Ue/tkajd&& Catfe Ttoi/i STADSNIEUWS PROVINCIALE STATEN GERRY RICKEBERG HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG JULI 1S30 MIDDAGZITTING VAN DINSDAG. Hamerstukken. Aan de orde is na de pauze het voorstel tot het verleenen van een subsidie van 1000 aan de Centrale Vereeniging ter be hartiging van de belangen van zenuw- en zielszieken. Dit en een aantal andere voor stellen tot het verleenen van subsidies wordt aangenomen z.h.s. Hetzelfde geldt ten aanzien van de voor stellen tot wijziging van het exploitatie contract tusschen de H-IJ.S.M. en de N.V. Spoor (Tram) WieringenSchagen, tot vaststelling van een gewijzigd Algemeen Reglement van bestuur voor de waterschap pen in Noord-Holland en tot wijziging van het Reglement van bestuur voor het Hoog heemraadschap van Rijnland. Besloten wordt tot wijziging van een aan tal bijzondere reglementen van eenige polders. De N.V. voor Werkloosheids bestrijding. Voonstel van Ged. Staten tot het voor 30.000 deelnemen in de oprichting van een N.V, ter bestrijding van de werkloosheid in de provincie Noord-Holland- De heer Kapers krijgt het eerst het woord over het voorstel. Al is de toestand in ons land niet onrustbarend, aldus spr-, toch is de werkloosheid in ons land belangrijk gestegen, zooals spr. met cijfers aantoont. Dit legt een plicht op de overheid. Spr. betreurt het, dat het Rijk niet heeft willen deelnemen in deze interprovinciale vennootschap, waar dit in andere provinciën wel geschiedt, doch hij juicht het voorstel van Ged. Staten toe. Meer dan één provincie heeft zich op deze wijze achter de werkloos heid gesteld. Spr. wil dit voorstel ook met vreugde be groeten, omdat het voor de arbeiders de mogelijkheid opent dichter bij huis te werk gesteld te worden. Spr. heeft zich eenigszlns verwonderd over de passage omtrent verkoop van grond in het voorstel. De beslissing daarover moet bij Prov. Staten blijven, meent hij. De heer D e W o 1 f f maakt een opmerking over den „wonderlijken brief, dien de minis ter van Binnenlandsche Zaken aan het college van Ged. Staten gestuurd heeft". De heer G u p i n zegt geen bezwaren tegen het voorstel te hebben. Hij wil met ver schillende zijner vrienden gaarne mede werken tot vermindering van de werkloos heid. Spr. zou echter gaarne van Ged. willen 1 vernemen of de gemeenten, die meedoen aansprakelijk zijn alleen voor het geraamde tekort en niet voor het werkelijke. De heer Guépin wil vragen de aansprake lijkheid van toepassing te stellen op het werkelijke tekort. Spr. maakt voorts eenige opmerkingen over de werking der N.V. De heer Douwes is bevreesd, dat dit vraagstuk een blijvende zorg voor de rege ringscolleges zal worden. Hij betreurt daar om, dat de Regeering niet heeft willen mee werken en gelooft, dat een aannemen met algemeen e stemmen zijn invloed op <le re geering niet zal missen. De heer Pothuis zegt het niet eens te zijn met den heer Klaas de Vries, dat er in Noord-Holland steeds objecten ter bewerking aanwezig zullen zijn. Zoo zal men binnen korten tijd een groot deel van de vennoot schap moeten inkrimpen of buiten Noord- Holland moeten gaan. De NV. zal natuurlijk met verlies moeten werken. De heer De Jong Schouwenburg heeft eenige bedenkingen tegen de slechts indirecte medezeggenschap van de provincie in de N.V. De heer Asscher wil zijn stem aan de voordracht geven onder deze voorwaarden dat er geen bureau met een directeur aan het;hoofd