Apropos TRITON'S JUBILEUMWEDSTRIJDEN. ROEIEN. Z WEMMEN. HET NATIONAAL ZWEMFEEST VAN H.V.G.B ZEILEN. De Kaagweek 1930. LAWNTENNIS GOLF BOKSEN. Het Spaarne wint vijf eerste prijzen: in Oude Skiff, Overnaadsche Vier en alle stijlnummers! De Oude Vier voor Triton, de Oude Acht voor De Maas. De Jubileumwedslrijden van Triton, nabij Loenen op de Vecht gehouden, hebben een groot succes opgeleverd voor Het Spaarne, dat vijf eerste prijzen won d. w. z. in alle nummers waarin het aan de start verscheen. Behalve de vereenigingsprijzen. aan al deze nummers verbonden, namen de leden-deel nemers van Het Spaarne niet minder dan 25 medailles van dit roeifeest mee naar Haar lem. Het succes van de roeisters was buiten gewoon. Zij wonnen alle stijlnummers Acht Seniores, Vier Seniores en Vier Juniores en wij gelooven niet dat ooit een vereeniging dit op één wedstrijd bereikt heeft. -De senior- ploegen, waarin de slag mej. E. B. Venema, een prachtig soepel rythme aangaf, bestonden uit: Acht Seniores: mej. T. Timmermans (boeg), mej. W. Brust, mej. I. Adames, mej. E. Paris, mej. L. Minnigh, mej. C. Brakel, mej. A. E. Herweyer, mej. E. B. Venema (slag), mej. F. Polderman (stuurvrouw)Vier Seniores mej. T. Timmermans (boeg), mej. C. Brakel, mej. A. E. Herwijer, mej. E B. Venema (slag), mej. F. Polderman (stuurvrouw). Het nummer Vier Seniores was dit jaar al door Het Spaarne op Hollandia gewonnen. Ditmaal was er een zilveren vereenigings- medaille aan verbonden, uitgeloofd door H.M. de Koningin-Moeder. De dames-acht kwam dit jaar voor het eerst uit en roeide tegen Nereus en Viking. In het lage tempo bleek al dat het om den prijs tusschen Het Spaarne en Nereus ging. In het hooge tempo boette Nereus aan slag- ler.gte in, terwijl Het Spaarne met mooie soepele „swinging stroke" uitstekend lengte hield en uitliep. De jury kende Het Spaame 85. Nereus 79 en Viking 65 punten toe. De Vier Juniores, bestaande uit mej. W. van der Tak (boeg), mej. P. van Bemmel, mej. I. Adams, mej. E. Paris (slag) en mej. F. Polderman (stuurvrouw) was Vrijdag als beste tweede in de finale geplaatst maar bleek nu bepaald beter dan De Hoop en Willem III, die een gelijk aantal punten be haalden en kreeg dan ook zeer verdiend den prijs. De senior-skiffeur Cox, die Vrijdag met grooten voorsprong van Levie (Nereus) had gewonnen, moest v. d. Meer (Njord) in de finale ontmoeten, maar deze had bericht dat hij zich terugtrok. Cox won dus, jammer ge= noeg, in een row-over, maar het nummer werd „opgeleefd" door den j unior-skiffeur van Viking, die Cox sportief partij gaf en met 11/2 lengte van hem verloor. Tijd 6.56. Tenslotte brachten de jonge r,aceroeiers der vereeniging nog meer vreugde in het Spaarne-kamp door het nummer Overnaad sche Vier te winnen in de finale tegen Triton, na zwaren strijd. De winnende Spaarneploeg bestond uit G. M. Th. Odijk (boeg), W. Haze- voet, J. van Asperen, W. van den Bergh (slag) en J. Tijm (stuurman) Triton lag vóór bij de start en leidde op 1000 M. met een lengte, maar Het Spaarne hield verwoed vol. kwam op 1200 M. snel opzetten, liep op 1500 M. de opgejaagde Triton-ploeg voorbij, die teekenen van uitputting gaf, en won met 3,4 lengte Een heel goed uitgevochten race, die een belofte inhoud voor de toekomst-prestaties van de juniores. De tijd van Het Spaarne was 6 min. 38 2/5 sec. Natuurlijk waren de Spaarne*menschen in feestelijke stemming na al dit succes. Het aantal eerste prijzen in dit seizoen behaald, werd plotseling verdubbeld en op 10 ge bracht. Het hoofdnummer van deze wedstrijden de Oude