STADSNIEUWS SCHILDERWERK GERRY RICKEBERG F. WISBRUN LIFFMANN Onze groote ZOMER-UITVERKOOP DINSDAG 1 JULI BIOSCOOP HAARLEM'S DAGBLADZATERDAG 28 JUNI 1930 DE TOEGANGSWEGEN TOT DE STAD. Wat reeds ter verbetering gedaan is. WELKE WERKEN IN VOORBEREIDING ZIJN. Het moderne verkeer vraagt offers! Niet alleen moeten soms mooie plekjes, die men natuurlijk liever gespaard had, verdwijnen, maar er moeten ook elk jaar door de ge meente tonnen uitgegeven worden om te be reiken wat dringend gewenscht is. In den loop der jaren zijn al millioenen voor dit doel uitgegeven en als alle werken uitge voerd worden, die op het programma staan, zullen er nog millioenen moeten volgen! Dat is het noodlot dat op de oude steden rust, zij moeten zich die enorme uitgaven getroosten om de meestal nauwe toegangen tot de binnenstad te verwijden. In Haarlem is men nu druk bezig met de voorbereiding van eenige belangrijke wer ken op verkeersgebied. Men weet, dat de ge meenteraad pas Woensdag besloten heeft om een nieuwe brug over het Donkere Spaame te bouwen. Alleen daarmede zal ongeveer 3 1/2 ton gemoeid zijn. Dat wordt de weg voor het groote verkeer van de Amsterdam- sdhe poort naar de binnenstad en Haarlem- Noord. Reeds eerder heeft de raad credieten toegestaan voor de verbreeding van de Ko- ralensteeg tot 15 Meter, terwijl ook al een nieuwe basaltkademuur aan de Houtmarkt is gemaakt. Aan den overkant van het Spaar- ne zijn ook al voorbereidende werkzaamhe den verricht. Het Spaame is daar wat ver smald, terwijl ook een stevige basalt-kade muur gemaakt is. De brug en de aansluitende werken komen dus zeker op veel meer dan een half mil- lioen. Maar daarmede wordt dan ook bereikt, dat ëen goede toegangsweg uit het Oosten naar de binnenstad en Haarlem-Noord wordt ver kregen. Het verkeer naar de binnenstad zal nu langs het Spaarne door de Damstraat gaan. Men is nu juist begonnen de huizen in de Damstraat en de Lange Veerstraat af te breken voor de verbreeding van die straat. Eenige perceelen moeten nog onteigend wor den, maar er zal al vast zooveel mogelijk ruimte gemaakt worden. Dat is inderdaad wel noodig, want de toestand in de smalle Damstraat is inderdaad onhoudbaar. Dat het ook noodig zal zijn het smalle bruggetje over de Bakenessergracht te ver- breeden, hebben wij dezer dagen al in het licht gesteld. Naar Haarlem-Noord 'gaat het verkeer langs den Koudenhorn en de breede Zan- dersbrug naar de Parklaan of den Schalk wij kerweg. In 1933 zal begonnen worden op het ontruimde Phoenixterrein een nieuwen verkeersweg aan te leggen van de Friesche Varkensmarkt naar het Stationsplein. Openbare Werken zal nu beginnen den 'Spaamdamschen weg te veibreeden. Het ligt ook in het voornemen de smalle brug over den Kloppersingel bij het Noorder Buiten Spaarne door een breede brug te vervan gen. Met dë kosten van de voor eenige jaren gebouwde Zandersbrug meegerekend, komen deze werken ook wel op een half millioen, zoo dat alleen de verbetering van den ver keersweg Amste rd amsohe PoortHaarlem- Noord meer dan een millioen vordert. Voor de aansluiting van dien weg met de binnenstad moet dan nog wel 2 ton gerekend worden voor de verbreeding van de Dam straat. Maar ook in Zuid-Oost Haarlem staan 'groote werken „op stapel". De Heerenvest is al gemoderniseerd. Met de onteigening van eenige panden in de Anthoniestraat wordt spoed betracht, zoodat dan na de verbree ding van de straat het verkeer van.de Am- st.erdamsche poort over de inmiddels ge bouwde nieuwe Lange Brug naar de geas- phalteerde vesten en singels kan gaan. De Turfmarkt wordt al zoo aangelegd, dat er een goede weg verkregen wordt voor het ver- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd Tel. 11361 van 812 en 1^5. Zaterd. 81 FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. 