De Internationale Koloniale Tentoonstelling. MUZIEK Scheepvaartberichten UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 27 JUNI 1930 Een grootsche onderneming. Wat zal Nederland doen? (Van onzen Parljschea correspondent). Zooals men weot, zal 1 Mcl van het volgend Jaar in Vlncennes de koloniale wereld-ten toonstelling worden geopend. We hebben dus nog bijna een vol jaar voor ons. Maar wat is een jaar. voor zulk een geweldige on derneming? Achttien maanden geleden reeds begon het werk en men zal den tijd welke rest hard moeten benutten om op tijd klaar te zijn. Want Frankrijk wil er iets buitenge woons van maken, een wereldgebeuren. Op "ultnoodiglng van den heer Olivier, Gouverneur-gcnenaal van Madagascar, die thans, samen met maarschalk Lyautey, de leiding van de koloniale wereldtentoonstel ling op zich heeft genomen, hebben we een bezoek gebracht aan het expositie-terrein om eens te kijken hoe ver men ondertusschen gevorderd is. Het heele bosch van Vincennes, een op» pervlak van bijna duizend hectaren, met zijn breede lanen, vijvers er. gazons is als expo sitie-terrein aangewezen. Er is dus reeds een prachtig natuurlijk decor en daar er een verbod is om ook maar één enkel boompje te kappen, blijft men dus deze groote attractie behouden dat elk koloniaal paviljoen in een soort „oer-staat" komt, zoodat het altijd naargeestige tentoonstel ling karakter vervalt. Zoo zal men op de eilandjes in het meer van Daumesnil koloniën als b.v. Saint Pierre et Miquelon onderbren gen, Syrië en Liban op den heuvel, in het zuiden van het Beis de Vincennes. Indo China is de groote vlakte in het westen, Fransch Oost-Afrika in het dichtst beplante deel. Elke dertig ja&r wordt er in Parijs een wereldtentoonstelling gehouden. Het is ook een vaste gewoonte om één blijvend monu ment te maken, hetwelk niet alleen als her innering is bedoeld maar ook als specimen Tan de bouwkunst van dien tijd. Voor 1931 zal het een Koloniaal Museum zijn. Het gebouw is opgetrokken direct aan den ingang van het tentoonstelllngterreln. Het is een groot wit monument met een zuilen» galerij rondom en de buitenmuren zijn van boven tot beneden gebeeldhouwd door Janniot en Forestler. Als men in aanmerking neemt, dat de muren een hoogte van veertien meter hebben en een frontbreedte van vijftig, dan kan men nagaan wat een werk dit is. Drie jaar geleden reeds hebben we Janniot op z'r. atelier aan 't werk gezien met een equipe van een twintigtal leerlingen en over een Jaar hoopt hij er mede klaar te zijn. De vier muren vertoonen dan de bevolking, fauna en flora van de Fransche bezittingen in de vier werelddeclen. Het museum zeif bestaat uit drie enorme zalen met eveneens galerijen rondom en het is de bedoeling om er alle souvenirs van dc Fransche kolonisatie in alle eeuwen onder te brengen. Vlak tegenover het museum komt de z.g. Cité des Informations, een enorme hall van een oppervlak van 19000 vierkante meters. Het zal het verzamelpunt zijn van den handel, de beurs, waarin tevens restaurants, een bioscoop voor het projecteeren van koloniale films, een bibliotheek, post- en telegraaf kantoren worden ondergebracht. Een speciale, directe metrolijn van de Opéra naar Vincennes welke in aanbouw is, dwars onder den grooten boulevard eindigt daar in een fraai station. Het glanspunt van de tentoonstelling moet de afdeeling Indo-China zijn. Het is wer» kelijk feëeriek, wanneer men uit het bosch komt cn ineens voor een enorm grasveld staat enden tempel van Ankor. Dit wereldberoemde monument wordt tot in de Kleinste details in Vincennes gereconstrueerd. Het is moeilijk een beschrijving er van te geven want het enorme gebouw met zijn torens en trappen