Vier, werd zeer verdiend door Triton's uitstekende Varsity-ploeg gewonnen. In de heat sloeg zij op beslissende wijze Laga, in de fmale met groot verschil Aegir. Tijd 6 min. 35 1/5 sec. De oude acht was voor De Maas, die na Laga geklopt te hebben in de finale ook Triton sloeg, met 3/4 lengte, ondanks een felle eindspurt van de Utrechtsche studenten. Tijd 5 min. 39 1/5 sec. De Maas won ook de Oude Twee in 7 min. 3 4/5 sec. en zal met die ploeg een mooie kans maken op de kampioenschappen. De acht komt daarop jammer genoeg, niet uit omdat twee roeiers verhinderd zijn. Laga won de Jonge Acht A, Jonge Vier B en de twee jonge skiffmummers, Triton de Oude Vier, Jonge Vier Studenten en Jonge Twee B, De Hoop, de Overnaadsche Twee en Overnaadsche Skiff, Argo de Jonge Vier A, Nereus de Jonge Acht B. De wedstrijden slaagden uitstekend en in het prachtige weer op den dag der finales genoten allen volop van de ideale omgeving. Triton recipieerde 's middags en vele kran sen werden de jubileerende vereeniging, die in de Hollandsche roeisport zeer gezien is door haar prettigen geest en uitstekende vechLcapaciteiten, aangeboden. Ook door het Spaarne-bestuur, dat eveneens zijn opwach ting maakte bij den zeer 'sportleven burge meester van Loenen, den heer E. H. A. H. van de Velde door wiens persoonlijke be- moeiïingen een aantal riemen aan den voor avond van de wedstrijden door een vergissing in Haarlem achtergebleven, nog tijdig ter plaatse kon worden gebracht. Aan de mede werking van den burgemeester had Triton bij de organisatie van zijn wedstrijden trouwens veel te danken. De Commissaris der Koningin ln de pro vincie Utrecht dr. H. Th. 's Jacob, de burge. meester van Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreae, en de gemeentesecretaris van Utrecht, dr. J. de Lange, woonden de wed strijden bij. 's Avonds werden de prijzen uitgereikt aan een feestmaaltijd in Utrecht. De 30-jarige" een bron van snelheid. De H. V. G. B.-ploegen onbedreigd overwinnaars in de 5 x 50 M. vrije slag- en 3 x 50 M. wissel slag Estafette. H. Kooy klopt in schitteren den stijl den nationalen kampioen Korpershoek op de 100 M. schoolslag. De Haarlem's Dag blad-prijs door „Inter Nos" gewonnen. Het zwemfeest van H.V.G.B., ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan der Vereeni ging gegeven, had talrijke bezoekers naar de Houtvaart gelokt, waar een stralende zon en I mooie sport voor een algeheel welslagen zorgden. Niet minder dan zestien vereenigingen waren in de diverse nummers vertegenwoor digd waarbij de zwemclub Groningen de contra-visite bracht op het bezoek van H.V. G.B. in het vorig jaar in het hooge Noorden De langdurige pauze, veroorzaakt door de veel tijdroovende voorbereidingen voor de polowedstrijden (zou het niet praktisch zijn de doelen boven het water hangend in ge reedheid te houden?) werd op aangename wijze benut door Nereus en Zwemclub Gro ningen om de jubileerende vereeniging met bloemen en toespraken te huldigen. Als voorzitter-kamprechter der jury fun geerde Dr. J. M, Huizinga, in plaats van Dr. W. E. Merens den eere voorzitter, die ditmaal verhinderd was. Begonnen werd met de omvangrijke Adspi- ranten-nummers, waarvan HV.G B. blijkbaar het monopolie heeft, en dat in een vlot tempo werd afgewerkt. De gemaakte tijden in deze nummers geven veel te verwachten van de opkomende zw emmers - gene ra tie. In het nummer schoolslag voor jongens van 10 jaar was C. Huysman de snelste in 26,8 sec., terwijl van de 11- en 12-Jarigen J. Kemp 21.4 sc) er over deed. P. Hollander won het