Uitvoer van Nederlandsche Groenten. EXAMENS. GEMENGD NIEUWS SCHILDERWERK RADIO-PROGRAMMA De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 10 JULI 1930 krachten aan te werven. De raad moet uit spreken, dat hij prijs stelt op naleving van dit reglement. Daarom diende spreker een motie in. Deze motie werd voldoende gesteund. Mr. Heerkens Th ijs sen, wethouder, verklaarde, dat als de raad het standpunt van den heer Peper inneemt, er anarchie zal heerschen op het terrein der arbeidsbemidde ling. Dan zou een klein groepje stakers steeds kunnen maken, dat in een bedrijf niet bemiddeld'kan worden. Het gemeentebestuur moet uitmaken of ergens een arbeidsconflict bestaat. Hier waren arbeiders die zich keer den tegen een collectief arbeidscontract. De heer J o o s t e n stelde vast, dat inder daad artikel 11 van het reglement is ge schonden. Maar door het gebeurde is de wenschelijkheid gebleken om artikel 11 te wijzigen. Mr. Heerkens Thijs sent er is een wetswijziging in de Tweede Kamer op de arbeidsbemiddeling aangenomen het is dus vermoedelijk niet noodig artikel 11 te wijzi gen. De heer Stam deelde mede, dat hij inder tijd al aan het gemeentebestuur had mede gedeeld, dat zijn meening was, dat ingevolge artikel 11 de arbeidsbeurs niet had mogen bemiddelen bij het conflict aan de Houtbrug. Er is zelfs een tijd geweest, dat de arbeids beurs de bemiddeling heeft stop gezet. Er hapert iets aan het reglement, daarom is het in de toekomst beter als B. en W. de organi saties hooren of de arbeidsbeurs bij een arbeidsconflict moet bemiddelen. De heer Loerakker: er is slechts één redmiddel in deze moeilijkheid. Bij een con flict moet de commissie van toezicht (waar in ook de vakorganisaties zitten) uitmaken of er bemiddeld mag worden. Mr. Gerritsz: de commisie heeft in dit geval beslist dat er geen staking is. De heer Mr. Bijvoet: de verordening is het summum van duidelijkheid. Er was een staking en er mag volgens artikel 11 niet be middeld worden. Het is dus noodig het be doelde artikel te wijzigen. B. en W. moeten die herziening ter hand nemen. De heer van Santé: de bedoelde staking bestond uit 2 man. Als 2 man in staat zou den zijn om het bouwbedrijf stil te leggen, dan vind ik dat onjuist. De heer Peper: De bedoelde organisatie telde te Haarlem niet minder dan 250 leden. Er waren er slechts 2 aan het werk, dus er konden er niet meer dan 2 staken. 100% staakte (gelach). De voorzitter: B. en W. zijn bereid te overwegen in hoeverre artikel 11 gewijzigd moet worden. De motie Peper werd verworpen met 2 stemmen voor. Om 6 3/4 uur werd de vergadering gesloten. Vermeerdering exportwaarde van tomaten en komkommers. Vermindering waarde export sla. Spoorwegtarieven voor tuinbouwproducten. Wie zich rekenschap geeft van de uitvoer- cijfers van de Nederlandsche groenten in de maand Mei 1930 en deze cijfers vergelijkt met die in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, kan zich een denkbeeld vor men al 'is het natuurlijk een uiterst on volledig van de groen tenexport in deze maand. De totale waarde van den uitvoer van groenten in Mei 1930 was hooger dan in de overeenkomstige maand in de jaren 1926, 1927, 1928 en 1929 en wij vinden daarvoor de navolgende cijfers: 1926: 5.708.000. 1927: 5.998.000. 1928: 8.105.000. 