BUITENLAND Admiraal Lord Beatty tegen de Londensche Vlootovereenkomst. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 2 JULI 1930 In de bepalingen is het uitgesloten, dat de concurrentie der verschillende industrieën van invloed kan zijn op den sportleven uit slag der race De etapes zijn verkort, de totale afstand is eveneens kleiner geworden. De vijf landen, (Frankrijk, België, Italië, Spanje en Duitschland) hebben een zoo sterk mogelijke ploeg samengesteld. Het lijstje van de winnaars ziet er als volgt uit: 1903: Garin (Frankrijk). 1904: Cornet (Frankrijk), 1905: Trousscller (Frankrijk). 1906: Pottier (Frankrijk). 1907: Petit Breton (Frankrijk). 1908: Petit Breton 'Frankrijk). 1909: Faber (Luxemburg). 1910: Lapize (Frankrijk). 1911: Garragou (Frankrijk). 1912: Defray (België). 1913: Thys (België). 1914: Thys (België). 1919: Lambot 'België). 1920: Thys (België). 1921: Sc leur (België). 1922: Lambot (België). 1923: Pelissler (Frankrijk). 1924: Bottecchia (Italië). 1925: Bottecchia 'Italië). 1926: L. Buysse (België). 1927: N. Frantz (Luxemburg). 1928: N. Frantz (Luxemburg). 1929: Dewaele (België). CRICKET. AUSTRALIë WINT DE TWEEDE TEST. Met zeven wickets. De Australiërs hebben Dinsdag den twee den toetswcdstrijd in een overwinning weten om te zetten en niemand zal na hun presta ties van Zaterdag en Maandag durven be weren. dat ze dit niet ten volle verdiend hebben. Nadat Australië Maandag op 729 voor 6 had gesloten, maakten, zooals we reeds meldden, de Engelschen nog 98 voor 2 en Dinsdag zetten zij hun tweede innings voort, blijkbaar zeer onder den indruk van het door de Australiërs vertoonde spel. De helden van deze innings werden aanvoerder Chapman die het tot 121 bracht en de Australische bowler Grimmett die niet min der dan 6 wickets inpikte voor 187 runs. 3-Iet Engelsche totaal werd 375, waarvan ook Allen met 57 en Duleepsliinji met 48 nog flinke scores maakten. Toen <0* afgeloopen was stond Australië voor de zeer eenvoudige taak om 72 runs te maken voor de overwinning. Woodïull en McCabe zorgden hier voornamelijk voor, door resp. met 26 en 25 niet uit te blijven. Ponsford werd op 14 gebowled door Robins en Bradman na het soren van 1 run gevangen door Chapman op het bowlen van Tate. Deze satisfactie hadden de Engelschen althans nog, dat de twee geduclitste Australische batsmen gauw ingerekend werden. De traditie, dat Engeland geen toets- wedstrijd op Lord's kan winnen is dus be stendigd. Nóg altijd is dit niet gebeurd. Een andere, veel jongere traditie is gebroken, namelijk dat Chapman als aanvoerdoer nog nooit een testmatch heeft verloren. Wel ver loren de Engelschen een der wedstrijden In Australië twee Jaar geleden, maar in dien strijd trad Chapman door een verwonding toevallig juist niét als aanvoerder op. Het is nu maar de vraag wat Chapman met zijn stokoud talis manpetje zal doen. Het heeft niet geholpen ditmaal, behalve dan, dat'hij zelf in dezen geheelen wedstrijd zich schit terend heeft geweerd. De toetswedstrljden winnen door dit niet verwachte resultaat zeer aan Interesse. LAWNTENNIS. STOOP'S TOURNAMENT. De uitslagen van Dinsdag zijn: Hecrenenkel, 2c ronde: Bakker slaat v. d. Woyden 64, 63. 3c ronde: De Ruiter slaat Ir. de Kamper 7—5, 63, Roelant slaat v. d. Stadt 64, 57, 64. Stoel slaat Klok 64, 63. Damesenkcl, 2e ronde: mevr. Kuhn slaat inej. v. d. Maar 6—3. 61. Mej. v. d. Stadt slaat mej. Grimberg 62, 75, mej. Huls hof f slaat mej. Renses 62, 62. 