ImAcM C^mmOvajofum Financieele Kroniek® FLITSEN N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 TELEFOON 13829 (luwen) ALLE BANKZAKEN GERRY RICKEBERG HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 30 JUNI 1930 De flauwe stemming: te New- York veroorzaakt door verdere da ling van de korenprijzen. Het euvel der protectie. De begroo- ting der V. S. sluit niet. Zal de raming van den wereldsuikeroogst worden overschreden? De daling der groothandelprijzen. Uitvoer van radio-artikelen, gloeilampen en kunstzijde. Vergelijkende koersen. Het is er deze week in de wereld van den fondsenhandel niet beter op geworden. Ter wijl tot dusver de New-Yorksche markt vrij sterken weerstand bood tegen het voortdu rend aanbod, zoodat de gemiddelde notee ring van een aantal spoorwegshares en in dustrials half Juni nog niet lager was dan bij het begin des jaars, is in de tweede helft van deze maand ook te New-York een nieuwe koersdaling ingetreden, welke deze week af en toe soherpe vormen aannam. Het zijn nog altijd dezelfde factoren, welke de flauwe beursstemming te weeg brengen. Het herstel op de producten- en grondstoffen- markten blijft uit, de economische toestand in de Unie wordt eer slechter dan beter, de werkloosheid neemt toe, evenals het aantal faillissementen, de spoorwegontvangsten wijzen groote verminderingen aan en tegen al deze malaiseverschijnselen is de beurs niet bestand. In het loopende jaar hebben reeds 264 Amerikaansche maatschappijen haar di vidend verlaagd en 64 hebben zelfs het di vidend op de preferente aandeelen gepas seerd. Alle hulpmiddelen, van hoogerhand aangewend, om de malaise te keeren, heb ben gefaald. En dat dit mogelijk is onder de auspiciën van den grooten voedselregelaar uit den oorlogstijd, den tegenwoordigen pre sident Hoover, doet bij velen in Amerika het optimisme en het geloof in dezen profeet van het nieuwe economische evangelie ver sterven. Men is „down" in de Unie. Ook de nieuwe verhooging der tarieven voor den in voer is voor den handel geen stimulans ge weest, omdat men langzamerhand overtuigd wordt dat Amerika zich hiermede tenslotte in eigen vleesch snijdt. Het is niet waar schijnlijk dat de invoer er door zal vermin deren, want het eerste gevolg van de hoogere tarieven is doorgaans een prijsstijging in het binnenland, die de deur opnieuw voor den import openzet. Maar tevens worden in ver schillende landen reeds tegenmaatregelen genomen, met het gevolg dat de afzet van Amerikaansche producten en fabrikaten zal worden bemoeilijkt. Het protectionisme wordt in dezen tijd op een harde proef gesteld. Zoolang een zoodanige handelspolitiek in een enkel land wordt gevolgd, kan dat voor den wereldhandel in het algemeen betrekke lijk onschadelijk zijn. Maar nu in bijna alle landen de tariefmuren worden verhoogd, zal de juiste waarde en de uiteindelijke invloed van dit „geneesmiddel" voor alle economische kwalen, moeten blijken. Maar de vrees bc- staat, dat het middel erger zal blijken dan de kwaal. Ernstige economen spreken van onze wereld als van een economisch gekken huis en het gaat er waarlijk op lijken. Door het toenemend protectionisme wordt het ook steeds moeilijker om de economische voor uitzichten te beoordeelen; men kan over de muren, die worden opgetrokken, niet meer heenzien en komt daardoor telkens voor nieuwe verrassingen te staan. Die groote onzekerheid