1929: 8.365.000 en 1930: 8.453.000. Oogenschijnlijk zou men meenen, dat deze Uitbreiding van de export-waarde alleszins voldoende geacht moet worden. In tuinbouw- kringen zelf denkt men 'daarover anders en is men van oordeel, dat de uitbreiding van den tuinbouw in de laatste jaren en met name de veel voorkomende omzetting van landbouw- in tuinbouwbedrijven, een zeer veel grooter toeneming van export van tuin bouwproducten vereischt, dan zich thans heeft voorgedaan. Dit treedt zeer duidelijk naar voren, wan neer men kennis neemt van de gemiddelde marktwaarde van verschillende tuinbouw- producten. Het blijkt nu bijv. dat de Mei-uit voer van bloemkool nog nooit zoo groot is geweest als dit jaar. Men raadplege daar over onderstaande cijfers: Waarde: 594.000 8.66.000 773.000 785.000 957.000 625.000 M 934.000 Uit deze gegevens blijkt de achteruitgang Van de gemiddelde marktwaarde van bloem kool gedurende de maand Mei, Deze bedroeg in de maanden Mei, per 10.000 K.G.: 1924: 3318. 1925: 2446 1926: f 3646. 1927: 2350. 1928: 3311. 1929: 3592. 1930: 2048. f Deze cijfers spreken voor zich zelf en het Mei-cijfer over 1930 is sedert 1924 nog nooit zoo laag geweest. Een dergelijk beeld vertoonen de Mei-u ït- Voercijfers van tomaten. Ook daar een groote vermeerdering in gewicht en waarde, waar bij bijv. de Mei-uitvoer 1929: 1.132.000 KG. bedroeg, welke een waarde vertegenwoordig de van 901.000, tegenover een Mei-export in 1930 van 3.701.000 K.G.. tegen oen waarde van f 1.996 000. De overeenkomst met. de bloemkool-cijfers is sprekend, maar het beeld wordt wei geheel gelijk, doordat de gemiddel de marktprijs van tomaten in Mei 1930 lager was dan in alle voorgaande jaren. Vergele ken bij 1929, toen deze gemiddelde markt prijs per 10.000 K.G. 7973 bedroeg, was deze in Mei 1930 slechts f 5395. De Mei-export van komkommers sluit zjch volkomen aan bij het beeld der oude boven genoemde tuinbouwproducten. Ook daar een zeer groot uitvoercijfer in Mei 1930 (nl.: 6.224.000 K.G. tegenover 2.884.000 K.G. in Mei 19291, voorts een stijgende waarde, maar ook weder een scherpe daling van de gemiddelde marktwaarde (nl.: 3788, in Mei 1929 te genover ƒ2450 in Mei 1930 per 10.000 K.G.) Tegenover het beeld dezer drie artikelen, waarbij dus van de in oogenschouw genomen waardemeters er twee een stijging, één een daling vertoonde, is het bij de Mei-export cijfers van sla geheel anders gesteld. De Mei-export van sla bedroeg in: Jaar: Gewicht: 1924 1.792.000 K.G. 1925 3.548.000 1926 2.120.000 1927 3.343.000 1928 2.895.000 1929 1.741.000 p§ 1930 4.560.000 Jaar: 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 Gewicht: 6.097.000 %-G. 8.889.000 9.544.000 11.972.000 11,392.000 12.361.000 15.301.000 Waarde 2.390.000 2.623.000 2.002.000 2:164.000 3.300.000 4.064.000 2.664.000 terwijl de gemiddelde marktwaarde van sla in de maanden Mei in die jaren bedroeg per 10.000 K.G.: 1924: f 3924. '925: 2951. 926: 2099. 927: 18C8. 928: 2897 1929: 3288. 