komt. De heer Kooiman. antwoordende •namens Ged. Staten wilde er voor waarschu wen om geen te groote verwachtingen van de N.V. te hebben. Het plan biedt echter den werkloozen bevredigender arbeid dan tot heden geschiedt- Het moet voor de werk loozen een genot zijn de resultaten hunner arbeid te zien, in plaats van improductieven arbeid verricht te hebben. Spr. wil niet diep ingaan op de circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken. Moet de werkloosheldszorg nog steeds als crisisverschijnsel beschouwd worden of als permanent verschijnsel? Zij die het eerste gelooven zijn toch in hun hart, meent spre ker overtuigd, dat zij nog jaren en jaren zal duren. Spr. zegde het college van B. en W. van Amsterdam dank voor de samenwerking. Wat aangaat het verlies, dit wordt gedra gen door de gezamenlijke gemeenten. Den heer Asscher antwoordde spr., dat er geen bureau of een soort grondbedrijf wordt gesticht. De voordracht werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Noord-Hollandsche tram. Het voorstel van Gedeputeerde Staten om aan de N.V. Noord-Hollandsche Tramweg maatschappij gevestigd te Amsterdam voor electrificeermg van de lijn Amsterdam Edam en Schouw-Purmerend beschikbaar t-e stellen een renteloos voorschot van f 100.000, welk bedrag in evenredigheid zal worden ver minderd indien de kosten der electrificeering minder dan het geraamde bedrag van f 675.000 zullen bedragen, een en ander met voorbehoud, dat door het Rijk, de onmid dellijke belanghebbenden en de Nederland- sche Spoorwegen in voldoende mate finan- cieele steun wordt verleend en onder eenige voorwaarden, wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het Wegenfonds. Voorstel van Gedeputeerde Staten om in ieder der jaren 19301934 boven het in art. 2 van de verordening betreffende het •beheer van het Wegenfonds vastgestelde be drag van f 750.000 in het Wegenfonds te stor ten een bedrag van f 250.000 en ten tweede uit het fonds voor reserveering van batige saldi in het Wegenfonds te stor ten een bedrag in eens van f 2.000.000, ten derde: op de provinciale begrooting te brengen een post voor uitkeering aan derden van bijdragen voor aanleg en onderhoud van rijwielpaden. De heer Van Le-nnep vindt het plan te ruim opgezet. Spr. stelt de vraag of met grondaankoop ook bedoeld is aankoop van gebouiwen en schadeloosstelling. V/ij mogen aannemen, dat het wegennet in 1940 gereed zal zijn. Hoeveel zal dan de schuld der provincie bedragen? In dat jaar zal een kleine vier ton voor rente en aflos sing verschuldigd zijn, berekent spr. Die zul len niet eens uit de belastingen gevonden behoeven te worden. Een gevolg van het financieringsplan van Ged. Staten is, dat van 19301934 de belastingplichtigen hooge be dragen te betalen zullen hebben en de belas tingbetalers in 1940, die eerst het voordeel hebben van de mooie wegen, niets zullen be talen. Spr. wil Ged. Staten verzoeken hun voor dracht in te trekken om met een nieuw- fi nancieringsplan te komen. Zijn Ged. Staten daartoe niet bereid, dan verzoekt spr. de drie punten afzonderlijk in stemming te brengen. De heer Van Nuland wijst op het be lang van de wegen voor de bloembollencul tuur in het Noorden. De heer Dekker zegt, dat er te veel weg- beheerders zijn in de provincie. Hij zou er slechts drie wenschen, het Rijk, de provin cie en het Hoogheemraadschap. De vergadering wordt na zijn rede ver tot Woensdagmorgen. Slechte accoustiek en groote warmte. Ook in de middagzitting was prof. dr. A. D. Fokker aanwezig tot het doen van waar nemingen betreffende de accoustiek. Verscheidene sprekers waren wederom niet te volgen, doordat het geluid slechts frag mentarisch doorkwam. Bovendien deed de warmte haar invloed in de te kleine zaal dubbel gelden. De meeste leden hadden te gen half vijf de vergadering reeds verlaten en de anderen verklaarden zich uitgeput. Weshalve de voorzitter de vergadering vroe ger dan anders verdaagde. