FLITSEN STADSNIEUWS sen- SCHILDERWERK HEEREN-BAAI GERRY RICKEBERG HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 5 JULI 1930 HET VOORBEREIDEND H. O. EN HET M.O. De aangifte voor den nieuwen cursus. HET GEBOUWEN-VRAAGSTUK. Naar wij vernemen zijn er voor de nieuwe cursussen van het. openbaar Voorbereidend Hooger- en het Middelbaar Onderwijs zeer veel leerlingen aangegeven. Voor de eerste klasse meldden zich aan: Gymnasium 72 Lyceum 130 Meisjes H. B. S. 62 H. B. S. A iHoogere Handelsschool) 100 H. B. S. B 86 Door deze groote aangifte van nieuwe leerlingen vraagt het gebouwen-vraagstuk van verschillende dezer onderwijs-inrichtin- gen bij vernieuwing de aandacht. Het Gym nasium zal zijn nieuwe leerlingen met de uiterste krachtsinspanning nog in het be staande gebouw kunnen bergen. Thans bedraagt het aantal leerlingen dat ln de eerste klassen van het Gymnasium zit 55. zoodat als alle aangegevenen toegela ten worden voor den volgenden cursus het aantal met niet minder dan 17 zal toe nemen. Het aantal Jongelui dat zich voor het Ly ceum heeft aangemeld is ook weer groot. Het is evenwel vrij zeker, dat er bij de toe latingsexamens nog een belangrijk aantal van die 130 zullen afvallen. In 1928 gaven zich bijvoorbeeld 80 jongens en meisjes voor toelating aan, terwijl er slechts 50 werden toegelaten. 11 trokken zich voor het examen terug. 11 werden afgewezen, terwijl zich van de geslaagden ook nog 8 terugtrokken. Maar als van de 80 aangiften er 50 geplaatst wer. den, zou dit voor de 130 aangiften in de zelfde verhouding 83 beteekenen. Misschien zal het nog gaan om dit zeer groote aantal nieuwe leerlingen nog io het bestaande gebouw onder te brengen. Maar als dit gelukt, dan is èn van het Gymnasium c-n van het Lyceum te zeggen, dat het aller uiterste bereikt is. Voor de toekomst zullen dan absoluut maatregelen genomen moeten worden, want het Is aan te nemen, dat de stroom nieuwe leerlingen nog meer zal was- Ook de Meisjes H. B. S. neemt sterk in leerlingen-aantal toe. Er gaven zich nu immers 62 leerlingen voor de eerste klasse op. tegen slechts 39 in 1928. Er zullen er nu van die 62 ook nog wel afvallen bij het toe latingsexamen. terwijl er ook nog wel ge slaagden zullen afvallen, want. het is een be kend verschijnsel, dat verschillende leerlin gen zich voor meer dan één schooi laten in schrijven. Zooals men weet wordt al gedurende eeni- ge Jaren overwogen om aan deze onderwijs inrichting, die aan de Krocht zeer slecht ge huisvest is. een nieuw onderdak te geven. De commissie bestaande uit de directeuren der middelbare scholen heeft, op verzoek van den wethouder van onderwijs, het plan om de school in de Tempeliersstraat te ver bouwen voor de Meisjesschool, nog eens na der bezien, in verband ook met het gebou wen-vraagstuk der andere scholen Naar wij vernemen is men ln die commissie tot de overtuiging gekomen, dat het niet gewenscht is de school in de Tempeliersstraat, onder te brengen. De commissie meende niet de mo gelijkheid te kunnen beoordeelen, of het be staande gebouw aan de Krocht geschikt is om te verbouwen. Daarom bleek de commis sie aanvankelijk 't meest er voor te gevoelen, om een nieuw gebouw te stichten. Daarvoor werd het terrein aan den Kinderhuissingel het meest geschikt, geacht. In den laatsten tijd is evenwel de moge lijkheid geopperd om de Meisjesschool aan een beter gebouw te helpen door een rui ling van gebouwen. Daar die oplossing evenwel nog nader besproken moet worden, kon men nog geen vrijheid vinden, daarover iets mede te dee- len. 