3c ronde: mej. Over de Linden slaat mevr. Spruyt 6—1, 6—4. Gemengddubbel: 2e ronde: Mej. Veen- hoven en Dux slaan mej. Dr. ten Broeke en Boskamp 75, 46, 61. Mej. v. d. Stadt en Kotte slaan mevr. en heer v. d. Klashorst 6—3, 6—2. Hecrendubbel: le ronde: Dr. Eysvogel en Roelant slaan K. Aanstoot en v. Hezel 63. 6—4. Damesdubbel: lc ronde: mej. v. d. Stadt en mevr. Eysvogel 4—6, 7—5 ,6—2. Mej. Renses en mej. Over de Linden slaan mevr. Bölger en mej. v. Laar 6—2, &—3. DAMMEN. NEDERL. DAMBOND. Dinsdag vergaderde het Bestuur van den Ned. Dambond te Amsterdam. Volgens mededeellng van den secretaris is Kampen toegetreden tot den Bond, terwijl nog met verschillende vereeniglngen in Zee land en NoordHolland onderhandelingen over toetreding worden gevoerd. Op de in Utrecht gehouden algemeene ver gadering werd op voorstel van het bestuur besloten tot het samenstellen van een reor ganisatie-commissie tot het ontwerpen van voorstellen van wijziging in statuten, huis houdelijk- en wedstrijdregVment. Verschillende vooraanstaande personen in den Bond zullen daartoe worden ultgenoodigd De competitie 1930—'31 zal op dezelfde wijze als gewoonlijk plaats hebben. Zoo moge lijk zuilen eventueel voor te stellen wijzigin gen in het Wedstrijdreglement van de reor ganisatie-commissie ten opzichte van het uit» komen met twee tientallen in dezelfde klasse voor eenzelfde vereeniging direct worden toe» gepast. De meosterwedstrljd 1930 zal ook dit jaar op dezelfde wijze georganiseerd worden als vioeger. De voorwedstrijden kunnen direct beginnen, teneinde in September met den eigenlijken wedstrijd te kunnen beginnen. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DACLUB. De uitslagen van de voortgezette wedstrij den om de clubkampioenschappen 1929-1930 der Haarl. Damclub, luiden Hoofdklasse: J. C. van Waard remise met J. van Steenwijk; J. van Loolj wint van J. P. van. Eijk. De partij Van EngelenGreeuw werd afgebroken. Tweede klasse: J. v. d. Giessen wint van J. Balk. Derde klasse: J. v. d. Kodde wint van B. Henneke. OM DEN „VADERLAND";BEKER. Voor de demifinale van het tournooi om den „Vaderland"-beker speelden te Rotterdam de Damvereeniging „Constant" (Rotterdam) tegen de Damvereeniging „Mutua Delectatio" Cs Gravenhage). De voori. uitslag is 95 in 't voordeeel van „Constant", trwijl de eind uitslag vermoedelijk 128 zal worden. Hierdoor plaatste „Constant" zich in de finale, terwijl „Mutua Delectatio" in de ver- liezersronde om den 3den prijs za> spelen. De afdeeling Zuid is hiermede uitgespeeld. In de afdeeling Noord moet het Residentie Damgenootschap nog een beslissingswedstrijd speeln tegen de Damclub „Haarlem". De win naar dezer ontmoeting komt in de demi finale uit tegen „Gezellig Samenzijn" uit Amsterdam. De winnaar van den wedstrijd R.D.G.-Dam» club Haarlem tegen „Gezellig Samenzijn" komt in de finale uit tegen „Constant" ter wijl de verliezer om den 3den prijs zal spelen tegen „Mutua Delectatio" Cs Gravenhage). ZWEMMEN. ZWEMCLUB „HAARLEM". Zaterdag 5 Juli vertrekken, zooals we reeds eerder mededeelden de „Haarlem"-leden J. v. Hemsbergen, S. A. Liezenberg, C. Zee man en C. v. Ellinckhuizen met hun trainer den heer J. Veldhoff, naar België, om in den 1.6en internationalen afstandswedstrlj d Dam- me-Brugge op uitnoodiging. mede te dingen naar den Rust-Roest-beker. Deze wisselbeker wordt, bulten de per soonlijke prijzen, toegekend aan de vereeni ging, die in bovengenoemden wedstrijd, met drie van haar leden de beste prestaties le vert. De zwemclub .Haarlem" is de eerste Ne- derlandsche vereeniging, die in clubverband aan dezen strijd deelneemt. Jaarlijks zijn daar vele buitenlandsche ver- eenigingen vertegenwoordigd, waardoor deze wedstrijd een groote vermaardheid heeft ge kregen en tot