UIT DE OMSTREKEN BURGERLIJKE STAND Scheepvaartberichten RADIO-PROGRAMMA De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 1 JULI 1930 DE SLUITING VAN DEN PHOHI-ZENDER. Een rede van DrC. J. K. van Aalst OP WIJZIGING DER RADIO-WET AANGEDRONGEN. Maandag middag heeft Dr. C. J. K. van Aalst, President Commissaris van dc N.V. Philips' Omroep Holland Indië, ter gelegen heid van de laatste Pliohi-uitzending naar de Koloniën, voor dezen zender een rede ge houden, welke wij hieronder laten volgen. Gaarne, aldus spreker, voldoe ik aan het tot mij gericht verzoek om heden met Neder- landsch Indië te spreken namens Directie en Commissarissen der Philips' Omroep Holland Indic, de z-g. Phohi. Ik richt mij in de eerste plaats tot hen, voor wie de Phohi is opgericht, dat zijn alle personen verbonden aan onze bankinstellin gen, stoomvaart-, handels- en cultuuronder- nemingcn en hun familieleden en voorts spreek ik tot de talrijken, die meeluisteren en ook van onze uitzendingen genieten en die wij gaarne te dezen opzichte in onzen familiekring hebben opgenomen. Het treurige nieuws zal ik U maar dadelijk mecledeelen. De maatregel, die U als waar schijnlijk reeds werd aangekondigd, moet helaas worden genomen: onze zender wordt tol, nader order gesloten. Gij hebt zonder twijfel met belangstelling den strijd gevolgd, die door de verdeeling van den zendtijd in Nederland is ontstaan en Gij zijt, U ongetwijfeld bewust geworden van het gevaar, dat ook de Phohi-uitzendingcn be dreigt. Het zal U bekend zijn, dat het Bestuur ln zijn vergadering van 27 Mei besloten heeft, dat. zoo de Minister van Waterstaat er toe mocht willen overgaan op de Phohi dezelfde regeling toe te passen, die ten aanzien van de andere omroepvereenigingen van kracht is verklaard, op 1 Juli tot sluiting van de Phohi zou worden overgegaan. Na deze ver klaring zijn besprekingen gevoerd met en namens de Ministers van Koloniën en Waterstaat. Zij hebben nog tot geen resultaat geleid. Het is goed. dat Gij allen U rekenschap geeft van de juiste toedrêicht der zaak. om dat die ten aanzien van de Phohi verschillend is van die andere omroepvereenigingen. Het is men begrïjpe dit goed geen eisch van de Regeering. dat de Phohi van haar zend tijd" een gedeelte aan de andere omroepver eenigingen afstaat. Het was tot voor kort zelfs peen eisch van de omroepvereenigingen zelf. Het is louter en alleen het gevolg van de radiowet en haar interpretatie door den Radioraad. De voorgeschiedenis van deze wet werd 'door dr. Van Aalst met een enkel woord ge memoreerd. Spr. kwam op tegen de Interpretatie van het begrip zendtijd, als zou dit alleen de tijd zijn, beschikbaar op een bestaanden zender. Behalve over de Phohi-golflengte heeft Nederland over nog twee golflengten de be schikking. De vennootschap is destijds opgericht voornamelijk met ideëele bedoelingen, om het personeel van de maatschappijen, welke bij de oprichting waren betrokken, een op beuring te geven door een nauv*?ren band te leggen tussehen Nederland en Koloniën. De opzet is geweest een programma te geven, dat vrij zou zijn van politieke tendenzen. Dit principe is door de Directie tot op dit oogen- blik 'toe met consequentie doorgevoerd. Dat dit programma in Indië ingang en, naar men