drukt den handel ter neer. Een half jaar geleden wist men in de Unie nog dat de malaise hoogstens drie maanden kon duren.' Thans weet men er niets meer van en daar de prijzen nog steeds aaien, worden geen nieuwe voorraden aan gelegd. Het was deze week vooral de nieuwe daling van den tarweprijs, die de beurzen verontrustte. Te Chicago is de tarweprijs tot S 0.38 per bushel gedaald, terwijl een paar weken geleden nog 1 kon worden gemaakt. Dat beteekent voor de bezitters van den nog te velde staanden oogst vermoedelijk een verlies bij den verkoop. En natuurlijk wordt weer op den Staat een beroep gedaan. De Amerikaansche schatkist heeft reeds enkele honderden millioenen voor steun aan den landbouw uitgegeven, door den opslag van koren, maar de vraag is of zij daarmee kan voortgaan. Van belang is hierbij dat de be grooting der V. S. ditmaal voor het eerst sinds een reeks van jaren een tekort toont. En wanneer opnieuw groote hoeveelheden koren aan de markt worden onttrokken, blijven die toch als een zwaard van Damocles boven de markt hangen. Dat is de ervaring met alle valorisaties geweest. Zoo draait de wereld in een vicieuse cirkel, waaraan geen eind komt, zoolang hij niet springt. Tot dusrver is het met de gedwongen verkoopen zoowel op de goederen- als op de fondsenmarkt vrij goed gegaan. Maar als de prijzen en de koer sen blijven dalen, wordt het gevaar daarvoor grooter. Vandaar dat de vrijwillige verkoopen deze week weer zijn toegenomen. Het vol gende staat geeft de koersverliezen van den laatsten tijd weer: Laagste koers beurs Koers crisis H.K. koers eind 1929 1930 1 Mei Juni. Am. Bemberg 15 23 18 10 Am. Car Foundry 75 80 55 42 Am. Smelting 63 78 69 54 Am. Tel. Tel. 202 278 248 204 Anaconda 70 80 59 47 Bethlehem Steel 79 109 98 78 Cities Service 22 44 41 26 General Motors 36 53 47 40 Radio Corp. 28 68 62 35 Kon. Petroleum 49 56 54 51 U.S. Rubber 22 35 28 22 U. S. Steel 151 197 178 155 North American 69 130 120 96 Fokker Aircraft 16 34 27 19 Atchison Topeka 200 241 220 198 Baltimore Ohio 105 122 112 101 Chesepeake Ohio 160 241 211 170 Chic. Rock Island 101 124 108 96 Gew. Erie 42 63 48 37 Missouri Kansas 28 65 53 34 Norfolk Western 193 260 235 213 Southern Rw. 113 134 102 97 Union Pacific 200 238 219 203 Wabash gew. 40 66 51 32 Voor de Europeesche beurzen is de nieuwe koersdaling te New-York een baissemotief te meer. Vandaar dat ook te Amsterdam, na het herstel in het begin der week, opnieuw een flauwe stemming de overhand kreeg. Noch vcor rubber, noch voor suiker treedt een prijsherstel in. Wat suiker betreft, de zeer lage koersen van vele intrinsiek waarde volle aandeelen hebben enkele aankoopor ders uitgelokt, maar blijvende steun wordt hierin niet gevonden. Een gelukkige omstan digheid voor de suikerfabrieken op Java is de vermoedelijk opnieuw groote re oogstop brengst, die een lageren kostprijs mogelijk maakt. Maar uit alle productiegebieden ko men berichten over een goeden stand der ge wassen. Zoodat ook de raming van den we reldsuikeroogst vermoedelijk zal worden over schreden. Wat den sconomisohen toestand in Neder land betreft, blijft de conjunctuur zich, vol gens de jongste mededeelingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek in dalende richting ontwikkelen, zonder dat deze daling tot dusver ernstige afmetingen heeft aangeno men. Het gemiddelde prijspeil in den groot handel is