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende fallli'Jtementen uitgesproken op Dinsdag 1 Juli 1930: 1. De Handelsvennootschap onder de firma Bouw- en Aannemersbedrijf vh Gebrs. Mo lenaar Neuteboom, gevestigd en kantoor- houdende te Haarlem en hare leden N. Mole naar. J. W. Neuteboom en C. Wildeboer, allen wonende te Haarlem. Curator Mr. Dr, W. P. Vis, wonende te Haarlem. 2. De N.V. Vlsscherij-Maatschappij .Dene marken" gevestigd te IJmuiden, gem. Velsen. Curator Mr. A. W. Hellema, wonende te IJmuiden. 3. D J. Mulder, bakker en koopman, wo nende te Zaandam. Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen, wonende te Zaandam. 4 w. D. F. Meng, bakkersknecht, wonende te Haarlem Curator Mej. Mr. van den Brandhoff, wo nende te Haarlem. 5. Bastiaan van den Bogaard, rijwielher steller, wonende te Haarlem. Curator Mi-. H. O. Drilsma, wonende te Haarlem. 6. Petrus Meyer, handelende onder de firma M. G. Uchtman, rietwerker, wonende te Haarlem. Curator Mej. Mr. van den Brandhoff, wo nende te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Opgeheven werd het faillissement van: de N.V. Stoomvisscherij Maatschappij „Labor" gevestigd te IJmuiden. Curator Mr. F. M. Hagemeijer, wonende te Haarlem. ADRESBOEK DER GEMEENTE VELSEN- Bij den uitgever G. Eikelenboom, alhier, is verschenen een nieuwe uitgave van het adresboek der gemeente Velsen. In tegen stelling met de vorige uitgaven is nu één alfabetische naamlijst opgemaakt met ver melding van beroep, straat en gemeente. NUTSKWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJ ZERESSEN TE HAARLEM. Examen onderwijzeres. Geëx, 6 candidaten. Geslaagd de dames: A. B. Teipe van Am sterdam, C. E. Mulders te Santpoort, A. Togtema te Bloemendaal, S. M. van Zadel te Heemstede, W. D. van Hoogstraten en C. J. H. Diepenhorst te Haarlem. JUBILEUM A. VOSHARD. Dinsdag was de heer A. Voshard veertig jaar bij de Posterijen alhier in dienst. De directeur en de referendarissen hebben den jubilaris des morgens te zijnen huize gecom plimenteerd en hem een bloemstuk aange boden. Van zijn collega's zal de heer Vos- hard een ligstoel ontvangen. EXCURSIE. Zondagmorgen kwam een 45-tal leden der afdeelingen Haarlem en Alkmaar van de Ned. Natuurfiistorische vereeniging aan het station Santpoort bijeen om, onder leiding van den heer G. A. van Schaik. een excursie te houden door ,Duin en Kruidberg". Op de afwisselende wandeling "door dit fraaie duinterrein werden o.m. de volgende planten gevonden: Sophiekruid, Canadeesche fijnstraal, aardbeispinazie, bilzenkruid, val- sche salie, breedbladige wespenorchis, kleine pimpernel, vleugeltjesbloem, salamonszegel, koniginnekruid, valeriaan, heggerank. een bijzonder groote asparagus en een inula, nog niet geheel in bloei en daardoor niet dadelijk thuis te brengen, welke later bleek te zijn: inula vulgaris of donderkruid. Op duindoorn werden eenige exemplaren van fomes robus- tus