DE NIEUWE BOULEVARD TE ZANDVOORT. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL HET AFGELOOPEN TOONEELSEIZOEN. BIOSCOOP INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 14 JUNI 1930 DERDE BLAD Onderzoek van het beleid van wethouder Zwaan. Het rapport over de beschuldigingen i het raadslid Forrer verschenen. De heer Zwaan gerehabiliteerd. Zooals onze lezers weten heeft de heer Forrer, lid van den Zandvoortschen gemeen teraad, in de raadszitting van 28 Maart het beleid van den wethouder van Openbare Werken den heer Zwaan bij de werkzaam heden voor de verbreeding van den Boule vard De Fauvage gecritiseerd en ernstige be schuldigingen aan het adres van dezen wet houder geuit. De heer Forrer deelde oa. me de. dat hier ondeskundig en slordig werk (zelfs door een leek te constateeren) was af geleverd. Met deze wijze van werken worden volgens den heer Forrer eenvoudig duizenden guldens weggesmeten. Er zou geen andere beslissing mogelijk zijn, dan dat de nieuwe bestrating weer geheel opgebroken zou die nen te worden en geheel opnieuw gelegd. Zonder algeheele opbreking zou deze bestra ting niet meer goed te maken zijn, zoodat de gemeente binnen eenige jaren weer voor zeer belangrijke uitgaven zou komen te staan. De heer Forrer verklaarde zich bereid, aan B. en W. een deugdelijk en afdoend bewijs van zijn klacht te leveren, waarbij hij zich zou laten bijstaan door iemand, die volkomen deskundig is, zoowel practisch als theore tisch. Mochten B. en W. daartoe niet bereid zijn, dan zou de heer Forrer met alle hem ten dienste staande middelen de bevolking duidelijk maken, dat hij voor den gang van zaken niet de minste verantwoording kan dragen en dat hij B. en W. bijtijds gewaar schuwd had. Deze beschuldigingen van den heer Forrer verwekten niet weinig beweging. De heer Zwaan vroeg een raadscommissie, die met behulp van een paar neutrale des kundigen een onderzoek naar zijn beleid zou instellen. Tot leden van deze commissie wer den benoemd de heeren Gunters, Siegers en Van der Mije. In de laatst gehouden zitting van den Zandvoortschen gemeenteraad werd medege deeld, dat het rapport dezer commissie ver schenen was, maar omdat de heer Forrer in die zitting niet aanwezig was, vroeg wethou der Zwaan, de behandeling van het rapport aan te houden totdat de heer Forrer weer aanwezig was. Dit verzoek werd ingewilligd. Bij voorbaat deelde de heer Druif, die het rapport ter inzage had gekregen, reeds als zijn conclusie mede, dat de heer Zwaan vol komen gerehabiliteerd was. Hij stelde er prijs op, dit openlijk in de raadszitting te ver klaren. Inmiddels heeft het rapport, dat vermoe delijk in de raadszitting van a-s. Donderdag behandeld zal worden, op het Raadhuis ter Inzage gelegen. Wij ontleenen er het volgen de aan: „In de raadsvergadering van 28 Maart 1930 werd door uw college aan ondergeteekenden C. A. Gunters, K. van der Mye en C. Siegers een onderzoek opgedragen naar de uitvoe ring der boulevardwerken naar aanleiding van de beschuldigingen van den heer Forrer. Reeds den 29sten Maart hadden onderge teekenden een bespreking om het onderzoek te doen plaats vinden. Het wilde de Commissie voorkomen, dat voor een deskundig onderzoek hiervoor ln do eerste plaats in aanmerking kwamen onbe vooroordeelde vakmenschen en de Commis sie meende die gevonden te hebben in de heeren ir. G. W. Ph. Daniëls, waarnemend directeur van Openbare Werken te Haarlem en J. de Vries, aannemer te Heemstede, wel ke heeren bereid gevonden werden het on derzoek te verrichten. De heer Daniels gekozen uit het oogpunt van gemeentewerk, de heer De Vries als man van de practijk. Verder heeft de