BINNENLAND De Afsluiting en Drooglegging der Zuiderzee. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 21 JUNI 1930 VIERDE BLAD Dit jaar het grootste gedeelte van den afsluitdijk gereed. Het einde van de werken voor de af sluiting der Zuiderzee in zicht. Spoedige openstelling van de slui zen voor de scheepvaart. De Wieringermeerpolder en, de proef- polder bij Andijk. (Van een bij zonderen medewerker.) De groote werken voor de afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee blijven zoowel in binnen- als buitenland belangstelling trekken. Dat deze belangstelling alleszins be grijpelijk is, ondervonden wij dezer dagen toen wij weer eens op uitnoodiging van de directie der Zuiderzeewerken een bezoek aan de werken hebben gebracht. Wij werden bij dit bezoek rondgeleid en voorgelicht door den directeur-generaal Ir. V J. P. de Blocq van Kuffeler en den hoofdingenieur Ir. J. F. R. van de Wall en hoewel wij reeds verschei dene malen ter plaatse zijn geweest, kwa men wij opnieuw onder den indruk van den enormen omvang en het grootsche van deze werken. Iedereen, die wel eens voor de tweede maal op dezelfde plaats kwam, die bij het eerste bezoek grooten indruk maakte, zal hebben ondervonden, dat de indruk bij het herhaalde bezoek minder was, in alle op zichten. Doch dit gevoel heeft men niet wan neer men voor de tweede of zelfs, zooals wij, voor de tiende maal de Zuiderzeewerken be zoekt. Voortdurend in een vrij snel tempo vorderen de werken: dagelijks groeit de dijk, die over eenige jaren Noord-Holland' en Friesland zal verbinden. De werken op het Kornwerderzand, waar twee groepen uitwateringssluizen en twee schutsluizen, éen 14 M. wijd voor schepen tot 2000 ton en één 9 M. breed voor schepen tot 600 ton, bene vens twee bruggen voor gewoon en spoorweg verkeer worden gebouwd, zijn reeds sinds het vorige jaar per auto van de Friesche kust af (via Zurig) te bereiken. Honderden auto's en autobussen brengen des Zondags de belang stellenden naar het Kornwerderzand, dat eens 4. K.M. ruim van de kust verwijderd lag. Van den dijk der werkput op Kornwerder zand af ziet men in Zuid-Westelijke richting groote bedrijvigheid baggermolens, persmo lens, sleepbooten met groote bakken achter zich aan, snelvarende motorbootj es, enz. Binnen een uur bracht de snelvarende direc tie-sleepboot „Vlieter" ons naar deze bedrij vigheid op het Breezand. Voordat wij de Zui delijke werkhaven bereiken er is ook een Noordelijke varen wij lang 'n groot ge deelte van den in aanbouw zijnden afsluitdijk. Aan het einde werpen onderlossers hun la ding keileem op de juiste plaats. Even ver der brengen groote kranen welke knijpers drie kubieke meter keileem tegelijk grijpen, den dijk boven water en daarachter spuiten de persmolens het zandlichaam van den dijk. En nog verder naar de haven toe wordt de dijk bekleed met stroo en puin, tenslotte door steenzetters gedekt met enorme stuk ken steen. Zoo groeit de dijk op Breezand zoowel in Noordoostelijke als Zuid-Westelijke richting. Dan verder naar het Zuid-Westen zien wij reeds de werken op Wieringen. Op weg daar heen passeeren wij een groot stuk dijk, dat gexee.d is. Er is hier nog een „gat" van onge veer 700 M-, dat nog dit jaar zal worden dichtgemaakt. De werken aan den Oostkant van Wierin gen twee bruggen, een schutsluis voor schepen van 2000 ton en drie stel uifawate- ringsluizen naderen hln voltooiing. Reeds wordt het remmingswerk langs de