BUITENLAND De Engelsche regeering bijna ten val gebracht AGENDA DE TOEKOMST VAN CHINA. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 10 JULI 1930 TWEEDE BLAD Slechts een meerderheid van 3 stemmen. Dank zij verdeeldheid onder de liberalen. Lloyd George's betoog en Snowden's antwoord. Werkloosheid en nog eens werkloosheid HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Woensdagavond is in het Lagerhuis na langdurige en scherpe debatten gestemd over het liberale amendement op de finan- cieele voorstellen van den Kanselier van de Schatkist Snowden. Naar men weet houdt dit amendement in, de winsten der bedrijven niet te belasten wanneer deze bestemd wor den voor uitbreiding of verbetering dier be drijven. Onder groote spanning vond de stemming plaats. De geheele Conservatieve Lagerhuisfractie stemde gesloten voor het liberale amendement. Een deel der liberale fractie zelf echter volgde Lloyd George niet en stemde met de Labour-fractie tegen het amendement. Het amendement werd daar door verworpen met 278 tegen 275 stemmen. Door een meerderheid van slechts drie stem men hetgeen een ongekend kleine meer- d" beid is in de Engelsche parlementaire ge schiedenis werd de Arbeidersregeering gered. Het gevolg van dezen uitslag is wel in de eerste plaats, dat de uitslag van de tusschen- tijdsche verkiezing in het district Norfolk bijzondere beteekeniis krijgt. Algemeen neemt men dan ook aan, dat wanneer bij deze tusschentijdsche verkizing de Labour-candi- daat mocht worden verslagen, de regeering zal aftreden! Gisteren schreven wij over de moeilijkheden die de Labourregeering heeft te overwinnen. Dat zij zoo op het kantje af dén dans zou ontspringen had men niet verwacht. Te merkwaardiger is dit resultaat, omdat het het gevolg' is van oneenigheid in de liberale fractie! Ook nu is het weer de werkloosheid ge weest, die bijna den val der regeering heeft bewerkstelligd. Het doel van het liberale amendement toch, was in wezen de indirecte bestrijding der werkloosheid. Snowden, die in principe vóór het amen dement was, heeft zich op de bekende scherpe wijze verdedigd. Aan het verslag van „de Tel." ontleenen wij nog ten aanzien van de debatten het volgende: De liberale woordvoerder (Lloyd George) zede dat het vraagstuk van de werkloosheid van week tot week ernstiger wordt. Het cijfer van deze week is circa 1.800.000 en in de eerstvolgende paar maanden moet voor het verbijsterende totaal van 2 millioen werk- loozen worden gevreesd. Elk middel, dat tot verbetering kan bijdragen, dient daarom te worden aangegrepen en door de voorgestelde belastingvrijstelling zal bereikt worden, dat groote bedragen voor vernieuwingen worden aangewend. Dit zou ten eerste werk verschaf fen door de vraag naar nieuwe machinerieën, terwijl de gemoderniseerde ondernemingen krachtiger zouden komen te staan in den concurrentiestrijd, zoodat een blijvend re sultaat het gevolg zou zijn. Met dit principe van het voorstel gaf Snowden zijn volle sympathie te kennen. De bezwaren voor de schatkist noemde hij echter veel te groot, terwijl de mogelijk heden voor belastingontduiking onbegrensd zouden zijn. Het amendement stelt, zei Snowden geen enkele grens. Een welvarend grondbedrijf zou een ge heel nieuwe fabriek kunnen inrichten en een ijsco-man zou een heele nieuwe ijs- installatie kunnen koopen met een subsidie van 1/5 der kosten uit de zakken van de be lastingbetalers, n.l. het gedeelte van de winst, dat de fabriek of de ijsco-man anders als belasting zou moeten afdragen. Het amen dement zou ook kunnen geven gelden voor brouwerijen, die nieuwe vaten moeten laten vervaardigen of voor banken, die een nieuw loket moeten aanbrengen. Dit amendement zou, verklaarde