BINNENLAND PUROL Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten LANGS DE STRAAT. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 14 JUNI 1930 VIERDE BLAD DE DIENSTTIJD VAN DEN SOLDAAT. DIENSTBAAR TE MAKEN AAN DE VERHOOGING VAN DE VOLKSKRACHT In de te Venlo gehouden vergadering der „Vereeniging van officieren der Ned. land macht" hield, volgens het verslag in de NJt. Crt. de voorzitter, kolonel E. A. van den Akker, een belangwekkende rede over de op leiding der dienstplichtigen. Spr. stelde de vraag, of de opleiding in vredestijd niet meer dienstbaar kan worden gemaakt aan de verbetering van de volks opvoeding en aan de verhooging van de volkskracht; of de dienstplichtigen alleen moeten worden afgericht tot oorlogssoldaat Of dat de diensttijd tevens gebezigd moet worden als een soort voortgezette volksop voeding, welke met de lichamelijke opvoeding kan leiden tot verhooging van de volks kracht. Zijns inziens moeten de millioenen, welke de Staat zich elk jaar getroost om 20.000 jongemannen, d.i. 2/7 van de jaarlijks ingeschrevenen, te vormen tot oorlogssoldaat, meer rendement opbrengen voor vredesdoel einden. Het leger moet zijn een volksschool, waarin een deel der jongelingsschap een zekeren tijd moet verblijven en waar zeer veel zorg moet worden besteed aan de mo reel e opvoeding naast de algemeene lichame lijke ontwikkeling en militaire vaardigheid. Onze kazernes moeten worden model-oplei dingsinstituten voor de Nederlandsche jeugd en het woord kazerne zelf moet zoo spoedig mogelijk verdwijnen. Dankbaar stelde hij vast, dat in de laatste jaren al zeer veel ver beterd is, maar we moeten verder gaan en bereiken dat de ouders het op prijs stellen, indien hun zoon wordt aangewezen om een cursus op het opleidingsinstituut te mogen yolgen. Kolonel v. d. Akker denkt zich de Hgging van de kazernes buiten de groote steden en bij voorkeur in de omgeving van kleine plaatsen met veel bosch en heide. Ze moeten hebben slaapzalen, welke niet tevens als eet-, rook-, poets- en oefenzaal worden ge bruikt, centrale verwarming, waschlokalen met vaste waschtafels, normaal ingerichte closetinrichtingen, ruime gelegenheid voor het nemen van douches, goed verzorgde sportterreinen, ontspanningslokalen met bi bliotheek en een vereenigingszaal. Er moet meer worden geprofiteerd van de uitnemen de gelegenheid, dat er elk jaar 20.000 jonge lieden van alle rangen en standen korter of langer tijd onder de wapenen komen. Een belangrijke quaestie is hierbij het contact met de ouders, die gekend moeten worden in verschillende zaken, althans gelegenheid krijgen om hun wenschen dienaangaande kenbaar te maken, b.v. betreffende kerkbe zoek, bijwonen van bijeenkomsten van aal moezenier of veldprediker, avondpermissie e.d. Het kan in vele gevallen nuttig zijn, dat bij tekortkomingen de medewerking van de ouders wordt ingeroepen, die in geval van ziekte een mededeeling krijgen, welke niet alleen mag vermelden, dat hun zoon is op genomen in het hospitaal. Wat de opleiding van de onderwijzers be- l treft, het huidige stelsel gaat mank aan de groote fout, dat er voortdurend wisselend personeel is, waardoor èn het onderwijs èn het contact met de leerlingen voortdurend wordt verbroken. Er moet een zekere reserve aan personeel beschikbaar zijn voor het ver vullen van functies, waarvoor nu telkens de klasseonderwijzer aan het onderwijs wordt onttrokken. Het bijbrengen van een gezonde strenge tucht is een eisch van de allereerste orde en hier kan een van onze volksfouten met goed gevolg bestreden worden. Bij alle handelin gen op de opleidingsinstituten moet de tucht naar voren komen en ook huiten dienst moeten de uiterlijke kentesekenen er van dit doen. Nette, goed passende kleeding en een be hoorlijk hoofddeksel zullen er krachtig toe