Commissie met de hoeren persoonlijk het werk eenige malen bezocht en het een en ander aan een grondig onder zoek onderworpen. Ook heeft de Commissie gehoord den da- gelijkschen opzichter, den heer Timmer, die met den heer Slagveld bereidwillig de ge vraagde inlichtingen verschafte. Bij dit onderzoek kwam het volgende vast te staan: De groote diepten welke aangevuld werden waren plm. 2 M., welke aanvullingen steeds geschieden in lagen van 25 a 30 c.M. gedeel telijk ingewaterd gedeeltelijk door het spoor er overheen te doen gaan tot voldoende vastheid bewerkt. Van de uitkomende steenen werden steeds de soorten bij elkander gehouden, doch het was ondoenlijk deze op dezelfde grootte te sorteeren. Het straatwerk werd verricht door 5 straat makers, waarvan 4 volslagen arbeiders, welke per week ongeveer 16 a 1800 M2. straatwerk verrichtten. Het gelegde straatwerk werd steeds met zand gedekt en met water ingewasschen. De afscheidingen van betonpalen met de ijzeren pijpen leverde moeilijkheden op, daar de gaten voor de buizen iets te klein waren, welke gaten door menschen van de fabriek werden opengehakt. De hiermede geschon den palen worden met portland-specie bij gewerkt. De directeur verzekerde aan de Commissie, dat de aannemer steeds bereidwillig was om aan gemaakte opmerkingen tegemoet te ko men en waar noodig te herstellen wat niet in orde bleek. Ten opzichte van den met het toezicht be lasten opzichter heeft hij voldoende practijk om over dergelijk werk het opzicht te kun nen houden; o.a. was hij opzichter over een wegaanleg in den Bieschbosch en bij de fir ma Zetmeyer in Dordrecht. Desgevraagd naar de ingereden sporen, verklaarden de heeren, dat de ergste voren werden opgehaald voor het walsen, evenals de verzakkingen, door de oude putten ver oorzaakt. Conclusie: De Commissie kan zich. dan ook met de meening van de heeren rapporteurs wel vereenigen en heeft dan ook den indruk, dat het werk, in zoo'n kort tijdsbestek uitge voerd, met den naam van voldoende goed kan worden bestempeld". 1 Tot zoover de mededeelingen van de raads commissie. Nader vernemen wij dat B. en W. van Zandvoort van meening zijn, dat een afwij king van de bepalingen in het bestek bij het straatwerk aan den Boulevard niet is aan getoond. Wel geven zij toe, dat niet alles consciëntieus is uitgevoerd, maar dit vond zijn oorzaak in den spoed, waarmee het werk moest worden afgemaakt. HET REPERTOIRE. Een der vele verdiensten van Willem Royaards was, dat hij zijn groote voorstellin gen ook in de provincie bracht. Royaards be schouwde Haarlem als absoluut volwaardig en alleen de stukken, die wegens montee- ringsmoeilijkheden onmogelijk op kleinere tooneelen gespeeld konden worden dat waren Faust, Elektra, Het Winteravond sprookje en Danton zijn ons onthouden. Maar overigens heeft Royaards al zijn be langrijke voorstellingen ook te Haarlem ge geven. Royaards kreeg hierdoor zijn eigen publiek in onze stad en de vele herhalingen van enkele zijner groote voorstellingen te Haarlem waren wel het beste bewijs, hoe Royaards' streven om hier het allerbeste te brengen, door de Haarlemmers werd gewaar deerd. De tegenwoordige tooneeldirecteuren heb ben blijkbaar minder vertrouwen in Haarlem, althans zij gaan op een enkele uitzonde ring na onze stad met de groote voor stellingen voorbij. Stukken als Paulus onder de Joden, De Keizer van Amerika, Melo, Ju lius Caesar. De kleine Johannes alle door Het Rotterdamsch Hofstad Tooneel gespeeld De Storm, Gysbreght en Siegfried van Het Vereenlgd Tooneel Lucifer van Het Nieuw Nederlandsch Tooneel hebben wij te Haarlem niet mogen zien en ik betwijfel toch, of voor