KLENE's KAUWGOM Uit Haarlem 's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 10 JULI 1930 ZITTING VAN WOENSDAGMIDDAG 9 JULI. (Vervolg). De pont over het N. B. Spaarne. Na de revue van hamerstukken, waarbij van de 20 punten er slechts 6 punten voor behandeling overbleven, kwam allereerst aan de orde het voorstel van den heer Visser om over te gaan tot aanschaffing van een niéu we pont voor het veer aan het Noorder Bui ten Spaarne. De heer Visser wees er op, dat de pont over het Noorder Bulten Spaarne niet in de behoefte voorziet. Het veer wordt daar on derhouden door een oude zolderschuit die een beetje verbouwd is. Daarvoor is het systeem kettingpont genomen, een systeem dat verouderd is. Het gebeurt vaak dat de pont kapot is en dan moet eerst gewacht worden tot de reservepont van het Z. B. Spaarne gekomen is. Dat duurt natuurlijk veel te lang. Het is daarom noodig een nieu we pont aan te schaffen. Het geld daarvoor ■uitgegeven is goed besteed. De pont moet zorgen voor de verbinding tusschen eenige belangrijke kwartieren. Het zal nog wel en- hele jaren duren voor de nieuwe brug over het Z. B. Spaarne klaar is. Voorloopig komen de ponten van de Bakkerstraat dus nog niet vrij. Bovendien zal het in de toekomst noodig zijn om nog een tweede pontveer over het N. B. Spaarne in te stellen, maar dan natuur lijk meer noordelijk. De havenmeester heeft mij gezegd zoo vervolgde de heer Visser dat de toestand ?an de pont aan het N. B. Spaarne slecht is. De heer Miezerus wilde eenige vragen ©ver de brug over het Z. B. Spaarne stellen. Bij de behandeling der begrooting voor 1930 is door den wethouder van Openbare Wer ken gezegd, dat de brug pas in 1932 gebouwd zal kunnen worden, omdat nog een onteige ning moet plaats hebben. Spreker vraagt evenwel hoe het nu met de voorbereiding van de brug staat. In December is door den heer Gerritsz gezegd, dat aan Openbare Wer ken al een opdracht gegeven was om de brug te ontwerpen. Nu is hem evenwel gebleken, dat de wethouder pas 3 weken geleden aan Opnbare Werken opdracht gegeven heeft om een schetsplan voor die brug te maken, nadat in Juni door Openbare Werken medegedeeld is, dat.er geen onteigening behoeft plaats te hebben. Blijkbaar wordt cr dus geen spoed met de zaak gemaakt, hoewel dat toch zeer ge- wenscht is. Wethouder Mr. Gerritsz verklaarde, dat het verkeer met de pont over het N. B. Spaarne, enkele uren per dag uitgezonderd, niet van veel beteekenis is. Het is daarom niet verantwoord om 25.000 voor een nieu we pont uit te geven. Door Openbare Werken is met spoed ge werkt aan de voorbereiding van den brug genbouw aan het Donkere Spaarne en aan het Zuider Buiten Spaarne. Nadat de raad in zijn laatste zitting een keuze gedaan had uit de plannen voor de Donkere Spaarne- brug, is onmiddellijk met de uitwerking be gonnen. Nu zijn er al grondboringen aan den gang. Het is te verwachten, dat het bestek nog dit jaar klaar komt, zoodat deze nieuwe brug in 1931 gebouwd kan worden. Wat de brug over het Z. B. Spaarne betreft, hebben B. en W. den raad volkomen juist ingelicht. Er is voor het maken van de aan sluitende wegen onteigening noodig. Alleen is nu gebleken, dat voor het bouwen van de brug zonder onteigening volstaan kan wor den. Het is te verwachten, dat-in 1932 de nieuwe brug cr zal komen. In 1932 komen de ponten van het Z. B. Spaarne dus vrij. De heer Van L i e m t sprak er zijn ver wondering over uit, dat nu gebleken is, dat cr geen onteigening noodig is, terwijl het jaren lang aan den raad is voorgehouden, dat belangrijke onteigeningen moesten plaats hebben. Als wij dat geweten hadden, zou de brug veel eerder gebouwd kunnen zijn. De heer Reinalda wees er op, dat