Wijk aan Zee een halve eeuw Badplaats SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 21 JUNI 1930 ZESDE BLAD Van olsschersdorpje tot rustig vacaritleoord Het ïs dit Jaar 50 jaar geleden, dat het moeilijk begaanbare zandpaadje, dat, langs den Tufnberg loopende, tusschen IJmuiden en Egmond een der weinige paden in de duinen was waarlangs men de zee kon be reiken, werd vervangen door een weg. En evenals IJmuiden ontstond door het graven van het Noordzeekanaal, ontstond de bad- plaasts Wijk aan Zee een halve eeuw ge leden door het maken van dien weg. Het onbelangrijke visschersdorpje werd een bad plaats Wijk aan Zee een halve eeuw ge- Scheveningen of Zandvoort, maar toch een oord, dat jaarlijks bezocht wordt door dui zenden badgasten en tienduizendenden dag- jesmenschen. Er is in die halve eeuw wel veel veranderd In Wijk aan Zee. Een zeer bescheiden badhuisje vormde het begin. Er kwam een stoomtram, later vervaigen door een paardetram, die op haar beurt plaats moest maken voor het moderne vervoermiddel: de autobus. Door de verbetering van de toegangswegen en de vervoermiddelen nam de trek naar het fraaie dorp belangrijk toe. Er kwam een badhotel, dat in den loop der jaren eenige malen, werd uitgebreid en gemoderniseerd het aantal pensions nam eveneens snel toe. Weliswaar eischte IJmuiden in de laatste jaren een deel der „dagjesmenschen" op zoo dat het te Wijk aan Zee wellicht minder druk is dan voorheen, maar toch trekken er vooral des Zondags nog „Karavanen" over den fraaien weg door „Rooswijk" naar het Dorado van hen die hun dagen doorbrengen in fabrieken en in bedompte bovenhuizen. Er is wel veel veranderd in Wijk aan Zee. Maar wat niet veranderd, dat is het won dermooie duinlandschap, dat zich steil ver heft rondom de door villa's en pensions in gesloten weide. Want dit is wel het meest typische beeld van Wijk aan Zee, dit Zwit serland in zakformaat, met hier en daar een landhuisje dat als het ware tegen de helling van een duin is opgehangen. Het oude kerktorentje met zijn verweerde muren, vergroot door zijn bescheidenheid den machtigen indruk, dien de duinenmassa maakt op degenen, die het dorp binnen komen. Er'zijn weinig badplaatsen die kun nen bogen op een dergelijk panorama. In Wijk aan Zee mist men het mondaine leven van andere badplaatsen. Dit is het kenmerk van deze plaats, dat de badgasten er komen om de zee, om de baden en om de rust. En dat dit kenmerk in den loop der jaren kon worden behouden, ls wel in de eerste plaats te danken aan den burge meester der gemeente. Een gesprek met "burgemeester Rothe. Eenige belangrijke verbeteringen welke dit Jaar in de badplaats zijn aangebracht, waren voor ons aanleiding, burgemeester Rothe om een onderhoud te verzoeken. Hij vertelde ons dat hij reeds direct nadat hij burgemeester van Wijk aan Zee en Duin was geworden, begonnen is met de noodige verbeteringen voor te stellen. De verbinding van Beverwijk met Wijk aan Zee werd in die dagen onderhouden door een paardetram. Een der eerste verbeteringen was het be straten van het tramspoor, waardoor voor komen werd dat de pasagiers langer last ondervonden van het door de paarden op gejaagde stof, waardoor zij gewoonlijk ge heel bestoven aankwamen. De rails van de oude tram worden geleide lijk opgeruimd. Dit gaat met groote kosten gepaard. Dit jaar is hieraan een bedrag van 17000 ten koste gelegd. Maar nu is men spoedig aan het eind. Op 500 M. na