deze voorstellingen na eenige voorbereiding ook ln onze stad geen be langstelling te wekken ware geweest. De tooneeldirecties weten toch, dat de Haarlem- sche pers gaarne haar medewerking ver leent, wanneer het geldt belangrijke voorstel lingen bij het publiek in te leiden. Zij be hoeven slechts een uitnoodiging te zenden en in de Haarlem sche bladen althans in onze krant worden van groote voorstellingen te Amsterdam of Den Haag uitvoerige artikelen gegeven. Zelfs uitnoodigingen zijn niet eens altijd noodig. want zoodra wij het in het be lang van het tooneel wenschelijk achten, trekken wij naar Amsterdam om groote voor stellingen te „verslaan". Het doel daarvan is natuurlijk niet alleen onze lezers op de hoogte te houden van wat er te Amsterdam of Den Haag op tooneelgebied voorvalt, maar ook wel degelijk om in het belang van het tooneel de groote, dikwijls kostbare opvoe ringen van belangrijke stukken te Haarlem te vergemakkelijken. De pers kan in dezen voor het tooneel veel doen en doet dit ook gaarne, wanneer zij meent, dat het in het be lang is van de tooneelgezelschappen, de schouwburgen en het publiek. Wil men een intensere belangstelling voor het tooneel, dan brenge men ook het beste. Haarlem heeft in dit opzicht zelden of nooit teleurgesteld. Ik behoef Cor van der Lugt Melsert maar te herinneren aan zijn succes ook financieel met opvoeringen ais van Lente, Loulou en De Man, die de klappen krijgt.. Gysbreght- opvoeringen vonden hier te Haarlem bijna altijd een volle zaal, St. Joan kon in onze stad vijf maal voor een uitverkocht huis worden gespeeld.. Men beschouwe Haarlem zooals Royaards dit deed voor volwaardig, en de Haarlemmers zullen de tooneeldirecties zeker niet teleurstellen. Wij hebben ten slotte geen stadsschouwburg gekregen om voor de groote opvoerin^n steeds op Amsterdam of Den Haag aangewezen te zijn. Verreweg de belangrijkste opvoeringen heeft Het Oost-Nederlandsch Tooneel ons dit seizoen gebracht. Reeds dadelijk de inzet, De Comedie van hot Geluk, die merkwaar dige fabel, waarin illusie en werkelijkheid zoo prachtig dooreen geweven zijn, was een ware verrassing. Een stuk van diepen ernst en toch tegelijk van speelschen geest, dat voortreffelijk gespeeld werd! Daarop volgde Volpone van Ben Jonson. een stuk van Shakespeariaanschen stijl, breed en forsch van teekening, geniaal van bouw, krachtig en boelend tooneel, dat ons gegeven werd in een praalvolle, kleurrijke voorstelling vol fantasie. En als derde niet minder belang rijke voorstelling kregen wij van Van Dal- sum .Liefde onder de Olmen", Eug. O'Neill's breed en forsch tooneelspel van primitieve, felle hartstochten. Wat ons in de voorstellingen van Het Oost- Nederlandsch Tooneel het meest heeft ge troffen was de groote ernst In de opvoering, een aan de kunst volkomen toegewijde liefde, 't élan, waarmee door allen zonder uitzondering gespeeld werd. Het waren vooral Charlotte Kohier, La Chapelle en de jonge Cruys Voor- bergh. die naast Van Da'.sum in deze stuk= ken~ op den voorgrond traden en ons creaties gaven, die ons lang nog zullen bij blijven. Het Vereenigd Tooneel heeft met De Groote Reis zijn mooiste succes behaald. In de opvoering van dit oorlogsstuk dat in alle opzichten ver uitging boven het alleen te Amsterdam door Het Nieuw Nederlandsch Tooneel gespeelde Rivalen heeft Verkade èn als regisseur èn als acteur zich van zijn sterkste zijde laten zien. Het Engelsch milieu had Verkade voortref» felijk getroffen en de diepen indruk, dien dit stuk maakte, was zoowel aan den hoogen ernst van het werk als aan de superieure vertooning te danken. Johan de Meester, wiens komst als