Snow den, de schatkist niet circa vijf millioen pond per jaar kosten, zooals de voorstellers be weren, doch minstens dertig millioen pond in het eerste jaar, zonder dat de garantie gegeven kan worden, dat één werklooze er arbeid door zal vinden. Het belangrijkste van deze debatten is, dat gebleken is, dat de liberalen het er niet a tort et a travers op toeleggen de arbeiders regeering ten val te brengen, al heeft zij het kabinet dan ook dit keer aan den rand van den afgrond gebracht. Uit Lloyd George's betoog is gebleken, dat de liberalen dadelijk met de arbeidersregee ring zouden meegaan, indien de formule voor een krachtige werkloosheidsbestrijding ge vonden wordt Doch voor het zoover zal zijn, zal het kabi net Mac don aid het nog hard te verantwoor den krijgen. L. A. Belangrijke verklaring van Lord Irwin, In een belangrijke verklaring, in de wet gevende vergadering afgelegd, heeft de on derkoning van Britsch-Indië, lord Irwin, er opnieuw den nadruk op gelegd, dat de Brit- sche reseering na nauwkeurig onderzoek be slist had dat de aanstaande „round table": conferentie in den herfst te Londen te houden inzake de vergrooting van de mate van auto nomie aan Indië verleend, geüieel en al vrij zou zijn. Deze vrijheid zal intact blijven hoe wel het rapport-Simon den arbeid grootelijks gal vergemakkelijken, De regeering gelooft, dat de conferentie er toe zal bijdragen om oplossingen te bereiken welke beide landen en alle betrokken par tijen der landen met eere kunnen aanvaar* den. Een dergelijke overeenkomst, zou den grondslag vormen van voorstellen welke de Britsche regeering later aan het parlement van Westminster zou voorleggen. De Britsche regeering hoopt nog steeds, dat de Indiërs van alle geestesrichtingen bereid zijn aan dit opbouwende weilk deel te nemen. De onderkoning besloot, met te zeggen, dat zijn verklaring van verleden jaar, dat de dominion status de natuurlijke slotsom was van den constitutdoneelen groei van Indië, haar waarde behield. Ruitergraf gevonden. Naar Wolff aan de TsjeehosHowaaksche bla den ontleent, is te Celkawitz in het district Brandeis bij de blootlegging van grafplaatsen uit den tijd van de volksverhuizing, een vondst gedaan, die volgens deskundigen voor Bohemen en zelfs voor geheel Midden-Europa, een zeldzaamheid beteekent, aldus de N. R. C. Het betreft hier het graf van een Ger- maanschen krijgsman te paard. Het op 3 1/2 M. diepte blootgelegde skelet van Ger maan en strijdros is uitstekend bewaard ge bleven. Verder werden uit de hier onderzochte zeventien graven buitengewoon kostbare gouden en bronzen voorwerpen, haken en gespen met typisch Germaansche graveering opgedolven. Volgens den vertegenwoordiger van het Tsjechoslowaksohe staatsinstituut voor archeologische onderzoekingen zijn zulke ruitergrafvondsten zeer zeldzaam. Alleen Scandinavië bezit er verschillende. Af en toe werden er ook wapens uit dergelijke graven aan het daglicht gebracht. Het ongeluk met de Dormer op de Oostzee. De Hollandsche tjalk „Spes". naar welks schip gisteren den gelieelen dag gezocht was, is te Stralsund binnengeloopen. Het schip had geen overlevenden aan boord, maar de kapitein deelde mee, dat hij Dinsdagnacht bij zwaren storm, de plaats van het ongeluk, 7 mijl van Bornholm was gepasseerd. Een jonge blonde vrouw dreef volkomen uitgeput op haar red dingsgordel rond. Het was niet mogelijk een boot uit te zetten, maar de bemanning heeft beproefd, de drenkelinge met een haak aan boord te hijschen. De haak pakte ook, maai bij het ophalen scheurde de reddïngsgordel en de vrouw viel in het water, om niet meer boven te komen. De kapitein schatte haar op ten hoogste 25 jaar, aldus de N.R.C. Hij rapporteerde