36) Daarbij kwam hij Hot een eigenaardige ontdekking. De schets van de Dacia klopte in zooverre, dat de verschillende kamers en gangen in de goede volgorde geteekend waren. Dat was natuurlijk ook bij zijn schets het geval. Maar toch klopte er iets niet. Hij had zich blijkbaar sterk vergist in de afmetingen, want in de buurt van den hoek, waar de muziek in de danszaal stond, scheen een fout te zitten. Maar hoe was het mogelijk, dat hij zich zoo vergist zou hebben? Het verschil bedroeg ongeveer drie yard. Zulk een grove fout bij het schatten had hij zeker nooit eerder ge maakt. Dus nog eens van voren af aan. Van de voordeur liep een gang van on geveer drie en een halve yard breed en acht yard lang recht het huis in. Zij kwam uit op een trap, die eveneens drie en een halve yard breed was. Dicht bij de trap boog recht hoekig een soortgelijke gang af, die dwars door de parterre liep. De gang was twee en een halve yard breed en zeventien yard lang. Hier was hoogstens een vergissing van een halve vard mogelijk; want hij had onder het loopen de stappen geteld. Hierachter lag de groote danszaal, die zestien yard lang was. Dus had de gang toch niet zoo lang moeten zijn als de lengte van de balzaal, vermeer, derd met de breedte van de trap en de door- keer dat van de Lange Brug langs de Turf markt naar het centrum der stad moet. De verkeersoplossing die bij de Lange Brug gekozen zal worden, zal natuurlijk ook ton nen vorderen. De brug over het Zuider Buiten Spaarne tegenover de Rustenburgerlaan zal nu ook spoedig gebouwd worden. Het ontwerp van Openbare Werken zal zooals wij dezer da gen mededeelden in de eerstvolgende ver gadering van de Schoonheidscommissie be keken worden. Dan zal natuurlijk ook meteen de nieuwe weg voor snel-verkeer gemaakt worden die deze nieuwe brug met den rijksweg Haarlem- Amsterdam zal verbinden. Als die nieuwe weg klaar is, zal het verkeer over de Lange Brug en in de binnenstad ontlast worden van het groote snelverkeer Amsterdam—Leiden en AmsterdamZandvoort, dat dan over de nieuwe Spaamebrug zal gaan. De Rustenburgerlaan is al voor een be langrijk gedeelte verbreed. Alleen bij de krui sing van de Esschilderstraat zullen nog eeni ge huizen onteigend en afgebroken moeten worden. Als deze laatste beletselen gevallen zijn zal een goede verbinding tusschen het Zuider Buiten Spaarne en den Kleinen Hout weg verkregen zijn. De Schalkwijkerweg wordt tegelijk met het bouwen van de nieuwe Spaarnebrug ver breed. Er zal in de Dubbele Buurt nog veel gekocht en gesloopt moeten worden. De wet houder van Openbare Werken Mr. J. Gerritsz bereidde den raad dan ook Woensdagmiddag voor op de aanvraag van een belangrijk cre- diet voor dit doel. Als over eenige maanden de nieuwe Hout- brug klaar zal zijn en het Plein gereorga niseerd en geasphalteerd, zal ook de toegang uit het Zuiden veel verbeterd zijn. Het vol gend jaar wordt bovendien de Dreef gemo derniseerd. Ook zijn nieuwe voorstellen voor de verbetering van de Fonteinlaan in voor bereiding. De toegang uit het Westen tot de stad laat ook nog veel te wensohen over. Maar de nor malisatie van den Zijlweg is vertraagd door dat vele voortuinen en huizen voor de weg- venbreeding aangekocht moesten worden. Een enkel perceel moet nog onteigend worden, maar met vrij groote zekerheid is te zeggen, dat nu niet langer gewacht zal worden met de uitvoering van de normhlisatieplannen. De toegangsweg uit het Noorden der stad voldoet thans aan alle eischen. De Rijks straatweg en de Schoterweg zijn verbreed en geasphalteerd, terwijl nu de nieuwe Kenne- menbrug gebouwd en de Bolwerken geasphal teerd zijn, geen verdere verlangens meer op het lijstje staan. Wel zou de gemeente gaar ne zien, dat de spoorwegviaducten verbreed werden, maar dat zou vermoedelijk te groote financieele offers vragen. Men ziet uit dit overzicht, dat door ons ge meentebestuur reeds veel belangrijk werk verricht