ONWEER EN HAGELSLAG. Het woord is aan Het Belangrijkste. 2.20 f 2.20 ANTHRACIET G. KRAAY Co. f 2.20 f 2.20 47e Jaargang No. 14415 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 23 Juni 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUR; P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR; ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) /3Ö7J4. Franco per post door Nederland 3.87^. passe nummers 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-57}4, franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukker*}: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN1—5 regels 1.73, elke regel meer f 035. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f025. elke regel meer ƒ0.10, uitsl. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100* EERSTE BLAD Hagelsteenen vernielden tallooze ruiten. Groote schade aan den landbouw. Boven onze omgeving ontlastte zich Zon dagavond een hevig onweer, dat gepaard ging met zwaren hagelslag. De hagelsteenen waren van buitengewone grootte. Aan eenige ten Noorden van de Floresstraat gelegen dwarsstraten zijn van verschillende wonin gen glasruiten stuk geslagen door de hagel steenen. Ook aan verschillende tuinen werd door den hagel schade toegebracht. 1 Uit Bloemendaal wordt ons gemeld: f Zondag was de drukte aan het Bloemen- daalsche strand overweldigend. De parkeer plaatsen waren niet voldoende om de auto's te bergen, die in onafzienbare rijen langs den openbaren weg stonden. Het aantal baden is grooter geweest dan ooit te voren. Toen 's avonds de bui losbrak vluchtten honderden, die met de bus mee moesten of ,per fiets waren naar de groote garage van den heer Bakhuis. Toen even later de hagelsteenen in een 'dicht gordijn op de zinken platen neerknet terden, was het lawaai zoo oorverdoovend, dat de menschen elkaar niet konden ver staan. Het duurde een heel tijdje voor de stroom menschen door de be perkte verkeersmiddelen verwerkt was. En kele ruiten bij Dijkstra en bij de politiepost waren door den hagel gebroken. Naar wij vernemen zijn ook elders in de Gemeente, vooral bij Brederode ettelijke rui ten bezweken, 4. 1 TJtt ZïOTdvoorff 1 Het was eerst voor Zandvoort een pracht- Öag geweest. Het bezoek was buitengewoon groot. Toen het dreigende onweer reeds menigeen van het strand verdreven had, zorgde de ge weldige slagregen, die wel een half uur aan hield, er voor, dat de achtergeblevenen ook een beter heenkomen zochten. Tot driemaal toe kwam tusschen de regenbui een klette rende hagelbui. De grootste steenen waren gelijk flinke duiveneieren. Een steen, in tw.eeën gepetst, had de lengte van 5 duim. Eenige gemeentewerklieden waren druk in de weer de voornaamste afvoerplaatsen voor den regen te controleeren. In „plan Noord" stonden eenige straten geruimen tijd blank. De nieuwe boulevard is er goed afgeko men. Een drietal gaten bij de putten werd afgezet en met lantaarns aangegeven. De oude boulevard kwam er niet zoo goed af. Ongeveer 1 K.M. sloeg het geheele rijwiel pad over een lengte van 6 M. weg en ook een gedeelte van den rijweg verzakte. De groote helling naar zee, de strandweg, voerde zooveel water naar zee, dat het groote plankier ging zwemmen. Uit Velsen wordt ons geschreven: Zondagavond ontlastten zich hevige regen en hagelbuien boven de geheele ge meente Velsen en omgeving. In een ommezien lagen de straten overal bezaaid met hagelsteenen waaronder er waren zoo groot als een duivenei. Eén werd er gevon den, waarmee men een gulden kon bedek ken. Als bij emmersvol plaste 't water neer en daar de riolen spoedig door de afgeslagen bladeren en de hagelsteenen verstopt raak ten, kon het water geen uitweg vinden, met het gevolg dat het in tallooze str'aten van huis tot huis stond, op vele plaatsen zelfs de huizen binnendrong. Ernstig was de toestand vooral onder de tunnels. Daar bereikte het water, dat van alle kanten toestroomde een hoogte van 75 c.M. zoodat het verkeer gestremd werd, ten gevolge waarvan de autobussen haar route moesten wijzigen. Hoewel spoedig per soneel van de gemeentereiniging aan het werk toog om de riolen schoon te maken was om 12 uur Zondagnacht het water nog niet verdwenen. Ter