BUITENLAND HET CONFLICT TUSSCHEN BRAUN EN VON HINDENBURG UIT DEN WEG GERUIMD. MARKTNIEUWS SCHILDERWERK HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 17 JULI 1930 TWEEDE BLAD Verbod tegen Stahlhelm" opgeheven. De rijkspresident kan op reis gaan. De Duitsche regeering maakt gebruik van artikel 48. Een zonderlinge vertooning. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het conflict tusschen de Pruisische re- geering en „Stahlhelm" is opgelost. Beide partijen hebben onder den druk van de jong ste gebeurtenissen de formule gevonden, die het opnieuw toelaten' van den bond weer mogelijk maakt. Hindenburg's reis gaat dus door! De 'bevrijde gebieden zullen ongehinderd en algemeen deel kunnen nemen aan de feestvreugde! De bittere nasmaak van dit conflict blijft natuurlijk bestaan. Hoe zou dat ook anders kunnen nadat de briefwisse ling tusschen den Pruisischen premier en den rijkspresident gepubliceerd is. Dit is dan ook het raadselachtige in de heele zaak: Waarom heeft de rijkspresident zijn brief gepubliceerd? Waarom heeft men deze zaak niet achter de schermen kunnen regelen, voor al nu gebleken is, dat de kwestie ibinnen vier en twintig uur uit den weg geruimd kon worden? Neen een zeer verheffend tafereel van zijn huishouding heeft Duitsohland den laatsten tijd aan het buitenland niet te zien gegeven. Ook de ontwikkeling van de gebeurtenissen ten aanzien van de nood belasting wetten is voor Duitschland geenszins vleiend. Wij weten nu, dat nadat de Rijksdag artikel twee van de ontwerpen had verworpen, de regeering de noodwet toepaste, (artikel 48) waardoor het mogelijk wordt wetten'uit te vaardigen zonder de medewerking van den Rijksdag. Dat het intuschens nimmer de bedoeling is ge weest dat de noodwet onder dergelijke om standigheden gebruikt mocht worden, toe* grijpt iedereen. Wat toch was hier het geval? Bijkans de geheele Rijksdag was er van over tuigd dat de noodwetten aangenomen moes ten worden. Onderlinge partijtwisten en vrees voor het kiezerscorps hebben het parlement echter belet zijn werk naar behooren te ver richten. Artikel 48 is een wapen in de ham den van een regeering in tijden van nood. Er kunnen omstandigheden zijn die een regeering dwingen om op te treden. Was dit nu het geval? Neen. De Rijksdag sloeg op de vlucht! In Artikel 48 is echter een bepaling op genomen, die in deze leemte voorziet. De rijks dag kan een motie aannemen die de hande ling door middel van artikel 48 verricht, weer ongedaan maakt. De sociaal-democraten zullen van deze kans gebruik maken. Zij zullen een -motie in dienen waarbij verlangd wordt dat de aan ge* nomen -belastingwetten weer worden opge heven. Zaterdag komt deze motie in stem ming. Veel kans dat zij aangenomen wordt bestaat er niet. Terecht merkt de correspon dent te Berlijn van de Telegraaf op: „Er bestaat een hemelsbreed verschil tus* schen het stemmen voor een wetsontwerp en het weder afschaffen door een stemming van een eenmaal tot wet verheven ontwerp. Het Duitsche parlement is log en manoeuvreert moeilijk. Het beste bewijs daarvoor leverde de stemming over de motie van wantrouwen op, die de communisten tegen het kabinet- Brüning hadden ingediend en die in de Rijks dagzitting aan de orde kwam. Indien Brüning een motie van vertrouwen in de reg-eering had verlangd, zou hij die nooit hébben ge kregen. Niettemin kon de communistische motie van wantrouwen slechts 59 stemmen hoofdzakelijk van communisten en natio* naal-socialisten op zich vereenigen. Onder allerlei gezochte voorwendsels wisten de groote