de voornaamste Europeesche afstandswedstrijden gerekend wordt. Aan de training der zwemmers is groote zorg besteed. Reeds gedurende de winter maanden werd daarmede in Stoop's bad be gonnen. Later kreeg „Haarlem" door de spor tieve bemiddeling der Halfwegsche Zwem- vereeniging te Halfweg de beschikking over een mooie oefenbaan van pl.m. 600 M. Hier werd de training met grooten ijver voortge zet. De deelnemers zijn momenteel in goede conditie. WATERPOLO. H. D. Z,ZIGNEA (1—0). Dinsdagavond werd in de zweminrichting van de A. M. V. J. te Amsterdam bovenge noemde competitiewedstrijd gespeeld. De partijen stelden zich als volgt op: H. D. Z.; P. M. Slag, M. Slag. R. Rijke, F. de Dood, H. Steysel, A. Hartsma, J. Hartman. Zignea: M. Bannink, B. Venema, R. van Spaendonck, B. Witkamp, H. v. Abs, P. Metz, D. Roos. Het grootste gedeelte van den wedstrijd werd op de Zignea.-helft gespeeld; de Haar- lemsche voorhoede heeft weinig gelegenheid tot schieten gehad. In de eerste helft werd door mej. Steysel gedoelpunt; ze had den bal echter opgewacht binnen de 2 M. lijn Dit doelpunt werd dus ongeldig verklaard en mej. Steysel uit het water gestuurd. Even later volgde mej. Metz haar wegens zwemmen na het fluitsignaal, zoodat met zes tegen zes verder gespeeld werd. H.D Z. wist toen spoedig te scoren (10). Met volledige partijen werd weer verder gespeeld. In de tweede helft bleef de stand onge» wijzigd. Er werden gevaarlijke aanvallen op het Zignea-doel ondernomen, doch zonder resultaat, wat voor een groot deel te danken was aan het uitstekende keepen van mej. Roos. DE TELEFOON. HET GAAT VLUG GENOEG! Bij de rondvraag van de laatste algemeene vergadering van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur is door den afgevaardig de der afdeeling Oegstgeest en Omstreken de opmerking gemaakt, dat telefoongesprekken uit de netten Haarlem, Leiden en andere in de bloembollenstreek gelegen netten na de invoering van het gesprekkentarief als inter lokale gesprekken worden beschouwd, het geen vertraging in de totstandkoming der verbindingen met zich brengt. Naar aanleiding van deze opmerking heeft het hoofdbestuur zich schriftelijk tot het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie gewend om op verbetering aan te dringen. De directeur-generaal van de P. T. en T. heeft evenwel het volgende geantwoord: „De te Lelden inkomende gesprekken van aangeslotenen te Llsse, Hillegom, Noordwij - kerhout en Sassenheim worden als regel op de locale telefoonposten te Leiden afgewik keld. Blijkens een ingesteld onderzoek komen deze gesprekken, behoudens in de gevallen, dat de opgeroepenen in gesprek bevonden worden, gemiddeld binnen 1 a 2 minuten tot stand. De gemiddelde vertraging van de uitgaan de gesprekken van Leiden met de in lid 2 genoemde kantoren bedraagt 3 minuten. Hoewel deze gesprekken vóór 1 Januari 1930 waarschijnlijk iets vlugger werden tot stand gebracht dan thans, voldoet naar mijne mee ning de tegenwoordige afwikkeling van dit telefoonverkeer aan redelijke eischen. Het aantal uitgaande gesprekken van Leiden met de in het net Lisse gelegen kantoren is trou wens te gering, nl. pl.m. 40 per dag, om voor de afwikkeling van deze gesprekken een af zonderlijke telefoonpost te bezetten. Ook de gesprekken van Haarlem met de meergenoemde kantoren en omgekeerd on dervinden nagenoeg geen vertraging. Zooais u bekend is worden de van Haar lem uitgaande gesprekken voor het net- Lisse op telefoonnummer 15270 aangevraagd, hetgeen tengevolge heeft, dat ze met voor rang boven andere interlocale gesprekken worden afgewikkeld". VEREENIGING NEDERLANDSCH