BUITENLAND DUITSCHLAND AAN DEN VOORAVOND VAN EEN BESLISSING. Tijdschriften. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 15 JULI 1930 TWEEDE BLAD Wat staat de regeering te doen De kansen van de dekkingsvoorstellen. En het dictatuurartikel. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Economische Partij heeft in den Rijks dag een motie ingediend, waarin de rijks- hegeering verzocht wordt een verzoek te richten tot den rijkspresident om ingeval de dekkingsvoorstellen en de voorstellen tot her vorming van de werkloozen- en ziekte-ver zorging benevens de bepalingen ter bezuini ging op de uitgaven mochten worden afge wezen den Rijksdag te ontbinden. Hierdoor hoopt men te verhinderen, dat artikel 48 in toepassing wordt gebracht zonder dat de Rijksdag wordt ontbonden. Daar de meerderheid van den Rijksdag bij het vaststellen der agenda voor vandaag be sloten heeft de tweede lezing van het dek kingsprogram der rijksregeering in ieder geval vanmiddag te behandelen, rekent men er in parlementaire kringen op, dat reeds vanavond over het lot der dekkingsvoorstel len zal worden beslist. Reeds thans verwacht men, dat het kabi net met de daarachter staande regeerings- partijen in de minderheid zal blijven. Zoo spoedig dit mocht blijken het geval te zijn, verwacht men in kringen der regeerings- partijen dat een voorstel zal worden gedaan tot verdaging van den Rijksdag voor on be paalden tijd, teneinde na aanvaarding van dit voorstel het kabinet gelegenheid te geven artikel 48 toe te passen. In Kringen der re geeringspartijen rekent men er op, dat de Duitsch-nationalen zullen meegaan met een voorstel tot verdaging voor onbepaald en tijd. Men zal de beteëkënis van dit telegram begrijpen, als men weet, dat volgens het zoo genaamde diotatuurartikel 48 van de Rijks grondwet, urgente wetten voorloopig zonder medewerking van den Rijksdag in werking gesteld kunnen worden. Intusschen verneemt de Tel. in aansluiting op het bovenstaande bericht van het pers bureau Vaz Dias, dat de pogingen der regee ring, om in den Rijksdag voor haar belas- tingontwerpen een meerderheid te vinden, naar het schijnt, definitief mislukt zijn, waardoor een conflict tusschen regeering en parlement onvermijdelijk wordt. De misluk king der onderhandelingen spruit voort uit de houding, die de Duitsch-nationalen heb ben aangenomen. Onder deze omstandig heden bezit het feit, dat de regeeringspartijen in haar besprekingen het eens zijn geworden over het belasting program, in parlementair opzicht geenerlei beteekenis meer. De regee ringspartijen zelf beschikken in den Rijks dag niet over een meerderheid ondanks het opnemen van den hoofdelijken omslag in het regeeringsontwerp hetgeen geschied is, om de Duitsch-nationale fractie te winnen. Uit den loop van een conferentie, die de rijksminister van Voedselvoorziening, Schiele, met graaf Westarp had, bleek evenwel, dat ook de ge matigde vleugel der Duitsch-nationalen niet bereid is de regeering te steunen. Weliswaar bestaat nog de mogelijkheid, dat enkele leden der Duitsch-nationale Rijks dag-fractie zich van stemming zullen ont houden, doch hun getal bedraagt hoogstens 4 a 5, terwijl de regeeringspartijen minstens 30 a 40 Duitsch-nationale stemmen behoeven, om de belastingontwerpen er door te helpen. Het Kabinet zal zich vandaag dus voor de vraag geplaatst zien of het deze tweede lezing toch nog wil laten houden in de hoop, dat de oppositie wellicht intusschen tot inkeer zal zijn gekomen, dan wel of de ontwerpen op grond van het dictatuurartikel 48 der Rïjksgrondwet bij decreet van kracht zullen worden verklaard. Het ontbreekt dus werkelijk niet aan de noodige spanning! L. A. Pangalos krijgt twee jaar. Uit Athene wordt gemeld, dat de uit senato ren