WAT IN 5 JAAR VERDWEEN. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers HET GEHEIM VAN SUCCES HOE IK KAMPIOEN BEN GEWORDEN. SPORT EN SPEL WIMBLEDON. MOTORSPORT. De F. T. Races te Assen. De vier laatste dames. Voor Dames. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 2 JULI 1930 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 DOOR H. TIMMER. (Kampioen van Nederland) In de serie artikelen onder dezen titel is in ons nummer van 1 Juli reeds een bijdrage verschenen van: Mrs. Helen WillsMoody (Amerika). Na heden zullen nog volgen: FrU Cilly Aussem (Duitschland). Sen. Lili de Alvarez (Spanje). Mrs. Mc. Ilquham (Engeland). Deze huizen in de Lange Veerstraat zijn door de gemeente aangekocht voor de ver breeding van de Damstraat. Juist Maandag was hier de slooper aan het werk. Het mo derne verkeer stelt zijn eischen! Gelukkig zijn er nog meer van deze gevels in deze stad. Toch blijkt uit dit overzichtje dat er in die 5 jaar weer heel wat verdwenen is, wat wij liever behouden hadden. LAWNTENNIS. De gestadige vernieuwing van het stadsbeeld. Vijf jaar geleden, gaven wij een serie ge- illustreerde artikelen „Oud-Haarlem. Wat gespaard bleef", welke artikelen later in boekjes verzameld voor onze abonnés koste loos verkrijgbaar gesteld werden. Nu wij die boekjes nog eens doorbladerden bleek ons, dat in den loop van die 4 jaar weer heel wat gesloopt is. Dit toont duidelijk aan, dat het stadsbeeld gestadig wordt ver nieuwd. Het vroegere Visschershofje. Het vroegere Visschershofje op den hoek van het Spaarne en den Burgwal, een van de mooiste oude plekjes uit de oude stad, is een jaar geleden door bouwvalligheid ingestort. Als het niet uit zichzelf bezweken zou zijn, zou het nu afgebroken worden, omdat op die plaats de nieuwe brug over het Spaarne komt. Het is wel jammer dat zulke aardige punt jes verdwijnen, maar alleen hetgeen absolute waarde heeft kan beschermd en voor het na geslacht bewaard blijven. Zoo zullen in verband met het bouwen van die nieuwe brug ook wel de mooie oude pakhuizen opgeofferd moeten worden die achter de ■perceelen in de Spaarnwouderstraat liggen en die nu oorzaak zijn dat de Houtmarkt niet iangs het Spaarne doorloopt. VOOR DE ZESDE MAAL Zaterdag a.s. 5 Juli zullen op het traject De Haar, Hooghalen, Laaghalen, de Haar, in de buurt van Assen weer de jaarlijksche races worden gehouden, in 192i voor het eerst ver reden en genoemd naar dc soortgelijke races, die telken jare op het Engelsche eilandje Man plaats vinden, de Tourist Trophy Races. In hoeverre deze benaming juist kan zijn voor races, waarin slechts doorgefourneerde renners en zeker niet touristen met de tro feeën gaan strijken, zullen wij nu maar in het midden laten, want wat doet de naam ertoe. Dat deze races zich na het overwinnen van eindelooze moeilijkheden door de wakke re organisatoren van de Motorclub Assen en Omstreken tot het grootste evenement van de Nederlandsche motorsport hebben ontwik keld, is een feit van veel meer belang. Wij behoeven bij die moeilijkheden eigen lijk niet lang -stil te staan, zc lagen te zeer voor de hand in een land, waar motorwed strijden op den weg verboden zijn (en laat ons eraan toevoegen niet zonder reden) en waar de wegen meest in deplorabelen toe stand verkeerden. Maar de genoemde motor club is er langzamerhand, toen de vergun ning voor deze races eenmaal was verkregen, ook in geslaagd om de medewerking van alle betrokken autoriteiten te verkrijgen en de wegen en entourage van het heele geval aan merkelijk te verbeteren. De eerste jaren is er veel leergeld betaald, sinds