FABRIKAAT. JAARVERGADERING. De afdeeling Haarlem en Omstreken van bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag avond in een der zalen van restaurant Brink- mann haar jaarvergadering, welke werd ge leid door den secretaris, den heer H. P. Dei- num als waarnemend voorzitter. Aan de nagedachtenis van den heer A. J. J. Beynes, den overleden voorzitter der afdee ling, werden eenige waardeerende woorden gewijd. Ook werd herdacht de heer J. C. Peere boom, die in vroeger tijd een zeer ijverig be stuurslid der afdeeling is geweest. Vervolgens gaf de heer Deinum een over zicht van hetgeen in de laatste jaren onder het voorzitterschap van den heer Beynes door de afdeeling werd verricht. De afdee ling nam gedurende de periode 1925/29 be langrijk in aantal leden toe. Er werd op gewezen, dat een afdeeling niet altijd in de gelegenheid is ieder jaar even actief te zijn; dat er niettemin door het algemeen secretariaat in Den Haag geregeld hard wordt gewerkt het doel der vereeniging naderbij te komen en dat allen die lid der vereeniging zijn alleen daardoor al aan de bereiking van dat doel medewerken. De vereeniging Nederlandsch Fabrikaat is niet in het bijzonder een fabrikantenvereeni- ging, wat door velen nog wel eens wordt ver ondersteld, al verdient zij. natuurlijk den steun van vele fabrikanten, doch het is een bond voor allen, van de eenvoudigste huis vrouw tot aan den grootsten fabrikant. Het geldt hier om het zoo eens te noemen, een vorm van protectie van in Nederland ver vaardigde goederen, waartegen ook de meest overtuigende vrijhandelaar geen bezwaar kan hebben. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren G. J. Droste, ir. M. Voorzanger, directeur van de Hoogere Handelsschool en J. A. van Daalen, directeur van de Haarl. Bankvereeniging. De rekening en verantwoording van de penningmeesteresse Jonkvr. C. van der Wijck werd nagezien door een daartoe benoemde commissie en accoord bevonden. Aan jkvr. Van der Wijck werd hartelijk dank gebracht voor het door haar zoo correct gevoerde gel delijk beheer. In de op deze algemeene vergadering ge volgde bestuursvergadering werden de func ties opnieuw verdeeld. Ht bestuur is thans als volgt samengesteld: H. P. Delnum, voorzitter; J. A. van Daalen secretaris; Jkvr. C. van der Wijck, penning meesteresse; mevr. N. Levenkamp-Planten; G. J. Droste; P. J. M. van Tetering, ir. M. Voorzanger. Een werkprogram voor het seizoen 1930/31 werd besproken en vastgesteld. FEESTEN KONINGINNEDAG. DE AUBADE. Als vorige jaren zal weer door de school kinderen op den verjaardag van H. M. de Koningin voor 't stadhuis een aubade wor den gebracht. Ditmaal zal ze staan onder leiding van den heer Richard van der Harst, hoofd der openb. school in de Schoter straat. Gezongen zullen worden: a. Wilhelmus; b. Mijn Nederland (Waar de blanke top der duinen); c. Een Scheepje; d. Naar buiten (Op nu makkers); e. Naar Zee (Ferme jon gens wakkre knapen); f. Wien Neerlandsch bloed. UIT HET TAXIBEDRIJF. Geen wijzigingen in het tarief. In het begin van dit Jaar werd op een gehouden vergadering ten stadhuize tus- schen vertegenwoordigers van het gemeente bestuur en de ondernemers in het taxibedrijf overeengekomen dat laatstgenoemden vóór 1 Juli 1930 zouden komen met voorstellen tot wijziging der tarieven en de arbeidsvoor waarden. Naar wij thans vernemen hebben de on dernemers van deze gelegenheid geen ge bruik gemaakt, en zijn door hen geen voor stellen tot wijziging van het tarief bij het gemeentebestuur ingediend. VERDUISTERING. Op verzoek van den Commissaris van Po litie te Haarlem is te Utrecht