de onteigening noodig is voor het verkrijgen van den grond voor het maken van den nieu wen verbindingsweg tusschen de nieuwe brug en den rijksweg Haarlem—Amsterdam. Als men dien grond niet heeft, dan komt de nieuwe brug niet tot haar recht. Bovendien Is er dan kans, dat de bezitters van den grond bij de onteigeningsprocedure gaan strijken met de voordeelen van de waarde vermeerderingen van den grond, die een ge volg zijn van de nieuwe brug. Als men dien nieuwen weg nog niet kan maken, dan kan men moeilijk goede verbin dingen krijgen met den Amsterdamschen straatweg. Zelfs zal het niet mogelijk zijn langs twee wegen een éénrichtingsverkeer in te voeren. Mr. Gerritsz: Er wordt voortgegaan i met de onteigening der gronden. De heer Reinalda: dat -verheugt mij. Er zijn evenwel ook nog belemmeringen voor dc volledige verbreeding van de Rustenbur gerlaan. Het is dus gewenscht om niet alleen aan de voorbereiding van den brugbouw te werken, maar ook aan de onteigening van de gron den voor de aansluitende wegen. Met verwondering had spreker vernomen, dat de havenmeester aan den heer Visser gezegd heeft, dat de toestand van de pont aan het N. B. Spaarne slecht is. Waarom heeft de havenmeester dat niet aan B. en W. gerapporteerd? Als die toestand zoo slecht is. zou spreker een voorstel steunen om 25.000 te geven voor een nieuwe pont. Er moet aan het N. B. Spaarne een goed communicatie middel bestaan, want het verkeer neemt daar steeds toe. Zou de heer Visser willen medewerken, om zijn voorstel in handen van B. en W. te stellen, opdat dit college onmiddellijk een on derzoek kan instellen naar don toestand van de pont? De heer Peper drong er op aan om een nieuwe pont aan te schaffen. Het verkeer met de pont is van beteekenis, ook al maken vooral arbeiders van deze pont gebruik. De raad aal straks 360.000 uitgeven om de electrlsehe centrale te volmaken, waarom is er dan beswaar om 25.000 te voteeren voor een nieuwe pont die noodig is. De heer Miezerus zei, dat de havenmeester aan hem gezegd heeft, dat hij het met de pont aan het N. B Spaarne misschien zou kunnen redden tot 1932. De heer Visser: men kan zich desnoods redden met eenige roeibootjes, maar dat is toch geen toestand. Bovendien Is er geen re serve-pont. Voor uitstel van behandeling voelde spre ker niet voel. Als wij nu besluiten om een nieuwe pont tc laten maken dit kan bij een Haarlemsche firma, zoodat de Haarlcm- sche arbeidersmarkt er ook mede gebaat is dan kan de toestand voor den winter ein delijk eens in orde komen. Wethouder Mr. Gerritsz zei, dat de Z.B. Spaarnebrug gebouwd kan worden zonder onteigening. Zelfs is geen onteigening noodig voor de onmiddellijke verbindingen van de brug met de aansluitende wegen. Het is even wel noodig dat er grond onteigend wordt voor het maken van den grooten verbindingsweg. Er zal daaraan gedaan worden wat mogelijk Is. In de rapporten van den havenmeester is gezegd, dat de pont van het N. B. Spaarne het nog wel eenigen tijd kan uithouden. De heer Reinalda: de heer Visser heeft het zóó voorgesteld, dat de havenmeester aan hem gezegd heeft dat de pont slecht en dus gevaarlijk is. Daarnaar moet onmiddellijk een onderzoek worden ingesteld. B. en W. kunnen dan in de volgende raadszitting daar over rapporteeren. De heer Visser wilde genoegen nemen meó het voorstel Reinalda als aan den haven meester gevraagd zal worden of die er voor kan instaan, dat met de pont over Ihet N. B. Spaarne nog eenige jaren gevaren kan worden zonder ellende te krijgen. De Vo or zi 11 er: B. en W. zullen daarover in de volgende zitting rapport ulitfbrewgen. De heeren Visser en Reinalda gaan daarmede accoord. Het G. E. B. B. en W. vroegen