aangetroffen. Tijdens de rust op de zeereep dankte de voorzitter der afd. Haarlem, mr. v. d. Plaats, de Alkmaarsche afdeeling voor de adhaesie- betuiging aan het adres aan Gedeputeerde Staten. Wijzende op de schoonheid van het omringende landschap drong spreker aan op samenwerking om het prachtige duingebied ten Noorden van den Bloemendaalschen Zee weg als Nationaal Park voor ons land te kun nen behouden. Hierna werd de tocht voortgezet langs het strand naar IJmuiden, vanwaar, na een wan deling over de pier, met den trein van 16.34 de thuisreis werd aanvaard. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct*. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. par regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, echt leeren clubfauteuils f 40. Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMl". Modelkamer, voor Haarlem! KONINGINNEWEG 18 CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM. Eindexamen afdeeling gymnasium. Na verlengd examen zijn nog geslaagd voor diploma A mej. H. A, Krouwel: voor diploma B mej. A. E. D. Norel. Geëxamineerd: totaal 9, geslaagd 8. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM VERGELIJKEND OVERZICHT OVER JUNI 1930—1929. Aantal behandelde posten 14018 (v. j. 15115) Aantal inlagen 9818 (v, j. 11826). Aantal te rugbetalingen 4200 (v. j. 3289). Ingelegd f 735.940.95 (v. j. f 539.718.51). Terugbetaald f 526.180.84 1 2 (v. j. f f426.135.10 1 2) Meer ingelegd f 209.760.10 1.2) (v.j. f 113.583.40 1 2) Aantal nieuwe boekjes 309 (vj. 302) Aantal afbetaalde boekjes 131 (v.j. 104). Spaarbusjes op 30 Juni 1930 in omloop: 3179. Geledigd fn Juni 1930: 315 busjes met totaal f 6722.86. Aantal kluislokeUcn verhuurd op 30 Juni 1930: 242. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Emmer. P. Kruger straat 25, badpak en mutsen. Bur. v. politie, Smedestraat, bril. Akersloot, Waldeck Pyr- montstraat 4. badpak met handdoek. Bur. v. politie Smedestraat-, halsband met. penning Meinen, Kruisweg 63, idem. Smlnk, Medan- straat 3, handschoen. Ruis, Staringstraat 37, halsketting. Bur. van politie, Smedestraat, hondenhalsband. Kennel Fauna: gele her dershond. bruine herdershond, grijs-witte kat, zwarte kat, grijze kat, idem, grijs-witte kat. De Jong. Verspronckweg 36, muts. Brugge - man, Kinkerstraat 8. muts, v. Kampen, By- zantiumstraat 67, mes, Nachtegaal. Schoter- veenstraat 5, hondenpenning, v. Maaswinkel Prévinairestraat 25, papieren, Schipper, Lin- schotenstraat 57. portemonnaie met mh„ v. Hemert, Doelstraat 43, idem. Londen, Voor uitgangstraat 77, pyama. v. d. Putten, Indl- sohestraat 18, portefeuille met inh. v. Nor den, Kerkstraat 10. kinderschoentje, Vissers, Parklaan 74, kinderschoentje. Hammer, Ged. Schalkburgergraoht 42d, sierspeld, v. Eerle, Hazebroekstraat 20, taschje met inhoud. Ver steeg, L. Margarethastraat 13. wol, Spring- veld, Gen. Bothastraat 17. Weerhuisje, Schous Ged. Oude Gracht 30. rijwiel, Willem de zwij- gerschool, Hertzogstr., rozenkrans, Schouw burg, Jansweg, rozenkrans. De Geus, Bosch en Vaartstraat 4, rozenkrans. Kllnkspoor, Kamperstraat 2, rijwiel, De Wit,Bantamstr. 50, rijwielbelastingmerk, v. Roon. Rijpstraat. 