aangehouden de 25-jarige winkelbediende E. V.. wonende te Utrecht, die verdacht wordt zich te heb ben schuldig gemaakt aan verduistering van f 35 ten nadeele van een inwoner van Haar lem. Hij is aan de Justitie overgeleverd. TECHNISCH EN OPZICHTHOUDEND PERSONEEL. Reeds eenigen tijd waren hier ter stede eenige verspreide leden van den Algemeenen Bond van Technisch en Opzichthoüdend Personeel. Door uitbreiding van het ledental is het thans mogen gelukken een afdeeling van dezen bond op te richten, welke op Woensdag 9 Juli a.s. een vergadering zal be leggen. DE ACTIE DER BAKKERSGEZELLEN. Door de afdeeling Haarlem van den Alg. Nederlandschen Bak kersgeze 11 enbond wordt Donderdag in het Blauwe Kruis een leden vergadering gehouden ter bespreking van de te nemen maatregelen tegen het eenheids front van patroons en overige gezellenbon- den. Door den bondsvoorzitter A. Hillebregt wordt het onderwerp „Bespreking Actie Col lectief Contract" behandeld. MEETING VOOR GEHEEL ONTHOUDING. Door de samenwerkende organisaties van geheelonthouders hier ter stede (nl. de I.O.G.T., de N. V. en S. O. V.) is besloten om gezamenlijk deel te nemen aan de povinclale meeting voor geheelonthouding en plaatse lijke keuze, welke op Zondag 13 Juli te Hello zal worden gehouden. Aan de meeting zal een optocht met muziek vooraf gaan. welke zal worden opgesteld op het Waagplein te Alkmaar. Als sprekers zullen optreden Ds. Bakker uit Amsterdam en J. v. d. Berg uit Deventer. De deelnemers zullen zich op het Kennemerplotn te half negen verzamelen. De laatste berichten uit Britsch-Indië. De gang van zaken in Sovjet Rusland. Weer een overwinning voor Tardieu. Lord Beatty valt het Vloot' verdrag aan LONDEN, 1 Juli (V.D.) In het Hooger- huis heeft Lord Beatty het woord gevoerd over het vlootverdrag, voortvloeiende uit de beraadslagingen der jongste vlootconferentie. Hij besprak de positie van Engeland als zee varende mogendheid en zeide, dat de Ver- eenigde Staten als gevolg van het verdrag hun kruisertonnage met 233.000 ton uit breiden. Japan breidt de kruisertonnage met 10 pet. uit ofwel 40.000 ton. Frankrijk en Italië werd in geen enkel opzicht beper king opgelegd. Frankrijk zal de beschik king hebben over 12 kruisers van 10.000 ton en Italië zal bij dit land zeker niet achter blijven. De vermindering van ons eigen krul- serprogram aldus spr. van 70 op 50 is een van de verklaarbaarste dingen van dezen tijd. Spr. critiseerde de regeling volgens welke de Engelsche oorlogsschepen een levensduur van 20 jaar zullen hebben, terwijl deze voor de buitenlandsche bodems slechts 16 jaar bedraagt. Met betrekking tot de Singapore-basis zei- de Lord Beatty dat deze aangelegenheid nog niet van de baan is.è Zonder deze zou Enge land echter onmogelijk in staat zijn zich in het Verre Oosten en Indië te verdedigen. In 1933 zal Frankrijk waarschijnlijk duik- booten en -flottille-guicies van 2200 tot 2500 ton bezitten met 5.5 inch geschut, terwijl wij aldus spr. slechts bodems van 1050 ton zullen hebben met 4.7 inch-kanonnen. Dit zal eveneens op de torpedojagers van toepassing zijn. Admiraal Jelllcoe sloot zich geheel aan bij hetgeen Beatty verklaard had. Lord Par- moor, anwoordende namens de regeering, zei- de dat deze regeering evenals elke andere nauwlettend acht slaat op de belangen van de veiligheid des lands. De arrestatie van Nehroe. LONDEN. 