is het laatste „spoor" van het afgedankte vervoer middel uit den weg verdwenen. Een moeilijk op te lossen vraagstuk was het maken van een halte voor de autobussen. De toestand, zooals die voorheen was, eischte dringend verbetering. Vooral op de spitsuren was het een chaotische toestand. Dit vraag stuk is op waarlijk schitterende wijze opge lost. Door het maken van een doorbraak kunnen de bussen nu van de Verlengde Voorstraat af de nieuwe halte bereiken, om via den Julianaweg weer te vertrekken. Er is CRICKET. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Opnieuw wacht den cricketliefhebbers een interessante wedstrijd n! aan de Span jaardslaan tusschen Rood en Wit en de kampioenen van verleden jaar: H. C. C. IL On getwijfeld is het elftal van De Beus veel sterker, maar het eigenaardige is, dat Rood en Wit juist tegen de Haagsche steeds be. hoorlijk voor den dag komt. Ook morgen ver wachten wij goed cricket, hoewel de uitslag niet twijfelachtig is. Het veel beter bowlen van H.C.C. 2 geeft hier den doorslag. Haarlem heeft Zondag het eerste elftal van de Groote Haagscne behoorlijk partij ge geven; voor het eerst in dat seizoen e-;n flink totaal gemaakt. Toch gelooven wij niet, dat morgen de eerste overwinning zal worden behaald; V.O.C. is dit seizoen goed op dreef en sloeg Zondag j.l. Hermes met innings. De aanval is bij East, Terwiel en Beijers in vertrouwde handen, en hoewel het batten minder sterk lijkt, zal Haarlem wel opnieuw het onderspit delven. In Den Haag spelen H.C C. I en V.V.V. om de tweede plaats; de Amsterdammers hebben tot nu toe geen enkel punt verspeeld, maar vertoonen, merkwaardig genoeg, tegen de Haagsche nooit hun beste speL Wij kunnen dan ook niet anders dan een nederlaag voor spellen voor Grootmeijer c.s. ."h Minder belangrijk is de ontmoeting in Schiedam tusschen HD.V.S. en V.R.A.; of schoon Rinöker nog niet speelt, is V. R. A. sterk genoeg om te winnen. Bij de Amster dammers gaat eindelijk de jeugd iets pres- teeren. Tenslotte vermeldt het programma A.C.C.— P. W. Beide clubs zullen zich wel tot het uiterste inspannen, daar een overwinning het verlaten van de laatste plaats beteekent. Voor de Overgangsklasse krijgt R.CJL de kans om enkele plaatsen op de ranglijst te stijgen; van het bezoekende Hilversum moet- gewonnen kunnen worden. De belangrijkste wedstrijd wordt in Eind» zooveel ruimte, dat er een voldoend aantal bussen gestationneerd kan worden, zoodat ook op de drukste tijden van den dag niet om een plaatsje gevochten behoeft te wor den. Inderdaad, de 40.000 gulden die voor dit werk werden uitgegeven, zijn welbesteed. Ook de weg naar het strand is dit jaar flink onderhanden genomen. Hij is verbreed tot ongeveer 5 M. Steil verheffen zich nu aan beide kanten de hooge duinen. Een helm- beplanting is noodig geweest om het af zan den te voorkomen. Dat men aan dit werk 8 a 9000 gulden ten koste heeft gelegd, bewijst wel, dat het gemeentebestuur alles doet om het zijn gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. De heer Rothe wees ons er pp, dat de ver binding met Beverwijk thans niets te wen- schen overlaat. Er zijn twee vaste autobus lijnen, samen met 8 bussen. Bovendien zijn er des Zondags nog voldoende bussen be schikbaar om voor korteren of langeren tijd In te vallen. Vol trots vertelde de heer Rothe van het medeleven der bevolking met de badgasten. Het gevolg daarvan is, dat er veel onderlinge vriendschap is