thans nog slechts 18 pet. boven het niveau van 1913. De handelscijfers over de maand Mei zijn in vergelijking met die van vorige jaren niet onbevredigend, maar too- nen toch een daling van den invoer van grondstoffen en van den uitvoer van fabri- caten aan. Ook de uitvoercijfers van radio artikelen over de maand Mei is een teleur stelling, al wil de directie van Philips daar aan geen waarde hechten. De waarde van den uitvoer is c.a. 3 millioen kleiner dan in de maand Mei 1929. Voor metaaldraad gloeilampen echter is het cijfer iets gestegen, terwijl de kunstzijde-export beduidend groo ter was dan de vorige maand ep tevens groo ter dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Een en ander houdt dus ook ten aan zien van den economischen toestand hier te lande de onzekerheid gaande. En die is door gaans fnuikend voor de effectenbeurs, welke dan ook voor tal van fondsen weer lagere koersen heeft doen zien. Het volgende staatje geeft de koersen voor enkele van de voor naamste fondsen op het eind dezer maand, mt vergelijkende koersen op vroegere tijd stippen: 1930 eind eind eind H.K. Arrril Mei Juni Calvé Delft 153 133 136 104 Küchenm. Acc 150 138 147 124 A. K. U. 135 112 105 89 Ned. Ford 288 260 282 267 Philips G. B. 527 472 403 355 Van Berkels Patent 193 134 111 103 ANIEM (Nat. Bezit) 355 320 314 285 Alg. Expl. Mpij. 207 195 203 177 Boeton 200 155 140 68 H. V. A. 586 520 481 445 Cult. Mpij. der Vorsten landen 154 145 138 123 Javasehe Cultuur 415 379 344 345 A'dam Rubber 192 143 140 119 Deli Bat. Rubber 129 96 92 76 Hessa Rubber 224 153 150 132 Deli Mpij. 385 332 360 330 Deli Ba. Mpij. 424 350 350 330 Senembah 429 370 380 346 Ned. Scheepv. Unie 192 176 178 160 LETTING A NIEUW MODEL PARACHUTE GEDEMONSTREERD. SPRONGEN TE SOESTERBF.RG. Ten overstaan van verschillende militaire en civiele deskundigen had Donderdagmor gen op het militaire vliegkamp te Soester- berg een demonstratie plaats met de Ita- liaansche „Salvator"-parachute, welk fa brikaat in Italië algemeen in gebruik is en geadopteerd als standaard-uitrusting door de Italiaansche Luchtmacht schrijft de Maasbode. Het eerste deel der demonstratie bestond uit het uitwerpen van een normale bij de luchtartlllerle in gebruik zijnde Irving parachute, waaraan een 80 K.G. zwaar ge wicht was bevestigd. Vervolgens werd uit het zlfde vloegtuig, een driemotorige Fokker, waarvan de cabinedeur was verwijderd, een sprong uitgevoerd door den Italiaanschen kapitein Freri, die met een normaal „Salva- tor"-parachute was uitgerust. Kapitein Freri, die 45 jaar oud is, voerde dien dag zijn 134sten sprong uit. Evenals de Irving was ook de „Salvator" direct open. De Italiaan kwam neer op het vliegterrein. Na deze sprongen, die uitgevoerd werden op een hoogte van 600 meter, werd In een der hangars door kapt. Freri het vouwen van zijn valscherm gedemonstreerd. Bijzonder werd gewezen op de strengen elastiek rondom het stabilisatiegat in den bovenkant van het parachutedoek, die het mogelijk maken dat het stabilisatiegat, dat normaal een door snee heeft van 18 c.M. bij het opgaan der parachute bij zeer groote snelheid zich kan uitzetten tot 95 c.M. doorsnee. Hierdoor is het mogelijk met de „Salvator" zelfs bij zeer groote snelheden af te springen zonder dat de vlieger een zwaren schok ondervindt. De lucht die zich bij het spreiden van de pa rachute onder het doek opeenhoopt