RAADSELS RUILRUBRIEK Mijn Herbarium. een groote toekomst tegemoet maar toch zal hij altijd wel dezelfde een voudige jongen blijven, want dat zit nu eenmaal in hem. Het liefst is hij nog steeds buiten in het boschje waar hij zit op den afgehakten boomstronk en op zijn oude fluit mooie melodieën blaast. En soms ook speelt hy 's avonds thuis, voor zijn vader, die hem eens gevraagd heeft of hij alsjeblieft wilde ophouden want hij werd bijna dol Nu zegt zijn vader dat niet meer! (Deze raadsels zijn Ingezonden ttoor Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (10 Jaar en ouder) 1. (Ingez. door Krielkip.) Neem uit onderstaande Rubrieker- itjesnamen telkens één letter, zoodat je een nieuwen Rubriekertjesnaam krijgt. Rozenknopje, Kerstroosje, Wip neusje, Zonnebloem. Korenbloem, Pelikaan, Duifje, Primula. 2. (Ingez. door den kleinen Violist) 2 maal a en 1 maal g 1 maal M en 1 maal b 1 maal n en 1 maal r 1 maal e en 1 maal d, dan ten slotte nog een u, zoek het vlug in Duitschland nu. 3. (Ingez. door Korenbloem). Ik ben een spreekwoord van 37 letters. 1 32 13 zit aan ieder huis. 18 19 30 is een jongensnaam. 8 19 37 is een niet droog. 25 34 14 30 is haast bij ieder huis. I 19 33 is speelgoed. 31 14 32 8 is een meisjesnaam. 5 17 24 hoort bij een kippenhok, 3 36 6 7 drinken wij vaak. 28 2 33 is een meisjesnaam. 9 27 33 zit vaak op de melk. 35 10 5 is een jongensnaam. 25 23 20 21 heeft men in den jnond. 22 23 19 24 is een jongensnaam. II 12 4 13 is een kleur. 18 7 15 is een ander woord voor kip. 16 27 is een lidwoord 25 26 27 28 is een getal. 29 30 is een- voorzetsel 4. (Ingez. door wipneusje.) xxxxxxxx een medeklinker, een roofdier. draagt men om den hals Is schoeisel een dorp in Gelderland een gezellig spel een specerij, beschermt 't land. een medeklinker. Van boven naar beneden en van links naar rechts moet men denzeif- den naam lezen. 5. (Ingez. door Primula). Strik- .vragen. a. Een blinde zag een haas loopen, een lamme liep die na en ving hem. Een naakte stak hem in zijn zak en droeg hem onder zijn vestje naar huis. Wat is dat? b Waarom is de letter E. een twee slachtig dier? c. Waar wordt water het duurst .verkocht? d. (Ingez. door Vogelkoopstertje.) Welke deftige meneer kan je ma ken uit een kan bier? e. Wie kan van 3 verkorte meisjes namen een land uit Amerika maken? 6. (Ingez. door Draaitol.) Verbor gen beroepen. a. Wat doet Ned Spcterplut? b. Wat doet Herma Orlogke? AFDEELING H. (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Epenaartje.) Ik besta uit 6 letters en ik hoop, dat niemand mij ooit zoo noemt. 1 2 3 is niet knap. 5 6 zit aan ons hoofd. 2. (Ingez. door Epenaartje.)' Ik ben prettig speelgoed en besta uit 18 letters. 10 11 7 16 4 18 8 ls een getal. 5 17 9 12 is een kleur. 1 13 3 15 8 6 18 vliegt van bloem tot bloem. 2 3 4 5 6 7 is een leelijke ondeugd. 14 15 15 14 is een meisjesnaam. 3. (Ingez. door Papavertje.) Ik ben een spreekwoord van 36 let ters. 3 2 1 is groente. 3 4 5 6 7 8 9 10 is het jong van de koe. 12 27 29 17 doet men dagelijks. 26 24 20 4 16 35 31 32 13 is schrijf gereedschap. 34 16 30 14 ls een gewicht. 25 19 36 12 15 is een maat. 7 8 9 10 is een viervoetig dier. 11 5 15 is niet dichtbij. 28 1 33 is geen vrouw. 