ontstaan en er families zijn, die jaren achtereen eiken zomer Wijk aan Zee komen bezoeken. Men kent er zelfs bad gast-jubilea. Een dergelijk jubileum werd verleden jaar nog gevierd door den heer ten Harmsen v. d. Beek, die toen 25 jaar tot de jaarlijksche badgasten behoorde. Hij werd ter gelegenheid van dat jubileum vereerd met een geschenk van de gemeente! Met muziek- en dansvergunningen is de burgemeester zeer zuinig.. De menschen ko men hier om rust te zoeken. Van radio- en gramofoonmuziek in de cafés moet de heer Rothe dan ook niets hebben. Het spijt den burgemeester ook niets dat de laatste jaren zooveel dagjesmenschen naar IJmuiden trek ken. Wija aan Zee moet het hebben van de pensiongasten en die houden niet van de drukte, veroorzaakt door de invasie van eeni ge duizenden Amsterdammers. Veel wordt er gedaan, aldus de heer Rothe, om de badplaats zoo netjes mogelijk te hou den. Dat in Wijk aan Zee een boulevard ont breekt vond de burgemeester niets jammer. Het natuurschoon moet zooveel mogelijk be houden blijven en uit dit oogpunt is het aan den zeekant nu veel mooier dan wanneer er een rij huizen zou ontstaan. Van het kleine politiecorps wordt natuur lijk op drukke Zondagen veel geëischt. De Rijksveldwacht en marechaussée springt echter bij, zoodat men zoo noodig de beschik king heeft over 10 man. We vroegen of reeds Iets naders bekend was over de plannen voor den primairen weg. „Gelukkig niet", was het antwoord. De burgemeester zou het een ramp voor de gemeente vinden, als deze plannen zouden doorgaan, vooral voor het vele natuurschoon dat daardoor vernietigd zou worden. Tenslotte informeerden we nog naar de verwachtingen voor het zomerseizoen. Het verhuren is beter dan verleden jaar, aldus de heer Rothe en de verwachtigen zijn goed. Het aantal Duitschers, dat naar Wijk aan Zee trekt, is echter veel minder dan vroeger. Hij schreef dit toe aan den economi- schen toestand van dat land. We verlieten den heer Rothe in de overtui ging dat hij zijn gemeente in het bijzonder Wijk aan Zee, een warm hart toe draagt. De belangen van de badplaats zijn bij hem in veilige handen. En wat ook van veel beteeke- nis is, dat hij naar onze meening niet er naar streeft Wijk aan Zee te doen treden in het voetspoor van Ostende of Scheveningen. Wie een badplaats bezoekt, niet om hetgeen er aan de zeezijde der duinen te genieten valt maar om vermaak te zoeken aan den binnen kant, kome niet naar Wijk aan Zee. Maar wie de zee zoeken en het strand zullen te Wijk aan Zee vinden wat zij begeeren. S. B. hoven gespeeld tusschen H.T.C.C. en Quick (N.) Maas c.s. hebben momenteel de leiding met één punt voorsprong op de Nijmegenaren; Zondagavond kon het verschil wêJ eens grooter zijn. Haarlem 2 (krijgt een mooie gelegenheid om zich tegen Ajax (A) in Amsterdam te rehabiliteeren; de uitslag van verleden week was wel heel onverwacht, UMPIRE. BILJARTEN. VRIENDENKRING—D. E. S. Tot Slot van het tournooi om de door den eigenaar van „Hof van Hollandbeschikbaar gestelden Nobels-beker. werden Vrijdagavond een zestal partijen gespeeld tusschen bovem genoemde clubs. Het begin was hoopvol voor de bezoekers A. Swart (Vriendenkring) speelde tegen Nobels Jr. (DE.S.) toch een brillante partij en maakte een gemiddelde van bijna 8. Direct na den aanvang scoorde de gast reeds series van 13, 11 en 23, zoodat zijn partner ondanks een goede 18 direct achter was. Ook in het verdere gedeelte der