en den val van soms een paar honderd kilometer per uur snelheid plotseling remt, kan nu door het uitrekibare stabilisatiegat gedeelte lijk ontwijken. Direct hierop vernauwt het stabilisatiegat zich tot zijn normale doorsnee van 18 c.M. Door deze ingenieuse vinding kon ook de draaggordel van de ..Salvator-' veel lichter en eenvoudiger zijn dan bij de meeste andere parachutes. Nadat de parachute weer gevouwen was. werd ze nogmaals beproefd, nu belast met een gewicht van 80 K.G. Ook voor deze proef werd gebruik gemaakt van het voor dit werk bijzonder geschikte drie-motorige vliegtuig, in den wandel „Het paard van Troje" ge naamd. De parachute die zich ook nu direct ontvouwde, kwam ditmaal neer op een der boom en aan den boschrand, aan de overzijde van de militaire gebouwen. ANTI-NEDERLANDSCHE GEEST? WEER OP EEN INLANDSCHE SCHOOL. Kort nadat te Madioen het incident was voorgevallen inzake het spelen van het Wil helmus door leerlingen der Osvia aldaar bij het voorgenomen bezoek van den resident aan een feestavond, zijn ook te Probolinggo anti-Nederlandsche ideeën tot uiting geko men. Dit kwam hierop neer, zoo meldt het Soer. Hbld., dat op een vraag van een der leeraren bij den aanvang van één lesuur in de der de (hoogste) klasse aari een leerlingen, leider van het Osvia-orkestje, hetwelk op zou tre den bij de gouden jubileumviering dezer school, hoe het stond met het instudeeren van het Wilhelmus, een der andere kfiasse- genoten repliceerde met de woorden: „Het Wilhelmus hebben wij niet noodig, wij heb ben hier ons Indonesia Rajah". Een officieel onderzoek werd inmiddels in gesteld, waarna de resultaten neergelegd werden in een rapport uitgebracht aan den directeur van het departement van onder wijs en eeredienst. In het rapport is het oordeel vastgelegd, „dat de gewraakte zin snede niet zoozeer is te beschouwen als het uiting geven aan een anti-Nederlandsche tendenz, dan wel als een brutaliteit van de zen leerling tegenover den leeraar." Werd de uitlating eerst min of meer ont kend. later tijdens een verhoor ten over staan van den resident van Probolinggo, achtte de desbetreffende leerling het moge lijk, dat hij het wel gezegd zou hebben, maar dan toch bij wijze van „grap". Een pertinente ontkenning bleef dan ook achterwege, en mede door de houding en uitlatingen van enkele andere leerlingen, is de algemeene in druk, dat de woorden wèl gebruikt zijn. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1602 De mïnuut die een eeuw 'ijkt Als je ergens logeert en je Hoort voetstappen de badkamer naderen, vraag je je in een plotselinge panitk af, of jo er wel aan gedacht hebt de deur op slot te doen. (Nadruk verboden' Aangenomen mag worden, dat dit overi gens op zichzelf staande geval geen expressie is van den algemeenen geest onder de leerlingen der school; communistische neigingen of invloeden konden niet opge merkt worden, aldus het rapport. In het begin van den cursus vond de direc teur wel aanleiding, een ander leerling van de school te verwijderen, daar deze van re volutionair-socialistische gevoelens bleek te zijn. Een onderzoek bracht uit, dat deze af komstig was van de Taman Siswoschool te Djokjakarta, doch reeds eerder kwam positief vast te staan, dat deze leerling ongewensch- te betrekkingen onderhield met revolutio naire kopstukken, zoodat zijn aanblijven op de school niet verantwoord werd geacht. In