samengestelde bijzondere rechtbank den voormaligen minister-president en dictator Pangalos heeft veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf, aangezien hij indertijd een koopcontract voor de levering van leder goederen aan een firma heeft gegund, niet tegenstaande het feit. dat een andere firma een veel voordeeliger offerte had gemaakt. Niri de gewezen minister van oorlog werd vrijgesproken. Italië en de stopzetting van den Franschen vlootbouw. De Italiaansche regeering heeft de ont vangst bevestigd van het antwoord van Briand op de voorstellen van Grandi in zake de vlootvacantie. Hoewel hierover nog niets gepubliceerd is. wordt medegedeeld, dat Ita lië" zijn voldoening te kennen heeft gege- ven over de mededeelingen van Briand. Het antwoord van Briand komt evenwel niet neer op een algeheele aanvaarding van het oor spronkelijke Italiaansche voorstel, dat in plaats van een vlootvacantie van zes maan den een stopzetting van den vlootbouw voor den geheelen duur van de onderhandelingen voorstelde. Het is voor het overige nog on mogelijk precies te zeggen, wat de plannen van Briand inhouden, zoodat de bladen tot dusver nog zeer voorzichtige commentaren geven, aldus de Tel. De hoop wordt evenwel te kennen gegeven, dat de Fransche voorstellen werkelijk waarde zullen hebben en iets meer vertegenwoordi gen dan de eenigszins tegenstrijdige verkla ringen van DumesiiiL Arnaldo Mussolini de broer van den Duce, verklaarde in de Popoio dTtalia", dat Italië de ontwikkeling der gebeurtenissen met se reen optimisme afwacht. Inderdaad is het artikel in een merkwaardig verzoenenden toon gehouden en de broer van den Duce verklaarde, dat Briand's voorstellen een gunstigen indruk in Italië hebben gemaakt. Italië voldaan. PARIJS, 14 Juli. (B. T. A.) De Italiaan sche ambassadeur heeft doen weten dat Rome met voldoening kennis heeft genomen van de nota der Fransche regeering, strek kende tot het opschorten van het op stapel zetten van nieuwe schepen, tot December a.s. De Italiaansche regeering heeft op de Quaï d'Orsay haar eigen voornemen bevestigd om alle vlootaanbouw gedurende dezelfde peri ode stop te zetten. Het hoofd der Habsburgers. Het te Boedapest verschijnende Maandag ochtendblad „Reggel" meldt, volgens de Tel., dat ex-keizerin Zita aan alle meerderjarige leden van het huis Habsburg een schrijven heeft gericht, waarin zij in verband met de omstandigheid, dat aartshertog Otto op 20 Nov. a.s. meerderjarig wordt,- de onderteeke- ning van een belofte van trouw verlangt. In haar schrijven zegt de ex-keizerin o.m.: „Daar Zijne Majesteit keizer en koning Otto op 20 November meerderjarig wordt en dientengevolge de rechten en plichten van hoofd van het huis Habsburg op hem komen te rusten, doch bij de plechtigheid, die op den genoemden datum zal plaats vinden, niet alle leden van het huis Habsburg tegenwoor dig kunnen zijn, moeten alle leden van het huis-Habsburg de ingesloten loyaliteitsver klaring eigenhandig onderteekenen en aan mijn kanselarij toezenden". In de bedoelde passage is vooral de vol gende verklaring van belang: „Ondergeteekende verplicht zich, om met alle kracht de te bewerkstelligen restauratie te ondersteunen", Conan Doyle herdacht. LONDEN, 14 Juli (V. D.) In de Albert Hall te Londen vond een spiritistische séance plaats ter herdenking van wijlen Sir Arthur Conan Doyle, waaraan werd deelgenomen door tienduizend personen. Honderden be langstellenden konden geen plaats meer krijgen. Op het podium hadden, naast den leegen zetel van Conan Doyle, zijn weduwe met zijn beide zoons plaats genomen. Het medium Roberts deed verschillende mede deelingen namens Conan Doyle, die hun hoogtepunt vonden in een boodschap van den overledene voor zijn echtgenoote. Antisemitisme