sluisin- gangen geplaatst en worden de schuiven in de uitwateringssluizen beproefd! Zoo komt het einde van de werken tot afsluiting van de Zuiderzee in zicht! Aan het einde van dit werkseizoen in het najaar ongeveer zesduizend arbeiders verdienen hier thans het dagelij ksch brood voor zich en hun gezin zal ongeveer 18 K.M. van den afsluitdijk die 30 K.M. lang wordt, gereed zijn. In 1932 zal nog ongeveer 8 K.M. dijk worden gelegd, waarna zich nog slechts twee sluitingsstukken tot een gezamenlijke lengte van ongeveer 4 K.M. in den dijk zul len bevonden, die vóór 15 Augustus 1932 zul len worden gesloten. De voorbereiding voor deze sluiting wordt reeds thans getroffen. De plaatsen der slui ting zijn gekozen daar waar de diepe geu len zijn om zoo lang mogelijk het water zijn natuurlijken loop te doen volgen, nl. de geul, „de Mïddelgronden" ten westen van het Kornwerderzand en de geul „de Vlieter" on geveer 5 K.M. beoosten Wieringen. In „de Middelgronden" is reeds in 1929 een beteu- gelingsdam onder water gemaakt, gedekt door zware zinkstukken, waardoor de diepte, die ten hoogste ongeveer 13 M. bedroeg, te ruggebracht is tot minder dan 4 M. Op het oogenblik wordt een dergelijke beteugelings- dam in „de Vlieter" gebouwd. Daar de be- teugelingsdam in „de Middelgronden" den winter 1929-1930 goed heeft doorstaan, ver wacht men met de sluiting geen grootere moeilijkheden, dan bij de sluiting van het Amsteldiep tusschen de Noord-Hollandsche kust en Wieringen. Intusschen zullen de schutsluizen in den afsluitingsdijk reeds voor de sluiting voor de scheepvaart worden opengesteld. Zeer waar schijnlijk zal de sluis voor schepen tot 2000 ton beoosten Wieringen nog voor het einde van dit jaar in gebruik worden genomen om de scheepvaart niet te dwingen den grooten omweg om het gereed zijnde gedeelte van den afsluitdijk bij Wieringen te maken. De sluizen op het Kornwerderzand zullen in het begin van het volgend jaar in dienst worden gesteld. Wanneer men een bezoek heeft gebracnt aan den in staat van wording zijnden af sluitdijk, dan loont het de moeite te gaan naar den Wieringermeerpolder, die dank zij de capaciteit van het electrisch gemaal „Le- ly" bij Medemblik en het Dieselgemaal „Le- mans" bij Den Oever van 1400 M3. per mi nuut reeds voor een vierde gedeelte onge veer is drooggevallen. Sinds de indienstel- lïng van beide gemalen op 10 Februari jL is water met ongeveer 2.70 M. gezakt, zoodat de hooggelegen gedeelten van den polder reeds droog zijn. Wij hebben bij De Haukes in het droog gevallen gedeelte geloopen. Wel is de bodem zware klei nog klef doch reeds rijden de werktreintjes den polder binnen en staat de eerste heimachine gereed voor het maken van de in den polder noodige kunstwerken. Een breed kanaal, gebaggerd toen het water nog in den polder stond, is reeds gereed en loopt naar de nieuw te bouwen sruizen. Eeni ge visschersvaartuigen liggen op het droge tegen den dijk, als een herinnering aan een verleden, dat nog zoo kort achter ons ligt Voor October as. zal ruim 20.000 H.A. land aan Nederland zijn toegevoegd, als eerste ge deelte van de 10 pet. vruchtbaren bodem, die Nederland door de drooglegging der Zuider zee binnen een kwart eeuw rijker kan zijn. De economische zijde. Er is gedurende den laatsten tijd vooral een heftige campagne gevoerd tegen de Zui derzeewerken, vooral omdat de kosten veel grooter zijn gebleken, dan aanvankelijk was geraamd. De directeur-generaal