KLENE's KAUWGOM H.D. VERTELLINGEN STADSNIEUWS BONTMANTELS SCHILDERWERK GERRY RICKEBERG HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 3 JULI 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). Een Russisch verhaal, d o o r E. HARD. De Weegschaal. Bij vele verbruiksvereenigingen, beste bur ners, ontbreekt het aan gewichten. Waren zijn er voldoende, verkoopers zijn er, een juffrouw voor de kas zelfs een ka ter, die naast de kas zit en ook weegscha len zijn er. Alleen zijn er geen gewichten! Maar de leden van het personeel, die iets «limmer zijn dan de anderen, laten zich door deze crisis niet van de wijs brengen. Zij heb ben een oplossing gevonden. Laat u zich de geschiedenis maar vertellen zij is waar. In een winkel was maar één enkel gewicht van drie pond. En daar drukte men alle klanten op het hart: „Neemt u toch drie pond, de mosterd ls uitstekend!" „Waar heb ik drie pond mosterd voor noo* dig? Moet ik het trottoir er soms mee ver ven? Ik heb maar een half pond noodig! En tien pond spijkers!" „Tien pond? Neemt u liever drie pond! "Waar hebt u zooveel spijkers voor noodig? U gaat toch geen huis bouwen!" Beleedigd verliet de kooper de zaak en ging naar de naburige. Toen men echter een nieuwe leider had aangesteld, maakte hij dadelijk orde. Hij leende bij den bakker voor een half uur gewichten en maakte voor zijn zaak zooveel verschillende gewichten, dat ze nauwelijks ondergebracht konden worden. Een half pond: een eenheidsworst, gewik keld in een stuk papier. Driekwart pond: een worst, in twee stukken papier gewikkeld. Een pond: de bril van den chef. Twee pond: zijn jas. Drie pond: Leo Tolstoi's volledige wer ken. derde deel Het gewicht van zeven pond verving de ka ter en een poed (veertig pond) de zoon van de caissière, genaamd was ja. En van dat oogenblik af ging alles als ge smeerd. De koopers wenden zeer snel aan dit systeem. ZU kwamen binnen en vroegen doodge woon: „Geeft u mij een halven kater kristal suiker, twee brillen caramels en een Leo Tol stoi zeep!" De zaak ging vlot. Zelfs van het andere einde van de stad kwamen lieden, om te zien hoe men twee katten en een worst (in twee pakpapieren) meel vroeg. Maar op zekeren dag verscheen er iemand Jn de zaak, die niet bereid was zich in eenige orde te voegen. Zijn gezicht was boos en eigenwijs. Eerst keek hij naar de weegschaal, daarna naar den verkooper, trok de lippen tot een sarcastisch glimlachje en zeide toen: „Geeft u mij drle-en-een-halve poed meel!" De chef werd verlegen. „Hoeveel?" vroeg hij bedrukt. „Drie-en-een-half poed!" antwoordde de klant stellig en hij keek schuin naar de weeg schaal. „Ik heb het toch duidelijk gezegd!" „Neemt u een poed!" stelde de chef hem met Innemende stem voor. „Een Wasja!" „Wat kletst u daar?" vroeg de ander som ber. „Wat voor een Wasja? Ik heb drie-en- een-half poed meel noodig! Wilt u zoo vrien delijk zijn?" „Dus: drie Wasja's, twee katers en twee Leo Tolstois? ziet u. „Wat wilt u toch eigenlijk van mij? Waar om beleedlgt u uw klanten?" vroeg de zon derlinge kooper, beleedigd. „Men komt bij u Inkoopen doen en u zegt hier allerlei onbe hoorlijke woorden! Ik zal direct de polit De hemel weet, waar deze ernstige discus sie toe zou hebben geleid, indien niet plot seling de caissière Anna Pawlonp, het besluit had genomen, zich voor de goede zaak op te offeren. „Iwan Danilowitsj", zeide zij tot den chef, „wanneer u wilt, zal ik op de weegschaal gaan zitten ,ik weeg precies drle-en-een half poed Die meneer moet hier geen schandaal voor niets maken!" En zij ging zitten op de weegschaal. De situatie was gered. De merkwaardige kooper droeg zijn 3 1/2 poed caissière-meel naar huls en de caislère werd van dezen dag af het voorwerp van bijzondere waardeering. Des nachts kon de chef