DE SCHERENKRUISERS. SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 18 JULI 1930 ZEILEN. Weer een nieuwe klasse in Nederland! Een scherenkruiser. (Van onzen medewerker). Op de Kaagweek zullen voor het eerst wed strijden in de nieuwste Nederlandsche klasse: de 22 M2.- scherenkruisers worden gehouden. In October 1923 reeds werd deze klasse en de even grootere 30 M2. scherenkruisersklasse door de International Yacht Racing Union internationaal verklaard en daarmede wer den deze categorieën automatisch ook in Nederland, als aangesloten land bij de I.Y.R.U., ingevoerd. Het kan niet gezegd wor den, dat men hier groote behoefte had aan nog meer klassen, geen wonder dan ook, dat er aanvankelijk niet veel animo voor was. In 1929 verscheen slechts één 22 M2.-scheren- kruiser op onze wateren en deze werd pas dit seizoen door nog een 22 M2.- en een 30 M2.-scherenkruiser gevolgd. Toch gciooven we wel, dat de scherenkrui sers in Nederland toekomst hebben. Veel con currentie van de bestaande klassen heeft zij niet te duchten, immers de regenbogen, on geveer van haar grootte, bezitten geen ka juit, en de 45 M2.-kruisers en zesmeters ver schillen te veel in prijs. De scherenkruisers zijn oorspronkelijk het oude nationale Zweedsche type van jachten, en de eerste voorschriften hiervoor werden reeds in 1908 gemaakt. Deze bepalingen lieten de ontwerpers bijna geheel vrij en de hierbij gevolgde klassifieeerlngsmethp.de was bijna uitsluitend gebaseerd op het zeiloppervlak. Wat de scheepsromp betreft waren zij slechts door enkele veiligheidsmaatregelen gebonden. Aanvankelijk richtte men 30-, 40-, 55-, 95-, 120- en 150 M2.-scherenkruiserklassen op, pas later gevolgd door de 22 M2.-scherenkruisers. Deze groote vrijheid, wat de romp betreft, iwas natuurlijk juist een kolfje naar de hand van de ontwerpers. En zoo verschenen van 1908 af elk seizoen weer nieuwe en steeds snellere schepen op het water. Dit merkwaardige ontwikkelingsproces zette zich onafgebroken van 1908 tot 1924 voort. Opvallend was hierbij, wat aanvankelijk nie mand vermoedde, dat de schepen steeds in lengte groeiden. Zoo vinden we voor de lengte opgegeven in 1909, 7.50 meter, in 1916 9.32 meter, wat fn 1924 zelfs gegroeid was tot 13.58 ZEILEN. DE WEDSTRIJDEN TE SANDHAMM. TJit Sandhamm: In de 6 Meterklasse werd Donderdag „Pohj&n Taehti" Finland, eerste ln den tijd van 2 uur 2 min. 49 sec. De „Braassemermeer" werd no. 17 in den tijd van 2 uur 10 min. 48 sec. De ,Xou" werd 22 Ln den tijd van 2 uur 12 min. 36 sec. De „Kitty" werd 29 in den tijd van 2 uur 22 min. 57 eec. WATERPOLO. OVERZICHT. Zooals bijna altijd, is de maand Juli ook nu weer de belangrijkste waterpolomaand: daarom is het voor den overzichtschrijver moeilijk om nog een duidelijk beeld van den stand der competitie voor oogen te houden. Immers, verscheidene wedstrijden zijn omge zet, worden vroeger of later gespeeld,-waarbij zich dan dft jaar nog het G.Z.C.-relletje voegt. In verband met de zich destijds in Gouda voordoende, kinderverlamming heeft men het bad gesloten gehouden, waardoor de G.Z.C.