van de Zuiderzee werken, Ir. de Blocq van Kuffeler, die met Ir. van de Wall een onuitputtelijk geduld toonde om alle vragen te beantwoorden, heeft ons hierover het een en ander verteld. In de eerste plaats kon bij het vaststellen van de begrooting geen rekening worden ge houden met verhooging van prijzen. Een be langrijke tegenvaller was het stijgen van den prijs voor het baggeren, die, toen de Zuiderzeewerken zooveel baggermaterieel vroegen, met ongeveer 50 pet opliep. Grootere financieele offers, dan verwacht was, werden ook gevraagd door dat men bij de berekening elk onderdeel van het werk zoo economisch mogelijk had uitgerekend. Het was echter in de practijk niet mogelijk zoo economisch te werken: verschillende ge deelten van de werken moesten tegelijk wor den uitgevoerd: het zandopsuiten kon bij voorbeeld niet wachten totdat het keileem- storten geheel gereed was. Waren de kosten voor den afsluitdijk aanvankelijk op 90 mil- lioen gulden geraamd, in 1928 liet het aan zien, dat de dijk 128.000.000 zou kosten. Voor de afsluiting van den Wieringermeer polder was oorspronkelijk 37 millioen gulden uitgetrokken welk bedrag echter tot ongeveer zestig millioen gulden is gestegen. Over deze tegenvallers aldus zelde de heer de Blocq van Kuffeler ongeveer zijn wij thans echter heen. Doordat men thans meer ervaring heeft met de Zuiderzeewer ken, is het mogelijk gebleken in 1929 8 1/2 pet goedkooper te werken dan in 1928, ter wijl in 1930 weer 10 pet. goedkooper gewerkt wordt dan in 1929. Zeer waarschijnlijk zal het bedrag der kosten van den afsluitdijk dichter bij de 110 millioen dan bij de 130 millioen gulden zijn. Voor een financieele debacle behoeft men dus niet bevreesd te zijn. SCHANDELIJK! EEN KIND AFGERICHT OP ZAKKENROLLEN. De politie te Leiden heeft een 11-jarigen zakkenroller gearresteerd, die zich er op toe legde zich van portemonnaies meester te maken, zoo bericht de Msb. Het gestolene bracht hij thuis en daarvan maakten de ouders goede sier. EEN GEVAL VAN CHANTAGE. DRIE JAREN GEVANGENISSTRAF De Tel. verneemt uit 's-Gravenhage; Voor de Haagsche Rechtbank stond terecht de 24-jarige chauffeur M. J. van A„ beschuldigd van oplichting, door middel van chantage. Verd. had aan een weduwe te Nijkerk een brief geschreven, waarin hij schreef, dat haar zoon, die hier ter stede in militairen dienst was, wegens een zedendelict in arrest gesteld was en hij wel een middel wist om hem vrij te krijgen. De weduwe en haar dochter kwamen naar Den Haag en werden door verd. aan het sta tion afgehaald, waarna in een melksalon de bespreking plaats had. Daar verd. op spoed aandrong, werd tele fonisch Nijkerk opgebeld en aan de thuis gebleven dochter opdracht gegeven, een be drag van 300 telegrafisch aan Van A. postrestante Den Haag toe te zenden. De dochter, die haar moeder vergezeld had en bij de bespreking tegenwoordig was, legde een verklaring in gelijken zin. Verd.ontkende, geld gevraagd te hebben. Dit was hem door get. aangeboden. De Officier van Justitie, mr. Rijkens, zeide, dat de politie er eindelijk ïn geslaagd was de hand te leggen op een lid van een bende, welke Den Haag sedert jaren onveilig maakt. De chantage tiert hier welig en de geraffi neerdheid, waarmede personen als deze verd. optreden, zijn een beletsel voor de politïe om in te grijpen. Spr. noemde deze lieden boosdoeners van de ergste soort, en vroeg ten slotte veroor deeling tot een gevangenisstraf