DE VERKIEZINGEN IN SAKSEN. BUITENLAND Stukge/oopen) PU ROL BEETHOVEN'S NAGESLACHT. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 23 JUNI 1930 TWEEDE BLAD Winst voor de Nationaal-socialisten. Nog geen opvolger voor Moldenhauer gevonden. Onderhandelingen met Höpker-Aschoff. Ernstige berichten uit Britsch-Indië. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De verkiezingen in Saksen zijn weer achter Öen rug en het verloop is merkiwaradig ge noeg geweest om er hier eenigszins uitvoerig -de aandacht op te vestigen. Behoudens enkele incidenten op sommige plaatsen, oa. te Limbach, zijn de verkiezin gen in Saksen voor de Saksischen Landdag rustig verloopen. De Communisten en Socia listen behaalden een groote overwinning ten koste van de overige rechtsche partijen, voor namelijk van de Duitschmationalen en van de Duitsche Volkspartij. De voorloopige uit slag luidt: - Sociaal-democraten 32 zetels; in den vori-- gen landdag 33. Duitsche Volkspartij 8 zetels; in den vori- igen landdag 13. Communisten 13 zetels; in den vorigen landdag 12. Economische Partij 10 zetels; in den vorigen landdag 11. Duitsöh-Nationalen 5 zetels; in den vorigen landdag 8. Nationaal-Socialisten 14 zetels; in den vo rigen landdag 5- Eöpker—Aschoff. ■De Rijkskanselier Brüning heeft den Prui- gïschen Minister van Financiën Dr. Höpken tAschofl ontvangen. Naar verluidt zijn de besprekingen zonder iesultaten gebleven. Verder wordt vernomen, dat de Rijkskanselier den Pruisisohen Minis ter niet de vacante post van Rijksminister [Van Financiën heeft aangeboden. De gedachtenwisseling heeft slechts betrek king gehad op enkele kwesties, betrekking hebbende op de verandering van de fonan- cieele politiek des Rijks. Moldenhauer. In ieder 'geval zijn er geen teekenen waar uit men zou mogen afleiden, dat Brüning een oplossing heeft gevonden. Ernstige troebelen in Britsch-Indië. In de nabijheid van de Maidan-esplanada heeft een botsing plaats gehad tusschen vrij willigers en de politie, waarbij ongeveer 400 personen gewond werden, van wie er tachtig in de ziekenhuizen zijn opgenomen. Een groot aantal congres-vrijwilligers trachtte in strijd met het verbod een betoo ging te houden. Bereden politie en politie te voet, geholpen door militairen moesten ver scheiden charges ondernemen. Voor het eerst sinds het begin van de ongehoorzaamheids campagne trachtten vrouwen de actie der po litie te" verhinderen; zij vormden een cordon rond de vrijwilligers en traden den agenten in den weg. Toen de vrijwilligers niet konden worden bewogen uiteen te gaan, voerde de politie eenige charges uit, doch er werden geen vrouwen geslagen. De vrijwilligers reageer den niet anders dan door de politie uit te jouwen, terwijl de gewonden door de con gres-ambulances werden behandeld. In de betrokken wijk patrouilleeren thans sterke afdeelingen politie, aldus de Tele graaf. Je New Delhi is in een leeg troepenkwar- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STGFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJGRISSTRAAT 16 - TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175 tier een bom ontploft. Persoonlijke ongeval len hadden niet plaats; de politie stelt een onderzoek in. Mevrouw Graham, de echtgenoote van den minister van Handel, heeft een rede gehou den over Indië, welke door de „News Chro nicle" wordt gepubliceerd. In deze rede ver klaarde mevrouw Graham, dat het tijd werd er over na te denken of de aanwezigheid van Engeland in Indië nog doelmatig is. Indië, aldus spreekster, is niet ons land. Hebben wij wel het recht daar te zijn? Genoemd blad meent, dat deze redevoering gezien het kri tieke stadium dezer kwestie, door alle wei denkenden betreurd moet worden. Het kabinet van Malta afgetreden? LONDEN, 21 Juni (VD.) Laat in den nacht werd bekend, dat de crisis op Malta een plotselinge wending heeft gekregen, door. dat tijdens de afwezigheid v,an den Minister president Lord Strickland en den Minister van Onderwijs Sir Augustus Bartolo, die beiden op het oogenblik te Londen vertoe ven, het kabinet zijn ontslag heeft inge diend. Desgevraagd deelde Lord Strickland mede, dat hem hieromtrent niets bekend was en dat het bericht hem volkomen verraste. Het bericht wordt