- zeventallen geen thuiswedstrijden konden spelen. Ook de uit wedstrijden ondervonden van verschillende clubs, welker zeventallen als tegenpartij dienden, bezwaren. Plotseling zijn nu de gunstige attesten van den Inspecteur der Volksgezondheid en van den gemeente-arts los gekomen: daardoor moeten de achterstallige wedstrijden snel worden ingehaald. Zonder de standen komen we dus niet veel verder. Daarom geven we er hieronder eenige, voorloopig nog alleen van de damesklassen, welke, bijgewerkt zijn tot en met 13 Juli 1930, Uit den eindstand der eerste klasse A blijkt, dat Zignea door haar overwinnïng op A.D.Z. een beslissingswedstrijd zal moeten spelen tegen laatstgenoemd zevental, om te maken welke der twee degradatiewedstrijden zal moeten spelen. Deze wedstrijd zal worden ge speeld op een neutraal terrein. Met een klein speelveld zal Zignea dan beter af zijn, dan op een groot, waar de Haarlemsche speelsters het zonder twijfel tegen de snellere Amsterdamsche zwemsters zullen moeten af- leggen. In I B. Is H.D.Z. nog niet definitief kampi oen, Een gelijk spel van R.D.Z. tegen het IJ zal echter de balans naar den kant van H.D.Z. doen overslaan. Wint de Rotterdamsche echter beide wed strijden tegen de IJ-dames, dan is ook daar een beslissingswedstrijd noodig. De tweede klasse dames toont een ander beeld voor de afdeelingen A. en C. In deze klassen zijn de bezetters der bovenste plaats verreweg het sterkst. Dat. in 2 B Thetis nog de bovenste plaats bezet, zal verwondering wekken. Het is dit zevental ln de laatste wedstrij den niet onfortuinlijk gegaan, waardoor de positie aanmerkelijk werd verbeterd. gen gelijk spel tegen Watasialie is nu vol- meter bij een breedte van slechts 1.80 meter. Natuurlijk had dit zijn gevolgen; de sche pen werden door de groote lengte steeds slapper: om ze toch nog stijf genoeg te hou den, bedacht men allerlei ingewikkelde con structies, zelfs ging men er toe over, in na volging van de vliegmachines, om de schepen inwendig met staaldraad te verstijven. Hier mede gepaard, ging een enorm oploopen der bouwkosten, en toen bleek, dat vooral de kleinere klassen veel aan zeewaardigheid in boetten, begreep men, dat er moest worden ingegrepen. In 1925 werden nieuwe voorschriften ge maakt, welke de lengte beperkten, een groo tere breedte gaven, een minimum waterver plaatsing voorschreven en nog enkele bepa lingen, die extremiteiten zouden voorkomen. Deze nieuwe bepalingen bleken al spoedig goed te voldoen, er ontstond een zeer snel, rhaar toch ruim schip, dat voor zijn afmetin gen zeker zeewaardig is. Door het lange en groote schip ten opzichte van het zeilopper vlak werden de scherenkruisers vooral in Zweden en Dultschland steeds meer populair. Het was dan ook geen wonder, dat de klasse in 1928 internationaal gemaakt, werd. Of deze categorie in Nederland ook spoedig zoo po pulair als in Zweden (waar er reeds over de 1000 zijn) zal worden, Is niet gemakkelijk te voorspellen. Dat is vaak afhankelijk van allerlei toevallige omstandigheden. Maar de goede eigenschappen om hier populair te v/orden. bezitten ze zeer zeker. Ze zijn goed bewoonbaar en zeewaardig, dus zijn het ge schikte toerschepen voor onze Zuiderzee en Zeeuwsche stroomen. Maar bovendien is de scherenkruiser door zijn gestrekte en bijzon der slanke lijnen, modern getuigd, een ideaal wedstrijdscheepje. Een geslaagde combinatie van toer- en