is tot verbetering van de toegangs wegen tot de stad, alsook, dat de tegenwoor dige wethouder van Openbare Werken, Mr. J. Gerritsz, niet minder belangrijke werken heeft voorbereid. Als die over eenige jaren zullen zijn uitgevoerd zal men te Haarlem te recht trots kunnen zijn op de tot stand ge brachte verbeteringen! TRAM OF AUTOBUS? STEUN DER PROVINCIE VOOR DE TRAMLIJNEN AMSTERDAM—EDAM EN SCHOUW—PURMEREND. Wat het voorstel van Ged. Staten van Noord-Holland betreft om het saldo van het renteloos voorschot van ruim f 25.000 inder tijd voor de lijn AlkmaarPurmerend ver strekt, kwijt te schelden en de Noord-Hol- landsche Tramweg Maatschappij en de N.V. Tweede Noord-Hollandsche Tramweg Maat schappij een nieuw renteloos voorschot van f 100.000 te verstrekken kon de groote meerderheid der Commissie uit de Prov. Sta ten van Noord-Holland zich hiermede ver eenigen. Door een der leden werd echter de vraag gesteld, of het toenemend autobusverkeer niet in alle opzichten in de bestaande be hoefte voorziet en of, waar men in elk geval reeds de bestaande tramverbinding Pur merend-Alkmaar wil opheffen, het motief, dat de exploitatie niet loonend is geble ken, ook niet evenzeer strekken moet om de lijnen AmsterdamEdam en Schouw-Pur merend te doen vervallen. Het lid, hier aan het woord, achtte derge- lenke tramlijnen uit den tijd en kon het voorgestelde, renteloos voorschot niet anders beschouwen dan als een subsidie uit de pro vinciale kas, te verleenen aan de Nederland- sche Spoorwegen, die daaraan allerminst behoefte hebben en die, wanneer zij de ex ploitatie der bedoelde lijnen wenschen voort snede van den scheidingsmuur tusschen bal zaal en trap. En dat was bijna twintig yard. Maar zij was slechts zeventien yard lang. Waar bleven de overige drie yard? Daar werd aan zijn deur geklopt Een hotelbediende bracht hem een grooten brief. Het was dik, zwaar oud-Hollandsch papier. Op de achterkant van de enveloppe stond een Gotische D. Hulberry scheurde het couvert open. Twee papieren vielen er uit. Hij nam eerst het vel oudsHollandsch papier en las: „U hebt hedennacht uw opdracht, uw werkzaamheden tot de Yellow Cat te be. palen, overschreden. Uw bedoeling, twee van onze lieden te helpen, is wel als verzachten* de omstandigheid in aanmerking te nemen, ofschoon genoemden zich zonder twijfel ook zonder uw hulp hadden kunnen redden. U hebt echter hierdoor S. doen weten dat Euro peanen met zijn Chineesche achtervolgers in verbinding staan, hetgeen mij dwingt mijn Mongoolsche taktiek op te geven. Op zichzeif is hiermede niets verloren; want dit was toch reeds mijn voornemen. Ik wensch echter het tijdstip daarvoor zelf te bepalen en ben tot mijn spijt genoodzaakt u mede te deelen, dat ik, bij een hernieuwde overtreding van uw opdracht, Scotland Yard zal moeten ver zoeken uw verlof in te trefkken. De nieuwe taktiek, die ik nu volgen zal, dwingt mij u te waarschuwen, hedenavond ln de club zeer op uw hoede te zijn. Ik vestig er nadrukkelijk uw aandacht op, dat her uw strengste plicht is, u onder alle omstan digheden te beheerschen, zelfs indien onver wachts personen verschijnen, die u zult meenen te herkennen. Doch het is u beslist verboden pogingen tot toenadering bij ge noemde personen te doen. Tenslotte sluit ik hierbij een document uit de safe van S. in. In handen van Lord Morley INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel A. FUNKE ZOON begint voor de afd. Confectie te zetten, dit uit eigen middelen behooren te doen, daar zij, de voordeelen genietend van gustige lijnen, ook alleen de na deelen be hooren te dragen van andere lijnen, waarvan de exploitatie minder gunstig is gebleken. Door het lid van Gedeputeerde Staten en andere leden der Commissie werd hiertegen over echter gewezen op de omstandigheid, dat hier uitsluitend het belang der streek op den voorgrond behoort te staan, welk belang door de omliggende gemeenten ten zeerste gevoeld wordt en dat ook door het Rijk er kend is door de reeds gebrachte offers en het renteloos voorschot dat van Rijkswege zal worden verstrekt. De betrokken gemeenten zullen f 125.000 als renteloos voorschot geven. HET R.