1930: 1741. Uit deze cijfers blijkt dus, dat de uitgevoer de hoeveelheid sla in Mei 1930 die. in de an dere jaren, verre overtrof. De totale gelds waarde daalde echter zeer aanzienlijk, in te genstelling met die bij bloemkool, tomaten en komkommers. Deze daling bedraagt niet minder dan 35 pet. en waar de gemiddelde marktwaarde ook bij dit product sterk is ge daald, behoeft wel niet meer met cijfers ver duidelijkt te worden, dat de gemiddelde marktwaarde dezer vier vroege tuinbouwpro ducten in Mei van dit jaar veel ongunstiger is dan die in Mei 1929. Dit beeld is zeker niet aanmoedigend en dat in de kringen van betrokkenen naar al lerhande middelen wordt uitgezien om de export te bevorderen is begrijpelijk. Een der aanbevolen middelen is: verlaging der spoor wegvrachten. Ieder, die evenwel genoodzaakt is zich veel met de Nederlandsche Spoorwe gen te moeten verstaan, weet wel, dat het verkrijgen van faciliteiten van die zijde niet gemakkelijk is. Nadat tot 15 Juni 1930 een vracht-reductie was toegestaan, liep deze op genoemden datum automatisch af en na herhaald aan dringen is nu door den Minister van Water staat bekend gemaakt, dat van 1 Juli jl. af een reductie op de vracht voor vroege aard appelen is toegestaan. De tuinbouw is daar mede evenwel slechts zeer ten deele gebaat. In Duitschland, België en Frankrijk heeft men aan de daar gehoorde roepstem reeds lang gevolg gegeven. En dat hier inderdaad een spoedig ingrijpen noodzakelijk is, moge blijken uit het onderstaande: op 14 Juni jl. bedroeg de prijs der vroege aardappelen d.i, dus op den dag vóór de beëindiging der spoorvrachtverlaging 7.30 per 100 K.G., den dag daarna 5.80 en den daaropvolgen- den dag 4.20. Het is te vreezen, dat het West-Deutsche industriegebied voor den ex port van vroege aardappelen zeker verloren zou zijn gegaan, indien op 1 Juli de reeds bo vengenoemde verlaging niet was ingegaan. Maar hetzelfde geldt voor vele andere tuin bouwproducten en het is ongetwijfeld te ho pen, dat binnenkort op afdoende wijze hulp geboden wordt. MOLLERUS. ,,'T KOPJE". De uitslag van de overgangsexamens van deze Middelbare school voor meisjes en litt,- econom. HB.S. is: Bevorderd van de 4de klasse litt.-econ. naar de 5de litt.-econ.: J. Krelage, A. de Jong' Schouwenburg, W. Voet en L. Westermann. Van de 4de klasse M. S. v. M. naar de 5de: C. Adams, C. van Dedem, C. de Jonge van Ellemeet, A. van Pallandt, I. Peters, Th. Quarles van Ufford, A. van Valkenburg en R. van Weel. Van de 3de naar de 4de klasse: A. van Beeck Vollenhoven, C. Bcels. N. Beker, M. van Beusekom, C. van der Borch van Verwolde, C. Bruyn, E. Duyckinck Sander, I. van Has selt, A. van Heek, J. Hooites Meursing, I. de Jonge Mulock Houwer, I. Kruimel, A. van de Poll. L. van Riemsdijk, L. Römer, A. Ruygrok, P. Schorer, A. Snijder, I. Tak en N. Veltman. Niet bevorderd 5. Van de 2de naar de 3de klasse: J. Adam, M, van Beeck Vollenhoven, H. Bloemendaal, L. Büller, C. van Dongen, I. Groenendijk, M. ter Haar Romeny, H. Ho- bijn, C. Ingen-Housz, C. Koopman, W. Kruys- hoop, A. Maters, A. Teding van Berkhout, A. van Tieinhoven en B. van Weel. Niet bevor derd 2. Van de 1ste naar de 2de klasse: H. de Beaufoi-t, E. Beker, I. Boeke, IJ. van Dedem (voorw.), E. Dolleman, J. de Flines, L. Goldbohm, E. Gunning, R. Henneman, L. Honig, M. s'Jacob, A. Kauffeld, L. Kolff, C. Koot, S. Maduro, E. van de Poll, T. de Roos, A. Ruys, W. Snethlage, N. Stokkink (voorw/), A. Tak, C. Teding van Berkhout en A. Verweij. Niet bevorderd 2, EINDEXAMEN. Geslaagd de dames: W. H. F. van der Feltz, M. R, van Rossem. A. W. van Sloter- dijck, R. B. Valck Lucassen en E. D. Velt man. Aan M. G. Lieftinck werd een getuig schrift van de school uitgereikt. Afgewezen geen, EXAMENS. Eindexamen afd. H.B8. B van het R.