is als één groot stuk kant werk. Met de Boro Boudhour wordt de tempel van Angkor beschouwd als het meest volmaakte en indrukwekkende monument uit het Oosten en ge kunt nagaan wat een werk het is om zoo'n paleis met al zijn détails en beeldhouwwerken na te maken. Dit paviljoen alleen reeds is een reis naar Vincennes waard. De constructeurs van de tentoonstelling hebben het, mede dank zij het prachtige terrein, zoo kunnen inrichten, dat elk pavil joen als het ware verborgen is van een ander. Aldus krijgt elk een locale kleur. Het palels van Marokko, het typische gebouw van Tonkin, de Arabische woningen krijgen alle een groot terrein rondom, zoodat men er ook een landschap omheen kan maken. En waar men uit alle koloniën enkele bewoners zal laten overkomen, daar zal men meer r.og den indruk krijgen een reisje in dat land te maken. De expositie wordt natuurlijk zoo omvang rijk dat men er dagen iang zal kunnen rond dwalen en altijd weer iets anders en nieuws zien. Daarom worden overal, maar ook alweer weggescholen in het bosch restaurants ge» bouwd. In het zuiden is men bezig met den aanleg van een enorm zoologisch park, waar men de dieren in hun natuurlijken staat, in een verkleinde imitatie van hun landschap zal kunnen bewonderen. Behalve België, dat voor den Congo een enorm paleis zal bouwen, zijn alle andere koloniseerende mogendheden in het noorde lijk deel van het bosch ondergebracht. Ne derland zag zich een magnifiek terrein van bijna elf duizend vierkante meters toege wezen. Er kan op dit stuk grond, dat niet alleen een enorm grasveld, maar ook bosch heeft en dat tot aan het meer grenst, iets héél moois worden gemaakt- en in vergelij king met andere landen zijn we gefavori» seerd. Algemeen verwacht men dan ook in Franschen kring dat Nederland, beroemd om zijn schitterende koloniën, iets heel moois zal maken. Men wacht in spanning, want tot nu toe is er nog geen plank, geen steen ge bracht en ook de plannen zijn nog niet be kend. Wat zal Nederland doen? Zietdaar de groote vraag. Als we zien hoe de andere landen met elkaar wedijveren om iets buitengewoons te maken, iets hun kolonie waardig, dan meenen we toch te mogen verwachten dat Nederland hier alle records moet slaan. Al was 't alleen maar om nu eens revanche te nemen na de kleine koloniale tentoonstelling welke we hier een jaar of zeven geleden zagen en waarop ons land zoo'n treurigen indruk van volslagen onverschilligheid tegenover onze rijke gewesten maakte. In 1931, in Vin» cennes, gaat het om onze wereld reputatie. HENRY A. TH. LESTURGEON. VOLKSCONCERT DER H. O. V. Het gebeurt maar zelden dat de muziek recensent de zomerconcerten onzer H. O. V. ambtshuive bijwoont; dat hij zijn zomer avondontspanning elders dan in dc concert zaal zoekt, wie zal hem dit, na een drukke en ingespannen wintercampagne ten kwade duiden'1 Maar als een enkelen keer zijn plicht hem zaalwaarts geroepen heeft, is het een verheugenis als hij kan constatee- ren dat ons orkest met dezelfde frischhefd en toewijding speelde als in het concertsei zoen: dat het programma op even hoog ar tistiek peil stond cn dat zelfs de gelegenheid werd aangegrepen om een nieuw werk ten gehoore te brengen. Simon Gokkes, een landgenoot, is de componist van een Suite, die Donderdagavond voor het eerst op een programma der H. O. V. voorkwam, na de Ouverture ..Le Carnaval Romain" en „La Procession Nocturne". Vergeleken met deze beide Fransche wer ken beteekent de Suite van Gokkes oen enormen sprong in moderne richting. Wel hooren we in het „Prélude" een wijle beken de. melodieuze en zuiver tonale klanken, doch dit is slechts een korte episode in het stuk. Het moderne dissonantcn-scrub over