BRIEVENBUS Mijn Herbarium. Aan Allen! AAN ALLEN Van 19 Juli tot 18 Augustus ben ik uit de stad. Mijn adres is dan: Mevr. Blomberg, Frankenlaan 7, Lochem. Jullie mogen je briefjes ook wel naar de Gr. Houtstraat 93 brengen. Dan worden ze wel aan mij opgestuurd. Ik wensch je allen een heel prettige vacantie toe en vooral mooi weer! Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG —ZEEMAN, Marnixstraat 20. MOEDERS GROOTSTE HUDP. De vorige week kwam je brief, toen de Rubriek al naar de drukkerij was. Je hebt Vrijdag misschien tevergeefs naar een briefje gezooht. Voortaan eventjes vroeger wezen. Ja, Zonne- roosje heeft het er keurig afge bracht. Wat hebben jullie een heer lijk schoolreisje gemaakt. DOKTERES. Ik vind dit 'n heel mooien schuilnaam. Waarom noem jc je zoo? Jij schijnt altijd ruzie met je pennen te hebben. Deze schreef ook al weer leelijk. Je hebt maar fijn genoten op 't schoolreisje. Dat was wat anders hè, dan op school zitten schrijven, wil je de raadsels voortaan onder elkaar schrijven? VOGELKOOPSTERTJE. Harte lijk dank voor die prachtige kaart uit Ede. Hebben jullie in dien mooien, grooten speeltuin gespeeld? DE KLEINE VIOLIST. Het jaar 1572 zal nu door je bezoek aan den Briel meer voor je zijn gaan leven. Die tocht met die Jan Pleziers zou ik 't heerlijkste van alles gevonden hebben. Jij vond misschien 't voet balpartijtje in Rokkanje *t fijnst. DE KLEINE VOGELVRIEND. Die andere raadselopgaven behoef de je me niet te sturen, 'k Geloof echter wel. dat ze goed zijn. ANNETJE G Ja kind, we kun nen eenmaal niet altijd doen, wat we prettig vinden, 't Is ook wel eens goed, dat we heelemaal dat eigen ikje vergeten en doen wat een ander prettig vindt. Als je 't zoo beschouwt zul je de logeerjartij nog zoo on aardig niet vinden. W. v. d. L. 'k Ben het met je eens; er is velerlei soort van moed. En 't komt ook vaak voor, dat wat de een moedig vindt door een ander als iets gansch anders wordt bestem peld. 't Beste is te doen, wat je zelf voor waarachtig goed houdt. WOLLY R. 'k Vond het prettig, weer eens wat van je te hooren. Ik zal je verhaaltje eens rustig door lezen. Is het geschikt, dan krijgt het spoedig een plaatsje in Onze Jeugd, 'k Kan me begrijpen, dat de laatste weken op school de drukste weken van 't jaar waren. Nu is de vacantie zeker begonnen. Ga je nog uit? Ik wensch je heerlijke dagen toe. DE KLEINE VOGELVRIEND en DE KLEINE VIOLIST. Dat klokraad- sel behoort wel tot Onze Jeugd, maar niet tot onze Rubriek. Mis schien lees je in dit nummer de op lossing, dan kun je zelf nagaan of Jullie hetzelfde tot uitkomst hebben. DANSERESJE. Je raadsel is goed. Hoe is 't nu met je? Is de hoofdpijn over? 't Kan best zijn. dat Je op zwemmen kou had gevat. Met dit weer moet je vooral niet te lang in 't water blijven. Gelukkig, dat je toch nog zin in lezen had. Je zult dezen zomer best je zwemdiploma halen. Komen morgen oom en tante aan met de boot? Wat zal er veel afgepraat worden. Je hanepooten nam ik je dezen keer niet kwalijk. ZANGVOGELTJE. Zit je al in Zutfen? Je bent wel aan 't reizen en trekken, 't Is prettig, dat zus zooveel dichter in de buurt komt. En 't Haag je is wel zoo fijn als Zutfen. Ik hoop, dat 't zonnetje overal met je mee gaat WIPNEUSJE. Je raadsels zijn goed. Je hebt Vrijdag een heerlijk schoolreisje gemaakt. Heb je de Domkerk ook van binnen bezichtigd? Waren er veel bizons in 't park? W. L. 