BINNENLAND UIT DE OMSTREKEN MARKTNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 18 JUNI 1930 DE SCHATGRAVERS VAN ZAANDAM. NIEUW VERZOEK DOOR B. EN W. AFGEWEZEN. Wij lezen In de N.R.Crt.: De schatgravers hebben opnieuw een po ging aangewend om de opgravingen te mogen voortzetten. Burgemeester en wet houders hebben echter op hun schriftelijk verzoek andermaal afwijzend beschikt. De heer Jan Sol uit Amsterdam beklaagt zich in De Zaanlander bitter over dit afwij zende antwoord. Blijkens zijn mededeelingen in dit plaatselijk blad ging het verzoek uit van hem, van gravin Sylvia, mr. Blaupot ten Cate en van den heer Ramondt. Naar hij verder mededeelt was burgemeester ter Laan er wel voor om opnieuw concessie te verlee- nen, maar wilden de wethouders het niet, omdat dezen zich niet langer belachelijk wilden maken. De heer Sol zegt, dat als er sprake is van belachelijkheid, dat in de éerste plaats den Ingenieur aangaat, die als man van de we tenschap en als vakman heeft beweerd, dat er niet alleen goud, maar zeer veel goud ver borgen ligt, en wel op de plaats, die nu be naderd is: het gewelf, waarvan gravin Sylvia reeds in eerste instantie het bestaan aan gaf, en ten tweede hem en den heer Blaupot ten Cate, die in de zaak gelooven. Het kost de gemeente immers niets, zegt de heer Jan Sol in zijn stukje, terwijl de kans bestaat, dat zij een aanzienlijke som met deze graverij ontvangt. Het viertal geeft de hoop niet op, om bur gemeester en wethouders alsnog op hun be sluit te doen terugkomen. Het Volk meldt nog: Onze beide partij genooten, de agenten van politie J. H. Smits en J. Eigendorp, die eeni- ge weken geleden hebben deelgenomen aan de kostelijke grap, door des nachts met eenige burgers een oude kist in den gegra ven kuil te laten zakken en met aarde te bedekken zijn door den burgemeester ge straft met inhouding van twee dagen verlof. Deze agenten wilden daarmee geen genoe gen nemen .daar zij in hun vrijen tijd en als gewone burgers daaraan hebben deelgeno men. Zij waren in beroep gekomen bij het scheidsgerecht. Naar wij vernemen, hebben zij thans op grond van bijkomende overwe gingen, het beroep maar ingetrokken. AMSTERDAM—ZANDVOORT. ER KOMT GEEN VERANDERING. Het Hbld. schrijft: Niettegenstaande van verschillende kan ten aandrang is geoefend op de Nederland- sche Spoorwegen om tot electrificatie van het baanvak AmsterdamZandvoort over te gaan, althans de vervoergelegenheid uit te breiden, en een der Kamerleden dienaan gaande vragen stelde aan den Minister van Waterstaat, blijft men in Utrecht op het standpunt staan dat de voorgestelde verbe tering onnoodig is. 's Zomers wordt een be hoorlijke dienst onderhouden met dez>e bad plaats aldus een der hoofdingenieurs met wlen wij het onderwerp nog eens bespraken die aan alle behoeften volledig tegemoet komt. En daar er 's winters zoo goed als geen vervoer is, achten de Spoorwegen het eco nomisch nog steeds niet verantwoord ter- wille van drie maanden 's jaars tot een zoo kostbaar werk als electrificatie te besluiten. Op tweeden Pinksterdag heeft het vervoer de Maatschappij inderdaad overvallen want op een toeloop van 13.000 reizigers was niet gerekend. Toen men echter voor den daarop- volgenden Zondag bijzondere maatregelen had getroffen bleken deze grootendeels over bodig daar het publiek lang niet in die mate als verwacht werd, var, de badplaatsgcnoe» gens gebruik wenschte te maken. Intussohen, hoe en wanneer de Amster dammers zich