verder, dat hij nog een ander schip in de nabijheid gepasseerd is, dat noodseinen gaf, maar toen hij gewacht had tot de dageraad lichtte, was het verdwe nen. Men hoopt nu nog dat dit schip de twee andere vermisten van de D 864 aan boord heeft, anders zouden er 5 slachtoffers te be treuren zijn. Het fascisme ontvlucht. Maandagavond, zoo meldt de N.R.C., merkte men van Zwitserschen kant een groep men- sch op den Gornergletscher. De directeur van het Riffelalp hotel zond. dadelijk eea red dingsbrigade uit om de menschen te gaan heb pen. Het bleek een gezelschap van veertien Italianen te zijn, dat er in den vroegen och tend in geslaagd was de waakzaamheid van de carabinieri te verschalken en over den Theodulpas te komen. Zij wisten echter geen weg en waren op den gletscher aan het dwalen geslagen. Men vond de lieden in uit* geputten toestand 's avonds om 10 uur. 's Nachts om 3 uur had men het geheele ge* zeischap, waarbij ziöh twee wouwen en een jongetje van elf jaar bevonden, veilig en wel in het hotel Riffelalp onder dak gebracht. De menschen bleken geld genoeg bij zich te hebben om naar Frankrijk te komen en wil den hun redders en den hotelier betalen, wat dezen echter van de hand wezen. Toen de redders kwamen opdagen waren de Italianen eerst verstijfd van schrik geweest, omdat zij vreesden dat de redders soldaten waren, die hen in hechtenis zouden nemen. Toen zij vernamen met gidsen en gewone Zwitsersche burgers te doen te hebben, waren zij uiterst dankbaar. KARDINAAL VANUTELLI OVERLEDEN ROME, 9 Juli (V.D.) Hedenmiddag is in den leeftijd van 94 jaar, na een korte ziekte overleden Kardinaal Vanutelli. Kardinaal Vanutelli werd in 1836 nabij Rome geboren. Tot het laatste oogenblik be waarde de kardinaal zijn helderheid van geest Nog hedenmorgen teekende hij verschillende papieren, waarbij hij echter minder sprak dan gisteren. Met groote belangstelling werd bet verloop der ziekte van den kardinaal gevolgd door tal van leden der Romeinsohe aristocratie, door het corps diplomatieke en de prelaten. Het Duitsche Kabinet en de dekkingsvoorstellen, BERLIJN, 9 Juli (VD.) Naar vernomen wordt, heeft het Kabinet in zijn heden ge houden zitting besloten principieel aan de dekkingsvoorstellen vast te houden. Het stemt ermede in, dat de bepalingen inzake de be zuiniging zoodanig aangevuld dienen te wor den, dat deze minstens 100 millioen Mark zal bedragen. Het zal echter aan de fracties wor den overgelaten initiatief-ontwerpen bij den Rijksdag in te dienen, die dan tegelijk met de dekkingsvoorstellen kunnen worden afgehan deld, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 - TEL. 10750 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN Centrum stemt voor de regeeringsvoor stellen. BERLIJN, 9 Juli (VD.) De centrum- fractie van den Rijksdag heeft heden op voor stel van den fractieleider ondanks vele beswa ren eenparig gestemd voor de aanvullings- voorstellen der regeering, aangezien door deze de eenige mogelijkheid geschapen wordt de dekkingsvoorstellen langs parlementairen weg te regelen. ONAANGENAAM AVONTUUR VAN EEN DUIKER. De Engelsche duiker Harry Rogers, te Portsmouth, heeft een afschuwelijk avontuur doorleefd, aldus de N.R.C. Hij bevond zich in een duikerpak in het water, 't welk zich be vond in een van boven afgedekte ruimte. Het water stond dus onder een gewelf. In de zol dering van dat gewelf bevindt zich een lood rechte vrij wijde buis, waardoorheen lucht kan worden gezogen. Toen de duiker zich juist onder de opening bevond was de „trek" in de buis zoo geweldig, dat hij er in gezogen werd en er in bleef steken. Gelukkig was zijn toevoerleiding voor de luchtverversching niet verbroken. De doorsnede van de buis was 50 