Puro! bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen DE KOMENDE VERKIEZING VAN HET INTERNATIONAAL GERECHTSHOF. BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 5 JULI 1930 De kansen van Mr. Kosters. Na dagen en dagen pleiten Is voorloopig (vermoedelijk tot den dag waarop de uit spraak zal worden meegedeeld) de opbenbare behandeling van een proces tusschen Grieken land cn Bulgarije, dat voor 't Intern. Gerechts, hof afspeelde, afgeloopen. Ik vermoed zoo, dat de lezers al heel gauw in slaap zouden val len, wanneer ik hun ging vertellen, wat er precies aan het handje was. Niet, dat ik een van de hooge rechters in het Vredespaleis ook maar een oogenbhk neiging heb zien ver- toonen om een stukje te pakken. Verre van dien. Daarvoor waren trouwens in menig op zicht de pleidooien te goed, maar boven dien, er zaten ook weer aan dit geschil zoo veel belangwekkende volkenrechtelijke vraag stukken vast, dat het rechtsgeleerde gezel, schap, dat in de groote rechtszaal troonde, zich ontegenzeggelijk in vele opzichten aan de pleidooien te goed heeft gedaan. Voor hen echter, die niet het voorrecht genoten, den schitterenden cn scherpzinnLgen Griekschen pleitbezorger Politis, ster aan den hemel der internationale Juristen, te hooren, die niet hebben kunnen meemaken met welk een zwier onze landgenoot Professor van Hamel en met welk een groote kundigheid van uitnemend docent de Utrechtsche hoogleeraar Verzijl even kna? als bescheiden, als advocaten der Bulgaarsche Regeerlng het woord hebben ge voerd, zou het. tenzij hun de theorie van de wetenschap van het volkenrecht bijzonder ver. trouwd is, bijkans een kwelling wezen, als ik op deze plaats de zaak zelf ging behandelen. Wanneer Ik op de jongste zittingen van het Permanente Hof van Internationale Justitie met een enkel woord de aandacht vestig, is dat om de dóódsimpele reden dat het m i. goed is er toch weer eens aan te herinneren, hoe er gelukkig op het gebied van de ontwikkeling der internationale verhoudingen vooruitgang valt waar te nemen. Immers, tenslotte is de wereld heden ten dage een college van groote beteekenis rijk als dat Internationaal Ge. rechtshof, dat door heel den opzet, die er aan gegeven is, veel en veel meer beteekent dan het voor den oorlog opgerichte Hof van Arbitrage. Dat oude Hof is feitelijk niets an ders dan een lijst van mogelijke scheidslieden, waaruit twee staten, zoo zij eerst besloten hebben, een geschil langs arbitralen weg te doen beslechten, een klein tribunaal van arbiters kunnen kiezen. Van een vaste recht bank geen sprake. En dat is nu juist het door den Volkenbond in het leven geroepen Internationaal Gerechtshof wel. Sinds het in 1922 in functie trad, heeft het meer en meer te doen gekregen, is zijn ge zag namelijk steeds grooter geworden. Kortom een ieder die in de gelegenheid is om eens een proces voor het door den Italiaan An- zilotti gepresideerde college bij te wonen, komt toch wel onder den indruk van het feit, dat men thans een Internationale Rechtbank bezit, waarvoor men ten allen tijde zaken aanhangig kan maken en die dan door hoog staande rechters, niet door de partijen zelf voor deze eene gelegenheid aangewezen, doch vonr negen jaar door Volkenbondsraad en Volkenbondsvergadering gekozen, behandeld worden. Als men bedenkt, dat het Hof in kwestie niet slechts tot taak heeft recht te spreken, maar daarnaast ook geroepen kan worden en dat is reeds tal v,an malen geschied om juridische adviezen aan den Volkenbonds raad uit te brengen, zal men