ook naar Zandvoort willen begeven, zij weten het nu nog eens weer: alles blijft bij het oude! HET MUSEUM „TWENTHE" AAN HET RIJK OVERGEDRAGEN. Het Rijksmuseum Twenthe te Enschedé, een schenking van wijlen den heer J. B. van Heek, is Dinsdagmiddag officieel aan den Staat der Nederlanden overgedragen, naar de Tel. meldt. Toen de heer Van Heek in 1923 overleed, had hij als zijn laatsten wil te kennen ge geven, dat uit door hem beschikbaar gestelde middelen een museum te Enschedé zou wor den gesticht, waarin kon worden onderge» bracht zijn uitgebreide collectie schilderijen, welke eigendom werden van het museum, alsmede de verzameling van de Oudheidkamer Twenthe. Door broeders van den overledene werden met den staat onderhandelingen gevoerd over de totstandkoming van het museum; uit een gesloten prijsvraag werd het ontwerp voor het gebouw gekozen, afkomstig van de archi tecten Muller en Beudt te Hengelo en in Mei 1928 kon met den 'bouw begonnen worden. Thans is het groote gebouw, staande aan den Lasondersingel te Enschedé gereed en zal het binnenkort voor het publiek worden open gesteld. Het museum Is ln carrévorm gebouwd, in het midden waarvan een binnenplein is opengelaten. De hoofdingang doet denken aan een lTde^eeuwsch kasteel. Het eerste zaaltje is bestemd voor geologie van Twente. Vervolgens komen er twee zalen waarin voorwerpen uit >»raehistorischen tijd worden bewaard. Dan komt er nog een zaal voor Twentsche folklore en huiselijk leven en dan tenslotte nog een zaal, waar oude werktuigen uit dien tijd, toen elke boer zijn eigen textiel- fabriekje aan huis had, zijn ondergebracht Deze vleugel sluit aan op een groote ten. toonstellingszaal. Hier hangt een prachtige collectie Vlaamsche gobelins, nog afkomstig uit bezit van de Waldeck Pyrmonts. De linkervleugel van het gebouw is geheel Ingericht als schilderijenmuseum. Ook hier is zooveel mogelijk de chronologische rangorde gevolgd. De eerste zaal wordt ingenomen door "primitieve en. kerkelijke kunst, vervol gens komt men in een zaal voor 17de-eeuw- sche landschaps- en interieurkunst. Hierna volgt de romantische school, uit 18de en 19de eeuw; er volgt dan nog een portrettengalerij, waarin ook enkele werken van Albert Cuyp. Govert Flinck, en verder historische figuren. Moderne schilderkunst is niet aanwezig. „PA" VAN DER STEUR OP 10 JULI 65 JAAR. STEUN VOOR ZIJN STUDIEFONDS GEVRAAGD. De Tel. schrijft: Wie, die den naam „Pa" Van der Steur hoort, denkt niet wanneer hij zelf in Indië is geweest aan den man met zijn fonkelen de oogen en zijn eens pikzwarten, nu grijzen baard, die. toen eenige jaren geleden in Indië een enquête werd gehouden wie daar wel de meest poiulaire man was, het grootst aantal stemmen op zich vereenigd zag. „Pa" Van der Steur hoopt op 10 Juli a.s. zijn 65sten verjaardag te vieren en heeft dan ruim 37 Indische dienstjaren achter den rug. Op zijn 60en verjaardag deed hij een be roep om hem als verjaarscadeau 60 cent te zenden of een veelvoud daarvan. Dat a it verzoek spontaan werd beantwoord, blijkt wel uit het eindresultaat: in Nederland en Indië tezamen werd f 45.778.78 verzameld. De Overheid steunt wel zijn werk jaarlijks met f 52.000 subsidie, maar waar in 1928 f 160.000 voor 845 kinderen noodig was gemiddeld nog geen f 190 per kind spreekt het van» zelf, dat „Pa" heel wat rekenen en cijferen en vragen moet van particulieren om de balans kloppend te maken. Nu zijn 65ste verjaardag in zicht is, doet hij weer een