in Roemenië. Uit Czernowitz wordt gemeld, dat te Suczawa ernstige onlusten hebben plaats ge had, die overgeslagen zijn op het dorp Ba- laczanu. De „Adeverul" meldt, dat ongeveer 200 antisemieten te Balaczanu de Joodsche winkels hebben vernield, de voorraden op straat hebben geworpen en ook de synagoge hebben verwoest. Het dorp biedt een treu- rigen aanblik. Ten gevolge van het bombar dement met steenen werden verschillende personen zwaar gewond, aldus de Tel. Eerst om drie uur 's morgens, toen de orde verstoringen reeds waren opgehouden, gre pen de autoriteiten in. Zondagmorgen ontving het Roemeensche ministerie van Binnenlandsche Zaken een telegram uit Czernowitz, waarin verslag van het gebeurde werd uitgebracht. Volgens dit officieele telegram lieten de antisemieti- sche agitatoren de kerkklokken luiden en wekten op deze wijze de geheele bevolking uit den slaap. De boeren vernielden alle joodsche winkels en de synagoge. Volgens dit telegram stond de gendarme rie machteloos tegenover de menigte, hoe wel zij verschillende waarschuwingssalvo's afvuurde. De onderstaatssecretaris van het ministe rie van Binnenlandsche Zaken, Angelescu, die dit telegram ontving, bracht den inhoud onmiddellijk ter kennis van de regeering. Strenge maatregelen zijn bevolen tegen de anti-semietische agitatoren. Angelescu ver klaarde, dat sterke afdeelingen gendarmerie naar Suczawa en Radautz gezonden zullen i worden, waar zij zich ter beschikking zullen stellen van de autoriteiten. Bovendien is aan het ministerie van Oorlog verzocht, troepen naar deze plaatsen te zenden. Besloten is, dat agitatoren, die zich ook slechts aan de geringste overtreding schuldig maken, on middellijk zullen worden gearresteerd en ter beschikking van de rechtbank zullen wor den gesteld. Buitenlandsche agitatoren zul len over de grens worden gezet Voortaan zullen ant-isemietische vergaderingen of be toogingen verboden zijn. Nieuwe kab"l tusschen België en Engeland. De correspondent der N.R.C. te Brussel meldt: In Augustus a.s. zal een nieuwe onderzee- sche kabel worden gelegd tusschen De Panne en Dumpton Gate, met verlenging tot Can terbury, met het doel de telefoonverbinding BelgiëEngeland, in ruime mate. te verbe teren. De capaciteit van den nieuwen kabel zal van dien aard zijn dat niet minder dan 300 gesprekken gelijktijdig zullen kunnen worden gevoerd. Ook voor het telefoonver keer tusschen Engeland eenerzijds, Duitsch- land, Oostenrijk, Hongarije, Letland, Litauen, Polen, Tsjecho-Slowakije en Luxemburg an derzijds, zal deze kabel van groot belang zijn, LANGS DE STRAAT. Het Edammer Kaasje. Achter de winkelruit ligt het Edammer kaasje. Een verschijning, die in het- geheel niet de aandacht trekt, waarschijnlijk omdat wij haar gedaante zoo goed kennen. Boven dien wordt het geheel overbluft door de kleurige verpakkingen van de overige kruide niersartikelen. waarmede de etalage gevuld is. Er is dan ook niemand, die eenige notitie van hem neemt, al schijnt het of het zich rood en bol heeft opgeblazen om de nieuws gierigheid gaande te maken. Evenmin lukt dit den grooten zwarten letters, die met veel brutaliteit in geel op blauw papier den prijs aankondigen en waarbij nog duidelijk vermeld staat, dat het kaasje zelfs geneigd is het lichaam zonder veel plichtplegingen in pon den en onsjes ten behoeve van de klanten te verdeelen. Werkelijk, een vernederende wijze van aanbieden en onwillekeurig gaan mijn gedachten terug naar den glorietijd van het kaasje, want ook het kaasje heeft betere dagen gekend, dagen waarin geheele week- loonen aan hem werden opgeofferd, de periode, die ten onzent geboekt staat als „de mobilisatietijd" Ik herinner mij een merkwaardige geschie» denis met zulk een Edammer kaasje, waaruit wel