gerust ook zeggen mag, algemeen waardeering vond, is voor de oprichters het bewijs geweest, dat zij daarmede den juisten weg bewandeld hebben. Dat er, nu via ons personeel, de Indische ambtenaar en ande ren. in het kort de Indische samenleving van de uitzendingen der Phohi meegeniet, reden zou zijn af te wijken van de bedoelingen, die bij de oprichting hebben voorgezeten, af te wijken op een wijze, die rechtstreeks tegen die bedoelingen ingaat, en die overigens naar onze meening door de Indische samen leving uitdrukkelijk niet wordt gewenscht, is meer dan het bestuur redelijkerwijze ver wachten mag. Vooral omdat het hier een experiment be trof dat aanzienlijke geldelijke offers vroeg, waar slechts ideëele satisfactie tegenover stond. 600.000zijn daarvoor vrijwillig door talrijke ondernemingen bijeengebracht. Bovendien moest ƒ200.000.jaarlijks op de exploitatie worden toegelegd. Wij meenen, dat het een eisch van billijkheid is. dat niet een ander hiervan de vruchten plukt. Wie dergelijke vruchten plukken wil, getrooste zich dezelfde moeite en kosten. Er zijn immers twee andere golflengten, die voor Indië te gebruiken zijn. Het bouwen van een zender staat niemand ln den weg. Wij wenschen baas te blijven in eigen huis en daarin slechts toe te laten datgene wat in overeenstemming is met onzen oorspron- kelijken opzet. Tegen een controle van onze uitzendingen door de door den Minister in gestelde Commissie hebben wij niet het minste bezwaar. De minister is gebonden aan de Radiowet. Een wet is echter niet onherroepelijk. 7.ij kan steeds door een nieuw p wet worden ge wijzigd of vervangen. Het is dan ook duide lijk dat. Indien de Minister zich vereenlgt met de oi. verkeerde interpretatie van wat onder „beschikbaren zendtijd" in het geval van Indië moet worden verstaan, er maar een oplossing is: wijziging van de radiowet. En wel zoo, dat de bewuste bepaling ten aan zien van den Indischen omroep niet van toe passing worde verklaard- De telegrammen die ons uit alle deelen van Nederland en onze overzeesche Gewesten, van vertegenwoordi gende lichamen en vertegenwoordigers van vrijwel alle gezindten hebben bereikt, wijzen op de wenschelijkheid daarvan. Wij hebben in overweging gegeven een wetswijziging als bovenvermeld bij de Staten Generaal in te dienen. Kan de minister aan leiding vinden die indiening toe te zeggen, dan is het bestuur van de Phohi bereid, mits hem geen moeilijkheden in den weg worden gelegd, nog eenige piaanden met de uitzen ding voort te gaan, tot de beslissing is ge. vallen. Het woord is dan aan onze volksver tegenwoordiging. Mocht zij de wet niet ver anderen, dan weet de Indische samenleving waaraan de definitieve staking der uitzen dingen is toe te schrijven. De Nederlandsch-Indische bedrijven lieb- ben zich, ondanks de moeilijke positie, waar in zij zich als gevolg van de voortgaande prijsdaling van de cultuurproducten bevin den, bereid verklaard met de fourneering van de benoodigde bedragen voort te gaan, indien zij in staat gesteld worden te hande len overeenkomstig den oorspronkelijken opzet van de zaak. Verkoop van den zender. Voorts is door ons te kennen gegeven, dat wij, indien niet tot wetswijziging wordt over gegaan, bereid zijn onzen zender aan de re