medewerken het nieuwe instituut ingang te doen vinden. Er moet sportkleeding worden verstrekt en de zeer onooglijke werkldeeding moet door een betere vervangen. Orde, net heid, begrip van hygiëne en beleefdheidsvor men moeten worden bijgebracht. Nu is er in het leger weinig of geen tijd voor te vinden en het nut ervan voor de volksopvoeding is toch zoo groot. Sport en gymnastiek moeten dagelijks op het programma voorkomen, zoowel ter ver hooging van de lichamelijke vaardigheid als ter aankweeking van tucht. Voor de militaire oefeningen moet gewoekerd worden met den tijd, en het gelummel en gehang moet gron dig de kop worden indrukt, maar ook dient door behoorlijke afwisseling met sport, zwemmen en baden, practische theorieën en ontspanning gewaakt tegen overspanning. Het is niet noodig, dat elke avond in ledig heid wordt doorgebracht. De avond moet worden besteed aan onderhoud van wapenen, kleeding en uitrusting, 'leeren van regle menten, enz., zangles, sport, theorie, geeste lijke verzorging, eigen studie, enz. en nu en dan militaire oefeningen. Tevens moeten de avonden worden gebezigd voor het houden van lezingen over onderwerpen van alge- meenen aard, vaderlandsche geschiedenis, onze koloniën, afgewisseld door lichtbeelden en films. Ook op het gebied van aankweeken van waarheidsliefde en vertrouwen schenken kan, al is de tijd kort, worden gewerkt aan do verbetering van de volksopvoeding. En men geve den man na volbrachten eersten oefentijd niet een nuchter zakboekje mede, maar een boekje, waarin hij wat vindt van de geschiedenis van ons land, volk, koloniën, met enkele kaartjes erin, iets van onze groote mannen en groote werken, het oude Wilhel mus, enz^ warm geschreven en niet te zake lijk. Natuurlijk zullen er bergen bezwaren komen, aldus besloot kolonel v. d- Akker, maar bezwaren zijn er om te worden over wonnen. Spr. wekte op om mede te helpen aan het streven om onze kazernes te maken tot model opleidingsinstituten voor de Nederlandsche jongelingschap. DE 100.000. GEVALLEN BIJ EEN LOTERIJCLUB VAN 24 LEDEN. Het Volk verneemt uit Leiden: Velen in den lande zijn iederen keer op nieuw nieuwsgierig, waar de ,,boni", de hoofd prijs der Ned. Staatsloterij, gevallen is. De gelukkigen zetelen ditmaal in het dorpje Hazerswoude (in de nabijheid van Leiden)een daar gevestigde loterijclub was in het bezit van het geheele lot en de prijs Stoet worden gedeeld door 24 personen. DE HAAGSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL. EN HET NIEUWE VLIEGVELD. De Haagsche Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft Donderdagmiddag een con ferentie gehouden teneinde de plannen voor het gemeenschappelijke vliegveld van Den Haag en Rotterdam te bespreken. De voorzitter der Kamer, de heer A. G. Verbeek, heeft in een uitvoerige rede de in zichten van de Kamer van Koophandel ont vouwd. Spr. herinnerde aan het feit, dat de Ka mer besloten had in een eventueele onder neming voor het verkrijgen van een nieuw vliegveld voor 150.000 deel te nemen en be handelde verschillende argumenten tegen het voorstel van B. en W. en vestigde er o.m. de aandacht op dat één groot vliegveld voor een land niet voldoende is. Spr bestreed, dat er te veel aan Rotterdam zou moeten be taald worden, want door afkoop van Waal haven wordt het nieuwe vliegveld een ha ven van zeer groot belang. Nu Rotterdam tot samenwerking bereid bevonden is, zou het dwaas zijn aan een eigen luchtvaartterrein, naast dat van Rot terdam vast te houden. Spr. achtte het ten eenenmale onvoldoen de met een luchttaxidienst van een eigen klein terrein af aan te sluiten aan Schiphol. Voor wat het nieuwe veld produceeren zal is een klein vliegveld beslist onvoldoende; het moet geschikt zijn voor groote vliegtuigen en het moet ook ingericht zijn op nachtelijk