blijkt, hoezeer het destijds in aanzien stond. Het gebeurde in Parijs. Mijn oom Anton had voor zijn vriend Jaap in Parijs een Edammerkaasje uit Holland meegenomen. Hij was op zijn kostbaar en destijds zeld zaam bezit, het was goede oude kaas, zoo trotsch, dat hij per sé met het kaasje onder zijn arm door de straten van Parijs wilde paradeeren om het zoo in triomf naar Jaap's woning te voeren. Reeds bij de eerste stap pen, die hij met den rooden bol op straat deed, trok hij ongemeen de aandacht. Hol land in Parijs! Menigeen staarde hem met jalocrsche blik ken na en het leek of de afgunst van de anderen hem van genoegen deed glimmen. Dat was begrijpelijk, maar sympathiek kan ik zijn trotsche* houding niet noemen. Hij weet echter niet, dat ik zoo over hem denk en ook al zou hij het weten, dan stoort hij er zich toch in het geheel niet aan. daarvoor ken ik oom Anton te goed! Hoe het ook zij, hij zou voor zijn hoogmoet digheid gestraft worden. Juist zette hij in zijn volle majesteit koers naar den hoek van de straat, terwijl hij een vroolij'k studentenliedje neuriede met als refrein: Schrimm, Schramm, schrumm, Der Mensch ist keine Fliege. Schrimm, Schramm, schrumm, Der Mensch ist keine Floh, Toen een motorfiets in onbesuisde vaart den hoofdweg passeerde, waar oom zoo hevig van schrok dat hij het kaasje liet vallen. Het feit zou op zichzelf niet zoo ernstig geweest zijn, als de straat niet juist de eigenaardig heid had gehad sterk te hellen, waardoor oom Anton's glorie direct na den val haastig de vlucht nam. Driftig sloeg oom er met zijn wandelstok naar, maar in plaats van de kaas tegen te houden, gaf hij haar in zijn rade loosheid nog een flinken duw, zoodat de vrij heidslievende Edammer een goede start maakte. Oom er achter aan, maar op het gladde asphalt mislukte zijn afzet totaal, zoodat hij al dadelijk aardig gehandicapt was. Uitge laten rolde het kaasje naar het midden van den weg, hipte vroolijk over een steen en en toen ging het in een vaartje naar bene den. De blikken der omstanders, die de kaas zooeven nog verbolgen hadden aangestaard, keken haar nu glimlachend na en velen kon den een trek van medelijden niet onderdruk; ken, toen zij enkele meters daarachter den zwoegenden eigenaar ontwaarden. Het lot was, ten aanzien van het kaasje, gunstig ge stemd. Oom scheen het daarentegen deer lijk verbruid te hebben, natuurlijk door zijn hoogmoedigheid. Want wat er ook gedaan werd om paal en perk te stellen aan de dar telheid van het kaasje, het mocht niet baten! Paraplu's en wandelstokken misten hun doel, evenals de pet van een Parijschen apache. Maar oom had bij de achtervolging de grootste pech. Nu eens was het een auto, die hem den weg versperde, dan weer een kinderwagen en een ander maal een lompe handkar. En het kaasje won steeds meer terrein. Het laveerde handig langs allerlei obstacles, en waar het voorbijhuppelde, overal tooverde het vroolijke gezichten. Het was daarbij merkwaardig te zien met hoeveel eerbied de half vette Edammer en met welk een minachting mijn goede volvette oom werd nagestaard, die door zijn embonpoint een allesbehalve spon tief figuur sloeg. Een luxueuze auto, die het voortvluchtige kaasje tegemoet reed, week sierlijk uit en een deftig heer was zoo plech tig zijn hoed voor den rooden schelm af te nemen, een geste, waarmede hij natuurlijk ten koste van oom's houding, groot succes oogst te. Iemand mompelde Iets van ..cinema", blijk baar in de veronderstelling, dat hij met een filmacteur te doen Ixad. Bij een zijstraat was een verkeersagent zoo vriendelijk de file voor den hard loop er te laten stoppen en zoo joeg het voort, steeds harder en wilder. Plotseling, oom's oogen moeten driemaal zoo groot geworden zijn, richtte het eigen wijze