een nieuw crediet van f 300.000 voor hei aanschaffen van een nieuwe turbine voor het electrlciteitabedrijf. De heer Castricum zou geen bezwaar hebben tegen dit voorstel als de tarieven hier beter geregeld waren. De menscfnen die het minst kunnen betalen, moeten voor de electrici'teit het meest betalen. Op tarieven- gebied is hier een anarchie. Kan de directeur niet eens een overzicht geven van de ontwik keling van ons distributie-systeem. De raad wil wel eens zien wat de resultaten van het mi'llioen zijn dat wij in den laatster, tijd heb ben uitgegeven voor uitbreiding van onze centrale. Missohien kon het wel eens zijn, dat de burgers veel voor de electriciteit moeten betalen omdat er zooveel contracten zijn. met de industrieelen. Wethouder Mr. Slingeniberg zei, dat onze turbines gedeeltelijk modern en gedeel telijk oud zijn. De turbine die nu zal worden afgeschaft is oud en werkt onvoordeelig. Men moet op electriciteit steeds met de moderne techniek meegaan om de meest economische uitkomsten te verkrijgen. Het is niet juist de capaciteit van de centrale te koppelen met de taricven-quaestie. Bij de 'begrooting kunnen wij weer gaan debatteeren over de tarieven. De heer Castricum is nu op het verkeerde pad. De groote toeneming van het debiet komt voornamelijk door de licht verbruikers. In» dustrie en tram blijven ongeveer evenveel afnemen als vorige jaren. Liohtverbrulkers hebben in Mei 1929 afgenomen 565.000 K. W. U. en nu in Mei 1930 724.000 K. W. U. Dat is een vooruitgang van ongeveer 30 pet. Hoewel de omzet van de electrdsdhe centrale sterk vermeerdert, is het toch een feit, dat e<r van de lichtverbruikers nu minder ontvangen wordt dan het vorig jaar. Dat komt omdat het aantal aansluitingen voor huishoudtarièf steeds toeneemt. De burgerij profiteert daar van. Bovendien Is het nog noodig de centrale uit te breiden in verband met het contract met de spoorwegen nu de lijn naar Alkmaar ge- electrificeerd zal worden. De heer Castricum verklaarde tegen te zullen stemmen. Met zijn stem tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Reorganisatie Burger lijk Armbestuur. Aan de orde kwam nu het voorstel van B. en W. tot reorganisatie van (het Burgerlijk Armbestuur. B. en W. wilden aan den idienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon opdragen: 1. ondersteuning van huiszittende armen. 2. verzorging en verpleging voor zoover die niet geschiedt op grond van een genees kundige verklaring van armlastigen in gestichten en gezinnen. 3. steun aan werklooze arbeiders, die zich tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid hebben verzekerd, maar die nog niet trek baar, dan wel uitgetrokken zijn. 4. het beheer van het Haarlemsch Tehuis voor Ouden van dagen. 5. het beheer vart het Haarlemsch Kin- der-Tehuis. Het onderzoek naar den toestand cn de verzorging van de gezinnen en personen, die bij de gemeente ondersteuning, in wel ken vorm ook, hebben aangevraagd, of door haar gesteund worden. Samenwerking met en bijstand aan ver- eenigingen cn instellingen, welke zich steunverleening ten doel stellen. De soc,-dem. raadsfractie stelde voor bo vendien aan den dienst op te dragen: 6. verzorging van kinderen in dagverblij ven, in de gevallen, dat wegens arbeid van de moeder dc kinderen onverzorgd zijn. 7. zorg en werkverschaffing voor onvol waardige arbeiders, zwakzinnigen, blinden en andere invaliden. 8. maatschappelijke hulp aan onvermo gende zieken (huisverzorging). 9. verpleging en hulp in de huishouding voor onvermogende kraamvrouwen. 