16 is een letter, die altijd rond ls. 17 19 19 20 is geen Ja. 18 19 19 is een meisjesnaam. 21 13 21 22 is een mooie bloem. 23 24 25 26 27 komt van dempen. 28 29 30 30 32 33 doet men een paard. 31 32 33 is een boom. 34 35 36 bevat water. 3. (Ingez. door Epenaartje.) Mijn 1ste is een vogel, mijn 2de ls verkleinwoord en mijn geheel ls een een schuilnaam. 4. (Ingez. door Epenaartje.) Mijn geheel ls een rijmpje van 19 letters, dat wel eens van de maand Maart gezegd wordt. 1 2 3 4 5 is een maand. 6 7 8 9 hoort aan een schip. 10 16 17 18 19 ls heerlijk. 14 15 16 17 18 9 heeft haast leder dier. 2 11 12 13 ls een zure drank. 5. (Ingez. door den kleinen Zee man). Neem uit de volgende schuilna men telkens één letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam komt. Katuil, Marinier, Kerstroosje, Zwart-kijkertje, Karei I. 6. (Ingez. door Damiaatje.) Neem uit de volgende schuilnamen telkens één letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam komt. Droomkoninkje, Wenda, Magnolia, Ballenbrelstertje, Uitlooper, Koe koeksbloem, Wipneusje, Violetta. De gevraagde schuilnaam wordt bij de andere schuilnamen genoemd. De raadseloplossingen der vorige week zijn; AFDEELING I 1. Pietje Bell. Aan den wingerd. Noten. 2. Krielkip. 3. Grootvader 4. Stel niet uit tot morgen, wat gij heden verrichten kunt. 5. De letter e. School. Dambord. 6. Trambestuurder. AFDEELING II. 1. Duifje. 2. Pietje Bell. 3. Roodwangetje. 4. Echo, haring, luiwagen. 5. Kleverlaan 6. Kat, ezel, bok, schaap. Raadseloplossingen Goede oplossingen ontvangen van: Wenda 6 Danseresje 5 Zinnia 6 Viooltje 4 De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6 Zangvogeltje 6 De kleine Kapitein 6 Damiaatje 6 Rozenknopje 6 Primula 6 Gouden re gen 6 De kleine Zeeman 6 Zwartkij- kertje 6 Het Zaandamimertje 6 Epe naartje 6 Krielkip 5 Ballenbrelster tje 5 Zeeuwsch Boerinnetje 5 Bab belkousje 5 Papavertje 5 Nevada 6 Uitlooper 6 Trambestuurder 6" Moe ders Kleinste 4 Wipneusje 6 Kerst roosje 6 Goudsbloem 6 Goudelsje 6 Katuil 6 Graaf Lodewijk 6 Karei I 6 Obione 6 Zevenster 6 Roodkapje 4 Poesen moedertje 4 Montbretia 6 Magnolia 6 Freesia 6 Vice-Admiraal 6 Crocus 6 Stuurman Drie 6 Poppen- verpleegstertje 6 Blauwoogje 6 De kleine Bouwer 6 De Woudlooper 6 Marinier 6 Vogelkoopstertje 6 Korstjesknager 4 DANSERESJE, Schermerstr. 22rd heeft 59 Zeeppoederbonnen Edel- weisz, en vraagt daan-oor terug Sic- kesz-amslageu. HU IB en ELSJE van ECK, Wester houtstraat 10 hebben Pelikanen, Droste-bonnen (kop en schotels), Haas-Azijn (Deel I) Bussink, Leu- penpl. (A) en Donzelmanbons. Hier voor vragen ze: Paddenstoelen, In- dié, Haas-azljn en Frankenpl. Ruil- tijd 6—7 1/2. Wie graag een klein poesje wil hebben, mag dat komen halen op KLEIN HEILIGLAND 66. ALI VAN NORDEN, olycanstr. 11 heeft 36 Keg's pl. 21 Sickeszomsl. 10 roodbandpl. 