kaasje zijn schreden regelrecht naar een put, blijkbaar vast besloten liever den heldendood in het- water te sterven dan zich aan zijn belager over te geven. Oom vreesde het ergste. Maar neen, terzelfder tijd was uit een tuin een kloeke man met een hark te voorschijn gekomen. Zonder zich te bedenken sloeg hij er met zijn wapen naar en spiesto den Hollandschen gast zonder aanzien des persoons aan één van de scherpe tanden. Oom greep zijn prooi, tastte in zijn vest en verdween, rooder dan de roode kaas, m een cafétje, waar een glaasje bier hem een geringe schadeloosstelling gaf voor de geleden vermoeienissen. In de étalage had de zon druppels op de koonen van Edam's roem getooverd, en het leek mij of hij met weemoed terugdacht aan den gulden tijd toen zijn weg naar de magen van alle werelddeelen nog een ware zege» tocht was. J. H. V. EXAMENS. OPENB. SCHOOL VOOR U. L. O. LETT. A. Van de 29 candidaten, die aan het Mulo examen te Amsterdam deelnamen, slaag; den: Voor het diploma B: P. Bakker, J. H. Bever- dam; L. Boon; P. J. Kok; A. Meijer; A. de Nooij; P. H. Roosen en Th. Sabelis. Voor het diploma A. I. Baudert, F. J. ten Brink, J. S. Groen. E. J. Jansen. P. J. van Wadenoijen Kernekamp. G. C. v, Musscher, J. Olie, A. M. Smink, W. J. Bonhof. P. w. Zeijlemaker, K. v. d. Linde, P. Meijerhof, J. P. D. Moen, J. Vasen Hz.. Th. C. J. Vissers, P. Vreeken, A. Vrins en H, v. Wilsum. Drie candidaten, werden afgewezen. NOODLOTTIGE VERGISSING. AALSMEER, 14 Juli. De landbouwer Q. vond ïn zijn woning een flesch met nicotine, die gebruikt wordt om rozen te bespuiten. De man dacht, dat het thee was en dronk; hij zeeg bewusteloos neer en moest onder dokters behandeling worden gesteld. HITTEGOLF GEëlNDIGR CHICAGO. 14 Juli (Reuter). Na in de afgeloopen week meer dan honderd dooden te hebben veroorzaakt, heeft gisteren de hittegolf een einde genomen onder hevige onweersbuien. BURGERGEVECHT IN GLASGOW LONDEN, 13 Juli (Reuter). Gisteren avond hadden naar aanleiding van mee- ningsverschillen tusschen het Iersche ge deelte de bevolking, fn Glasgow hevige vechtpartijen plaats. De politie zag zich ge dwongen tot viermaal toe charges op een uit vijfduizend personen bestaande menschen- menigte uit te voeren, waarbij zij van de gummiknuppel gebruikt moest maken. Drie politiemannen werden licht gewond. Vijftien personen werd in arrest genomen. DE „NAUTILUS" NAAR JAN MAYEN. HIJ GAAT EEN GEDENKSTEEN BRENGEN. Maandagavond 7 uur is H. M. politiekruiser „Nautilus" commandant kap.-luit. ter zee H J, van der Stad van de haven van Nieuwe diep naar Jan Mayeneiland vertrokken, ter volbrenging van een daad van piëteit tegen over de bij de overwintering van 1633-1G34 omgekomen Hollandsche walvischvaarders. Zooals men weet zal op het eiland een ge denksteen geplaatst worden op het graf van de zeven Hollanders, die bij deze overwinte ring het leven lieten. DE VERBINDING AMSTERDAM—ZANDVOORT. EEN POGING VAN DEN HEER WIJNKOOP. Het lid van den gemeenteraad van Am sterdam, de heer Wijnkoop heeft aan den Raad een voorstel gedaan, waarbij de Raad B. en W. uitnoodigt alsnog onverwijld overleg te plegen met de directie van de Nederland- sche Spoorwegen en met die van de Elect-ri- sche tram, ten einde nog in de maanden Augustus en September te komen tot een heel goedkoop en zoo snel mogelijk massaal personenvervoer AmsterdamZandvoort v. v. INSPECTIE POSTERIJEN. De adjunct-referendaris der P. T. T., E. M. Poelman is verplaatst van Amsterdam naar Haarlem (inspectie) KRONIEK DER MOLENS. De Tel. verneemt uit Heer Hugowaard, dat drie mooie watermolens, behoorende tot den polder Geestmer Ambacht voor afbraak wor den verkocht. DE SCHILDER JOH. LINSE OVERLEDEN. Zaterdag is in het gemeenteziekenhuis te 's-Gravenhage, zoo