'c Als de Meisjes H. B. S. evenwel aan een betere hulsvesting geholpen zal zijn, blijft nog het gebouwen-vraagstuk voor eenige andere onderwijsinrichtingen bestaan. GEM. AVONDSCHOOL VOOR HANDELSONDERWIJS. OVERGANGSEXAMENS. Bevorderd werden van de le naar de 2e klasse Joanna Bakker, W. J. Beunder, Maria Boom, Cornelia van Diggelen, Josina Egger- mond, J. P. A. Fiolet. A. Franssen, W. Goode, Jansje Gravendijk, Geertruida Heemskerk, Johanna Hooijen, P. J. Metse laar, J. Otter C. J. Oudshoorn, Johanna Se- verijnse, Jacomina van Zwijndrecht; Jo hanna Behr, R. L. van den Berg, Erna van Bruggen, H. Cornet, Johanna van Huizen, Maria Janssen, Ella de Jong, Cornelia Kas ten. N. Kollerie, G. Kos, W. Krigee, Petro- nella Lasschult, A. Menet. H. Niesten. Hille- gonda Peschar, W. H. Petri, P. Plooijer. A M. Reedijk, Jacoba van Uitert, D. do Vries, Christa de Boer, Maria Poestkoke, P. E. van Riessen, Trijntje Roosen, C. Scheffer, G. R. Schuwsma, J J. Stevens, A. A. Stuur. Tettje Timmer, Lena Tork, Theresia van Uden, J. Weber, G. van der Werf, M. P. Westendorp. W. G. Wiese en W. de Wolf. Twaalf leerlin gen konden niet worden bevorderd. Van de 2de naar de 3de klasse werden bevorderd Maria Boerkool. B. H. Bolsenbroek, G. C. Bos, Cornelia van Bragt, Johanna Brink man, W. J. Bijster, Aalfje Caljouw, E. J. Compiet, Ida Dansen, Rikje van Deelen, F A Dekker, Hendriki? Derks. J. J. Jansen. Uli Rudolphy, Anna Wolff, Elizabeth Doorne- bos, Jantje Eelman, Maria de Graaf, C. J Hansen. H. P. Hermus, Frederika Hogen- blrk, H. van der Holst, Hubertina Hoorns man, A. de Jong, J de Jong, Hendrika Koop man. A. E. Luü, W. F. Miedema, J. Nachte- geller, Wilhelmina van Olst, Annie Grenzen- berg, Johanna Kramer, Catharina Lichten- veldt, Wilhelmina Loman. F. A. Muller, A. Sala, Martina van der Velden. J. Verkes, Berendina Voordendag. B. P Vosse, G. de Vries, Jansje Wals. P. E. Wlllemsen en H. J. A. van Zuthem. Zestien leerlingen konden niet worden bevorderd. Van de 3de naar de 4de klasse werden bevorderd Aleida Akersloot, Catharina Bogaert, P. Bouterse. Maria Boxs, Antonia Brauner, H. Drupsteen, J. Eikerbout, G. P. Ellens, Jo hanna Hoek, Petronella Klein. C. J. Korre mans. A. E. J. Koning. W. de Laat, M. Plant, D. Plek. Elisabeth Wedekind, Maria Bruis, A. van den Ent-Braat, H. W. van der Gies- sen. Grace Glendennlng, P. Haak, D. ter Haak, C. L. J. den Hollander, J. A. de Jong, G. Lem. Aafje Schuijt. W. H. Tesselaar, G. G. Tijsterman, A. van Veller, A. Vink, Eliza Kaptijn, N. A. Kerkstra, F. H Koers, Clasina Kok, H. J. Last. N. H. van Lingen, J. Ph. Noort, K. P. Offenberg. Louise Plasberg, Maria van der Plasse, C. J. Sarlet, Willy Scheffer. A. J. Snellens. H. Wijtkamp en P. Zeeuw, Achttien leerlingen konden niet worden bevorderd. Van de 4de naar de 5de klasse werden be vorderd: W. C. Bartel. J. Blaauw, Albertje Druijf, S. de Jong, Maria Jonkman, P. H. de Liefde. J. Nijssen. Anna Ostertthuw, Sophia van der Peijl, L. G. Prerlot, C. P. Teeuwen, A. P. van Amelrooy. G. J. Derks en G Flameling. Niet bevorderd werden acht leerlingen. Van de leerlingen der voorbereidende klasse konden tot de le klasse worden be vorderd: Greta de Boer, P. de Cock, J. Derks. Cornelia Deurloo. L. J. J. Disseveld, W. Droog, Edellne Dufrenne. H. F. W. Kom, Johanna Lieffering, Cornelfa van Looij, Louiso Meiland, H. P. Nleuwstad, J. van Veen. Hendrika Vos en C Zonneveld. Ze ven van deze leerlingen werden niet be vorderd. Het toelatingsexamen voor de verschil lende klassen zal plaats hebben op Maandag 7 Julf, Dinsdag 8 Juli en Donderdag 10 Juli. HOOFDAKTE-EXAMENS. Aan het hier ter stede gehouden schrifte lijk gedeelte van de hoofdakte examens namen 322 dames en heeren deel. Voor Nederlandsche taal en letterkunde werd gevraagd een opstel te maken over een der volgende onderwerpen: 1. Balladen en romancen uit onze Middel - eeuwsche letterkunde. 