van opwinding geen oog dicht doen. Hij wentelde in zijn bed van de eene zijde op de andere en dacht voortdurend na: En wanneer hij morgen te rugkomt? Wanneer hij b.v. vijf poed zal vra gen? Wat dan? Daar herinnerde hij zich plotseling dat de caissière van de bakkerij er naast dik en groot is, een dik gebreid wollen vest draagt en zware rubberschoenen. „Stellig weegt zij vijf poed!" dacht hij vol nijd. Ik zal trachten haar naar onze zaak te lokken! Daarna droomde hij, dat er een arme vrouw in de zaak kwam, die wenschte 140 poed waschblauw. En hij, de chef, loopt alle consumptiezaken af, om voor een half uur caissières, verkoopers, loopjongens, kinderen en katten te leenen En dje allen legt hij op de weegschaal Moeilijk is het heden ten dage, burgers, winkelchef te zijn HET KAMPEEREN AAN HET BLOEMENDAALSCHE STRAND. HET AANVRAGEN VAN VERGUNNING. Een onzer lezers stuurde ons een brief, waaruit ons bleek dat er een misverstand be staat omtrent de wijze waarop de vergun ning tot het kampeeren moet worden aan gevraagd. De inzender was namelijk van meening, dat de gegadigden een kaart moes ten aanvragen aan het bestuur van de Kam- peerdersvereeniging „Licht en Vrijheid", Oranjestraat 163. Hij had zich tot dit adres gewend, waar hem te verstaan werd gegeven, dat hij pas een kaart kon krijgen, wanneer hij zich als lid liet inschrijven. Dit weigerde hij, omdat hij van meening Is, dat iemand niet gedwongen kan worden om lid te wor den van een organisatie, met wier principe hij zich niet kan vereenigen. Tot zoover deze inzender. We hebben, om dit misverstand uit den weg t8 ruimen, nog eens aan den Commissa ris van Politie te Blosmendaal gevraagd, hoe de belanghebbenden moeten handelen om te kunnen kampeeren. De menschen, die geen lid van deze vereeniging zijn en daartoe na tuurlijk ook niet kunnen worden gedwongen, hebben niets anders te doen dan zich te vervoegen, aan den politiepost aan het einde van den Zeeweg, waar zij permissie kunnen krijgen, als de politie meent dat daartegen geen bezwaren bestaan. Als er aan één of ander getwijfeld wordt, dan wordt door de politie eerst een onderzoek ingesteld. Het aanvragen van de hierboven genoem de kaarten berust alleen op een afspraak tusschen de politie en het bestuur der kam- peerdersvereehiging. Het is namelijk voor het werk der politie gemakkelijk, als zij via het bestuur de aanvragen ontvangt, want dan is dat voor de politie het bewijs, dat het in orde is. Die menschen hebben namelijk beloofd, zich aan de ordemaatregelen van het bestuur te onderwerpen. Ds commissaris hoopt dat ook -zij, die geen lid van de ver- eeniging willen worden, zich toch aan deze regelen zullen willen houden, in het belang van een behoorlijke orde op het kampeer terrein. Maar, nog eens, men behoeft geen lid. van die organisatie te zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. WEILL ZOON Boniwerkers en Dameskleedermakers Barteljorisslraat 26-28 ZOMERPRIJZEN. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. VERVOLG VAN WOENSDAG Financiering van het wegenplan aangenomen. Er kan nu iets goeds komen. Konden wij aan het eind van ons verslag Woensdag nog de twee belangrijkste beslui ten vermelden, het late uur noodzaakte ons het vervolg van de discusies tot heden uit te stellen. De heer Kooiman heeft zijn beant woording van de opmerkingen betreffende het Wegenfonds, aldus vervolgd: Het verzoek van den heer Van Lennep om de voordracht terug te nemen konden Ged. Sta ten niet inwilligen. Den heer Spier zegt spr. toe, dat aan de voetpaden op royale wijze gedacht zal wor den. Jaarlijks zullen de Staten mededeeling ont vangen van de bedragen die besteed zijn. Spr. vraagt tenslotte de Staten zich bij de financieele regeling neer te leggen. De heer Van Lennep zegt