match domineerde Swart volkomen, liet o.m. nog scores van 13 en 20' noteeren en eindigde de partij reeds in de 17e beurt. Uitslag 12565 voor Vriendenkring. In een meer spannend dan fraaie ontmoe ting zegevierde Roozen (DE.S.), welke Dek ker verving, daarop over N. Duits (Vrienden kring) met 75 om 63 caramboles. Roefs (Vriendenkring) en de Nljs (D.E.S.) gaven elkander weinig toe en vooral de eerste helft der partij kenmerkte zich door groote spanning. De D.E.S.'er bleek echter over de meeste .ausdauer" te beschikken,* maakte 2 series van 11 en bleef dientengevolge met 100 om 72 punten in de meerderheid. Toen G. Duits (Vriendenkring) daarna ge- decideerd door v. Amstel (DE.S.) werd ge klopt het resultaat, werd 90 om 48. had de thuisclub een veiligen voorsprong van 49 caramboles. Zoowel Coplnl Sr. (Vriendenkring) a3s van' Putten (DEB.) waren er goed in en kwamen verscheidene malen in de dubbele cijfers. Na dat laatstgenoemde met 17 en 9 de leiding had genomen, antwoordde de gast met 23 en 10. Sterk spelend bleken de partners daarna aan elkaar gewaagd, doch nadat de Vrienden- kringer in de 24ste beurt zijn totaal op 103 had gebracht, beslechtte v. Putten met een mooi kleingehouden 16 de partij in zijn voor deel. De aandacht van de talrijke aanwezigen was daarna gevestigd op de match tusschen de „kopspelers van den avond" Wagenaar (Vriendenkring) en Brauckman (DE.S.) Na dat de DEB.'er met een goede 20 van star;, was gegaan, nam de bezoeker het initiatief door kort na elkaar 15 en 18 te scoren. Brauckman repliceerde echter meer met 15 en 17 en liep later door goede beurten van 13 en 10 een twintigtal caramboles uit. Aangezien Wagenaar in de 30ste beurt juist een uitstekende serie van 20 liet noteeren, kwam de spanning er weer in. Onder luid applaus slaagde de gast er zelfs in even later de match uit het vuiur te sleepen. Hieronder de uitslag: Vriendenkring: o' Vori'ge sta rid 509 150 103 125 72 48 63 Totaal 1070 D- E. S.: Vorige stand 536 143 125 65 100 90 75 Totaal 1134 Vriendenkring legde verdient beslag op den tweeden prijs. VOETBAL. JAARVERGADERING V. S. V. Onder leiding van den heer Zegel hield V.S.V. in „Het Wapen van Velsen" haar jaar vergadering, waarvoor niet de belangstelling bestond, welke wij verwacht hadden. Het jaarverslag van den secretaris werd onveranderd goedgekeurd. Het jaarverslag van den penningmeester eveneens. Uit dit laatste jaarverslag bleek, dat de financiën van V. S. V. wel voor verbetering vatbaar zijn. Bij de bestuursverkiezing werden de hee- ren Zegel, Anepool, Thomas en Heiligers herkozen Gekozen werden de heeren Posma en Van Alfen. Niet herkozen werd de heer Weij. Dezen werd door den voorzitter dank gebracht voor al hetgeen hij in het belang van V. S. V. gedaan. De overige nog op de agenda prijkende punten werden wegens het vergevorderde uur niet meer behandeld. Zulks zal geschie den op een vervolg-vergadering. Uit Stockholm: 20 Juni. Het Elndhovensohe Uit Stockholm: 20 Juni. Het eindhovensche elftal P-S.V. heeft Vrijdag den alhier gespeel den wedstrijd tegen bet Oost Zweedsch elf tal gewonnen met 6—1. KORFBAL JAARL. ALG. VERGADERING N. K. B. De jaarlijksche algemeene vergadering van den N. K. B. wordt gehouden op 13 Juli a.s. in Amersfoort. Behalve de gewone agendapunten voor een jaarvergadering hebben er bestuursverkie zingen plaats wegens het periodiek aftreden der heeren Broekhuysen, Smeets en Lette- boer. De heer Smeets stelt zich niet meer herkiesbaar. De heer Vliegen treedt tus- schentijds af en stelt zich ook niet meer herkiesbaar. ZEILEN. HAARL. ZEIL VER EENIGING Bergnmer-klasse. Een dezer dagen werden twee scheepjes, type B. M., aan hun element toevertrouwd. Beide bootjes, gebouwd door amateurs, zullen eerstdaags hun „proeftocht" houden. Nu reeds zijn we er van overtuigd, dat de twee eerste exemplaren van de B. M.