van driq jaren. De rechtbank zal op 1 Juli a.s. uispraak doen. EEN JEUGDIG OPLICHTER. De Tel. verneemt uit Wapenvelcle: De gemeentepolitie alhier heeft den 13- jarigen J. N-, die in week voor Pinksteren een manufacturier te Heerde voor een groot be drag had opgericht, aangehouden. De oplich ter in den dop ging als volgt te werk. Door zijn moeder werd hij met een briefje wegge stuurd om boodschappen te doen, welke boodschappen werden gehaald zonder beta ling. Op deze briefjes schreef dit jongmensch een verzoek uit naam van zijn moeder om een zeker bedrag aan geld ter leen. De manu facturier heeft hem te goeder trouw tot zes keer geld gegeven, tot een totaal bedrag van 195 gulden. Het geld is opgemaakt, terwijl uit het onderzoek is gebleken, dat zijn twee andere broers van den buit hebben mede gedeeld. Deze twee broers zullen worden ver volgd ter zake heling. DE KOLONIALE TENTOON STELLING TE PARIJS. DE NEDERLANDSCHE AFDEELING. De Haagsche correspondent van het Hbld. schrijft o.m. aan zijn blad: Zooals algemeen bekend mag worden ver ondersteld wordt het volgende jaar te Parijs een groote koloniale tentoonstelling gehou den, waartoe alle koleniseerende landen zijn uitgenoodigd en dus ook Nederland. Voor het tot stand komen der Nederland- sche afdeeling op deze internationale ten toonstelling is een uitvoerend comité ge vormd, naast nog eenige andere comités, met als eere-voorzitter prins Hendrik en als voor zitter de oud-g. g. van Ned. Indië, mr. D. Fock. Het commissariaat général de l'Exposition verzocht de Nederl. Reisvereeniging de ver tegenwoordiging voor ons land op zich te nemen, en zoo is het ook te verklaren, dat het hoofdbestuur der N. R. V. de vertegen woordigers van verschillende dagbladen tot een conferentie had uitgenoodigd teneinde nadere inlichtingen te geven over de voor bereidingen, welke getroffen worden voor het Nederlandsche paviljoen. De Fransche ge zant te 's-Gravenhage en mevr. Kammerer gaven door hun tegenwoordigheid in deze conferentie blijk van belangstelling. De pers-attaché der Fransche legatie te 's-Gravenhage, de heer H. Asselin, gaf eerst een algemeen overzicht van de plannen van het Fransche tentoonstellingsbestuur, waar uit bleek, dat de opzet van deze koloniale expositie inderdaad iots grootsch belooft. Mi*. A. G. N. Swart, commissaris-generaal voor de Nederlandsche deelneming, heeft vervolgens het een en ander verteld over de reeds volbrachte voorbereidende werkzaam heden van het uitvoerend comité. Binnenkort zal met den bouw van het Ned. paviljoen een aanvang worden gemaakt. Met de comités, welke in Ned.-Oost- en West-In- dië en op Curasao zijn gevormd, werd nauwe samenwerking gezocht. Zoo bracht de heer Moojen, technisch lid van het comité, een bezoek aan Oost-Indië waar hij de noodige mondelinge besprekingen heeft gevoerd. Een van de voornaamste punten, waarvoor samenwerking en eenstemmigheid vereischt was, was de stijl van het op te richten hoofd gebouw. Omdat in Indië de wensch te kennen was gegeven, dat bij deze koloniale manifes tatie in het bijzonder aan Indische architec ten gelegenheid zou worden gegeven om hun krachten te toonen, werd een prijsvraag uitgeschreven, waaraan alleen door In dische d.w.z. in Ned.