geering te verkoopen, opdat zij hem exploi- teere op de wijze als zij meent, dat met het meeste nut kan geschieden. Tot slot nog dit. Indien onze luisteraars van hun zijde een beweging op touw willen zetten, ten einde steun te geven, aan de po gingen, welke de Ministers van Koloniën en Waterstaat wellicht in het werk zullen stellen om ons te bevredigen, dan kan ons dit slechts aangenaam zijn. Doch en nu heb ik alleen het recht tot het personeel onzer maatschap pijen te spreken wij zijn er van overtuigd en rekenen er op, dat, hoezeer Gij U ook teleurgesteld zult voelen, Uwe uitingen toch correct en waardig zullen blijven. Namens al Uwe Directies breng ik U allen hare hartelijke groeten. VELSEN JUBILEUM ST. JOSEPHPAROCHIE. Op Dinsdag 8 Juli a.s. zal het 25-jaar ge leden zijn, dat de kerk van de St. Joseph- parochic in het toenmalige Wijkeroog, thans officieel Velsen geheeten, werd ingewijd. Omtrent het ontstaan en de verdere ge* schledenis van de jubileerende kerk ver namen wij het volgende: Den 24en Januari 1905 gaf de toenmalige Bisschop van Haarlem, kapelaan F. J. de Rooy te Amsterdam opdracht, te Wijkeroog een nieuwe parochie te stichten. Tot dien tijd waren de Katholieken van Wijkeroog onder* gebracht bij de parochiën te Driehuis en Beverwijk, Nadat met verschillende grondeigenaren w,as inderhandeld over den aankoop van den bcnoodigden grond, viel tenslotte het oog op een terrein, toebehoorende aan de Wed. Bor- nemanHamman aan den Wijkerstraatweg. Dit terrein werd aangekocht en aan den heer Hegener te Amsterdam werd opdracht ver* leend tot het bouwen van een houten hulp- Het kerkgebouw werd 8 Juli 1905 ingewijd door deken A. Waarc te Beverwijk. Van het toenmaals gevormde kerkbestuur is de heer P. Keet nog als kerkmeester in functie. Ook het parochiaal Armbestuur telt een jubileum oi.l. den heer H. Steeman, die eveneens bij de stichting als lid van deze instelling werd be noemd. Nadat men met een loterij een bedrag van ruim f 9400 had bijeengebracht, werd den architect J. Stuyt, wonende te Amsterdam opgedragen, plannen te ontwerpen voor een steenen kerkgebouw. Dit gebouw, veel be scheidener van omvang dan het tegenwoor dige, werd voor f 25527 gebouwd door den heer' J. Perquin, aannemer te Haarlem. De eerste steen van dit gebouw werd 19 Mei 1908 gelegd door deken Waarc. Den 7en Septem ber van hetzelfde jaar vonden de inwijding plaats door Mgr. A. J. Callier, den toen- maligen Bisschop van Haarlem. Het spreekt vanzelf, dat de stichting der parochie aanleiding was tot het oprichten van allerlei stichtingen en vereeniglngen. In 1907 reeds werd een Vereenigingsgebouw op gericht. Op 24 October 1908 werd „Meerzicht aangekocht door een Congregatie van Zusters, die zich de opvoeding en de verzorging van verwaarloosde kinderen ten doel stelt. In 1911 werd do inrichting reeds uitgebreid. In het zelfde jaar werd een meisjes* en een jongens school gebouwd, die in 1913 voltooid werd. In 1916 volgde de oprichting van patronaten voor de schoolvrije jeugd. Op den eersten Maandag van de Groote Vasten m 1917, be gon de Haarlemsche kunstschilder Frans Loots met de schildering van het priesterkoor, waar* voor nrlric gevers uit. Amsterdam 15000 gulden bcöcii'kbaar hadden gesteld. In 1919 werd een nieuwe meisjesschool gebouwd, die in 1920 in gebruik werd genomen. In 1927 werd de kerk voltooid. De kosten hiervan bedroegen f 62.164. Ook de toren werd toen afgebouwd. Het uurwerk in dezen toren werd bekostigd door het gemeentebestuur en inwoners der omgeving. Het geheel voltooide gebouw werd 31 Maart 1928 in gebruik ge nomen. In dit jaar werd een gebouw gesticht voor R.K. Jeugdwerk. VOORSTELLEN DER S.