-klasse het op Haarlem's wateren uitstekend, zullen doen. Er bestaat voor dit type met veel ruimte toenemende belangstelling, die oa. tot uiting zal komen in nog een viertal te bouwen scheepjes. Als nu gezorgd wordt, dat de bootjes zoo weinig mogelijk van elkander afwijken, kun nen eventueele wedstrijden met spanning tegemoet gezien worden. BOKSEN. REVANCHEWEDSTRIJ SHARKEY— SCHMELING. Uit New York: Naar gemeld wordt heeft Schmeling zich bereid verklaard tot een re vanche wedstrijd op 25 September as. WATERPOLO. ZIGNEA IID-W.R. I (2—2). Na een gelijk opgaanden strijd, waarbij beide partijen meermalen zeer verdienstelijk spel demonstreerden, hebben de partijen de punten verdeeld. Het zag er wel is waar in het begin niet naar uit; eerder scheen het een débacle te zullen worden voor de Zignea- ploeg, die in een nieuwe opstelling uitkwam. De Waterratten namen het spel geheel in handen en in een minimum van tijd had mej. Kollerie reeds twee maal gescoord (0-2). Zignea pakte nu beter aan, een verandering in de opstelling bracht verbetering en vlak voor de rust verkleint mej. Kammeijer den achterstand (12). Na rust was van krachtsverschil geen sprake. Beide partijen spanden zich nu tot het uiterste in. maar de verdedigingen lieten zich niet gemakkelijk meer passeeren. Reeds scheen de overwinning der Waterratten een feit. maar nog juist, voor tijd bracht mej. Kammeijer de partijen op gelijken voet (2—2). ZEILEN. DE KIELER ZEILWEEK. Kiel, 19 Juni. Het was vandaag. Donderdag weer een uit gezochte zeiidag. Warm weer met veel zon en een prachtige gelegenheid. De wind woei weer uit het Oosten en was wel niet heel sterk, maar zeer regelmatig zoodat de wed strijden weer een heel vlot verloop hadden. In de twaalfvoetsjollenklasse waren wij weer getuige van een buitengewoon spannen de race. Het ging vandaag om dc-n Busley- Erinnerungspreis en tevens om den Holland- sohe Molenprijs, die door eenige Hollandsche zeilers geschonken is aan de Kaiser lach e Yachtclub en waarvoor alleen Duitsche jol- lenzeilers In aanmerking kunnen komen. Der halve was er voor dezen wedstrijd een meer dan gewone belangstelling. Het eerste stuk in den wind, een klein rakje nog maar. bracht de jollen al dadelijk uit elkander. Verschillende zeilers verkozen eerst een langen slag door te loopen om daarna eerst door den wind te gaan, tmaar er waren er ook enkele en daaronde rwas de Haar lemmer Tony Hm, die dadelijk na de eerste boel rond gingen en den wal gingen opzoeken. Belde opvattingen hadden, zoo als dat meer gaat bij het kruisen iets goeds. Er was o.i. iets meer te zeggen voor de eerste opvatting en dat bleek ook wel, want eenige van'die afdeeling kwamen het eerst aan de boei van omvaart bij Kitsenberg. Bohrë vooral deed het uitstekend. Die wist nog juist voor de G 2 net tusschen deze en de boei door te zetten en als eerste de boei te ronden. Jan Maas die als derde daar was voorbij gegaan, liep op de beide volgende rakken iets in, maar won eigenlijk meer op het tweede rak in den wind, toen