toch moeten erkennen, dat deze instelling voor de Interna tionale gemeenschap van het grootste belang is. Hoe meer gezag dit Hof gaat krijgen, hoe grooter de kans. dat men op den duur verder zal komen op den weg, die leidt naar een werkelijk op het Recht gebaseerd interna, tionale organisatie. De wetenschap, dat. er rechters in den Haag zijn, heeft reeds in heel wat omstandigheden van internationale politieke beteekenis een invloed ten goede uitgeoefend. Onnoodlg dus te zeggen, dat de taak, die straks op Raad en Vergadeirng te Genève rust, wanneer die beide organen namelijk moeten uitmaken, welke heeren voor de eerst komende negen jaar (met ingang van 1931) het Permanente Hof van Internationale Justitie zullen vormen, er een van bijzonder gewicht is. Veel, heel veel zal er van de in September plaats vindende verkiezing af hangen. Het voorspel daarvan heeft al plaats ge» vonden: te weten, de candidaatsteiling. Ook in Nederland is de beslisaing gevallen. De nationale groep in het Hof van Arbitrage (dat zijn de vier Nederlanders, welke op de lijst van mogelijke arbiters van dat oude, nog steeds bestaande Hof voorkomen, te weten, Mr. Loder, Cort. van der Linden en de Leid- sche hoogleeraren van Eysinga en van Vollen, hoven) heeft als nummer een het lid van den Hoogen Raad, Prof. Mr. Dr. Kosters candi. daat gesteld, terwijl direct daarop drie buiten landers volgen, (de griffier van het Hof, de heer Hammerskjöld; d'e oud-President van 't Duitsche Rijksgerechtshof Dr. Simons en Smuts), zoodat men niet gebruik heeft ge maakt van het recht om nog een tweeden landgenoot op dit lijstje te plaatsen. Of de kansen van Mr. Kosters groot zijn? Sombere voorspellingen luiden, dat nu Mr loder zich niet herkiesbaar stelde, het voor Nederland een harde dobber zal zijn om een zoon van hot land van Grot.ius gekozen te krijgen, en dat vooral het feit, dat Mr. Kosters in de Geneefsche samenleving niet erg bekend is. die toch al niet groote kans nog aanmerkelijk zou verkleinen. Jammer zou dat zeker wezen. Op zichzelf behoort de eerste candidaat van Nederland ongetwijfeld tot het slag Juristen, dat van den bovenste plank is cn waarvan er in d'e wereld heusch niet zooveel te vinden zijn, al verkeert Juist Nederland in de positie, dat. men zich ook een niet minder voor tref felijken anderen eersten candidaat had kunnen voor stellen! Bovendien en dat heeft juist bij deze candidaatsteiling vermoedelijk een groo te rol gespeeld, is de heer Kosters iemand, die het klappen van den zweep in de rechts zaal kent: hij heeft waardevolle ervaring opgedaan op het gebied van recht spreken, iets wat voor de leden van het Internatio naal Gerechtshof door velen van de aller grootste beteekenis wordt geacht. Laat men toch niet te veel rechters kiezen, die op zich zelf heel knappe lieden zijn. maar die niet uit de rechterlijke cai'rière voortkomen en die bovendien te lang als juridische advi seurs hunner Regeeringen zijn opgetreden. Zulke menschen hebben onwillekeurig dik werf de neiging de zaken te veel uit een po- litieken gezichtshoek te bekijken en dat nu moet het Hof in den Haag Juist niet doen. Bovendien, hoe menigmaal zal het niet kun nen voorkomen, dat er een geschil aanhangig raakt, waarbij verdragteksten enz. in het spel zijn, waarmee direkt, of irxdirekt, zulke Re- geeringsadviseui's indertijd nog te maken hebben gehad. Ziet daar één strooming, maar er is ook een gansch andere opvatting, die juist het feit, dat men wel eens zijn neus in de in ternationale politieke