2. De geschiedenis van een volk weerspie gelt zich ln zijn letterkunde. Licht dit toe met voorbeelden uit de 17e en 18e eeuw. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct». per regel. f40- MEUBELEN Levering direct aan particulieren, echt leeren clubfauteuils Huis-, Salon-, Slaapkamermeiibelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE PRIMA AFWERKING NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMl". Modelkamer» voor Haarlem: KONlNGlNNtWtl. lö INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regeL VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd Tel. 11361 vaa 8—12 en 1^-5. Zaterd. 8-1 3. Licht toe, uit een of meer zijner blij spelen. dat Pieter Langendljk moralist was. 4. Het Réveil als letterkundige beweging in Nederland. 5. De natuurschildering bij de Vlaamsche prozaschrijvers in de 20e eeuw. 6. Geestelijke stroomingen ln de poëzie na 1910. Voor opvoedkunde moest een der volgende onderwerpen worden behandeld: 1. Zet uw meening uiteen omtrent doel, leerstof en Inrichting van het aardrijkskun dig onderwijs op de lagere school. 2- Vergelijk de opvoedkundige denkbeel den van Fröbel met die van Pestalozzi. Licht de punten van overeenkomst en verschil met voorbeelden toe. 3. De hygiënische, paedagogiséhe, moreele en practische waarde van het onderwijs in het vak lichamelijke oefening op de lagere school. 4 Er wordt steeds meer geklaagd over overlading bij het onderwijs. Wat is hier over Uw meening, en in hoeverre zou de leerstof beperkt of vereenvoudigd kunnen worden, zoodat tevens voldaan wordt aan den eisch, dat de school moet voorbereiden voor het leven? PROT. CHRIST. NIJVERHEIDSSCHOOL Men schrijft ons: De Prot. Chr. Nijverheidsschool te Haarlem hield dezer dagen een Ouderavond, die bui tengewoon goed bezocht was. Na gemeenschappelijk gezang en opening met gebed door mevr. M. Waardenburg Lindeyer, presidente van het bestuur, sprak deze een kort welkomstwoord tot de ouders en belangstellenden en deelde mede. dat de bouwplannen voor de nieuwe school thans klaar zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zal het volgende jaar de ouderavond in het nieu we gebouw kunnen plaats vinden. Op zeer verdienstelijke wijze bracht daarna een koortje uit de leerlingen een tweetal zangstukjes ten gehoore, getiteld: „De vier bloeiende jaargetijden" en „Perette en de Melkkan". De directrice der school, mej. H. M. Drost, zette daarna uiteen „Welke mogelij kheden het nijverheidsonderwijs voor meisjes biedt". Zij gaf een uitvoerig overzicht van het ont staan en de ontwikkeling van dit onderwijs en wat daarin te bereiken is. De teekeningen van de nieuw te bouwen school gaven daarna gelegenheid te spreken over de inrichting der lokalen, zooals die in de toekomst zijn zal. Wanneer deze bouwplannen het volgend jaar zijn uitgevoerd, zal de gemeente Haar lem een zeer nuttige en aan de eischen des tijds beantwoordende opleidingsschool rijker zijn voor onze vrouwelijke Jeugd, waarin, naar het bestuur hoopt, vele jonge meisjes bekwaamd zullen worden voor haar taak in het leven. Na de rede van mej. Drost werd de thee rondgediend. De bijeenkomst werd daarna met een op wekkend woord en dankgebed gesloten door de vice-presidente van het bestuur mevr. A. van Marseijs Hartsinck-Schuyt van Castri- cum, waarna er gelegenheid was om het ten toongesteld werk der leerlingen te bezichti gen. In het eerste lokaal vonden we het werk van de 1ste voorbereidende klasse, gerang schikt naar de opklimming der moeilijkhe den. Behalve lingeriewerk was er te zien practisch verstelwerk, stofversieren, haak- en breiwerk en