hij met een langen slag het eerst de boei bereikte. Intusschen was Bohré uit den strijd geraakt. Hij wilde nog juist voor de Beatrijs III overloopen. Maar hij had verkeerd gerekend en ook wel een beetje onverstandig want het ging niet en derhalve werd de Hunter net door de Beatrijs IH geraakt, zoodat Bohré den strijd moest opgeven en het veld verliet. Nu ging de kamp in hoofdzaak tusschen Jan Maas en Obst, die hem met de Hella dicht op de hielen zat. In dien feilen strijd bleef de Duitscher overwinnaar. Hij dekte Jan Maas uitstekend af en gaf hem daarna geen gelegenheid meer, kwam met een paar handbreedtes voorsprong als eerste door de lijn. en Derde, vierde en vijfde werden Dultsehe jol len, terwijl Hin er in slaagde zijn zesde plaats tot het einde te behouden. In de zesmeterklasse werd de Dana eerste na een heftigen strijd vooral met de Kitty, die eveneens zeer goed gevaren werd. Schouten gaf Carp niets toe en bij t voor den tweeden keer ingaan van het kruisrak lag de Dana nog maar een enkele seconde voor de Kltty. Daar moet het een en ander gelbeurd zijn. want de Kitty raakte met haar zaling den tegenstander en heesch meteen de protest- vlag. Dat protest zal eerst moeten worden uitgemaakt om te weten, of de Dana haar plaats behoudt. Ten slotte wist onder die bedrijven de Braassemermeer de tweede plaats te bezetten aan de Kitty de derde en aan de Lou de vierde latende. De Pan kwam als naar ge woonte achteraan. LAWNTENNIS. HET TOURNAMENT OP KENNEMER LYCEUM. De uitslagen van Vrijdagavond luidden: Afdeeling A: Heeren-enkel: Land verliest van Denys 36, 26. Roos verliest van Reuvekamp Gille 46, 2—6, Denijs verliest van Verwaal 26, 46. IJzer verliest van Kaufmann 46 1—6. Dames-dubbel: mevr. Tijssellng en mej. v. Hezel verliezen van mej. v. d. Stadt en mej. Verster 2—6. 2—6. Dames-enkel: mej. Vlieger verliest van mej. Over de Linden 36, 16. Heerendubbel: Kotte en v. d. Stadt verlie zen van Blom van Reuvekamp Gille 1210, 3—6. 5—7. Gmengd dubbel: mej. Vlieger en Verroen verliezen van mej. Renses en v. d. Stadt 2—6, 4—6. Afdeeling B: Heeren-enkel: Aanstoot slaat Levert 64, 86, Vos-Papelard 7—5, gestaakt wegens duisternis. Dames-dubbel: mej. Wamsteeker en mej. v. Dooren verliezen van mej. Huysser en mevr. Bangert 46, 60, 810. Dames de Bock-mej. v. Laar en mej. van Gelder 60, 810, 21, gestaakt. Dames-enkel: mej. de Bock verliest van mej. v. Gelder 46, 46. Heerendubbel: Brussink en Boerrichter slaan v. d. Velden en Sonnemans 36, 63, 64, Storkmeijer en Kruyt verliezen van Reyenga en Aanstoot 62, 36, 46, Mettau en Bouman slaan Hoppe en v. Doorn 46, 63, 64. Gemengd dubbel: Heer en mevr. Knuyt slaan mej. v. Dijke en Tetering 46, 64, 64. Heer en mevr. v. Hezel-mej. Beyer en Weiffenbach 62, gestaakt. Afdeeling C: Gemengd dubbel: mej. Maas en Bal jon sl. Heer en mevrouw Degenaar 61, 62. De belangstelling voor de wedstrijden op de tennisbanen van het Kennemer Lyceum blijft steeds groeiende. En ook Vrijdagavond waren er aantrekkelijke en fraaie partijen. Vooral het heeren-dubbelspel van Kotte en v. d. Stadt versus Blom en Reuvekamp Gille (2 T.C.H.