raceschip, zooals men niet vaak aantreft. Wij geven hierbij een teekening van een Duitsche scherenkruiser In 1928 ontworpen, gebouwd dus volgens de nieuwe voorschriften zooals ze hier ook gelden. Vergelijken we het met onze zeilvaartuigen, dan zal wel de eerste opmerking van eiken Hollandschen zeiler zijn, dat de romp veel te groot Is voor 't zeiloppervlak. Zoo Is de giek nog korter dan de helft van den afstand van mast tot spiegel, wel een heel verschil met onze schepen, waar de giek gewoonlijk zelfs achter het schip uitsteekt. Aan zulke moderne afmetingen zijn we hier nog niet gewend en 't zou dan ook geen won der zijn. wanneer velen hier een dergelijk schip leelijk vinden. Maar wij gelooven, dat wanneer de scherenkruisers hier. wat langer zijn en men er meer aan gewend is, de appre ciatie voor deze schepen wel algemeen zal worden. Ja. zelfs dat men onze schepen, de zesmeters uitgezonderd, wel wat ouderwetsch zal gaan vinden. Vinden reeds nu niet zeer veel zeilers het tuïgplan der regenbogen ouderwetsch en ijveren zij niet voor een mo dern torentuig? Maar de toekomst zal ons pas met zekerheid leeren of de scherenkrui sers Inderdaad zullen brengen, wat velen er zich thans van voorstellen. doende om het afdeelïngskampioenschap in Zaandijk te brengen. In de verdere ontmoe tingen zullen deze dames echter zonder twij fel stranden, daar U.Z.C. en S.V.H. veel sterker zijn. In de heeren eerste klasse zijn de afdee- lings-kampioenen van het vorige jaar weder om de leiders. Dolfijn heeft zich van haar weifelend be gin volkomen hersteld en de nederlaag, in het begin van het seizoen tegen L.Z.C. ge leden, behoorlijk gewroken. Met 60 konden de Leldenaars naar huis. D.J.K. speelde tegen G.Z.C. nogal een stevige partij, gelet op de 124 overwinning der Amsterdammers. Verder heeft het IJ de Maas nogal zwaar geslagen, n.l. met 83 en 07. De nederlaag van U.Z.C. tegen A.Z. heeft ook nogal verwondering gebaard. Men had ongetwijfeld den snellen U.Z.C.-ers de kans gegeven tegen A.Z. Zaterdagavond spelen de beide zeventallen ln Abcoude: we zijn benieuwd of het A.Z. zal lukken, wederom de overwinning te behalen. De G.Z.C.-ers speelden ook nog tegen L.Z.C. twee wedstrijden. Beide wedstrijden waren voor de Leldsche Zwemclub. In de reserve eerste klasse heeren waren de uitslagen normaal, d.w.z. de sterkste zeven tallen zetten hun overwinningenreeksen voort. Enkele uitslagen noemen we Maas 2IJ 2 0—4, U.Z.C. 2— A.Z. 2 0—4, D.J.K. 2—G.Z.C. 2 6—4, G.Z.C. 2L.Z.C. 2 0—3. De tweede klasse A komt in een spannende phase, nu de wedstrijden tusschen H.P.C. en Neptunus moeten worden gespeeld. Intusschen pikte Nereus. geheel onverwacht, nog twee punten van Neptunus af, en heel begrijpelijk, hoopt men in het H.P.C. kamp op een her haling. In de B.