zich hier mee niet te kunnen vereenigen. Het voorstel van de heeren Guépin c.s. om uit het voorstel van Ged. Staten te schrap pen punt 2, bevattende de overheveling van f 2 milliioen uit het reserve-fonds naar het Wegenfonds, komt niet in stemming, doch er wordt gestemd over elk lid van het voor stel van Ged. Staten afzonderlijk. Punt 1 betreffende de jaarlijksche storting van f 250.00G gedurende 52 jaar, wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 2 wordt aangenomen met 48 tegen 11 stemmen. Punt 3 betreffende een post voor rijwielpa den wordt aangenomen z.h.s. De voordracht in zijn geheel wordt even eens aangenomen. Ontslag Smit Kleine. Aan de orde is vervolgens het voorstel van Gedeputeerde Staten om aam den heer F. A. Smit Kleine met Ingang van 15 Juni 1930 op zijn aanvrage eervol ontslag te verleenen als lid der directie van het P.E.N., onder behoud tot 1 Juni 1938 van een jaarlijksche uitkee- rlng van f 12,240, onder eenige voorwaarden. De heer dr. Abrahams kan met het voorstel mee gaan .Hij vraagt echter het ontslag alleen te verleenen indien de heer Smit Kleine instemt met de voorwaarde, dat hij niet zal advlseeren in electrische za ken, overeenkomstig den wensch van den Raad van Toezicht. Ten tweede gelooft spr. niet, dat het doen lijk is een combinatie van directies voor de provinciale bedrijven te maken. Mr. Bruch (Ged. Staten) zegt, dat de voorwaarde zoo nauw aan het besluit verbon den is. dat uit de formuleering daarvan de mogelijkheid op verlies van de uitkeering reeds blijkt. Wat de combinatie van functies betreft, Ged. Staten zouden het betreuren, indien niet gebruik gemaakt kon worden van de buitengewone diensten van den heer Van Oldenborgh. De voordracht wordt z.h.s. aangenomen. Begrootingen bedrijven. De rekeningen en begrootingen van het Wegenfonds en de Provinciale bedrijven wor den goedgekeurd. Chauffeurs en de leges. Bij het voorstel van-Ged. Staten om af- wijzend te beschikken op een verzoek van de Nederlandsche Unie van Chauffeurs om vrijstelling van betaling van provinciale leges stelt de heer Prins voor het verzoek in te willigen. Zijn voorstel wordt verworpen met 3514 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten wordt aangenomen. Overige punten. De overige agenda-punten worden, zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie aangenomen. Subsidie Hendrick de Keyser. Daarbij is het voorstel van Gedeputeerde Staten om aan de vereeniging „Hendrick de Keyser" te Amsterdam voor den aankoop van het perceel Spaarne 25 te Haarlem een bij drage van f 1000 toe te kennen, onder voor waarde, dat het Rijk en de gemeente Haar lem onderscheidenlijk f 100 en f 2000 be schikbaar stellen. Andere subsidies. Voorts de voorstellen tot subsidïeering van de restauratie van torens te Edam en Scha- gen en tot subsidie-verleening aan de Alg. Nederlandsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te 's-Gravenhage aan het Ne- derlandsch Schoolmuseum en de Vereeniging tot Bevordering van het onderwijs in han denarbeid. De opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen wordt INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct«. per reSeï. Nederlandsch Fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 cents bepaald op 20 pet, die op de ongebouwde eveneens. De zitting wordt daarna gesloten. Over licht geluid en ruimte. Nabetrachting. Tijdens de duisternis gedurende de on weersbui van Woensdagmorgen werd in de zaal de indirecte verlichting ontstoken, die in de kroonlijst vin het plafond verborgen is en waarvan het schijnsel door weerkaatsing tegen de geheel witte koepel-zoldering in de zaal valt. Niettegenstaande den groeten af stand van de lichtbron tot de plaats waar het licht noodig is, namelijk de schrijftafels, en