het rapport kwamvoorts tot uiting dat de psychische geest onder de leerlingen goed was te noemen, en men niet spreken kon van een des truc tieven geest onder hen. POOLSCH GESCHENK VOOR HET VREDES PALEIS. In de gang van het Vredespaleis langs de groote rechtszaal is een marmeren beeld ge plaatst, voorstellende den Vrede, een ge schenk van de Poolsche regeering. GEVONDENVOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij Porre, Timorstraat 19. broche; Bakker, Kinderhuissingel 62, ceintuur: Mok, Linscho- tenstraat 27zw„ cape; Jongejan, De Witstr. 24 D., autodop; Kennel Fauna, bruin hondje, gebracht door: v. d. Heuvel. L. Heerenvest 84, idem, gebracht- door: Collard. Benviljoens- straat 16; v. d. Heiden, Z. Polderstraat 31, insigne; Kennel Fauna, grijs witte kat, ge bracht door: Swiers. 't Krom 39 rood, wit- zwarte kat, gebracht door: Struk, Scheeper- straatl, v. Blankensteijn, Voorzorgstraat 5 zwart, ladder; v. Elten, Doclstraat 36, porte- monnaie met inhoud; v. d. Huure, De Haas straat 10, spijkertrekker; Flipsen, IJssel- straat 5, vulpotlood. IJMUIDEN BEROEPEN. Bij de Ned. Herv, Kerk te IJmuiden is be roepen (toez.) ds. J. W. Swaan te Domburg. ONTVANGEN BOEKEN Dr. A. Homvink. „Acceptcrcdlct". Bij de N.V. H. van der Marck's Uitgevers Mij, te Amsterdam ls verschenen „Accept- crediet", economische en bankpolitieke be schouwingen over den in het bankaceept be lichaamden credietvorm, door dr. A. Hou- wink. In een zestal hoofdstukken wordt be handeld o.a. Geschiedenis van het accept- credlet in Nederland, de credletnemers en het'acceptcredlet, de acceptanten en het ac- cepterediet. de geldgevers en het acceptcre- diet, de houding van eenlge centrale banken in het buitenland tegenover het bankaceept. „Amsterdamsch Studenten leven". Onder den titel „Amsterdamsch Studenten leven" heeft het Amsterdamsch Studenten corps een propaganda-boekje uitgegeven. Want, zegt het corps, anders dan ln een pro vinciestad bemerkt de aankomende student in Amsterdam niet zooveel van het corps. Het treedt niet zoozeer op den voorgrond als el ders, in een groote stad als Amsterdam loopt het optreden van één enkele groep slechts van tijd tot tijd in het oog. Amsterdam heeft voor het corps slechts één gevaar, dat het dit lichaam te zeer tot onbekendheid en daar mee tot onbemindheid doemt. Om dit te voorkomen ls het boekje uitgegeven. En wij moeten zeggen, dat het als Intro ductie zeer nuttig kan zijn. Het vertelt hoe dc studenten In het corps hun clubs hebben, chibs voor roeien en schieten, paardrijden en voetbal, schaak en dispuut op geschiedkun dig terrein. Hoe de Amsterdamsche Studen tenalmanak hen op de hoogte houdt van nuttige wetenswaardigheden en het weke- lijksorgaan „Propria Cures" de corpsnieuw tjes brengt. Het vertelt van het leven ln het groote corps en op de sociëteit, in het kort het doet iedereen, die geen student Ls, verlangen stu dent te zullen zijn. En dat is dc beste wijze, waarop het boekje aan zijn doel beantwoor den kan. Het ls geïllustreerd met foto's en prentjes. üandleidlng bij het onderwijs in het Engclsch. J. M. Meulenhoff te Amsterdam heeft uit gegeven den zeventienden druk van het tweede deel der Handleiding bij het Onder wijs in het Engelsch door dr C. Stoffel, her zien door prof. dr. A. E. H. Swaen. Dit deel behandelt de voornaamste eigenaardigheden der Engelsche taaL (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. 