regis seur in ons land door velen ook door mij met groote ingenomenheid was begroet, heeft dit eerste jaar niet geheel aan de hoog gespannen verwachting beantwoord. De oorzaak lijkt mij voor een belangrijk deel •hier aan te wijten, dat zoowel de ar lis ten als het publiek vreemd stonden tegenover deze zeer persoonlijke, moderne regie. Het moet voor de Meester niet gemakkelijk geweest zijn om met acteurs en actrices, die aan een heel anderen stijl van spelen gewend zijn, te werken. Dit bleek wel heel duidelijk uit de opvoering van De Storm, die vooral leed aan stijlloosheid door het verschil van speel-wijze der artisten, al moet dan ook de schuld van den val van Shakespeare's werk ln de ver tooning van Het Vereenlgd Tooneel ten deele aan een te kort aan fantasie bij den spel leider worden gezocht. Gelukkiger was de Meester met Het Hoedje van Florence, al werd ook deze voorstelling door het publiek heel verschillend beoordeeld en lang niet algemeen gewaardeerd. Maar in deze opvoering, die den aan het oude ge- hechten tooneelliefhebbers misschien stijlloos zal hebben toegeschenen, zat wel degelijk stijl. Zij was licht, levendig en grotesk. Verreweg het meest heeft de regisseur de Meester in Siegfried bereikt, dat een prachtlg-geser- reerde opvoering werd, Jammer genoeg werd dit stuk, waarin vooral Cees Laseur zich on derscheidde, niet te Haarlem opgevoerd. Van de overige voorstellingen, welke wij van het Vereenigd Tooneel kregen was die van Uitkomst vooral belangrijk en voor ons, Haarlemmers, verheugend door de verrassend zuivere en ontroerende crea tie van Jantje door onze stadgenoote Geor gette Hagedoorn, die ook met haar poëti- schen Ariël in De Storm sterk op den voor grond trad en zich door deze twee rollen voetstoots een vooraanstaande plaats onder de jonge actrices heeft veroverd. Loudl Nijhoff, die eenige jaren in Dultsch- land had gespeeld en voor het afgeloopen seizoen door Verkade werd geëngageerd, was minder gelukkig. Noch ln Een ideaal Echtge noot, noch in De Meeuwen of Siegfried kon zij zich naast Nel Stants en Vera Bondam als actrice van het eerste plan handhaven. In de rol van Mirande in De Storm wist zij wel een poëtische sfeer op het tooneel te brengen, maar een grooten indruk heeft haar optreden dat door onzuivere uit spraak van het Hollandsch nog gehandicapt werd hier toch allerminst gemaakt. Wij vernamen, dat haar talent in een heel an dere richting gaat en zij in Duitschland vooral in rollen als Loulou in Wedekind's Erdgeist en Freule Julie van Strindberg succes had gehad. Dat is natuurlijk mo gelijk, maar haar spel vertoonde in het Hollandsch milieu, waarin zij optrad, nog te veel dilettantische kanten om blijvend te kunnen boeien. Het Vereenigd Tooneel heeft behalve met De Storm nog andere teleurstellingen onder vonden. De Meeuw van Tsjechow gespeeld onder regie van mevrouw Ranucci viel als een baksteen en het nieuwe experiment, met den Gysbreght genomen, doet niet naar her halingen bij volgende voorstellingen ver langen. Misschien dat in het komend seizoen De Gysbreght eens aan Saalborn wordt toe vertrouwd, welke proef zeker de moeite zou loonen. Ook De Egoïsten van Roelvink mochten zich allerminst in de onverdeelde belangstel ling van het publiek verheugen. Hedda Gabler verscheen in een nieuw door Ver kade ontworpen en door Nedl. Stants gedra gen artistiek kleed en was daardoor vrij wel gedenatureerd. De Heilige Vlam vond waardeering bij het publiek, welke waardee ring ik maar ten halve kon deelen. Maar een groot, onaangevochten succes werd zooals reeds gezegd de opvoering van Siegfried, waarin de artisten van Het Ver eenigd Tooneel