teekenwerk. Het volgende lokaal gaf ons het werk te zien van de 2e voorbe reidende klasse. Hier zagen we ook costuum- werk, eenvoudige japonnetjes, op eigen maat gemaakt, rokken, blouses en blazers. Het teekenwerk van de 2e klasse was voor een groot gedeelte toegepast op gebruiks voorwerpen. Zoo zagen wé versierde boekom slagen, schutbladen en blocnotes. Ook brand werk op celotex plaatjes, die als onderlegger voor trekpot of vaas bedoeld waren. Bij het stofversieren trof ons het bandweven, dat met weinig hulpmiddelen kan leiden tot aar dige resultaten. In de andere lokalen vonden we werk van Avondschool en Middagklasse en datgene, wat op de 5 maandelijksche avondcursussen voor verstellen, lingerienaaien of costuum- naaien geleerd kan worden. Van het costuumnaaien was er behalve nieuw- of vermaakwerk te zien, o.a. kinder jasjes, gemaakt uit damesmantels Van dat wat in huishoud- en kooklessen geleerd werd, kon ons geen overzicht gegeven worden, aan gezien de meisjes die lessen nu nog krijgen op de beide andere huishoudscholen. De behoefte aan een eigen schoolgebouw, waar alle lessen gegeven kunnen worden, wordt dan $ok steeds dringender. J. TER HAAR JR. EERSTE KAMERLID. Op het centraal stembureau is Vrijdag be richt ingekomen, dat de heer J. ter Haar Jr. te Amsterdam, zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer heeft aangenomen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1604 EEN RITJE Vader stelt voor om een ritje met den auto te maken om van den zonsonder gang te genieten haalt den wagen uit de garage en komt binnen om te ïnfor- meeren 'of ze klaar zijn hoort dat moeder op het laatste oogenblik besloten heelt een warmere japon aan te trekken ijsbeert door de ka mer tijdens een de bat tusschen Mien- tje en Jan over de vraag, waar Mien- tje's puli-over kan zijn slaagt er tenslotte in de kinderen naar buiten te krijgen en blijft op moeder wachten moeder verschijnt op net oogenblik dat Mientje zich herinnert dat ze om 7 uur eer. vriendin moet opbellen als Mientje terug komt stuurt moeder Jan naar binnen om nog een halsdoek voor haar te halen en als iedereen ten slotte in den auto at, gaat de rossige zonsondergang over tot een koud grüs. (Nadruk verboden HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE In Restaurant Brinkman aan het Plc-in heeft de Haarlemsche Reddingsbrigade Donderdagavond een algemeene ledenverga dering gehouden onder leiding van den voor zitter, den heer Joh- M. Schmidt. In zijn openingswoord zei deze om., dat het afge- loopen jaar reden tot tevredenheid, geeft. Spreker wees op de uitstekende verstand houding, die bestaat tusschen de inspecteurs en de leden en memoreerde voorts den ge slaagden tocht der brigade naar de Kager- plassen en het succes dat de afgevaardigde ploegen bij do onlangs te Alkmaar gehouden wedstrijden behaald hebben. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. G. E. de Klerk, bleek, dat er in het jaar 1929 veel belangrijke dingen zijn voorgeval len. In de eerste plaats moet hier vermeld worden het aftreden van den heer A. J. Meijerink als voorzitter en zijn echtgenoot-e. De heer en mevrouw Meijerink, aan wie de Brigade zooveel verschuligd is, werden in een apart daarvoor belegde vergadering tot eere leden benoemd. Als opvolger van den heer Meijerink werd gekozen de heer Joh. M Schmidt, die reeds lid der technische com missie was. Voorts wordt in het verslag een woord gewijd aan het overlijden van den heer Kingma, die langen tijd de functie van pen ningmeester heeft waargenomen Het aantal leden nam let-s af en bedraagt thans 142. Als leider der technische cursussen trad ook nu weer dr. Veer op. Met genoegen kan