10. verstrekken van genees- en versterken de middelen aan onvermogende zieken en kraamvrouwen. Mr. J. Gerritsz deelde mede, dat hem gebleken is, dat het gepleegde overleg tus schen de raadsleden nog niet geheel afge- loopen is. Het beste is deze zaak nu, in ver band mot de vacanties uit te steïlen tot Sep= tenuber. Daartoe deed spreker een voorstel De heer Wolzak wees er op, dat deze zaak nu al heel lang hangt. Het moet nu tot een beslissing komen, temeer ook omdat er in het Armbestuur t.wee vacatures zijn. De leden van het Armbestuur zijn overladen met werk. Spreker ontraadde uitstel. De heer Klein begreep er niet veel van. Er is in B. en W. een meerder- en een min derheid. De meerderheid bestond uit drie. Van die meerderiieid valt nu de1 heer Gerritsz af, die zich bij deze uitpreekt voor een com promis met een raadsmeerderheid. Dan is er dus geen meerderheid meer bij B. en W. Er is blijkbaar niet met ernst gestreefd om onder dc raadsleden een meerderheid te ver krijgen. Alleen weten wij, dat men er de reclv terzijde heeft buiten gehouden. De heer Peper: „ik begrijp er ook niets van en dat wil veel zeggen (Gelach). Spreker gevoelde dan ook niets voor aanhouding. I Wethouder Mr. Héerkens Thijssen was aanvankelijk genegen de zaak uit te steU len. Nu er eventueel bezwaren komen van de leden van het Armbestuur, zou spreker op behandeling willen aandringen. Mr. Gerritsz: er is gebleken, dat alsnog kans is op een compromis. Laat men daaraan medewerken en de zaak uitstellen. De heer Van Liemt: twee maanden uit stel De heer Klein: wij gevóélen er weinig voor om ons onder den voet te laten loopen, want dat is eigenlijk de bedoeling van het compromis, waar de rechterzijde buiten ge houden wordt. (B. en W. r-rokken zich terug in raadkamer om zich te beraden). Na 5 minuten deelde de Voorzitter mede, dat de meerderheid van B. en W. voor- Stelt om het voorstel Gerritsz aan te ne men. Het voorstel Gerritsz werd verworpen met 19 tegen 17 stemmen. Vóór stemden de s.d.a.p„ Mr. Slingenberg. Loosjes, Heidstra, Boes, van Santé en mej. Berdenis van Berlekom. (Afwezig v/aren de heeren Adrian, Klein Schiphorst en Groenendaal). Daarna werden de voorstellen inzake de reorganisatie aan de orde gesteld. De heer Reinalda zei, dat het voorstel van B. en W. niet voldoet aan het besluit dat de raad indertijd in beginsel genomen heeft. Daarom heeft de soc.-dem. raadsfractie aanhouding gevraagd, om te trachten een compromis te bereiken. Die onderhandelingen hebben evenwel niet het gewenschte resul taat gehad. Het voorstel van B. en W. beperkt zich alleen tot een naamsvei-andering. B. en W. stellen voor den ouden toestand te laten voort duren onder een anderen naam. Daarmede gaan de sociaal democraten evenwel niet ac= coord. Zij willen méér bereiken door de reor ganisatie. De sociaaldemocraten willen de geheele armenzorg van uit één centraal punt laten geschieden, natuurlijk met samenwer king van het bestaande particuliere initiatief. Spreker heeft eerbied voor het werken van de particuliere vereenigingen, maar het draagt toch het karakter van dilettantisme. De hulp moet gezien worden ais een taak van gemeen- schapszorg. Als er samenwerking verkregen wordt tusschen den dienst en de particuliere vereenigingen, dan is de hulp beter te ver= leenen dan op dit oogenbiik. Het is daarom ook gewenscht, dat de finam cieele hulp aan de onvolwaardigen, de zwakzinnigen en de gebrekkigen, gaat via dit centrale punt. De regeling van den arbeid voor deze ongelukkigen kan geschieden zooals die nu geregeld is. Daarom gaf spreker in overweging om de amendementen van zijn fractie aan te ne men. Verder had spr. eenige bezwaren tegen regelingen die B. en W. in de nieuwe veror dening hebben opgenomen. Allereerst de quaestie der vrijwillige armverzorgers. De mogelijkheid wordt gesteld, dat deze vrijwil ligers kunnen worden aangesteld. In an dere steden zijn de ervaringen met die vrij willige arbeiders over het algemeen niet gunstig. Het is geliefhebber op het gebied der vrijwillige armverzorgers. Daarom zal de soc.