zich van hun sterksten kant vertoonden. Het Nieuw Nederlandsch Tooneel werkte onder te moeilijke omstandigheden om de resultaten zuiver te kunnen beoordeelen. De opvoering van Veel Leven om Niets ook hier te Haarlem gegeven was artistiek heel belangrijk en wij mogen die zeker tot een der gebeurtenissen van het seizoen re kenen. In deze voorstelling kwam even als in het vorige jaar in De Getemde Feeks de geest van den vroegeren leider en leermeester van Saalborn Willem Royaards, het meest naar voren. Het was een voorstelling in breeden stijl en van een heerlijk brio, sterk van speeikracht, mee- sleepend van tempo en bruisend van leven! Het is verwonderlijk en wel erg teleur stellend dat deze voorstelling niet de al- gemeene waardeering en belangstelling bij het publiek heeft gevonden, welke zij ver diende. Lucifer, dat een meer gebonden stijl vraagt, bleek dit gezelschap grooter moei lijkheden te bieden. De opvoering onder Saalborn's regie kon de vergelijking met de vroegere vertooning onder Royaards' leiding dan ook niet doorstaan. Het oorlogsstuk De Rivalen, waarop Saal born al zijn hoop voor het seizoen had ge bouwd en waarvan hij een soortgelijk succes als van Blanke Ballast verwachtte, bleek voor ons publiek gelukkig te „Amerikaansch" Dit stuk met zijn grove al te theatrale effec ten kon zich maar kort op het repertoire handhaven, ondanks het zeer sterke spel van Saalborn en Oscar Tourniaire van den laatste vooral in de twee hoofdrollen. De overige door het gezelschap gespeelde stuk ken. zooals Trio, Wat doet mijn vrouw tus- schen 2 en 5. Beschuit met Muisjes, de tweede mevrouw Fraser, en Kwart voor Tien mogen wij onder het „klein goed" rekenen, dat aan het seizoen niet zijn betcekenls geeft. Het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel bracht van zijn belangrijke voorstellingen alleen Een Dag in October te Haarlem. De opvoering werd door het publiek, dat wat vreemd stond tegenover deze mengeling van fantasie cn werkelijkheid, het meest bewonderd om het sublieme spel van den heer en mevrouw van der Lugt Melsert en van Plet Bron. Melo. De Keizer van Amerika, Julius Caesar cn Kleine Johannes kregen wij hier helaas niet te zien en wij moesten genoegen nemen met Goud in den Grond, Zooeven Verschenen. Hier was een Man noodig, Men trouwt geen meisje zonder geld, De groene Pleurcusc, Helden, Tien uur helt de klok, Pygmalion, De Man in de Monnikspij en Aan den blauwen Donau, stukken, die voor een deel zeker niet zonder waarde zijn wij zouden bijvoorbeeld niet gaarne Zcoeven Verschenen, en De groene Pleureusc hebben gemist maar die voor zoover het geen reprises van Shaw wa ren toch voornamelijk tot wat de Duit schors de „Vcrgnügungsmarkt" noemen, ge rekend moeten worden. Het Schouwtooneel had het geluk de hand te mogen leggen op „Ellas weet het beter" en nu Jan Musch weer na zijn In- I dische reis beschikbaar was voor de rol van Elias, was het gezelschap tegelijk „binnen". I Twaalf maal Is Ellas hier voor volle ralen gegeven en wij mogen dus wel zeggen dat heel tooneeillevend Haarlem Musch ln zijn geniale creatie heeft gezien. Wij zagen en bewonderden Musch verder nog in De Ijsberg, een stuk, dat overigens niet van groote waarde bleek te zijn. Zonnekinderen een Russisch stuk met Jan Musch in de hoofdrol, en Pirandello's De Vrouw, die ik u gaf met Alida Tartaud als gast, hebben wij te Haarlem niet gehad. Het verdere repertoire van Het Schouwtooneel kan niet bepaald op „frischheid" bogen. Het waren öf reprises van stukken van Heijermans, waarin de altijd nog in dit genre onover troffen mevrouw De BoerVan Rijk haar oude, bekende trfomfrollen