eenige jaren echter staan deze T. T. races ook in het bui tenland bekend om haar voorbeeldige orga nisatie, hetgeen zich afspiegelt in de steeds groeiende deelneming. Aanvankelijk is men voorzichtig begonnen met uitsluitend nationale inschrijvingen en in 1925 kwamen 35 deelnemers. Ook in 1926 was de strijd nog nationaal cn kwamen 59 renners in de verschillende nummers aan den start. Het jaar daarop voelde men zich sterk genoeg in ervaring om ook de vreem delingen uit te noodigen en weer waren er 59 renners, die elkaar de overwinningen be twistten. Stanley Woods, de geduchte Ier, liet toen eens zien wat rijden was. op het hem onbekende terrein. Er waren ook rijders uit België. Italië en Duitschland. Sindsdien is het hard crescendo gegaan en nu staat de Nederlandsche T. T. stellig wat internationale deelname betreft, gelijk met welke an dene wedstrijden in het buiten land ook. Telken jare wordt het aantal deel nemers grooter, dc strijd heviger. De aller beste representanten uit tal van landen da veren over het ruim 17 K.M. lange circuit en. ook de publieke belangstelling groeit steeds. De races, die a.s. Zaterdag aanvangen be loven alles van de vorige Jaren in de scha duw te stellen omdat de inschrijvingen met stelligheid doen verwachten, dat daar in Drente dc revanche van de T. T. races op het eiland Man zal worden uitgevochten. En tal van rijders van andere nationaliteit, die in Engeland niet tegenwoordig waren, zullen hier kunnen toonen, of zij thans tegen de er kende meesters op het motorrijwiel, de Engelschen. zijn opgewassen. De gebruikelijke categorieën, verdeeld naar cylinderinhoud, zullen natuurlijk weer afzon derlijk verreden worden over afstanden va- rieerende van 12 ronden of 207 K.M. tot 13 ronden of 311.4 KM. En de Nederlandsche rijders als v. Hamersveld, Dom (die het vorig jaar zoo schitterend reed), v. Wijngaarden, Moos, Langmuur, v. Dinter, Vermaak, v. Ke- tem en vele anderen, zullen in deze wed-, strijden tevens om de Nederlandsche kam pioenstitels strijden. Het zal heet toegaan hij Assen, WIELRIJDEN DE TOUR DE FRANCE. Heden begint de Tour de France, de lang ste en zwaarste wegwedstrijd ter wereld. De start is te Parijs; op 27 Juli zullen de rennera voor de 24ste maal de 5000 K M. hebben vol bracht en de finish, die natuurlijk te Parijs is. binnenstuiven. Duitschland neemt voor het eerst aan den Tour deel. Behalve de acht rijders van leder land nemen nog 40 toeristen van 1929 deel en jroorte 20 nieuwelingen. Door deze wijziging Een schilderachtig plekje 'aan de Bakenes- sergracht dat verdween. Dit was de achterkant van een der huizen aan de Jansstraat. De uitgebouwde kamer gaf uitzicht op de Bakenessergracht en de Nieuwe Gracht. Bijzondere oudheidkundige waarde had het huisje niet, maar het was wel een staaltje van de intieme 17de eeuwsche •bouwwijze. Daarom was het toch jammer dat •het moest worden opgeofferd, maar de Nuts- spaanbank had den grond noodig voor haar nieuwe gebouw. voel, maar ga me nooit te bulten. Naar mijn meening zijn tennis en andere spelen alleen bedoeld als amusement en daarom zal een groot deel van het genoegen verloren gaan, wanneer men vóór het spel nog aan allerlei regels moet denken. Bovendien geloof ik niet dat de „gemiddelde mensch" zoo goed kan spelen, als hij altijd in serieuze training is; het is zelfs mogelijk dat 't hem zenuwachtig maakt, wanneer hij het tennisveld betreedt. Dit Is een frag- ment van de oude bierbrouwerij het *m|jl il'ijF Scheepje, aan de Oostvest. Vroeger waren er in onze stad zeer veel bier- brouwerijen. Een der