-Indië werkzame of al daar werkzaam geweest zijnde architecten kon worden deelgenomen, dat van den architect W. J. G. Zweedijk te Soerabaja, die onder het motto „Bali" had Uit de zes ingekomen antwoorden werd ingezonden, bekroond. De heer Zweedijk werd daarna uitgenoodigd naar ons land te komen om zijn plannen nader uit te werken. Omtrent de inzendingen in het hoofdge bouw is bepaald, dat zij collectief zullen zijn, zoodat een billijke ruimteverdeeling verkre gen wordt, en alles wat naar reclame zweemt zooveel mogelijk buitengesloten wordt. Daar naast zal in een afzonderlijk gebouw gelegen heid worden gegeven voor exposities van par ticuliere bedrijven. De inzendingen in het hoofdgebouw zullen worden ondergebracht in drie afdeelingen, een cultureele, een staatkundige een een eco nomische afdeeling. Daarnaast worden af zonderlijke afdeelingen bestemd voor de in zendingen van Suriname en Curasao. Voor de economische en staatkundige afdeeling heeft het comité-lid prof. dr. ie Cosquino de Bussy, van het Koloniaal Instituut te Amsterdam zijn medewerking toegezegd. De verzorging van de cultureele afdeeling, meer in het bij zonder dat gedeelte dat met kunst in den ruimsten zin des woords verband houdt, is toevertrouwd aan den heer Moojen. In deze afdeeling zal o.a. te zien zijn een repro ductie van den Mendoet-tempel op Java. Voorts zullen twee groote diorama's opge steld worden, een voorstellende een berg landschap in de Peanger, het ander voor stellende een gezicht op den vulkaan Batoer op Bali welke beide vervaardigd worden door den op Java werkzaam zijnden schilder Eland, die trouwens ook nog enkele kleine diorama's op cultures betrekking hebbende, zal vervaardigen. Het bestuur van het Bataviaasch Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen heeft er verder in toegestemd, dat een aantal kost bare museumstukken op de tentoonstelling geëxposeerd kunnen worden. Het paviljoen voor de particuliere inzen dingen, waarvan hiervoor sprake was, zal eveneens in Indischen stijl worden opgetrok ken. Trouwens op de Nederlandsche afdee ling zullen nog enkele bijgebouwen verrijzen, o,a. voor kunst-uitvoeringen. Voor de In- landsche musici en dansers, die gedurende de tentoonstelling zullen optreden, zullen spe ciale woningen worden gebouwd en deze zullen zoodanig met het hoofdgebouw wor den gegroepeerd, dat een plein wordt ge vormd, waarop een afgietsel zal verrijzen van het standbeeld van J. P. Coen. BRANDSTICHTER VOOR DE RECHTBANK. DE BRANDJES IN DEN HAAG. Voor de Haagsche Rechtbank stond te recht een veertigjarige kellner uit Den Haag, gedetineerd, die in den avond van 30 April j.l. in een perceel aan de Prinsegracht 31 aldaar, waarin een lijstenzaak is gevestigd, door inwerping van brandende proppen pa pier in het tuimelraam brand had gesticht. Verdachte bekende ter plaatse te zijn ge weest, doch met andere bedoelingen dan brand te stichten. De officier van justitie, mr. Rijkens. zeide, dat vóór verdachtes arrestatie herhaaldelijk dergelijke branden voorkwamen: nadien niet meer. Spr. achtte een ernstige straf ge- wenscht en eischtc zes jaar gevangenisstraf. VOORWAARDELIJKE VEROORDEELING. DE WET TREEDT 1 SEPTEMBER IN WERKING. De Tel. verneemt uit 's-Gravenhage. In het Staatsblad is een Koninklijk besluit van 12 Juni j.l. opgenomen, waarbij bepaald wordt, dat de wet van 25 Juni j.l. houdende nadere voorzieningen betreffende de voor waardelijke invrijheidstelling, ïn werking treedt met ingang van 1 September a.8. DE NED. REISVEREENIGING. HET RAPPORT DER COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Het Hbld. verneemt, dat de commissie dr. De Visser haar rapport