-dem. fractie tegen dit artikel stemmen. Verder bepaalt artikel 5: „ingeval tevens door een instelling van weldadigheid onder steuning wordt verleend, kan de uitreiking der gemeente mede door bedoelde instel ling plaats hebben." Dat Is geheel nieuw! Het gevolg zal zijn, dat de particuliere armverzorgcr met de twee kwartjes van zijn eigen vereenjging de 14 gulden van de gemeente gaat brengen. Dit systeem is een verslechtering van hetgeen wij nu hebben. De soc-dem. fractie prefereert den bestaanden toestand boven hetgeen nu door B. en W. wordt voorgesteld. De heer Klein ging de geschiedenis van dit voorstel nog eens na. Er is door den raad nog geen principe-besluit genomen. Eerst zouden B. en W. met een uitgewerkt voor sbei komen. Het is onjuist, dat de soc.-dem. indertijd aan den raad uitstel van behande ling gevraagd hebben om een compromis te vinden dat gericht was tegen de rechter zijde. Er is binnenskamers getracht bij voor baat den veldslag in den raad te winnen. Dat is evenwel niet gelukt! De socialistische leden van het Burgerlijk Armbestuur zijn te voren niet gekend bij de indiening der voorstellen van de soc.-dem. raadsfractie Dc heer Keerwolf: Dat is een leugen. De heer Klein: In dezelfde week toen de S.D.A.P. -weigerde mede te werken, om de Tribune uit de Openbare Leeszaal te hou den. Maar in diezelfde week heeft Het Volk geweigerd een ingezonden stuk op te nemen van een S.D-A.P.'er, lid van het Burgerlijk Armbestuur, waarin uitkwam, dat hij tegen de voorstellen van de raadsfractie was. Uit dit stuk bleek ook, dat de raadsleden-leden - Armbestuur niet gekend zijn in de voorberei ding. Het voorstel van de meerderheid van B. cn W. is eigenlijk een voorstel-Slingenberg. De rechtsche raadsfractie zal zich tegen die voorstellen verzetten op dezelfde gronden, die reeds in de Januari-vergadering zijn ge uit. De heer Boes kan zijn stem in het alge meen geven aan het voorstel van B. en W. Hij zou het' onjuist vinden om de zwakzinni gen, gebrekkigen en blinden geheel te stel len onder het Maatschappelijk Hulpbetoon. Er is evenwel een middenweg te nemen, na melijk door samenwerking mogelijk te ma ken tusschen de personen die de belangen behartigen van zwakzinnigen, blinden en gebrekkigen en het Maatschappelijk Hulp betoon. Spr. zag geen gevaren in het instellen van het instituut van vrijwillige armverzorgers. Wel achtte hij het ongewenscht om de uit- keering van de gemeente te laten geschie den door armverzorgers van andere vereeni gingen. De heer Peper constateerde, dat de voorstellen van B. en W. voor de armen geen verbetering zullen geven. Alc men- schen met openbare armverzorgers in aanraking komen zijn zij aan de heidenen overgeleverd. Als zij zich evenwel tot de par ticuliere armverzorgers moeten wenden ko men zij bij den duivel. Spreker en zijn par tijgenoot hebben eenige amendementen inge diend op het voorstel van B. en W. Verder zullen zij voor enkele amendementen der S. D. A. P. stemmen. De heer Wolzak meende, dat de heer Reinalda het juist gezien heeft, toen hij zei. dat de strekking van het voorstel van B. en W. alleen is, dat de daden, die nu de le den van het Burgerlijk Armbestuur doen zul len geschieden door ambtenaren. Sprekers meening is evenwel, dat de tegenwoordige toestand beter is. Spreker protesteerde tegen de minachten de woorden van den heer Peper over de par ticuliere armverzorging. i De heer Loosjes zei. dat reeds in Ja nuari gebleken is, dat de Vrijheidsbond tegen