-afdeeling verbeterden S.V.H. en Zian hun positie door eenige overwinningen. Speciaal S.V.H. deed goed werk door een 23 overwinning op H.C. en P.C. In het Oosten blijft de suprematie nog aan B.Z.Z. Eigenaardig Is echter dat dit zevental de thuiswedstrijden altijd met zeer hooge cijfers wint en in de uitwedstrijden altijd met een kleine score tevreden moet zijn. Onze Haarlemsche derde-klassers hebben een vinnlgen strijd geleverd om de bovenste plaats. De Zijl In Leiden is daarvan de dupe geworden. Wij gelooven, dat de ijverige trai ning van de Haarlemmers haar gunstigen in vloed niet heeft gemist, en in de tweede klasse zullen zij zeker niet het slechtste figuur slaan. De Otter heeft, als steeds wederom over winningen behaald, met cijfers, welke meestal boven korfbaluitslagen uitkomen. De Ham heeft de thuiswedstrijden tegen P.Z.P.C. ge wonnen met den oneven goal, en met 32 verloren van A.M.V.J. in Amsterdam. Ook in deze afdeeling is er dus spanning genoeg, en blijken de partijen aardig tegen elkaar opgewassen. Als belangrijkste in de reserve derde klasse vermelden wij liet feit, dat tusschen Dolfijn III en H.P.C. II een beslissingswedstrijd voor het afdeelingskampioenschap zal dienen te worden gespeeld. De H.P.C.-ers behouden dus hunne promotie-kansen. Eerste klasse dames A. gesp.gew.gel.verl.pt.v.-t.gem. H.Z. en P.C. 4 4 0 0 8 14—3 2.— A.D.Z. 4 1 0 3 2 4—8 0.50 Zignea 4 1 0 3 2 1—8 0.50 Eerste klasse dames B. H.D.Z. 4 2 2 0 6 16—5 1.50 R.D.Z. 2 0 2 0 2 5—5 1.— Het IJ 2 0 0 2 0 0—11 0 Tweede klasse Dames A. S.V.H. I 3 3 0 0 6 27—2 2.— S.Z.C. I 3 0 2 1 2 4—15 0.66 R.D.Z. n 4 0 2 2 2 4—18 0.50 Tweede klasse Dames B. Thetis I Waterlelie I A.D.Z. II H.D.Z. n 5 3 2 0 5 3 0 2 10—3 126 1.60 1.20 1 2 3 4 10—13 0.66 6 1 2 3 4 7—17 0.66 Tweede klasse Dames C. U.Z.C. 2 2 0 0 4 11—1 2.— Inter Nos 3 2 0 1 4 11—5 1.33 L.Z.C. 3 0 0 3 0 1—17 0.— H.P.C. I—NEPTUNUS I. Heden, Vrijdagavond speelt H.P.C. een zeer belangrijken wedstrijd tegen de club uit Zaandam. Voor een groot, deel zal het van den uit slag afhangen of H.P.C. wederom op het af deelingskampioenschap zal beslag leggen, dan wel of het dit jaar naar Zaandam zal ver hulzen. Nereus heeft H.P.C. een zeer goeden dienst bewezen door Neptunus in eigen huis, zij het eenigszins onverdiend, met 10 te kloppen. Hoe groot de spanning in deze afdeeling is toont onderstaande competitiestand: gesp.gew.gel.verl.pt.v.-t.gem. 5 5 0 0 10 28—5 2.— 3 2 0 1 4 11—4 1.33 6 4 0 2 8 13—8 1.33 3 0 0 3 0 2—18 0.— 5 0 0 5 0 5—24 0.— H. P. C. Neptunus Nereus A.Z.P.C. H. V. G. B. H.P.C. heeft na den wedstrijd van heden er nog twee te spelen, n.l. Neptunus uit, en A.Z.P.C. thuis. De laatste kan zeker gewonnen worden, doch de uitwedstrijd is de zwaarste van het geheele seizoen. Hoe het zij, de Heemsteders mogen geen moment verslappen, en moeten zich inspan nen tot het uiterste. HAARLEM—DE WATERRATTEN (0—0). Haarlem kampioen der 3e klasse en promoveert direct naar de 2e klasse. De zeventallen gaan als volgt in het water: Haarlem: Th. Hölsken. W. Hölsken, A. Liezenberg, W. v. d. Bogaardt C. Zeeman. H. Pieters. J. v. Hemsbergen. D. W. R.: A. C. de Bruyn, N. de Vries, Th. v. Koningsbrugge, S. de Vries, A. H. de Bruyn, C. Vrugt, N. v. d. .Broek. De Waterratten hebben een invaller, wat geen verzwakking blijkt te zijn. Het begin is vrij zenuwachtig, een paar tamme schoten op beide keepers zijn er het gevolg van. De verdedigingen van beide partijen zijn de voor hoeden de baas, waardoor 't spel snel op en neer golft. Een hard schot van Zeeman gaat rakelings langs, aan de andere zijde vliegt een schot van N. de Vries net over. Reeds spoedig is het rusten. Als de beide ploegen weer in het water gaan, ontspint rich