Inzake den toestand in de N.R.V. unaniem heeft vastgesteld en dat het rapport dezer dagen aan het secre tariaat der N-R.V. zal worden toegezonden. WIE IS VERANTWOORDELIJK? DE EXAMINATOR OF DE GEëXAMINEERDE? Uit Heerlen wordt aan de Tel. gemeld: Wie moet als bestuurder van een auto be schouwd worden, de leerling die zelf rijdt, of de examinator die toekijkt? De Heerlensche kantonrechter besliste dat laatstgenoemde de verantwoordelijkheid draagt voor eventueele ongelukken. In dit geval was dat ir. D., die den leerling van E. examineerde ter verkrijging van een rijbe wijs. Van E. gaf geen richting aan, met het gevolg dat pater B. aangereden werd en vrij ernstig gewond werd. Tegen den heer D„ die volgens den plaatsvervangenden kanton rechter de aansprakelijke persoon is, werd een boete van f 0.50 geëischt subs, een dag hechtenis. BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER. VRAGEN VAN MR. BOON. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft den minister van Binnenl. Zaken en Land bouw de volgende vragen gesteld: Kan de minister inlichtingen verstrek ken omtrent de werking van het middel „Ma- taflo" bij vee, lijdende aan of besmet, met het virus van mond- en klauwzeer, dat vol gens de jongste berichten in Spanje onder wetenschappelijk toezicht is toegepast? Zoo neen, is de minister dan bereid, met het oog op de groote belangen der Neder landsche veehouders onmiddellijk daarom trent inlichtingen te doen inwinnen en en kele onbevooroordeelde deskundigen naar Spanje te zenden, ten einde zich ter plaatse omtrent de werking van genoemd middel op de hoogte te stellen? Mochten de inlichtingen uit Spanje hoop gevend zijn ten opzichte van genezing of on- vatbaarmaking van door mond- en klauw zeer aangetast vee wil de minister alsdan be vorderen. dat ten spoedigste in Nederland proeven worden genomen, waar het vraag stuk weer urgenter is geworden, doordien in de onmiddellijke omgeving van 's-Graven hage een ernstige mond- en klauwzeer-epide- mie heerschende is? Is de minister niet van meening, dat niets onbeproefd moet worden gelaten om deze zoo gevreesde ziekte, die den veehouders hon derdduizend guldens schade berokkent, zoo deugdelijk mogelijk te bestrijden? FRAUDULEUZE HANDELINGEN. TEN NADEELE VAN DE GEMEENTE AMSTERDAM. Vrijdag zou de Vierde Kamer der Amster- damsche Rechtbank uitspraak doen in de strafzaak tegen de drie opzichters van Pu blieke Werken te Amsterdam en de beide leiders van de afdeeling Holland der Neucha- tel Asphalt Comp. Ltd. De Rechtbank her opende echter het onderzoek, omdat dit niet volledig was geweest, aldus het Hbld. Gehoord werden hierop eenige getuigen over de betaling van eenige in de dagvaar ding genoemde bedragen. Feitelijk werd niet betwist, dat de betaling had plaats gehad, maar er waren geen positieve bewijsmidde len waaruit het bleek. Vandaar het formeele onderzoek. Op Vrijdag 27 Juni a.s. zal de Rechtbank vonnis wijzen. LOTING VOOR DE MILITIE 1932. DE NUMMERING BEGINT BIJ HENDRIK JOHANNES VAN NIJKERK. Vrijdag is te 's-Gravenhage de voor het geheele land geldende centrale loting ge houden voor den dienstplicht voor de lich ting 1932. Er werd één nummer getrokken. Bij den loteling, wiens naam in het Am- sterdamsche register correspondeert met dit nummer, vangt de nummering voor de lo ting aan. In de andere gemeenten of ge- meentegroepen vangt de nummering even eens aan bij dien naam, of bij een die al- phabetisch op