het indirecte karakter .van de verlichting, voldeed deze uitstekend. Alleen zouden wij nog wel eens willen beoordeelen, hoe het licht 's avonds is, als het volslagen donker is in de zaal. Zal dan ook de verlichting in deze paleis-zaal beter zij n: dan de accoustiek? Wat deze laatste betreft, het ging Woensdag, meenden wij, Iets beter dan Dinsdag, hoe dat kwam konden wij niet ontdekken. Het eenige verschil met den anderen dag was, dat er een raam open stond. En dat het niet zoo vjarm. was. Maar daaraan zal het wel niet gelegen hebben. Laten wij hopen, dat voor de geluldskaat- sing nog een even gelukkige oplossing ge vonden wordt als voor de verlichting. Dan blijft in de weelderige en statige Statenzaal nog slechts wat meer ruimte te wenschen over. Want, zooals opgemerkt wordt, nu zit ten de leden er als schooljongens in de banken. Als Provinciale Staten een rumoe rig college waren zou dat misschien niet an ders dan gunstig kunnen werken. Maar nu heeft het slechts tot gevolg, dat men zich beklaagt over te weinig bewegingsvrijheid en te kleine lessenaars. En dat, als er een glas water omvalt een heele fractie bedreigd wordt 25-JARIG JUBILEUM. Mej. M. Brinkhuysen hoopt 8 Juli a.s. den dag te herdenken dat zij 25 jaar in dienst is bij de familie Zinkweg, Wouwermanstraat 89 te Haarlem. PERSONALIA Tot lid van het bestuur van de Vereenfg- de Groote en Kleine Polders onder Zuid- Schalkwijk is gekozen de heer G. Vrolijk te Haarlem. Aan de Zeevaartschool te Vlissingen is geslaagd voor het examen assistent-machi nist, de heer K. Kievit, alhier. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Leewis, Staring- straat 23, armbandhorloge: Bur. v. Politie, Smedestraat, bonjjoekje; idem, idem, cein tuur; Martens, Arnoldystraat 16, geld; Booms, Jacob ij nestraat 27, hekje; v. Straa- ten. Spaanschevaartstraat 68. hoed; v. d. Laan, Rlvfervischmarkt 13, kammetje; Bijster, Wilhelminastraat' 18 boven, kwitan tie; Kennel Fauna, wit-grijze kat, gebracht door Schreuder, Ruysdaelstraafc 10 rood; oranje kat, gebracht door Beets, Wilson- plein 15; wit-grijze kat, gebracht door v. Eden, Ternatestraat 6: zwart-witte kat, go- bracht door v. d. Weijde, Ravelingsteeg 8; Postkantoor, Plein, linnengoed; v. Bour- gonje, Rijksstraatweg 73, médaille; Heems kerk, Kadijk 12, Heemstede, kindermantel; Helder, Cederstraat 20, overgordijnen; De Groot, Gen. Joubertstraat 19 rd„ kinderpor- temonnaie met inhoud; Knegt, Teylerplein 27, portemonnaie; Sprik, Santpoorterplein 22, sleutels; v. Schagen, Oudeweg 3 A rood, schooltasch met inhoud v. Dijk, Anthonie- straat 65, sjaal; Veldt, Marnfxstraat 47, vliegende Hollander; Kion, Kampervest 7, rijwielbelastingmerk. JUNI WARM EN DROOG. De maand Juni neemt volgens mededee ling van het Kon. Ned. Meteorologisch In stituut v/at temperatuur betreft in de reeks sinds 1888 de derde plaats in. Behalve, dat de afgeloopen maand dus een der warmste v/as, was hij ook zeer droog, de gemiddelde regenval was 29 m.M, tegen normaal 68. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regel. VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd Tel. 11361 van 8—12 en 1^—5. Zaterd. 8-1 (Reeds in een deel van de vorige oplage JC opgenomen.) KOOPJES! EEN AUTO VOOR f 32, EEN BILJART VOOR f 6! Het is al meer geschreven: de handel in auto's is stuk! Vooral dat 2de handsch-wagens betreft. De couranten staan vol met gelegen heidskoopjes; voor een paar honderd gulden kan men soms auto-bezitter zijn. De een geeft de schuld van deze inzinking der markt aan de beursverliezen, waardoor veel automobilis-i ten weer tot de loopende gemeente zijn terug*} gekeerd, de ander wijt het aan de overpro ductie van nieuwe auto's en de tegenzin van auto-handelaars om oude wagens in te ruilen, terwijl een derde