-K. Lyceum te Haarlem op 8 en 9 Juli. Geslaagd: Th. Bosman, A, Brandenburg, J. Kraakman, J. Schutter, E. Spierenburg. Afgewezen: één candidaat. NUTSKWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJ ZERESSEN TE HAARLEM. Examen handenarbeid. Geslaagd de da mes: E. Artz, W. Betlem, J. C. Bos, M. E. Broese, W. C. Sprik, F. Woudt, S. Zijlstra en L. J. Campen. PERSONALIA. De heer H. Riedeman te Haarlem is ge slaagd voor het examen van de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden, DRIE KINDEREN DOOR TREINEN OVERREDEN. Te Etten fs een 3-jarig zoontje van een blokwachter door den trein Roosendaal Breda overreden en gedood. Te Enschedé is een 4-jarig kind, dat bij de spoorrails speelde, door den trein Gronau— Enschedé aangereden en ernstig aan het hoofd gewond. De machinist zag het onge luk aankomen, doch kon den trein niet spoedig genoeg tot stilstand brengen. Onder Breda is tenslotte een soortgelijk ongeval gebeurd, dat het 4-jarig dochtertje van een spoorwegarbeider getroffen heeft. Het kind speelde langs de spoorlijn en wilde oversteken, toen het door de locomotief van een snelstreln werd gegrepen en gedood. PERSONALIA. Voor het Mulo-examen te Amsterdam zijn geslaagd (diploma Ai: C. A. Hulshoff, W. H. Beekman, J. S. Groen, P. M. Meyerhof; T. C. J. Vissers, H. v. Wilsum en W. J. Bonhof, allen te Haarlem, P. Vreeken, Overveen; J. C. D. Moen, Halfweg; P. W. Buis en M. C. Spaargaren, Aalsmeer; J. ten Brink, K. v. d. Linde te Haarlem; H. v. d. Linde, Bloemen daal. BEROEPBAAR. De heeren J. L. Bakker te Santpoort en J. C. J. Kuiper te Haarkm, candidaten van de Vrije Universiteit, zijn door de classis Haar lem beroepbaar verklaard in de Geref. Ker ken. DE VORST VAN GELEEN IN HOOGER BEROEP. De ..vorst van Geleen", mr. F. Leufkens, gaat in hooger beroep wegens het vonnis, dat de rechtbank gisteren tegen hem heeft uitgesproken wegens het inslaan van de ruit van een kastje aan het Raadhuis. SLACHTOFFER VAN ZIJN GOEDE BEDOELING. Dinsdagavond zag een agent van politie, dat een man en een vrouw, die beiden onder den invloed van sterken drank verkeerden, in de Zalmhaven te Rotterdam wilden gaan roeien, aldus de N. R. C. Hij vreesde voor de gevolgen en nam beiden mee naar het post huis aan de Leuvehaven, Daar aangekomen heeft de man den agent aangevallen en te gen den grond gegooid. De agent heeft den linker enkel gebroken en is in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. ZILVEREN JUBILEUM DER TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Heden is het 25 jaar geleden, dat de Tech nische Hoogeschool te Delft door Koningin Wilhelmina plechtig geopend werd. ONTVLUCHTE PSYCHOPAAT!! TERECHT. In Zwijndrecht is aangehouden de 24-jarige F. Th. uit Sneek. die gistermorgen uit het Leidsche psychopathenasyl was gevlucht. Hij is op transport naar Leiden gesteld. Beide vluchtelingen van de laatste dagen zijn dus terecht. HET VERDWIJNENDE MAYFAIR (Van onzen Londenschen correspondent) Mayfalr is de aristocratische woonbuurt in het West. End van Londen, begrensd ten- naastenbij door Hyde Park in het