-D. RAADSFRACTIE INZAKE DE BELASTING. De S. D. Raadsfractie heeft de volgende voorstellen ingediend in verband met de be sluiten ter uitvoering van de wet, houdende herziening van de financieele verhouding tussehen het Rijk en de gemeente: a. tot handhaving der heffing door de ge meente van 50 opcenten op de hoofdsom van de Vermogens-belasting, (zie concept-be sluit van Burgemeester en Wethouders sub. 2). b. in verband met het voorstel van Burge meester en Wethouders sub 4, regelende de heffing van opcenten ten bate der gemeen te op de hoofdsom der Personeele-belasting, de daarbij in artikel 1 vermelde tabel te wij zigen als volgt: tot en met f 250.60 opcenten boven f 250.tot en met f 300.67 opcenten f 300f 350 74 opcenten f 350f 400.81 opcenten f 400.—f 450.— 88 f 450.—f 500.— 95 f 500.—f 550— 100 f 550—f 600— 105 f 600—f 650— 110 f 650—f 700— 115 f 700— f 750— 115 f 750—f 800— 120 f 800—f 850— 120 f 850—f 900— 125 f 900—f 950— 125 f 950— 130 (Indien het voorstel, hierboven sub a. ge noemd wordt aangenomen kan met de hef fing van maximaal 125 opcenten worden vol staan. zoodat dan in den laatsten regel wor de gelezen: boven f 950.125 opcenten). c. thans tevens over te gaa ntot vaststelling van een verordening tot heffing van opcen ten op de hoofdsom der Gemeentefondsbe lasting en eene op de invordering dier op centen, voor welke zij u hierbij de volgende ontwerpen ter goedkeuring aanbieden: Artikel 1. (Verordening op de heffing): Ten behoeve van deze gemeente zullen met ingang van 1 Mei 1931 opcenten worden ge heven op de hoofdsom der Gemeentefonds belasting. Artikel 2. De opcenten worden geheven volgens het onderstaande heffingstarief, vermenigvul digd met een factor, welke voor elk heffings jaar vóór den len Mei door den Gemeente raad wordt bepaald. Het vermenigvuldigingscijfer mag niet meer bedragen dan 1.33. (Heffingstarief) Belastbare som f 800.— of meer doch min der dan f 1200.40 opcenten. Belastbare som f 1200.of meer doch min der dan f 1600.44 opcenten. Belastbare som f 1600.of meer doch minder dan f 2000.47 opcenten. Belastbare som f 2000 of meer doch min der -dan f 2500.50 opcenten. Belastbare som f 2500.of meer doch min der dan f 4000.53 opcenten. Belastbare som 4000.of meer doch min der dan f 8000.56 opcenten. Belastbare som f 8000 of meer 60 opcen ten. (Verordening op de in vordering) Artikel 1. De invordering der opcenten, te heffen op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting in deze gemeente, zal geschieden op de wijze als bij artikel 263 der Gemeentewet is bepaald. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking tegelijk met die op de heffing". CONCERT IN VELSERBEEK. Programma van het concert te geven door het symphonie-orkest „Euphonie", op Dinsdag 8 Juli 1930, des avonds van 7.459.45 uur in het park „Velserbeek". 