Hef woord is aan Een „Farman" verongelukt bij Aalsmeer. /- 47e Jaargang No. 14430 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 10 Juli 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUR* P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27*4. met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 337*4. Franco per post door Nederland 3.87*4. Losse t f 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-57*4. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 15 regels 175. elke regel meer 10-35. Reclames f 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbel 14 regels 0.601 elke regel meer 0.15. buiten Arrond dubbele prijs Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f025. elke regel meer 0.10. uitsl. a contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger 1 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.» DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VREESELIJK MIJNONGELUK IN SILEZlë. Tientallen dooden. ONZEKERHEID OVER HET LOT VAN 83 MIJNWERKERS. TAL VAN GEWONDEN IN ERNSTIG LEVENSGEVAAR. BRESLAU, 9 Juli (V.D.) Hedenmiddag te 16 uur heeft in de Wenzelaue-Mij n bij Neurode een ernstige ramp plaats gehad ten gevolge van een explosie. Tot hedenavond 20 uur waren er reeds 18 dooden geborgen. Ne gentig a honderd mijnwerkers zijn ingesloten en verkeeren in levensgevaar. Nader meldt men: BRESLAU, 9 Juli (VX>.) Volgens de laat ste berichten zijn er bij de reeds gemelde mijnramp twee ploegen door het ontsnappen van koolzuurgas in Neurode in Silezië - overvallen, waarvan een ploeg uit niet min der dan 108 man bestond, van wie er thans 50 levend en 18 dood geborgen zijn, terwijl het lot der overigen nog onzeker is. Van de tweede ploeg, die uit 83 man bestaat, werd tot dusver nog niemand gered. Ook het lot van deze lieden is nog volkomen onzeker. Volgens nadere berichten zijn er tot he denavond 20.50 uur van beide ploegen in to taal 50 dooden geborgen, o.w. de ploegbaas. I>e koolzuurgas ontsnapping vond plaats in de Kurz-schacht in Ausdorf bij Neurode, en wel in de tweede en derde laag. De reddings brigades der naburige mijnen werken koorts achtig aan het bergingswerk. Naar verder door de directie van de Wenzelausmijn medegedeeld wordt, zijn tot dusverre 57 dooden geborgen, terwijl boven dien nog 48 gewonden in het Knappsack-hos- pitaal in levensgevaar verkeeren. Over het lot der overige 83 mijnwerkers verkeert men in volkomen onzekerheid. Deze bevinden zich nog in de mijn, doch men kan niet tot hen doordringen, aangezien de plaats waar zij zich bevinden door koolzuurgas volkomen ontoegankelijk geworden is. BRESLAU, 10 Juli (V.D.) Naar de direc tie van de mijn mededeelt, zijn tot midder nacht geen verdere verongelukten geborgen. Ook het aantal dooden is onveranderd ge bleven. Volgens mededeeling der behande lende geneesheeren zullen de 49 geredden, die in het ziekenhuis werden ondergebracht er nAar alle waarschijnlijkheid het leven bij inschieten. De reddingsbrigade werkt thans in twee afdeelingen in mijn 2 en 3. Tot dusver heeft men nog niet kunnen vaststellen, hoe de koolzuur-ontsnapping ontstaan is. Uit Silezië wordt ons heden 12 uur door Wolff gemeld, dat van de 193 mijnwerkers die in de mijn waren er slechts 49 gered zijn. Er wordt nu verondersteld, dat de overigen omgekomen zijn. Dan zouden er 144 slacht offers zijn. 81 lijken zijn al geborgen. Van de reddingsploegen zijn eenige perso nen bij het afdalen in de mijn gewond. KINDERVERLAMMING ONZE OMGEVING. IN TE HAARLEM 4 GEVALLEN, TE ZANDVOORT 1. Sliikens opgave in de Staatscourant kwa men in de week van 29 Juni tot en met 5 Juli te Haarlem voor 3 gevallen van typhus, 6 gevallen van roodvonk. 