't Is u niet veel weer ge weest voor een concert in de open lucht. Wanneer zal t nu wezen? Je Verlangt zeker altijd weer naar Maan dagavond Als Je had kunnen voor zien, dat de zomer zoo mooi zou zijn had je O. B. zeker vroeger kunnen sluiten. BALLENBREISTERTJE. Krijg jij de volgende week pas vacantie? Dat is laat. Maar 't heeft dit voor, dat jy nog vrij bent, al3 de anderen reeds begonnen zijn. 'k Hoop zoo voor je, dat 't Zondag beter weer zal zijn, anders verregent de heele Uit- geester kermis. Wanneer komen do nichtjes uit Bergen bij je? Wat zul len jullie gezellig met de poppen spe len of uit wandelen gaan. Je schiet met den vacantiewedstrijd ook al flink op. Als je ezel en lijster ge bruikt hebt, mag je later ezelwagen en lijsterbes zetten. NEVADA en UITLOOPER. Fijn hoor, dat 't huiswerk voorioopig van de baan is. Hoe waren de rappor ten? Heeft Johan zijn boek al uit gelezen! Of is 't nog een beetje te moeilijk voor hem? Jammer, dat 't Zandvoortsche reisje uitgesteld moest v/orden vanwege den regen Ik hoop voor Uitlooper dat 't toch nog voor de vacantie zal plaats heb ben. Wat hebben jullie vaders ver jaardag heerlijk gevierd. Dat is nog eens een fijn dagje geweest. Ik heb gelezen, hoe grootvader gehuldigd is. Dat heeft hem zeker goed ge daan. STUURMAN n. Je oplossingen v/aren goed. Ben je nu weer heele maal beter? Wat heb je Vrijdag ge noten. Was je al eens meer in Artis geweest? Was je niet een beetje moe, toen je in den speeltuin aankwam? KATUIL. Hartelijk dank voor je mooie kaart van 't Vacantiehuis te Gennep. Je hebt het daar zeker echt naar je zin. Maar regent 't daar ook zoo als bij ons? Ik hoop, dat 't zon netje nu weer voor den dag is geko men en je nog veel, zult genieten. FAM. N. Vriendelijk dank voor het aaardige kijkje in 't Broeder- schapshuis. Een mooie reis gehad? Voor de bui in Elspeet gekomen? Nu maar hopen, dat na den regen de zonneschijn wat blijven wil. VIOOLBLOEMPJE. Weet je al, of je over bent? Heb je je rapport al? Wat knap, dat je al op een bazar hebt geholpen. Heb je ook wat ge wonnen met raden of zoo? Wat aar dig van dat meisje om zelf dien oli fant te maken. Je bofte, als je al die kabouters en Sneeuwwitje kreeg. Waar was de opbrengst voor? GOUDEN REGEN. 't Doet me genoegen, dat het boek naar je zin is. En wat prettig, dat de foto's zoo goed zijn uitgevallen. Gebeurt de wandeling naar Spaarndam nog voor de vacantie? Bij mooi weer is 't niet onaardig langs 't Spaarne! LEZERESJE. Wie heeft 't poes je gehaald? Wat vreemd, dat moe der poes haar kleintje niet miste, 'k Zou voortaan maar niet meer ach terop een fiets gaan zitten, 't Is toch altijd wat gevaarlijk. Wat laf van die jongens om je er af te trekken. Ge lukkig, dat er geen grooter ongeluk ken zijn gebeurd. Zijn de andere twee ook al bekomen van den schrik? Ben je vandaag weer aan 't werk ge gaan? GRAAF LODEWIJK. Was jouw briefje de vorige week wel onder teekend? 'k Geloof haast van niet. BABBELKOUSJE. Nog wel har telijk gefeliciteerd met Je verjaandag Wat heb je een prachtig cadeau ge kregen. Rijdt je karretje fijn0 Heb je de nieuwe jurk al aan gehad? Oma en tantes maken maar een rijk Bab belkousje van je. Heb je geen kiespijn gekregen van al 't lekkers? Wat heb Je ook een heerlijk schoolreisje ge maakt. Je hebt heel wat gezien op dien eenen dag. PAPAVERTJE. Zoo'n dagje in Artis is altijd leuk, al ben je er nog zoo dikwijls geweest. Er is steeds wel weer wat anders te zien. Ben je nu van school af? Heb je nog een ge tuigschrift mee gekregen? ELOEMENFEE. Je raadsels zijn goed op een klein foutje na. Schil derij schrijf je maar met én r Heeft opa een gezelligen verjaardag gehad. Die zus boft maar, dat ze altijd in de vacantie jarig is. Leuk, dat tante C. dan ook jarig is. MONTSARDA. Wat is dat een mooie