oppositiepartijen, namelijk de sociaal democraten en Duitsch-nationalen, het goed te praten, dat zij niet voor de communistische motie van wantrouwen stemden. Zoo zal het waarschijnlijk ook gaan met de op grond van artikel 48 af te kondigen be lastingwetten. Zijn ze eenmaal van kracht, dan krijgt men niet zoo gemakkelijk een meerderheid bijeen om ze weer omver te werpen". Zaterdag zullen wij meer weten. De rijks dag gaat dan op reces. Tot zoolang is er spanning. Zal de motie der Sociaaldemocraten inderdaad verworpen worden? Als dat niet gebeurt staan in Duitschland Rijksdagontbinding en nieuwe verkiezingen voor de deur. L. A. De gebeurtenissen in den Rijksdag. BERLIJN, 16 Juli (VD.) Na eindi ging der debatten werd in den Rijksdag on der algemeen e spanning overgegaan tot de stemming inzake artikel 2 van de Wet op de Rijkshulp. Artikel 2 werd met 256 (die der Duitsch Nationalen, Sociaal-Democraten, Communis ten, Nationaal Socialisten, alsmede der beide leden van de Volksrechtpartij), tegen 204 stemmen verworpen. Hierna legde de Rijkskanselier Dr. Bruening de verklaring af, dat de regeering geen waar de hecht aan de verdere behandeling van de Dekkingsvoorstellen. De Rijksdag stemde vervolgens nog slechts over het voorstel der Economische Partij be treffende ontbinding van den Rijksdag en de Communistische motie van wantrouwen. Het voorstel der Economische Partij werd verworpen. Het communistische votum van wantrou wen werd verworpen met de stemmen der Communisten en na t ionaal-soc i al is ten tegen terwijl de sociaal-democraten zich van stem ming onthielden. De beslissing over de bezwaren van den Rijksraad tegen de Amnestiewet is heden gevallen. Tegen dit bezwaar werden 296 stemmen uitgebracht, met 146 stemmen voor. Tien afgevaardigden onthielden zich van stemming. Rijksdagpresident Loebe constateerde, dat de noodzakelijke meerderheid voor de ver werping van het bezwaar 301 stemmen zou gewee.st zijn en dat daarom het bezwaar van den Rijksdag is ingewilligd. Het resultaat der stemming werd met ge loei op de banken der rechterzijde ontvan gen. BERLIJN, 16 Juli (V.D.) Het Rijkskabi net heeft in zijn zitting van Woensdagavond besloten de Dekkingsvoorstellen door middel van de Noodverordening op grond van arti kel 48 van de Rijksgrondwet van kracht te doen zijn, nadat de poging om deze Dek kingsvoorstellen in den Rijksdag te doen aannemen, als mislukt was te beschouwen. Op grond van. het Noordverordeningsrecht worden de Rijkssubsidies, dp toeslagen op de inkomstenbelasting, de toeslag voor Vrij gezellen, vergunningsbelasting e.d. van kracht verklaard. Lord Robert Cecil over oorlogs kansen. Reuter meldt dat Lord Robert Cecil in de te Londen gehouden openingsvergaderi-ng van de 26ste conferentie der Interparlemen taire Unie over de ontwapening heeft ge sproken. Hij uitte zijn vrees dat de vredes beweging aan het verslappen is. Het is o<n* •getwijfeld gemakkelijk geen 'te groot gewicht te hechten aan de rhetorische uitbarstingen zelfs van de belangrijke staatslieden, doch men dient niet te vergeten dat in meer dan één land belangrijke leiders der openbare meening terugkrabbelen naar de oude politiek en de afgezaagde leugen prediken dat men. indien men vrede wil, den oorlog moet voor bereiden. Niemand, die de onderhandelingen ter Lonjjensche Vlootconferentie heeft gevolgd kan beweren niet te hebben gezien hoezeer zij in een oorlogssfeer werden gevoerd. Elk geval van tegenovergestelde belangen werd op de hypothese van een oorlog terug- gébracht. Vervolgens sprak Lord Cecil over