nummer 25 M. vrije slag voor jongens van 11 en 12 jaar in den bui ten gewonen tijd van 17.2 sec. De 25 M. schoolslag voor jongens van 13 en 14 jaar was voor J. Hollander in 17.4 sec., terwijl op denzelfden afstand vrije slag R. Hagebout triomfeerde in 16 sec. De 50 M. vrije slag voor jongens van 15 en 16 jaar was een gedecideerde overwinning van den jongsten v. d. Meer in 31.6 sec,; het nummer schoolslag op dezen afstand, gelijk tijdig verzwommen, bracht de zege aan P. v. d. Graaf in 40.4 sec. Het eerste nationale nummer verloor iets van zijn aantrekkelijkheid door het niet uit komen van G. v. Voorst en S. v. d Meer (de laatste wegens een blessure), waardoor een ontmoeting tusschen den snellen Dijkema van Z.C.G. en bovenvermelde zwemmers van het programma moest worden afgevoerd.. Niettemin ontbrak het in dit nummer niet aan spanning en met slechts 4 5 seconde ver schil met C. Zeeman, legde Dijkema op den eersten prijs beslag in 1 m. 8.2 sec. De 100 M. rugslag Heeren Nieuwelingen waarvoor weinig deelnemers waren werd ge wonnen door Ab v. d. Meer in den zeer goeden tijd van 1 m. 24.4 sec. Veel enthousiasme bracht het Dames- nummer 3 X 50 M. wisselslag estafette. Dc door Haarlem's Dagblad uitgeloofde medaille werd in dit nummer verzwommen en be machtigd door Inter Nos (Amsterdam) in 1 m. 55.6 sec. De 100 M. schoolslag, met den H V.G.B.'er als favoriet ondanks de geduchte concurren tie van Korpershoek werd op fraaie wiize door Kooy uitgezwommen na reeds bij den start de leiding te hebben genomen. Zijn tijd was 1 m. 22.8 sec. Een spannende race om de tweede plaats tusschen Korpershoek en C. Vrugt (D.W.R.) werd in het voordeel van eerstgenoemde be slist met een verschil van 3/5 sec. Het nummer eierzwemmen voor H.V.G.B - leden leverde grappige situaties op. jan Hilarius zwom in een uitstekenden rugcrawl zonder één fout de 50 M. baan af in 45.6 sec. De vol spanning verwachte 5 x 50 M vrije slag estafette heeft inderdaad voor emotie gezorgd. H.V-G.B. gehandicapt door de verhindering van S. v. d. Meer had daarvoor de beschik king over den eveneens zeer snellen J. Schouw. Na een vrij gelijk opgaanden strijd zorgde v Eendenburg voor een voorsprong, die door P. van Ommcrrei nog vergroot werd, waarna Jan Schouw in een razend tempo H.V.G.B. glansrijk deed zegevieren in 2 m. 31.4 sec. De demonstratie schoonspringen waaraan werd deelgenomen door Mevr. B. Venema en Mej. Sutherland Rooyaards en de Heeren Stotijn en Boot, viel zeer in den smaak bij de toeschouwers. De heer Stotijn vooral gaf veel te genieten zijn sprongen waren volmaakt te noemen. Even opwindend als de vorige estafette, doch van korter duur was de 3 x 50 M- wissel slag voor Heeren. Het begin was door iets te laat starten niet hoopvol voor H V.G.B., doch Ab v. d. Meer haalde de schade in en Kooy zorgde voor een voorsprong die door Schouw nog vergroot werd. In 1 m. 43.8 sec. bleef H.V.G.B juist een seconde boven zijn recordtijd 1 m. 42.8 sec. Hierna volgde de polowedstrijd voor de competitie van den N-Z.B,: H.V.G.BNEREUS (1—3). Deze wedstrijd, voor welks verloop wij naar elders in dit blad verwijzen, werd door Nereus met 31 gewonnen. Met rust was de stand 30. Hierna bekampte H.V.GB. n, de Zwem club Groningen. Het spel van de Groningers bleek goed vooruit te zijn gegaan zoodat H V G.B. II voor een moeilijke taak kwam te staan. Z C.G. opende al spoedig met een onver wacht schot de score en kort voor rust was slecht wegwerken in de H.V.G B.