1 geval van diph- teritis, en 4 gevallen van poliomyelitis an terior acuta (kinderverlamming), van welke laatste ziekte eenmaal 3 gevallen in 1 gezin. Te Heemstede kwam een geval van roodvonk voor. Te Zandvoort 3 gevallen van roodvonk en 1 geval van kinderverlamming. Te Alk maar kwam 1 geval van kinderverlamming voor, te Amsterdam 2, te Oudorp 1, te 's-Gra- veland 1. het totaal voor de provincie was 10. Het totaal aan roodvonk was 57, aan diph teritis 18. Wij hebben omtrent de gevallen van kin derverlamming te Haarlem inlichtingen ge vraagd aan den directeur van den genees kundigen en gezondheidsdienst dr J. van Konijnenburg Deze zeide ons, dat het zeer lichte gevallen betreft, sterfgevallen zijn niet voorgekomen. De gevallen van voorgekomen in niet meer dan twee gezinnen en behalve bij zeer jonge kinderen ook bij oudere. Alle maatregelen, die tegen uitbreiding van de ziekte te nemen zijn, zijn getroffen. INGEZONDEN MED "DEELINGEN 5 dagen 5 dagen Door mooi België per uxe-auto-car - Vraagt prospectus GARAGE BOUCKAERT TELEFOON 14903 5 dagen 5 dagen Prof. Mr. M. P. Vrij: Het is het recht der onschuld ontrefbaar te zijn. EEN RAAK SCHOT (DAT MIS WAS) (Bij schietoefeningen in de baai van Tokio heeft een Japansche torpedobootjager ernstige averij gekregen door een slecht gerichte torpedo uit een zusterschip). Ik heb van 't militaire vak Nooit bijster veel begrepen, Ik bracht het in mijn eigen tijd, Zelfs nooit tot gele strepen. Ik schaar me dus (en schaam me niet). Bij de volslagen leeken, Wanneer een militair probleem, Diepzinnig wordt bekeken. Goed schieten hoort in oorlogstijd, Tot de soldatenplichten, Dus leert men hem in vredesdienst De kunst om goed te richten, Opdat hij als de oorlog komt, Zijn doelwit ook zal raken, Naar 't nobel oogmerk van den krijg Wat heel .is stuk te maken. Nu schoot daar een Japansch matroos Zoo goed ais hij het leerde, Met het gevolg dat hij een schip, In vrede torpedeerde. Het werd een vreeselijk ongeluk Zooals u in 't bericht las, En men verklaart het, dat het schot Niet goed, maar slecht gericht was. Nu kan ik net zoo goed als u De wenschelijkheid beseffen, Dat schepen van dezelfde vloot, Elkaar niet doodelijk treffen; Ik zou zelfs verder willen gaan. En ook in d'oorlog wenschen, Dat ieder schot steeds werd gemt^ Tot heil van alle menscnen. Maar 'k vraag' toch, militair bezien, Waarom ze 't maar niet lieten, Als 't doel der oefening slechts was Te leeren mis te schieten. P. GASUS. PRINS DAMRONG VAN SiAM TE IJMUIDEN. Prins Damrong van Siam bracht Woens dagmorgen met ziin beide dochters een be zoek aan de Noordersluis te IJmuiden. Op bovenstaande afbeelding ziet men het ge zelschap (geheel vooraan de prins en vlak achter hem zijn dochters) op de trap van den steiger bij de nieuwe sluis, De mechanicien gedood, piloot en marconist gewond Het toestel totaal vernield. fcfrr vj f*'"/-;. ;i PÊ f I Woensdagmiddag ongeveer half vier is het Farman vliegtuig de F.AD.F.Q., bestuurder Guilbaud van Schiphol et post en lading op gestegen voor zijn vlucht naar Parijs over Rotterdam, Antwerpen en Brussel. Aan boord bevonden zich nog een