verkeer. Groningen, Twenthe en andere streken van ons land bereiden reeds de oprichting van eigen vliegvelden voor. Hoe wil men der gelijk verkeer op een secundair veld onder brengen? HET ONWEER BOVEN SCHAGEN ER VIEL mV2 m.M. WATER. Het zware onweder, dat zich boven de om geving van Schagen ontlastte, ging gepaard met een buitengewonen regenval, die veel op een wolkbreuk geleek, zoo meldt het H«c*d. In den regenmeter van de rijkslandbouw school in Schagen werd opgevangen 128 1/2 m.M. water, dat is nagenoeg 1/5 van de ge middelde jaarh.oeveelheid. Wanneer deze re genval ook terecht gekomen is in de Wie- ringermeer moet men een week malen om het te verwijderen. Vele branden worden in de naaste omgeving gemeld. De verwerkings inrichting rijdt met haar auto's af en aan om doode dieren uit het veld op te halen. Op tal van plaatsen dreven hooi-oppers in 't water. TOEPASSING VAN ELECTRICÏ- TEIT IN DEN LANDBOUW. INSTALLATIES TE DIRKSHORN EN ST. MAARTENSBRUG De Tel. verneemt uit Schagen: Het Provin ciaal Electrisch Bedrijf in Noord-Holland heeft den landbouwenden stand zeer aan zich verplicht door enkele bedrijven geheel te electrificeeren en toe te rusten met alle mo gelijke hulpmiddelen, die de moderne tech niek heeft kunnen bedenken om den electri- schen stroom als arbeidskracht op de boer derij te gebruiken. Deze bedrijven, welke zijn gelegen te Dirkshorn (toebehoorende aan den heer Vader) en te Sint Maartensbrug (eigenaren de heeren Sleutel en De Boer) zijn dezer dagen officieel in gebruik gesteld. Onder de aanwezigen waren de heeren Van Oldenborgh, directeur van het P/EN., met verschillende ingenieurs en ambtenaren en dr. v. d. Waerden, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, de burgemeester van Dirkshorn en De Zljpe en verder een groot aantal belangstellenden. Na het gebruik van een lunch in de Landbouwhuishoudschool te Schagen, waar eveneens door medewer king van het P/EN. een geheele electrische installatie is aangebracht, ging men de verschillende bedrijven bezichtigen. Een keur van werktuigen was er gemonteerd om de landbouwers en veehouders bekend te maken met de goede diensten van electri sche krachtinstallaties. Alle werktuigen zijn op aparte meters geplaatst, zoodat men na eenigen tijd precies kan nagaan wat de kosten zullen zijn van iedere machine afzonder lijk. Op het bedrijf van den heer E. de Boer had de officieele opening plaats. De heer Van Oldenborgh, de directeur van het P.E.N. hield hierbij een rede. Hierna werden de machines en bedrijven bezichtigd. MOTORRIJDER GEDOOD. OP DE BILTSCHE STRAAT Donderdag wilde, zoo meldt het Hbld., ïn één der kronkelingen om het fort op de Bilt- schestraat nabij Utrecht een uit de richting Zeist komend automobilist een andere auto passeeren. De opzet mislukte, daar belde wa gens licht met elkaar in botsing kwamen. Tezelfder tijd naderde een tram uit de stad. De jachtende automobilist passeerde dit ve hikel aan de linkerzijde en zag toenplotseling een motorrijwiel in volle vaart op zich aan stormen. De bestuurder van de motorfiets kon in de bocht niet onderstellen, dat een der automobilisten op een zoo gevaarlijk punt eensklaps links van de tram te voor schijn zou komen. De motorrijder, die zijn zuster op de duo had, werd van zijn voertuig geslingerd en met zware verwondingen in de Rijksklinieken opgenomen. Hier is hij spoe dig bezweken. De toestand van zijn zuster, die eveneens naar die instelling werd ver voerd, is redelijk. Beiden waren uit Breukelen afkomstig. VAANDELGROET AAN DE KONINGIN. BIJ DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. De besturen van de vereenigingen „Bond van Rotterdamsche Oranjeverenigingen", „Voor Oranje en Vaderland" te Rotterdam en de Kon Vereeniging Oranjebond te Den Haag hebben het besluit genomen om de