trouwens ook tegenge sproken. Het Fransche tranche der herstelbetalingen twee malen overteekend? PABUS, 22 Juni (VB.l Volgens of ficieuze mededeelingen zou de Fransche tranche der herstelleening twee malen over. teekend zijn. Een Engelschman den kroon van Hongarije aangeboden? Het N.T.A, meldde uit Londen: De reis van den Hongaarschen premier graaf Bethlen naar Londen heeft aanlei ding gegeven tot het gerucht, als zou de premier den derden zoon van den Koning, den hertog van Gloucester, de Hongaarsche kroon hebben aangeboden. Volgens een liberaal blad was dit gerucht gisteren in geheel Londen verspreid. Van overheidswege is echter geen bevesti ging van dit bericht ontvangen. Kritiek op de houding van Miss Bondfield. Men meldde uit Londen aan de N. R. Ct.: Van de zijde der vakvereenigingen wordt de regeering heftig aangevallen over de hou ding van minister Margaret Bondfield te Ge- nève, waar zij gefaald heeft de inzichten van de vakvereenigingen over de conventie van Washington en het ingewikkelde vraagstuk van werkuren van gesalarieerde employees te verdedigen. De houding van miss Bondfield heeft groote verontwaardiging gewekt. Het Witboek van het Vaticaan over Malta. Wij hebben reeds melding gemaakt van het witboek van het Vaticaan over de Mal- thezer kwestie. In aansluiting daaraan nog het volgende uit de N. R. Ct.: Het eerste hoofdstuk geeft een uiteenzet ting van het standpunt van*het Vaticaan; het tweede hoofdstuk bevat een volledigen tekst van het rapport, aan het Vaticaan uit gebracht door mgr. Robinson, na zijn ter plaatse ingesteld onderzoek in April 1929, terwijl in het derde hoofdstuk nog 38 docu menten worden gepubliceerd welke betrek king hebben op dit geschilpunt. Men verwacht, dat de Engelsche vertaling van dit Witboek vandaag gereed zal zijn. In zijn rapport beschrijft mgr. Robinson de politiek van Strickland als „brutaal" en voegt hier aan toe, dat het onmogelijk is alle be treurenswaardige daden van Strickland op te stellen. Malta, aldus het rapport van mgr. Robinson, is ten prooi aan een regiem van terreur en despotisme. Strickland is buiten zijn mandaat getreden door geen acht te slaan op de wetten en rechten en de gevoe lens van de priesters en" van de katholieke bevolking; de oppositie in het parlement is ontwapend, de pers is de mond gesnoerd, het land verkeert in onrust, de constitutie is in gevaar. Het rapport legt er verder den na druk op. dat er waarschijnlijk verschrikke lijke gevolgen zullen ontstaan uit de anti- clericale en anti-Malthezen-campagnc, die al deze ellende over het kleine eiland heeft ge bracht. De pauselijke vertegenwoordiger vestigt de aandacht van het vaticaan er op, dat Strick land, waar hij ook maar een functie bekleed heeft, onrust heeft teweeg gebracht, o.a. toen hij gouverneur was van een der Austra lische Staten, van welke post hij naar Lon den werd teruggeroepen. Zoo wijst Robinson er verder op. dat. toen Strickland gekozen werd als lid van het Lagerhuis door de con servatieve partij te Lancaster, deze partij hem in den adelstand deed verheffen, ten einde van hem af te zijn. DE PARLEMENTAIRE MACHINE DIE TE STROEF WERKT. CVan onzen Londenschen correspondent). Het werk van het Lagerhuis in de zoo juist aangevangen zitting zal zwoegen moeten worden, indien het in Augustus met zomer- vacantie wil gaan. Er is reeds sprake van dat Mac Donald de zitting tot laat in Augustus wil laten voortdui-en en haar dan te verdagen in plaats van op te heffen ten einde in den Herfst den wetgevenden arbeid van het Huis weer voort te zetten. Dat zou een lange zitting worden waarbij de ge woonte, het Parlement in het Najaar met een troonrede te heropenen, zou vervallen. Die troonrede zou dan pas komen na het Kerst reces. Men teekent al bij voorbaat verzet aan tegen dit idee. Het wordt niet gewenscht geacht het zoo lang zonder troonrede te doen en zulk een langdurige zitting zou ook al haar frischheid verliezen. Intusschen is het ondenkbaar dat de regeering, zelfs in dien zij een meerderheid in het Parlement had, in een zitting van gewonen duur alle wetsontwerpen wet zal kunnen maken, die zij heeft ingediend of nog van plan is in te die nen. Het kabinet wil al het mogelijke in het werk stellen