1 Juli. (N. T. A.) De Britsch- Indische autoriteiten publiceeren een verkla ring over de door haar gelaste ontbinding van bet uitvoerend comité van de Indische nationalistische partij. De maatregel wordt hierin een rechtstreeksch gevolg genoemd van de werkzaamheid der nationalisten. De actie van het comité heeft duidelijk getoond dat de regeering van Britsch-Indië door een revolutie ten val moest worden gebracht. Daarom kan de regeering het drijven der nationalisten niet langer lijdelijk aanzien. Ook alle plaatselijke jeugdorganisaties der Indische nationalisten zijn door de regeering verboden. LONDEN, 1 Juli. (N. T. A.) De correspon dent van de „Times" te Simla zegt over de arrestatie van Motilal Nehroe en de offi- cieele verklaring van het hoofdkwartier dat het al-Indische congres te Allahabad een onwettige vereeniging is o.a. dat dit bericht een beslissende en hoogst ernstige wending in den huidigen toestand beteekent. Het komt neer op een oorlogsverklaring aan het nationalistische congres en op de gevangen neming van zijn plaatsvervangende^ opper bevelhebber. Afgewacht moet worden, welke uitwerking de stap der autoriteiten in de naaste toekomst zal hebben. Het is een ver ontrustend feit, dat in de Poentsjab en el ders in Indië verboden vereenlgingen onder een anderen naam weder optreden. De redevoeringen der laatste weken van Nehroe, waarin deze zich geen beperkingen oplegde, lieten den autoriteiten geen andere keus dan hem te arresteeren maar hij was de laatste zich nog in vrijheid bevindende lei der dien men geschikt kon achten als be middelaar op te treden en het congres weer tot rede te brengen. Met zijn arrestatie is deze hoop verdwenen. De correspondent van de „Daily Herald" te Bombay zegt, dat het besluit der regeering om Motilal Nehroe te arresteeren als een tee- ken wordt opgevat, dat de autoriteiten de beweging willen onderdrukken voor zij met de leiders van het congres over een regeling onderhandelen. Maar bij de in Indië heer- schende stemming moet worden gevreesd dat deze stap de tegenovergestelde werking heeft en de gematigden en bloc naar het kamp van het congres zal drijven. Nehru veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf. LONDEN, 1 Juli (VXi.l Uit Allahabad wordt gemeld, dat Pandit Motilal Nehru en Dr. Syed Mahmud, resp. voorzitter en secre taris van de werk-commissie van het Al- Indlsch Nationaal Congres, twee der laatst overgebleven leiders der Indische Onafhan kelijkheidsbeweging, zijn veroordeeld tot ieder zes maanden gevangenisstraf. Het Nederlandsche antwoord aan Briand. PARIJS, 1 Juli (B.T.A.) Het antwoord van de Nederlandsche regeerlng op het me morandum van Briand betreffende de orga nisatie en het regiem van een Europeesche bondsunie is aan den gezant van Frankrijk te Den Haag overhandigd. Het zal onverwijld worden gepubliceerd. Nachtzitting van de Fransche Kamer. PARIJS, 1 Juli. Na een langdurige nach telijke zitting hebben de Fransche Kamer en Senaat de suppletoire craiieten goede- keurd en wel de Kamer met 465 tegen 123 en de Senaat met 265 tegen 17 stemmen. In den loop van de Kamerzitting verkreeg Tardieu met 324 tegen 265 stemmen een votum van vertrouwen bij de stemming over een voorstel tot het toekennen van vergoe dingen aan slachtoffers van den oorlog, waar door de uitgaven met 155 millloen verhoogd zouden zijn en tegen welk voorstel de re» geering zich had verzet. Een rapport van Stalin. Volgens officieele berichten over den loop van de namiddagzitting van het Congres der Communistische Partij in Rusland op 29 Juni hebben de leiders van de rechtsche oppositie Tomski en Rykow in deze zitting verklaringen afgelegd, die een algeheele on- 1 derwerping aan de beginselen van de meer» derheid in de partij beteeken en, aldus heb Hbld. Beiden erkenden de noodzakelijkheid van eenheid in de partij. Zij