keuken heeft gesto ken, een voordeel acht: als het Hof recht spreekt, zonder ook maar eenigermate kijk te hebben op de realiteit van het internatio nale staatkundige leven, zal dat aan de lust om zich naar het Hof te begeven, niet ten goede komen. Zoo beweren de lieden, die nit gelijk dan bv. de Neclerlandsche can- dldaat-stellers het grootste belang toeken nen aan de rechterlijke ervaring van de le den van het hooge college. Hoe men hierover ook moge denken, het zou bepaald Jammer zijn, wanneer na Loder niet wederom een Nederlander in het Vredes paleis zou komen te zetelen. En nu meene men niet, dat zulk een situatie alleen uit een nationaal oogpunt te betreuren ware. Ook wat de belangen van het Hof zelf aangaat, is het veel beter, voox-al waar men heusch over een Nederlandschen candidaat beschikt, die tot de allerbesten behoort, dat er wel een Nederlander zitting in krijgt. Het zou aan het contact met de autoriteiten van het land. waar het Hof gevestigd is, uit den aard der zaak slechts ten goede komen en dat het met het oog op allerlei verlangens van het in Ne derland gevestigde Internationaal Gerechts hof van veel nut geacht kan worden, voor het noodige soepele contact zorg te dragen, staat buiten twijfel. Dr. E. v. RAALTE. HOTELHOUDERS OPGELICHT. DOOR IN HET HONGAARSCH GESTELDE KWITANTIES. Wij lezen in de Tel.: Een groot aantal hotelhouders in verschil lende plaatsen van ons land dreigt gedupeerd te worden door een waarschijnlijk brutalen oplichter. Enkele jaren geleden vervoegde zich en net gekleed heer bij verschillende eigenaars van hotels en cafés. Hij zeide namens den uitgever van een Middel-Euro- peeschen reisgids, die een groote oplaag heeft, te komen en vroeg of de hotelhouders genegen waren daarin eeix advertentie te plaatsen. Velen hadden er wel ooren naar, en vooral de hotelhouders uit de badplaatsen, die een ruime clientèle in Miod en-Europa hebben, waren bereid een advertentie-contract af te sluiten, vooral daar de voorwaarden zeer aan nemelijk leken. Was de zaak beklonken, dan legde de vreemdeling, die eer. zeer aangenaam causeur bleek te zijn. het contract op tafel en beide partijen teekenden. De hotelhouders zouden wel nader hooren. Inderdaad, zij heb ben nader gehoord Dezer dagen is bij velen hunner een wissel gepi'esenteerd voor de ad* vertenties, die inderdaad in de te Boedapest verschijnende reisgids hebben gestaan. Tot zoo ver is er niets vreemds aan de zaak. Echter het wisselbedrag deed de hotelhouders schrik* ken; dit varieerde n.l. van f 100 tot I 400. Het oude en reeds vergeten contract werd nog eens voor den dag gehaald, doch hieruit wer den de meesten niet veel wijzer, daar het in het Hongaarsch was gesteld. Een beëedigd vertaler -wist echter al spoedig te vertellen, dat de hotelhouders zich door het teekenen van dit contract zware verplichtingen heb ben opgelegd. Er staat n.l. in, d,at zij ver klaren een vrij belangrijk bedrag als plaat singskosten voor advertenties te storten Het spreekt van zelf, dat zij zich bij het teekenen van het contract daar niet bewust van zijn geweest en dat de Hongaarsche tekst is ge bruikt als middel om de hotelhouders ten yoordeele van den advertentie-colporteur te dupeeren. De hoteliers hebben het advies van den rechtskundigen adviseur van Horecaf over deze zaak ingewonnen. ARBEIDERS OP DE W.C. VERBORGEN. ONTDEKKING VAN DE ARBEIDS INSPECTIE. Naar Hot Volk meldt hebben ambtenaren van de Arbeidsinspectie, die dezer dagen een onderzoek instelden naar den werktijd bij een