7 Meco-omsl., 3 Quick bons, 2 Scholtens bons, 2 Hillesbons en 2 Paddenstoelen. Graag had ze ervoor terug Erdalpelikaantjes of Amstelpenningen. Ruiltijd 4—8. DE WEDSTRIJDEN. Pallenbreistertje oud 8 jaar, Elsje va.. Eek, oud 9 jaar, Huib van Eek. oud 7 jaar, Lezeresje, oud 13 jaar, Moeders Kleinste, oud? Montbretia, oud 8 jaar, Magnolia, oud 8 jaar, De kleine Bouwer, oud 10 jaar, Blauw oogje, oud 13, Poppenverpleegster- tje, oud 8 jaar, G. Doezie, oud 14 jaar Onze Bibliotheek. Verleden week werd ik erop attent gemaakt, dat uit een der boeken en kele bladzijden ontbraken. Dit moet een slordigheid geweest zijn van een der lezers, die dit boek in handen heeft gehad. Ik kan echter niet pre cies meer nagaan, wie de schuldige is, daar ik het te laat bemerkt heb. Op kosten der bibliotheek moet dus voor dit geheel onbruikbaar gewor den boek een nieuw worden aange schaft. Lezers, denkt er toch om, be schadigt de boeken niet, legt ze bij het lezen plat op tafel, leest ze niet bij het eten. of, wat ook nog wel voorkomt, in. bed. 't Is nadeellg voor de boeken en zeer nadeellg voor jullie gezondheid. Ook de ouders verzoek Ik beleefd hierop te letten. Boeken worden te lang gehouden door: H. v. Aken (no. 55) en G. v. d. Nieuwenhof (No. 39 en 88) vanaf 24 Mei in hun bezit. Willen ze ze Zaterdag komen rui len? Op 12 Juli kunnen jullie voor 't laatst boeken halen. Op 19 en 26 Juli kunnen jullie ze terugbrengen van 12 uur. W. LASSCHUIT. KI. Heiligland 66. Postzegelrubrlelr POLEN XVII «m- f JC'f jf/t *T> et' <fj» JO v» A 'J* Jf-t <V>?1 /J>. see* JC«> seyx In 1924 verschenen nog enkele op drukken op portzegels van de serie 1921 (klein formaat) n.l. 10.000 op 8 mark, 20 000 op 20 mark en 50 000 op 2 mark (alle donkerblauw). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Een geheel nieuwe serie frankeer zegels verscheen in hetzelfde jaar met de waarden in de nieuwe munt eenheid n.l. groszy en zloty. De groszy waarden vertoonen allemaal de adelaar binnen een krans. Daar boven staat de landsnaam „Poczta Polska", aan de onderzijde op een wit voetstuk de waarde. Deze zijn: 1 gr. (roodbruin) 2 gr. (donkerbruin) 3 gr. (oranje), 5 gr. (olijf), 10 gr. (groen), 15 gr. (rood) 20 gr. (blauw), 25 gr. (bruinrood), 30 gr. (violet), 40 gr. (leiblauw), 50 gr. (lila) en 1 zloty (rood). Deze laatste zegel vertoont de beeltenis van den president. Grootte van de vakjes 3.4 bij 2 8 c.M. Zie voor de indeeling 't schetsje. S. Rustenburgerlaan 23. OPLOSSING: „KOM JE ETEN? De jongen heet: Johan. Is dit een wonderschaap of niet? Je zou het wel gelooven hè, als je die staart eens wat nader bekijkt. Heb je ooit zooiets gezien? Maar toch, het betreft hier werkelijk geen wonderdier. Het is een gewoon schaap en het eenigste bijzondere voor ons is de dikke staart. Maar in het land waar dit schaap thuis be hoort is zelfs dat niet zoo wonder lijk. Luister. Ergens in Amerika is een landstreek waar de boeren vroeger eens de gewoonte hebben ingevoerd om de staarten hunner schapen niet te scheren of te knippen. Waarom zy dit deden weet men niet meer. maar een gevolg daarvan was. dat eenige jaren later de schapen vaak met een dikke en zwaar behaarde staart lie pen terwijl zij overigens nog kaal waren. Merkwaardig is echter dat in den loop der jaren bij het ras der aldus behandelde schapen een ver andering viel waar te nemen. Zij kwamen langzamerhand met steeds zwaardere staarten ter wereld en van lieverlede ontdekten de boeren dat het staarthaar (of staartwol) groo- ter waarde bezat dan het overige ge deelte der schaapwol. Zij werden er dus zuinig op en lieten het haar aan de toch reeds zware staarten zoo lang mogelijk groeien, omdat het dan natuurlijk meer opbracht