gelijk niveau staat, dan wel, bij afwezigheid van precies denzelfden naam, bij den onmiddellijk daarop volgenden. Bij de alphabetische rangschikking wordt ook rekening gehouden met de voornamen, terwijl de loting alle ingeschrevenen omvat. Vrijdag werd getrokken voor de lichting 1932: No. 4111. Hendrik Johannes van Nij kerk, geboren 9 Mei 1912. NIEUW REMSYSTEEM VOOR DE GOEDERENTREINEN. OVERCOMPLEET AAN REMMERS. Naar de Tel verneemt, heeft de directie der Ned. Spoorwegen besloten om overeenkomstig het besluit van het in 1926 gehouden congres van het Int. Spoorweg verbond, voor de goe derentreinen een nieuw remsysteem in ge bruik te nemen. Op alle goederentreinen wordt nu de Kunze»Knorr-rem aangebracht. De invoering van het eenheidsrem-stelsel zal tengevolge hebben dat na verloop van eeni- gen tijd een aanzienlijk aantal remmers over compleet zal worden. De directie hoeft reeds order gegeven, dat geen nieuwe arbeiders^ remmers mogen worden aangesteld. Even tueele aanstellingen zijn reeds ingetrokken. Het blad verneemt verder nog, dat het surplus aan remmers-personeel, naar alle waarschijnlijkheid op andere wijze zal worden te werk gesteld, EEN VLOER INGEZAKT. DRIE GEWONDEN. Het Hbld. meldt: In het winkelhuis van den Beverwijkschen groentenhandel, gevestigd Bella mystraat hoek Ten Katestraat te Amsterdam, is Vrijdagmorgen de vloer Ingezakt, Toen tegen half twaalf de huurder van het huis. groen ten handelaar Floor, een Bestal klanten, vrouwen en kinderen, stond te helpen, zwichtte de vloer onder eenlg gekraak, voor den last aan menschen. groenten en aard appelen. De aanwezigen zakten met een groot deel van den winkelvoorraad in den ke'.d V Op het gegil der vrouwen liepen menschen te hoop: de G O Dienst, de politie werd ge waarschuwd. Een geneesheer van dien Dienst en commi sarls Pijper waren er onmiddellijk bij en hielpen de verongelukten: er waren n.l. drie gewonden, allen gelukkig niet ernstig. De 57-Jarige mejuffrouw VonkKlooster man. wonende Ten Katestraat 20. liep een voetkneuzing op; het twaalfjarige Marietje Kiwiet. Bellamystraat 36. eenige schaafwon den. Zij konden op eigen gelegenheid naar hare woning terugkeeren. De zestienjarige mejuffrouw W. Demmel, wonende Kostver- lorenkade 3, is per auto van den G. G. Dienst naar huis gebracht, hare verwondingen waren evenmin van emstlgen aard. Politie commissaris Pijper heeft den toestand van het huis. eigendom van den heer J. F. Ten- broek. winkelier Kinkerstraat 104. nader on derzocht; het bleek dat ook de vloer in het aangrenzend trapportaal was weggezakt en door het onstane gat een vrijen uitkijk werd gegeven op den vermolmden rommel, eertijds prijkende met den naam: Bouwmaterialen. Door het gemeentelijk Bouw- en woning toezicht zal eveneens een onderzoek naar de constellatie van het huis, worden ingesteld. DE PLANNEN VAN KINGSFORD SMITH. BENZINE INNEMEN IN DE LUCHT? Ten einde zonder verdere vertraging de transatlantische vlucht met de „Southern Cross" te kunnen beginnen, is Kingsford Smith voornemens, in de lucht, even bulten de kust van Amerika nieuwe benzine in te nemen, aldus de Tel. Dit zou de eerste maal zijn, dat op een transatlantische vlucht tot een dergelijken maatregel wordt overgegaan. „Mijn benzine-voorraad", zegt Kingsford Smith, „maakt de vlucht alleen mogelijk, als de wind een snelheid van meer den 15 mijlen per uur heeft. Door nieuwe benzine in de lucht in te nemen, wordt de kans veel gun stiger