Koningin ter gelegenheid van haar 50sten verjaardag op Dinsdag 16 Sept. a.s. na het openen van de Kamers der Staten-Generaal een nationalen vaandelgroet te brengen op het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage. Zij roepen daarvoor op alle vereenigingen ln Nederland, die van haar aanhankelijkheid aan de Koningin wenschen blijk te geven door aan dezen vaandelgroet deel te nemen. Aan elke deelnemende vereeniging zal een herinneringsmedaille worden aangeboden, terwijl aan elke zang- en muziekvereniging die dezen vaandelgroet met zang en muziek zal opluisteren, een zilvern lauwertak zal worden uitgereikt. Het ligt in de bedoeling aan dezen vaan delgroet een eenvoudige bloemenhulde te verbinden, welke zal worden bekostigd uit de vrijwillige bijdragen van de vereenigin gen. Bovendien zal een album worden aangebo den, vermeldende de namen van alle vereeni gingen, die aan den vaandelgroet deelne men. De ondernemers hopen van ganscher harte dat Nederland in al zijn geledingen aan deze hulde zal medewerken en verzoeken den ver eenigingen, die wenschen deel te nemen be leefd doch dringend, zich zoo spoedig moge lijk te willen opgeven aan onderstaande adressen: A C. Verbeek, voorzitter Kon. Ver. Oranjebond. Engelenburgstraat 68, Haag; W. J. van Dijk, secretaris Kon. Vereeniging Oranjebond, Vliegerstraat 109, Den Haag; K. Koet, voorzitter Vereeniging „Voor Oranje en Vaderland", Oosterstraat 25, Rotterdam. DE KINDERVERLAMMING. TE GOUDA EN OVERSCHIE. De Tel. verneemt uit Gouda: Scheen er de laatste dagen een kentering ten goede in den toestand der kinderverlam ming te dezer stede te zijn gekomen, Donder dag ging het aantal gevallen weer omhoog, daar vier nieuwe patiënten in het Van Iter- son Ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het sterftecijfer onderging evenwel geen wij ziging en blijft dus drie. Het gemeentebestuur van het nabijgelegen Waddinxveen heeft het zwembad dier ge meente voor inwoners van Gouda gesloten. Het Hbld. meldt nog: In de gemeente Overschie heeft zich drie maanden geleden een geval voorgedaan van kinderverlamming. De patiënt is sedert dien geheel genezen. Veertien dagen geleden heeft zich wederom een geval voorgedaan en gisteren werden twee patiënten tegelijk aan gegeven. In verband hiermede heeft burge meester Bouman, naar hij ons mededeelde, een onderhoud gehad met den hoofdinspec teur van de volksgezondheid en vanmorgen is besloten alle bewaarscholen in de gemeen te te sluiten. Men overweegt om algemeen de kinderen te doen inenten. De patiënten, waarbij de ziekte tot nu toe is geconstateerd, varieeren wat leeftijd betreft van twee-en- een-half tot vijf jaar. De N. R. Ct. meldt nog: In de Waalstraat te Krimpen aan den IJsel is bij een bijna 7-jarig kind een geval van kinderverlamming vastgesteld. DE WERKENDE VROUW. DE MINISTER WIL MEER INSPECTRICES. Op de vraag van het Tweede Kamerlid mej. Meijer betreffende mededeeling van het resultaat van de van regeeringswege toege zegde overweging der vraag, hoe een onder zoek kan worden ingesteld naar den invloed van het bedrijfsleven op den Physlschen en psychfschen toestand van de vrouw, heeft, volgens het Hbld., de minister van Arbeid, H. on N. o.m. geantwoord: Een volledig onderzoek naar den Invloed van den fabrieksarbeid op den physleken en psychlschen toestand der vrouwen te onzent acht de minister te veelomvattend, dan dat het mogelijk zou mogen heeten zoodanig onderzoek, waarvan de conclusies aanspraak zouden kunnen maken op juistheid en vol ledigheid, in te stellen. In het tijdperk van toeneming van vrou wenarbeid in fabrieken zijn allerlei invloe den werkzaam geweest, die op den algc- meenen physïeken en psychischen toestand een zichtbare uitwerking hebben gehad: da ling van het sterftecijfer, vermindering der