37) Daarbij was hij feitelijk bepaald een knap pe en aardige jongen. Met een zachte, bijna meisjesachtige uitdrukking in zijn gezicht. Slechts wanneer hij onstemd was, zooals toen in dien nacht in de Dacia, verscheen een strenge lijn tusschen zijn oogen. Nu be diende hij met een hoffelijken ijver om de wenschen van de bezoekers te vervullen. Precies ais een goed gedrilde kellner haalde hij zijn blocnote voor den dag en noteerde de bestellingen. Nu draaide hij zelfs een oogenblik de punt van zijn potlood tusschen zijn lippen, om het vochtig te maken. Of was het een afgesproken teeken. Ja, dat was mogelijk, want juist op dat oogenblik kwam door een van de deuren Soesj in binnen. Wat was die man veranderd sedert giste rennacht! Hij liep een beetje voorovergebogen. Waar schijnlijk had hij over het heele lichaam pijn van de stokslagen. Moeizaam ging hij in een stoel zitten en bestelde bij den toe. gesnelden kellner een verfrissching. Hij kon zoowat drie minuten daar gezeten hebben, toen Het was alsof de zoldering op Soesjin neer. viel. Zoo onverwachts, zoo overweldigend, zoo ontzettend was dat, wat toen gebeurde. Er was nog iemand in de zaal, voor wien de verrassing overweldigend was. Slechts ontketende ze bij hem andere gevoelens. Deze tweede persoon was Hulberry. Bijna op hetzelfde oogenblik zagen Soes jin en hij de gedaante. Door de rechterdeur van de balzaal kwam een jonge vrouw. Achter haar liep de ele gante jongeling, die Hulberry de auto van de Dacia gebracht had. Hulberry herkende hem echter slechts in zijn onderbewustzijn. Met wijdopengesperde oogen staarde hij de verschijning aan. Dat was toch Alexandra Staroff, zijn ver loofde. Hij wilde opspringen. Daar botste iemand tegen hem op en bood beleefd zijn veront schuldigingen aan. Het was de jonge Rickeberg. „Zinsbedrog, Hulberry. Zitten! Let op Soesjin!" Hulberry's blik vloog naar den anderen kant. Soesjtn's kin was op zijn borst gevallen met verglaasde oogen keek hij naar dat, wat niets anders kon zijn dan Alexandra Sta roff. Maar dat was toch onmogelijk. Ondenk baar! Nu hadden haar oogen de zijne ontmoet en werkelijkeen fijn glimlachje vloog over haar gezicht en ze boog ironisch groe tend haar hoofd. Deze kleine beweging had Helen Muiford urenlange studie voor den spiegel gekost, voordat Antoine haar volkomen tot Alexan dra Staroff omgetooverd had. Soesjin was buit-en zichzelf. En de ver. schijning lachte. Daarna zette zij zich, hem minachtend den rug toekeerend, aan een tafel. Soesjin Ijlde naar bullen en riep een be diende toe: „Sokoloff moet onmiddellijk in het kan toor komen". Toen stormde hij de trappen op. Het volgend oogenblik kwam Sokoloff bin nen. Hij deinsde echter terug, toen hij het van woede verwrongen gezicht van Soesjin zag. Met één sprong stond Soesjin voor hem en greep hem in de borst. „Wat heb je met Alexandra Staroff uit gevoerd. schurk?" „Wladimir Petrowit-sj, ben je krankzinnig geworden? De kist met Alexandra Staroff Ls een half uur geleden naar de haven ver* voerd Zij moet reeds op de La Plata zijn. „Je liegt. Ze zit in de danszaal". „Onmogelijk!" „Wat onmogelijkbeneden in de dans zaal zit ze!" „Praat geen onzin, Wladimir Petrowitsj. Pierre heeft haar toch zelf in de kist ge pakt". „Waar is Pierre? Waarom ls dat zwijn nog niet hier? Ga hem zeggen, dat hij on middellijk bover moet komen". Pierre