dezen zomer het wetsontwerp op het mijnbedrijf, dat voor de instelling vaxx een Veibruikersraad, dat voor het Verkeer en voor de opruiming van krotwoningen door te zetten. Verscheidene andere maatregelen van een overladen werkprogram zullen dan over boord geworpen moeten worden. Dat zal weer veel wrijving en protest geven. De vak bonden dringen aan op herroeping van Bald wins wet op arbeidsdisputen, die het effect heeft gehad dat de inkomsten der vakbonden zijn afgenomen. Het nieuwe onderwijs-ont- werp heeft dit jaar ook geen kans. De land bouwers, die met verminderde hoop uitzien naar het landsbestuur, kunnen ook niet ver wachten dat officieel aan hun nooden tege moet zal worden gekomen. De finaniceele maatregelen, noodig voor de Begrooting, de zoogenaamde Finance Bill, zijn zelfs nog niet doorgezet. De conservatieve obstructie tegen de Fi nance Bill ontaardde van Dinsdag op Woens dag in een nachtzitting, die tot zoo lang in den volgenden dag duurde dat deze dag voor parlementair werk waardeloos werd. Het wordt meer en meer duidelijk dat de parlementaire machine voor de behoeften van den tijd veel te stroef werkt. Minister Alexander, de Eerste-Lord van de Admi- miraliteit heeft dezer dagen uitgelegd dat allerlei maatregelen van plaatselijken aard, zooals het verkeer van Londen, aangelegen heden van Wales of Schotland, den arbeid der landsvergadering vertragen. Decentrali satie en rationalisatie op dit gebied waren hoog noodig. Llyod George heeft op zijn manier, dus krachtiger en overtuigender, op hetzelfde aambeeld gehamerd. Naast deze langzaam maar zeker vast- loopende parlementaire machine ziet men een ontstellend chaotische partij politiek. De Times heeft dit verschijnsel dezer dagen aardig geschilderd, op een achtergrond van politieke beschouwingen in de populaire kranten. Vreemdelingen, schreef het blad, die in dezen tijd naar.' Londen komen om een studie te maken van het. Britsche partij -stel sel, moeten een alomvattend voorbeeld krij gen van zijn ingewikkeldheid. De Daily He rald wijdde deze week op een dag zijn voor naamste hoofdartikel aan de mogelijkheid van samenwerking van de regeering met den leider der liberale partij, die haar een „ge waarborgde meerderheid" in het Lagerhuis had aangeboden, voor de werkloosheidskwes tie. Voor het geval de gebeurtenissen echter een anderen loop zouden nemen had het blad zich veilig gesteld door elders in zijn kolommen zulk een samenwerking goed aardig te critiseeren, er den verdachten aard van bevroedend en nadrukkelijk vaststel lend dat van een coalitie met het Liberalisme geen sprake kan zijn. Het liberale orgaan, nu de News Chronicle, pleitte op zijn beurt geestdriftig voor aan vaarding van Lloyd George's voorstel. In an dere richtingen waren teekenen merkbaar van gelijksoortige verwarring in kranten, die noch liberaal noch labour zijn. De Daily Mail gaf een opvallende plaats aan een brief van Lord Beaverbrook (van de Daily Ex press), vragend om inschrijvingen van Con- seiwatieven voor het fonds van de „Vereenig- de Rijks-Partij"; dat is de partij die als afzonderlijk lichaam niet lang geleden was opgeheven ten behoeve van vereeniging-v» en het Conservatisme op den grondslag van een referendum over voedselbelasting. In dien brief werd aangekondigd dat de nieuwe partij alleen zich zou bemoeien met die con servatieven (dat wil zeggen die conserva tieven zou tegenwerken) die weigerden het gansche program der Vereenigde Rijkspartij tot het hunne te maken. Tegelijkertijd ver wierp de Daily Mail bij herhaling dit refe rendum op een voedselbelasting, dat offi cieel in de conservatieve politiek was bin nengeleid om Lord Beaverbrook ter wille te zijn. Wie kan uit dit alles nog wijs worden. De laatste afstammelingen verkeeren in bittere armoede. Hoe een oude schuld voldaan werd. (Van onzen Weenschen correspondente Zooals men weet. stamde Ludwig van Beethoven's familie uit de Nederlanden. De groote toonkunstenaar zelf werd in 1770 te Bonn geboren, waar zijn vader en zijn grootvader reeds musici waren en hij stierf op den 26sten Maart 1827 te Weenen in wel ke stad hij zich in het jaar 1792 gevestigd had. Nog steeds wonen er hier te Weenen nog enkele nakomelingen van Beethoven's