kindersterfte, minder drankmisbruik, verbe tering der woningtoestanden, enz., naast de fnvloeden van bioscoop, danslokaal, oorlogs- en na-oorlogsinvloeden. Bezwaarlijk zal, ook bij een diepgaand onderzoek, zijn uit te maken, welk aandeel ten kwade of ten goede aan elk dier invloe den moet worden toegeschreven. De fabrieksarbeid zelf kan in verschil lende richting invloed oefenen. Voor de gevaren daarvan heeft de Arbeids inspectie een open oog, zoodat zij in ver schillende richtingen reeds onderzoekingen heeft ingesteld. De minister is voornemens meer onderwer pen, betrekking hebbende op den fabrieks arbeid van vrouwen en meisjes, voor par- tieele onderzoekingen in aanmerking te doen komen. In verband met een en ander overweegt hij dan ook, het aantal vrouwelijke inspec- teerende ambtenaren uit te breiden. EDTTARD POLAK 50 JAAR. Naar Het Volk meldt, bereikt de heer Eduard Polak, wethouder van Amsterdam, heden Zaterdag, den 50-jarigen leeftijd. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct*. per regel. Doorzitten Smetten Zonnebrand INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct». per re*d. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten Verkoopstertje. Ik wachtte op de tram. Een meisje van een jaar of 10 schoot op me af en vroeg mij een lootje te koopen voor een naaimachine voor een kwartje. Den verlokkenden prijs droeg zij bij zich, en demonstreerde hoe die behandeld moest worden, door er aan te draaien. Wat moet Ik nu met een speelgoed naaimachine? Ik had ook wel andere dingen aan mijn hoofd op het moment en zeide daarom: „Dank je wel, ik heb geen naaima chine noodig." Ze lachte tegen me, alsof ze zeggen wilde: „Dat snap ik ook wel". Maar ze had me uit mijn gedachtenkring gehaald en daar ik de vorige tram tot mijn ergernis precies gemist had, had ik volop tijd eens rond te kijken. Op den hoek langs het trottoir stond een kraampje met speelgoed. Met groote letters stond daarop „Vacanticbezigheden" of iets van die strekking. Zoo dus weer een of an dere liefdadigheidsbeweging, dacht ik. Nu sta ik vrij sceptisch tegenover het moreele nut van liefdadigheid in abstracto, hoewel het mij steeds prettig stemt, wanneer ik menschen vol toewijding aan het werk zie voor iets, dat zij als een goed doel beschou wen. Erg duidelijk hoe deze machinatie moest werken, speelgoed langs den weg verkoopen voor vacantie-bezigheden, begreep ik niet, maar dat komt er ook minder op aan. Wel begreep ik, dat het jonge meisje met haar naaimachinetje een goede greep was van de Commissie, die noodwendig bestaan moest op den bodem deze onderneming. Wat liefdadig heid ontspruit andei's dan uit een Commis sie? Het kleine ding was onvermoeid en on verstoorbaar aan het werk, om de aspirant- trampassagiers te brandschatten en koopen of niet koopen, voor ieder had ze dat wijze, begrijpende lachje disponibel. Ze verkocht twee lootjes aan wachtende'trampassagiers. Minder succes had ze met de voorbijsnellen de menschen, maar 't was 'n comedie om te zien, hoe zij ze zoo goed als allemaal in hun vaart stuitte, het machinetje onder hun neus duwde, eraan draaide en haar lootjes aanprijsde. En dan die gezichten harer sujetten. Het was een kostelijk ver maak om de reacties op die gezichten af te lezen, ingegeven door de verschillende ge aardheid en gejaagdheid dier slachtoffers. Oude heertjes, werklieden, niemand bleef ge spaard. In het tempo van hun eigen haast vertoonden zij den toeschouwer de bonte mengeling van typen en eigenaardigheden, die gewoonlijk schuil gaan onder het mom der uitgestreken alledagsgezichten, dat de menschen opzetten, als zij niet alleen zijn, als bij een botsing omgevallen locomotieven hun buik toonen, die anders steeds voor het gezicht verborgen blijft. Van tijd tot tijd glimlachte ze even tegen me. want