BUITENLAND DE KANSEN DER DUITSCHE REGEERING. BINNENLAND VAMPYR Stofzuigers f98- HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 18 JULI 1930 TWEEDE BLAD Rijksdagontbinding lang niet onwaarschijnlijk. Geen overeenstemming met de Duits ch-nationalen. De Sociaal-democraten gaan niet naar het Rijnland. Een droevig beeld van politieke verwording. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Morgen komt dus de sociaal-democratische motie in den Duitschen rijksdag in behande ling, die wanneer zij aangenomen wordt de belastingwetten die buiten den rijksdag om, door middel van de noodwet zijn aange nomen, weer op zou heffen. In dit geval zal de Rijksdag ontbonden worden en er zul len nieuwe verkiezingen plaats moeten heb ben. Natuurlijk heeft premier Bruning alles in het werk gesteld om de Duitschmationalen op zijn hand te krijgen voor de stemming van morgen. Het politieke systeem in Duitschland heeft toenadering echter onmogelijk gemaakt. Sa* menwerking is slechts mogelijk wanneer van twee kanten offers worden gebracht. Op het belang van het land wordt niet gelet. De Duitschmationalen willen wel helpen, maar dan moet een reeks eischen ingewilligd worden waarvan er één is, dat de coalitie in Pruisen tusschen Centrum en Sociaal-democraten wordt opgeheven. De strijd m de noodwetten en om de motie van morgen heeft dus mede het al of niet aanblijven van den Pruisi- schen soc.-dem. premier Braun tot tnzet. De Duitsche rijksregeering heeft bedankt. De groote groep der Duitsch-nationalen zal morgen dus tegenstemmen. Doch ook in den boezem van de Duitsch-nationale fractie be staat tweedracht. Niet alle Duitsch-nationa len zullen Hugenberg's bevel opvolgen. Waar schijnlijk zullen ongeveer 25 Duitsch-natio nalen tegen de Sociaaldemocratische motie stemmen. Dat getal is echter niet groot ge noeg en waarborgt de regeering nog geenszins een overwinning. Terwijl wij dit schrijven bereikt ons een telegram uit Berlijn waaruit blijkt, dat de Rijksdag reeds vandaag zal stemmen over de Sociaaldemocratische motie tot opheffing der Noodverordening. De motie is als eerste punt op de agenda van vandaag geplaatst. Eerst zal over de motie worden gestemd en daarna eventueel over het ontbindingsvoorstel. Het is natuurlijk nu maar de vraag wat premier Briining bij de Sociaal-democraten heeft bereikt. Het is namelijk mogelijk dat hij nadat de onderhandelingen met Hugen- berg waren mislukt een onderhoud heeft gehad met de leiders der sociaal-democra tische fractie waarin gesproken zou kunnen zijn over een eventueele onthouding van stem ming door de S.-D.-fractie. De situatie is op het oogenblik in ieder geval zoo, dat de motie tegen de regeering alleen verworpen kan worden wanneer een flink aantal Duitsch- nationalen tegen stemmen en een deel der Sociaaldemocraten zich van stemming ont houden. Het laatste nieuwtje is dat de Sociaal* democraten niet mee zullen doen aan de be vrijdingsfeesten in de vroegere bezette ge= bieden. Dit is dus de klap op den vuur pijl! Droeviger beeld van politieke verwording had Duitschland op een ongelegener oogen blik niet kunnen geven! De Duitschers schijnen niet onbezorgd feest te mogen vieren! L. A. De noodverordening verschenen. BERLIJN, 17 Juli (VJ>.) Hedenmorgen is de tekst versohenen van de verordening van den Rijksdagpresident, op grond van artikel 48 der Rijksgrondwet, over de maat regelen tot dekking van de begrooting en in voering van de drankbelasting. Artikel 1 be paalt, dat ten gebruike voor de uitgaven van de gewone begrooting, die door den slechten economischen toestand blijken noodig te zijn, gedurende een periode tot 31 Maart 1931. van de inkomsten van alle personen in openbaren dienst en van aangeslagenen in de inkomstenbelasting een buitengewone hef fing op hun inkomstenbelasting wordt ge heven. Het tweede artikel bepaalt de perso nen, die voor deze heffing in aanmerking komen. Daartoe behooren o.a. ook personen, die wachtgeld en pensioenen ontvangen, met uitzondering van weduwen- en weezen- pensioen, en anderen, die geldelijk voordeel hebben van vroeger bekleede functies, voorts alle personen met inkomsten uit openbare middelen van meer dan 8400 Mark per jaar en die niet tegen werkloosheid verzekerd zijn. Tenslotte commissarissen van Naamlooze Vennootschappen en van nog een aantal vor men van ondernemingen. Het derde artikel bepaalt de heffing op de inkomstenbelasting van personen met een in komen van meer dan 8000 Mark per jaar. Het vierde artikel regelt de heffing op de inkomstenbelasting van vrijgezellen. Als vrij gezellen worden beschouwd personen, die niet