-achterhoede oorzaak dat. keeper Boon ten tweeden male moest visschen. Stand met rust 02. In de tweede helft bleef Z.C.G. sterker, nog viermaal werd het H.VGB. doel doorboord, terwijl de Haarlemsche aanval faalde. Het einde kwam met 0—6. Na afloop der wedstrijden volgde on middellijk dc prijsuitreiking, van welke pret tige (aak de voorzitter der vereeniging, de heer P- v. Ommeren zich uitstekend kweet. De volledige uitslagen zijn als volgt: Ia. 25 M. schoolslag Jongens t/m 10 jaar: 1. C. Huysman 26.8 see 2. H. Huysman 30 sec. 3 Arn. Hilarius (na loting) 30 sec. Ib. Idem leeftijd 11 en 12 Jaar: L J. Kemp 21.4 sec. 2. B. Vos 22.8 sec. 3. M. Phennlg 23.8 sec. 4. F Vis 23 8 sec. Ic 25 M. vrije slag Jongens 11 en 12 jaar: 1. P. Hollander 17.2 sec. 2. K. Bongertman 18.4 sec 3 A .Hilarius 19.6 sec. I d 25 M. schoolslag Jongens 13 en 14 jaar: 1. J. Hollander 17 4 sec. 2. R. Reus 21 sec. 3. B. Knuyt 24.4 sec Ie. 25 M. vrije slag Jongens 13 en 14 jaar. 1. R. Hagebout 16 sec. 2. J. Flohil 16 8 sec. 3. W. Hilarius (na loting) 16.8 sec. 4. F. Hau- ber 18 sec. 5. W. Derse 18-1 sec. 6. E. Jong- kamp (na loting) 18.1 sec. I f. 50 M. vrije slag Jongens 15 en 16 jaar: 1. A. J. v. d. Meer 31.6 sec. 2. P. Rol 34.4 sec. 3. G. Potjewijd 34.8 sec. I g. 50 M. schoolslag Jongens 15 en 16 jaar: 1. P. v. d Graaf 40.4 sec. 2. KI. Rol 42.6 sec. 3. Jan Hilarius 44 sec. II. 100 M. vrije slag Heeren Seniores: 1. G. N. S. Dijkema Z-C.G 1 min. 8.2 sec. 2. C. Zee man „Haarlem" 1 min.. 9 sec.. 3. W. Delwel R Z C. 1 m. 9 4 sec. III. 100 M. Rugslag Heeren Nieuwelingen: 1. A. J. v. d. Meer H V.G B. 1 m. 24.4 sec. 2. L. Schieder H.Z. P C. 1 m- 25.2 sec. IV. 3 x 50 M. wisselslag estafette Dames: 1. Inter Nos 1 m. 55.6 sec 2. H-D.Z. 2 m. 6.8 sec. 3. Zignea 2m. 9.6 sec. V. 100 M. schoolslag Heeren Seniores: 1. H. Kooy H.V.GB. 1 m. 22.8 sec. 2. L. Kor pershoek R.Z.C. 1 m. 23.2 sec. 3. C. H. Vrugt D.W R. 1 m. 23.8 sec. VI. Eierzwemmen voor H.V.G B.-leden: 1. J. Hilarius 45.6 sec. 2. KI. Rol 52 sec. 3. M. Phennlg 1 m. 3.6 sec. VII. 5 x 50 M. vrije slag Estafette Heeren: 1. H.V.GB. I met J. Kerkhof f, A. J. v. d. Meer Jr., C. H. v. Eendenburg, P. v. Omme ren, Jan Schouw 2 m. 31.4 sec. 2. H.Z. P.C. 2 m. 38-4 sec. 3. H.P.C. 2 m- 39.2 sec. VIII 3 x 50 M. wisselslag estafette Heeren: 1. H.V.GB. A. J- v. d. Meer, H. Kooy, J. Schouw 1 m. 43.8 sec. 2. „Haarlem" 1 m. 48.2 sec. 3. H.V.G.B. n 1 min. 48.6 sec. IX. 4 x 50 M. estafette schoolslag Dames: 1. Inteh Nos 2 m. 54.8 sec. 2. Zignea 3 m. 11.8 sec. 3. H.D.Z. 3 m. 21 sec. X 50 M. vrije slag Heeren Nieuwelingen. 1. W. Delwel R-Z.C. 29 8 sec. 2. O^P. v^Leuven H.Z. P.C. 30-8 sec. 3. H. J. Suerhoff H.V.GB. 31.4 sec. Zus Braun wint weer. Bij de zwemwedstrijden die Zondag te Utrecht, plaats hadden, wist Zus Braun het nummer 1500 M snelzwemmen te winnen in een tijd van 27 min. 51 sec. No. 2 was haar clubgenoote M Oversloot in 30 min. 311/5 sec. Mej. M. van Galen van De Waterratten was no. 5. Zwemclub „Haarlem". Vijf K.M. wedstrijd Damme-Brugge. As. Zondag zullen vier leden van de zwem club „Haarlem" deelnemen aan bovenge- noemden wedstrijd. Uitgenoodgdi zijn. A. Liezenberg, C. Zee man, J. van Hemsbergen en C. van Ellinck- huyzen. Vorig jaar was Jan van Hemsber gen no. 2 in dezen zwaren wedstrijd. Het bestuur der K. Z. R. en M. V. De Kaag heeft zijn aankondiging voor de Kaagweek van 18 Juli tot en met 22 Juli verzonden. En bij doorlezing hiervan blijkt al spoedig dat dit bestuur, vooruitstrevend als altijd, weer verschillende nieuwe attracties aan het pro gramma voor 1930 heeft toegevoegd. Zooals altijd wordt ook nu weer de eerste dag aan motorbootwedstrijden en