worden geconstateerd, dat door de leden der Brigade op verscheidene wedstrijden, zoowel in Haar lem en omgeving als daarbuiten, veel succes sen zijn geboekt. Er wordt over het algemeen over geklaagd, dat ,de oproeping voor Bri gadeleden bij ongevallen slecht geregeld is. zoodat zij dikwijls veel te laat op de plaats van het ongeval aankomen. Naar aanleiding hiervan zal het bestuur zich met den Onge- vallendlenst in verbinding stellen, teneinde tot een betere regeling te komen. Voorts wordt de wenschelijkheid geuit, dat ook hier ter stede een Sportfondsenbad zal komen. Tevens wordt melding gemaakt van de nieu we zuurstofkoffer, die een groote aanwinst voor de vereeniging kan genoemd worden. Het verslag eindigt met een dankbetuiging aan het gemeentebestuur van Haarlem, aan de Teylerstichting en aan de Nederlandsche maatschappij tot het redden van drenkelin gen, die in het afgeloopen jaar de Brigade door subsidies steunden. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester bleek, dat in het afgeloopen jaar 300 gulden meer uitgegeven dan ont vangen was, hetgeen zijn oorzaak vindt in de groote onkosten, die de vele uitgeschre ven wedstrijden met zich mee hebben ge bracht, terwijl ook het nieuwe zuurstofap paraat belangrijke financieele offers heeft gevergd. De begrooting voor 1930 werd ge steld op 1250 gulden; dat beteekent- een te kort van 250 gulden. Men hoopt evenwel dit tekort te kunnen dekken, door het aantal donatiën uit te breiden. Bij de bestuursverkiezing werden de vol gens rooster aftredende heeren J. H. Kern- per en N. J. Zwart herkozen, terwijl in de plaats van de secretaresse mej. G. E. de Klerk die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, werd gekozen mej. S. de Klerk. In de vacature dr. Maurits, die zich wegens drukke bezigheden niet meer herkiesbaar kon stellen, werd nog geen beslissing geno men, aangezien men nog geen geschikten medicus heeft kunnen vinden, die zich voor deze functie candidaat wil stellen. De voorzitter sprak nog eenige waardee- rende woorden over hetgeen de beide af tredende bestuursleden voor de Brigade zijn geweest. Op de eerstvolgende vergadering zal van bestuurszijde voorgesteld worden, dr. Maurits als eerelid te benoemen. Hoewel deze aftreedt als bestuurslid, zal hij zijn functte van leider van den oproepingsdienst toch blijven waarnemen. In de Technische commissie werden de heeren dr. W. E. Merens en Th. Peltenburg herkozen, terwijl als nieuw lid in het be stuur zal treden de hoofdinstructeur de heer A. H de Bruyn Jr. Vervolgens werden eenige besprekingen ge voerd over de zomercampagne. In Augustus a.s. zullen waarschijnlijk in de van Mede vaart. de zomerwedstrijden worden gehou den. Naar de wedstrijden te Utrecht op 20 en 27 Juli zullen leden worden afgevaardigd, terwijl de Brigade op Koninginnedag naar Boskoop zal vertrekken om daar aan de bri gadewedstrijden deel te nemen. Ten aanzien van het deelnemen aan wedstrijden besloot de vergadering, behoudens uitzondering al leen voor brigadewedstrijden vergoeding uit te keeren. Hierna bracht de heer A. H. de Bruyn Jr. verslag uit van de door den Aigemeenen Bond van Nederlandsche Reddingsbrigades gehou den vergadering. Bij de rondvraag stelde een der leden voor het zuurstofapparaat des Zondags naar de oefeningen in de Houtvaart mede te nemen; aldus werd besloten. Er zal voorts getracht worden het aantal advertentiecontracten van het orgaan „De Brigade" te vergrooten, teneinde het blad in plaats van éénmaal, tweemaal in de maand te doen verschijnen. Nadat de voorzitter nog eenige vragen had beantwoord, werd de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel ECHTE FRÏ3SCHE 20 m50 ctper ons FEUILLETON HET RAADSEL VAN DE DACIA door G. PANSTINGL. 