verzekert, dat het komt door het afbetalingssysteem, de menschen hebben te hoog gemikt en de auto moet, na korte vreugd, noodgedwongen verkocht wor* den om aan de financieele verplichtingen te voldoen. Wellicht hebben alle oorzaak-zoekers ge deeltelijk gelijk! De marktprijs van oude auto's daalt in- tusschen nog steeds, eigenlijk is van een prijs niet meer te spreken. Maar het laag te-record as ongetwijfeld Dinsdag op een verkooping hier ter stede ge-; haald. Twee en dertig gulden voor een auto! Op den kijkdag had de auto veel belang stelling getrokken. De „Alva" maakt op het oog een redelijken indruk. Een leek die van, de ingewanden van zoo'n rij-machine geen, verstand heeft, kon de illusie hebben, dat hij maar wat benzine en olie te koopen had„ om zoo met den wagen naar huis te rijden. De verkooper had wel het juiste moment ge kozen om zijn wagen op de veiling te gooien.; In den zomer als het kwik in den thermo meter naar de 100 kruipt, kan geen liefheb berij verondersteld worden voor een kachel. Maar met een ijsmachine of een auto is het anders! Vele vacantie-genioters zouden zich Immers gelukkig prijzen, als zij hun eigen wagen mochten sturen! Tientallen naar een auto-verlangenden ver drongen zich dan ook om den wagen. Hoe» veel zou er geboden worden? Er stonden er met glinsterende oogen, die zich-zelf al zagen rijden op de Veluwe, misschien wel naar Parijs of Rome Een gegadigde opende het portier en ging in de auto zitten. Hij toeterde, zette de rich» tingwijzers aan en constateerde met roeke-fco loos optimisme: „alles is in orde". gt' Eenige mannen met blauwe kielen kwa-ge men ook eens poolshoogte nemen. Doe toren vc die den patiënt de pols voelden. Zij rammel-gp den aan het stuurwiel, keken bedenkelijk,^ maakten de motor-kast open en keken toenge nog bedenkelijker. Een hunner zei: „een hope-jj., loos geval, een zuiger is door e^n cylinder^; geslagen en de magneet zit in «en andere auto". dr De andere blauwkiel zei: „hij is voor deEtj sloop, voor het auto-kerkhof". bij De adspirant-automobilisten trokken nu ook bedenkelijke gezichten. Weg vacantie- illusies als automobilist! &o. Een hunner gaf het nog niet op. Zou zoo|u zei hij tegen een vriend er niets meer,.v van te maken zijn? Kijk eens wat een goe-lc: de bandenjij; Als zoo antwoordde deblauwkiel u de,u auto koopt en ik mag hem,braken, dan ga ifya van 't jaar met vacantie, want dan is ersn nog wel een stuiver aan tè verdienen eer hijSiC weer in staat is om te rijden! >y Maar hoe het zij, toen de auto Dinsdag in veiling kwam, was er veel belangstelling.»— Zuivere belangstelling, geen kooplust, al was er een gulden plok te verdienen voor den 1 hoogsten bieder. De belangstellenden waren blijkbaar menschen, die eerst van plan ge-g weest waren een kansje te wagen om den, auto te koopen, namelijk toen zij nog ver onderstelden, dat je met het ding kon rijden..... Zij wilden nu alleen zien hoe het met den|i: auto, waarmee zij zich al een beetje verbon«p den gevoeldeji, zou afloopenJ Op 10 gulden werd de auto ingezet. Metj i guldentjes ging het bod naar boven tot 30' l gulden. Toen werd de wagen op 2 gulden f afgemijnd, zoodat hij in totaal 32 gulden op-P bracht. De afslager was zoo nobel geweest om te zeggen: menschen denk er om, ik garandeergi niét dat je met dit ding kunt rijden! Even te voren was een biljart met queu; in veiling gekomen. Daarvoor was ook zoo goed als geen ko< lust. Een opkooper werd eigenaar voor gulden Er zijn veel liefhebbers van het biljartspel, maar de meestcn zijn niet zóó ruim behuisd, dat er een biljartkamer af kan. Bovendien zorgt de belasting, die voor biljarts extra zwaar laat betalen, er wel voor, dat het ge-g tal menschen dat er een biljartkamer op na houdt klein blijft. J Maar als je anders voor 38 gulden eenat eigen auto en een eigen biljart kunt hebben,e danJt bi FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. 