het opnemen van de Nazorg onder Maat- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. p«r rage!. Nederlandsch Fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 cents schappelijk Hulpbetoon is. Dit bezwaar blijft bestaan. Is het nu niet beter eerst een stem- ning uit te lokken over dit groote punt, want de heer Reinalda heeft reeds gezegd, dat als de amendementen zijner fractie verwor pen worden, hij liever den bestaanden toe stand zal behouden. Wethouder Mr. Heerkens Thij s s e n pleitte er voor om den bestaanden toe stand te handhaven. Dit is ook finan cieel het voordeeligst. Wethouder Mr SI 1 n g e n b e r g verdedig de het standpunt van de meerderheid van het college van B. en W. In de Januari-ver gadering bleek, dat de rechterzijde tegen reorganisatie van het B. A. was. De indruk bestond, dat de andere fracties in het algemeen waren voor reorganisatie. Nu blijkt evenwel, dat er onder die fracties nog al verschil van meening bestaat. Nu moe ten wij principieel uitmaken óf wij gaan reorganiseer en. Dit kunnen wij doen door te stemmen over artikel 1: het voorstel van B. en W. en de amendementen van de soc.- dem. fractie. Spreker heeft overwegend be zwaar tegen de amendementen van de soc.- dem. fractie. Als die amendementen zouden aangenomen worden stelt spreker geen prijs meer op de reorganisatie van het armbestuur. De praktijk van de amendementen van de S. D. A. P. zal zijn, dat vele particuliere ver eenigingen, die nu heel goed werk verrich ten, zullen gaan kwijnen en verdwijnen. De heer Reinalda: dat is onze bedoe ling niet. M'r. Slingenberg: Maar het zou het- gevolg zijn! Als de heer Reinalda genegen is zijn amendementen zóó te wijzigen, dat er samenwerking kan komen met de particuliere vereenigingen van armverzorging en de lichamen die de nazorg regelen voor zwakzinnigen, blinden en gebrekkigen, dan zou een meerderheid gevonden kunnen wor den. Ik ben van meening dat de ingezete nen recht op hulp hebben en het dus niet overgelaten moet worden aan particuliere vereenigingen. Doet de heer Reinalda dat niet, dan komt er geen reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur. Dan blijft de toeètand bestaan, dat B. en W. geen voldoende zeggingsschap hebben over dit Burgerlijk Armbestuur. Het is te betreuren, maar dan moet men dat aanvaarden. De heer Reinalda constateerde, dat gebleken is, dat de klove inderdaad onover brugbaar is gebleken. De heer Slingenberg: ik geloof dat er ook misverstand is. Ik ben genegen voor te stemmen sub. c. aldus te lezen: C. Samenwerking met en bijstand aan vex-eenigingen en instellingen welke zich steunverleening ten doel stellen, met name (en dan opnemen alle punten 6, 7, 8, 9 en 10 uit de amendementen der soc. d'em. raadsfractie). De heer Boes: ik zal voor dit amende ment stemmen als de nazorg voor zwak zinnigen, blinden en gebrekkfgen er uit ge licht wordt. De heer J o o s t e n meende, dat door het amendement Slingenberg niet bereikt wordt wat dc heer Slingenberg wil. Mr. Slingenberg stelde voor het ar tikel zoo te lezen, .dat Maatschappelijk Hulp betoon zal helpen als de particuliere ver eenigingen geheel of gedeeltelijk in gebreke blijven. Mr. Gerritsz: ik zou er willen bijvoe gen „of als de personen wegens gemoeds bezwaren niet geholpen willen worden door de betrokken vereenigingen". Er is een vrije ziekenhuiskeuze, nu moet er ook een vrije keuze zijn voor hulp op maatschappelijk ge bied. De heer Loerakker: ik ben een voor stander van georganiseerd overleg. Maar hoe ziet nu de meerderheid van B. en W. er uit (gelach). De Voorzitter: dan moet u praeadvies vragen (gelach). De heer Boes; ik wilde juist een voor stel doen om praeadvies te vragen. Er