dan kort haar. En zoo komt het dat men op tal- looze Amerikaansche boerderijen de schapen ziet loopen als op dit plaat je staat afgebeeld Onder de staart bevindt zich een wagentje, waardoor in de eerste plaats voorkomen wordt, dat het haar afslijt door het voort durend over den grond slepen en in de tweede plaats het schaap zelf be veiligd wordt tegen de gevaren die er aan verbonden zijn om de staart te laten hangen. Die blijft immers overal haken en schuren om niet te spreken van de insecten die er in kruipen. Je ziet dus, een wonderschaap is dit niet, maar het is voor ons toch wonderlijk genoeg om er iets van te weten l Gele lisch (Iris pseudaconis) Zie fig. 1 fam. Lischachtigen (Irida- ceeën). Een overblijvende plant, die aan slooten en plassen en op drassige gronden algemeen voorkomt. Ze heeft in den grond een horizonta len wortelstok. De bladeren zijn breed, zwaardvormig, ongeveer zoo lang Als de stengel. Hieraan komen vele sierlijke heldergele bloemen. Bloeitijd MeiJuni. Boschaardbei (Fragaria vesca) Zie fig. 2 fam. Roosaohtigen (Rosa- ceeën). Evenals de tuinaardbei een over blijvende plant met uitloopers. De bladeren zijn langgesteeld, drietallig en wortelstandig, d.w.z. ze komen alle uit den wortel te voorschijn. De stengel is rechtopstaand, langer dan de bladeren. De bloemen zijn ge- steeld en staan in bijschermen. De bloemkroon blaadjes zijn wit. De vleezige schijnvrucht is klein, hel derrood. Tusschen hakhout, aan heggen, in duinpannen komt ze al gemeen voor. Bloeitijd MeiJuni. Zenegroen (Ajuga réptans). Zie fig. 3 fam. Lipbloemigen (Labiaten) Een aardig plantje, dat in onze duinstreken, in duinpannen en op vochtiger» bosch grond algemeen voorkomt. Ook voor rotstuintjes of randplantjes is ze uitstekend ge schikt. Ze heeft bebladerde uitloo pers. De wortelbladen zijn groot, langgesteeld, spatelvormig; de sten gelbladeren klein. De schutbladen zijn iets gekarteld, de bovenste kor ter dan de bloemen. Deze staan in aarvormige, samengedrongen schijn- kransen en zijn blauw gekleurd. Juist, doordat de schijnkransen zoo dicht op elkaar staan, vallen de bloempjes, die op zich zelf klein zijn, dadelijk in 't oog. Bloeitijd Mei—Juni, Aan gezichtsbedrog kan niemand zich onttrekken. Iedereen op zijn tijd wordt er wel eens het slachtoffer van. Het is wel vreemd, dat onze oogen, die toch in vele opzichten zoo volmaakt zijn en ons bijna nimmer op een dwaalspoor brengen zich soms door den schijn geheel laten misleiden. Het kan voorkomen dat een lijn, die beslist recht is krom lijkt, zoo volkomen krom dat wij er wel op zouden durven zweren. En omge keerd gebeurt het al net zoo: soms lijkt het alsof een gebogen lijn kaars recht is. Hoe komt dat? Het komt door den vorm der dingen die wij dan zien en deze vorm is het die ons op een dwaalspoor brengt. Bekijk nu eens ons plaatje en pro beer voor je verder leest vast te stel len hoe de dingen zijn, die je daarop ziet. Ik vraag jullie het volgende: Bovenaan staan twee lijnen, zoo getrokken, dat zij een soort buis vormen. De streepjes er omheen doen niet terzake. Zeg nu eens: Is deze buis in het midden dunner of dikker dan aan de beide einden? En kijk nu naar het teekenlngetje daaronder. Ook daar is een buis ge- teekend. Hoe is het