fabriek van suikerwerken aan de Looiersgracht to Amsterdam na eindiging van den officieelen werktijd een aantal ar beiders verborgen op de W. C. gevonden. Het bleek dat In de gehcele fabriek 20 arbeiders verborgen waren tijdens het bezoek van de ai-beidsinspectie en dat dezen reeds veertien dagen tot 's avonds half tien gewerkt had den. Tegen de directie is proces-verbaal opge maakt. BEROOVING OP STRAAT TE AMSTERDAM Te Amsterdam Is op de De Ruyterkade een man 's nachts door drie mannen overvallen, die hem van zijn horloge met ketting be roofd hebben, DE VLOOTWET-DECKERS. VOORLOOPIG VERSLAG VERSCHENEN. Verschenen is het Voorl. Verslag over het wetsontwerp tot verhooging van het VHIste Hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1930 (de Vlootwet-Deckers) Oppositie. Verscheidene leden verklaarden tegen dit wetsontwerp ernstig bezwaar te hebben. Als voorstanders van nationale ontwapening Is het voor hen volstrekt onaannemelijk. In wezen aldus deze leden beoogt het thans door de Regeering gedane voorstel een ven sterking van de vloot met 90 pet. Het gaat lijnrecht in tegen de uitspraak, in 1923 door de Kamer met betrekking tot de toen aan hangige Vlootwet gegeven. Dat de Regeering die uitspraak niet alleen volkomen negeert, maar zelfs in haar voorstellen nog verder gaat dan toen het geval was wekt verwonde; ring en lokt protest uit. Hetgeen de Nederlandsche Regeering thans beoogt, gaat juist in tegenovergestelde rich ting als de Londensche Conferentie. Wat kan de Regeering bewogen hebben een zoo aanzienlijke versterking vair de vloot te ontwerpen? Een conflict in het verre Oosten verwacht wel niemand en een rechtstreek- cshcn aanval op ons evenmin. Naar de meening van bedoelde leden kan voor de vloot hoogstens een politioneel doei worden gesteld. Elk ander doel is even on= bereikbaar als verderfelijk. Bepaalt men zich tot zulk een politievloot dan kan met aanzienlijk minder worden volstaan. Onder deze leden waren er verscheidene, die zich er over hadden verwonderd, dat een wetsontwerp van deze strekking is ingediend onder verantwoordenjkhcid van den tegen- woordigen minister van Defensie. Verdediging. Van meer dan één zijde kwam men tegen deze beschouwingen in verzet. Men wees er daarbij allereerts op, dat het hier slechts een zeer eenvoudig wetsontwerp betreft, waarbij het niet gaat over een -vloot; uitbreiding ten koste van f 120.000.000, maar slechts om den eersten termijn voor den bouw van twee schepen: een kruiser en een flot-- tieljevaartuig.. Uiteraard zulle nde Staten-Generaal dit wetsontwerp aanvaardende, min of meer ge bonden zijn in volgende jaren hun stem te geven aan begrootingsposten betreffende ,den afbouw van de schepen, waarvoor thans een eerste termijn wordt aangevraagd. Door die aanvaarding binden zij zich echter in geener lei opzicht tot het toestaan van gelden voor den bouw van de overige vaartuigen, welke op het door de Regeering overgelegde plan voorkomen. Daarom gaat een verwijzmg naar het gebeurde in 1923 niet op. Het op de Vlootconferentie gedane beroep en de daaraan vastgeknoopte beschouv/ingen kwamen den zelfden leden voor van weinig beteekenis te zijn. Voor volgende" jaren gebonden. Sommige leden, die zich eveneens in het algemeen met het ontwerp konden vereenlgen gaven Intusschen als hun meening te kennen, dat wel degelijk, wanneer dit ontwerp zoo als het is toegelicht, door de Staten-Generaal wordt aanvaard* er voor dezen een zekere verplichting oxitstaat om in komende jaren de bedragen toe te staan,'welke