bloem! En wat ruikt ze heer lijk! Ik wil later heel graag een stek je ervan hebben. Zou ze in de kamer ook bloeien? Jullie zijn zeker echte plantenliefhebbers. POPPENKIND Nu waren jullie goed op tijd. ZooaLs je zult merken, kfjjg jij nu twee briefjes. Hoe wa ren de rapporten? Allemaal over gegaan? Wat zul je dan prettig met de poppen kunnen spelen! ZEEÜWSCH BOERINNETJE. Gefeliciteerd met je zwemdiploma. Leuk. dat je nu lid bent van dc Wa terratten. Ga je nu morgen van school af? Je vind het zeker toch prettig, dat je naar de Mulo gaat. Weet jc al, wat Je wilt worden? AI .BA. Dat wordt morgten zeker een reuze-feest bij jullie op school. Er zal van leeren wel niet veel ko men. Zou je overgaan? Wie gaat er met je mee naar Friesland? Naar welke plaats ga je? Ik wensch je heel veel plezier en vooral mooi weer. BLOEMEOLLENK WHEKER Dat is dus eigenlijk een moestuin. Jullie zullen vast heerlijk smullen van die zelf geteelde groente. Kon je Woensdag de heereboontjes pluk ken? En zijn de worteltjes al groot? DE KLEINE ZEEMAN. Je raad sel is goed. Had je de vorige week je naam wel onder je wei;k geschre ven. Als je er lust en tijd voor hebt mag je in de vacantie je raadsels in blijven sturen. Wat heb je al veel woorden voor den wedstrijd. Denk er om. dat er een e in de woorden moet staan. Dus alle woorden kun je niet gebruiken. KERSTROOSJE Jij geniet zeker heerlijk van je vrijheid. Gefeliciteerd met je overgang. Wat ga je straks fijn uit. Hoe lang blijf je in Noord- wijk? Ik wensch je een heel pret tige vacantie toe. ZWARTKIJKERTJE. Ik. ZOU het wedstrijdwerk toch maar zoo lang mogelijk bij je houden. Misschien valt je nog wel eens een woord te binnen. Er ligt nog een heele vacan tie voor je. DAMIAATJE. Gefeliciteerd met je mooie schooldiploma. Dat blijft een mooie herinnering aan je school jaren. 't Zal zeker straks vreemd voor je wezen, maar er zullen vast wel weer andere dingen zijn, die beslag op je leggen, DROOMKONINKJE. Ik felici teer jou ook met je overgang naar de 5de klas. Die regendagen moeten we maar voor lief nemen. Straks zal heusch het zonnetje wel doorbreken, 't Was voor zus wel jammer, dat 't geen weer voor de tuintjes was. Maar ik denk, dat als ze er komt, ze wel zal merken, hoe alles gegroeid is. MOEDERS GROOTSTE HULP. Hoe was je rapport? Ik wed van heel goed. Broer heeft al heel wat woor den van den wedstrijd. Kijk jij maar eens, of ze allemaal goed zijn. Ik wensch jullie allen een prettige va cantie toe. A. B. C. Jij gaat natuurlijk naar Abcoude? Is de boot klaar gekomen? Geen herexamen voor wiskunde? Ik hoop 't voor je. Werken m de vacan tie is wel een klein beetje zuur en vooral als Je dan nog denken moet, dat 't een klem beetje eigen schuld was. Hierna beter hè? ZUSJES G. Ja, ik ga ook uit de stad en zal in dit nummer mijn adres meedeelen. W. BLOMBERG—ZEEMAN Fankenlaan 7, Lochem. Lochem, 18 Juli 1930. Boterbloem. (Ranunculus acer) Zie fig. 1 fam. Ranonkclachtigen (Ra- nunculaceeën) In ons land komen verschillende soorten boterbloemen voor. De meest algemeene. die in weilanden, aan wegen en dijken heel veel voorkomt is de zoog. scherpe bo terbloem, een vergiftige plant, die door het vee in de wei niet wordt gegeten. Terwijl de wei regelmatig wordt afgegraasd, steekt deze bo terbloem met zijn betrekkelijk lange stengels boven alles uit. Stengel, bladstelen "en bladéren zijn aange drukt behaard. De onderste bladen,' hebben diep ingesneden slippen, do bovenste zijn 3-deelig met lijn-lan- cetvormige slippen. De bloemkroon, die uit 5 bloemblaadjes bestaat, is goudgeel. Bloeitijd