c.M. en de duiker zat er in vastgeklemd als een kurk in den hals van een flesch. Nadat men uren lang getobd had om hem te bevrij den, bleef er niets anders over dan de buis door te snijden, hetgeen geschiedde. Toen kon vriend Rogers er uit worden gehaald; maar dit ging ook nog niet glad. Hij werd nl. met het stuk pijp om zich heen naar bo ven getakeld en toen moest hij nog uit de pijp worden gewerkt. Men kon het stuk pijp niet verder breken of snijden zonder Rogers te bezeeren. Daarom werd de pijp van bin nen, boven Rogers hoofd schoongemaakt en met vet ingesmeerd. Toen werd hij er naar boven uitgedrukt. In het geheel had de man zes uur gevan gen gezeten. Alles in aanmerking genomen kwam hij er nog goed af. En zoodra hij vrij was dronk hij een glas bier, dat hem echt verkwikte. JOHN D. 91 JAAR. De oude John D. Rockefeller is Maandag ja rig geweest. Hij werd 91 en hij heeft den feestdag op de gebruikelijke kalme wijze ge vierd op zijn buiten te Pantico Hills, in den staat New-York. Natuurlijk speelde John D. zijn partijtje golf. Voorts aldus de N.R.Ct. dicteerde hij weer een stukje van zijn autobiografie, en hij dineerde temidden van kleinkinderen en achterkleinkinderen o.w. de twee-jarige Abby Rockefeller Milton. Ook legde de oude heer een verklaring af aan zijn medemenschen. In het afgeloopen jaar had hij meer vriendschap genoten dan ooit te vo ren; zijn gezondheid was uitstekend; hij was door lieve vrienden omringd en hij koesterde de vriendschappelijkste gevoelens voor an deren. De verjaardag kenmerkte zich nog door orgelmuziek/ en Rockefeller kreeg psal men en gezangen uit zijn jeugd te hooren. Behalve zijn verjaardag viert Rockefeller ieder jaar den 25sten September. Dat was de datum waarop hij zijn eerste betaalde baantje kreeg. Een „job" van een dubbeltje per uur! In den loop van zijn lang leven ver gaarde Rockefeller een der grootste fortuinen waarvan in de wereldgeschiedenis sprake is geweest. Van zijn fortuin heeft hij bijna 600000000 doll, weggegeven voor liefdadigheid onderwijs, ziekenzorg en andere zaken van openbaar nut. DE DORPEN DIE VERDWENEN. Het is weinig bekend dat meer dan twintig Fransche dorpen, die in den oorlog werden verwoest, nooit meer zullen worden opge bouwd, o.a. Douamont, Craonne, Fleury. Thans duiden de nog steeds niet opgeruim de ruïnes de plek aan, waarop zij eens ston den. De Touring Club de France heeft het plan opgevat op deze plekken gedenkzuilen te plaatsen, ter herinnering aan het bestaan dezer dorpen. Reeds heeft de Touring Club kleine grenspaaltjes doen zetten langs de ge heele lijn, van het Kanaal tot de Zwitsersche grens, tot welke in 1914 de Duitschers door gedrongen, aldus het Hbld. Een beeldhouwer tot de oorlogsverminkten behoorend, Moreau-Vauthier, heeft een zeer simpel monument ontworpen: een ongeveer twee meter hooge zuil van Lotharingsch steen, die zal worden geplaatst op een voet stuk, vervaardigd uit steenen der verwoeste huizen. Op de zuil zal worden gebeiteld: Hier lag X, verwoest in 1 MILLIOEN FRANCS VERDWENEN. LIMOGES, 9 Juli. (B.T.A.) Bij een verifi catie in het bijkantoor der Bank van Frank rijk te Limoges is geconstateerd, dat een bundel van duizend bankbiljetten van 1000 francs, die door den administrateur der pos terijen bij de bank waren gedeponeerd, is verdwenen. Groote Kerk. Orgelbespeling 3—4 uur. Gem. Concertzaal. H. O. V. Concert; solist: Arend Koole. 8.15 uur. Palace: „De strafzaak Bellamy". Tooneel: The two Stones. 8.15 uur. Luxor Theater: „Een huwelijk op proef", en „Slaven van onzen tijd". Tooneel: Aki- motos. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Wenn du einmal dein Herz verschenkst". Tooneel: Hans Graf Trio, 7 en 9.15 uur. Heemstede; Raadsvergadering. 