onderlinge zeilwedstrijden besteed. Voor de motorbooten zien we: een regel- matigheidswdstrijd, flesschen stuk varen en ringsteken. Van de onderlinge zeilwed strijden noemen we: een jollenwedstrijd voor jongens onder de 17 jaar, die nog nimmer in een nationalen wedstrijd zijn uitgekomen en een regenboogwedstrijd waarin de stuurman zonder bemanning moet varen. Op den tweeden dag beginnen de groote wedstrijden, welke vier dagen duren. Na het succes, dat het Kaagbestuur verleden jaar had met het verdeelen der 12-voetsjollen en regenbogen in geoefenden A, minder ge- oefenden B en beginnelingen C, zullen dit jaar ook de 45 M2. kruisers, de vrijbuiters, de dames-jollen en de ster-jollen verdeeld wor den. Ongetwijfeld heeft dit systeem, om leder zooveel mogelijk gelijkwaardige tegenstan ders te geven, zijn voordeelen. als er maar genoeg inschrijvers zijn, zooals bijvoorbeeld verleden jaar bij de jollen, toen er in iedere afdeeling twintig deelnemers waren. Maar we vreezen, dat de 45 M2. kruiserklasse, die uit nog geen tien schepen bestaat., waarvan de meeste niet in wedstrijden uitkomen, niet veel deelnemers zal krijgen; worden deze nu nog gesplitst, dan verliezen de wedstrijden wel veel aan interesse. Hetzelfde geldt in mindere mate voor de ster-klasse en de da mes-jollen. Na de geslaagde team-wedstrijden verle den jaar in regenbogen, worden deze dit jaar ook gehouden in 12-voetsjollen. Nu de kano steeds meer in populariteit wint, heeft de Kaag ook kano-zeilwedstrijden uitgeschreven, verdeeld in Canadeesche ka no's en kajaks. Alles bij elkaar, een lijvig programma, en we twijfelen niet of met zoo'n programma zal de Kaagweek 1930 zeker slagen. De Gold-Cup. NEDERLAND UITGESCHAKELD. Op 24 Juni zijn de wedstrijden om de Gold Cup begonnen, waaraan Nederland deelnam met het zesmeterjacht „Kitty". De beman ning van het Hollandsche jacht bestond uit W. Schouten (stuurman), van Asperen (eige naar) en twee leden van de familie Hln. In de eerste race wist geen der jachten de baan binnen den voorgeschreven tijd te zei len, zoodat de wedstrijd ongeldig werd ver klaard. De tweede dag was hot weer omgeslagen en stond er een ware storm met een zeer ruwe zee. De „Kitty" kreeg averij aan den mast en moest opgeven. Winnaar werd het Zweed- schc jacht „Jan". Op den derden dag was het beter weer; nu won dc Amerikaan Ripples". De ..Kitty", die met een nieuwen mast. zeilde werd zesde In de volgende race werd de tijdlimiet weer overschreden, zoodat deze ongeldig werd verklaard. De nu volgende wedstrijd was voor de „Kitty" van groot belang, want alle jachten, die na drie wedstrijden geen overwinning hebben behaald, vallen dan af. Het was dus de laatste kans der Hollanders, maar helaas hebben zij niet weten te zegevieren. Het Doensche jacht „K.D.Y." werd eerste. Zwe den tweede. Amerika derde, terwijl Holland pas vierde werd. Zweden. Amerika en Denemarken zullen den strijd om dc Cup dus moeten uitvechten. WIMBLEDON OP DE HELFT. Het interessante feit van de wedstrijden te Wimbledon van Zaterdag is voor ons een kranige overwinning van mej. Canters en Timmer in het gemengd dubbelspel op den Japanner Harada en de Francaisc Mme. Me- thieu. Wij mogen aannemen dat het laatst genoemde paar nog niet vaak had samen gespeeld. maar hetzelfde geldt voor onze bei de representanten en hun zege met 64,6—1 is even onverwacht als kranig. En het spreekt vooral voor goed spel van mej. Canters. In het dames dubbel verloor zij echter met mej. Rollin Couquerque van twee Engelsche speelsters Felt ham en Heeiey met 6—4. 