westen, Bond Street (de winkelstraat van Mayfair) in het oosten, Oxford Street in het noorden en Piccadilly in het zuiden. De handel, die zich meer en meer me es ter maakt van de oude gerenommeerde woongebieden van het oude Londen, is ook Mayfair reeds lang binnen gevallen. Een vermaarde straat in de buurt is Brook Street, waar afgescheiden van parti culieren altijd veel vermaarde en fashio nable" dienaren der geneeskunde hebben ge woond. In die straat is o.a. een kliniek voor de goed gesitueerden, indertijd door den Ne- derlandsclu-Engelschen Dr. Joekes, in vereeni- 1 ging met beroemde Britsche collega's op ge richt, waar men „all in" (alle organen om= vattend) geneeskundig onderzoek of medische behandeling kan krijgen van de beste specia listen van het land en zeker voor mLnder geld dan indien men al die specialisten afzon derlijk zou moeten raadplegen. Brook Street was nog niet zoo lang geleden een straat, waar nagenoeg uitsluitend de getitelde rijken woonden. Nu hebben dokters en tandartsen er als buren handelaars in antiek, modisten (altijd hof-modisten geheeten), vendu houders en „hofkappers". Te oordeelen naar het aantal hofkappers en hofmodisten in Mayfair moet men zich aan het Hof vele uren van den dag wijden aan aankleeding en kappen. En het is niet waar! Twee ver maarde woonhuizen, een er van tot voor kort bewoond door den bekenden chirurg Sir John Bland Sutton, zijn nu voor afbraak aange wezen ten behoeve van uitbreidingen voor het Hotel Claridge (natuurlijk het defstigsfe hotel van Londen). Het verhaal van Brook Street geldt ook voor die andere straten met klinkende namen van de buurt, zooals Bruton Street en Park Lane en voor de pleinen, Berkeley Square, Hanover Square, Grosvenor Square enz. Het huis in Bruton Street, waar de huwelijksstoet voor de Hertogin van York begon, van waar uit zij trouwde, is nu te koop voor handels-„premises". Een arlst-o* craat in Park Lane' heeft in den loop van een paar jaar een m'illioen pond besteed aan zijn. huis, om het de fraaiste en kostbaarste woning „van de wereld" te maken, in de „nobelste woonstraat van de wereld". Helaas, de adel van Park Lane is bereids vernietigd door een aantal massale flat-blokken in onvervalschten revolutiebouw opgetrokken. En de eigenaar van het luxueuse huis, die twee jaar geleden verklaarde dat hij het nimmer zou verlaten, is nu van gedachten veranderd en biedt het te koop aan. De hotels, de banken, de flat* blokken, de mode-winkels en de vendu-huizen hebben aan Park Lane het „exclusief karak ter" (waarvoor een Engelschman eventueel bereid is te sterven) ontnomen. De bestuurders van woningbureaux „estate agents" maken hun glorietijd door en verklaren met den over moed van hun succes dat Mayfair binnen tien jaar als handelscentrum de City naaT de kroon zal steken. En Park Lane, eens „de nobelste woonstraat van de wereld", zal over tien jaar „de mooiste winkelstraat van de wereld" zijn. HEILZAME KINDERSPELEN. Er is een lokaal in een ziekenhuis te Lon den, waar kinderen graag heengaan. Zij noe men dat lokaal hun speelkamer, maar de meeste kinderen zijn zich er niet van bewust .dat de spelletjes, die zij daar spelen, uitge- INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN 60 Ct». per regel. VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 2S PARKLAAN 60 rd Tel. 11361 ran 8—12 en 5. Zaterd. 