1. Athalia, marsch F. Mendelssohn. 2. Lustspiel, ouverture, Keler Bêla. 3. An der schönten blauen Donau Joh. Strauss. 4. Ballet uit Faust Ch. Gounod. Pauze. 5. Strambach, marsch Jos. de Klerk 6. Lucia di Lammermoor, Donizetti-Tavan. 7. De Parelvisschers G. Bizet-Fetras. 8. Slotmarsch. UITKEERING VAN HET RIJK. Gedeputeerde Staten hebben medegedeeld, dat het naai' aanleiding van art. 1 der wet van 24 Mei 1897 aan deze gemeente over 1930 uit te keeren bedrag is vastgesteld op f 60.681.21. VACATURE ONDERWIJZER. De heer D. de Vries, onderwijzer aan school G te Velsen heeft wegens zijn benoeming tot onderwijzer aan de O.U-L.O. school te Woer den met ingang van 1 September a-s.,eervol ontslag gevraagd. SUBSIDIE „ORANJEVEREENIGING*'. Het bestuur der Oranjevereeniging „Wil- helmina" te IJmuiden heeft den Raad ver zocht, om voor 1930 der vereeniging een subsidie te verleenen van 1000 voor het or- ganiseeren van feesten op Koninginnedag, aangezien B. en W. geen toestemming meer wenschen te geven tot het houden eener collecte. De meerderheid van het College stelt den Raad voor, het verzoek af te wijzen. NIEUWE STRAATNAMEN. B. en W. stellen den Raad voor, aan drie nieuwe straten te IJmuiden, uitkomende op de Briniortraat de volgende namen te geven: Lorentzstraat, P. J. Troelstraweg en Palmen- straat. De P. J. Troelstraweg loopt langs de R.H.B.S. en het terrein, dat bestemd is voor de nieuwe Ambachtsschool. VERKEERSONGELUK. Maandagmiddag is de 17-jarige Rika B-, wonende te Velsen, terwijl zij naar de aan den steiger liggende pont fietste, tegen een van de richting Haarlem komenden auto ge botst. Het meisje viel met het achterhoofd op den grond en bleef bewusteloos ligggen. Dr. Boosman bracht het meisje met z'n auto naar haar ouderlijke woning in de Meervliet- straat. Vermoedelijk heeft het meisje een herschenschudding bekomen. SANTPOORT OPRICHTING BUURTVEREENIG1NG. Teneinde te geraken tot de oprichting eener buurtvereeniging werd onder voorzit terschap van den heer W. v. Heyst, in het gymnastieklokaal van de R.-K. School te Driehuis een vergadering gehouden, waar voor vrij groote belangstelling bestond. Een 60-tal dames en heeren waren opgekomen. Het doel zoo zeide de heer van Heyst is vanavond te komen tot de oprichting eener buurtvereeniging. Dit kan, want het aantal inwoners van Driehuis wordt steeds grooter. De vereeniging Parkwijk „Zeeweg" had spre ker verzocht de zaak ter hand te willen ne men, om, wanneer de vereeniging is opge richt, de aansluiting bij „Parkwijk Zeeweg" onder de oogen te zien. Uit een commissie van een 15-tal leden is weer een kleine commissie gevormd van 7 leden. Unaniem was men van meening, dat de vereeniging een strikt neutraal karakter moest hebben. In welke richting kan zulk een vereeniging alzoo werkzaam zijn? zoo vroeg de heer Van Heyst zich af. Spr. meende, dat zij zou kun nen trachten de gezelligheid op Driehuis te vergrooten door lezingen, cursussen, film avonden, voordrachtavonden enz. te doen houden, concerten te laten geven, kwesties als trein- post en verkeersregelingen; brand gevaar, politic-bewaking enz. onder de oogen te zien, kinderspelen te organiseeren, een bi bliotheek in te richten, enz. Eenige aanwezigen betuigden hun instem ming. Nadat de heer B. Roos