42) Ze liet het licht van haar lamp in de laad ruimte van het achterschip vallen. De drie mannen waren reeds lang bijgekomen en stelden vertwijfelde pogingen in het werk om zich van hun boelen te bevrijden. „Zoo gaat dat niet", dacht Gurry, klauter de naar omlaag, sleepte den één na den under ln het kot, sloot de deur en deed den zwaren ijzeren grendel er voor. Daarna klom ze weer naar boven om naar het meisje dat op den uitkijk stond te gaan. Toen eerst lette ze op het werken van de machine, dat hoorbaar zwakker werd. Ze liep naar achteren, waar de patentlog 11 Het schip voer nog slechts vijf knoop in plaats van negen tot tien. Ze ging naar Pi- roska. „Hoe werken de menschen?" „Om zoo te zien buitengewoon ijverig „En toch heeft het schip zijn vaart ver minderd. Ik zal een extra stoker naar be neden zenden". Ze liet een der vastgebonden matrozen los maken en zond hem naar beneden in de machinekamer. Na vijftien minuten keek ze weer op de log. Het schip voer nog slechts vier knoop. En toch werken ze daar beneden uit alle macht. Schep na schep vloog in het vuur Gerry had veel verstand van benzinemoto ren. Maar stoommachines met kolenvuur waren haar minder bekend. Op zichzelf was de situatie niet gevaar lijk. Zelfs indien ze stil zouden blijven lig gen. Ze kon altijd een vreemd schip om hulp vragen. Maar deze gedachte was haar niet aangenaam. Een tijdlang dacht ze na. Toen begaf ze zich naar de plaats waar ze Mendez met haar pistool op het hoofd geslagen had en waar de groote rol touw en de vaten met lijnolie als deklading stonden. Tot deze zeide ze: „Pedro, je kunt tc voorschijn komen!" En tusschen lijnolie en touw verscheen het schuldbewuste gezicht van Pedro. „U hebt het dus geweten, Miss Beatrice?" „In het begin niet. maar indien een val luik openstaat, een slag met een pistool twee bulten veroorzaakt en dooden wegloopen, dan begint men toch nadenkend te worden". „Ik weet niets van een doode. Ik heb wel een man over boord zien springen". „Zoo!! Waarom heb je dan niet geroepen: Man over boord?" „Omdat hij zich een ballastijzer van vijf tig pond aan de voeten geboden had", zei Pedro. zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. Na een half uur liep het schip weer zijn normale negen knoop en Pedro gaf Gerry opheklerlns er van. „Die schurken hebben zooveel kolen op het vuur geworpen, dat ze het langzaam er mee verstikt hebben". „En biecht nu eens op, hoe jij aan boord gekomen bent!" „In IJmuiden. Toen het schip de sluis passeerde. Ik ben in het donker van de sluismuren op het achterschip gesprongen. Het was heel gemakkelijk". Na een uur ging aan den horizon een vuurpijl af. Dadelijk schoot ook Gerry er x n af. maakte het stuurrad los en veran derde van koers. Na ongeveer twintig minu ten kwam een groot motorjacht aanbrui- sen. De La Plata stond stil en daar de zee heel rustig was, legde het motorjacht zich te gen haar zijde. Als eerste sprong William J. Rickeberg over en wilde zijn dochter in zijn armen ne men. Maar daar schoot plotseling een witte bal als een streep door de lucht, landde met de volle kracht van zijn vijf-en-twintig vlie gende pond onverwachts op Gerry's schou ders en in het volgende oogenblik zaten beiden op den grond. Zoo ontstond een klein oponthoud in de begroeting. Gerry deelde in het kort mede, wat ze de laatste twee dagen beleefd had. Tot slot zelde ze: „Maar voor Pedro moet lk iets nieuwe be denken. Telkens weer steekt hij zijn neus in mijn zaken". „Van mij krijgt hij morgen een berisping, Beatrice". „Ja, en op betaaldag dubbel salaris. Ik ken Je Paps". En Rickeberg lachte. In