meldt, de „N. R. Ct.", de schilder Joh. Linse op 55-jarigen leeftijd overleden. Hij was vooral decoratief kunste naar. MGR. VAN VLIJMEN OP REIS. De drie Ned. Oud-Katholieke bisschoppen, mgr. F. Kenninck, mgr. H. T. J. van Vlijmen (bisschop van Haarlem) en mgr. J. H. Berends zijn Maandag naar Engeland vertrokken ten einde deel te nemen aan de Lambeth-confe- rentie. DE „DAMSTERDIJK". Het motorschip Damsterdijk, dat- op de werf Wilton te Rotterdam is gebouwd voor rekening van de Holland-Amerika-lijn, komt in September in de vaart, aldus de NR.Ct. Het is een zusterschip van de onlangs in de vaart gebrachte Delftdijk en behoort met de Dinteldijk en de Drechtdijk tot de 4 motor schepen, welke weliswaar evenals de vracht schepen van deze reederij tot de „dijkklasse" behooren, maar toch ook accommodatie voor passagiers hebben, en dienst doen op de North Pacific Coastlijn. DE KONINGIN IN NOORWEGEN. Naar uit Bessheim gemeld wordt is de ko ningin, vergezeld van de prinses, gisteren teruggekeerd van een tweedaagschen tocht naar Sikkeldalsaeter. Maandag vertrok de koninklijke familie naar Bygdin. DE „NEDERLAND"-EXPRESS. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt", zal Donderdagmorgen 17 Juli te 10 u. 20 van Genua vertrekken. Aan komst Vrijdagmorgen 18 Juli te 11 u. te Den Haag 10 u. 43 te Amsterdam C.S. en 11 u. 25 te Rotterdam-Maas. SLACHTOFFER VAN HET WATER. Onder Slochteren is Zondag de 17-jarige Hendrik Kooi bij het baden verdronken. JEUGDHERBERG TE HEERLEN. Te Heerlen is Zaterdag met eenige plech tigheid de eerste Jeugdherberg geopend. We ontvingen „Ons Kampboekje", van 1930, het propagandaboekje van het Christ. Cen traal Haarlemsch Jeugdkamp te Vorden, ge organiseerd door leiders (sters) van Christe» lijke jongens-, jeugd- en sportvereenigingen te Haarlem, onder redactie van G. W. Paauw Jr, Deze schrijft een voorwoord, waarin hij aan het heerlijke van het kampleven herin nert. De kampweken zijn: 19—26 Juli voor jongens van 1518 jaar; 26 Juli—2 Augustus voor jongens van 11—13 jaar; 2—9 Augustus voor meisjes; 916 Augustus yoor jongens van 1315 jaar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct*. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98. W. L. RANDOE. f Hier ter stede is overleden, 55 jaar oud, de heer W. L. Randoe, directeur der N.V. Randoe Meubel handel. De Uitvaartdiensten zullen plaats hebben Donderdag in de Kerk van den H. Antonius van Padua. Nieuwe Groenmarkt, na de go- zongen Mis van Requiem is de begrafenis ob de begraafplaats St. Barbara. DE BEGRAFENIS VAN J. H. MARINUS. „EEN MAN VAN DE DAAD". Maandagmiddag rond op de Nieuwe Alg.- meene Begraafplaats te Hilversum de bil- zetting plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. H. Marinus, op 24 Mei 'e Buitenzorg overleden. De belangstelling vooral uit planterekringen was zeer groot. Een schat van bloemen en ^n.f^ ™°- een den Ondernemersraad, vo£ ^^yndicaat, van de kleindochters van wijlen Generaal van Heutsz, van de Maat schappij Nederland, dekte de kist. rE.2n?«L,tï? aanwezigen merkten wij o.a. op Oud-Mimister H. Colijn, den oud-burgemeester van Hilversum, Minister van Waterstaat Mr. p. J. R-^ymer, den burgemeester van Hilversum oud-minister J, M. J. H. Lamboov, Prof V H Rutgers, Prof. de Louter, H. Tegelberg direct tear der Maatschappij Nederland. W C. Ifo nebakker. directeur der Koloniale Bank to Amsterdam, R, J. Hoorweg, lid van den Raad van Beheer van het N.-I. Landsyndicaat. J. S. C. Kasteleyn gedelegeerde van de Land bouwschool te Deventer, de Hilversumsche raadsleden Prof. Dr. J, H, Gimningh, C. Vlaanderen K. P.zn., W. C. v. d. Brink J Brouwer, directeur der N..I. Land bouw maat schappij, G. van Mesdag en Mr. P. Groote, namens de Kamer van Koophandel van Gooi land, E. Cool luitenant-kolonel b. d., W L. van Essen, vertegenwoordiger N.