ze had ondanks haar drukke be zigheid direct geschoten, dat ik haar obser veerde, en we wisselden dan een blik van verstandhouding, van begrijpen. Daar kwam mijn tram. De vertooning al leen was mij wel een kwartje waard ge weest. Haastig nam ik haar toch nog een netje? Als ik het trek stel ik een commissie lootje af. Wat moet ik met een naalmachi- samen om het voor een goed doel te verloten. En dan zie ik dat kleine nest te winnen om de lootjes aan den man te brengen. M. D. L. A. ONDERWIJSBEGROOTING OVERSCHREDEN. VèR RUIM 5 MILLIOEN SUPPLETOIR AANGEVRAAGD. Een ontwerp is ingediend tot wijziging en verhooging van het zesde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1929 (Onderwijswet), aldus de Tel. Het ontwerp heeft ten doel voorzieningen te treffen voor een groot aantal gevallen, waarin op de artikelen een tekort is ont staan. Het totaal van de voorgestelde verhoo gingen beloopt 5.269.002. Een bedrag van 166.000 wordt daarvan door verminderin gen gedekt, zoodat het eindcijfer der begroo ting een verhooging ondergaat met f5.103.002 Deze verhooging is o.m. toe te schrijven aan de nieuwe salarisregeling, het herstel van het 7e leerplichtjaar, de wederinvoering van de leerllngenschaal van de „technische herziening" enz. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) „HET VOLK" CONTRA DEN POLITIERECHTER. CRITIEK VAN EEN MAGISTRAAT. Het Volk doet een aanval op den Amster- damschen Politierechter, Mr. Boon. die een zaak te behandelen kreeg van een arbeider, een stucadoor, die een ambtenaar een klap gegeven had De ambtenaar had net hem lastig gemaakt, zoo voerde de stucadoor aan. want hij wilde allerlei inlichtingen van hem hebben, die hij toch niet wilde verstrekken. Die inlichtingen moest hij hebben in verband met zegelplak- ken. Toen zeide de rechter, volgens het verslag in Het Volk: „Maar dat Is de schuld van den ambtenaar toch niet, dat hij u daarmee lastig valt. Dan moet u maar beter stemmen cn niet zoo rood zijn!" En voorts liet, weer volgens hetzelfde ver slag. Mr Boor. zich als volgt uit: „De heeren in de Tweede Kamer schrijven maar steeds meer formaliteiten voor en den ken niet aan menschen als u cn consorten. En dan moeten de ambtenaren dat allemaal maar in orde maken". Uit het verslag lichten wij nog het vol gende: „Ik had hem er op gewezen", vertelde de ambtenaar, „dat ik dan genoodzaakt was om elders inlichtingen daaromtrent ln te win nen. En ik maakte er hem ook opmerkzaam op, dat verd. door die weigering de belangen van zijn vakgenooten schaadde, ik werkte op zijn sociaal gevoel „Sociaal gevoel, Jawel", deed smadelijk de rechter. „Ja", zeide de getuige, „want het wil wel eens. dat arbeiders, waar niet voor geplakt hoeft te worden „U moet de menschen niet te veel op de hoogte brengen" onderbrak de rechter „an ders krUgen we weer een nieuwe wet". Het Volk geeft op dit alles het volgend commentaar: „Het Is bijna onnoodig vooraf te verklaren, hoezeer wij het optreden van dezen verdach te afkeuren, zoowel om het bruut geweld te gen een ambtenaar in functie aangewend, aLs om de ontduiking van een socialen maat regel, die ter bescherming van hem cn zijn klassegenooten werd vastgesteld. Maar onze verontwaardiging wekt. het op treden van een rechter, die in de uitoefening zijner functie zich aanmatigt publiekelijk te vertellen, hoe men stemmen moet. Want een rechter moet een onpartijdig man zijn. Verontwaardiging, omdat een rechter bij de rechtspleging de besluiten van onze lands bestuurderen en wetgevers hoont. Want de rechter is juist de man, wiens taak het is er voor te zorgen, dat diezelfde beslui ten en wetten ook worden nageleefd. Verontwaardiging tenslotte, over de wijze, waarop de rechter, al recht doende, over den arbeider, zijn klasse en zijn recht durft te spreken". EEN