woekert deze kleine oase. die na een onont warbare toncnverstrengeling te voorschijn kwam alras en voor goed. Het is niet gemak kelijk, bij een eerste hooren de waarde eener moderne compositie, zij het ook slechts bij benadering, te schatten. Op het bekende terrein der klassieken en romantici en hunner navolgers overziet men de rooilijnen, de begrenzingen cn ook de af wijkingen gemakkelijk; de moderne muziek moge niet ongewoon meer klinken: toch raakt men in het distellge en doornige dis- sonantengewar het spoor licht bijster, en liggen de schoonheden niet voor het grij pen. Aan de ..Melodie hebraïque" viel een zekere stemmingwekkendc en zelfs bekoren de kracht niet te ontzeggen: in :1e andere doelen, die door hun geringen omvang niet meer dan „schetsen" mogen heetcn. gaf vooralsnog alleen liet rythme een tamelijk scherp belljnd beeld. Over acoustische expe rimenten als b.v. een duo van fagotten, waarvan de ccnc steeds F, de andcie Fis knort behoeven we ons niet meer te verba zen- de gedurfdheid, de moed dor jonfiore generatie kent in dit oplicht geen srenwn en het wordt tijd dat er een muzikale Wil lemsorde ingesteld wordt, ter belooning van daden van anti-liarmonlsehe dapperheid. De Suite van C.okkes verwierf een succes dat ik voorloopig niet liooger dan als „succes d es- time" mag aanslaan. Bizet's charmante ..Jeux dEnfants vijf nummertjes georkestreerd, van de twaalf, die oorspronkelijk voor piano vier handig ge schreven zijn cn drie van dc vijf stukken uit Charpentlcr's beroemde ..Impressions d'Ita- lic" vormden het programma na de pauze. Bizet's suite is zeker geestig geïnstrumenteerd en desondanks hoor ik een stukje als „La Toupie" liever in zijn oorspronkelijke zetting Het karakteristieke element komt daarin nog beter tot zijn recht. Het was jammer dat het programma de namen der onderdeelen niet vermelden:,Trompet en trom", „De Pop", „De bromtol", Mannetje en Vrouwtje" en „Het Bal". Evenmin waren de onderdeelen der „Impressions d'Italie" met name genoemd. De cello- en alt-soli in de werk werden door de heeren De Wilde en Leidner zeer mooi gespeeld: zij werden terecht warm toegejuicht Dit was meer dan een succes d'estime. Ook den dirigent komt een woord van lof toe, zoowel voor zijn leiding in deze werken als voor de moeite welke hij zich gegeven heeft voor de interpretatie van de Suite van Gokkes. K. DE JONG. NOODLANDING VAN EEN WATERVLIEG TUIG IN DE NOORDZEE Tijdens de oefeningen in de Noordzee ter hoogte van Petten moest het watervliegtuig D 67 van het vliegkamp de Mok wegens een motordefect een noodlanding doen. De in de nabijheid zijnde torpedobooten H M. Z 7 en H M Jacob van Heemskerk verleenden onmiddellijk assistentie. De Z 7 sleepte het vliegtuig naar de Jacob van Heemskerk, wel ke het vliegtuig aan boord nam cn het ver voerde naar de reede van Texel, waarna het door een sleepboot naar het vliegkamp de Mok werd gebracht. De beide vliegers hebben geen letsel gekregen. GEEN VEELBELOVENDE JONGENS Door de Haarlemsche recherche zijn opge spoord vier jongens van resp. 10. 9/ 7 en 6 Jaar. die zich al aan een poging tot inbraak hadden schuldig gemaakt. Zij hadden name lijk een stuk vijl gevonden, waarmee ze ge probeerd hebben in te breken in de bakkerij van den banketbakker C. H. aan dc Schoter- veenstraat. Hun poging mislukte evenwel. Zij verklaarden dit gedaan te hebben om koekjes te stelen! ONGELUK OP HET TERREIN DER GAS FABRIEK. Op het terrein der Gasfabriek had de 42- jarige fabrieksarbeider J. van H., wonende Pepijnstraat 3, Donderdagmiddag twee uur het ongeluk op rails uit te glijden en het rechter dijbeen te breken. Door leden van den Ongevallendienst werd hij per zieken auto van de firma Mathot naar de Maria- Stichting vervoerd. EXAMENS L. O. Aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk slaagden Donderdag de heeren H. Dinkgreve. J. Handgraaf, B. Hendriks, M. Hendrikse, J. Jansen en M. Deen. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVER HEID TE UTRECHT BIJEEN. ONTVANGST TEN STADHUIZE. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel Is te Utrecht in algemeene vergadering bijeengekomen. Donderdagavond heeft de voorzitter van het departement, de heer J. C. Rijk Pzn, een welkomstrede gehouden. De toespraak van den heer Rijk werd door den voorzitter der Maatschappij mr. C. H. Guépin beantwoord. Later op den avond vond ten stadhuize de ontvangts plaats door het Utrechtsche ge meentebestuur. In zijn welkomstwoord tot den voorzitter, de bestuursleden, de afgevaar digden en leden, alsmede tot de vertegenwoor digers van de Nederlandsche Kamers van Koophandel in het buitenland, wees de burge» meester dr. G. E. Fockema Andreae op het feit, dat langs verschillende wegen ook het Utrechtsch gemeentebestuur wil aansturen op eenzelfde doel als de Maatschappij na» streeft: he tvermeerderen van de volkswel vaart door de bevordering van nijverheid en handel. Namens Utrecht's bestuurderen sprak de burgemeester voor den rijken bloei en de vruchtdragende werkzaamheid der maat» schappij zijn beste wenschen uit. Ook deze rede werd door den voorzitter beantwoord. De openingsrede. De 153ste Jaarlijksche algemeene vergade ring van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel is hedenmorgen in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht geopend met een rede van den voor zitter der Maatschappij, mr. C. H. Guépin. aan welke rede wij het volgende ontleenen: Spreker vestigde allereerst de aandacht op den slechten economischen toestand. In dit verband merkte spr. op dat in leiden de kringen langzamerhand wel moet door dringen. dat het kwaad der groote werkloos heid toch niet zal worden bezworen door het opvoeren der beschermende rechten. Na er op gewezen te hebben dat het toe nemend protectionisme der staten ook ge varen van politieken aard oplevert, achtte spr. het van belang de aanwijzingen te be lichten, die ondanks veel tegenslag, er toch op duiden, dat wij in een nieuw tijdperk zijn getreden. Een dier aanwijzingen is het voor* stel-Briand waarop spr. uitvoerig inging. Ongeloof in de mogelijkheid van slagen aldus zeide spr. verder is verkeerd. De geschiedenis is daar om te toonen in hoe korten tijd de toestanden zich kunnen wijzi gen. Onze Mr. Loder. steunpilaar van het Volkenrecht, de man, die zoo hard heeft ge ijverd voor de totstandkoming van de inter nationale verplichte rechtspraak, heeft on langs nog betoogd, hoezeer uit die totstand koming van de verplichte rechtspraak mag worden afgeleid, dat niet gewanhoopt be hoefte te worden en dat men vertrouwen mag hebben in de toekomst, zelfs in een toe komst, die wij nog kunnen beleven, te be reiken valt, wat nu nog onbereikbaar schijnt. In het slot van zijn rede schetste spr. de beteekenis van de totstandkoming van de in ternationale verplichte rechtspraak, om als volgt te eindigen: „De sombere schildering van den tegen» woordigen tijd op politiek»economisch terrein de moeilijkheden op sociaal gebied, dat zij moge» verhelderd worden door het licht, dat de Volkenbond, waaröhder ik ook het plan- Briand begrijp, begint te verspreiden! (Lang durig applaus). Jaarverslag. Aan het jaarverslag, dat in de vergadering werd uitgebracht, is ontleend dat in het aan. tal leden en donateurs dit jaar vrijwel geen wijziging kwam. Het bedroeg op het overeen komstig tijdstip van het vorige jaar 3457 resp. 437 en