zijn nu nieuwe voorstellen. Mr. He e r k e n s T h ij s s e ner is vol doende tijd geweest voor overleg. Nu heeft men recht op een beslissing. Mr. Gerritsz: als de rechterzijde nu geen slag wil slaan, dan moet zij medewer ken om tot uitstel te komen. De heer Van Liemt: er is geen reden voor uitstellen. Wij weten nu allemaal wat wij willen. De brughoofden zijn gelegd, al leen de laatste spanning moet er nu komen. De heeren van den Vrijheidsbond en de Vrijz. Democraten moeten beslissen of zij over die bruggetjes willen gaan. Het voorstel Gerritsz werd niet voldoende gesteund. Hierna werd gestemd over de amendemen ten van den heer Reinalda. Punt 6 werd verworpen met 22 tegen 14 stemmen. Voor stemden de S.D.AP. en de heeren Boes en Peper en Oversteegen. De heer Reinalda dan neém ik aan, dat al onze amendementen verworpen zijn. Daarop kwam in stemming het voorstel van Mr. Slingenberg, werd verworpen met 31 tegen 5 stemmen. Voor stemden Mr. Slingenberg, Loerakker, Heidstra, Boes en Gerritsz. Hierop wilde de meerderheid van B. en W. haar voorstel intrekken. De heer Reinalda vroeg stemming. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 28 tegen 8 stemmen. Voor stemden Pe per, Slingenberg, Loosjes, I-Ieidstra, Ovcir- steegen, Boes, Van Santen en mej. Berdenis van Berlekom. Hiermede is dus uitgemaakt dat het Bur gerlijk Armbestuur in zijn tegenwoordig en J vorm behouden blijft. Verkoop perceel Raamsingel 46. B. en W. stelden voor het perceel Raam singel 46 te verkoopen voor f 16000. De heer Reinalda verklaarde, dat een deel de.r soc. dem. raadsfractie het onge wenscht acht dit perceel té verkoopen. De heer Van Liemt: als wij In de toe komst op dat punt nog eens een woonhuis noodig hebben, kunnen wij voor dit geld wel een ander huis koopen. Mr. Gerritsz wethouder van Openbare Werken, was het in het algemeen eens, dat de gemeente geen eigendommen moet ver koopen. Er is evenwel geen bezwaar om dit perceel te verkoopen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 25 tegen 10 stemmen. Verbetering Brouwersplein. B. en w, vroegen een cfediet voor de ver betering van het Brouwersplein, Na een korte discussie werd het voorstel door den raad goedgekeurd. De benoemingen. Bij de voordrachten voor de benoeming van hoofdonderwijzers vroeg de heer Over steegen om in het vervolg niet meer de geschikte plaatsvervangende hoofden als nummer 2 op de voordracht te plaatsen. De heer S c h o i 1 vroeg of het streven om menschen van buiten de stad naar Haarlem te halen, van B. en W. uitgaat of van den inspecteur van het onderwijs? Soms staan personen 2 of 3 op een voor dracht, terwijl zij het later toch nooit tot No. 1 brengen. Waarom niet? De heer J o o s t e n meende, dat de candT- daten niet gesteld zijn naar bekwaamheid. De voordrachten maken den indruk dat zij opgemaakt zijn naar woonplaats en naar politieke kleur. Aan dit bewaarschoolwerk wil spreker zijn goedkeuring niet hechten. De heer Castricum meende dat het niet noodig is hoofdonderwijzers van buiten te halen als men hier) in deze stad ge schikte onderwijzers heeft om daaruit hoof den te benoemen. De heer Roodenburg, wethouder van onderwijs, zei, dat er menschen van buiten en van Haarlem zijn uitverkoren voor de eerste plaats. Het gaat evenwel niet aan, om menschen van buiten de stad uit te sluiten. Ook de Haarlemsche onderwijzers sollicitee- ren naar andere steden. Haarlemmers zou den het niet toejuichen als zij bij vacatures in andere steden werden uitgesloten. Het gaat niet aan om te zeggen, dat zoo veel mogelijk plaatsvei-vangende hoofden moeten worden gekozen als er aan zoo'n school een hoofd moet worden benoemd, want niet altijd zijn de