8-1 dacht zijn, om hun oogen te verbeteren en ean einde te maken aan hun scheel-zien. De kinderen „spelen" met verschillende in strumenten, die er alle op berekend zijn, „het luie oog" te oefenen, zoodat ook dit ten slotte zijn taak even goed vei-vult als het andere oog. Deze oefeningen moeten dag aan dag her haald worden en er Is veel volharding b'j noodig, want ln eenige weken treedt nog geen herstel in, maar het eindresultaat loont in de meeste gevallen ruimschoots de moeite. Alle gevallen van scheel-zien kunnen intusschen op deze wijze niet genezen wor den en dan is operatief ingrijpen noodza kelijk, maar zelfs indien de operatie goede resultaten opgeleverd heeft, zijn toch de oefeningen bij wijze van nabetrach ting nog zeer gewenscht om het oog, dat scheel is geweest, op geheel normale wijze te doen werken. Volwassenen worden in het ziekenhuis op dezelfde wijze behandeld als de kinderen. Dikwijls klinkt vroolijk gelach uit de „speelkamer" terwijl in een aangrenzend vertrek de ouders tusschen hoop en vrees op hun kinderen wachten. DE LANGSTE DAGEN IN EUROPA Terwijl bij ons de langste dag, half Juni, ongeveer 16 tot 17 uur duurt, zijn er in Noor delijk Europa streken, waar de dagen, in dit jaargetijde veel langer duren. Tot deze streken behoort ln de eerste plaats het eiland IJsland, waar de zomerdag 3;.j maand duurt, daar de zon in dien tijd niet onder den horizon zinkt. Dan volgt het Noor- sche eiland Vardö, aan de Varangerford ge legen, waar de langste dag eveneens eenige maanden van 22 Mei tot 21 Juli duurt. Op de derde plaats komt dan het Zweedsche grens- plaatsje Tornea in het Noorden van Finland, waar de langste dag wel is waar -niet meer met maanden wordt gerekend, maar toch nog 21 yi uur duurt. In Petersburg en To bolsk blijft de zon op den langsten dag 19 uur boven den horizon, om op den kortsten dag reeds na vijf uur te verdwijnen. De zo mer- en winterdagen zijn te Stockholm en Upsala in het algemeen van gelijke lengte als die van Petersburg en Tobolsk, met dit on derscheid, dat in de eerstgenoemde steden de langste dag 18% uur en de kortste dag 5 1/2 uur duurt. VERBRUIKTE ENERGIE IN EEN UUR. Voor een uur arbeid gebruikt de voetbal speler de meeste caloriën, nl. 6000. Dan vol gen met 5000 de houthakker, met 4908 de houtzager, met 4238 de steenhouwer, met 3419 de waschvrouw( 3232, de meubelmaker. 2962 de werkster, 2668 de schoenmaker, 2475 het dienstmeisje, met 2380 de teekenaar, 2262 de kleermaker, met 2186 de klerk en met 1640 de typiste. HET INSECTENHUIS VAN PASTEUR. In het beroemde Pasteur-instituut te Parijs is een insectarium voor wetenschappelijke waarnemingen en onderzoekingen ingericht. Zooals de „Revue Scientifique's" meedeelt, wordt een dergelijke inrichting noodzakelijk geacht, omdat we over de levenswijze der muggen en andere insecten, die als over brengers van ziekten in aanmerking komen, nog niet alles weten. De zalen zijn zoo inge richt, dat de insecten zooveel mogelijk in hun natuurlijke omgeving kunnen leven, groeien en voortplanten. De inrichting is te danken aan het geschenk van dr. M. Marullaz. Men hoopt daar, belangwekkende waarnemingen te kunnen doen. Men bestudeert daar ook de ziekten