thans, voor zoover uit de ont vangen mededeelinge der departementsbe- sturen opgemaakt kan worden, 3429 resp. 430. Van alle departementen is echter nog niet opgave omtrent hun ledental binnengeko- men. Vervolgens werd de rekening over 1929 en de begrooting voor 1931 vastgesteld. Namens de Centrale Commissie voor Bezui niging, werden hierop eenige mededeelingen gedaan. Transitoverkcer van Nederland. Hierna hield de heer Jan Schilthuls, lid van het Hoofdbestuur een rede over „Het transitoverkeer van Nederland en de geva ren, die dit bedreigen". Hieraan is het vol gende ontleend. De heer Schilthuls ving zijn rede aan met aan internationale beteekenis van de Neder landsche havens eenige opmerkingen te wijden er daarbij op wijzende dat vergelijking met andere wereldvermaarde havens ook nog verrassingen baart voor hen, die zich overi gens bewust zijn dat de Nederlandsche havens in het wereldverkeer een goed figuur maken. De kustvaart voor de Engelsche havens uit» schakelende, was in 1929 dc inhoud der bin» nengekomen schepen in netto register tonnen in den Nieuwen Waterweg grooter dan in alle havens van Europa. (Zie het slot in het hoofdblad). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per reKef- Alpherat 26 Juni van Botterdam naar Hamburg. Giekerk 26 Juni te Antwerpen, Beira n. Rotterdam. Juno 25 Juni van Port au Prince naar Kaap Haitien. Kota Tjandi p. 26 Juni 9 u. Kaap Bon, Rot terdam n. Batavia. Koningin der Nederlanden 26 Juni te Genua, Amsterdam n. Batavia. Maasdam 26 Juni n.m. v. Vigo, Rotterdam n. New Orleans. Poe la u Bras 26 Juni v. Djedda, Batavia n. Amsterdam. Poelau Laut, 26 Juni te Bremen van Ham burg. Radja in ballast 26 Juni te Batavia van Amsterdam. Riouw 26 Juni van Amsterdam naar Rijnland 27 Juni 6 u. te IJmuiden verw- Buenos Aires n. Amsterdam. Statendam 26 Juni 12 u. 600 mijl van Plymouth. 27 Juni 20 u. te Plymouth verw. New York n. Rotterdam. Texelstroom 26 Juni te Amsterdam van Hamburg. Zeelandia 26 Juni 9 u. van Pernambuco,Am sterdam n. Buenos Aires. BEZOEKT ONZEN STAND OP DE INTERNATIONALE PELZFACH-AUSSTELLUNG (I.P.A.) te LEIPZIG. WEILL ZOON, Bontwerkers en Dames kleedermakers Barteljorisstraat 2628. HEEMSTEDE CONCERT IN GROENENDAAL Op Woensdag 2 Juli a.s. des avonds 8 uur wordt in de Gemeentelijke muziektent in Groenendaal een concert gegeven door het Fanfarecorps „Excelsior", directeur de heer R. van t Hof. Het programma luidt als volgt: 1. Met frisschen Moed, marsch, J. Werkman 2. „Mercédès", ouverture fantast ique M. J. J. Kessels 3. La Fète Triomphale, fantasie. Joh. van Dam 4. Flots du Danube, wals J. Ivanovici Pauze 5. Salut a Louveigne, marsch. Belleflamme 6. Une Soirée d'Automne Aux Ardennes, fantasie A. Govaerts 7. L'Etoile du Bonheur, ouverture. P. N. Labole 8. L'Ami Victor, marsch J. Caillet BEVERWIJK NIEUWE DIRECTEUR DER TUINBOUW- WINTERSCHOOL. Bij het bestuur van den L. T. B. is bericht ingekomen van den minister van onderwijs, dat er geen bezwaar bestaat' tegen de benoe ming van den heer ir. H. A. B. Bünemeijer. tot directeur van de nieuwe Tuinbouwwin- terschool van den L. T. B. te Beverwijk. Daar mede is de benoeming automatisch ingegaan. Ir. Bünemeijer was tot op heden leeraar aan de Tuinbouwschool te Boskoop. VELSEN AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. De auto-tocht voor ouden van dagen uit deze gemeente heeft Donderdag wederom plaats gehad. Niet minder dan 46 particuliere auto's en twee autobussen waren geschik- baar om 170 bejaarde ingezetenen een ge- noegelijken middag te bezorgen. Des middags om half drie had het vertrek plaats uit Velsen. De tocht ging langs den Rijksstraatweg over Santpoort en Bloemen- daal, langs den Ruigen Hoek