de uitvoering van het thans overgelegde plan zal blijken te vergen. Sommige leden hadden mede-onderteeke- ning van-het ontwerp door den minister van Koloniën verwacht. Indië. Sommige leden achtten klein materiaal voor Indië van grooter waarde dan een kruiser. Zij zagen ook geen nut in het bouwen van een flottieljeleiaer, omdat er bij onze vloot niets fce leiden valt, wijl er- .geen torpedojagers zijn. Voor West-Indië werd een flottieljeleider ook onvoldoende geacht. Gevraagd, werd om ander materiaal. Andere leden konden zich met de gedane keuze zeer goed vereenigen. Intusschen gaven verscheidene leden als hun meening, te kennen, dat voor West-Indië zou kunnen worden volstaan met een politie- vaartuig, gelijk ook van de zijde der Re* geering, herhaaldelijk is betoogd. Naar de meening van sommige leden be hoeven de Z;booten een aanvulling. Twee dier booten zullen worden overgebracht naar West=Indië. De Regeering, blijkt echter niet voornemens de hier te lande gebruikte door andere te vervangen. Verschillende opmerkingen werden nog ge maakt met betrekking tot het personeels vraagstuk. ERNSTIG ONGELUK OP EEN MOTORBOOT. Op een motoi'boot van de Zwavelzuurfa- briek van Ketjen, liggende in de Haarlem mervaart voor de Wester Gasfabriek is Don derdagmorgen een ernstig ongeval gebeurd, meldt de Tel. Een schipper, die met den mo tor van deze boot niet bekend was, wilde dien aan den gang brengen, wat niet geluk te. Hij stak een ijzeren spaak door een gat van het vliegwiel en trachtte op deze wijze den motor in beweging te brengen. Ook nu slaagde hij niet. Daarna probeerde hij het op een andere manier. Plotseling pakte de mo tor: de schipper, die vergeten had dc staaf ij/.er uit het wiel te halen kreeg hiermede een hevigen slag op het hoofd en op het lichaam. Hij liep een ernstige hoofdwonde, vervolgens kneuzingen aan de ribben en een gebroken dijbeen op. Hij is per auto van den G. G. D. naar een der gasthuizen overgebracht. WM. H. MüLLER EN CO. EN HAVEN DIEFSTALLEN Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van justitie de volgende vraag gesteld: Wil de minister meedeelen, waarom geen gevolg is gegeven aan de aanklacht, welke de heer J. W. Rozenstok op 27 Juni 1929 bij den officier van justitie te Rotterdam heeft ingezonden, omtrent vermeende medeplich tigheid van de directie van de N.V. Wm. H. Müller en Co's Erts en Scheepvaart Bedrijf aan bepaalde havendiefstallen, die in de ha ven van Rotterdam hebben plaats gevonden? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct». per rejfel INGEZONDEN MEDEDEpLINGEN a 60 Cts. per regel. NEDERLANDSCHE VOLKEN BONDSVRIENDEN IN FINLAND. OOK PRINS HENDRIK AANWEZIG. Men meldt ixit Helsingfors aan het Corr. Bureau Maandagmiddag te vijf uixr is met het s.s. „Ilmatar" van de Duitseh-Finsche Stoom vaart-maatschappij uit Lübeck aangekomen het Nederlandsche Volkenbondsgezelschap, staande onder leiding van oud-minister mr. J. Schokking en den Algemeen Secretaris der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, welk gezelschap het bezoek komt beantwoorden, dat een vorig jaar door een Finsche Volken- bonds-delegatie aan Nederland was gebracht. Er was bij de aankomst, die plaats had slechts tien minuten nadat Z.K.H. Prins Hen drik uit Stockholm was aangekomen, belang stelling van verschillende zijden: niet slechts waren vertegenwoordigers van de Finsche VolkenboncLsvereeniging „Pro Jure Natio- num" en de Nederlandsche Consul aanwezig om de reizigers te begroeten, maar ook van officieele