er vooral op aan gedrongen had, dat de vereeniging .Belas tingverlaging" op haar programma zou plaat sen, werd de vereeniging opgericht. Vrijwel alle aanwezigen traden als lid toe. Tot. bestuursleden werden gekozen de da mes Mathot. De Crasto. Vreugdenhil en Van Rooyen en de heeren Bregman, Brons en Mentink. De heer Bregman zal als voorat- ter optreden. De overige functies worden nog verdeeld. GOEDE VANGST. Door de politie is aangehouden zekere v. d. E., wonende te Santpoort, als verdacht, de dader te zijn van de eenigen dagen geleden gepleegde aanranding van een te IJmuiden wonend meisje. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, echt leeren clubfauteuils f 40.— Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMl". Modelkamers voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18 Haarlem opgespoord de schrijfmachine, die bij de inbraak ten kantore van de „Zuider- haaks" werd ontvreemd. Het het opsporen van deze schrijfmachine is het een en ander aan het licht gekomen, zoodat men verwacht, ook spoedig de da ders te kunnen achterhalen. HET FONDS VOOR SOCIALE VOOR ZIENINGEN. Over de week van 14 t. m. 20 Juni werd aan 238 werklooze zeevisschers 2136.50 uit gekeerd tegen 2078 aan 208 zeevisschers in de vorige week. Het aantal uitgetrokken zeelieden bedroeg 471, waarvan 118 woonachtig in de gemeente Velsen. VELSEN. Ondertrouwd: J. Tijl en M. Duindam; P. J. de Beurs en K. Gravewerker; B. J. van der Aar en J. C. Witteman, C. J. Roodt en M. de Graaf, N. Hoek en M. J. de Vries. Bevallen: C. J. MeijboomBosman d., A. M. ServaasKolk z., J. M. ManothSits- koorn d-, W. Arends't Hart d., H. van Hooff- Zwart z„ A. C. v. d. MëijScholts z., J. Blok- van Lommer d., J. Gerrits-van Leeuwen d-, I. Edel—Starrenburg z., IJ. de Boer—van 't Slot d. Overleden: Pieter F. W. Schildwacht 81 j.. wed. v. C. M. Kerkhoff, Petrus J. Uytendaal 24 j„ ongeh., Guurtje van Pel 25 j., ongeji. Getrouwd: G. J. van Eeken en C. Boot, C. P. Schreuder en G. L. Erkelens; J. v.d. Tooren en G. v. Gevoer; A. F. v. d. Boogaard en E. H. Kneppel; M. Arpad en A. D. M. Ohm, M. D. Scheer en P. Th. Lonbar Petri, M. C. Kraker en N. Ris, D. de Rooi en M. van Riessen, F. Korf en P. de Boer. IJMUIDEN GESTOLEN SCHRIJFMACHINE OPGE SPOORD. Door dc recherche van IJmuiden is te Alchiba 2S v. Rio de Janeiro, Buenos-Aives naar Rotterdam. Aldramin, 28 v. Sjanghai, Rotterdam naai' Japan Alpherat 27 te Hamburg v. Rotterdam Aagtekerk 30 v. Rotterdam n. Hamburg Amstelkerk 30 te Amsterdam v. Hamburg Almkerk p. 27 18 uur Suez. R'dam n. Australië Algorab 30 te Rotterdam v. Hamburg Baarii 2S v. Talcahuano n. Corral. Bovenkerk 30 te Antwerpen v. Hamburg Baloeran p. 29 22 uur Finisterre, Batavia naar Rotterdam. 10 u, te Southampton en 2 7 u. aan de Lloydkade verwacht Beemsterdijk 27 v. Sabang, New York naar Java. Bovenkerk 30 te Antwerpen v. Hamburg Brielle 28 v. Curacao n. IJmuiden Billiton~29 te Hamburg van Amsterdam Ohr. Huygens 28 v. Port Said, Batavia n. Am sterdam Cottica 27 v. New York n. Port au Prince Drechtdijk 29 v.m. te Liverpool Pacifickust naar Rotterdam Delftdijk 28 te Colon, Rtoterdam na Pacifickust Eemland p. 29 v.m. Dungeness, Amsterdam naar Buenos-Aires. Flandria 28 9 u, v. Montevideo, Buenos-Aires n. Amsterdam