40) „Laat ons liever zeggen de eerste klasse, Senor Rodiguez. Ze zal het hier werkelijk niet slecht hebben en u kunt volkomen ge* rust zijn. „Laat ons niet te lang erover praten, Senor Mendez, en het verschil deelen". Pedro werd langzamerhand, een meester in het declen van verschillen. „Accoord. Hoe denkt u over een kleine vooruitbetaling?" „Ik betaal een derde gedeelte vooruit, een derde gedeelte morgenmiddag, wanneer ik met haar aan boord kom en het laatste deel betaalt mijn compagnon in Buenos Aires u uit bij aflevering". t Pedro betaalde het 'bedrag en beiden scheidden als goede vrienden. „Ik hoop, dat u zich bij verdere zaken ook van de La Plata bedienen zult, Senor Rodriguez". En Pedro antwoordde minzaam: „Ik zal uw schip in het oog houden, Senor Mendez". Den volgenden middag om twee uur leverde Pedro Gerry op de La Plata af. Dit keer had ze zich tamelijk erg Fransch beschilderd. Ze had een middelmatig grooten handkoffer bij zich, en Senor Mendez zou zeer verbaasd geweest zijn. Indien hij den inhoud van dezen koffer gezien had. Daar hij echter geen verdenking koester de, wees hij Gerry haar hut en deze begon zich te instaileeren. Pedro betaalde het tweede gedeelte en verliet het schip. Van Amsterdam reisde hij naar IJmuiden oni de sluizen van het Noordzeekanaal in oogenschouw te nemen. Gerry was een bescheiden passagier zon der veel noten op haar zang. Ze verzocht Mendez haar het avondeten in haar hut te laten brengen wat hem aangenamer was. daar hij het prefereerde zijn maaltijden op de gewone, ongebonden manier met zijn offi cieren te gebruiken. Toen het schip om half acht het anker lichtte, kwam Gerry op het dek, keek een tijdje naar het eentonige landschap van het Noordzeekanaal en verklaarde, dat zij nog vermoeid was van de reis en zich voor den nacht terug wilde trekken. Mendez was in zijn schik, want zijn Fransch was zeer ge brekkig. Gerry ging naar beneden, legde zich op haar coutohet en nam zich voor ocn half twaalf wakker te worden. Ze wist, dat ze zich op zichzélf kon verlaten. Om drie minuten voor half twaalf werd ze wakker, opende haar koffer en trok haar gewone jongensfkleeren aan. Toen gespte ze een leeren riem om haar middel, waar verschillende dingen aanhingen en overtuigde zich door een langen bilk door het patrijspoortje, dat ze reeds in volle zee waren, en wacht'te. De phosphoresce e re nde wijzers van haar armbandhorloge stonden op middernacht. Ze hoorde buiten geluid en voetstappen. „De hondenwacht komt op", mompelde ze. Dat was de wacht van middernacht* tot vier uur in den morgen. Ze liet nog een kwartier verstrijken en sloop toen als een schaduw naar buiten. Ze was onzichtbaar, want ze had gelaat er. handen zwart ge maakt. Flat op den grond liggend kronkelde ze zich als een slang naar het luik op het achterdek. Wat een geluk! Het zware deksel van het luik was gedeeltelijk ver schoven. Ze bond aa:i den rand een touw vast en gleed behendig naar beneden. Toen ging ze naar het kot. trok dep ijzeren grendel eruit en stak hem bij zich Zacht en voorzichtig wekte ze de vier meisjes, die het niet waagden 'geluid te geven. „Ja wij verstaan allen Duitisoh. Ik heet Josephine en kom uit Graz. Anna hier, is uit Weenen. Pir;ska is uit Boedapest, maar spreekt heel goed Fransch en Duitech. Zie is van zeer 'goeden huize. Ludmilla is een Tsjechische. Ze spreekt niet goed Du'tsch, maar verstaat het wel. Wie bent u?" „Dat doet er niet toe. Ik ben gekomen, om jullie te redden. Kalm! Geen geluid, alsjeblieft. Daarmee kun je op zijn hoogst alles verraden. En je behoeft niet bang te zijn. De zaak gelukt stellig, indien we alle maal samenwerken. Binnen