de groote oorlogspropaganda, die is gelegen in het streven naar schitterende uniformen, titels praal, martiale muziek 'en dergelijke en verklaarde dat de grootste voorzorg tegen de oorlogszuchtige mentaliteit de ontwapening is, welke ongelukkigerwijs op de grootste moeilijkheden stuit", De Engelsche kolenvoorstellen gered. LONDEN, 16 Juli. (V.D.) De Executieve van de Mijnwerkersbonden heeft hedenavond het voorstel der regeering tot redding van de ko lenvoorstellen aangenomen. De door het Hoo- gerhuis gewenschte 90-urige arbeidstijd in 14 dagen als maximum, zal in een overeenkomst worden opgenomen. De Executieve heeft n. a. v. van den weinig beschikbaren tijd, .van de bijeenroeping van een nationale conferentie van mijnwerkers afgezien De regeering zal Maandag een over eenkomstig amendement op de kolenwetten aan het Lagerhuis voorstellen. MacDonald over Egypte. LONDEN, 16 Juli (V. D.) Door den leider der oppositie werd den premier in het Lager huis gevraagd, of hij een verklaring zou kun nen afleggen betreffende den toestand in Egypte. Mac Donald zeide: Reeds den 4den Juni toen de huidfge constitutioneele crisis in Egypte de eerste teekenen van ontwikkeling vertoonde, gaf de Engelsche regeering den Hooge Commissaris in Egypte opdracht zijn strikt neutrale houding aan te nemen, hoe wel het aan zijn bescheidenheid werd over gelaten met beide partijen in contact te blij ven. daar wij alles in het werk hebben ge steld om de goede atmosfeer, waarin de on derhandelingen voor het Anglo-Egyptische verdrag waren gevoerd, te handhaven. Sir Percy Loraine legde in dezen geest ver klaringen af, zoowel bij koning Foead, als bij Nahas Pasha, die zijn dankbaarheid uitsprak. Sinds de vorming van de huidige regeering heeft Loraine duidelijk gemaakt, dat de re geering van plan was bij haar houding van neutraliteit te blijven en niet in een voor Egypte interne aangelegenheid te interveniee- ren. Er was geen andere houding mogelijk als gevolg van de in 1922 verklaarde bedoe lingen van de Engelsche regeering en wij zul len voort gaan, voor zoo ver het vereenigbaar is met onze internationale verantwoordelijk heid. Voor het betreurenswaardige gebeuren in Alexandrië te Londen bekend was, heeft de Hooge Commissaris in Egypte reeds instruc ties ontvangen het duidelijk te maken, dat de Engelsche regeering niet van plan was zich te laten gebruiken als een instrument om de Egyptische grondwet aan te tasten. In ver band met deze gebeurtenissen heeft Loraine opdracht ontvangen Sidky Pasha er van te ver wittigen, dat de regeering hem verantwoor delijk moet stellen voor de bescherming van de buitenlanders en hun bezittingen in Egyp te, terwijl ook opdracht was gegeven Nahas Pasha mede te deelen, dat de interne Egyp tische problemen moeten worden opgelost zonder daarbij de levens en bezittingen der buitenlanders in gevaar te brengen. Intus- schen heeft de regeering voor de zekerheid twee schepen naar de haven van Alexandrië gedirigeerd, de beide slagschepen „Queen Elisabeth" en „Ramillics", die heden de haven van Skiathos (Griekenland) hebben verlaten. Alexandrië ligt op 600 mijlen afstand. De verhouding tusschen Frankrijk en Italië. De Temps wijdt een beschouwing aan de ontspanning, welke er is ingetreden tusschen Italië en Frankrijk, aldus de NR.Ct. Het groote Fransche blad maakt aan het slot van zijn artikel deze opmerkingen. De weg is open voor een overeenkomst en men moet wenschen, dat de besprekin gen, die er tusschen Parijs en Rome hervat gaan worden, zich zullen ontwikkelen in een atmosfeer