op roep om steun Thans in hoofdzaak tot ver sterking van zijn studiefonds. Aan hen die meer kunnen verwerken dan het Lagere Schoolonderwijs wordt gelegenheid gegeven het meerdere te verwerven. Veertig pupillen genieten dit voortgezet onderwijs. Zouden wij den stoeren werker op zijn 65slen verjaardag niet willen verblijden en helpen de lasten te verlichten door ieder 65 cent of een vervoud daarvan af te zonde ren? De secretaresse van het Comité van Bijstand, mej. M. D. van Hoogstraten, Park laan 6, Zeist, stelt, gaarne haar postgironum mer 51868 beschikbaar tot het in ontvangst nemen van gelden en hoopt dat zij „Pa" Van der Steur op 10 Juli telegrafisch met een flink bedrag kan verrassen! Zendt dus spoe. dig uw bijdrage! Wie meer bijzonderheden wil weten van den jubilaris en zijn werk, vrage bij de secretaresse aan de Causerie van Luit. Kol. P. J. M. Smith. DE KINDERVERLAMMING. EéN GEVAL TE UITGEEST, EéN TE MAASSLUIS. De Tel. verneemt uit Uitgeest: In deze gemeente doet zich een geval voor van kinderverlamming. Het geval is ge constateerd bij een bijna vierjarig meisje. Het Vad. meldt: In Maassluis doet zich bij een kind van on geveer een half jaar een geval van kinder verlamming voor. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM. DE AUTO TOTAAL VERNIELD. Op de Koningin Wilhelminalaan nabij de Franschestraat te oVorburg is Dinsdagmor gen een vrachtauto van de N. V. West-Indi sche Bananen Import Co uit Den Haag, bij het oversteken van den rijweg door den snel- dienst van de blauwe tram gegrepen en te gen een boom gedrukt. De auto werd totaal vernield. Het bovenstel kwam op den rijweg terecht, terwijl de onderdeelen door een kraanwagen van de rails verwijderd moesten worden. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De 14-jarige v. Z., die op het balcon van de tram naast den bestuurder stond, werd door glasscherven aan het gelaat verwond en is door dr. P. verbonden. De tramdienst on dervond langdurige stagnatie. BEGRAFENIS LODEWIJK VAN MIEROP. Maandagmiddag is op de algemeene be graafplaats te Naarden, het stoffelijk over> schot van den bekenden publicist en stichter der Rein Levenbeweging, Lodewijk van Mie- rop, ter aarde besteld. Volgens den wensch van den overledene waren er geen bloemen, slechts één krans laurier was aan de baar gehecht. Vrienden droegen de kist naar de groeve, waar dr. A. de Jong uit Bussum breedvoerig het leven en den arbeid van den overledene schetste. Hij was, aldus spr. een idealist met een groot, gelijkmatig enthousiasme. Prof. G. A. van den Berg van Eyslnga bracht den overledene dank voor zijn steun aan de Intern. School voor Wijsbegeerte te Amersfoort: Menno Hulzinga uit Den Haag herdacht hem als vriend en als stuwende kracht in de Rein Levenbeweglng; Felix Ortt wees er op, dat deze mensch cie trouwheid en vastheid in persoon was, die niet alleen mooie woorden schreef, doch ook met daden voor zijn ideeën uitkwam. Namens de Int. Vereeniglng van Anti-Mil! taristen en het Comité van Actie tegen de bestaande opvattingen inzake misdaad en straf werden nog enkele woorden gespro ken. Nadat de oudste zoon namens de familie dank had gebracht was de eenvoudige plech tigheid geëindigd, zoo meldt de Tel. PROF Dr. L. BOLK OVERLEDEN- Dinsdag is, na een langdurige ongesteldheid overleden prof. dr. C. Bolk, hoocleeraar in de anatomie aan de Amsterdamsche Univer siteit. De overledene was commandeur in de Orde van Oranic Nassau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Omtrent