mecanicien en een marconist. Boven Aalsmeer gekomen, scheen er iets aan het vliegtuig te haperen, althans men zag den bestuurder naar een geschikt terrein zoeken om een noodlanding te maken Stationsambtenaren van Aalsmeer zagen het vliegtuig plotseling naar beneden scnieten. Het kwam terecht gedeeltelijk op een stuk weiland aan het einde van de Ophelialaan. gedeeltelijk op dien weg zelf. Het toestel werd totaal vernield. De piloot, Guilbaud, schijnt uit de machine te zijn gesprongen, ook de marconist is er uit gesprongen. Beiden werden licht gewond. De mecanicien Vélard werd zeer zwaar gewond onder het omgeslagen vliegtuig uit gehaald. Eenigen tijd later is hij aan de bekomen verwondingen bezweken. De vermoedelijke oorzaak van het geval is te wijten aan een defect aan het hoogte roer. De marconist Manne kreeg een beenbreuk en inwendige kwetsuren en vertoeft voorloopig te Aalsmeer. De bestuurder Guilbaud, die slechts enkele onbeteekenende schrammen opliep, bevindt zich nog in het hotel van Schiphol. Het lijk van Vélard is naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht. Passagiers op het laatste oogenblik niet meegegaan. De Farman, met Guilbaud als bestuurder, Manne als marconist en Vélard als boord, mecanicien, was op tijd van Schiphol vertrok ken met bestemming naar Parijs, meldt het Hbld. nog. Hij zou twee passagiers mee nemen, omdat de sneldienst op Parijs (een K.L.M.-vliegtuig) vol was. Maar op het laatste moment was nog gebleken, dat de sneldienst niet zooals gewoonlijk 600 K.G. lading had, dooh slechts 400 K G., zoodat de beide Farman. passagiers eveneens in het K.L.M.-vliegtuig een plaats vonden. Zoodoende vervoerde de Farman alleen goe deren. Zooals de bestuurder later verklaarde, had hij, vliegende op omstreeks 200 M. hoogte, boven het Oostelijk deel van Aalsmeer, plot seling een klap gehoord. Hij meende, dat er aan de stuwing van de lading iets haperde en stuurde zijn boordmecanicden uit de cockpit naar achteren om die lading eens te contro leeren. Op datzelfde moment begon tet vliegtuig uit zichzelf op te trekken. Guilbaud zette toen zijn beide motoren af om de machine weer recht te krijgen, verloor teveel aan snelheid en gleed af. Hij kwam terecht op een wei landje vlak bij den spoorweg, iets Oostelijk van het station Aalsmeer. De bestuurder werd uit zijn vliegtuig ge slingerd en dit laatste sloeg tegen den grond te pletter. Ooggetuigen verklaarden, dat de Farman zooals het heet ..grondig in de poeier" lag. Het was werkelijk moeilijk de onderdeelen van het vliegtuig inde pulnhoopen te her kennen. Onderzoek naar dc oorzaak. Omtrent de oorzaak van dit ongeluk is nog niets zekers bekend. Den geheelen namiddag Zijn ir. von Baumhauer van den Rijksstudie dienst voor de luchtvaart en de heer van der Heyden, de inspecteur van de luchtvaart van het ministerie van Waterstaat bezig geweest met een nauwkeurig onderzoek van de over blijfselen teneinde de oorzaak van het onge val te kunnen vaststellen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er gegeven mede het feit, dat de piloot een klap gehoord heeft iets gebroken is aan het achterste deel van de machine, aan een der stuurorganen of aan het stabilo. Maar zekerheid daaromtrent is voralsnog niet te krijgen. Wat ooggetuigen zagen. De Telegraaf heeft van vele ooggetuigen vernomen, dat er iets achter den staart der Goliath wapperde en vermoedelijk is dat