speelde, of stuk ken van het genre De Cirkel, Die vrouwen toch, Het Kamermeisje, De Schuldige, die wij maar zoo spoedig mogelijk weer verga ten. De Familie 8tastok handhaafde ook op het tooneel haar reputatie van een knus- gezellige, ouderwetsche familie en ontving veel bezoek. De familie Pleterse wilde het daarna ook nog eens probeeren, maar het bleek een ver gissing van haar. Met Esmoreit zette Het Schouwtooneel zijn traditie voort van het wei-bestudeerd Mlddel-Nederlandsch tooneel, waarmee het zich indertijd met Mariken van Nieumeghen reeds een gevestigden naam had gemaakt. Van de prachtige, van leven bruisende voorstelling van Querldo's Jordaan door het gezelschap van Herman Bouber gewaagde lk reeds in mijn vorig artikel. Fllereflulter's Oponthoud, waarmee Nap de la Mar een tournee maakte, bleek vrij wat minder ge zonde levenskracht te bezitten. Vergeleken by de Jordaan was het een zoetig, braaf prentenboek. Cor Ruys bracht hier vrijwel zijn heele repertoire en het publiek toonde er zich er kentelijk voor. HIJ zorgde voor den lach ln deze ernstige tijden. Het Groot A B.C. was het beste en Vader-Vrljgezel het amusantste stuk, dat hij speelde. In het begin van het seizoen trad Jean Sarment hier op in zijn „Pècheur d'Ombres". Wij kregen op deze voorstelling een sterke ren Indruk van den schrijver dan van den acteur Sarment. De opvoeringen van Moissl liggen nog verech in het geheugen: het was vooral met zijn Fedja, dat hij zijn ouden roem handhaafde. J. B. SCHUIL. REMBRANDT-TH EATER. „Een hnweüjlc In Hollywood". Voor de heerlijke zomeravonden Is een luchtige, gezellige film echt op zijn plaats. Met de warmte moeten we geen overmatige inspanning of bijzondere emoties hebben, maar een vroolijk operet te-achtig ding, zoo als „een huwelijk in Hollywood" is. en als daarbij dan muziek is va" Oscar St-rauss. den componist van „Walzertraum", hebben we precies, wat we verlangen. Direct zijn we vol belangstellen voor den roman dien we voor voelen in „een huwelijk in Hollywood"; uni formen, vorstenzonen, die verliefderig aan gelegd zijn en plots de echte liefde leeren kennen door het crnstlg-voelende operette- zangeresje ziedaar de gegevens voor een boeiend en spannend film gebeuren, en uit gewerkt als in deze film, hebben wij, toe schouwers en toehoorders, reden om tevre den te zijn. Op het tooneel vertoonen de 5 Carrns hun prachtig uitgevoerde acrobatische toeren, waarvoor ze van de zijde van het publiek veel waardeering vonden. Polygoon'? Hollands Nieuws en Fox Mo- vitone Nieuws geven weer hun immer be langrijke beeldenreeksen. Een mooi luchtig programma als prettig besluit van een ietwat loom warmen dag. STANDAARD-THEATER. „Artikel 232" en „Dc Spook-auto". Het Is voor de directie van een bioscoop theater niet gemakkelijk om een program ma samen te stellen, dat de menschen ook in deze wanne dagen, die je naar strand en bosch doen verlangen, naar de kijkzaal lokt. De directie van het Standaard-Theater, die haar volkje uitstekend kent, verstaat die kunst heel goed. Ook voor deze week is er weer een programma, dat de trouwe bezoe kers van dit theater en dat aantal is heel groot alleszins tevreden zal stellen. Het begint natuurlijk met het Wereldnieuws, dat als altijd actueel is. We zien o.a. paarden sport in Engeland en Frankrijk; een Chinee- sche coiffeur laat zien hoe iemands haar niet geknipt moet worden: een kijkje op den zesdaagschen wielerwedstrijd te New-York; den tenniskampioen Lacostc bezig met het nemen van een proef met een nieuwe tral- ningsmachine, wat ook met hot langzaam werkend apparaat vertoond wordt; we zien een zwemmer van 35 M. hoogte in IJswater