kwam onwillig en koppig. Hij had gisternacht een veel grooter portie stok slagen opgeloopen dan Soesjin, ofschoon zijn tegenstander de kleinste van de twee Chineezen geweest was „Beneden zit Alexandra Staroff. Hoe ls dat mogelijk? Wat heb je uitgevoerd? Spreek op. De verbaasde schrik van Pierre was zóó natuurlijk, dat zelfs Soesjin hom geloovcn mcesi. „En ik heb toch ongeveer drie kwart lei- geleden de kist zeil dichtgespijkerd, waarin ze weggebracht is". Soesjin wendde zich tot Sokoloff „Hoe Ls de zaak in haar werk gegaan?" „Memiez van de La Plata heeft om zeven uur des avonds zelf opgebeld, dat hij aan gekomen is en dat de lading uiterlijk half twaalf aan boord moet zijn. „Heb je zijn stem herkend?" „Absoluut". „Wat heb je toen verder gedaan?" „Ik heb Pierre de opdracht gegeven, de k!st te pakken en ik heb de transportauto besteld" „Heb je met je eigen oogen gezien, dat zc in de kist gepakt werd?" „Ik heb zelfs meegeholpen Wel heeft ze als een wilde kat gekrabd en gebeten, maar de doek met opium op haar neus heeft haar spoedig tot bedaren gebracht. Daarna heeft- Pierre de kist gesloten en de auto is met haar weggereden. Nu is ze reeds lang aan boord". „Ik begrijp er niets van! Het ls om gek te worden. Pierre, doe je jas aan en ga naar beneden. Kijk naar de persoon aan de derde tafel rechts van de eerste deur. Als dat niet Alexandra Staroff is, laat ik me hangen". Pierre ging naar beneden. Zenuwachtig trommelde Soesjin met zijn hand op de tafel. Maar er waren nog geen twee minuten verloopen, of de deur vloog open en Pierre stormde naar binnen. „Wat is er toch, kerel? Geef antwoord! Is het Alexandra Staroff?" „Dat weet ik nietHet is mogelijk dat ze het isMaar dat ls het niet.... Ik heb iemand anders gezien. Le diableü" „Wat moet dat nu weer beteekenen! Kom houd je kalm! Wat of wie ben Je tegen het lijf gcloopcn?" ,.Le diable! The devil! Hij bedient beneden als kellner!" Soesjin keek Sokoloff aan. „Gooi hem een glas water in het gezicht, dan kalmeert hij misschien een beetje „U hebt makkelijk praten. Maar ik ik heb hem leeren kennen. Hier noemen ze hem- „the devil". Vraag het maar eens aan Jean".. Maar Sokoloff wist reeds voldoende. Hij barstte los: „Wat zeg Jc? The devil! Waar ls hij? Toch niet hier?" „Ja. beneden bedient hijals kellner! Die Jonge, tengere kellner in de danszaal!" „En dat zouthe dc7il" zijn?" „Natuurlijk ls hij het. Ik zal hem toch zeker wel kennen! Ik Le Goru" van Parijs dien hij zijn rechterarm gebroken heeft, wegens dien jongen van den Amerikaan Harrison. Hij heeft me toch eigenhandig gevangen genomen". „Deze jongenJou?" Ja! Deze jongen! Hoe hij het hem ge lapt heeft, weet ik niet. Toen zijn z'n zuigeling in zijn handen. Toen zijn z'n mannetjes gekomen „Wat beteekent datzijn mannetjes?", vroeg Soesjin scherp. „Hij behoort toch tot de Dacia. Dat weet iedereen toch". Nu verbleekte ook Soesjin. Dus de Dacia zat achter dit alles. Hij kende dezen naam en had er een diep ontzag voor. „Laat Jean komen". Jean kwam en moest snel alles vertellen wat hij van den .JDevil" afwist. Dus zoo stond de zaak! Het waren niet Chineezen, die hem achter na zaten! Dat had bovendien de mislukte aanval van gisteravond reeds getoond. De Dacia zat achter hem aan. Niet de Engelsche politic. Waarom feitelijk niet dc Engelsche po litie! .(Wordt vervolgd-I

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7