een felle strijd. A. H. de Bruyn schiet keihard net even naast, doch vervalt dan weer in zijn oude fout om backhands van te verren afstand te schieten, waarmee de Haar lem-keeper geen moeite heeft. N. de Vries laat rich door Liezenberg volledig bewaken. Een schot van v. d. Bogaardt wordt door v. d. Broek schitterend uit den hoek ge haald. Dan volgen nog aan weerszijden eenige snelle uitvallen, tot dat scheidsrechter Markus voor het laatst fluit en de ploegen wederom met een 00 uit het water kunnen gaan. Haarlem heeft hiermede het kampioenschap van de 3e klasse veroverd. In het 2e jaar van haar bestaan is dit zeker een mooie prestatie te noemen. Door de directe promotie van de kam pioenen is Haarlem dus in de tweede klasse gekomen. De eindstand in de 3e klasse luidt als volgt: gesp. gew. gel. verl. p. v.-t. Haarlem 4 2 2 0 6 81 D. W. R. 4 1 3 0 5 6—4 De Zijl 4 0 13 1 5—14 CRICKET. HET NEDERLANDSCHE ELFTAL Donderdagavond zijn twaalf cricketers aangewezen, waaruit omstreeks 28 Juli a.s. het definitieve elftal zal worden gekozen, dat op 2 en 3 Augustus te Haarlem op het Rood- en Wit-terrein tegen de Free Fo resters zal uitkomen. A. M. J. Beus (aanvoerder), Jhr. W. v. d. Bosch, Dr. M. Jansen; R. Schill, A. Terwiel. L. J. Sodderland; A. Maas. Mr. H. v. Manen; A. Schill, M. Hartog; Ir. E. M. Neuerburg en W. Glerum. ROOD EN WIT-COMB.—VAN BOOVEN- ELFTAL. Evenals vorig jaar hadden Van Booven en Mr. F. A, Davidson weer het initiatief geno men om met twee jeugdelftallen tegen elkaar te spelen, bestaande uit spelers van Rood en Wit en uit Amsterdam. Door verhindering van verschillende spe lers o.a. Cleveringa, v, d. Berg, J. v. Baasbank e.a. was het team der Haarlemmers danig verzwakt, zoowel het batten als bowlen was zeer zwak Van Booven wint den toss en ver kiest natuurlijk te gaan batten, zoodat om goed elf uur Hartog en Prent de innings ope nen op het bowlen van Kruyt en v. d. Togt. Beide batsmen staan vooral in het begin zeer zwak te spelen. Prent moet dan ook op 25 verdwijnen. Hartog echter speelt, nadat hij de eerste overs niet over geluk te klagen heeft, veel beter en laat eenige goede slagen zien. Wittebol, die anders nog al lang op de mat vertoeft, is thans spoedig verdwenen als hij l.b.w. gaat op den inmiddels aangezetten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct«. per rege!. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, Dressoir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiegel 2 schilderijen, samen f 118. Q. A. Buffet met bolle deuren f 62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMI". Modelkamer, voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18 Hagenaar. De V.V.V.'er v. d. Laan, is ook snel weer terug als hij door v. Baasbank in de gully gevangen wordt op het bowlen van Kruyt voor één 48) Selles en Hartog brengen dan eenige verbetering waarbij vooral Hartog voor de runs zorgt, Verschil lende bowlers werden geprobeerd, echter zon der succes. Als echter Kruyt den bal weer ter hand neemt wordt Selles direct door Goos- sens in ae slips gevangen op zijn bowlen. Meijer wordt dan na een wilden slag door Kruyt op zijn eigen bowlen gevangen (589). v. Booven en .Hartog houden dan stand tot de lunch, die met den stand 