en Ik zou dan kunnen starten met een tegenwind van gemiddeld 20 mijl per uur. Aannemende, dat ik tegen een dergelijken wind in moet gaan. zal mijn benzinevoorraad voldoende zijn tot een paar honderd mijl buiten de kust van Maine. Mijn plan is nu om ongeveer 600 mijl ten noorden van Maine mijn benzinevoorraad in de lucht aan te vul len. Om dit mogelijk te maken zal de marco nist een hamer en een beitel krijgen om een gat te maken in de buis van de hoofdleiding, waarin wij dan de slang, die de benzine uit het andere toestel in onze tank moet lelden, kunnen bevestigen. Ik hoop, dat de voorbe reidingen hiervoor bijtijds in Amerika ge nomen kunnen worden, zoodat ik zonder ver der verwijl zal kunnen starten". Officieren van de Iersche luchtmacht heb ben vernomen, dat de eskaderleider Wynne- Eyton van Baldonnel wil vertrekken voor een gewaagde poging om een solovlucht over den Atlantlschen Oceaan te maken in een Both- vliegtuig. Van dit bericht is niets anders bekend dan dat het indirect uit Londen af komstig is. De autoriteiten van het vliegveld hebben geen enkele aanvraag voor facilitei ten voor deze vlucht ontvangen. NIET GELUKT. WINKELDIEF GESNAPT. Bij een Juwelier te Rotterdam vervoegde zich Donderdagmiddag een jongeman met de mededeeling, dat hij een kostbaren gou den trouwring wilde koopen, aldus de N. Rott. Crt. Zooals gebruikelijk, werd den bezoeker een voorraad getoond, ten einde daaruit een keuze te maken. De cliënt onderwierp de gouden ringen aan een serieuze beschouwing, doch kwam tot de conclusie, dat hij, aange zien er geen ring in den voorraad was, welke hem bevrediede, een ring op bestelling wilde laten vervaardigen. Intusschen had de bediende bemerkt, dat de bezoeker tersluiks een gouden ring in den zak had laten glijden. HIJ maakte den klant daarop attent, waarna deze onder aanbieding van voorgewende excuses den ring weer te voorschijn haalde en den be diende overhandigde. Dat de „bestelling" geen voortgang meer had. laat zich, na de poging tot besteling, be grijpen Nadat de man was vertrokken, waarschuw de de Juwelier eenige collega's, en toen bleek, dat bij enkelen hunner de jongeman derge lijke pogingen tot oplichting had aangewend. De bediende had Inmiddels den bezoeker, die in zijn optreden, voordat hij was betrapt, een zeer beschaafden Indruk had gemaakt, in het oog gehouden. Do politie heeft toen op aanwijzing van den bediende den man aan gehouden. Bij het onderzoek aan het hoofdbureau is men tot de conclusie gekomen, dat de gear resteerde, die J. van S. heet, 24 jaar is en te Amsterdam woont, nog in vijf andere ge meenten dergelijke pogingen tot oplichting heeft ondernomen en dat hij daar wel „succes" heeft gehad. Thans echter bevindt hij zich on het hoofdbureau in verzekerde bewaring. DUOPASSAGIER GEDOOD. Men meldt uit Rotterdam aan de Tel: Donderdagavond had in de Oranjeboom straat een ernstig ongeluk plaats. De 29- jarige badmeester K. M. van Dijk. wonende in de G. v. d. Lindenstraat, die daar met een duo-pa«sagler op zijn motor over de spoor rails slipte, kwam te vallen. Hijzelf liep enkele schaafwonden aan het hoofd op, doch de duorijder, de 39-jarlge caféhouder G. M. van Houten, wonende op de Hoogstraat, bleef bewusteloos op den weg liggen- Na door dr. y. d. Does voorlooplg verbonden te zijn. is hij door den G-G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij later is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11