-doubles dus!) was buitengewoon goed en spannend. Vooral in de finale set, toen Kotte en v. d. Stadt met 42 voor kwamen te staan, werd het een buitengewoon fraaie partij. Kotte was de voorzichtige man, die den gevaarlijken Blom aan het net door lobben buiten gevecht trachtte te stellen en dan wachtte op den misser van Reuvekamp Gille. Maar niet vaak lukte dit, want Frits wist zich op de hooge ballen uitnemend te gedra gen, terwijl lage ballen door Hans finaal werden afgemaakt Aan den anderen kant was met den tacticus Kotte de goed spelen de v. d. Stadt gecombineerd. Vooral het scherpe spel van v. d. Stadt joeg de tegen standers nog al eens ver uit positie. Op 44 komen v. d. Stadt-Lott-e nog op 54, doch dan zet Hans nog even alles op alles en het wordt 75 voor Blom en Reuvekamp Gille. Na een eerste set van 1210 in het voor deel van Kotte-v d. Stadt is deze prestatie van laatstgenoemde double buitengewoon fraai te noemen. Zondagmorgen begint het weer te negen uur. Daarom is het heel verstandig van den wedstrijdleider, den heer Th. y. 't Lam, de réunle van Zaterdagavond in de aula van het Kennemer Lyceum reeds om twaalf uur te doen eindigen, opdat Zondagmorgen geen nog fuivende menschen op de banen ver schijnen. Leider van de reünie is de heer Hans Blom, ook op dit gebied wel een spe cialist. De finales in de hoofdafdeeling worden alle Zondag gespeeld. WEER EEN ERNSTIGE BRAND. LINNENFABRIEK TE EINDHOVEN AFGEBRAND. De Tel. verneemt dat in de Hoogstraat té Eindhoven onder voormalig Geratel Vrijdag avond een ernstige brand heeft gewoed In de linnen fabrieken van de firma G. Kersse- makers en Zonen. Het was omstreeks kwart voor zes, dat door den heer F. Kerssemakers, een broer van een der firmanten, die aan den overkant van de straat woont., vuur werd opgemerkt op een dor bovenverdiepingen van dc fabriek aan de straatzijde. In dit uit 1872 dateerende oudste gedeelte van het gebouw bevindt, zich de pakkcrij en waren kostbare hoeveelheden damast en linnen opgesla gen. Hij waarschuwde een der firmanten den heer J. Kerssemakers, die aanvankelijk in de meening verkeerde, dat het brandgevaar dreigde in de sigarenfabriek van zijn broer. Spoedig bleek echter da; zijn fabriek op de bovenverdieping in lichtelaaie stond.. De vlammen sloegen uit het dak en onmiddel lijk werd dan ook de brandweer gewaar schuwd die met volledig materiaal uitrukte. Binnen zeer korten tijd werden vier stralen water in het vuur geworpen. In het voorste gedeelte van het gebouw bleek onder stapels linnen en damast de vuurhaard te woeden en wel met zulk een kracht, dat de brand zich gestadig uitbreidde, in weerwil van de meest energieke blussdhlngspogingen. Toen dc lad derwagen arriveerde, werd de ladder in haar volle lengte uitgeschoven en kon de brand weer van een aaneJenlijke hoogte stralen water in de vuurzee jagen. Het mag een geluk genoemd worden dat het gebouw, al thans aan de voorzijde, geheel vrij ligt en er bovendien weinig wind stond, zoodat de brandweer van verschillende zijden haar spuiten op de brandende massa kon richten en gevaar voor de nabijgelegen perceelen na genoeg uitgesloten was. Na verloop van een uur was de eigenlijke vuurhaard bereikt cn werd gevaar voor uitbreiding voorkomen. Het ©arde gebouw was inmiddels geheel uitgebrand. In het achtergelegen complex, waar de fabricage-afdeeling was onderge bracht, is het vuur niet doorgedrongen, doch wel hebben de daar opgestelde machinerieën van de weverij groote waterschade gekregen. Autoriteiten waren spoedig na het alarm aanwezig. De heele Hoogstraat, een drukke verkeersweg, werd afgezet en het gebeurde lokte uiteraard groote belangstelling. Globaal geschat beloopt de totale scha de ongeveer 21/2 ton. daar ook do garen opslagplaatsen vernield