waarschuwing werden aan beide kanten roode lantaarns geplaatst. In de Briniost-raat was de drang van het water in de riolen zoo hevig, dat de riool deksels werden opgelicht en een moddergolf zich over de straat verspreidde. Ook hier had de gemeentereiniging de handen vol werk. De Burgemeester Weertstraat en de Kruisstraat te Velsen N. stonden eveneens vol water. Het eigenaardige geval deed zich voor, dat de neerstroomende regen op een tweetal plaatsen in IJmuidenbrand veroorzaak te. nl. op bouwwerken in de Kastanjelaan en in de Willem Beukelzoonstraat, waar onge- bluschte kalk in brand geraakte. Daar de kalk spoedig „gebluscht' was, hadden deze merk waardige brandjes geen ernstige gevolgen. In het Oostelijk deel van IJmuiden werd een groot aantal lampen der straatverlich ting vernield. De schade aan de te velde staande gewas sen is enorm. Op vele plaatsen ligt alles plat. Park Duinlust zwaar geteisterd. Duizenden ruiten vernield. De zware hagelbui, die het weer van Zon dagavond vergezelde, heeft vooral in het Noordelijk gedeelte van de gemeente Bloe mendaal groote schade aangericht. De villa's in het Park Duinlust bij het station Sant poort hebben het zwaar te verantwoorden gehad. De hagelsteenen van soms 4 c.M. in doorsnee geeselden de ruiten aan den Zuid westkant en honderden bezweken er. Bijna van alle huizen zijn de ruiten stuk in dit kwartier, de schade is enorm groot. Er wa ren bewoners, die meer dan twintig vernielde ruiten in hun woningen telden. Het aantal bezweken ruiten van de ge bouwen van het Provinciaal Ziekenhuis loopt in de duizend. Niet alleen de gebouwen, maar ook de kassen zijn ernstig geteisterd en van de kerk zijn alle ruiten vernield. Daarbij is ook gebrandschilderd glas. Ge lukkigerwijze hebben de patiënten geen let sel bekomen en gezien de weersgesteldheid brengt het kapot zijn van de ruiten niet al te groote onaangenaamheden mee. Te Velsen. Van alle kanten komen berichten over aanzienlijke schade, welke door de wolkbreuk Zondagavond in deze streek is veroorzaakt. In de gemeente Velsen schijnt de bui van West naar Oost in hevigheid te zijn toege nomen. Vandaar dat juist in dat deel der ge meente, waar de meeste tuinbouw is, het Het brandende schip „City of HonoluluDeze oceaanstoomer, die den dienst onder hield tusschen Los Angeles en Honolulu geraakte in de haven van Honolulu in brand en werd ersntig beschadigd. Het is de tiveede keer dat dit schip in brand geraakte. Plotseling ontstond te Essen op een in bewerkL:g zjrid gedeelte van een weg een aardverschuiving, waardoor een trechter van 30 Mclcr c ;\.'c gevormd werd. Een kind werd in de diepte meegesleurd en gedood. noodweer het ergst was. Van de gewassen heeft vooral de sla veel geleden; we zagen echter ook groote velden aardbeien waarvan de vrucht totaal vernield was Sommige tuin ders verklaarden, dat zij rekenden dat de oogst slechts de helft zal bedragen van het geen die bij dezen gunstigen stand zonder de bui zou hebben bedragen. Te Santpoort zijn veel ruiten van broeikassen en ook van par ticuliere woningen vernield. In IJmuideri- was de hagelbui ook minder ernstig dan ver der Oostwaarts. Het heeft er echter ontzet tend geregend. Toen de duizenden strandbe- zoekers de bui zagen aankomen, pakten ze in allerijl hun biezen. Het gevolg was. dat te gen den tijd, dat het onweer losbarstte dui zend tot twaalfhonderd menschen op en om het Sluisplein bijeen waren. Velen maakten gebruik van hunne tenten om er een tijde lijke schuilplaats v^n te maken. Zij, die min der gelukkig waren, 'werden doornat. Het ergst was de toestand in de Brinio- straat en onder de tunnels. Doordat het oude riool in de Willebrordstraat de watermassa niet verwerken kon, werd de inhoud der riolen naar buiten geperst. Het gevolg was, dat de straat aan beide zijden van het gazon met een dikke laag kwalijk riekende modder werd bedekt. De bewoners hebben hiervan veel hinder gehad. Zoo kwam bijvoorbeeld de tuin van het Consultatiebureau van de Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose on der de modder. Ook het magazijn liep onder, zoodat veel goederen beschadigd werden. De rioolmassa stroomde tenslotte