der insecten, bijv. die der honingbijen die ook van economische beteekenis zijn. Scheepvaartberichten Algorab p. 7 Finisterre, Rotterdam n. Buenos Ayr es. And ijk 8 n.m. te Karachie v. Rotterdam Bodegraven g v. Callao n. Mollendo. Bodegraven 8 v. Callao n. Mollendo Brlellc 8 20 u. 300 mijl Noord v. Azoren Curacao n. iJmuiden. Billiton 9 te Amsterdam v. Antwerpen. Baarn 7 v. Antofagasta n. Tocopilla. Commewtfne 8 te New York v. Paramaribo. Chr. Huygens 10, 7 u. v. Batavia te IJmuiden en 10 uur te Amsterdam verwaoht. Drechterland .9 te Amsterdam v. Buenos Aires Garoet p. 9 8 uur Point de Gallc, Rotterdam n. Batavia, Haarlem 8. 10 tl. 42 m 200 mijl Z. West van Land's End. Curacao n. Amsterdam Indrapoera 9 5 uur v. Port Said, Rotterdam n. Batavia Johan van Oldenbarnevelt p. 8 Pcrim, Batavia n. Amsterdam Johan de Witt 9 v. Bataria n. Amsterdam Jason p. 8 22 uur 30 m300 mijl Noord van de Azoren, Amsterdam n. Valparaiso Jagersfontein p. 8 Ouessant n. Antwerpen. Z. Afrika n. Rotterdam Kedoe p. 8, 21 uur Ouessant, Batavia n. R'dam Koudekerk p. 8 Per lm. Rotterdam n. Karachi Krakatau 9 te Rotterdam v. Australië Loohmonar 5 te San Francisco. Pacifickust naar Rotterdam. Leerdam 8 v.m. v. New Orleans n. R'dam Nokerk S te Aden. Amsterdam n. Z.-Afrika. Nieuw kerk p. 7 Gibraltar, Belra n. Rotterdam Poelau Roebiah 8 v. Sm ga pore, Batavia naar Amsterdam Poelau Tello 9 te Bataria v. Amsterdam Pceiau Bras 9 te Amsterdam v. Batavia Rhea v. Kingston J. Rottl 9 te Antwerpen v. Amsterdam Sumatra 8 v. Algoabaai. Bei ra n. Rotterdam SLngkcp 7 te Batavia v. Amsterdam Samarinda p. 9 uur Dover, Rotterdam naar Batavia Tjibadok 7 te Hong Kong v. Sjanghai Tjimanoek 7 v. Hong Kong n. Ciunwangtao. Tapanoeli p. 8 18 uur Finisterre. Rotterdam naar Batavia. Tinombo p. S Point de Galle. Rotterdam naar Batavia Toba m.b. 8 op 23 graden 42* N. en 36 graden 47' O.. Rotterdam n. Batavia Tjerimal 8 17 uur v. Port Said. Batavia naar Rot terdam Van Spil beugen 7 te Soerabaya v. I elbourne IJselkerk 9 v.m. v. Madras* Rangoon naar R'dara VRIJDAG 11 JULI HILVERSUM 1875 M. 10VPRO. Morgenwijding. 12— Tijdsein AVRO-Klok. 12.15 AVRO. Concert door het Omroeporkest. Hélène Cals (sopraan) 2.05 AVRO. Uitzending voor scholen. S. Boon; „De Duinen en haar bewoners". 2.35 AVRO. Gra- mofoonpl. 3.Concert door het AVR.O- Kwintet. 4.VARA. „Onze Keuken" door P. J. Kers. 4.45 VARA. Na schooltijd. Vertelling van Vader Mulder. 5.30 VARA. Orgelconcert door Joh. Jong. 6— Concert door het VARA- Orkest. 6-50 VARA. Actueel allerlei uit de Ar beidersbeweging. Daarna: Vervolg concert. 7.45 VARA. Politieber. 8.— VPRO. Tijdsein. 8.01 VPRO. Persber. 8-05 VPRO. Viool-recital door Louis Zimmerman. 8.45 VPRO. Mej. Dr. N. A. Bruining: „Wereldbehoud". 9.20 VPRO. Vervolg viool-recital. io 10 VPRO. Anth. Don ker bespreekt ..Kleine Inez" van Van Gen- deren Stort. 10.30 VPRO. Gramofoonpl. HUIZEN, 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. NCRV.-Uitz. Algemeen Programma. 8.15 Concert. 10.30 Zlekendienst. 12.30 Con cert. Mevr. v. Ravenzwaay-Mollenkamp (zang) H-H. H. Hermann (viool). H. v. d. Horst Jr. (cello), Mevr. v d. Horst-Bleek rode (piano) 3— Gramofoonpl. 5.Concert Mevr. I. Mulder-Belser (alt-mezzo), H. H. Wittpen (fluit) M. van 't Woud (cello G- Hengeveld (piano) 6.30 Koersen. 