5110 ingaat, dus niet zoo slecht voor de Haarlemmers. Na de lunch zetten beiden hun innings voort en eerst op 135 komt de scheiding als Hartog door Bultman op het bowlen van Kruyt op leg gevangen wordt voor een uiterst nutti ge 63 (6—135). Wie nu gedacht had dat het iets vlugger zou gaan had het mis: de jeugdige E. v. d. Berg en v. Booven, die zich na een slecht begin schitterend hersteld heeft, zetten een grooten stand voor het 7de wicket op. Beiden laten uitsteyend cricket zien waarbij een zeer harde zes van v. Booven vermelding ver dient. Hoe Mr. F. A. Davidson ook changet niets helpt en de 200 gaat zonder verder wicketverlies op, zoodat de strijd een heel ander aspect krijgt. Eerst op 221 komt de scheiding als b. Booven goed door v. d. Togt in de slips gevangen wordt voor een keurige 80 (7221) J. Ingliss Arkell houdt ook nog eenigen tijd stand. Met v. d. Berg brengt hij het tot 254 op welk totaal v. d. Berg schitte rend door Bultman gevangen wordt op het bowlen van Mr. Davidson. De gebroeders Ingliss Arkell en Sasse van IJsselt brengen het totaal tenslotte op 274, een zeer hoog totaal dus. Bij R. en W. had Kruyt met 696 het beste gebowld: verder A. v. d. Togt 246, P. C. Hagenaar 145, Mr. F. A. Davidson 150 ter wijl Goossens en A. v. Baasbank geen succes hadden. Het batten van R. en W. is hierna niet veel bijzonders. Bak en Bulhman gaan beiden c. and b. Sasse v. IJsselt (219). Hagenaar en v. Baasbank brengen het tot 33 als Ha genaar keurig door v. Booven gevangen op het bowlen van Meijer voor 17. De overige batsmen bieden niet veel tegenstand en het totaal sluit op 89. v. Baasbank bleef met een kalme 43 not out. Bowlingcijfers: B. Meijer 343, Sasse v. IJsselt 4—30, E. J. Ingliss Arkell 210. De 2de innings van R. en W. wordt door den regen gestaakt. Kruyt 12, Bultman 5 n.o. v. Baasbank 9 n.o. Totaal 261. Het v. Boo- ven-elftal won dus met 185 runs. LAWNTENNIS. HET TO URN OOI RIJNEGOM. De uitslagen van Donderdag luiden als volgt: Heerenenkelspel A. 2e ronde: C. Melse slaat De Orauw 61, 62. Dr. Eysvogel slaat Borgerdïng 1012, 61, 62. G. AanstootH. Sikkes, gestaakt wegens regen. Heerenenkelspel B. 2e ronde: De Veer slaat v. Walen 63, 63. Heerenenkelspel B. Troostronde: v. HeumenHooy w.o. v. Heumen slaat Baars 64, 6—2. Mr. Paërl— Kramer w.o. Woltjer slaat Groeneveld 61, 63. Gemengd Dubbelspel A. 3e ronde: Mej. D. en J. v. d. Stadt slaan mej. v. Haege de Mist en Verhagen 63, 97. Mevr. en Dr. Eysvogel slaan mevr. Kamer beek en Derkinderen 68, 119, 63. Gemengd Dubbelspel B. 3e ronde: Mevr. Molenaars en H. Seignette slaan Mej. Egas en P. Egas 62, 61. Heerendubbelspel A. 3e ronde: G. Aanstoot en v. d. Klashorst slaan J. Levie en C. Borgerdink 46, 61, 63. Damesdubbelspel A B: Mej. Verster en Mevr. v. d. Klashorst slaan mevr. Lodder en mej. v. d. Haar 64, 1210. HONKBAL HAARLEM—A.M.V.J. NIET GESPEELD. Hoewel weder en terrein goed waren is deze lang verbeide wedstrijd ook dezen keer niet doorgegaan. A.M.V.J. is namelijk niet opgekomen zoodat ook deze wedstrijd door Haarlem gewonnen is. AMERIKAANSCH HONKBAL. Zaterdag a.s. arriveert vermoedelijk in Amsterdam een opleidingsschip voor zee officieren. Evenals ieder jaar worden ook thans pogingen gedaan om een of meer honk