een der in het ongereede geraakte vlakken van het hoogtestuur geweest, die naast het roer aan het eind van den staart zijn aange bracht. De machine heeft vervolgens verschillende buitelingen gemaakt tot zij met kracht tegen den grond sloeg, juist voor een slootje. Met een zwaren slag, die op de Westeinder, plassen gehoord werd. sloeg de machine, een vroegere bommenwerper, uit elkaar. De land bouwer D. Groeneveld, die op de weide aan het werk was, zag op korten afstand de stukken in het rond vliegen, terwijl de bodem trilde onder de hevigheid van den val. In den nabijheid werkende boeren en ar beiders waren spoedig aanwezig. Zij hebben gezien hoe de machine in de lucht eerst stel' omhoog ging staan en daarna snel afgleed, waarbij de piloot de macht over zijn toeste. verloor. Guilbaud werd eenigstzins verdoofd, zittend in het gras gevonden, de beide anderen lagen tusschen de ruïne. De telegrafist Manne kwam spoedig bij en vroegeen sigaret. Die scheen hem op te monteren. De piloot was zeer onder den in druk. Een dokter uit Aalsmeer verleende de eerste hulp. De mecanicien Vélard overleed vijf minuten na het ongeluk. Zijn lijk is naar het lijken huisje op de Algemeene Begraafplaats over gebracht. Wat overbleef. De machine is totaal geécraseerd, schrijft de Tel. nog. Na het contact met de sloot is het samenstel van latjes, doek en stukken hout uit elkaar gespat. De weg, dien de buitelende en zwaaiende machine heeft af gelegd. wordt aangegeven door duizenden splinters gewoon- en triplex hout. De linker Jupi ter motor is omgeven door een korst aarde, de rechter heeft een slag om gemaakt. De linker vleugels zijn als met een reusachtigen hamer tot gruizelementen geslagen, de andere vleugels van dezen zwaren tweedekker rusten tegen een jeugdig boompje op den Ophelia- weg, welks stam door den druk gekromd is. De zitplaats van den piloot en van den ongelukklgen mécano is tot puin gemalen. Het •otaal is een wirwar van geknapte staaldraden in aluminiumkleur geschilderd doek, houten latten, metaal en inventaris. Het verkeer over den Opheliaweg moest worden stopgezet, daar de overblijfselen van het wrak over het wegdek verspreid lagen. .(Zie pok de fotopagina.); Het Belangrijkste Een Farman verongelukt b\j Aalsmeer. Eén doode. (Ie blad, le pag.) Zeer ernstig mijnongeluk in Silezië. (le blad, le pag.); De Engelsche regeering bijna ten val ge bracht. (2e blad, le pag.) De wijziging van de wet op het notarisambt. (le blad, 2e pag.), ARTIKELENenz, R. P.: Uit den Raad. (le blad le pag.) Jhr. J. C. Mollerus: Uitvoer van Nederland- sche Groenten. (3e blad 3e pag.) Een interview met Prof. Charles over econo mische vraagstukken en Pan-Europa. (4e blad, le pag.). Dr. Wu: De toekomst van China. (2e blad, le pag.). E. E. J.P.: Hoofschheld Femina (4e blad, 2e pag.)] Willy van der Tak: Onafgemaakte hand werken. (4e blad 2e pag.) HAARLEM, 10 Juli. Uit den Raad. Ponten en Bruggen. 