Finsche zijde geschiedde dit. Minister Procope ontving het gezelschap en heette het welkom "en ook" prins Hendrik be groette het, *s Avonds werd een maaltijd aangeboden, waaraan vele autoriteiten aanzaten en waar prof. Tallquist namens de ontvangende ver eeniging een rede hield. Namens de Nederlanders voerde de heer Schokking het woord. Hij vestigde de aan dacht op de taak die Finland en Nederland als kleine staten hebben, de verdediging van het recht. Prins Hendrik heeft met verschillende leden der Nederlandsche delegatie gesproken. NU DE PH.O.H.I.-ZENDER NIET MEER WERKT. GEEN HISTORISCHE REDE NAAR AMERIKA. Te Leiden houdt Zaterdag, 12 Juli, de Pil grim Fathers Society haar jaarvergadering. De gezant der Ver. Staten van Amerika zal er 's middags te twee uur een historische rede houden over „The Pilgrim Fathèts in England, Holland and America". Naar het Hbld. verneemt heeft het voor nemen bestaan, deze rede naar Amerika uit te zenden. Nu echter de Phohi-zender, die daarvoor gebruikt zou worden, buiten gebruik is gesteld, zal dat plan niet doorgaan. DE ONGEREGELDHEDEN IN BOLIVIA. NEDERLANDERS ONGEDEERD GEBLEVEN. Volgens een bij het Departement van Bin- nenlandsche Zaken ontvangen telegram van den Nederlandschen zaakgelastigde te San tiago (Chili) hebben de Nederlandsche con suls te La Paz en Oruro, telegrafisch mede gedeeld, dat bij de ongei-egeldheden in Boli via alle Nederlanders ongedeerd gebleven zijn en dat geen schade is toegebracht aan Ne derlandsche belangen. OP TAL VAN PLAATSEN ONWEERSSCHADE. VEEL HUIZEN AFGEBRAND. In den Achterhoek. Donderdagavond is de bliksem geslagen in het café De Korenmolen te 's-Heerenberg. Het huis stond onmiddellijk in lichte laaie en is tot den grond toe afgebrand. In de gemeente Gendringen was het nood weer. Te Etten brandde de woning van den heer Pothof tot den grond toe af. in Voorst is de boerderij van Naafs en in Mechelen is de boerderij van Reintjes een prooi der vlam men geworden. Tc Amersfoort. Donderdagmiddag heeft boven Amersfoort een zwaar en hevig onweer gewoed, waarbij een wolkbreuk een groot gedeelte van de stad onder water heeft gezet. Groote hagel- steenen brachten veel schade aan de te velde staande gewassen. Eenige groote boomen werden totaal ontworteld. Het historische monument bij Monnikendam liep lichte schade op door het omwaaien van drie boo men. De diensten van openbare werken en gemeente reiniging hadden het druk met her opruimingswerk. Bij het station van de Oos- ter stoomtram werd een gedeelte van de baanhelllng door het regenwater wegge spoeld. Te Barneveld. Tijdens een onweersbui heeft het te Bar neveld zoo geweldig geregend, dat verschil lende straten geheel blank stonden. In de Jan van Schaffelaarstraat stroomde het water zelfs eenige huizen binnen. Tc Gorredijk. Donderdag heeft boven het dorp een hevig en langdurig onweer gewoed, waarbij de blksem verscheiden malen is ingeslagen meldt de N. R. Ct. Bij den heer J. de Jong is tweemaal de boerenhuizinge getroffen, waarbij de laatste maal een begin van brand ontstond, dat echter tijdig gebluscht kon worden. Verder sprongen op verschillende plaatsen nog electrlsche lampen. DE NATUURRAMP OVERIJSSEL. IN DUIZENDEN H.A. BOUWLAND VERWOEST. De correspondent van het Hbld. te De venter heeft het gebied van de natuurramp in Overijssel nog eens doorkruist. Het blijkt uit de verwoestingen, dat de bui haar wer king begon onder Olst en haar weg heeft genomen over den Dingshof en Wezepe tot bij Heeten., Dat is dus een, lengte van ruim 10 