balwedstrijden te doen spelen tusschen Ame- rikaansche en Nederlandsche negentallen. HET PROGRAMMA. Voor Zaterdag en Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Zaterdag. Eerste klasse: A.M.V.J. I—Quick I. T.O.G.O.A.G.HC. I. V.V.G.A. I—Blauw Wit I. Tweede klasse: Z.R.C. II—V.VG.A. II. Ajax II—V.V.G.A. III. Zondag. Eerste klasse: HaarlemZ.R.C. OVERZICHT. Wat de eerste klasse wedstrijden van Zaterdag betreft we gelooven dat de drie bezoekende negentallen alle drie met de pun ten zullen huiswaarts keeren. Zondagmorgen zal op het terrein aan de Kleverlaan naar onze verwachting een zware strijd gestreden worden. ZR.C. staat bekend als zeer goed aan slag. Quick en Ajax (A) zijn daarvan beide slachtoffers geworden. Blauw Wit heeft echter het negental er ge ducht onder gehouden. Wij gelooven dat Smit er Zondag, na twee wedstrijden zonder spelen gewonnen te hebben, geducht zin in zal hebben. En als dat waar is, zal er voor Z.R.C. niet veel te slaan zijn. KORFBAL Zondagmiddag twee uur speelt Sport Vereent I tegen Amstelodamum op haar ter rein te Santpoort voor de tweede ronde der Ruma'Bal-seriewedstrijden. ROEIEN. DE NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Eerste Voorwedstrijden, in skiff en acht. Cox slaat L. A. Gaay. Fieterse wint van Tim mermans. De wedstrijden om de Nederlandsche roei- kampioenschappen begonnen Donderdag avond op de Ringvaart bij Sloten. Er werden, nog maar vier heats geroeid, maar de be langstelling was al groot, Sloten begint zich een zekere traditie en daarmee een roeiers sfeer eigen te maken. Er waren dit jaar zeven skiffeurs inge schreven, waarvan drie van Het Spaarne. De Arsa-skiffeur Boerma lootte vrij voor de eerste ronde, waarvoor dus drie heats wer den geroeid. Ie heat: 1. Het Spaarne (Cox). 2. L. A. Gaay (Laga). Tijd 9 min. 32 3/5 sec. De Laga-roeier start iets sneller, en loopt tot anderhalve lengte voorsprong uit, maar hij roeit zwaar en zijn boot dompt erg. Hij stuurt niet best, zoodat Cox vlak onder den wal moet roeien en wil water krijgt van zijn tegenstander. Cox roeit veel beter dan hij in lang heeft gedaan, met kraohtigen vasten haal, en zijn boot loopt uitstekennd door tus schen de slagen terwijl hij zijn bankje goed beheersoht. Op 500 M. begint hij al riender- oogen bij eiken slag in te loopen, op 750 M. ligt hij vrijwel gelijk met den Laga-man en passeert hem even later snel. Onmiddellijk zakt het roeien van den Delftenaar dan ge heel ineen. Hij wankelt eenige slagen in zijn boot, valt dan voorover op zijn riemen en blijft stil liggen. Cox stopt even, roeit dan door en legt de tweede helft van de baan in laag tempo af. De Laga-roeier heeft iets dergelijks on dervonden op Hollandia. Toen leidde hij evenwel, toen hij halverwege de baan begon te wankelen ln zijn boot, en omsloeg. Na Hollandia won hij regelmatig junior-num mers. Cox' tijd had natuurlijk geen beteekenis meer. Hij had stil gelegen en bovendien de laatste 1000 M- in een „paddie" geroeid, zon der zich mer in te spannen. 2e heat: 1. Njord (van der Meer), 2. De Maas (Muntzz). Tijd 9 min. 9 2/5 sec. Muntz start het best en loopt binnen 600 M. al tot drie lengten voorsprong uit. Als vanouds blijkt, dat hij zijn kruit te snel ver schoten heeft. Zonder het tempo te verhoo- gen loopt v. d. Meer geleidelijk in, passeert hem op de helft van de baan en wint met vele lengten. 