13, rijwielbelastingmerk, Oudenniel, Ged. Raamgracht 61, rijwielbelastingmerk, Aerts Barbarossastraat 34, rozenkrans. Terug te bekomen bij: Bur. v. Politie, Smedestraat, broche; v. Duuren, Zocher- straat 60, bril; Willekes, Harmenjansstraat 45, badpak: v, Woerden, Bosch en Hoven- straat 12, bal; v. d. Boogaard, 2e Zuid Pol derstraat 3, kinderhoedje; Kennel Fauna, zwart-witte hond; Kennel Haerlem, geel plnchertje, gebracht door: Doodenhuijs, Oranje Nassaulaan 17, Overvecn; Duitsche dog, gebracht door: v. Ooyen, Lange D. en D. weg 9b, Bloemendaal; gele herdershond, gebracht door: de Politie, Smedestraat; jonge herdershond, gebracht door: Veen, Turfmarkt 18; gele herdershond, gebracht door: Smeenk, Lange Margarethastraat 22; zwart-witte kat, idem (gewond), grijs-witte kat., zwarte kat, grijze kat; Kennel Fauna, grijs-witte kat en witte kat; Bom, Harmcn- jansweg 82, kindermantel; Horsman, Am sterdamstraat 3 e, manchetknoop; Brakel, Pleter Kiesstraat 40, portemonnafe; Mede- bllk. Korte Wolstraat 7 zwplemuurmes; Boeijinga, Wagenweg 28, padvindersmes; Dollekamp. Kleine Houtstraat 11, sleutel; Stoeltje, Sohoterweg 24, sjaal; Walbrink', Leldscheplein 29 zw., stopmes; Bur. van Po litie, Smedestraat sleutels; v. d. Weijde Bleekersvaart 41, Heemstede, taschje met Inhoud; Marijne, Middenweg 38, vulpen houder; Wijkers, Woonschip 2690, Oostvest, rijwiel: Woudenberg, Nassaulaan 34 b, rijwiel belastingmerk; Veering, Teslastr. 11, idem; Bur. v. Politie, Smedestraat, hondenrieni met penning; Mes. Zuid Polderstraat 94 zakken. JUBILEUM J. VANDER. Heden herdenkt de heer J. Vander den dag, waarop hij voor 40 jaar in functie trad bij de fa. Guépin en v. d. Vlugt, commissionairs in effecten, alhier. De heer Vander is geduren de de laatste jaren chef van de couponaf- deeling. Vanmorgen heeft de directie den jubilaris in tegenwoordigheid van het perso neel op hartelijke wijze toegesproken en hem de gebruikelijke enveloppe met Inhoud over. handigd. Van het personeel ontving hij een schilderij terwijl in zijn woning een aantal bloemstukken het feest een bijzonder aanzien gaven. (Reeds in een deel ran dc vorige oplage opgenomen.) MAATSCHAPPIJ VAN NIJVER HEID EN HANDEL. HET GOEDERENSTATION AAN HET SPAARNE TER SPRAKE. In de Zaterdagmorgen voortgezette verga dering van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Utrecht heeft mr. J. Blerens de Haan, secretaris der Maat schappij de critlek op een artikel van zijn hand in „Maatschappij-Belangen" omtrent bevolkingsvermeerdering beantwoord. Hij zelde, dat onderwerpen als dit niet meer op deze wijze in het tijdschrift behandeld zou den worden. Mr. H. F. van Leeuwen uit Amsterdam drong namens dit departement aan op on derlinge bevordering van het saamhoorlg- hcidsgevoel in de Nederlandsche industrie. De Maatschappij moet zich niet van haar vrljhandelssta'ndpunt laten afbrengen, doch sterker moet naar voren komen dat het thans meer dan ooit gewenscht is dat Ieder op eigen terrein zoo veel mogelijk meewerkt aan den opbouw en de Instandhouding van ons nationaal bedrijfsleven. Gebiedend L*s deze eisch zeker voor de publiek-rechteiyke en seml-publiek-rechtelijke lichamen. De heer Lob uit Amsterdam opperde het denkbeeld om binnenkort een commissie te benoemen, die een onderzoek zal hebben in te stellen naar de nieuwe Amerikaansche ta- rlefwet op handel, industrie en landbouw. Een afgevaardigde uit Amsterdam uitte er zijn misnoegen over. dat het rapport van de commissie tot organisatie van den economi- schen voorlichtingsdienst- nog niet versche nen is. Naar aanleiding hiervan zelde dr. F. E. Postuma, dat de voorlichting thans aan drie departementen is onderverdeeld en dat daar om veel tijd gemoeid