het uur en plaats van begraven wordt geen mededeeling gedaan, overeen komstig den ultdrukkelijken wensch van den overledene, zoo meldt de Tel. Drie weken geleden was Prof. Bolk op zijn verzoek eervol door den Raad ontslagen. De overleden Amsterdamsche Hoogleeraar Prof. Lodewijk Bolk werd in 1866 te Ovcr- schle geboren en studeerde aan de Hooge- school te Amsterdam. Reeds kort na zijn bevordering tot. arts in 1898 werd hij aldaar benoemd tot Hoogleerar.r in de ontleed kunde. Op wetenschappelijk gebied heeft hij verschillende belangrijke werken geschre ven, v.nl. op het gebied der anatomie, die ook in het buitenland belangstelling trok. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel DE MOORD TE BENNEKOM. LEVENSLANG GEëlSCHT. Ter aanvulling van het bericht ln ons nummer van Dinsdag, nemen wij het volgen de over uit de N. R. Ct.: Als verdediger van verdachte trad op mr. H. Maten, te Arnhem. Van de zijde van het O.M .waren 20 ge tuigen gedagvaard, onder wie als deskundi gen dr. Hulst uit Leiden, die de lijkschou wing heeft verricht, dr. Hesselink uit Arn hem, die als politie-deskundige bij het voor- loopig onderzoek heeft meegewerkt-, dr. Schnitzler en dr. Van Erp Taalman Kip, belden te Arnhem, die als psychiaters den verdachte in het huis van bewaring heb ben onderzocht. De verdediger had 16 getuigen a décharge doen dagvaarden. De verdachte, die een kalmen Indruk maakte, antwoordde rustig op de vragen door den president, mr. Quintus, hem ge daan omtrent zijn naam, geboorteplaats, enz. Nog voor de dagvaarding werd uitgebracht verzocht de officier van justitie de verdere be handeling van de zaak met gesloten deuren te doen geschieden. De rechtbank besliste, dat de geheele behandeling met gesloten deuren zal plaats hebben. Van de zijde van het publiek was de be langstelling, waarschijnlijk doordat te voren was meegedeeld, dat de behandeling van de zaak met gesloten deuren zou geschieden slechts matig. De officier van Justitie heeft tegen de ver dachte levenslange gevangenisstraf ge- eischt. Nader verneemt het Hbld. nog: Mej. Boerwinkel was zeer pertinent in haar verklaring dat zij den verdachte als dader van den moord herkende. Zij heeft tijdens de aanranding van haar vriendin pogingen gedaan om tusschenbeide te komen. Na den moord was zij als het ware den verdachte vergeten, zij heeft getracht het bloed uit de wonden van mej. Koperberg te stelpen. Toen is zij opgestaan en gelijk met den verdachte weggeloopen. Later is zij gaan vermoeden dat verdachte haar achtervolgde, maar aan vankelijk wist zij dat niet. De beide psychiaters, dr. Schnitzke en dr. Van Eip Taalman Kip. waren na onderzoek van verdachte tot de conclusie gekomen dat deze niet lijdt aan bewustzijnstoornissen en evenmin aan waanvoorstellingen. Zij consta teerden dat verdachte intellectueel is aange legd boven het middelmatige. Hij is als in elk opzicht toerekeningsvatbaar te beschou wen- Door den gerechtelijken scheikundige, dr. W. F. Hesselink, werd een uitvoerig rapport uitgebracht van het onderzoek van restanten van stof, gevonden in asch achter de woning van verdachte. Daarbij was het stuk van den rand van een pantalon zooals Hoek droeg en het oog van een broekhaak met het verkool de restant van een bandje waarmede zulke haken aan de stof zijn bevestigd. De totaal indruk is dat de stof voor de verbranding grijs van kleur is geweest. Voorts werd door dr. Hesselink geconstateerd, dat