ijl' bekendste was het Scheepje aan de Houtmarkt, waarvan ^e achterkant uit- kwam op de Oostvest De eigenaar bekleed- ||g de zelfs 't ambt van sc'hoüt. In den gevel van- het vroegere woonhuis op de Houtmarkt vindt men nog een steen waaronder te lezen staat „Godt bewaert het Schip". Vroeger De oude bierbrouwerij was 't inwendige van het Scheepje. dit huis een bijzon der fraaie oud-Hol- landsohe kamer, geheel in stijl met betimme ring, schouw, enz., maar dit is jaren geleden verkocht en naar elders overgebracht. Dit oude woonhuis is vrijwel het eenige oude dat op de Houtmarkt overgebleven is. Toch biedt ook nu nog de gebogen huizenrij aan de overzijde van het Spaarne, met de mooie Amsterdamsche poort op den achter grond1, nog veel bekoorlijks. De vroegere brouwerij-gebouwen aan de Oostvest, waarin tijdens de oorlogsjaren dis tributie-magazijnen gevestigd waren, zijn eenige jaren geleden onder sloopershanden gevallen. Er zijn nu andere pakhuizen voor in de plaats gekomen, wel moderner, maar helaas niet zoo schilderachtig! Jaren geleden is door tennisspelers en ook door anderen veel gediscus sieerd over de vraag van de be langrijkste factoren, die noodig zijn om een succesvol tennisser te worden. De meeningen, die toen ten beste werden gegeven, waren talr- rijk en van verschillenden aard, maar ik geloof, dat de juiste opvatting toen geuit deze is, dat iedere zoogenaamde ster toch altijd eenig aangeboren talent moet bezit ten. Ik ben het hier persoonlijk geheel en al mee eens; ik geloof niet, dat iemand zonder dit talent het ver zal brengen, hoe nauwgezet hij dan ook overigens moge wezen. Hetzelfde is trouwens van toepassing op andere spelen en ook op de ernstiger bezig heden van het leven. Natuurlijk moet ieder een bij het tennissen zich tot het uiterste in spannen, of hij er aanleg voor heeft of niet. Bovendien moet aan iemand, die voorbe stemd is een goed speler te worden, geleerd worden nauwkeurig te spelen. Men vervalt zonder leiding zoo licht tot slechte gewoon ten. Men zal bijvoorbeeld het racket ver keerd houden of foutieve slagen geven. Er zijn inderdaad een massa valstrikken bij het tennissen. Een goed trainer kan al spoedig .deze fouten er'uit halen en hij kan iemand ook leeren, hoe men een gemakkelijken stijl krijgt een belangrijke factor in het spel. Het is geen genoegen een speler gade te slaan, die er een slechten stijl op na houdt. Bovendien geloof ik, dat 't den speler zelf te veel inspanning kost, wanneer hij op deze wijzespeelt. Men kan buitengewoon ver moeid worden, alleen door het toepassen van verkeerde slagen. De mees?:1 menschen den ken, dat een tennisspeler dan alleen succes heeft, wanneer hij sterk gebouwd is. Daar kan ik het over het algemeen mee eens zijn, ofschoon ik betwijfel of „kracht" alleen een speler ver zal brengen. Uithoudingsvermo gen is in de eerste plaats, wat we werkelijk noodig hebben: want evenals andere spelen vergt ook tennis veel inspanning en daarom een flinke dosis reservekracht. Behalve voorzien van uithoudingsvermo gen, moet men ook „fit", zijn om tennis te spelen en er is een zekere mate van training nooodig om in gezonde lichamelijke conditie uit te komen. Ik leid een normaal bestaan, volg nooit eenige bijzondere oefening en leef ook niet op dieët. Ik drink en rook als ik er behoefte toe ge- Ik ben ongeveer negen of tien Jaar gele den met tennissen begonnen. Ik geloof niet, dat er een bepaalde reden was. waarom ik juist met dit spel begon, behalve dan. dat ik altijd een groote voorliefde voor openlucht spelen heb gehad. Ik heb bijna lederen wed strijd