is met de concentratie. De voorzitter, mr. Guépin antwoordde, dat op spoed zal worden aangedrongen inzake de publicatie van dit rapport. Het departement Haarlem verzocht het hoofdbestuur dringend bij deze gemeente en de spoorwegen ernstige pogingen In het. werk te stellen tot vestiging van een goederen- en overlaadstation aan het. Spaame, waarover reeds langer dan 25 jaar besprekingen wor den gevoerd. Prof. de Vries, sprekende namens het de partement Rotterdam, vroeg aandacht voor het werk der Staatscommissie tot regeling van het accountantswezen. De voorzitter antwoordde, dat dit vraag stuk ongetwijfeld nauwkeurig zal worden be studeerd. De heer Steffelaar uit. Den Haag sprak over technische voorlichting van de banken bil het verleenen van industrieele credieten. Hij gaf in overweging bij credietverleenlngs- aanvrage van betrekkelijk kleine onderne mingen, zooals de meesten ln ons land nog zijn, de opdracht voor een technisch rap port uit te doen gaan van den bankier. Vervolgens werd het onderwerp streek-be- langen, waarover reeds tal van malen ln de Maatschappij ls gesproken, behandeld waar bij tal van afgevaardigden het woord voer den. Aan den officieelen maaltijd, waaraan de heer Heringa als vertegenwoordiger van don minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en de burgemeester van Utrecht mede aan zaten heeft de voorzitter mr. C. H. Guépin. ln een geestige rede aangedrongen op ver- grootlng van het aantal leden en donateurs. Do heer Heringa sprak namens den minister, verder voerden het woord dc burgemeester van Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreae en de oud-voorzitter der Maatschappij, dr. F. E. Posthuma. Prof. D. Dresden hield daarna een uitvoerige rede, waarin hU toestanden ln Nederland met die in Amerika vergeleek. De heer Twijnstra, voorzitter der Utrechtecho Kamer van Koophandel en de heer Rijk, voorzitter van het departement Utrecht spra ken woorden van dank. Tentoonstelling te Deventer. Na een rede van mr. A. C. Joseph us Jltta heeft de vergadering bij acclamatie het voorstel goedgekeurd van het. departement Deventer om de volgende JaarliJksche algc- meene vergadering te doen plaats hebben ln genoemde stad. De afgevaardigde van Deventer deelde nog mede, dat hot in de be doeling ligt, een tentoonstelling te organi- seeren, welke een vergezicht zal geven van hetgeen de maatschappij ln haar meer dan 150-jarig bestaan heeft verricht. Deze expo sitie zal dan tijdens dé volgende algemcene vergadering plaats vinden. Zij kan wellicht tot een permanente expositie leiden. FEUILLETON HEC RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. 39) Waarom had Mendez toch. zoo'n haast 1 gehad? Soesjin voelde, dat hier iets niet ln den 1 haak was. Lang zat hij daar en dacht na. De Dacia en de Devil waren de twee ge dachten, die hem kwelden. Wie was the Devil? Wat was hij bij de Dacia? De mlsdadigerswereld wist het niet. An- ders hadden zijn mannetjes van de Yellow Cat het wel geweten. Maar, stil eens even. Aangezien de onder wereld het niet wist, wist men het misschien wel ginds bij de groote heeren. Hij liet zich afborstelen, trok zijn overjas aan en reed naar de club der diplomaten. Soesjin was geen graag geziene gast. Maar 1 men duldde hem daar, omdat men hem. den 1 toegang niet ontzeggen kon. En nog in dien- J zelfden nacht kwam Soesjin te weten, dat de b leider van de Dacia de Amerikaansche mil- 1 lionalr