zijn. Dit zal tot ge volg hebben, dat het bedrijf niet dadelijk kan worden voortgezet en alzoo ongeveer honderd man personeel werkloos wordt. Ver zekering dekt de schade. Ook togen bedrijf- schade is de firma veraekerd. HIJ ZETTE DOOR. De inrichting voor het automatisch tellen van de telefoongesprekken en de daaraan verbonden moeilijkheden tusschen het tele foonkantoor en het publiek herinnert aan een aardig voorval, hetwelk eenige jaren ge leden plaats had tusschen de Fransche postadministratie en een klant, meneer Nar- din. De laatste was door de post aangespro ken voor een bedrag, hetwelk hem niet juist voorkwam. Hij reclameerde, maar zijn pro test hielp niets. Hij moest dit bedrag betalen. Toen verklaarde Nardln dat hij er voor zou zorgen, dat de post aan hem zou denken en hem het bedrag zou terugbetalen. Men lachte hem uit, om deze opsnijderij, maar al spoe dig begon men er anders over te denken. Nardln kocht n.l. een stuk land ln de Fran sche Alpen, 27 KM. van het naaste postkan toor, liet een houten hut bouwen en liet daarin een ouden schaapherder wonen. Voor dien schaapherder nam hij een abonnement op een Parijsch blad. Daar uren in den om trek niemand woonde, zag de Fransche post administratie zich verplicht een brieven besteller aan te stellen om te zorgen, dat de schaapherder eiken dag zijn krant kreeg. Zij begon met Nardin te onderhandelen cn ein delijk kwam men tot een overeenkomst, waarbij Nardin het bedrag, dat hij, naar zijn meening ten onrechte had betaald terug kreeg. De oude schaapherder werd schade loosgesteld en hij trok weer in een minder eenzame buurt. Nardin evenwel zegde het abonnement op. VELSEN AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. De secretaris van het Comité .Autotocht voor Ouden van Dagen" deelt cms het vol gende mede: De op a.s. Donderdag 26 Juni door het co mité georganiseerde autotocht voor Ouden van Dagen heeft aleen nog slechts goed weer noodig om uitstekend te slagen. Dank zij de groote medewerking van vele autobezitters en dank zij de ruime giften, die bij het co mité binnen kwamen (die laatste mede als gevolg van den grooten ijver van een zestal jonge dames) heeft het comité niemand be hoeven af te wijzen, als gevolg waarvan on geveer 150 ouden van dagen den tocht zul len meemaken. Het bedrag, dat ln totaal werd opgehaald, is nog niet jiiist bekend, maar het zal vermoedelijk 350 bedragen. Dit ls veel meer dan benoodigd Ls, zoodat het houden van een tweeden tocht in den nazomer overwogen kan worden. De stoet, die zal worden gevormd door circa 45 auto's en een drietal autobussen, zal worden opgesteld op den nieuwen weg nabij de pont. Hier worden alle auto's van vlaggetjes voorzien. Het vertrek is bepaald op twee uur en men verwacht te circa 8 1/2 uur terug te zijn. De tocht zal gaan via Sant poort, Bloemendaal, Kraantjelek en de Zilk naar Noordwijk aan Zee, waar op den Zuid- Boulevard ln een tweetal naast elkaar ge legen restaurants zal worden halt gehouden en waar ruimschoots voldoende spijs cn drank aanwezig zal zijn om honger te stillen en dorst te lesschen. Op den terugtocht zal „Groenendaal" worden aangedaan, waar eveneens halt zal worden gehouden en iets zal worden aangeboden. 3. Wagenaar 2. Copini Sr. 3. A. Swart 4. H. Roefs 5. G. Duits 6. N. Duit" 1. Brauckman 2. v. d. Putten 3. Nolbeis Jr. 4. A. de Nijs 5. v. Amstel 6. Roozen

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 19