naar Noord- wijk. Onderweg trok de lange rij auto's veel belangstelling. Jammer was het dat het ter hoogte van Noordwijkerhout ging regenen. Maar, al ont brak het hier aan zonneschijn, toch was het verpoozen aan de zee voor de oudjes een heerlijk genoegen. Na hier geruimen tijd vertoefd te heb ben ging de tocht over Sassenheim langs den Rijksstraatweg naar Heemstede, waar in het wandelbosch Groenendaal werd afgestapt. Het comité had zorg gedragen voor een goed onthaal. Vóór het vertrek bracht Dr. de Weerdt aan allen, die aan dezen mooien tocht had den meegewerkt, een hartelijk woord van dank waarmede de oudjes met een luid ap plaus instemden. De oudste deelnemer, de heer van Aken, beantwoordde de rede van den heer de Weerdt met een toespraak, die eveneens veel bijval verwierf. Om kwart voor negen werd het sein tot vertrek uit de laatste pleisterplaats gege ven, waarna de tocht over Haarlem naar Velsen ging. Zonder stoornis kwam men daar om half tien weer aan. Het was voor de ouden van dagen weer een prettige uitdag geweest. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) VELSEN VERGADERING GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 1 Juli 1930, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. Agenda; 1. Ingekomen stukken en mededeelingen 2. Financieele besluiten. 3. Prae-advies omtrent het verzoek van A. J. M. Minderhoud, onderwijzer aan school H, om overplaatsing naar school F te Sant poort. 4. Prae-advies omtrent het verzoek van het R K. Parochiaal Kerkbestuur, tevens School bestuur van den Heiligen Engelmundus te Driehuis, om toekenning van een vergoeding uit de gemeentekas, ingevolge art. 84, le lid u°r Lager Onderwijswet 1920, voor de kosten van verbouw zijner school aldaar en de rioleering van het bijbehoorende speelter rein, alsmede voor die van de inrichting van het gymnastieklokaal en de aanschaffing van schoolmeubelen. 5. Verleenen van machtiging en toestaan van het noodige crediet voor betegeling van speelplaatsen van de scholen D, Dl en F, alsmede van de bewaarschool aan de Casem- brootstraat. 6. Vaststelling van besluiten ter uitvoering van de wet van 15 Juli 1929. Stbl. no. 383, houdende herziening van de financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeenten. 7. Vaststelling van den huurprijs der nieuw gebouwde conciërgewoningen aan het Kerk plein te Velsen. 8. Aanvulling van het Werkliedenreglement 9. Wijziging van de verordening tot regeling der looi en van de gemeente-werklieden en aanvulling van den staat, bedoeld in artikel 1 van genoemde verordening. 10. Wijziging en aanvulling van artikel 4 d*"- bouw- er. woningverordening. 11. Toestaan van het noodige crediet voor vergoeding aan de N.V. Amsterdamsche Bal last Maatschappij van de meerdere kosten van het leggen van natuursteenen trottoir banden ir plaats van betonnen trottoirban den in d<- Zoutmanstraat en een gedeelte der de Ruijterstraat te IJmuiden. 12. Toestaan van een crediet voor den bouw van een pompinstallatie met pomphuisje in „VcLs^-beek". 13. Prae-advies omtrent invoering van een kindertoeslag voor de arbeiders en ambtena ren (politie inbegrepen) in dienst der ge- meente Velsen. 14. Prae-advies omtrent het voorstel van de leden mevrouw M. G. van Veen-Gerbrands c.a. inzake verhooging van den verlofstoeslag voor de werklieden in dienst der gemeente. 15. Prae-advies omtrent het adres van di verse bonden om verhooging van de steun- uitkeering aan werklooze arbeiders in de visscherij bcdrij ven 16 Vaststelling van straatnamen. 