8 uur nam. Beverwijk. Raadsvergadering 8 uur nam. VRIJDAG 11 JULI Spaarndammerweg. N.V. D. Hogenbirk en Zn.'s IJzer- en Staalindustrie. Aandeelhou- dersverg. 4 uur nam. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Vrede, maar niet tot eiken prijs. Zijn plaats in den Raad van Europa. door Dr. WU. (Vice-president van den Volkenbond). Er is geen reden om moedeloos te zijn over de toekomst van mijn land en ik moet hier elke meening als zouden de Chineesche pa triotten niet zeer hoopvol of optimistisch ge stemd zijn ten aanzien van de toekomst van him vaderland, die tegenwoordig verspreid wordt, afwijzen. Het tegendeel is zoozeer het geval, dat ik mij gerechtigd voel om er in dit artikel in het bijzonder den nadruk op te leggen. Ik wil er aan herinneren, dat China een gebied is zoo groot als Europa (Rusland re ken ik tot Azië», verder, dat onze bevolking zoo groot is als die van Europa en tenslotte, dat wij een veel oudere beschaving bezitten, welke teruggaat tot de dageraad der wereld geschiedenis. Het is daarom onmogelijk om niet zeer trotsch te zijn op ons land en hoop vol ten aanzien van zijn toekomst. Inderdaad zou het zeer te verwonderen zijn indien dit niet het geval was, als wij ons zijn trotsch verleden herinneren zijn bijdragen tot de geheele tegenwoordige menschelijke be schaving en zijn onmetelijke mogendheden. En zelfs, wanneer iemand wilde wijzen op onze nationale geschiedenis van het laatste tiental jaren om te bewijzen, dat wij deze verwachting slecht kunnen rechtvaardigen, dan zou dat toch hoegenaamd niets veran deren aan ons vertrouwen in de kracht van China om zich te herstellen en aan ons geloof in de groote toekomst, die wij ons land voorspellen. Men dient te beseffen, dat geen enkele natie plotseling van de eene uiterste re- geeringsvorm overgaat in de andere, zonder dat dit een aanmerkelijke terugslag heeft op het volk en dat de zeer plotselinge verande ring van een regeeringsvorm, die nagenoeg middeleeuwsch is in een, die zoo goed als modern is, gepaard gaat met zeer sterke reacties in het betrokken land. Met andere woorden, de zoogenaamde Chineesche troe belen van de laatste twaalf jaren zijn louter de ontreddering, die een zoo drastische ver andering mee brengt. Deze troebelen zijn werkelijk niet iets om zich bezorgd over te maken en wij zijn ze nu wel de baas gewor den en dit alles, mag ik wel opmerken, in een veel korter tijdsverloop dan de meeste men schen ooit mogelijk geacht hadden. China begint reeds zijn eigen plaats In de familie der naties en de rang, die het toe komt, in te nemen.Het is lid van den Volken bond sinds de oprichting en zijn toegewijd- heid aan de zaak van den vrede, zijn overtui ging, dat rede en recht alleen in staat zijn om de vraagstukken der mensc-hheid op te lossen zijn zoo ongeveinsd en met den volks aard verbonden, dat het ook het multilaterale verdrag geteekend en geratificeerd heeft, waaraan de namen van twee groote staats lieden elk aan een zijde van den Atlantlschen Oceaan, verbonden zijn, en volgens hetwelk iedere onderteekenende mogendheid zich ver bond om den oorlog af te wijzen als instru ment van nationale politiek, terwijl het ook alle mogelijke bewijzen heeft gegeven van zijn ernstigen wil om den vrede te bewaren. Zoodat, toen er kort geleden een ernstige internationale crisis uitbrak die in geen en kel opzicht aan Chineesche beïnvloeding was te wijten en die een golf van angst ver wekte onder onze vrienden in de wereld, mijn regeering, zelfs voor het bovengenoemde ver drag tot stand kwam aankondigde, dat zij de bepalingen van dit verdrag zou eerbiedigen, niet alleen naar de letter, maar ook naar den geest. Sedert dat oogenblik