de onder broek van Hoek een bloedvlek van 20 centi meter lengte vertoonde ter hoogte van de linkerknie. De bloedvlekken waren verwaterd en niet scherp begrensd, de kleurstof is in de omliggende vezels uitgeloopen. De aard van de sporen is van dien aard. dat zij ontstaan zijn bij het uitwasschen van de bovenbroek, die dan vrij sterk bebloed moet zijn geweest. Een aantal getuigen verklaarden verdachte omstreeks het tijdstip van den moord in de omgeving te hebben gezien. De vrouw van den verdachte werd er door den president, mr. Quintus. op gewezen, dat zij niet verplicht was tot eedsaflegging. Verdachte gaf toen zijn vrouw te kennen dat zij den eed maar moest doen. De verkla ringen van de vrouw weken op verschillende punten af van hetgeen verdachte beweerde. De verklaringen van verschillende getuigen k décharge bleken geheel te zijn in het na deel van verdachte. In het geheel werden ge hoord 16 getuigen a oharge en 12 a décharge. De verdachte bleef bij zijn ontkentenis. De verdediger, mr. H. Maten, te Arnhem, pleitte vrijspraak. De rechtbank zal op 24 Juni uitspraak doen. DURE SCHIETPROEVEN. ZIJ KOSTTEN ONGEVEER 136.000. Men schrijft uit Den Haag aan de Tel.: In 1926 werd bij beschikking van den mi nister van Koloniën een commissie inge steld voor de voorbereiding van de aan schaffing van houwitsers voor het Ned.-In dische leger. In de instructie voor deze com missie was o.m. bepaald, dat zij gerechtigd was schietproeven voor rekening van den Lande te houden, ..indien de kosteloos be schikbaar gestelde munitie niet toereikend was". Naar de Rekenkamer meende, zouden dus de kosten van schietproeven slechts bij wijze van aanvulling en dus voor een klein gedeelte voor 's Lands rekening komen. In verband hiermede trokken de hooge bedra gen, welke aan enkele fabrikanten voor „moer verschoten munitie" (dan kosteloos beschikbaar was gesteld) waren betaald, haar aandacht. Aan Schneider Cie was deswege uitbetaald f 33.490.51 en aan Aktiebolaget Bofors f 45.106.60. De Kamer heeft hieromtrent inlichtingen gevraagd. De minister deelde mede, dat de mede dingende fabrikanten slechts een zeer be perkt aantal schoten kosteloos ter beschik king hadden gesteld. Voor een volledige be proeving was dit aantal ten eenenmale on voldoende en daar van te voren de totaal bcnoodigde munitie niet kon worden vast gesteld. morst aan de commissie een zekere mate van vrijheid worden gelaten. De door gezette beproeving, welke voor het vormen van een eindoordeel noodzakelijk werd ge acht. heeft in overleg met het departement van Koloniën plaats gehad. Intusschen is der Kamer gebleken, dat In verband met de lüerbedoelde schietproeven nog Is betaald pl.m. f 29.500 voor munitie en pl.m. f 28.000 voor reis- en verblijfkosten en toelagen aan commissieleden. ntotaal hebben deze proeven voor zoo veel bij de Rekenkamer is na te gaan der halve circa f 136.000 gekost. TWIST TUSSCHEN VADER EN ZOON. DE ZOON ERNSTIG GEWOND. De Tel. verneemt uit Rotterdam Zaterdagavond heeft in de Steven Hoo- gerdijkstraat een ernstige steekpartij plaats gehad, waarbij een jongeman zwaar werd ge wond. Omstreeks half twaalf kwam de los- werkman J. R. F. B. voorbij het café van K. in genoemde straat. Hij zag daar zijn zoon staan, den 25-jarigen J. B.. met wien hij reeds geruimen tijd in onmin leefde. De oude man trad op zijn zoon toe en vroeg hem: „Heb je mijn zoon Hannis niet gezien?" waarop het jongmensch antwoordde: „Ik heb niets met je te maken, je