duiken en tenslotte vragen de Femina-beel- den de aandacht. Na de zotte klucht In éen acte „Trouw mijn dochter", waarbij gebruld wordt van het lachen, komt het eerste hoofdnummer, geti teld: .Artikel 232", een spoonwegsensat-ie in vijf acten, waarin Helen Holmes op voortref felijke wijze de hoofdrol vervult. Het is de geschiedenis van een valsche-muntersbonde die in de spoorwegstations werkt. Met veel spanning zien de toeschouwers naar de ver richtingen van don valschen munter, die het klaar speelt om als politieman geplaatst te worden. Hot tweede hoofdnummer heet „De Spook- auto", een comedie, eveneens ln vijf acten. Hier vervult Johnny Hlnes de hoofdrol. Voor het tooneel wordt aangekondigd de bekende auteur, humorist en conférencier Michiel Swaab; thans kan men hem. die dikwijls op onzichtbare wijze aan de micro foon het publick aangenaam bezig houdt, persoonlijk aanschouwen. PALACE. Een reprise van „Het spook in de opera." In „Palace" draait deze week een reprise van de groote romantische film, „Het spook van de Opera" waarin Lon Chancy en Mary Phllbin indertijd triomfen hebben gevierd. De griezelroman van Gaston Leroux leent zich uitermate goed voor verfilming en menigeen zal scherpe herinneringen hebben aan het lugubere phantoom waarvan Chancy zoo een voortreffelijke creatie gaf. Indertijd heeft deze film avond aan avond volle zalen getrokken en wij twijfelen er niet aan of ook in dit opzicht zal de reprise niet voor de eerste vertooningen onderdoen. „Het spook van de opera" is overigens met zijn tijd meegegaan. Do stomme film is namelijk geluidsfilm geworden men heeft efndeïooze dialogen fngelascht en natuurlijk krijgen we af en toe „opera" in den waren zin des woords. Dat dit niet de manier is om een geluids film to maken, weet Hollywood ook weL Het grootste deel van de film Ls echter on gewijzigd gebleven met name de griczelllge passages, die gelukkig de belangrijkste zijn en ons nog steeds ten sterkste vermogen te boeien. Op het tooneel dit koer een Japansch jong leur-acrobaat. dlc waarlijk verrassende staal tjes van ba lanceer kunst vertoont. Vooral hei werken met den Japanschen parasol en den ring is allerbekoorlijkst. Van het bijprogramma noemen wij einde lijk nog een zeer geestige teekenfilm voor zien van een illustratieve muzikale fantasie. LUX OR THEATER .Josephine Dunn en John Holland in „Blanke Duivels". Mary Astor in „Van Hel tot Paradijs". Op het tooneel: Piet GroencndaaL Twee hoofdnummers, geheel verschillend van inhoud, die echter ieder afzonderlijk groote belangstelling verdienen. „Van Hel tot Paradijs" toont ons een jong vuurtorenwachter, die het gezicht heeft op een Lunapark Daar gaat hij dikwijls heen, totdat gebeurt, hetgeen de oude vuurtoren wachter vreesde. De jongen komt op een goe den dag gehuwd terug, zeer tegen den zin van den vader, die alles doet om het de schoon dochter niet naar den zin te maken. Daarbij komt nog dc jaloezie van den jongeman en men begrijpt dat het leven op den vuurtoren voor de vrouw niet aangenaam ls- Ze toont haar liefde door niet aan de verleiding om weer weg te trekken toe te geven. Op een stormachtigen nacht heeft ze zelfs al leen voor het licht ln den toren te zonren. Haar man ls aan land en de vader is niet ln staat het werk te doen. Gelukkig leidt de go- beurtenis tot een oplossing! .Blanke Duivels" speelt ln hoofdzaak op Palo Lallo, een eiland bij Nleuw-Oulr.oa. waar eerloozen heentrekken en vergetelheid zoe ken in den drank. Onder hen is ook Dr. Brad- brokc (vroeger een bekend chirurg! met. zUn beide dochters. De parelhandelaar John Oms- by komt op het eiland en redt Katharlna Bradbroke