640 A. J. Herwig: „Zomersnoei van vruchtbootnen 7.10 Bezoek van den Radio-dokter. 7 40 E. Stoffels: ,.Hoe Dultschers over Nederland denken". 8.25 Concert door het Utr. Sted. Orkest. Mej. Di Moorlag (sopraan), C. Kwant en P. v. d. Hurk (fluit), Joh. Vink (hobo) J. Oellers (viool), Dames- en Heerenleden van het Utr. Toonkunstkoor. Spreker: Prof. Hen ry J. G. van Andel over: „Nederlandsche in vloed in Amerika" 10— Persber. 10.45 Gra mofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Mrgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Cncert. M. Wilson (viool), H. Bronkhurst (piano) 12 50 Orgelconcert door L. H. War ner, E. Phillips (alt) 1.50 Gramofoonpl. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje- 6.20 Le zing. 6.35 Nieuwsbcr. 6.50 Sportvcrslag door ooggetuige 7Piano-recital door E. Isaacs. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8-05 Concert. Orkest N. Walker (bas) 9.20 Nieuwsber. 9.43 Lezing. 10— Concert. Orkest, W. Widdop (tenor), 11.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 4 05 Orkcstc.onccrt c« soil. 9.05 Concert. Orkest en solisten. BRUSSEL, 508,5 M. 3.20 Klassiek concert uit de Kurzaal te Os- tende. 520 Trio-ioncert. 6.55 Gramofoonpl. 8 35 Orgelconcert. 9.25 Trio-concert. 9.35 Ro binson". Ecn-acter van A, Cantillon. 10.05 Trio-concert. 8,35 (338.2 M Concert georga niseerd door de SAROV. LANGENBERG, 473 M. 7.25 Gramofoonpl. 7.50 Orkestconcert. 10.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1 25 Or- kestcncert. 5.50 Concert. Tenor, bariton en piano. 8.20 Orkestconcert. 9.20 ..Der Narr mlt der Hackc". Spel van Eduard Rclnachcr, Daarna tot 12.20 Orkestconcert. KALUNDBORG. 1153 M. 12.20 Orkestconcert. 3.50 Orkestconcert en viool. 8.30 Koorconcert m m. v. solist. Toe spraak. 10.05 Concert. Orkest en solisten, 11.20 Dansmuziek. ZEESEN 1635 M. 6.10 Lezingen. 7.20 Gramofoonpl- 10.50 Be richten. 12.20 Gramofoonpl. 1.15 Berichten. 2.20 Gramofoonpl. 3 20 Lezingen. 4.50 Con cert. 5.50 Lezingen. 8.20 Piano-recital. 8.50 Feestelijke opening der „Badener Helmat- tag" uit Karlsruhe. Toespraken en Concert. 1 Koor orkest en; orgel. Daarna tot 12.50 Dans muziek. Een dagelijksche Kindervertelling. Daar weet ik wel raad op, zegt Enver ben Salomo. We zullen uw stofspuiter wegmaken of hij van het gelaat des aardrijks ware weggevaagd, rbrahim ben Lijntrekker zal u gaarne bijstaan om een kuil tc delven, waarin het razend gevaarte voor ccnigen tijd de welverdiende rust moge vinden. Wat praat die deftig, siddert (ierrit Maar het plan lijkt hem hcelemaal niet kwaad. Weldra is een eroote kuil gegraven, waarin het sigarenkistje pre cies past. Als het gat netjes is dichtgemaakt, kan geen enkele ruiter, al is hij nog zoo slim, iets meer van de auto ontdekken. Dan gaat Fatma cl Sun light Soap, de verblindende parel van het Oosten, in een der tentjes en kleedt zich keurig netjes. Dicky en Dirkje wrijven hun gezichtjes en handjes :n met zwartsel cn komen te voorschijn als echte nikkertjes. Ze gaan naast hun gebiedster zitten •oor dc tent cn staren haar met verbazing aan. Is '■"A U?rn'1 ,net 7,'n wipneus en zijn lompe 'oeten Hij lijkt nu werkelijk op e'cn deftige dame, ten minste zoolang hij zijn mond houdt.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11