en tegenover veel uit tartingen heeft China zich aan zijn woord gehouden en heeft het de voorbeeldigste zelfbeheersching en gematigdheid aan den dag gelegd. Daarom is het hedendaagsche China in zijn liefde voor den vrede hetzelfde als het China, dat in de geschiedenis als een vrede lievende staat bekend is. Het eenige verschil is, dat het China van twee geslachten eer der er op ingesteld was om den vrede te koo pen tegen zoo goed als lederen prijs terwijl het China, dat nu zichzelf gevonden heeft door bittere ondervinding geleerd heeft dat een vredelievende natie, die zich niet verde digt tegen aanvallen geen vrede gewint, maar eenvoudig verdere aanvallen uitlokt. Afge scheiden van dit besef, dat China bijgebracht is door de harde werkelijkheid van de we reldpolitiek sinds het In aanraking kwam met de buitenwereld, is China even bereid ais ooit om elk voorstel te bevorderen, dat be looft den vrede te verzekeren. Wat de toekomst voor ons In peUo houdt is natuurlijk onmogelijk vast te stellen, toch ben ik sterk van meening, dat China binnen weinige jaren een van de erkende groote machten in de wereld zal zijn. Het is een land van zulke enorme mogelijkheden, dat er alle reden is om deze meening te blijven koesteren en wanneer wij op het oogenblik de mogelijkheid opperen van toepassing van een artikel, dat een van de grondslagen is van het Pact is dat alleen, omdat wij ver langend zijn een aantal inconsequente ver dragen te zien afgeschaft, die nadeelig zijn voor onze ontwikkeling en ook, omdat het ten uitvoer brengen van dit voorstel het pres tige van den Volkenbond slechts verhoogen zou en het vertrouwen dat de naties ln hem hebben versterken. Het Is onloochenbaar, dat internationale vrede en samenwerking slechts berusten kan op goede en respecta bele betrekkingen tusschen de naties. Omgekeerd zal er ontevredenheid en on rust in de verschillende deelen der wereld zijn, zoolang als er onrecht is en gerecht vaardigde grieven. Zij, die de regeering tot stand brachten werden zeer zeker door een wijze gedachte geleid, toen zij er artikel 19 in opnamen. Het is, omdat wij zoo'n opperst vertrouwen ln den Volkenbond hebben, dat wij ons nu tot hem gewend hebben om gerechtigheid en wij de den het ook, omdat wij erkennen, dat er geen betere manier is, om zijn invloed ten goede te toonen (en om die ongeloovlge Tho massen te overtuigen, die nog steeds scep tisch staan tegenover het nut van den Bond) dan al zijn kracht ten toon te spreiden en de publieke meening van de geheele wereld te mobiitseeren ter beteugeling van hvt kwaad en ter tegemoetkoming aan grieven zonder vrees of bevoorrechting. De Volken bond zou meer doen dan alleen haar be staan rechtvaardigen, wanneer hij ons voor stel aannam om het artikel op te nemen dat wij zoo goed kennen en dat aldus luidt: De vergadering kan van tijd tot tijd ad- viseeren tot herziening door leden van den Bond van verdragen, die niet meer toepas selijk zijn en tot wijziging van internatio nale bepalingen, welker instandhouding de wereldvrede in gevaar zou kunnen brengen. Wat de verhouding tusschen China en Europa betreft, deze kan slechts vredelie vend zijn. De Chineezen zijn altijd een zeer vredelievend volk geweest en onze belangen eLschcn niet, dat wij als aanvallers optreden. Naar mijn meening zal blijken, dat China een belangrijke factor in dc handhaving van den wereldvrede is, in de tijden die ko» men. (Nadruk verboden.) JAARVERSLAG JAVASCHE BANK PESSIMISTISCHE TONEN. In de Woensdag te Batavia gehouden ge wone algemeene vergadering van aandeel houders van de Javasche Bank werd mede gedeeld, dat het uit te keeren dividend over het op 31 Maart 1930 afgeloopen boekjaar 18 pet. (17 1/2) bedraagt. Aan het jaarverslag ontleent het Aneta- bureau het volgende: De prijsontwikkeling van de stapelpro ducten suiker, rubber, thee, koffie, tin cn copra beïnvloedde de waarde van den uitvoer uit Ned.