-K. ZWAKZINNIGEN- ONDERWIJS. DE NIEUWE SCHOOL TE HAARLEM. Door de commissie uit de Prov. Staten van Noord-Holland werd betreurd, dat het rijk voor het buitengewoon lager onderwijs geen subsidie verleent. Een lid was van meening, dat de geraamde bouwkosten voor deze nieuwe RK. school te Haarlem zeer hoog zijn, in verband waarmede de vraag werd gesteld of dit veroorzaakt werd door het aantal leerlingen. Het aanwezige lid van Gedeputeerde Sta ten deelde mede, dat omtrent de bouwplan nen advies is ingewonnen van den inspec teur van het buitengewoon lager onderwijs. Deze inspecteur van den geraamden bouw prijs redelijk, weshalve hij gunstig advi seerde. Het staat wel vast, dat de totale kos ten van deze school in geen geval de 2 ton zullen overschrijden. Voor dit onderwijs zijn uitgebreirde lokaliteiten noodig terwijl het aantal leerlingen per klasse veel kleiner moet zijn dan op de scholen voor gewoon lager onderwijs. Ook voor handenarbeid zijn lokaliteiten noodig. De commissie adviseerde tenslotte de voor dracht aan te nemen. HET PERSONEEL DER PROVINCIE. OVER DEN VACANTIE-TOESLAG. Uit de commissie door deProv.Staten benoemd waren enkele leden sterk verwonderd, dat voor gesteld wordt den vacantietoeslag ook te ver leenen aan de gehuwde leden van het perso neel in dienst der Provincie, die een jaarwed de genieten van ten hoogste f 5000. Zij meen den, dat personen met een dergelijk inkomen daarvoor niet in aanmerking behoorden te komen. Deze gulheid van Gedeputeerde Sta ten werd te meer bevreemd omdat zoowel in het voorstel van den heer Vulik als in dat van den heer Pothuis de vacantietoeslag slechts zou worden verleend aan hen, die geen hoogere jaarwedde laadden den f 3000. Een ander lid der commissie was van mee ning, dat het niet verantwoord was in dezen tijd aan het overheidspersoneel, dat toch reeds in een bevoorrechte positie verkeert, vergeleken bij de groote massa der arbeiders werkzaam in de particuliere bedrijven, nog iets extra's toe te stoppen. Dit lid wenschte niet te tornen aan hetgeen thans reeds be staat, maar met deze verbetering in den va cantietoeslag, die f 17.000 zal kosten, kon hij niet meegaan. Andere leden konden deze meening niet onderschrijven. Zij spraken hunne waardee ring uit, dat Gedeputeerde Staten met deze voordracht zijn gekomen, waarmede ook de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg zich heeft vereenigd. Door enkele leden werd de vraag gesteld of er thans geen aanleiding voor de heeren Vulik en Pothuis bestond, hunne voorstellen in te trekken. zal het u misschien goede diensten kunnen bewijzen. Daaronder stonden de letters G. R. Hulberry liet den brief vallen. Die jongen had toch altijd gelijk. Hij was zijn boekje ze buiten gegaan, toen hij Li-Slng volgde. Deze terechtwijzing had hij weer verdiend. Hul- berry's hoogachting voor den jongen steeg in het matelooze. En hij nam zich vast voor, hem te be wijzen, dat ook hij goed kon werken. Van* avond zou hij geen fouten begaan. Maar hij was toch nieuwsgierig, wat de jonge Rickeberg in zijn schild voerde. Toen nam hij het papier op, dat bij den brief ingesloten was en vouwde het open. Hij liet het van verrassing bijna vallen. Op het papier stond het volgende: „Hiermede beken ik, uit de schrijftafel van mijn chef, den heer Wladimir Soesjin een diamanten ring gestolen en dien voor een be drag van honderd pond verpand te heb ben". Daaronder stonden de datum en de naam: Lucia SantilottL Nu was het raadsel van het donkerharige meisje opgelost. Lucia Santilotti was Immers één van de namen, die op