hier? Dunner of dikker in het midden. Als je dit gezien hebt en met ze kerheid durft te zeggen hoe de bui zen in het midden zijn. zal Je ver baasd staan over het juiste antwoord Zij zijn n.l. geen van beide in het midden dunner of dikker, want de lijnen die je ziet loopen kaarsrecht en geheel evenwijdig van elkaar. De buizen zijn dus overal even dik, aan de einden zoowel als in het midden. Het komt door de streepjes, die er omheen geteekend zijn, dat je de lij nen niet goed volgen kunt en aldus worden je oogen bedrogen! Nu het volgende plaatje. Het is een hooge hoed. Wat denk je? zou de hoogte kleiner zijn dan de breedte of omgekeerd? Eigenlijk behoef ik dat niet te vragen want een klein kind kan zien, dat de hoogte veel grooter is dan de breedte. Toch? Geloof er maar niets van. Ook hier worden de oogen bedrogen. De breedte van den rand is precies ge lijk aan de hoogte van den hoed. Meet het maar na, als je het niet gelooft. Dit is wel een heel bijzonder soort gezichtsbedrog hè.En nu je dat gezien hebt kun je meteen begrijpen hoe moeilijk het soms is voor hoe denmakers om een goed en mooi model te maken, want de maten die zij met zooveel zorg kiezen, lijken ge heel anders als de hoed eenmaal klaar is. Zoo ook is het bij het tee kenen van vele dingen. Als het een maal klaar is, lijkt het soms heele- maal fout te zijn. Dan moet men met opzet fouten maken om het goed te doen lijken. Het laatste voorbeeld dat wij ge ven is bekend. Het zijn twee figuur tjes. Welk is het kleinste van de twee Natuurlijk zullen jullie willen zeg gen: het bovenste. Maar om dat je het nu al een paar maal mis gehad hebt zeg je misschien juist, het on derste, hoewel je er niets van meent Nu, met beide gissingen ls het weer heelemaal mis. In werkelijkheid zijn de twee fi guurtjes precies aan elkaar gelijk. Het schijnt maar zoo dat er een verschil bestaat en ook hier is het dus weer het gezichtsbedrog dat ons leelijke parten speelt. Probeer nu maar nooit om je niet te vergissen want dat gelukt toch niet. Je zou er een speciale studie van gemaakt moeten hebben om da delijk te zien, hoe de dingen precies zijn. Maar als je dat niet gedaan hebt, blijf je altijd blootstaan aan vergissingen door gezichtsbedrog. Wel leuk hè? Als je wilt leert deze dingen dan van buiten, dan kun je ze later nog eens teekenen hier of daar en er de menschen mede bezig houden. Dit legkaartje is nu eens een mooi werkje voor de kleintjes. Met een gompot en een schaar zijn zij klaar en hebben zij een uurtje gezigheid. Eerst wordt het geheele omlijnde vierkant uitgeknipt en op een stukje steviger papier b.v. dun karton ge plakt. Daarna worden alle zwarte stukjes precies langs de randen uit geknipt. Is ook dit klaar dan moeten de zwarte stukjes tegen elkaar aange past worden. Je neemt maar een willekeurig stukje en zoekt daar een passend stukje bij. Dan een derde en een vierde en zoo vervolgens totdat alle stukjes op de goede plaats lig gen. Dan is het werkje klaar en kan iedereen zien, wat het plaatje voor stelt. Ik wil het je wel zeggen: dan gaat het misschien wat gemakkelij ker. Het is een beer. Het stukje waarin een wit plekje zit. is van zijn kop: het witte plekje is natuurlijk een oog. Begin daar maar mee, dan zal het best gaan. En mocht je dan nog moeite hebben, wel vraag dan aan vader of moeder of zij je mis schien een eindje op weg willen helpen. Nog enkele overblijvende of vaste planten, die nu bloeien. Margarict (Chrysanthemum maxi mum) fam. Samengesteldbloemigen (Composlten). 