familie en deze lieden verkeeren op het oogenblik in den allergrootsten nood en in bittere armoede. Beethoven was buitengewoon gesteld op zijn neef Karl ,dien hij zoo eenigszins als een eigen zoon beschouwde. Deze Karl trad met een zekere Karoline Naske in het hu welijk, welke hem vijf kinderen schonk. Een dezer kinderen werd naar haar moeder Ka roline gedoopt. Later huwde deze met- Frans Weidinger, die vice-directeur van de Wiener Kreditanstalt was. Uit dit huwelijk zijn ze ven kinderen gesproten. De jongste zoon. die net als zijn grootvader Karl (Beethoven's neef) heette, was ambtenaar aan de Oos- tenrijksche spoorwegen en is eerst enkele maanden geleden, in Januari 1930, te Wee nen overleden. Zijn weduwe Josefa bleef met twee kleine kinderen, de zevenjarige dochter Fini en het vierjarige zoontje Poldi, in de grootste ar moede achter. Zij was Weidingers tweede echtgenoote geweest. De eerste vrouw had aan verstandsverbijstering geleden en was in het krankzinnigengesticht Am Steinhof te Weenen overleden. De man was door de langjarige ziekte van zijn vrouw in schul den geraakt die hij slechts met de aller grootste moeite kon afbetalen. Na Karl Weidingers dood weigerde de Oos- tenrijksche staat de weduwe een pensioen te betalen, daar het. huwelijk eerst na de pen- sionneering van Weidinger gesloten was en de vrouw dertig jaren jonger was dan haar man. De vrouw is. daar zij zich en haar kinderen niet behoorlijk kan voeden, bui tengewoon zwak en is daarom niet in staat het een of andere zware werk aan te pak ken. Er heerscht een geweldige werkloosheid te Weenen en het is bijna onmogelijk ergens een kleinigheid te verdieixen. De arme vrouw wendde zich telkenmale opnieuw tot den staat met het verzoek haar toch een kleine ondersteuning te geven, en eindelijk deelde men haar mede, dat men haar uit medelij den vijfendertig schillingen per maand zou geven, dat is ongeveer twaalf en een halve gulden. Natuurlijk is dat niet voldoende om er ook maar op de allerbescheidenste wijze mee rond te komen. En daarom lijden zij en de twee arme kindertjes voortdurend honger. Een fonds heeft haar achttien schillingen per half jaar toegekend, doch daarvan heeft zij natuurlijk ook niet al te veel. Af en toe mag zij als plaatsvervangster voor een van de closetvrouwen in de opera inspringen en daarvoor heeft zij gedurende de laatste maanden in het geheel zes schil lingen gekregen. Zij woont met haar kinderen in een klein armoedig woninkje, dat- slechts uit een keuken en een kabinetje bestaat- De maal tijden bestaan uit niets anders dan uit droog brood en koffie. Slechts een keer in de week komen gekookte aardappelen op tafel. Er is maar een voorwerp in het kamertje, dat eenige waarde bezit, en dat is een ingelijste staalgravure van Beethoven met een eigen handige onderteekening van den grooten meester. Voor geen geld van de wereld zou de weduwe afstand van dit stuk willen doen- Zij wil, dat haar kinderen deze gravure zullen erven en zij hoopt, dat voor hen dan betere tijden aangebroken zullen zijn. Het dochter tje schijnt iets van de groote muzikaliteit van de familie van Beethoven geërfd te hebben. Een tijdlang heeft een musicus, die de vrouw goed kende, het meisje gratis pianoles gegeven. De gestorven Karl Weidinger zelf zat ook vaak aan het klavier en improviseerde aller lei composities, die hij echter nooit op papier wilde brengen, daar hij van oordeel was, dat zij na de groote werken, die Beethoven ge schapen had, niet waard waren neergeschre ven te worden. In zijn jonge jaren had hij graag een opleiding voor de muziek willen genieten, maar zijn vader had gedreigd hem uit het huis te jagen, wanneer hij die plan nen niet wilde opgeven. Eens. zoo vertelde Frau Josefa Weldingen, is er nog eens een zonnetje in het leven van onze familie doorgebroken. Dat was, toen tante Hermine van Beethoven, een zuster van de moeder van mijn man. plotseling een bedrag van honderdvijfentwintig duka ten toegestuurd kreeg. De bekende Ameri- kaansche schrijver Alexander W. Thayer, die een biographic van Beethoven had geschre ven. had den zoon van den Russischen vorst Nikolaus Galitzin eraan herinnerd, dat zijn vader eigenlijk nog altijd een schuld aan den toonkunstenaar te betalen had gehad. De vorst toch had in 1822 opdracht aan Beet hoven gegeven enkele stijkkwartetten voor hem te schrijven. Dit zijn de quartetten opus. 127, 130 en 132. De vorst had nooit voor de hem toegezonden composities betaald. Muziekuitgevers en musici verdienen nog altijd duizenden en duizenden aan Beet hoven's werken, er worden reusachtige som men gelds voor monumenten en gedenktafels van Beethoven uitgegeven, maar de laatste afstammelingen zijner familie verkeeren in de allerbenardste materieele omstandigheden en zijn bijna verhongerd. W. M. BEKAAR. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct». per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, met Dressoir, Tafel, 2 Fauteuils cn 4 Stoelen, moquette, Cllcl. 62.50; Linnenkasten Gld. 45.— drie-declig Salon-, Huis- cn Slaapkamcrmeubclcn. Dekens. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMI". Modelkamers voor Haarlem: uitschakeling van den tusschenhandel. Gld. 80.—, mooi Q. A. Buffet, bolle deuren, gegarandeerd prinia Java Kapok Bcdstcl Gld. 65. Karpetten enz. GARANTIE. PRIMA AFWERKING. KONINGINNEWEG 18. „DE TRIBUNE" TE RIJSWIJK UIT DE LEESZAAL. Naar „De Tijd" meldt heeft de gemeente raad van Rijswijk met zeven tegen zes stem men (rechts tegen links), besloten om het bestuur van de gemeentelijk gesubsidieerde leeszaal te gelasten het communistisch dag blad „De Tribune uit de leeszaal te verwij deren. Op een desbetreffend verzoek van B. en W. had het bestuur een weLgercnd ant woord gegeven, doch thans wordt gedreigd met intrekking van het subsidie, wanneer aan den wensch van de Raadsmeerderheid geen gevolg wordt gegeven. HAARLEMMERMEER NIEUWE OPENBARE SCHOOL TE ZWANENBURG. Bij Koninklijk besluit beslissing van Ged. Staten gehandhaafd. De Raad van Haarlemmermeer heeft 15 Maart 1929 besloten om in het dorp Zwanen burg een tweede schoolgebouw te stichten om te dienen voor openbaar lager onderwijs... De bedoeling van dit besluit was om het bestaande gebouw in te richten voor een school met vier leslokalen en daarnaast een nieuw gebouw te stichten ook met vier les lokalen en een gymnastieklokaal; op deze wijze 2SOU dan het aantal openbare scholen van 11 op 12 worden gébracht. Door den heer Stolp, hoofd van de be staande school no. 11 is hiertegen een groote actie ontwikkeld en met (medewerking van de leden van de oudercommissie en vele ingezetenen van Zwanenburg tegen het raadsbesluit hooger beroep aangeteekend bij het College van Gedeputeerde Staten. Dit college heeft aan een commissie uit zijn midden n l. de heeren Gerhard en Mr. Bomans oen plaatselijk en persoonlijk on derzoek opgedragen, mede als gevolg waarvan het hierboven vermelde raadsbesluit niet is goedgekeurd. Daarop is op zijn beurt de gemeenteraad bij de Kroon in beroep gegaan tegen de af wijzende beschikking van Gedeputeerde Sta ten, met dit resultaat dat bij Koninklijk be sluit is beslist, dat Gedeputeerde Staten te recht hebben geweigei*d om het raadsbesluit goed te keuren. De situatie is dus nu zoo geworden, dat de bestaande school welke te klein is voor het aantal leerlingen moet blijven gehandhaafd of een nieuwe groote 7.<klassige school zal moeten worden gebouwd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel fo eten, verzacht en geneest men met Doo» 30-60. Tube 80 ct Bi| Apoth to Drogiitto AGENDA I Ter gelegenheid van de wereld-kracht- conferentie" die op het oogenblik gehouden wordt werd ook een tentoonstelling georganiseerd, waarop dit onderstel van een 1 .moderne locomotief, veel aandacht trok. MAANDAG 23 JUNI Palace. „Het eeuwige vraagstuk". Tooneel: Charton's Marionettentheater. 8 15 uur. Luxor Theater. .De vreemde Vrouw" en „De bloem der wildernis". Tooneel: Joanlta en Maupie de Vries. 8.15 uur. Rembrandt Theater. „De zonden der vade ren." Tooneel: Adolf en Wiessette Rittlchinl. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 24 JUNI Groote Kerk. Orgelbespeling. 8.15—9.15 uur. Harmenjansweg 2. N.V. Droste's Cacao en Chocoladefabrieken ;j Aandeelhoudersverga dering. 3 uur nam. Tem pellersstraat 1. Pro Juventute; alge- meene vergadering. 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan* dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5