als een stinkende lava den Stationsweg af naar de tunnels waar de vloeistof spoedig een hoogte van een meter bereikte. Het geheele verkeer werd daardoor gestremd. Spoedig was de Ge meentereiniging ter plaatse. Door het graven van een geul in de berm van den weg wist men spoedig een deel van de brij-achtige massa naar de aldaar gelegen sloot af te voe ren. Doch tengevolge van het verstopt raken van het afvoer-rlool raakte ook deze sloot spoedig vol, zoodat er zich tusschen de beide spooi'dijken een heel meer vormde. Men heeft toen met een 70 M. lange lat de buis doorge stoken. Gedurende den geheelen nacht heeft daarop de buis een moddergolf in het kanaal geloosd. Eerst hedenmorgen zes uur was de toestand van dien aard, dat de voetgangers weer konden passeeren. Het rij verkeer bleef echter tot ongeveer 8 uur gestremd, daar men eerst de straat be hoorlijk wilde reinigen. Verschillende huizen leden schade. Van een huis in de Watervlietstraat is de fundeering over de geheele breedte gescheurd, doordat de grond vóór de woning wegzakte. Van een woning aan den Wijk aan Zeeërweg bezweek 't platte dak onder den druk van de water massa, zoodat het water het huis binnen stroomde. Te Beverwijk. Het schijnt, dat de bui, van het Zuid- Westen opkomende, tusschen Rooswijk en den Wijkerpolder over Beverwijk en omgeving is getrokken. In Wijk aan Duin is de schade niet groot, althans naar ons door verschil lende tuinders werd medegedeeld. De Bree» straat liep, toen de bui het hevigst was, vol, zoodat kerkgangers die den dienst in de St, Agathakerk hadden bijgewoond niet uit de kerk konden. De geheele straat was bezaaid met afgevallen bladeren. In vele winkels en woningen drong het water binnen. In de Wijkermeer. In de Wijkermeer is de schade aan land en tuinbouw zeer groot. Vooral de kool, sla en tuinboonen hebben veel geleden. Sommige tuinders zagen nagenoeg hun geheele oogst vernield. Hun eenige hoop. de sla, het pro duct dat nog een behoorlijken prijs opbrengt, is totaal weg. Op sommige aardappelvelden is al het lof weggeslagen. In den Wijkermeerpolder is de schade zeer gering. Een boerderij afgebrand. Bij een hevig onweer sloeg te omstreeks half acht Zondagavond de bliksem in de .boerderij van den landbouwer Teryken te Beek en Donk. De brandweer was spoedig met een handpuit ter plaatse. De boerderij brandde echter tot den grond toe af. Het vee kon in veiligheid worden gebracht. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Lodewijk van Deyssel: Het leven is zooals wij ons verbeelden dat het is. Uit deze waarheid moeten wij niet de zeer bedroevende gevolgtrekking maken, dat het leven slechts schijn is. maar de eindeloos verheugende, dat wij de macht hebben het leven te maken tot de werke lijkheid die wij wenschen. MAANDAG. Als de Zondag ?s verstreken. En de Maandag breekt weer aan, Kost het plichtsgevoel en wilskracht Om weer tijdig op te staan; Vogels zingen in de boomen Reeds sinds uren 't hoogste lied, Maar de moede stadsbewoner Gaapt en kreunt, maar zingt nog niet. Ach wat was die Zondag heerlijk Aan het strand of in het bosch, Met den geur van zee of dennen Op het zachte zand of mos. Zondag is de dag der ruste, Heeft u ook uw rust gehad? Bent u kalmpjes thuisgebleven In uw woning in de stad? Heeft u op een nieuwe werkweek Zich door rusten voorbereid. Was uw Zondag, zeg eens eerlijk. Aan volslagen rust gewijd? Ik voor mij was heel den Zondag Buitenshuis en op de been In het licht, de lucht, de ruimte En ik was er niet alleen. 'k Wed millioenen landgenooten (Deze schatting is globaal) Zaten 's avonds ha him thuiskomst Doodmoe aan hun ZondagsmaaL In den vroegen Maandagmorgen Toont het leven drukkend zwaar, Met den moed der wanhoop rijm ik Maar het is er dan ook naar. Die benaming van de dagen Is nog niet zoo dwaas gedaan: Zondag, 't vroolijk licht der zonne, Maandag, vrijheid naar de maan. P. GASUS. NIEUWE ZIEKTEGEVALLEN TE LüBECK. LUBECK, 21 Juni (V.D.) Volgens een Zaterdagochtend door den Gezondheidsdienst uitgegeven bulletin is het aantal ziektegeval len tengevolge van de Calmette-behandeling tot 94 gestegen, tegen 85 op Woensdag j.l. Zooals bekend waren tot 26 April 