van wederzijdsche hartelijkheid en vertrouwen. Dit is noodig, niet slechts voor het welzijn der twee volken maar voor de beveiliging van den algemeenen vrede in Europa, Frankrijk en Italië kunnen geen vijanden zijn. Indien er twee naties zijn, die alles tot elkaar moet brengen, historie, cultuur en de huidige omstandigheden van het internatinale leven, dan zijn het wel deze. Wanneer het waar is, dat Rome meer klaarheid wenscht te brengen in de Fransch- Italiaansche betrekkingen, dan heeft men een goede kans om tot een zoodanige rege ling te komen, dat de malaise, die reeds al te lang op de betrekkingen tusschen de beide naties drukt, kan worden weggenomen. Dan zal het vlootvraagstuk in een geheel ander licht verschijnen en men zal er over kunnen onderhandelen in een geheel anderen geest, dan die welke tot dusver heeft gegolden. Zon der dat een der partijen ook maar tot iets is verbonden en terwijl de vraagstukken, die behandeld moeten worden, in hun geheel aan de orde blijven, mag men zeggen, dat het besluit van Frankrijk en van Italië om vóór het eind van het jaar geen enkel oorlogs schip op stapel te zetten, een nieuw feit, schept, dat goede verwachtingen wekt voor de toekomst. De Amerikaansche kinderen en het communisme. NEW-YORK, 16 Juli (N.T.A.) De se- naatscommissie, welke een onderzoek moet instellen naar de communistische propagan da in de Vereenigde Staten, is, volgens de pers met haar verhooren begonnen. Verte genwoordigers van de schoolautoriteiten hebben verklaard, dat slechts in drie van de 810 scholen te New-York een vrij groot aantal kinderen onder communistischen in vloed stond, die weigeren deel te nemen aan het voor alle klassen voorgeschreven dage lij ksche eerbewijs aan de Amerikaansche vlag. Deze kinderen worden door een uit de andere kinderen gevormde politiegroep in het oog gehouden. Er werden ook eenige pamfletten voorgelezen, welke communis tische kinderen geschreven hadden. Een daarvan behelsde het parool „Weg met de volwassenen!" Eén getuige zeide, dat som mige kinderen een buitengewone kennis van de geschriften van Marx aan den dag leg den. Verscheidene getuigen meenden, dat de communistische beweging op de Amerikaan sche scholen van Moskou uit geleid werd, daar klaarblijkelijk schrandere koppen en veel geld achter de propaganda stonden, die echter slechts ongeveer 2500 kinderen in 63 Amerikaansche steden omvatte. De pers en Hindenburg's brief. De pers reageert (naar gelang van haar politieke kleur op den brief van Hindenburg. De D. A. Ztg. (Volkspartij) bepleit de on* middellijke telegrafische bijeenroeping van den Pruisischen Landdag ten einde op te komen „tegen de onmogelijke houding der Pruisische regeering". De Nachtausgabe (Duitsch-nationaalwijst er op, dat de rijkspresident ook afziet van een bezoek aan Wiesbaden, waar het Stahl- helmverbod niet geldt. Daarom ziet het blad in den brief een verbreking der betrekkin gen tusschen den rijkspresident en de Pruisische regeering. De Börsenkurier en het Berl. Tagebl. (democratisch) zijn van meening, dat het conflict wel spoedig zal zijn bijgelegd en de Germania (centrum) merkt op dat bij den gespannen politieken toestand men in Duitschland geen nieuwe conflicten kan ge bruiken. De hoffelijke toon van de corres pondentie tusschen Pruisen en de Stahlhelm wettigt trouwens de hoop op een spoedige bij- legging. De Pruisische regeering mag echter blijven eischen dat zij van de SthaLhelim de waarborgen krijgt die zij verlangt want de verantwoordelijkheid voor het gebeurde ligt •bij de Stahlhelm. De (democratische) Frankf. Ztg. spreekt van het ernstige conflict waarin Hindenburg zich sedert het begin van zijn presidentschap heeft begeven. Ofschoon zijn stap mensche- lijk begrijpelijk is is hij toch een staatsrechte* lijk novum van allerbedenkelijkste draag kracht daar de rijkspresident zich in de be voegdheden van de competente regeering mengt en het Stahlhelmverbod onrechtmatig en in strijd met de wet noemt. Het blad merkt dan verder op volgens de NR.C. dat de door Hindenburg aangevoerde motieven voor Wiesbaden heelemaal niet toe* passelijk zijn omdat in Hessen-Nassau geen Stahlhelmverbod geldt. De bezittingen waar een vloek op rust. In Camberwell liggen bezittingen, de z.g. Stockwell-Angell estates, ter grootte van verscheidene vierkante mijl, die hebben toe behoord aan een zekeren John Stockwell, die in 1730 overleed, zonder een bestemming aan zijn eigendom te geven. Deze bezittingen wor den sedert beheerd door trustees en geschat op een waarde ten bedrage van zestig millioen pond sterling of 720 millioen gulden met een bedrag aan jaarlijksche rente van 250.000 of drie millioen gulden. Al sedert meer dan eens zijn vermeende nakomelingen van John komen opdagen om hun erfrecht te vindicee* ren, doch tot nog toe zonder succes, aldus het Hbld. Dezer dagen heeft de eigenaar van een kleermakerswinkel te Bristol, een zekere George Edward Bloodworth, in de kranten een advertentie geplaatst, waarin hij allen die meenden recht te kunnen doen gelden, zich tot hem te wenden. Het resultaat was, dat hij meer dan zestig brieven uit alle deelen van Engeland, doch ook uit Zuid- Afrlka en de Vereenigde Staten ontving, en dat Maandag in den kleermakerswinkel on geveer dertig personen tezamen kwamen om te overleggen, wat zij zouden doen om hun rechten te bewijzen. John Stockwell was voordat hij zich in Camberwell vestigde een zeeschuimer. Gezegd wordt, dat daarom een vloek op het bezit rust. MR. J. P. HOFSTEDE t In den ouderdom van 69 jaar is Woensdag 'c 's Gravenhage overleden mr. J. P. Hofstede oud-officier van justitie bij de rechtbank te Groningen. De begrafenis is Zaterdagmiddag om half 3 op Oud Eik en Duinen te 's Gra venhage. De overledene was ridder in de orde van den Nederiandschen Leeuw. SCHEEPJE GEZONKEN. Ten Zuiden van Enkhuizen, dwars Yam Leek, is Woensdagmiddag een kleine ongela den aak door de onstuimige zee volgeslagen en gezonken. Het vaartuig werd getrokken door een sleepboot en kwam van Amsterdam met bestemming Medemblik. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. EEN VECHTLUSTIGE GROOTVADER. Iemand, die zijn 14-jarig zoontje, dat bij zijn grootvader, wonende in de le Ooster parkstraat te Amsterdam, vertoefde, wilde afhalen, werd door den grootvader in ver* band met een familiequaestle met een mes bedreigd. Eerst op last en onder bedreiging met een revolver, liet de grootvader het mes vallen. EEN RAADHUISKELDER TE ROTTERDAM? Bij den gemeenteraad van Rotterdam is een brief ingekomen van den heer J. Koning, houdende verzoek hem den kelder van het oude raadhuis te verhuren en hem toe te staan, er een bodega te exploiteeren. Bi en W. stellen voor, hun het verzoek ter afdoening in handen te stellen. BESTUUR VAN „AMSTELRUST" AFGETREDEN. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, zijn de heeren J. H. van Sluis, J. W. Matthijsen, J. Derksen en Z. Gulden, vormen de het bestuur van de Stichting Sportpark „Amstelrust" te Amsterdam, als zoodanig af* getreden. GUNNING. B. en W. van Haarlem maken bekend dat: I. het verrichten van de in het desbetref fende bestek No. 1 omschreven vernieuwin gen aan gemeentewoningen: en II. het verrichten van de in het desbetref fende bestek No. 2 omschreven verfwerken aan gemeentewoningen, waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 23 Juni 1930, door hen is gegund als volgt: Het verrichten der sub. I vermelde ver nieuwingen aan J. van der Wallen te Haar lem, voor den prijs van f 3999, het verrich ten der sub. II vermelde verfwerken aan J. Siewertsen te Haarlem, voor den prijs van f 7570. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang, te 7 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 10.2 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon* dag te 7.30 uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen: 's avonds te 7.30 uur. Zondag* avond te 7.15 uur. De Middag- en Avonddiensten op de Werk dagen, alsmede Talmoed Torah, worden ver richt in het Gemeentegebouw Lange Wijn* gaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. DE „ZONNESTRAAL '-COLLECTEN. De Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, behandelde, zoo meldt het Ilbld., een beroep van de vereeniging tot bestrij ding der tuberculose „Zonnestraal" tegen e besluit van het gemeentebestuur van Munten dam, waarbij een verzoek van „Zonnestraal" om een collecte te houden, afgewezen werd. De gemeente had als argument aangevoerd, dat zij reeds veel doet voor de t.b.c.*bestrij- ding en dat de bevolking reeds gebukt gaat onder hooge belasting, zoodat het niet juist werd geacht in dezen nog een beroep te doen p den liefdadigheidszin van het publiek. Gedeputeerde Staten van Groningen, op het beroep gehoord, achtten dit gegrond. Voor de vereeniging „Zonnestraal" pleitte de heer W. Drop, die o-m. betoogde, dat de Armenwet op het standpunt staat, dat aan particuliere vereenigingen van dezen aard zoo groot mogelijke ruimte moet worden toe gekend. Hij gaf een uiteenzetting van het belangrijke werk van „Zonnestraal". Het standpunt van Muntendam achtte pleiter getuigend van een zeer beperkt inzicht in het werk der vereeniging. Dat een collecte zwaar dere lasten op de bevolking zou leggen, is niet vol te- houden. Ook pleitte de heer Drop in eenzelfde zaak met betrekking tot de gemeente Roosendaal en Nispen, die een beroep deed op de Armen* wet. Pleiter betoogde, dat de Armenwet geen leidraad biedt voor het houden van collecten en dat alleen het algemeen belang hier een rol speelt. De wijziging, in deze wet gebracht (art. 15) in 1922 heeft de rechten der ver eenigingen geenszins bekort. De Kon. beslissing in deze zaak volgt later. ALBERT VAN DALSUM. De heer Albert van Dalsum, mede-leider van „Het Amsterdamsch Tooneel" is Woens dag in het huwelijk getreden met de too- neelspeelster mej. Mogendorff, bekend on der den schuilnaam Do Hoogland. DE TRAM PUR MER END—ALKMAAR. De raad der gemeente Beemster besloot in zijn Dinsdag gehouden vergadering geen verdere medewerking meer te verleenen tot behoud van de stoomtraf PurmerendAlk maar. .EEN HAVEN VOOR DELFT. In de Woensdag gehouden raadsverga dering te Delft is het voorstel van B. en W. tot het doen aanleggen van een haven aan den Rotterdamscheweg nabij deze stad met algemeene stemmen aangenomen. De uitvoe ring van 't havenplan zal ongeveer f 680.000 kosten, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 10 - TEL. 10750 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN UIT DE STAATSCOURANT. ARBEIDSINSPECTIE. Aan den geneeskundige bij de arbeids inspectie E. Boerma te Arnhem is met ingang van 1 Sept. de gemeente 's-Gravenhage