erkenden fouten te hebben gemaakt en verklaarden dat zij bereid zijn de gevolgen van hun fouten te dragen. Het politieke rapport, dat Stalin aan het communistische congres heeft uitgebracht en vijf uur lang de aandacht der hoorders vroeg, behandelde talrijke onderwerpen, zoo» wel economische als politieke. Stalin eischbe dat met groote vastberaden heid zou voortgegaan worden de Sovjet-Unio te industriallseeren en den landbouw te col- lectiviseeiren. Ten aanzien van den toestand in den land bouw noemde hij de snelle groei van het aan tal groote bedrijven een gunstige factor, even eens de buitengewone vooruitgang, die bij de collectieve bedrijven geconstateerd kon wor den. Voorts de toeneming van den graanoogst die dit jaar meer dan 15 pet. beter zal zijn, dan die van 1929. Stalin gaf toe, dat er sedert het vorige jaar een geweldige vermindering van de levende have was, n.l. ongeveer negen procent van de paarden en veertig procent van de varkens, een omstandigheid, die veel verklaart ten opzichte van de moeilijkheden met de voedsel» voorziening en het gebrek aan brondtsof- fen. Sprekende over de bolsjewistische propagan da merkt Stalin op, dat er geen landen waren, die zich meer tegen het bolsjewisme wapenden dan China, Indië en Indo»China. Desalniettemin zal het boljewisme door groeien, omdat de omstandigheden daarvoor gunstig waren. DE „ALGEMEENHEID" VAN RADIO-BEURSBERICHTEN. DE ZAAK OPNIEUW IN DE PROGRAMMACOMMISSIE. De heeren M. S. Vaz Dias, dir-ecteur van het persbureau M. S. Vaz Dias te Amster- i dam en mr. J. F. E. Beünfante, secretaris van j de directie van dat persbureau, hebben Dins dagavond naar aanleiding van het besluit van de programmacommissie inzake de „al- c gemeenheid" van beursberichten, een on- i derhoud gehad met den heer E. P. Weber, secretaris van den Radioraad. Deze heeren r hebben den heer Weber hun bezwaren tegen die beslissing kenbaar gemaakt, en ver- c klaart, dat zij dit ingrijpen van de commissie beschouwden als een censuur op de perabe- j richten Zij zetten voorts uiteen, dat vele tiendui zenden in den lande, vooral onder de land- en tuinbouwende bevolking naar de ver- schillende koersen der stapelartikelen luiste- ren, omdat hun belangen ten muwste daar bij zijn betrokken, terwijl ook tal van parti culieren, bankiers enz. hun belangen heb ben bij, het vernemen van de beursnoteerin- gen uit New-York. De heer Weber verklaar de, dat hij na deze uiteenzettingen inder daad de zaak in een ander licht zag en deelde mede, dat hij in de vergadering van a.s. Donderdag de quaestie opnieuw aan de programmacommissie zal voorleggen. HET WETSONTWEP „AMSTER. - DAM-RIJNVERBINDING", DE KONINGIN ZAL IN NOORWEGEN TEEKENEN. De Tel. weet te melden, dat thans het g wetsontwerp in zake verbinding van Am sterdam met den Rijn per koerier aan H.M. j, de Koningin, die zich, naar men weet, in Noorwegen bevindt, is opgezonden met ver- zoek tot teekening. UIT DE STAATSCOURANT, d ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. Is aan M. Vaz Dias. zich noe- mende en schrijvende M. S. Vaz Dias, direc- teur van het persbureau M. S. Vaz Dias te Amsterdam vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van officier in de orde van de Kroon van Roemenië; en aan J. Da Silva zich noemende en schrijvende Jul. J. Da Silva, mede-directeur van dit persbureau van de versierselen van ridder in de orde van de Kroon van België. DE „WITTE DE WITH" UIT CURASAO VERTROKKEN. d H.M.'s torpedoboot jager „Witte de With" g is Dinsdag uit Willemstad naar Holland vertrokken. y

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6