de lijst van Soes- jins secretarissen voorkwam. Hulberry re construeerde zich het geval. De ongelukkige had zich om de één of andere reden, misschien zelfs om uit de klauwen van dit onmensch te geraken, geld willen verschaffen. Ze had Soesjin bestolen. Deze had het bemerkt, had haar misschien zelf de gelegenheid er voor gegeven, haar dan laten volgen en haar de bekentenis af» gedwongen. Nu hield hij haar dit als een zwaard van Damocles boven het hoofd en liet haar als lokaas in zijn speelhol werken. Wat aan het eind haar lot zou zijn, was ge* makkelijk te raden. PALACE Hans Adelbert von Schlettow als Stenka Razin, de Heiman der Ko zakken. Het Wereldnieuws ls deze week in Palace tot ieders genoegen zeer uitgebreid en als ge woonlijk zeer actueel. De teekenfilm met geluidseffecten „Felix speelt niet graag plano" amuseert in hooge mate. Fellx de kater is in onze bioscoop theaters een graag geziene gast, in wiens avonturen het publiek altijd lievig belang stelt. Tonny Belmont en Henry Angenent treden onder den tooneelnaam „Duo L'Olanda" op met een internationaal programma: ze mochten veel bijval oogsten met hun uitvoe ring, vooral de stem van de zangeres Tonny Belmont heeft een mooi warm en soepel timbre. De hoofdfilm Wolga-Wolga geeft ons een fragment van het leven in de zeventiende eeuw van de Russen, voornamelijk der Ko zakken. Het is een film vol romantiek en vol gebeuren. Het is voor ons, beschaafde Wes terlingen der 20ste eeuw. wel even moeilijk ons dat ruwe leven van die zeventiendeeuw- sche Kozakken waar te maken, maar hebben we ons daar eenmaal mee vertrouwd ge maakt, dan heeft deze film wel onze belang stelling. Uit photografisch oogpunt zijn er schitterende opnemingen gedaan, terwijl er verschillende hoogst interessante weergaven zijn van het leven aan boord van zoo'n ko- zakkenschip uit dien tijd. Mooi zijn o.a. de roeiers, die twee aan twee op de banken aan beide zijden van het schip zitten en die met hun stoere kracht het groote schip de Kas pische Zee over moeten brengen. En zoo zijn er verscheidene belangwekkende deelen in deze film. Wij verwijzen ten overvloede naar een bespreking van de eerste pagina van „De Zaterdagavond". LtJXOR-THEATER Twee boeiende hoofdnummers en een uitstekend nummer op het tooneel. De meeningen kunnen verdeeld zijn over de vraag aan welk van de twee hoofdnum mers de voorkeur gegeven dient te worden, maar men zal het er in ieder geval over eens zijn, dat het nummer „op het tooneel" werkelijk iets bijzonders is. Na de Duitsche 'reisjes draait als eerste hoofdnummer: „Club No. 77" met in de hoofdrollen Mary Astor en Ben Bard. Het is de geschiedenis van een meisje, dat buiten haar schuld in handen van een bende mis dadigers is gevallen en door deze voor hun praktijken wordt misbruikt. Op zekeren dag maakt zij kennis met inspecteur Burke, die haar troost. Als de heele bende gevangen is genomen is het weder Burke die haar helpt. Wij zien het meisje in verschillende betrek kingen tot z6 secretaresse wordt bij de Fir ma Ransomme. De directeur vraagt haar ten huwelijk. Ze vertelt haar man niets van haar vroeger leven. Voor de bende is ze nog steeds niet veilig. Een van de leden pleegt chantage, maar als de jonge vrouw dit haar vriend Burke vertelt, is het spoedig in orde en leeft ze gelukkig verder. Een uitstekend nummer. „In elke stad.... een andere schat" is de titel van het tweede hoofdnummer. Het be handelt de geschiedenis van twee zeelieden, die in elke havenplaats een vriendin hebben. De vewikkelingen die zich voordoen, zijn dik wijls zeer komisch. Het zijn een paar man nen. die ook een druk gebruik van de vuis ten maken, zelfs tegen elkaar; maar het komt steeds op zijn pootjes terecht. Aan het eind beloven ze elkaar dat geen vrouw zich meer tusschen hen zal stellen. Victor Mac, Laglen en Robert Armstrong zijn de beide