17. Benoeming van één lid en één plaats vervangend lid van den Raad van Beroep voor de ambtenaren. HET CONFLICT IN DE NED. REISVEREENIGING. HET RAPPORT-DE VISSER. Naar het dagblad „De Nieuwsbron" ver neemt, wordt in het rapport-De Visser in de allereerste plaats het beleid van den alge meen-voorzitter. Mr. M. van der Vlier en zijn houding tegenover zijn medebestuursleden aan scherpe kritiek onderworpen en afge keurd, terwijl geconstateerd wordt dat hij zijn medebestuursleden over belangrijke za ken meermalen onvolledig, te laat of in het geheel niet ingelicht heeft. Ook wordt vastgesteld, dat ver schillende door zhem aan de Commis sie aanhangig gemaakte beschuldigingen geen juist beeld gaven van de werkelijkheid. In de tweede conclusie wordt vastgesteld, dat het beheer van den penningmeester, den heer Bakker, volkomen in orde is bevonden hoewel de financieele toest. der vereeni- ging over het algemeen niet gunstig wordt beoordeeld. NED. HERVORMDE KERK TE SCHOTEN. EEN TWEEDE KERK EN EEN TWEEDE PREDIKANT. De Ned. Hervormde kerk te Schoten (na de annexatie is de oude kerkelijke grens toch blijven bestaan) zal waarschijnlijk eerlang overgaan tot den bouw van een nieuwe kerk op een terrein aan de Van Egmondstraat, naast het onlangs gereed gekomen schoolge bouw voor bijzonder lager onderwijs. Heb voornemen schijnt te bestaan om nog voor dien, naast ds. M. G. Blaauw die reeds ruim 15 jaren predikant dier gemeente is, een tweeden predikant te beroepen. De gemeente en dus ook het werk van den predikant, hebben zich in die jaren sterk uitgebreid. Wij vernemen, dat dezer dagen de plannen voor het instellen van een tweede predikanbs* plaats, in een vergadering van gemeenteleden zijn besproken. NED. CHRISTELIJKE VROUWEN BOND. DE LANDDAG. Het Noordelijk gewest van de N. C. V. B.< houdt heden een landdag op „Wildhoef". De bijeenkomst werd om 11 uur geopend met gezang en gebed, waarna mevr Anema de openingsrede uitsprak.. Zij deelde mede, dat het initiatief van dezen landdag is uit gegaan van de oud-presidente mevr. Ringe ling. Mevr. Anema heeft mej. Crommelin bereid gevonden „Wildhoef" voor dit doel af te staan. Door ongesteldheid van mej. Crom melin kon deze niet in haar midden zijn. Onder applaus der aanwezigen stelde de voorzitster voor mej. Crommelin een bouquet rozen te zenden. Gaarne zou zij zien, dati voortaan elk jaar een landdag of een zaal dag gehouden zal worden en om de vijf jaar een landdag voor het geheele gewest om de vrouwen nader tot elkander te bren gen. Hierop hield mevr. Havelaar een rede over de beteekenis van deze landdag. De vrouw fs in de eerste plaats huisvrouw: maar Is daarnaast verplicht tegenover haaf kinderen zich in de maatschappij te be wegen. Het Christelijk muziekkorps „Sursum" verleende op dezen dag zijn medewerking. BRAND IN EEN LUCHTHAVEN. TWEE MILLIOEN DOLLARS SCHADE. CHICAGO. 26 Juni. (V. D.) In de gemeen telijke luchthaven heeft een hevige brand gewoed. Zeven en twintig vliegtuigen gin gen verloren. De schade bedraagt ongeveer twee millioen dollars. ERNSTIG AUTOBUSONGEVAL. I*WEE DOODEN, TWAALF GEWONDEN STOCKHOLM. 26 Juni (V. D.) In de nabij heid van Soedertaelje is Woensdag een auto bus, waarin achttien personen zaten, in bot sing gekomen met een vrachtauto. De auto bus werd geheel vernield cn sloeg in een sloot. Twee personen werden op s!ae gedood en twaalf werden ernstig gewond. De inzit tenden van de autobus kwamen terug van de tentoonstelling te Stockholm, waar zU het Midzomerfeest hadden gevierd en waren op weg naar dc provincie Smaaland. TECHNISCHE IIOOGESCHOOL Uit Delft: Geslaagd voor het propadeu- tisch examen werktuigkundig ingenieur de heer K L Kael, te Haarlem, en voor het pro- pacdeutlsch examen Electro technisch inge nieur dc heer H. L. van Lommei, eveneens te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10