6—2 Het was over het geheel een kwade dag voor de Engelschen. die een heele serie „hopen" den bodem zagen ingeslagen. De als allernieuwste ster verwelkomde Perry verloor van zijn landgenoot Gregory. Wij hebben nog niet vermeld dat de Spaansche Lfli de Alvara in geen enkel nummer uitkomt, als gevolg van haar enkelblessure. En dan mogen we niet vergeten, dat de kousloozen het van de bekousten gewonnen hebben. In straight sets om zoo te zeggen. Reeds het vorig jaar was het een brandende kwestie of de dames zonder beenbekleeding mochten en vooral durfden optreden. De or ganisatrice, de AU England Club onthield zich, zeer wijselijk, van inmenging en het gevolg was, dat er wel eenige brutaaltjes op de zijbanen de kousen weglieten, maar niet op het center-court. Het stond vast dat de revolutie, zoo er een zou kunnen zijn, dit jaar van buitenlandsche zijde moest komen. De Engelsche speelsters zouden het in geen honderd jaar wagen om zulk initiatief tegen de traditie te nemen. Het werd beslecht door een Amerikaansche, Miss Jacobs, die zonder kousen op het cen- tercourt verscheen. En er gebeurde niets, zooals te verwachten wgs. Waarop onmiddel lijk talrijke, den vorigen dag nog bekouste speelsters. Engelsche zoo goed als andere, naar de kleedkamers trokken, om zich van hun kousen te ontdoen. Het pleit is beslecht en het zou ons niet verwonderen, als men het volgend jaar een geheel kousloos Wimbledon ziet. Onnoodig te zeggen, dat niemand denkt of spreekt over de sokken der heeren. Intusschen zit de helft in Wimbledon er op. Met den dag worden de partijen in elke af deeling nu van meer belang. Over het alge meen kan gezegd worden dat er. behoudens het vroege uitvallen van de Morpurgo in het heeren enkelspel, niet veel verrassends is voorgevallen. Nog steeds verwacht men een zege van Coche^ in het heeren enkelspel en van Helen Wills bij de dames. Vooral het laatste schijnt wel vast te staan. Wel is men eenigszins verrast geweest door het sterke spel van Tilden, maar kans op de eindzege geeft men hem toch niet. Tilden heeft altijd den indruk gewekt van onverslaanbaar te zijn. Dat heeft hij nog steeds in zijn spel. Maar vroeger lieten de anderen zich daar door imponeeren, nu weten ze langzamerhand wel, dat het maar schijn is, dat het althans zoo is gewor den. En Tilden zelf heeft ook geen fiducie meer in eigen kracht tegen over een speler als Cochet. Maar het zal interessant zijn om te zien, of Tilden het toch ook ditmaal weer het verst brengt van zijn landgenooten, verder dan Lott en Allison en Maugin en Doeg. Het zou ons waarlijk niet verwon deren. Nereus—H. P. C. (0—1) De Nereus-voorhoede gaat spoedig aan het werk, doch kan het. niet verder dan de ach terhoede van H.P.C. brengen. Ook de H P. C.'ers weten voorlooplg nog niet den keeper van Nereus te bereiken, want de Zaansche achterhoede is in goeden vorm, en Huig weet door opzwemmen wel eens opluchting te bren gen. H.P.C. is inderdaad het meest in den aan val en als Eldering in vrije positie een hard schot inzendt, wordt tegen den paal gescho ten. Een snelle rush van W. Moolenaar loopt op oen slecht schot uit, dat hoog over gaat. Nereus antwoordt dan met ecnigc zwakke schoten, die keeper Moolenaar ditmaal zuiver behandelt, en zijn broer gelegenheid geeft, wederom naar voren te trekken. Zijn fraaie cn tactische rush besluit hij met een schot dat Stam niet bereiken kan (01). Voor H.P.C. is dit doelpunt een goede aan moediging want er wordt nog een schepje op gelegd. Uitendaal bemachtigt den bal en als ook hij buiten bereik van den keeper uitschiet, gaat het rustsignaal. De tweede helft is bijna uitsluitend een duel geweest tusschen de voorhoede der gasten en de achterhoede van Nereus. Sporadisch kwam dc bal naar de Zaansche voorhoede. Slechts een enkele gevaarlijke situatie ont stond voor het H.P.C.