Mel-October. Kruipboterbloem (Ranunculus ré- pens) (Zie fig. 2) fam. Ranonkel-* achtigen (Ranunculaceeën) Eveneens een veel voorkomende boterbloem met kruipende ultloopers De bladeren zijn 3 tallig, de onder ste met gesteelde, driedeelige: de bovenste met langwerpige, ongedeel de blaadjes. De bloemen zijn gelijk aan de scherpe boterbloem, ook met goudgeel gekleurde kroonbladen. Ze komt 't meest voor op vochtige plaat sen en aan slootkanten, in tegenstel ling met de vorige is deze boterbloem; niet vergiftig. Bloeitijd Aiei-Juli. Blaartrekkende boterbloem (Ranun culus sceleratus) Zie fig. 3 fam. Ra-* nonkelachtigen (Ranunculaceeën), Deze plant komt algemeen voor langs en in slooten en moerassen. Ze gelijkt niets op de andere boterbloe men. De stengel is hol en evenals de bladeren kaal. Deze zijn iets vleezlg, de onderste drledeelig met ronde naar voren ingesneden slippen; de bovenste drietallig met lijn-wigvor mige blaadjes. De bloemen hebben een hoogen, rolronden bloembodem De bloemblaadjes zijn klein, bleek geel. De plant is vergiftig. Bloeitijd Juni-October BIJVOEGSEL VRIJDAG 18 JULI 1930 No. 187 Als ik eens aan ieder van jullie zou vragen: welke bloem vind je de allermooiste? dan geloof ik, dat de roos de meeste stemmen zou krijgen. De roos is niet ten onrechte de konin gin der bloemen genoemd. En door geur, èn door kleur, èn door vorm munt ze uit. Wat is er heerlijker dan rozegeur? Zag je ooit zulk mooi flu- weelig-rood, of porceleLn-achtig rose, of fijn teer geel? Na tuurlijk heb je wel eens aandachtig losse rozeblaad- jes bekeken of geprobeerd ze na te teekenen. Misschien heb je ze ook wel eens trachten na te maken van vloei. Ik zeg trachten, want de vorm van elk blaadje is ook al weer zoo mooi, zoo echt af. Heb je wel eens op een bloemisterij velden vol rozen gezien? Wat is dat prachtig hè? 't Was, of de heele at mosfeer vol rozengeur was .Denk Je eens in, hoe mooi 't wel zijn zal in 't hart van Bulgarije, waar een uitgestrekt dal Is, dat men Het Dal der Rozen noemt. Heel Bulgarije is een land van bloemen en vruchten. Aan de sta tion» staan niet alleen kooplui met bloemen, maar ook ziet men man nen en vrouwen met mandjes en bak jes fruit, dlc voor ons voor ongekend lage prijzen worden verkocht. 3ij de stad Kazan lik begint het rijk der rozen. In den bloeitijd, de maanden Mei en Juni, is er zelfs een autobusdienst naar het Dal der Rozen. Dan ziet men meisjes en vrouwen bezig met de rozenpluk. Dit gebeurt in den vroegen morgen tusschen 4 en 8 uur. In grauwe zakken worden de fijne bloemen gestopt, want 't gaat hier niet om de bloem, maar om de olie. Paarden met klingelende bel len, of logge buffels worden met de zakken beladen, omdat dan nog de dauw op de kroonblaadjes rust- Haar geur is dan des te fijner en te ster ker. Een Hectare grond geeft soms 5000 Kilogram bloemen: In Bulgarije is ruim 5000 Hectare grond met ro zen beplant, maar iedere grond geeft niet evenveel rozen. In Zuid-Duitsohland, Zuid-Frank rijk en Turkije vindt men ook rozen velden. Hun producten tezamen ls niet zooveel als inden Balkan al leen. Van het veld worden de rozen naar de distilleerderijen vervoerd. De dis tillatie moet vlug geschieden, anders ontstaat er gisting en komt er een onaangename geur. Vrieger had men maar heel eenvoudige open schuur tjes met koperen distilleerketels, waaronder houtvuurtjes brandden. De laatste tien Jaar zijn er moderne fabrieken verrezen, 't Is wel eigen aardig. dat na de distillatie de rozen olie nog niet haar vollen geur heeft. Dit geschiedt pas 5 of 6 maanden daarna. Rozenolie is een duur arti kel. 1 kilo brengt ruim 1400 gulden op. Van 3-75 kilo rozen krijgt krijgt men slechts 1 gram. De rozen in den Balkan zijn veel kleiner dan bij ons, maar haar geur overtreft iedere roos uit andere streken. W. B.