plaatsvervangende hoofden geschikt om tot definitief hoofd benoemd te worden. Er is gestreefd om de beste candidaten te zoeken. De raad moet evenwel rekening houden met de omstan digheid, dat over de voordrachten overeen stemming moet bestaan tusschen de inspec teur en het gemeentebestuur. Er is niet naar politieke richting gestreefd, er zijn zelfs voordrachten waarop personen staan waar van spreker niet eens de politieke kleur kent. Het is niet gewenscht het systeem in te voeren ,dat personen die 2 en 3 staan op een voordracht later als No. 1 worden gesteld. Daaraan zouden nadeelen verbonden zijn. De heer Oversteegen: als No. 2 op de voordracht voor school 39 staat een Haar lemmer. Het is een man van 50 jaar en heeft nu nog een kans hoofd te worden. Die kans moeten wij nu voor den man benutten. Als No. 1 staat een onderwijzer van buiten. Het is aan te nemen dat B. en W. een voordracht hebben gegeven van personen die allen ge schikt zijn. Er is dus niets op tegen aan den Haarlemmer de voorkeur te geven. Benoemd werden: tot ieerares aan de Meisjesschool voor M.O. mej. C. A. W. H. Hofstede Crull; tot lid van het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs de heer P. van Th iel; tot hoofden van scholen: School 9, J. H. H. Timmermans; School 11. M. A. van Heuven; School 15, J. Houwen; School 36 A. J van Eerden; School 38 S. Wellinga, School 39, B. Bulthuis; School 43 G. van Hees. De wegbedekking van den KI. Houtweg. De heer van Liemt had vragen gesteld over de wegbedekking van den KI. Houtweg. Hij vroeg om asphalteering, zooals in de Wilhelminalaan is geschied. De heer Mr. Gerritsz, wethouder van openbaTe werken, deelde mede, dat aan de directeuren van Openbare Werken en van den Hout en Plantsoenen gevraagd is, of de wegbedekking van de Wilhelminalaan ook geschikt is voor den Kleinen Houtweg- De rapporten zijn nog niet ingekomen. De tram naar Haarlem-Noord. Op vragen van den heer van Liemt deelde de wethouder van Openbare Werken, Mr. Gerritsz, mede, dat in verband met de wenschelijkheid om de tram door te trek ken naar Haarlem-Noord, door het gemeente bestuur aan de tramdirectie gevraagd is daarover een voorstel in te dienen. Over de zaak worden thans onderhandelingen ge voerd. Er bestaan evenwel verschillende mee ningen bij de Iramdirectie, de gemeente ev het rijk. Voorbereidend Onderwijs. De heer Oversteegen vroeg: „Is het aan B. en W. bekend, dat ouders in Haarlem- Noord gedwongen zijn hun kinderen naar een R.K. voorbereidende school te sturen, omdat er geen openbare voorbereidende school is?" De heer Roodenburg, wethouder van onderwijs, deelde mede, dat B. en W. binnen kort een voorstel zullen doen. De hoek Wagenweg- J ordensstraat. Op vragen van den heer van Liemt deelde de wethouder van openbare werken, Mr. Gerritsz, mede dat getracht zal worden de gevaarlijkheid van den hoek WagenwegIordensstraat te verminderen door een vluchtheuvel te leggen. Bovendien zullen borden met „gevaarlijke kruising" ge plaatst worden op den Wagenweg en in de Iordensstraat. De Arbeidsbeurs bij stakingen. De heer Oversteegen vroeg of het B. en W. bekend is, dat de arbeidsbeurs onlangs bemiddeld heeft terwijl er staking in een be drijf was. Mr. Heerkens Thij ss e n, wethouder, deelde mede, dat alle organisaties het er over eens waren, dat het hier geen arbeids conflict gold. De heer Peper: dat is niet juist! De be doelde staking was geproclameerd door een organisatie. Het doet er dus niet toe of andere organisaties dat conflict al of niet erkennen. Volgens artikel J1 van het regle ment op de Arbeidsbeurs had de beurs in dit geval niet mogen bemiddelen om arbeids-

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10