William J. Rickeberg was, die een zoon had, die Gerry heette en een wonder, kind v/as. Rickeberg was bovendien zelf lid van de diplomatenclub, doch hij bezocht haar slechts zelden, weliswaar om andere redenen dan Soesjin. Hier hoorde Soesjin ook, dat hij een jaar geleden Ashton Castie gekocht had. i In de groote wereld schen men meer te ■Sleten dan in d« jnisdadigerswereld en Soesjin kende nu zijn vijand. Tevreden gesteld reed hij weg Een gewel dig plan was in vage trekken ln zijn brein opgekomen. HOOFDSTUK Xffl. Wat Gerry met de la Plata deed. De roode ééndekker G E-R G B verwek te op Schiphol, het vliegveld van Amsterdam niet minder opzien dan in Weenen en Boeda pest. Maar Gerry en Pedro reden vlug naar de stad en verschenen onverwachts op het bureau van de Dacia op het Damrax. Gerry las de rapporten die door de mam nen opgesteld waren, aan wie de bewaking van de La Plata toevertrouwd was en repe teerde toen met Pedro de nieuwe rol, die hij nu spelen moest. De La Plata was een boot van vierduizend ton, en behoorde too het soort dat de En- gelsdhman „tramp" noemen. Het was een vuil, oud schip, zonder radio aan boord en kon niet eens verzekerd worden, omdat Lloyd het op de zwarte lijst gezet had. Eigenaardig was ook de bemanning van het schip.. Die was verre van toereikend. In gewone omstandigheden had het een beman ning moeten voeren van zes en twintig kop, in 'werkelijkheid waren er slechts twin tig aan boord. Dat vond zijn oorzaak niet al leen in zuinigheidsmaatregelen, maar ook la tactische overwegingen. Het schip nam namelijk elk soort lading in, of ze bij de wet verboden was of niet. Het bracht wapens en munitie naar Venezuela of China, opium en cocaïne naar Europa, alcohol naar de Ver- eenigde Staten en blanke slavinnen naar Konstantinopel. Suez of Buenos Aires, kort om, men verdiende goed geld en de beman ning was tevreden want ze werd veel beter betaald dan die van de grootste luxe boot, daar ze aandeel had in de winst. Het was een onguur troepje, voer echter reeds jaren op het schip en was aan elkaar gewend. Allen wisten waar hun voordeel Lag en er was geen enkele verrader tusschen hen. De werkelijke kapitein was de eerste stuur man. Hij heette Mendez, was ongeveer twee en veertig jaar oud, ruw. geslepen en wreed. Hij mocht niet meer ais kapitein varen, sinds acht jaar geleden een schip, waarover hij het bevel voerde, onder hoogst verdachte om standigheden gezonken was. De geringe bezetting manschappen was oorzaak, dat aan het schip slechte het aller- noodigste gedaan werd om het in stand te houden. Zoo kwam het, dat 't het uiterlijk had van een landlooper en. de geest, die er heerschte, stond op nog i^er peil. ALs .kapitein fungeerde voor de buiten» wereld de vroegere eerste stuurman, die echter in werkelijkheid onder Mendez stond, die met ijzeren vuist op het schip regeerde. Mendez was een robuste klant, met een stierennek; een zeldzaam verschijnsel bij iemand van het zuidelijk raS, maar dit was te verklaren door het feit dat in zijn aderen nog een tikje negerbloed stroomde. Hij was het ook die de geschillen onder de manschappen bijlegde, en Indien de levende vracht, die hij dikwijls aan boord had, zich niet goedschiks wilde voegen, ging hij naar zijn kajuit, haalde de zweep van nijlpaarden leer, die hij eens in Egypte gekocht had, en gebruikte haar meedoogenloos. Zoo dwong hij haar slaafsche gehoorzaam heid af cn dat was ook de