als standplaats aangewezen en aan den genees kundige J. Le Roy te Deventer met ingang van 1 Nov. de gemeente Arnhem. AUDIëNTIES. Geen audiëntie van den minister van On derwijs op 21 Juli e.k. DE GEVATTE ZAKKENROLLER Over de arrestatie van den Poolschen zak kenroller. Dinsdag op het C. S., verneemt het Hbld. nog, dat de persoon, die de weggewor pen portefeuille opgeraapt en aan den be stolene teruggegeven heeft, zich direct na den oproep in de dagbladen bij de politie heeft aangemeld. Getuige verklaarde o.a- gezien te hebben, dat de zakkenroller de gertolen oortefeuille wegwierp. De Pool is ter beschikking van da justitie gesteld. VERDRONKEN. Te Bodegraven is de 40-jartge KI. Stoteiv toen hij uit den Rijn water wilde scheppen, door een toeval getroffen. HIJ viel voorover in het water en verdronk. ONDERSCHEIDINGEN. Aan mr. M. Smeding, secretaris der ge» meente Rotterdam is verlof verleend tot het aannemen van het eere-teeken officier in de orde van de Ster van Roemenië. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN. Bij het examen nuttige handwerken ta Amsterdam zijn geslaagd de dames K. M. den Hartogh, H. P. H. Loeff, G. J. Kruyff en S. Hinloopen, allen te Haarlem; E. Visser. M. C. van Hooff en T. Smit te IJmulden; M. S. Kroon te Spaarnwoude. PERSONALIA. Bij het examen van de Nederlandsche Of* ganistenvereeniging te Amsterdam is ge slaagd voor het getuigschrift ..Kerkelijk Orgelspel" de heer Th. J. G. Pardoen, te Haarlem. GROENTEMARKT TE HAARLEM. Op de op 16 Juli 1930 alhier gehouden groentenmarkt waren aangevoerd en ver kocht: Andijvie 0.40f 1.50 per kist. Spinazie f 0.50f 1 per kist. Postelein 3080 cent per kist. Tuinboonen 58 cent per KG. Snijboonen 4045 cent per KG. Heerenboonen 2046 cent per KG. Doperwten 2025 cent per KG. Tomaten 1224 cent per KG. Kersen 1420 cent per KG. Aalbessen 1222 cent per KG. Bloemkool 1540 cent per stuk. Komkommers 4—10 cent per stuk. Aardbeien f 0.70f 1.60 per slof. Wortelen 312 cent per bos. Rabarber 69 cent per bos. Radijs 10 cent per bos. Selderij 615 cent per bos. Pieterselie 412 cent per bos. Sla f 1.50f 5 per 100 krop. BEVERWIJK Op de op 16 Juli alhier gehouden groen tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist 6090 cent Postelein per kist 6090 cent Andijvie 100 str. f 2f 4. Wortelen 100 bos 7f 12 Komkommers per 100 f 1f 6 Aardappelen klei per KG. 46 cent. Idem zand per KG. 7 cent. Peulen per kilo 3034 cent. Doppers per kilo 1430 cent. Capucijner 1634 cent. Raspers per kilo 1638 cent Tuinboonen per KG. 38 cent. Snijboonen per KG 22—30 cent. Heerenboonen per KG. 1824 cent. Bloemkool per 100 f 15f 30 Uien per KG. 4 cent. Sla per kist 4080 cent. Rabarber per 100 bos f 5. Pieterselie per bos 10 cent. Selderie per bos 36 cent. Aardbeien per slof f 0.80f 1.30. Frambozen per slof 3242 cent. Bessen per slof 56 cent. Kruisbessen per slof 3648 cent. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd Tel. U361 ran 8—12 en 1^—5. Zaterd. 8—1 AGENDA DONDERDAG 17 JULI Groote Kerk. Orgelbespeling 34 uur. Gem. Concertzaal. H. O. V. Concert 8.15 u. Palace: „De Jantjes op stap" en „De Zui derzeewerken." Tooneel: The Niagara's. 8.15 uur. Luxor Theater: .Diefde en dollars" en „Een, moderne Eva". Tooneel: Rembrandus, 8.15 u. Rembrandt Theater: „Chantage". Tooneel; Alexandro Partner. 7 en 9-15 uur. Bloemendaal: Raadsvergadering 2.3Q uur nam, VRIJDAG 18 JULI Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Haarlemmerliedccn Spaar w o u d e. Raadsvergadering, 7.30 uur

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5