drie uur zullen we hulp in overvloed hebben. Maar wij moe ten dit schip overrompelen". „Daar zijn we toch nooit toe in staat". „Met een beetje handigheid gaat alles. Men moet slechts willen". De rustige stem boezemde de meisjes vertrouwen en moed in. Nog twintig minuten fluisterde Gerry met de meisjes en toen waren het veranderde wezens. Niet meer de gebroken schepsels, maar helpsters, die brandden van verlangen om mee te doen en zich te bevrijden. Voor» dat ze uit het kot slopen, trok Piroska Gerry aan haar mouw en' vroeg fluisterend in het Fransch: „Hebt <u een automatisch pistool voor me?" Gerry draalde. eZ har er tiwee meegenomen Maar kon ze deze ongelukkige één er van toevertrouwen? Een onberaden, door haat in gegeven schot en het plan mislukte. Maar Piroska vervolgde: „Vertrouwt u me rustig het wapen toe. Ik ben de dochter van een hooggeplaatst Honigaarsc.il officier. Ik weet met een pistool om te gaan en ben zelfs als heel goed schut ter bekend. Ik heb te Monaco vele prijzen behaald en ik geef u mijn woord van eer. dat ik slechts in liet uiterste geval schieten zal. Ik weet wat er op het spel staan". Gerry drukte haar het wapen in de hand. Daarna klommen ze allen aan het touw naar boven en bereikten het achterdek. Gerry en Piroska slopen naar voren. Dc andere drie meisjes moesten wachten. Halverwege liet Gerry Piroska achter en kroop alleen verder. In de (kaarteilkamer brandde licht. Garry gluurde voorzichtig naar binnen. Daar stond de tweede stuurman, die feite lijk op de brug had moeten zijn. In zijn rechterhand hield hij een borrel en bestu deerde oiidert-usschen een kaart, <die voor hem lag. De man had de brug stellig meer wegens den borrel dan wegens de kaart verlaten. Hij zou er wel spoedig weer heengaan. N,a een minuut draaide hij het licht uit en trad naar buiten. Een oogenblik keerde hij Gerry zijn rug toe. Daar suisde een met lood gevulde gummislang op zijn hoofd neer en hij zonk ineen. Gerry legde zijn armen op zijn rug en bevestigde de handboeien om zijn polsen. Ze sneed een stuk van zijn jas af en stopte dat in zijn mond. Toen ging ze Piroska halen. „Loop voorzichtig achter me aan". Op handen en voeten tropen se naar 4e commandobrug. De matroos aan het stuurig, lette onafgebroken op het kompas en dea°e route. Ia Weer een slag met de guimmislang ener Gerry duwde hem weg en greep snel naarU1 de spaken van het wiel. jj „Hier Piroska, neem het stuur. Dat wat jej0l hier ziet is een kompas. Je moet er steedsjjj op letten, dat...." el „Ik heb op het PLattenmeer dikwijls aann( het. stuur.gestaan". j „Dat is prachtig. Houdt de richting W.Z.W.J0 kom echter in hemelsnaam niet aan de tele-[Q, graaf". er Piroska knikte. Ze was een goede steun0( voor Gerry. >c Gerry knevelde den matroos op dezelfde) manier als ze het met den tweeden stuur-j^ man gedaan had. Toen snelde ze naar hptu voorschip. Daar moest de laatste man zijne die zich nog op het dek bevond. Namolükjjj de man die op uitkijk stond. Juist daarjij was hij ook. Reeds stond ze achter hem ena, wilde haar arm voor' den slag opheffen, toen2l1 hij zich eensklaps omdraaide. [r. Een sprong, en ze had hem In een wor-ls genden jiu-jitsu greep omklemd. Ieder ge-(n luid moest onderdrukt worden. Ze perste2r haar arm tegen zijn keel en drukte haartgj dicht. De man schopte en wilde haar arm[ van zijn keel rukken. Maar zijn krachten be-J0 gaven hem. HIJ zonk ineen. la Ze liet hem op den grond vallen en haasttejn zich hem te binden. 6> Toen staarde ze naar den horizion. Op het&j oogenblik dreigde geen gevaar. Ze ging terug naar de drie meisjes. Teie samen droegen ze de gevangenen naar deL Laadruimte op het achterschip en lieten henjQ aan een touw naar beneden. je l .(Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6