reden, waarom uit het achterschip nooit een geluid in de buiten wereld drong, ofschoon daar op dat oogen- blik vier Jonge, ongelukkige schepsels opge sloten waren, welker vertwijfeling reeds zoo hoog gestegen was, dat ze niet ver meer van zelfmoord waren. Maar ook daartoe had Mendez hun de gelegenheid ontnomen. Hij had door den scheepstimmerman In een hoek een sterk houten kot laten bouwen en dit bevatte niets wat hen bij de uitvoering van zulk een voornemen had kunnen helpen. Zelfs het eten werd hun reeds in stukken gesneden ge bracht en ze moesten het met een lepel nut tigen, want messen of vorken kregen ze niet. Kwam er een inspectie dan moesten ze naar beneden in de kielruimte. Gingen ze uit angst voor de ratten of om andere redenen niet vrijwillig, dan kwam de zweep van nijlpaar- denleer er weer bij te pas. Een weinig voor zichtiger was Mendez pas geworden, toen één van de meisjes op den overtocht krank zinnig geworden was. Zoo iete wosten geld. Dit nu was de La Plata, waarheen Pedro zich laat in den avond van denzelfden dag begaf. Hij werd toegeroepen en hij antwoord de in het Spaansch, dat hij Senor Mendez wenschte te spreken. Daarop werd de val reep neergelaten en Pedro k.om naar boven. Zorgvuldig onderzocht Mendez den brief, dien Nagy Pedro meegegeven had. Zijn wan trouwen was spoedig verdwenen en hij werd beleefd; want er stond in: „Senor Pedro Rodriguez is mij van zeer bevriende zijde aanbevolen en ik sta met hem in de vriendschappelijkste zakenrelaties. Ontvang hem zooals 't hoort. Hij zit niet od zijn geld. Hij heeft zich bereid verklaard, de vier balen katoen, die zich aan bcora bevin den, over te nemen en heeft reeds een tien» de van den prijs vooruit betaald. Toon hem dc waar cn regel met hem de rest van de koopsom". Mendez was tevreden. Gocdbctaiende klan- tcu waren een kolfje naar zijn hand. HIJ nam een lantaarn en ging Pedro voor naar de laadruimte in het achterschip. Pedro prentte de omgeving nauwkeurig ln zijn ge heugen. Wat hij daar in het afgeschoten gedeelte van de laadruimte zag, was hartverscheurend. Maar voor het oog bleef hij volkomen on verschillig. Teruggekeerd in de kajuit, wendde hij zich tot Mendez: „De zaak is In orde. Ik accepteer de waar. Hier ls het geld. Maar zorgt u er voor. dat ze niet te veel afgetakeld zijn, wanneer ze in Buenos Aires aankomen. Ik heb cecn lust ze eerst een paar weken lang te voede ren". Mendez knikte. Het verlangen was heel begrijpelijk. Pedro ging voort: „Ik heb nog een ander zaakje voor u. Senor Mendez. Ik heb uit Weenen een Fransche gouvernante meegebracht, die Jiust zonder betrekking was. Zij verkeert in den waan, dat ze naar Buenos Aires als gouvernante voor mijn kinderen gaat. Haar papieren zijn in orde, ze kan dus gerust als passagier de reis meemaken. Ze zal u geen last veroor zaken. Ik zou haar ook op een mailboot kunnen zenden, maar ik verkies een minder riskante manier. U heeft toch zeker nog wel een vrije kajuit voor haar?" Ook daarop was men op de La Plata be dacht. Ze had reeds dikwijls betalende pas sagiers aan boord gehad, die om de één of andere bepaalde reden de groote stoomers die radio aan boord hadden, vermijden wil den. „Het gaat nu slechts nog om den prijs, Senor Rodriguez". „Laat ons zeggen denzelfden prijs, dien wij voor een tweede klasse hut op een passa giersschip zouden moeten betalen". .(Wordt yeryolgdj.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7