—Z. door W. B Z. Z<? waren al vroeg begonnen Al met de poppenwasch. De lakentjes en sloopjes, Die lagen to bleekcn op 't gras De zakdoeken en de jurkjes, Die hingen al over de lijn, Vanavond zou heel het waschje Al keurig in orde zijn. Nu gingen ze samen spelen Ai boven op het duin En strakjes mochten ze schommelen Daar verder bij Lies in den tuin. En morgen zouden ze strijken, Al 't goed, dat hing op de lijn, Wat zouden de poppekinderen Dan allemaal netjes zijn. Maar wie kwam daar aangeloopen? Al boven van het duin? 't Was Kees en hij riep: Zeg kijk eens. Wat vliegt daar bij Lies uit den tuin? 't Zakdoekje en de lakens Die vlogen zoo maar door de lucht. Hoe harder 't windje waaide Hoe harder werd er hun vlucht. Ze gingen toen heel hard roepen; „Windje waai nu niet meer, En leg op dat eerste duintje, De lakens en 't zakdoekje neer." De wind is toen heusch gaan liggen. En gaf al 't waschgoed weer terug. Ze hebben 't gauw gegrepen En streken 't toen maar vlug. Knipperdolletje. door 11) W, B.—Z. Vervolg van Hoofdstuk 0 Als Maartje een dubbeltje voor de tram had gehad, zou ze er zeker in gestapt zijn. Nu vloog ze langs den weg de Jansstraat door, de Bake- nessergrachi, op en toen naar het Spaarne. In een klein zijsteegje kwam een mager ventje haar al te gemoet. ,Dag. dag!" ,Dag. Kees," zei Maartje en /e til de het kleine kereltje op en drukte hem tegen zich aan. Het tengere Keesje was de lieveling van Maartje. De andere 5 waren zoo flink, tot de baby in de wieg toe. Keesje wist wel, dat hij een potje breken kon bij Maartje. 't Was wel een heel armoedig huis je. waar Maartje met Keesje aan de hand binnenging. „Zoo ben je daar?" klonk een niet onvriendelijke stem uit 't kleine keu kentje, dat zoo bezaaid lag met pot ten. pannen, waschgoed, blokken, brokken turf en nog veel meer, dat Je je afvroeg, hoe 't mogelijk was daar reddering onder te houden. Op een kist in den ho k zat een vrouw aardappelen te schillen. H t was tante Greet. Ze zag er al even armoedig uit als de heele omgeving en toch was er lets In haar trekken, in haar heèle manier van doen, dat je deed geloovcn, dat zn eenmaal be tere dagen had gekend. ,,'t Duurde nog al lang, voor de trein wegging." zei Maartje. En ze vervolgde: „Wil ik de aardappels van U overnemen? Zusje moet zeker geholpen worden." ,.Ja, *k ben nog maar net begon nen. Ze heeft al eventjes gehuild," vertelde tante Greet en zich richtend tot Keesje zei ze: „Dan mag Kees bij Maartjo met de blokken spelen." De blokken waren eigenlijk het eenlgste speelgoed, dat nog toonbaar was, maar Keesje was onvermoeid ln 't bouwen van torens en bruggen. In een ommezien had Maartje zich ontdaan van mantel en hoed. Haar bonte schort hfng achter de keukendeur en nu nam ze tantes plaats op de kist in. Tante Greet vulde de flesch en ging toen naar 't voorkamertje, waar een rieten wiegje stond, waarin de jongste spruit lag te slapen. „Hoe was Maarten?" vroeg tanta Greet, toen ze even tersluiks Maar tje had aangekeken ..Och, gewoon. Ik geloof niet. dat hij er erg in had," antwoordde Maar tje, terwijl ze zich dieper over den aardappelbak boog. .Er zal voor jou ook gauw veran dering komen." zei tante Greet, ter wijl ze het fleschje melk langs haar wang wreef om te voelen of 't niet te warm was. „Waarom denkt u dat?" „Omdat die mevrouw, die Maarica

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13