360.000 voor een nieuwe turbine voor het G. E. B. Het Burgerlijk Armbe stuur blijft zichzelf gelijk. Veertien van de twintig agendapunten werden afgehamerd en dc overschietende zes hielden den Raad vele uren bezig. Het begon met den heer Joh. Visser, die een nieuwe pont voor het veer over het Noor der Buitenspaarne gekocht wil hebben. Er vaart nu een gerestaureerde ouwe zolder schuit. tot kettingpont verheven. Vaak geeft die het op. en dan duurt het te lang vóór de reservepont van het Zuider Buitenspaarne er is. Dit lokte een geanimeerd debat uit. Ponten en bruggen zijn een dankbaar onderwerp. Merkwaardig genoeg had niemand het over „met4een pont in zee gaan", terwijl deze uitdrukking bij autobussen onveranderlijk gebezigd wordt. Met autobussen willen de Raadsleden altijd al of niet In zee. Met pon ten schijnen zij er zelfs niet aan te denken. Dat zijn de subtiele finesses der Raadster- men. De wethouder vond het verkeer over het N. Buitenspaarne, dat buiten de spitsuren heel gering is, niet groot genoeg om er 25000 voor aan een nieuwe pont te besteden. Ook zei hij dat de nieuwe brug over het Z. B. Spaarne in 1932 verwacht kan worden, zoo dat dan de ponten van het Zuiden naar het Noorden kunnen gaan. Maar daarmee was hij er niet van af, want reeds had hU den heer Miczérus toegegeven, dat bij nader In zien geen onteigeningen voor het bouwen van deze brug noodig zouden zijn, waarmee zijn partijgenoot Reinalda het niet eens was. Deze vond dat men de gronden voor den ver bindingsweg van de nieuwe brug met den rijksstraatweg HaarlemAmsterdam eerst onteigenen moest en daarna pas d» brug bouwen. Niet omgekeerd, want dan 7-ou waar devermeerdering van den grond zich bij de onteigeningsprocedure kunnen doen gelden. Misschien overdreef de heer Reinalda dit wel wat, want iedereen weet nu toch a! dat die brug er binnen korten tijd moet komen, zoodat de waardevermeerdcrings-factor, in dien van belang, er al zou zijn. Enfin, wij verhuisden heelemaal van de pont in het Noorden naar de brug in het Zuiden, en keerden pas op het uitgangspunt terug toen de heer Peper aanvoerde, dat de Raad wel 25000 voor een pont kon uitgeven „ook al maken vooral arbeiders ervan gebruik" zei hij bitterlijk nadat hij pas 360.000 aan een nieuwe turbine had ui* gegeven. Het verband tusschen ponten en turbines was mij niet in alle opzichten duidelijk, maar bovendien had de Raad het turbine-voo**stel nog niet behandeld, waarop onder vrijwat vreugde de heer Peper opmerkzaam werd ge maakt. Hij had niet gemerkt dat het punt was aangehouden bij de hamer-revue. Het was geen heel beste beurt van den commu nist, die juist zijn medeleden wou aanvallen over hun achteloosheid ten aanzien van der gelijke groote uitgaaf. De heer Johan Visser, die eenigen tijd zwijgend had zitten luisteren naar het door hem ontketende debat, keerde nu op zijn Noordelijke pont terug en verklaarde dat deze slecht en dus gevaarlijk was. Hierop kreeg hij steun van den heer Reinalda en beide hceren ongetwijfeld „trés étonnés de se trouver ensemble" verwierven toe zegging van een onmiddellijk onderzoek, >en rapport van B. en W. in de volgende ver gadering. Daarop kwam dc nieuwe turbine aan de orde. De heer Castricum was er in zijn eentje tegen. Hij was er tegen omdat de ta rieven van het G. E. B. hem. zooals wij sinds jaren weten, niet aanstaan. Hij vindt dat de industrie te weinig en de kleine man te veel betaalt. Wethouder mr. Sllngenberg zei, zeer te recht, dat dit niets te maken had met een nieuwe turbine, die vereischt wordt omdat een bestaande turbine verouderd is en niet economisch meer werkt, omdat het debiet van het O. E. B. zeer snel stijgt juist bij dc lichtverbruikers en omdat de spoorwegen veel zullen gaan afnemen na de electrlfica- tie van de lijn HaarlemAlkmaar. Het baatte niet. De heer Castricum won

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1