den namiddag van den volgenden dag had Gerry een eigenaardige bezigheid. Ze verhoorde Mendez. Het was niet gemakkelijk hem aan het spreken te krijgen, dat wil z-eggen, hij sprak genoeg, maar wat hij zeide, was niet juist datgene, wat Gerry wilde hoorei! Ze maakte korte metten met hem. Ze liet hem zoo binden, dat zijn knieen zich onder zijn kin bevonden en hem in de bad kuip van de officiersbadkamer leggen. Toen draaide ze de kraan los. Mendez lachte hoonend. De straal was niet bijzonder sterk en het water steeg maar langzaam. Toen kwam het oogenblik, waar op Mendez zijn hals moest uitrekken, om te kunnen ademen en ten slotte hielp hem ook dat niet meer. Gerry zat tegenover hem en verroerde zich niet. Mendez werd gehoorzaam als een kind. Het was belangrijk materiaal, dat de Dacia uit hem kreeg. In Londen aangekomen liet Gerry een ka bel aan den wal leggen en zich aan het Lon- densch telefoonnet aansluiten. Ze nam een controlehoorn in haar hand, drukte .haar automatisch pistool in de zijde van Mendez en liet hem met de Yellow Cat verbinden. Mendez was tam geworden. Hij sprak met Sokoloff precies zooals Gerry het verlangd had. Een auto bracht de kist met de echte Alexandra Staroff naar de haven. Zoodra ze aan boord was, werd de slapende er uit ge nomen en voorzichtig weer aan land ge bracht. Gerry liet alle gevangenen uit het schip verwijderen. Plotseling kwam een man van de Dacia bij haar en verzocht haar hem te volgen. Hij bracht haar in de hut, waar Mendez gekne veld lag. In zijn borst slak tot aan het heft toe een groot knipmes. Sprakeloos staarde Gerry naar het lijk. Toen gaf ze den man, die zwijgend naast haar stond een wenk. Hij trok het mes uit de wond. waschte het af. klapte het dicht en gaf het toen aan Gerry, die het bij zich stak. Toen ging ze naar Piroska. „Waarom heb je het gedaan?" Deze richtte zich hoog op. „De vrouwen uit onze familie laten zich niet slaan". Gerry zweeg. Wat had ze hierop kunnen antwoorden. Ze ging naar Pedro. „Hier heb je je mes terug. Je had ongelijk het haar te leenen". Maar Pedro antwoordde koel: ..Waarom, Miss Beatrice? Er zijn toch nog genoeg ballastijzers aan boord", De La Plata had weer het ruime sop ge kozen. Aan boord waren echter nog slechts acht man. Ze voeren in het Kanaal en peil den. Toen het lood vijftig yard diepte toon de, lieten ze de valreep neer en stapten in de motorboot, die ze tot nu toe gesleept hadden. In een boog voer de boot weg, terwijl aan haar boegspriet het schuim hoog opspatte. Na een halve minuut stopte Pedro. Vol spanning keken allen naar de lichten op de La Plata. Toen weerklonken vier, vijf doffe knallen. De lichten gingen uit en spoedig daarop sloten de golven zich over de La Plata. Het schip had zijn weinig roemrijke loop baan beëindigd. Den volgenden morgen rinkelde vroegs tijdig de telefoon bel in de kamer van den heer Alderson in het Savoy Hotel. Ze moest heel lang rinkelen, want Hul- berry was iaat. thuis gekomen. Hij had zich namelijk in de Yellow Cat laten insluiten en alle geschatte afstanden nagemeten. Toen was hij door een achtervenster weer uiige» broken. Ontstemd nam hij den hoorn. Maar hij werd onmiddellijk klaar wakker, toen hij de stem van den jongen Rickeberg herken de. „Kom zoo spoedig mogelijk in hot ge bouw van de Dacia. Maar bel aan het huls daarnaast aan. op nummer 11". Hulberry wilde ja zeggen, doch ginds was de hoorn reeds opgehangen. Hij schoot in zijn kleeren en reed er heen. Een portier deed open en zeide: „Eerste verdieping linksrechtuit". De edur was niet op slot, maar de voor» kamer was leeg. Tegenover hem bevond zich een andere deur. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6