3e heat: 1. Het Spaarne (Constant Pieter- se), 2. Het Spaarne (Timmermans). Tijd 9 min. 16 3/5 sec. Beiden starten snel. pieterse slaat in den start een veel hooger tempo dan zijn tegen stander, maar heeft er geen voordeel van. Bij het uitlengen blijft hij evenwel hooger slaan en loopt ruim een lengte uit, vrij ruw en onrustig roeiend. Timmermans volgt in zeer beheerschten en keurigen stijl, maar zijn tempo is iets te laag. Hij blijft aanvan kelijk goed bij, doet evenwel geen poging tot spurten, en als Pieterse dit bemerkt wordt diens roeien veel rustiger en vaster, zijn inzet en slidingwerk verbeteren. Halverwege de baan vergroot hij rijn voorsprong aan merkelijk en wint tenslotte zeer verdienste lijk, temeer omdat hij roeide in een van Wil lem III geleende skiff, waarin hij pas twee maal geoefend had. Timmermans roeide de baan in vrijwel onveranderd tempo af. In de demi-finales komen vanavond Het Spaarne (Cox) tegen Njord (v. d. Meer) en Het Spaarne (Pieterse) tegen Arsa (Boerma) De kans schijnt vrij groot dat de beide Spaarne-roeiers de finale van het skiff kampioenschap zullen uitvechten. Tenslotte de eerste heat van het nuanimer Acht, tusschen Njord en Nereus. Bij het op roeien naar de start lijkt de Leidsche ploeg een veel mooier en stijlvoller geheel, maar in de start is Nereus al veel feller en vinniger, en loopt dadelijk ongeveer driekwart lengte uit. Njord spuxt vele malen, maar in het hoo- gere tempo wordt het rijden te snel, en het levert dus geen voordeel op. Nereus daar entegen, met vinnigen, scherpen haal en uit stekend aangevoerd door den slag Huizinga, spurt met succes, loopt verder uit. Op 1500 M. hokt de Njord-boot erg, maar er volgt een herstel, en in de eindspurt wint Njoird een stuk verloren terrein terug, maar ver liest toch met ongeveer een lengte. Beide ploegen zijn aanmerkelijk uitgeroeid. De tijd is 7 min. 16 4/5 sec. Alle tijden zijn op dezen eersten avond sterk benadeeld doordat er een gemaal aan het werk was en er een sterke tegenstroom in de Ringvaart was. Vanavond worden acht races geroeid, alle demi-finales. Het programma daarvoor luidt: Vier met stuurman. 6 uur 40: le heat: De Laak tegen Triton; 7 uur 2e heat: Nautilus tegen Laga. Twee met stuurman. 7 uur 20 le heat. De Maas tegen Triton; 7 uur 40 2e heat: Die Ley the tegen Nereus. Skiff 8 uur le heat: Njord (v, d. Meer) tegen Het Spaarne (Cox); 8 uur 20 min. 2e heat: Het Spaarne (Pieterse) tegen Arsa (Boerma). Acht. 8 uur 40 le heat: Nereus tegen Triton; 9 uur 2e heat: De Maas tegen Laga. VOETBAL. BELGIë—HOLLAND OP 14 SEPTEMBER Volgens de Sportkroniek zal op Zondag 14 September a.s. te Brussel ter inwijding van het nieuwe stadion aldaar een wedstrijd BelgiëHolland gespeeld worden. Deze wed strijd valt, evenals die welke op 8 December 1929 ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den K. N. V. B. gespeeld is, bulten de eigenlijke reeks der Holland-Belgiëontmoe- tingen, maar is overigens in alle oprichten een volwaardige internationale wedstrijd. OMZE GROENTJE5 DIM5DAG DONDERDAG ZATERDAG I

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10