dat de H V. G. B 'ers hun voorsprong konden behouden en dus welverdiend wonnen. DAMMEN. COMPETITIE 3e KLASSE AFDEELING AMSTERDAM GROEP A. Hieronder publiceeren wij den eindstand van de 3de klasse competitie van den Ned. Dambond afdeeling Amsterdam groep A. gesp.gew.gel. verl. pt. gem. Haarl. Damclub III 3 3 0 6 43—17 Damcl, IJmuiden 1 3 2 0 1 4 3030 R.-K. Damclub Am- dam III 3 1 0 2 2 27—33 Jozeph Blankenaar 3 0 0 3 0 20—40 Hl Clubkampioenschap 2de klasse van Neder land. De eindstand van de competitie om het 2e klasse clubkampioenschap van Nederland van den Nedcrl. Dambond luidt: Wie zoekt die vindt 's-Gravenhage 2 2 0 0 4 2713 D.O.S. II Amstcrd. 2 0 111 17—23 Constant III Rotter dam 2 0 111 16—24 BILJARTEN. W. HOUTKOOPER WINT VAN VAN AMERSFOORT. Woensdagavond werd in Café Metz aan de Barteljorisstraat de match over 500 caram boles tusschen W. Houtkooper (H.B.C> en F. van Amersfoort (Roozendaal) voortgezet. Beide spelers waren er iets minder goed in dan t.e Overvcen. Aan spanning heeft hot inmiddels niet ontbroken; vooral in den beginne gaven de spelers elkander weinig toe. Toen de 100 gepasseerd waren, liep de bezoeker met series van 11, 12, 16 en 9 iets uit en vergrootte met een fraaie klein ge houden serie van 26 zijn voorsprong nog aanmerkelijk. Ondanks goede scores van 12, 14 en 20 zijn partner passeerde Van Amersfoort dan ook het eerst de 250, doch slaagde er niet in zijn achterstand van de vorige maal, zijn 38 caramboles, in te halen. Toen I-Ioutkooper voor de tweede maal de 250 vol maakte, bedroeg hot totaal van den Overveencr 176. zoodat deze speler op do 500 punten slechts 12 car. achter bleef! Hieronder de cijfers: Houtkooper: Vorige uitslag 250, tweede partij 250, totaal 500. Van Amersfoort: Vorige uitslag 212, tweede partij 276, totaal 488. Van de resp secretarissen, had de winnaar daarop een zilveren vulpotlood en een fraaie plateelkan in ontvangst te nomen. De sportieve geste van Houtkooper, om het eerste geschenk aan zijn tegenstander af te staan, oogstte een welverdiend applaus. VOETBAL. BOOTTOCHT „SPAARNEVOGELS". Zondag 22 Juni houdt bovengenoemde ver eeniging een boottocht naar Schoorl en Sschoorldam. Zooals elk jaar is de deel neming weer groot. Voor afwisseling tijdens den tocht is gezorgd, o.a- door een muziek kapel onder leiding van den heer Scholte. DONDERDAG 12 JUNI Groote Kerk; Orgelbespeling. 3—4 uur. Gem. Concertzaal. H. O. V. Concert. 8.15 u. Palace. „De Geheimzinnige Hertog". Too- neel: Louis Noiret. 8.15 uur. Luxor Theater. „Gelukskinderen." Tooneel: Barney C. Maly. 8.15 uur. Rembrandt Theater. „De laatste Com pagnie". Tooneel: 4 Kaeths. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 13 JUNI Klokhuisplein 3—5 Maatsch. van Weldadig heid; algemeene vergadering. 4 uur nam. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5