-doel, toen een schot op het Heemsteedsche doel er slechts ten koste van een corner kon worden uitgehouden. Deze werd echter door de Nereus-voorhoede zelf verknoeid. Het zwoegen dor H.P.C.'ers werd verder niet beloond, want Stam speelde een mooie partij in het doel der gastheeren, zoodat H.P.C. I dc zooveclste uiterst magere overwinning ln Koog boekte. Kennemer Golfclub. De jaarlijksche wedstrijd om den Vas Vis- ser-Wilsonwisselbekcr had Zondag te Zand- voort op de banen van dc Kennemer Golf club plaats. Zoowel m de eerste als in de tweede ronde maakte jhr. J. T. van Spengler de beste score. In de eerste ronde eindigde hij met, 1 up cn in de tweede ronde met 5 up. Zijn to taal score was dus 6 up. Den tweeden prijs behaalde de heer J. R Koning met 4 down en den derden mevrouw Van der Graaf met 6 down, Voetbal te Genève. Tc Genève is Zaterdag het voetbaltournooi begonnen tusschen tien landskampioenen. Tenminste dat was de opzet, maar die is, zooals men uit het artikel van Maandag j.l. van onzen Geneefschen correspondent reeds weet, niet geheel verwezenlijkt. Kampioen van Spanje is de Athletic uit Bilbao, maar Spanje is te Genève vertegenwoordigd door de club Irun, kampioen van Italië 1? Ambrosiana uit Milaan, maar Bologna is te Geneve. Duitsch kampioen is Hertha uit Berlijn, maar Furt'n speelt op het Zwitscr- sche tournooi. First Vienna heeft wel den Oostenr(jkschen beker gewonnen, maar niet- den kampioenstitel die aan Rapid ten deel viel Ech:e kampiocnclubs zijn er dus slechts uit Nederland, België, Denemarken. Tsjeeho Slowakije. Hongarije, Frankrijk en Zwitser land zelf. In het buitenland is men geneigd deze feiten nogal zwaar op te nemen, maar, afgescheiden van de onjuiste benaming van het tournooi lijkt het mij zoo heel erg niet. Elk land Is er ongetwijfeld toch zeer waardig vertegenwoordigd. Een ander feit lijkt me belangrijker. Wat moeten wij ervan denken als de Italiaansche F. C. Bologna wint? Want deze club kwam onze correspondent sehree-f het immers naar Genève. versterkt met eenige interna tionale krachten. Dit is natuurlijk niet ln den haak. De F C. Bologna, die Dinsdag voor het eerst zal spe len en dan nog wel tegen onze eigen lands kampioenen Go Ahead uit Deventer, is een voudig de F. C. Bologna niet. Het is wel een soort Zwaluwen elftal, byna een internatio nale ploeg. Maar tot zulke practijken kom Je, als de politiek zich met de sport gaat inlaten en Mussolini de overwinning kortweg be veelt. Dat de Zwitsers deze inschrijving niet geweigerd hebben is nog wel begrijpelijk. Ita lië ligt zoo dicht bij en het Italiaansche bloed borrelt zoo licht over. Maar sportief is toch wel heel anders. Weissmuller als prof. Johnny Weissmuller wordt nog steeds be schouwd als de beste zwemmer, dien dc we reld ooit heeft voortgebracht. Zes wereld records staan nog steeds op zijn naam, hoe wel hij ln de laatste paar Jaar geen gelegen heid meer heeft gehad er iets verder aan te doen. Want men weet het, Johnny is na de Olympische Spelen prof geworden en het water ls sindsdien water en brood voor hem. Juist in den laatsten tijd hebben wij weer van hem gehoord, omdat de nieuw geopende Molitor zweminrichting te Parijs den tacti- schen reclame-maatresel had genomen, om den Amerikaan voor een maand als oefen- meester