bent een boef". De vader trok toen een mes en bracht zijn zoon een steek in de borst toe. Deze kwam zoo ernstig aan, dat een dokter, die toevallig pas seerde, onmiddellijke opneming van het slachtoffer in het ziekenhuis noodig achtte. Onverwijld is het jongmensch daarop naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Zijn toestand is vrij gunstig, hoewel alle ge vaar nog niet is geweken. De vader werd di rect gearresteerd. Aanvankelijk ontkende hij iets met het gebeurde uitstaande te hebben, doch bij een nader verhoor stemde hij toe den steek te hebben toegebracht. Hij is in het politiebureau aan de Nassaukade in be waring gesteld. INVOERRECHTEN OP SUIKER? Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van een compenseerend invoerrecht op som mige soorten suiker. De regeering meent dat een normale uit bouw van de bestaande fiscale heffing zal worden verkregen Indien het Invoerrecht wordt gesteld op 5 goudfranken per 100 K G. witte suiker, overeenkomende met ongeveer 2.40 per 100 K.G. Bedoeld is consumptie suiker en niet ruwe suiker. Heffing van een invoerrecht op suiker in natura, naast den accijns, maakt het noodig ook het invoerrecht van suikerhoudende goederen evenredig te verhoogen. Door een speciaal artikel wordt bereikt, dat voor de, voor vrijdomsdoeleinden bestemde suiker, geen hoogere prijs dan de wereld marktprijs behoeft te worden betaald. Ook fabrikanten die suiker bezigen als grondstof voor de bereiding van voor export bestemde suikerhoudende goederen (gecondenseerde melk), chocolade biscuit, jam enz.) zullen de daarvoor als grondstof benoodigde suiker kunnen betrekken tegen betaling van den wereldmarktprijs. HAARLEMMERMEER Raadsvergadering Adres van „Vooruit". Het con cours gaat nu door. Benoeming van een wethouder. Besluit om zich te beklagen bij Ged. Staten over de wijze waarop in Hoofddorp de Kruisweg verbeterd wordt. Ver laging van de gemeentelijke inkom stenbelasting. Dinsdagmiddag kwam de raad van deze gemeente bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester Mr. A. Slob. Aanwezig alle leden. Het nieuwbenoemde raadslid, de heer J. C. Gehrels uit Vijfhuizen werd beëedigd en ge ïnstalleerd. Voorlezing werd gedaan van een verzoek van de vereeniging „Vooruit" om voor haar op Woensdag 16 Juli a.s. te houden con- cours-hippique in gebruik te mogen ont vangen het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp, onder voorwaarde dat daarvoor zal worden betaald een vergoeding van f 500 indien uit de rekening van het con cours blijken zal dat er na aftrek van alle uitgaven van de verkregen Inkomsten een batig saldo is overgehouden; echter met dien verstande dat onder de uitgaven ook in rekening mag worden gebracht een post van 10 procent voor afschrijving op de schuld, welke nog op de vereeniging drukt. Het bestuur van de federatie van mid- denstandsvereenigingen te Haarlemmermeer had in een adres verzocht bovengenoemd verzoek in te willigen, omdat het houden van dit concours ook is in het belang van den handeldrijvenden en industrleelen midden stand van Haarlemmermeer in het algemeen en Hoofddorp in het bijzonder. In dit adres .hetwelk mede door den voor zitter werd voorgelezen deed de federatie tevens mededeeling, dat zij hare leden had verzocht om ook in dit opzicht het con cours te bevorderen, dat de leden niet zou den probeeren om van de bezoekers zooveel mogelijk te halen als er te halen zou zijn, maar hen te behandelen als gasten en op zoodanige wijze als een ieder gaarne bij een bezoek in een andere plaats 2elf wil worden behandeld. Na eenige discussie werd dit voorstel aan genomen. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Nleuw-Vennep werd benoemd mej. J. M. Bitterlich, onderwijzeres te Bennebroek en tot onderwij7yeres aan de openbare lagere school nummer 9 te Zwanenburg mej. C. J. F. Rijken, onderwijzeres te Haarlem. Jn de plaats van den overleden wethouder Knaap werd benoemd de heer P. Ouwerkerk, die deze benoeming aanvaardde. Hij werd tegelijk benoemd tot gedelegeerde in het bestuur van de nijverheidsschool te Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Inzake de verbetering en verbreeding van den Kruisweg werd door den voorzitter voor lezing gedaan van een aantal vragen, hem gesteld door den heer S. van Wijk, lid van den gemeenteraad alhier; verder van oen brief door den burgemeester in dato 14 Juni 1930 aan den hoofdingenieur-directeur van den provincialen waterstaat te Haarlem ge richt en een daarop in dato 17 Juni d.a.v. ontvangen antwoord hetwelk was gericht tot den gemeenteraad. Vervolgens gaf de voorzitter een ant woord op de gestelde vragen in een uitvoe rige toelichting .waarvan de conclusie luidde dat dc raad zou nemen een besluit om B. cn W te machtigen om zich bij het college van Gedeputeerde Staten: a. te beklagen over de wijze waarop in Hoofddorp over een lengte van 2 Kilometer de Kruisweg momenteel wordt verbeterd als een gedeelte van primairen weg van het pro vinciale wegenplan b. om genoemd college te verzoeken maat regelen te nemen dat hierin verandering wordt gebracht en voorts uit hun midden een commissie to benoemen teneinde in Hoofddorp persoonlijk een onderzoek in te stellen en alsdan een commissie uit den ge meenteraad gelegenheid te geven om de ge rezen bezwaren mondeling toe te lichten en samen te overleggen op welke wijze een betere oplossing van dc wegverbetering door Hoofd dorp zal kunnen worden verkregen. Na korte bespreking werd dit voorstel aan genomen en besloten dat dc oom missie voor openbare werken en voor financiën en het college van B. en W. ieder 2 personen zullen aanwijzen om bovenbedoelde bespreking bij te wonen. Goedgekeurd werd een nieuwe regeling betreffende het vervoer van zieken en ge wonden met den gemeentelijken ziekenwagen. Het vermenigvuldlgingscijfer voor de ge meentelijke inkomstenbelasting voor het be lastingjaar 1930—1931 werd van 2 12 terug gebracht op 2, ln hoofdzaak op grond van deze overwegingen dat de totale opbrengt over het belastingjaar 1929-1930 zeer gun stig is geweest, doch voor de toekomst groote voorzichtigheid in acht dient te worden ge nomen, omdat ln verband met de ongun stige economische omstandigheden van ver schillende groepen van do belastingplich tige burgerij vrij zeker het totaal cijfer vaa het belastbaar inkomen over het laatstvcr- loopcn jaar zal zijn gedaald. Een voorstel tot aankoop van eenige per- ceelen bouwland langs den Kruisweg werd aangehouden. Goedgevonden werd den gemeentelijken rei nigingsdienst te reorganiseoren. daarvoor aan te schaffen een nieuwe vuilnisauto, wel ke door twee werklieden kan worden be diend en voorts een betere werkverdeeling voor het personeel in te voeren. ZANDVOORT AUTOBOTSING. Op den hoek van Zeestraat en Burgemees ter Engelbertstraat botsten Dinsdagavond ongeveer half tien een kleine Renault cn een grootere Buick met zoo'n kracht op elkaar, dat door den slag van alle kanten, ook