Flora 27 V» New-York naar Curasao, Giekerk 29 te Rotterdam v. Durban Giekerk 30 v. Rotterdam n. Hamburg Garoet p. 29 10 uur Perim, R'dam n. Batavia. Gelria 30 te Amsterdam v. Buenos Aires Gemma 29 te Antwerpen v. Hamburg Hoogkerk p. 29 Perim, Bombay n. R'dam Helder 28 v. Callao. n. Chili Indrapoera p. 29 13 uur Finisterre, Rotterdam n. Batavia Jacatra 28 te Calcutta v. Java Johan van Oldenbarnevelt 27 v. Singapore. Ba tavia n. Amsterdam Kinderdijk 28 te Rotterdam v. Vancouver Krakatau p. 28 21 uur Sagres, Australië n. Rot terdam Kota Tjandi p. 30 20 uur Suez, R'dam naar Batavia Kota Pinang 30 9 u. te Sabang, R'dam naar Ba tavia Klipfontein 27 v. Kaapstad n. Las Palmas, Beira d. Rotterdam Kieldrecht 30 te Antwerpen v. Hamburg Kedoe p. 29 8 u. Kaap del Ar mi, Batavia naar Rotterdam Kota Inten 30 te Hamburg v. Rotterdam Lochmonar 23 te Olympia, Pacifickust naar Rot terdam Loohkatrine 26 v. San Francisco n. Rotterdam Lochgoil 28 te Rotterdam v. Vancouver Mapia 29 te Marseilla, Batavia n. Amsterdam Moerdijk 28 n.m. te Cristobal, Pacifickust naar Rotterdam Medan 27 v. Batavia n. Macassar Mapia 28 v. Genua. Batavia n. Rotterdam Modjokerto p. 28 12 u. Honolulu, Sn Francisco naar Java Nieuw Amsterdam p. 29 Lizard, Rotterdam n. New York Meerkerk 29 n.m. te Calcutta v. Rotterdam Nieuwkerk 28 v. Port Said n. Genua. Beira naar Rotterdam Nebraska 27 te San Francisco naar Rotterdam Ouderkerk 26 van Dairen, Japan naar Rotterdam Oldekerk p. 28 Perim. R'dam n. Japan P. C. Hooft 2S v. Colombo, A'dam naar Batavia Palembang 20 17 u. van Marseille, Batavia naar Rotterdam Poela Nebras 29 v. Port Said, Batavia n. Am sterdam Prins der Nederlanden 29 te Amsterdam van Ba tavia Rietfontein 28 te Mombassa v. R'dam Ridderkerk p. 29 Perim. Rangoon naar R'dam Stadsdijk 30 te Rotterdam v. Calcutta Streefkerk 29 n.m. te Antwerpen, Bombay naar Rotterdam Triton 29 9 uur 53 m. 10 mijl Oost v. Lizard, Amsterdam n. Guatemala Tjikarang 27 van Manilla n. Macassax Vcchtdijk 29 te Rotterdam van Calcutta Veendam 29 v.m. te New York v. Rotterdam Volendam 2S n.m. v. Halifax, Rotterdam naar New York Venezuela 29 te Amsterdam v. Hamburg Van Spilbergen 28 te Fremantle Waterland 29 te Amsterdam v. B.-Aires Zcdandia 27 18 uur van Baliia, Amsterdam naar Buenos Aires. WOENSDAG 2 JULI. HUIZEN, 1875 M. V.A.R.A.-uitzending. 10.— Morgenwijding (te verzorgen door den V.P.R.O.) 12.Gramofoon.pl. 2.K. de Boer: „De taak deT vrouw in den economi sch en strijd". 2.30 Kindermatinée in het Kurhaus te Scheveningen; 3.30 Maak-het- zelf! cursus door C. Schaake-Verkozen. 4.30 Orgelspel door Joh. Jong. Jo Hekster (viool), 5.30 Vraaghalfuurtje voor kindoren. 6.— Concert door het V.AH.A.-orkest afgew. door gramofoonpl. 7.»30 H. H. Holthuis: „Jeugd herbergen". 8.— Inl. tot het Kurhauscon- cert uit Scheveningen. 8.15 Solistenconcert in het Kurhaus te Scheveningen. In de pauze: Causerie en gramofoonpl. Na afloop persber. en Gramofoonpl. HILVERSUM 298 M. Na 6 uur: 1071 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitz. 8.15 Concert. 10.30 Ziekendienst. 11.Gra mofoonpl. 11.30 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. 2.Concert mevr, C. van RavenzwaaijMöllenkamp (zang), Hr. H. Hermann (viool) H. v. d. Horst Jr., cello), mevr. v. d. Horst-Bleekrode (piano), 2.