246 zuige lingen van het Calmettepraeparaat voorzien geworden. GROOTE VERWOESTINGEN AANGERICHT DOOR EEN AARDSTORTING. GENèVE, 21 Juni (VI),) In het boven- dal van de Rhóne heeft bij Martigny een aardstorting groote verwoestingen aangericht. Tengevolge van het laten smelten van de sneeuw in de Gletscher-gebieden en van den hevigen regenval van de laatste dagen, heeft een groote massa rotsblokken en rotssteenen zich losgelaten en is naar beneden gekomen. Over een afstand van 300 Meter werd de spoorbaan tot een hoogte van 2 a 3 meter door rotsblokken bedolven, zoodat het ver keer over de Simplonbaan stopgezet moest worden. Een electrlsehe centrale, die stroom levert aan Lausanne, moest eveneens het bedrijf stopzetten. Verscheidene honderden arbeiders zijn bezig den spoorweg en den groot-en autoweg, die eveneens versperd is, vrij te makeo. Bende nomet Onweer en Hagelslag boven Haarlem eh omgeving. (Ie blad, le pag.) Ernstige berichten uit Britsch Indië. (2e blad, le pag.)' De verkiezingen in Saksen. Winst voor de Nationaal Socialisten. (2e blad le pag.) Na Moldenhauer's aftreden. (2e blad le pag.) I^aagsche chanteurs gevangen ge- (2e blad 2e pag.) De Kider Zeilweek. (3e blad 3e pag.) De roeiwedstrifden van Njord. (3e blad 3e pag.) ARTIKELEN, enz. R. P.: Hollandsch Lustrum. (le blad, le pag.) Letiinga: Financieele Kroniek. (2e blad 3e pag.) Geneefsche correspondentie: Het Interna tionale voetbalkampioenen tournooi van Genève. (3e blad, 4e pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Een ieder laten wij thans profi- teeren van onze goedkoope inkoop 20 30 leveren wij vanaf f 2.20 p H.L. bij afname van 5 H.L. of meer N.V. Brandatoffenhande Turfmarkt 10 - Tel. 11088 HAARLEM, 23 Juni. Hollandsch Lustrum. De Lcidsche studenten, die hun lustrum vieren en op de Kager Plassen Nijhoff's spel „De Vliegende Hollander" zullen opvoeren, zijn begonnen met roelwedstrijden van Njord op het Oegstgeester Kanaal, bij het War- monder Hek. Het Leidsche Lustrum speelt zich in aanmerkelijke mate op het water af, en kon het Hollandscher? Ideaal was de omgeving voor de roelwed strijden. Prachtig van Landelijkheid, en gc- noegehjk-primitief, met het publiek op een rij zolderschuiten onder de overhangende boomen op het laatste baangedceltc. Geen tribunes, geen queues, geen afzettingen, en een publiek dat vrijwel hcelemaal uit roeiers, roeisters en hun voorgangers ln de edele sport, behoorend dus Lot vorige generaties, bestond. Een loudspeaker, tusschen de tak ken van een boom verborgen, leverde de mu ziek en „de zingende boom" juichte brutaal in zijn eigen rythmen tegen die der voorbij snellende. ploegen en skiffeurs in. Naar dit feest spoedde je je, van Leiden uit, in een groote dikke motorbus, die dur vend cancaneerde over hooge bruggetjes en smalle wegjes langs het water. En als de bus niet te vinden was kroop je in een "Leidsche taxi, bestuurd door een onvervalschten Jor- daner, dewelke taxi „shlmmy'de" op een manier, waarbij dc cancaneerendc bus maar een kind was. En Je kwam er niettemin ook op deze wijze. Wonderlijke tegenstellingen van het Oude en de Moderne Techniek! Hoeveel roeiers en oud-roeiers komen er niet in snelle produc ten van de automobiel-industrie, en ze zet ten ze neer tegenover de stallen waarin eenige van Nederland's snelste dravers staan, cn Interesseeren zich veel meer voor deze edele rossen dan voor hun Cadillacs en Chandlers, hun Fiats en Chevrolcts. De ge lukkigen onder hen steken zich ln roeicos- tuum, en concentreeren al hun energie, na maanden voorbereiding, op de ontwikkeling van 1418 K.M. snelheid in een boot, over een baan van 1500 M., terwijl hun vergeten wagens, in een rij daar tegenover den hooi berg, de honderd kunnen halen en desnoods uren lang volhouden. Er is ook het oude Warmonder Hek, dat kunstig bewerkt en gegraveerd en met oude wapens versierd is. zoodat je het bijr.a ver geeft dat Je er zelfs als voetganger tol moet betalen ln dezen tijd nog! Anderhalve cent om er door te wandelen, vijf cent om er door te fietsen, twintig cent om er door te kruipen in een auto. Waar blijft Flor is Vos.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1