van 't strand de nieuwsgierigen kwamen aange sneld. De kleine Renault vloog over den kop op het trottoir, de achterwielen geheel stuk, de voorwielen geheel verbogen. Van de in zittenden werd de dame weggeslingerd en vrij ernstig gewond, terwijl de bestuurder met het been achter het pedaal bekneld zat. Daar de aanrijding voor het huis van Dr. Tichelaar plaats had, was geneeskundige hulp spoedig bij de hand. De dame werd naar Haarlem vervoerd. De Buick had vrijwel geen schade bekomen. De Commissaris van politie was spoedig met eenige agenten ter plaatse om het verkeer te regelen. Even na deze botsing vlogen een Juffrouw en een heer ln de Burgemeester Engelbert straat beide op dc fiets, tegen elkaar, waar door de Juffrouw in het gelaat gewond werd. Zij werd binnengedragen bij Dr. Tichelaar, maar kon na verbonden te zijn, te voet ver trekken. JONGEREN VREDES ACTIE. Bij de raadsstukken ligt het bekende schrijven van de afdeeling Kennemeriand van. de Jongeren Vredes Actie, waarin ver wezen wordt naar het schrijven van den minister van defensie, in welk schrijven deze dc maatregelen aangeeft, die de gemeenten zouden kunnen nemen ter beveiliging van do bevolking tegen gasaanvallen. Aan het slot van haar stuk vraagt de af deeling: Mocht de Raad der gemeente Zand voort het Inderdaad niet mogelijk achten om de burgerbevolking in oorlogstijd vol doende bescherming tegen eventueelo gas aanvallen waarborgen, acht hij het dan met zijn redelijken plicht om de groote verant woordelijkheid. haar door den minister van defensie op de schouders gelegd, met de meeste beslistheid af to wijzen en genoemden minister te verklaren, dat hU onmogehj in staat ls voor de veiligheid van de bevolking zoodanige maatregelen te nemen, dat hij zich daartegenover verantwoord acht. SANTPOORT VEREENIGING „KONINGINNEDAG". Dinsdagavond hield bovengenoer- te ver eeniglng in „Zomerlust" een ledenvergade- Na de opening werd de teleurstelling be sproken veroorzaakt door het feit. dat H. M. de Koningin na haar bezoek aan "mui- den ons dorp rechts had laten liggen. Het bestuur deelde mede van den particulieren secretaris van H. M. dc Koningin bericht ontvangen te hebben, dat een cn ander een gevolg is geweest van een betreurenswaar dige vergissing. Hierna werden de komende feestelijkhe den besproken. Uit de vergadering werd verzocht dezen keer het traditioneele vuur werk te vervangen door een illuminatie cn op 31 Augustus een concert te doen geven. (De feestelijkheden worden waarschijnlijk Maandag 1 September gehouden). Ook een verlichting van Bengaalsch vuur werd aan geraden. Het bestuur beloofde met de wenschen zooveel mogelijk rekening te zullen houden. PURMEREND, 17 Juni. Kaas. Aanvoer 58 stapels kleine, f 37 a f 40 per 50 K G. Boter. Aanvoer 2423 K.G., prijs f 1,30 a f 1.55 per KG. Vee. 481 runderen, waaronder zijn 210 vette en 15 stieren 37 paarden f 100 a f 200 per stuk. 91 Vette kalveren f 1,10 a f 1.35 per K.G. 384 Nuchtere dfto, f9 a f 32 per stuk. 386 Vette varkens f0,58 a f 0,64 per K.G. 11 Magere dfto, f 20 a f 40 per stuk. 195 Biggen f20 a f27 per stuk. 170 Schapen f32 a f40 per stuk. 603 Lammeren f 18 a f25 per stuk. Kuikens f 0.10 a f 0 25 per stuk Eieren kip-, per ino sauks f4.25 a ff 5,25. Vette koeien, prijshoudend, f l a f 2 13 per KG. Gelden koelen prijshoudend, f240 a f350 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, f250 a f400 per stuk,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9