VISSCHERIJ-QUAESTIE. HEERLIJK RECHT VAN DEN HEER J. A. LAAr ERKEND. Het Hbld meldt: Het Haagsche Gerechtshof heeft Donder dag arrest gewezen Ui een procedure tus- schen den bouwman A. J. v. d. Laan, wonen de te Lekkerkerk en den industrieel J. A. Laan wonende te Bloemend aal. Bij inleidende dagvaarding had v. d. Laan gesteld, dat hij eigenaar Is van onder de gemeente Lekkerkerk gelegen gronden en dat Laan inbreuk heeft gemaakt op zijn eigendomsrecht, doordat in zijn vlschwater iemand heeft gevlscht, die beweert het water gepacht te hebben van een derde, die weder op zijn beurt de beschikking over het visch- recht zou ontleencn aan Laan. Laan heeft hiertegen aangevoerd, dat niet aan de watereigenaren binnen de gemeente Lekkerkerk het vischrcoht toekomt doch aan hem in zijn hoedanigheid van Ambacht. ..eer van Lekkerkerk en Zuidbroek, althans als rechthebbende op het heerlijk vischrecht ln de binnenwateren van de gemeente Lekker kerk. Hiertegenover voerde v. d. Laan aan, dat zoo er ooit een heerlijk recht bestaan heeft, dit in elk geval door non-usus (nlet-gebrulk) gedurende dertig achtereenvolgende Jaren is te niet gegaan. De rechtbank te Rotterdam overwoog in haar vonnis o.m., dat het beroep op het te niet gaan van het vischrecht door non-usus, feitelijken grondslag mist en het desbetref fende door v. d. Laan aangeboden bewijs niet ter zake dienende is. Op grond hiervan heeft de rechtbank aan v. d. Laan in con ventie zijn vordering ontzegd en in recon ventie aan Laan zijn vordering tot erken ning van bovengenoemd heerlijk vischrecht en tot schadevergoeding toegewezen. Het Hof stelde ln zijn arrest op den voor grond, dat in het algemeen onder de tot de vroegere ambachtsheerlijkheden behoo- rende rechten en regalia was begrepen het recht om te Jagen en te visschen op do gronden en wateren, binnen het gebied dier heerlijkheden gelegen. Voorts overwoog het Hof bovendien, dat daar in de stamacte van 1342, waarbij Jan van Polanen „van de grafelijklietd" kocht „Die heerllckheide van der Lecke' uitdruk kelijk de vlsscherijen worden genoemd, er niet de minste reden is om aan te nemen, dat daaronder slechts waren te verstaan de vls scherijen op de rivier de Lek en niet die op de overige binnen het gebied der heerlijk heid gelegen wateren. Ook is uit niets gebleken, dat het recht om te visschen vroeger reeds zou zijn ver vallen of te niet gegaan, terwijl het tegen deel blijkt uit een verkoopactc van 1763 en uit een akte van verpachting van 21 Mei 1713 terwijl het feit, dat deze verpachting uitslui tend betrof het vischrecht ln den Maalboc- zem allerminst is af te lelden, dat het visch recht op het overige gebied van de heerlijk heid zou zijn te niet gegaan. Het Hof was van oordeel dat aard en ka rakter der aan de ambachtsheerlijkheid ver knochte rechten een teniet gaan door verja ring uitsloten,. Op deze en andere gronden bevestigde het Hof het vonnis van de rechtbank. DE BALDADIGHEDEN TE DEVENTER NIET DOOR LEERLINGEN DER THEOL. SCHOOL TE KAMPEN In ons nummer van Donderdag namen wij een aan de N. Rott. Crt. ontleent bericht op, betreffende baldadigheden, die te Devcn» ter zouden bedreven zijn door leerlingen der Theol. School te Kampen. De Standaard bevatte nu Donderdagavond de volgende tegenspraak: „In enkele bladen kwam hedenmorgen een bericht voor over baldadigheden, die door studenten van de Theol. School van Kampen te Deventer zouden gepieegd zijn. Naar aan. leiding van dit bericht hebben wij ter plaatse inlichtingen ingewonnen. Het blijkt, dat de studenten wel in Kampen wonen, doch sfcu- deeren aan andere Universiteiten. Met nog enkele jongelui hebben zij de ergerlijke wan daden gepleegd. Er is hierbij echter geen enkel student der TheoL School betrokken".

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11