— Con cert. H. F. Meyerse (zang), D. Vos, (viool), mevrouw Helderman-Smit (piano). 2.45 Le zen van Chr. Lectuur. 3.15 Vervolg concert. 4.Concert door de Kon. Marinekapel te Den Helder. 5.Kinderuurtje. 6.J. A. Streefkerk Godsdienst en Tempelbouw Godsdienst en kerkbouw; de moderne kerk volgens Calvinistisch beginsel". 6.30 Koersen. 7.10 Gramofoonpl. 7.15 Declamatie door H. H. Laging Hzn., 7.45 Gramofoonpl. 8.Drs. A. van Deursen: „Hoe kwamen de Indianen in Amerika?" muzikale medew. van het solo man nenkwartet „Sursum Corda", trio (viool, cello en piano). 10.Persber. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12,20 Gra- mophoonpl., 1,20 Orkestconcert. 2,20 Concert. J. Vincent (sopraan); A. Rees (bariton), 2,50 Uitz. voor scholen. 3.50 Concert. Orkest en mannenkoor, 5.20 Gramophoonpl. 3.50 Even tueel verslag van tenniswedstrijden; 5.35 Kinderuurtjes; 6.20 Lezing; 6.35 Nieuwsber., 7.Concert. C. Fuchs (cello), L. Pierce (piano), 7,20 Lezing, 7.45 Lezing, 8.05 Vaude ville. 9.20 Nieuwsber., 9.35 Lezing. 9.50 Be richten. 10.Orkestconcert. 11,20 Dansmu ziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12,20 Gramofoonpl., 4.05 Orkestconcert en soli, 8.20 Concert. Orkest en solisten. 10.20) Concert voor viool en orkest. LANGENBERG, 473 M. 7.25 Gramofoonpl. 7.50 Orkestconcert. 12.30 Gramofoonpl. 1.25 Orkestconcert. 5.50 Con cert twee piano's m.m.v. bas, 8.20 Orkestcon cert m.m.v. bas-bariton; 9.20 „Hans Sonnen- stössers Höllenfahrt". Vroolijk Droomspel van Paul Apel. Daarn tot 12,20 orkestcon cert. KALUNDBORG, 1153 M. 12,20 Orkestconcert. 3.50 Orkestconcert eri voordracht. 8.20 Orkestconcert. 9.25 Kamer muziek. 10.35 Concert. Orkest en bariton. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Orkestconcert. In de pauzes: Lezingen. 9.20 Concert uit Ostende. ZEESEN 1635 M. 6.10 Berichten. 7.20 Gramofoonpl., 10.50 Berichten. 12.20 Gramofoonpl.. 1.15 Berichten 2.20 Gramofoonpl., 3.20 Lezingen. 4.20 Con cert. 5.50 Lezingen. 8.20 Viool-recital door B. Schwarz. 9.20 Concert. Militaire kapel 10.50 ca. Berichten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Een dagelijksche Kindervertelling. Maar dc ecn.e roover niet het geweer beslist liet gevecht. Hij heeft het hij den loop gegrepen en slaat met dc kolf op de kooplieden van Enveri hen Salomo in. Met hun korte pistolen kunnen die daar niet tegen op. Ze laten de roovers hun hielen zien en slaan op de vlucht. „Victorrric," roept Hakkïe Pakkic Pasja, „dat is de berrroemdstc overrrwinning, die wc ooit hebben bevochten." Maar het kan de roovers niet schelen of de overwinning beroemd is of niet; zij denken alleen aan de kostbare koopwaren. Als liet gezel schap van Envcr ben Salomo op de vlucht is gesla gen, werpen de vrijbuiters zich op de pakken zijde. Die zullen wel zooveel opbrengen dat alle vijf roo vers kunnen gaan rentenieren in een der stadjes rond de woestijn. In de auto hebben Gerrit, Dicky en Dirkje alles gezien. Gerrit moppert hevig in zichzelf. „Zullen we toelaten, dat die schurken alles weg stelen?" vraagt hij zich af. En zijn antwoord is: „Nooit," Dus draait hij zich om en commandeert: „Vol gas. Recht er op in, zoo gauw mogelijk 1"

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12