zeelieden. Het Luxor Nieuws is zeer actueel. Op het tooneel: The Bonnes Cy. De werk zaamheden van dit gezelschap geven een on verdeeld genot. Er wordt muziek gemaakt met de meest ongewone voorwerpen, zooals geweren, groote helmhoeden een wagenwiel, met stukken van een kanon enz. Het succes was zóó rgoot, dat het een ovatie werd. Al leen dit nummer is al een bezoek aan het Luxor-Theater waard. Het geheel is een uitmuntend programma. RE ."UB RANDT-THEATER. De Ark van Noach. Op het tooneel het Ensemble Iladsclii Murat. „De Ark van Noach" is een film waaraan drie jaar lang gearbeid werd en waarvoor duizenden figuranten voor noodig zijn ge weest. De film houdt een vergelijking in tus schen het bijbclschc verhaal van den zond vloed en de twintigste eeuw met den wereld oorlog. Millioenen heeft men besteed om een aannemelijke verbeelding te kunnen geven van den zondvloed. Wij zien hoe de paleizen van Akkad in het land Ur door het water verzwolgen worden; men heeft met waarlijk enorme middelen getracht de illusie der gi gantische werkelijkheid te scheppen. Paral- De zaak had echter nog een anderen kant. De Dacia wist dus reeds, dat hij Lord Morley verzocht had met Lucia Santilotti kennis te maken. Weer een bewijs er voor, dat behalve hij zelf, nog andere leden van de Dacia de club in het oog hielden. Bovendien was er nog iets anders uit den brief op te maken. Men scheen het hem niet kwalijk te nemen, dat hij Lord Morley in de zaak ge mengd had. Daaruit kon hij zelfs hun manier van werken opmaken. Het was den mannen van de Dacia dus veroorloofd binnen de gren zen van hun opdracht alles te doen, wat hun juist leek. Daar liet men hun de vrije hand. Slechts mochten ze hun opdracht niet over schrijden. Hulberry begon het wezen van deze or ganisatie te begrijpen. Hij belde Lord Morley op en verzocht hem in het Savoy Hotel te komen. Toen wijdde hij zijn aandacht weer aan den plattegrond van de Yellow Cat. Maar hij kon voor de ontbrekende drie yard geen verklaring vinden. Snel kleedde hij zich aan, kocht in een winkel een kleinen, oprolbaren meter in een metalen omhulsel. Het was niet groot-er dan een middelmatig horloge en kon ongemerkt meegenomen worden. Toen ging hij terug naar het hotel, want Morley had beloofd met hem te lunchen. Voor de tweede maal zaten Hulberry en Morley in de glinsterende balzaal van de Yellow Cat. De groene oogen van de kat in den hoek staarden hem tegen en de luid ruchtige tonen van de Jazzband lawaaiden om hen heen. Morley had in zijn zak de bekentenis van Lucia Santilotti. Hij was in zijn schik dat hij het arme meisje kon helpen. Dat was een kolfje naar zijn hand. Over het geheel ge nomen voelde hij, dat het geval, waar Hul- lel aan dit verhaal ontwikkelt, zich een twee de intrigue, spelende in dezen tijd. Dezelfde artisten die rollen in het bijbelsche verhaal spelen, treden hier als stervelingen der twin tigste eeuw op. Het scenario heeft oen vredelievende strek king, toont ons aan hoe ij del alle nmsche- HJke materialisme is en tracht een Indruk to geven van den waanzin van den modernen oorlog. Elders in dit nummer hebben wij nog een korte beschouwing aan deze film gewijd. Op het tooneel treedt het voortreffelijke Russische ensemble Hadschi Murl op. Dit vijftal exotische dansers geeft een opwinden de en suggetieve demonstratie van den Rus- stscchen volksdans. De muzikale geluids- en teekenfilm heeft dit. keer „Put on your grey old bonnet". Wij hebben reeds dikwijls met het grootst mo gelijke enthousiasme deze verrukkelijke en muzikale caricaturen van Max Fleischer beschreven. Om dit specimen weerr recht te doen we dervaren zouden wij in herhaling moeten treden. Laten wen liever volstaan met u de ver zekering te geven dat het weer héél bijzon der was! H. O. V. Programma van de Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 28 Juni 1930. onder lei ding van Marinus Adam, des middags te 2.30 uur. 1. Turkiseher Marseh, W. A. Mozart. 