en als bezienswaardigheid te enga- geeren. Als dat niet hielp om de zwemmers en zwemsters naar Molitor te lokken, zou niets helpen. Het hielp Inderdaad, velen kwa men op den geadverteerden Weissmuller af en deze speelde de rol van het phenomeen, dat zich laat zien. naar behooren. Maar toen cr een zwemfeest gegeven werd, was er slechts matige belangstelling voor de exhibi tie van Weissmuller, toen ging alle Interesse na»r den epischen strijd op 200 Meter tus schen den landgenoot Jean Farls en den Hongaar Borany. En de conclusie voor Weiss muller is, dat hij nog wel een merkwaardig heid is. een bijzonder vakman, maar geen sportheld meer. Er is nu geen aanleiding meer, zijn prestaties te vergelijken met die van eigen kampioenen, want Johnny's pres taties doen er niet meer toe. Hij telt niet meer mee. Men is geneigd om te zeggen: Tjonge, wat zwemt die man toch hard. zon der te vragen, wat nu wel zijn tijd ge weest is. Johnny Weissmuller zal wel royaal zijn brood verdienen met zijn zwemkunst, maar zijn sportheldendom, zijn populariteit, zijn glorie zijn voorbij. Van het amateurisme naar de beroepssport is heele stap. Vraag het aan Johnny Weissmuller en aan Suzanne Lenglen bijvoorbeeld. Segrave en het cijfer 13. De arme Segrave had, toen hij de laatste recordverbetering van zijn Jong leven vestig de. eenige gelukbrengende mascottes bij zich in de boot. Zij zijn wel niet aansprakelijk geweest voor zijn ongeluk, maar zij zijn toch evenmiti ln staat geweest, het noodlot voor hem af te wenden. Dus moet er door de Engelschen naar een verklaring van dit ongeval in de bljgeloovigheid gezocht wor den En deze ls gevonden in het oude cn be proefde (het waarlijk zwaar beproefde) cij fer 13. Het ongeluk greep plaats op 13 Juni en dat was al erg genoeg, het leek bijna af doende voor een bijgeloovig monsch. Maar er was meer. De afzonderlijke cijfers van ons jaartal 1930 zijn, samen opgeteld ook precies 13. Hoe kan het zoo treffen. En om do serie compleet te maken .bereikte de on gelukkige in de vaart die hem zijn leven kostte, de maximum-snelheid van 157 K.M. per uur. En als je deze drie cijfers afzon derlijk optelt. U ziet. dat. in deze omstandigheden dq catastrofe letterlijk voorbeschikt was. Tour de France, Over eenige dagen vangt de monsterrit door Frankrijk op rijwielen, elk Jaar geor ganiseerd door het Parijsche sportdagblad 1' Auto weer aan. En de „formule" van dezen wedstrijd van vier weken is weer geheel ver schillend van die van ecnig vorig Jaar. Welis waar is er geen verandering gebracht in het traject, noch ln de etappen indeeling, maar het zeer bijzondere is, dat het nu geen wed strijd meer zal zijn tusschen ploegen van rijwlelfabrieken, maar tusschen landenploe gen. Frankrijk. Italië. België, Spanje en Duitschland hebben elk een ploeg van acht renners in den strijd en daarnaast zullen er nog 100 renners mededingen in de zooge naamde afdeeling der „Touristes-routiers", De hoof da f deeling belooft echter speciaal in teressant te worden door het nationale cle ment. dat erin gebracht is, hoewel wij dur ven voorspellen, dat de rol van Duitschers en Spanjaarden niet groot zal zijn, want zonder ervaring wint men geen rit, zoo moor dend als deze Tour de France. Boksclub George Carpentier. Na;ir wij vernemen heeft bovengenoemde bok.se]ub wegens den komenden wedstrijd te Amsterdam, de beschikking gekregen over het E.D.O.-terrein en wel op Dinsdagavond van 8 uur af. dank ztf de welwillende medewerking yaa het ED.O.»bestuur,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11