-Indië zeer ongunstig, ja droeg zelfs een zoo ernstig karakter, dat niettegenstaan de den veel grooteren uitvoer de waarde van den export beneden het peil van het jaar 1924 bleef. De daling der exportwaarde kon op den duur niet nalaten de koopkracht van het land nadeelig te beïnvloeden. Het gevolg daarvan is, dat de import automatisch zal dalen. De onvermijdelijke reactie trad in tegen het einde van het jaar 1929. In het afgeloopen jaar, aldus merkt het verslag op. is de agrarische positie van Ned.-Indië niet onbelangrijk verzwakt. Deze verzwakking heeft zich echter hoofdzakelijk geconcen treerd op Java en Madoera. Het centraalkantor voor de statistiek bere kent den achteruitgang van de productie der inheemsche voedselgewassen in vergelijking met het jaar 1928 op: padi 5 pet. cassave 12 pet., maïs 22 pet., bataten 10 pet., aard- noten 5 pet., kedeleh 8 pet. Dat alles wijst erop, dat de koopkracht van de landbouwbevolking ls achteruitge gaan. De opbrengst der Europeesche cultu res op Java vertoonde over het algemeen eveneens een achteruitgang. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de inlanders, die uit die cultures hun inkomen trekken, daarvan veel nadeel zullen onder vinden. Hetgeen daaromtrent bekend is, wijst er althans op, dat het inkomen der bevolking uit dien hoofde niet is gedaald. Ten aanzien van de staatsfinanciën merkt het verslag op, dat de nog bestaande spe ling tusschen de gewone uitgaven en gewone ontvangsten is het jaar 1929 wederom klei ner Ls geworden, doordat het totaal der uit gaven is gestegen met f 13,360.000, terwijl dat der ontvangsten daalde met f 5.047.000. Ten aanzien van hei verloog der gewone INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct«. per regel. besle da?eliiksche Ier opwekking 'en verfrissching jj ontvangsten is een kentering In ongunstig fö zin te verwachten, welke voor zoover reeds ingetreden thans reeds vrijwel boven al len twijfel stelt, dat een te hooge raming van de ontvangsten met een weer te voorziene overschrijding van de uitgaven over het loo- pende jaar (1930) een dubbel ongunstig ef fect zal geven. De buitengewone uitgaven zullen, vooral in Ned.-Indië, niet mogen ontaarden in een verlengstuk van den gewonen dienst, waar door deze feitelijk sluitend worden gemaakt. Vertrouwen in een spoedige herleving van het bedrijfsleven hier te lande lijkt niet meer te verantwoorden. -i Geen nikkelen pasmunt. Het verslag meent dat de Invoering van nikkelen pasmunt een ongewcnschte wijzi ging zou brengen in de zij het primitieve spaarmethode van de bevolking, (zilver heeft, psychologisch groote waarde), die voorshands onmisbaar is, terwijl anderzijds het finan- cieele voordeel voor den staat de gekoesterde verwachtingen te dien aanzien zal bescha men, zoodat het ongemotiveerd is. ter wille van een geenszins zeker geldelijk voordeel een bevredigend geregeld muntwezen te vervangen door een nieuw, waarvan de con sequenties in een primitieve samenleving niet zijn te overzien. De vraag naar credieten van handelszijde Ls tegen het einde van het boekjaar sterk ge krompen. Het verslag eindigt met de opmerking, dat de bedrijfsu it komsten van het 102de boek jaar gunstiger waren dan die van het jaar 1928. De netto-winst bedroeg f 5.850.429 (vorig jaar f 5.439.304). Het pensioenfonds word ver hoogd met een bedrag van f 400.000 (nihil», terwijl als bijzondere reserve een bedrag van. f 945.000 (f 300.000) werd uitgetrokken,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5