2. Si j'étais Roi, Ouverture, A. Adam. 3. Estudsantina Walzcr, E. Waldtcufel. 4. Suite l'Arlésiennc. G. Bizet. 5. Rhapsodle Hongroise No. 2, Fr. Llszt. 6. Albumblatt R. Wagncr. 7. Fantaisie de l'opéra „Samson et Dalila'* G. Salnt-Saëns. DE VECHTENDE STEENZETTERS TE AMSTERDAM. DRIE WORDEN ER VERVOLGD. De bij de vechtpartij tusschen de Syndi calistische steenzetters en R.K. steenzetters op een bouwwerk ln de Krommertstraat bij de Witte de Withstraat te Amsterdam en in voorarrest gestelde syndicalistische steen zetter sl gisteren vrijgelaten. Tegen drie syndicalistische steenzetters is een strafvervolging ingesteld. Zij zullen voor de rechtbank verdedigd worden door Mr. Benno Stokvis en Mr. Mendels. DE LORD MAYOR UIT AMSTERDAM VERTROKKEN Het bc7yoek van den Lord Mayor van Li verpool is Vrijdag geëindigd. In een hevigen regen hebben de Lord Mayor van Liverpool, mrs. Holt en het ge zelschap, dat met nen de hoofdstad bezocht 's morgens Amsterdam verba ten. Aan boord van de „Patroclus", het stoom schip van de Holt-lijn. waarmee de gasten thans naar Engeland zijn teruggekeerd, be vonden zich, behalve het Liverpoolsche ge zelschap, o.m. de volgende personen: De burgemeester van Amsterdam en me vrouw De Vlugt, de heer Rudolf Ross, vice- president van den Hamburgschen senaat, die alleen den overtocht naar Engeland mee maakt. De heeren E. Heldring en mr. G. Vis sering met echtgenoote; mr. C. D. Asser Jr., wnd. Rijksadvocaat voor N.-Holland en Utrecht. De hoer Tegelberg met mevrouw Tegelberg. De heer en mevrouw Hocy Smith uit Rotterdam en de heer W. Ruys Bzn.. dir. van de Rotterdamse he Lloyd, met echtge noote. Voorts de heer P. C. Adrian, dir van de N.V. Ned. Stoomv.mij. „Oceaan". De dochtertjes van den heer P. H. baron Taets van Amerongen, lid van den raad en bestuur van de „Oceaan" boden aan de Lady Mayoress en mevrouw De Vlugt bloemen en aan den Lord Mayor en burgemeester De Vlugt overhandigden zij foto's van de door de „Oceaan" dezer dagen aan het gezelschap aangeboden lunch. Te 10.40 vertrok de „Patroclus" van de Bor- neokade. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel sfiMe&Sk ECHTE FRIESCHE '50 ct pa ons Dr. H. MANNING'S Ejl! 1 \g A TANDPASTA H I W#%25&75q>.tube reinigt mond en tanden,, berry zich nu mee bezig hield, heel belang rijk was Maar Morley was jong en verzot op avonturen. Jammer, dat Hulberry hem niet alles wilde vertellen. In ieder geval was hij voorzichtig, dronk weinig en hield zijn gelaatstrekken goed in bedwang. Een menigte van de spelers had de ge woonte eerst een tijd in de balzaal door te brengen, voordat ze zich naar de speel zalen begaven. Dat Hulberry en Morley dit ook deden, viel dus niet op. Met voldoening had Hulberry geconstateerd dat de gérant en de kellncrs hem met dc grootste voorkomendheid hadden begroet. Dat was aan den cenen kant een bewijs ervoor., dat hij een welkome bezoeker was, zich dus op de juiste manier gedragen had. aan den anderen kant, dat zijn hulp aan de Chlneezen den vorigen avond niet bekend geworden was. Hij liet zijn blik door de zaal gaan. Waar achtig! Men had zijn geheelc aelfbeheer- schlng noodig, indien men voor de Dacia werkte. Hulberry grinnikte tegen Morley die volstrekt niet begreep, waarom hij opeens zoo vriendelijk toegelachen werd, maar die gedienstig meegrinnikte. „Wat is er dan aan de hand?" „O, niets, niets!" Eerst eenigen tijd later waagde Hulberry het weer om te zien. Neen, hij had zich niet vergist. De Jonge kellner, die een paar tafels verder juist uit een met een servet omwikkelde champagne* flesch handig glazen vulde, was de Jonge Rickeberg. Een wonderlijke Jonge man! Zulk een koenheid en vastberadenheid. En hoe goed. hij zijn rol speelde. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9