't Is een sierplant uit de Pyreneeën en wordt 30—60 c.M. hoog Evenals onze in 't wild groeien de magriet heeft deze plant helder witte bloemen met een geel hart, doch is veel steviger en grooter. De witte rand zijn de straal- of lint- bloemen, terwijl het gele hart ge vormd wordt door buisbloemen. Ze is uitstekend geschikt voor snij bloem. Pyrethrum. Een composiet, die niet in je tuin mag ontbreken, 't Is een sierplant uit China en Japan en lijkt veel op de margriet. De bloe men komen echter in vele kleuren voor en zijn soms geheel gevuld. De bladeren vertoonen veel overeen komst met wortelenlof. De plant kan jaren lang vast blijven staan en is volkomen winterhard. Oostersche papaver (Papaver oriëntale) fam. Papaverachtigen (Papaveraceeën). Een sierplant uit het Oosten, die ongeveer 60 c.M. hoog wordt, 't Is een krachtige plant met borstelig- behaarde bladeren. De bloemen wor den zeer groot en komen in verschil lende kleuren voor. Papaver oriën tale Brillant (scharlaken), p. o. Prins van oranje (oranjerood), p o. Prin ses Victoria Louise (zalm-rose), P. o Perrys White (wit). Wil je zelf kweeken, zaai dan half Mei in den vollen grond. De jonge plantjes worden eerst verspeend en in October op de bestemde plaats ge plant. Ze kunnen jaren lang vast blijven staan. Anjelier (Dianthus). fam. Muur- achtigen (Caryphyllaceeën). In de bloemwinkels zie je bijna doorloo pend de anjelier uitgestald. De prachtige, groote bloemen zijn na tuurlijk in kassen gekweekt, In je tuin kun je ze echter ook wel kwee ken, al worden dan de bloemen niet zoo groot. Deze groote soort (Dian thus Caryophullus), een sierplant uit Zuid-Europa, heeft meest gevulde, sterk riekende bloemen. Jammer, dat de planten vaak niet bestand zijn tegen onze winters. Toch ver dient deze plant beslist een plaatsje, daar ze ook als snijbloem prachtig voldoet. TUINIER. Wat onze belang stelling wekt. Veel bioscopen vind je in Japan. In de hoofdstad Tokio zijn er onge veer 200. Alleen in Japan zijn 37 maatschappijen, die films maken. In de groote steden gaan ook buiten- landsche films, ln de kleine plaatsen alleen de Japansche. Binnenkort zullen ook in Nederland Japanscho films worden afgedraaid. De naam Margaretha stamt af van 't Grieksche woord margarites dat paarlen beteekent. In 't Babylonisch is een woord mar galliti, dat kind van de golvende zee beteekent. Of Margaretha ook een prachtige naam ls. Wat een gesprekken zijn er gehou den bij de laatste conferentie in den Haagl Toen zijn er ongeveer 2600 te legrammen verzonden met een to taal woordental van ongeveer 230 duizend. Er was een telegram bij naar New-York van 1200 woorden. Op de klok zien in donker. Dat gebeurt door radium. De verf van de cijfers is gemengd met radium-zout. In Londen heeft men al schouwburg programma's met lichtgevende let ters. Het papier is zwart en de let ters zijn van witten druk-inkt. On der 't spel kan men nu het program ma raadplegen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 20