-I. Land. syndicaat, A. Enthoven namens de Rubber cultuur Maatschappij Tembang-Deli, I'. L. Klink. oud-Deliplanter, Mr. P. C. Cleverlnga oud-burgemeester van Weesp, Kolonel M. M. Eyssel, Dr. Alers en J. Hoogesteegen namens de afdeeling Hilversum van de Vereenigin? Oost en West. benevens vele vertegenwoordi gers van handel en cultuurmaatschappijen. Het eerst werd het woord gevoerd door den' heer II. Colijn, die als vriend van den over ledene sprak. De heer Marinus wordt niet slechts, aldus spr. betreurd door zijn verwan ten en persoonlijke vrienden, hij wordt na gestaard door duizenden, hij laat een leege plaats bij het Naderlandsche volk achter. Het is nu. aldus de heer Colijn, 30 jaar geleden dat ik met Marinus kennis maakte aan het graf van een In landsch soldaa t, hij was toen de stoere, voortvarende deliplanter, hij was een man van ondernemingsgeest, moed en durf, in hem leefde de pioniersgeest van onze voorvaderen uit de Gouden Eeuw. Niet minder dan 25 ondernemingen zijn door hem in het leven geroepen. Door hem is het mede moge lijk geworden, dat Nederland zijn roeping als koloniale mogendheid in Indië kon vervul len. Het werk van Marinus zal steeds door het Nederlandsche Volk in dankbare herinne ring worden gehouden. Vervolgens sprak Prof. de Louter, die den heer Marinus herdacht als een goed mensch, een man van der. daad. Hij was, aldus spre» ker. een man met een edel, warm voelend hart en een ruimen blik, aan dit alles paarde hij een geloof en een volharding, waarmede hij bergen kon verzetten. Oneindig veel heeft hij gedaan in het belang van onze koloniën. Prof. de Louter eindigde met een troostwoord tot de nabestaanden. Hilversum's burgemeester, de heer Lam bo oy, zeide, dat met grooten weemoed in vroede kringen het heengaan van den heer Marinus werd vernomen. In de korte spanne tijds dat spr. den heer Marinus gekend heeft, heeft hij hem leeren waardeeren als een energiek, breeddenkend mensch met een warmvoelend hart. Spr. memoreerde het vele, dat de overledene in he tbelang der gemeente Hilversum heeft gedaan, nT. in den distributie tijd als wethouder van de bedrijven. Steeds gaf Marinus het beste, wat in hem was. Ook waren er tal van instellingen op sociaal gebied zooals b.v. dc Ambachtschool, die zijn warme belangstelling hadden. Namens het Rubbercomité sprak de heer Sanders, die in gevoelvolle worden het vele goede memoreerde, dat de overledene voor de cultures heeft gedaan. Hij trachtte steeds de samenwerking tussohen planter en Indische arbeidskrachten te verbeteren. Namens het Nederlandsch-Indlsche Land- bouwsyndicaat sprak de inspecteur van dit syndicaat, de heer J. C. Groenenberg. Hij herdacht den overledene als een uit stekend, warm voelend chef, zijn heengaan laat een niet te vervullen plaats achter. Tenslotte sprak de heer J. D. van Os een kort woord namens bestuur, leeraren en leer lingen van de Hilversumsche Ambachtschool. Een zoon van den overledene dankte in een kort woord de sprekers en de verdere aan wezigen voor hun belangstelling. Heden: DINSDAG 15 JULI Groote Kerk. Orgelbespeling. 8.1-v—9.15 u. Palace: „De Jantjes op stap" en „De Zui derzeewerken." Tooneel: The Niagara's. 8.15 uur. Luxor Theater: „Liefde en dollars" en „Een moderne Eva". Tooneel: Rembrandus. 8.15 u. Rembrandt Theater: „Chantage". Tooneel: Alexandro Partner. 7 en 9-15 uur. WOENSDAG 16 JULI Groote Houtstraat 93. N.V. Lourens Coster; buitengewone alg. verg. van aandeelhou ders, 12 uur. Bioscoopvoorstellingen; 's middags en des avonds. Teyier's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrii. Hoofddorp: Concours hippique, iq uur jjn,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5