K.M., terwijl de breedte van het terreiin in quaestie naar schatting .zeker wel vier K.M. bedraagt. Binnen deze grenzen liggen dui zenden H.A. bouwland en het valt nog bij geen benadering te zeggen, hoeveel bnnders graan- en hakvruchten totaal verloren zijn gegaan. Daarbij komt, dat, al waren enkele verbouwers verzekerd tegen stormschade, de. .voorwaarden In tal van gevallen geen vergoeding voor hagelschade inhouden. Sommigen willen nu overgaan tot h>et af maaien van de halfrijpe graansoorten, om er op deze manier ten minste nog iets van to redden. In hoeverre dat gelukken zal, blijft echter een groote vraag. Donderdagavond bevond zich de burge meester van Olst, die heer W. baron Bentinck van Schoonheten, op het terrein van de verwoesting. Een derde Verbrande boerderij. Thans blijkt echter ook nog een derde boerderij in de omgeving, nl. die van H. Brinkhuis te Ramele, in de gemeente Raalte door het hemelvuur te zijn getroffen en ge heel in de asch gelegd te zijn. De schade wordt hier gedeeltelijk door verzekering ge dekt. Deze boerderij was eerst twee jaren ge leden gebouwd. Hoe sterk de hagelslag was, moge blijkeri uit het feit, dat bij den landbouwer B. J. Nij- kamp niet minder dan vijftig kippen in het veld den dood vonden. Ook bij anderen is zeer veel pluimvee verloren gegaan. Bij J. ten Have en anderen werden alle ruiten der wo ningen vernield, terwijl veel rundvee in de weide door den bliksem werd gedood. Tal rijke hooibergen geraakten door het hemel vuur in vlammen. in dit geteisterde gebied woont een nijvere bevolking, die vóór dag en dauw uit de vee- ren moet om met veel zwoegen en slaven den van nature armen grond te bewerken. En in de laatste jaren gaf de bodem veel goeds terug in ruil voor de zorgen, vooral door ontginning, aan de akkers besteed. De niet kapitaalkrachtige boeren, die bovendien toch al een moeilijk jaar doormaken, zullen het dus hard te verantwoorden krijgen. Nieuws uit Indië* DE HOTELBRAND. LIJK VAN DEN BOY GEVONDEN, DE BABOE WEGGELOOPEN. Aneta meldt uit Medan, dat het verkoolde overschot van den hotel-boy, die na den brand in hotel Belvédère te Brastagi werd vermist, is gevonden. De eveneens vermiste baboe bleek te zijn weggeloopen. De brand kast bleef intact. Het staat niet vast of het hotel weer zal worden opgebouwd. RADIO-TELEFOON JAPAN—INDIë. Prof. Uchida Kakichi, oud-gouverneur- generaal van Formosa, thans president van den Japanschen radio-dienst, is in den loop van deze maand in Ned.-Indië te verwachten, meldt Aneta. Prof. Uchida zal besprekingen voeren over de radio-telefonische verbinding tusschen Indië en Japan en zal daarna met hetzelfde doel naar Australië vertrekken. INVAL BIJ EEN CHINEESCHE COURANT. DE REDACTIE GEARRESTEERD. Aneta meldt uit Soerabaya d.d. 3 Juli: De politie heeft op last van den procureur- generaal een inval gedaan in het redactie» bureau van het Cineesche dagblad „Kiauw Sin Yit Po". De inval geschiedde naar aan» leiding van een brief, welke in het bezit werd gevonden van een Batavlaasch communist. Uit den inhoud van den brief kreeg men het ver moeden, dat de communist in relatie stond met een redacteur van genoemd blad. Alle readeteuren zijn overgebracht naar 't politie bureau en zullen te nbehoeve van het onder zoek eenige dagen worden in arrest gehouden. Het gevonden materieel is naar Batavia ge zonden. De Kiauw Sin Yit Po is in verband hiermede twee dagen niet verschenen* OHZE GROErsTUELS DIM5D AG DONDERDAG ZATERDAG

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12