uit de handen van de Inlanders. Als bekend wordt dat John veel parels bij zich heeft, wordt een plan gesmeed hem daarvan te borooven. In hoever dit gelukt moet men zelf maar eens gaan zien. Het ls hoogst Inte ressant den loop der gebeurtenissen te aan schouwen. Prachtig zijn dc natuurgedichten en menschen typen van het eiland. Beide hoofdnummers geven volop gelegen heid tot goed spel en daarvan ls oen dank baar gobrulk gemaakt. De Duitsaho reisjes en het Luxor Nieuws zijn hoogst Interessant. Deze week op het tooneel Plet Groenendaal. de Haarlemsche humorist, die als altyd veel succes had. Éen programma dat we kunnen aanbevelen. DE ALLERNIEUWSTE SPOOR WAGENS. Een groote Engelsche Spoorwegonderneming heeft onlangs een merkwaardige trein ten toongesteld. De bedoeling was de allerlaatste wagens die aan de zonderlingste eischen voldoen, te demonstreeren. De trein woog 634 ton en werd gedragen door 192 wielen, terwijl een reusachtige loco motief het geheel voorttrok. Er was een wagen bij, de grootste cn zwaarste In geheel Enge land, die alleen 155 ton woog en op 28 paar wielen stond. Een eind verder bevond zich. een sterk verhitte wagen, uitsluitend ge maakt voor het vervoer van bananen, die aan kouvatten een broertje dood hebben. Dan was er nog een als koelkamer ingerichte wagon van het allerlaatste type. Deze is in staat vlcesch ln de allerbeste conditie te ver voeren, al duurt de reLs ook nog zoo lang. Voorts was er een wagen, die enorme ladingen kolen of koren kon bevatten, terwijl de nieuwste steenenwagen zoo veel steenen met zich meedraagt, dat men er gemakkelijk een huls van zou kunnen bouwen. Voor den inhoad dezer rubriek stelt dc Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet' geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug gegeven. OPROEP VOOR EEN GROOTSCHF NATIONALE VAANDELGROET AAN H.M. DE KONINGIN TE HOUDEN OP DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930. De besturen van de verceniging ,3ond van Rotterdamschc Oranjevereeniglngen", „Voor Oranje en Vaderland" te Rotterdam cn de Kon. Ver. Oranjebond te Den Haag hebben het besluit genomen om H M. ter gelegenheid van haren SOsten verjaardag op Dinsdag 16 September 1930 na het openen van de Kamer der Statcn-Generaal een nationale vaandelgroct te brengen op het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage. Zij roepen daan-oor op alle vcreenlgtngen in Nederland, die van hare aanhankelijkheid aan HM. de Koningin wenschen blijk to geven door aan dezen vaandelgroet deel te nomen. Elke deelnemende vereenlging zal een herin nerin gsmedaille worden aangeboden, terwijl aan elke zang- en muzlckvercenlging die deze vaandelgroct met zang cn muziek zal opluisteren een zilveren lauwertak zal worden uitgereikt. Het ligt in de bedoeling, aan dezen vaandelgroet cc:i eenvoudige bloemenhulde te verbinden, welke zal worden bekostigd uit de vrijwillige bijdragen van de vereeniglngen. Bovendien zal een album worden aangebo den, vermeldende de namen van alle ver eeniglngen, die aan den vaandelgroet docl- nemen. Dc ondernemers hopen van ganscher harte, dat Nederland ln al zijn geledingen aan deze hulde zal medewerken. Dc ondernemers verzoeken do vereenigln gen, die wenschen deel te nemen beleefd doch dringend, zich zoo spoedig mogelijk tc willen opgeven aan onderstaande adressen: A. C. Verbeek, voorzitter Kon. Ver. Oranje- bond, Engelcnburgstraat 68. den Haag; W. J. van Dijk. secretaris Kon. Vereenlging Oranje- bond, Vliegerstraat 109, Den Haag: K. Koet, voorzitter vereenlging „Voor Oranje en Vaderland", Oosterstraat 25, Rotterdam,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9