met plezier gespeeld, maar de wed strijden. waar ik de beste herinneringen aan heb, zijn die geweest, welke ik tegen Cochet gespeeld heb. Ik houd meer van den „single" dan van het dubbelspel. Ik denk, dat hefc komt, omdat het dubbelspel moeilijker Ls; tenzij men natuurlijk in de gelegenheid ia geweest met denzelfden partner eenige ma len te oefenen. Ik vind, dat Engeland het heerlijkste land van de wereld is om te tennissen. Geen enkel ander heeft zulke prachtige en zoovele gras- banen. Op het vasteland moeten we altijd op harde banen spelen. In Engeland leeren de Jongens en meisjes het tennissen dikwijls op school, maar de Hollandsche kinderen zijn niet zoo fortuinlijk. Ik vermoed, dat men tennis als niet belangrijk genoeg beschouwt. Er zijn niet vele tennisbanen in Nederland en als we eens in de'gelegenheid zijn een wed strijd te spelen, is het meestal zoo winderig, dat het leveren van een behoorlijke partij vrijwel onmogelijk is. Ik weet wel, dat het ook In Engeland soms erg kan waaien, maar dat is toch niets in vergelijking met ons land. Ik was bij mijn eerste bezoek aan Wimble don zeer onder den indruk, Het is een prach tige gelegenheid, vooral bij mooi weer. Ik ge loof, dat ik bij mijn eersten wedstrijd wat zenuwachtig was, zooals dat bij de meeste spelers het geval ls; en toch was ik al gauw aan de menigte gewend. Ik heb reeds gezegd, dat ik zeer gestéld ben op alle openluchtspelen. Dat is een van de voornaamste redenen, waarom ik geloof, dat men tennissen niet tot eenige bezigheid in het leven moet gaan maken. En wel om deze eene reden: er ls niet genoeg tijd voor. Ik zelf tennis gedurende vijf of zes maanden van het jaar. Gedurende den winter speel ik hockey, terwijl ik ook veel sport in Zwitser land beoefen. In het bijzonder houd ik vecj, van ski-en. Ik weet niet hoe lang ik nog met tennissen' zal voortgaan. Het is voor mij altijd een pret tig tijdverdrijf geweest. Ik vind het niet noodzakelijk lederen wedstrijd al te ernstig op te vatten om de eenvoudige reden, dat spel nu eenmaal spel is en men niet altijd kan blijven spelen. Eens wordt men een dag je ouder. Totnogtoe heb ik het steeds met het grootste genoegen gespeeld cn zoolang als ik me er maar eenlgszins geschikt voor voel, zal ik het blijven voortzetten. In een interview. Pakhuizen aan het Spaarne Kosterswoning bij de Bakenesserkerk Maar al wordt het herbouwd, het is een niet te weerspreken feit, dat het oorspronke* lijke huisje verdwenen is. Een koopman- hecht aan nagemaakt antiek niet veel waarde! Zoo is het ook met herbouwde gebouwen die his torische waarde hebben! Dit was een ty pisch overblijf sel van een oud bouwwerk in de Nobelstraat. Mis schien is het nog een overblijfsel van een oud klooster dat in die omgeving ge staan heeft. De slooper is hiér gekomen om het bovenstuk weg te breken. Het eigenlijke poortje is behou den gebleven en opgenomen in het ni'euwe ge bouw van de Haarlemsche Bankvereeniging. Als onderdeel daarvan doet het wel wat eigen aardig aan. De vraag is zelfs gewettigd of het dan niet beter is om zulke brok stukken maar niet te sparen, omdat zij dan toch geheel hun beteekenis verliezen. Tenslotte plaatsen wij hier een top van een gevel van een perceel in de Lange Veerstraat, waarin vroeger de muziekschool van de Maat schappij tot bevordering der toonkunst ge huisvest was. Deze bouw-wijze is gekomen na de 17e eeuwsche trapgevels. Het is dadelijk te zien, dat achter dien gevel een minder spitse kap aan het oog onttrokken werd. De gebogen lijn is mooi van vorm, vooral de omlijsting van het raam is sierlijk. Oud poortje in de Nobelstraat. kaansche Helen Jacobs. Dit is van de Duit- sche werkelijk een bijzondere prestatie. Tot nu toe was hoogstens Helen Wills zelf in staat haar landgenoote zulk een nederlaag toe te brengen. Een andere mooie prestatie is die van Mme. Mathieu, die Miss Redley met de zelfde cijfers sloeg en ten slotte is ook de zege van de „veterane" op Betty Nuthall nog een onverwacht resultaat. Met dat al heeft Engeland, dat alleen wel tweederde van de deelnemers en deelneemsters in het tourna ment leverde, geen enkele representant(e) meer in de laatste vier, noch bij de heeren, noch bij de dames. En dat in het land bij uitnemendheid voor het spel op grasbanen. Het is wel hard. In het heeren dubbelspel valt nog een zeer heugelijke overwinning te memoreeren van Tilden en Timmer op de Amerikanen Man- gin en Bell. De score werd 75, 86, 62. Zij komen nu tegen Cochet en Brugnon en als ze deze klip weten te omzeilen.Maar dat is nog niet zoo een-twee-drie gedaan, vooral niet nu Cochet zich niet meer druk hoeft te maken over het enkelspel. In het heeren-enkelspel zullen de halve beslissingen nu als volgt worden gespeeld: TildenBorotra. AllisonDoeg. en bij de dames: Helen WillsMme Mathieu Miss RyanFrl. Aussem. Dus als u er met u zelf of uw buurman een gokje op wilt maken HONKBAL HAARLEM—A.M.V.J. De voor hedenavond vastgestelde wedstrijd Haax-lem IAM.V.J. I is uitgesteld tot Woensdag 9 Juli. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dames die gesteld zijn op een goed en degelijk toiletpoeder, maken gaarne gebruik van Purolpoeder dat aangenaam en gezond voor de huid is. Doos met donsje 45 ct. en evenals Purol verkrijgbaar bij Apotheker en Drogisten. Heden: WOENSDAG 2 JULI Gem. Concertzaal. H. O. V. Concert. 8.15 u. Palace: „WolgaWolga". Tooneel: Duo l'Olanda. 8.15 uur. Luxor Theater: „Club no. 77" en „In elke stadeen andere schat". Tooneel: The Bonnes Cy. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De arke van Noach." Tooneel: Hadschi Murat-ensemble. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 3 JULI Juist in deze dagen is è.e aardige kosters* woning naast de Bakenesserkerk in de Vrouwensteeg afgebroken. Maar die zal zoo veel mogelijk in ouden stijl herbouwd worden. Het huisje was bouwvallig geworden. Boven* dien is het gebouw dat naast den toren stond afgebroken, omdat daaraan belangrijke ver zakkingen geconstateerd wérden. De plannen voor den kerkbouw zijn opgemaakt in overleg met Monumentenzorg, zoodat niet gevreesd behoeft te worden, dat dit aardige plekje voor goed verloren is. Dinsdag is te Wimbledon beslist welke vier dames de laatste beide ronden om den eere- prijs in het enkelspel zullen uitvechten. En deze dag is wel een bittere teleurstelling voor de Engelschen geworden. Stel u voor, er waren bij de acht overgebleven dames nog vier Engelsche meiskes, er is er bij de laatste vier geen enkel meer. Zelfs Betty Nuthall die men reeds in den eindstrijd tegen Helen Wills verwachtte te zien, heeft het niet kun nen bolwerken. Dit zijn de vier uitslagen. Helen Wills—Miss Mudford 6—1, 6—2. Miss RyanBetty Nuthall 62. 26, 60. Mme MathieuMiss Redley 62, 61. Frl. AussemMiss Jacobs 62, 6—1. De groote verrassing in deze vier is de klin kende zege van Frl. Aussem, het tengere Duitsche speelstertje, op de sterke Ameri- Cilly Aussem. Gevel in de Lange geerstraat Gem. Concertzaal. H. O. V. Concert. 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen. I Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan- I dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5