gehuwd zijn, wier echtgenoot (e) over leden is of gescheiden personen, tenzij zij te zorgen hebben voor het onderhoud van k|n~ deren uit hun huwelijk. Hier buken vallen ongehuwde vrouwen, die een kindertoeslag ontvangen en belastingplichtigen, die min stens 10% van hun inkomen moeten geven voor het onderhoud van hun gescheiden echtgenoote of van behoeftige verwanten. Op de loonen van alleenstaande personen met gen arbeidsloon van meer dan 2640 Mark per jaar komt vanaf 1 Augustus 1930 een toeslag van 10%. Het vijfde artikel behandelt de financieele regeling. De in de vorige artikelen genoemde toeslagen komen uitsluitend aan het Rijk. In totaal worden in het financieele jaar 1930 ten gunste van het Rijk afgeschreven aan loonbelasting 88 millioen, uit de inkomsten belasting 79 millioen. Engeland's antwoord aan Briand. Het voorloopige antwoord van de Britsche regeering op het voorstel van Briand inzake een Europeesche federatie geeft uiting aan de grootste sympathie met het streven der Fransche regeering een nauwere samen werking tusschen de landen van Europa aan te moedigen en de waarborgen tegen een oorlog te versterken. Het Britsche antwoord wijst er op, dat hoe wel de souvereiniteit en de onafhankelijk heid van elk land dient te worden geëer biedigd, evenals de banden, welke tusschen sommige groepenformaties bestaan, er niet temin veel kan worden gedaan voor het be vorderen van een wij deren blik op economi sche vraagstukken. Voor zoover de politieke actie op dit doel is gericht, stemt de Britsche regeering in met het denkbeeld eener aan eensluiting van de economische en politieke autoriteiten. Het is echter niet zeker, dat een diepgaand onderzoek de noodzakelijk heid en wenschelijkheid zal aantoonen van het scheppen van nieuwe onafhankelijke in ternationale instellingen. Het Britsche antwoord vestigt voorts de aandacht op het gevaar, dat een uitsluitend Europeesche Unie naijver en een vijandige stemming zou kunnen teweegbrengen tus schen de verschillende werelddeelen, en het oppert de mogelijkheid dat het beoogde doel wellicht op practische wijze kan worden be reikt binnen het kader van den Volkenbond. Weer een hekend lid van de Parijsche Masichall gestorven PARIJS, 17 Juli. De Parijsche musichall lijdt, na den tragisch en dood van Regina Flory en Jenny Golder, een nieuw verlies door het plotseling overlijden van den be kenden danser Van Duren, aldus de Tel. De danser, een Hongaar van verre Nederland- sche afkomst, trad het eerst op in een revue in Bata-Clan, later was hij de partner van de bekende danseres Edmonde Guy, met wie hij in het Casino de Paris, Palace, Empire en in het buitenland optrad. Beiden bezaten misschien niet dat verterende kunstvuur en felle magnetisme dat de populaire sterren kenmerkte, doch wel hadden wij, wat vele collega's misten, de bekoring der jeugd en een prachtige statuur. In den laatsten tijd scheen Van Duren erg gedrukt door de critieken in de Parijsche pers en sprak hij er van de stad te verlaten en zich toe te leggen op de filmkunst. Hij is o.a. reeds opgetreden in L'Oublié van P. Benoit en in Figaro van Gaston Ravel. Hij was een veelzijdig begaafd man en be gon als schilder, werd later danser, doch maakte ook naam als liedjesdichter en ban jo-speler. Edmonde Guy, die voor zijn sterf bed geknield lag, zeide: „Mijn eenige vriend is gestorven. De wereld weet niet welk een groot en rein artiest aan hem is verloren ge gaan". P. T. T. ONTVANGT DE A. V. R. O. NIET. bespreking over zendtijd. verruiming gevraagd. De „Radiobode" maakt melding van een weigering van den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie om den voorzitter van de A.V.R.O., dr. Molhuysen, in gehoor te ont vangen teneinde te spreken over de mogelijk heid om de 298 M.-golf te gebruiken als derde omroepgolf op eigen zender des avonds na 6 uur. Omdat de heer Molhuysen een persoonlijke veete veronderstelde verzocht een delegatie, bestaande uit de heeren Tindal, Corver en Vogt en een ongenoemde een bespreking van de mogelijkheid om zendtijd te scheppen, door een ander gebruik der beschikbare golven. Ook dit werd geweigerd, onder toevoeging, dat de A.V.R.O. haar wenschen schriftelijk kon kenbaar maken. IS HET UIT MET DE IEPEN- ZIEKTE? succes van proeven met een nieuw middel. Het Vad. deelt het resultaat mede, van proeven genomen met een behandeling van zieke iepen door ir. J. A. L. Bouma, scheikun dig ingenieur te Dordrecht. Door het ingieten van een door ir. Bouma samengestelde vloei stof kwam het verdorringsproces bij vele iepen tot staan, en was zelfs van een her leving van de verdorde gedeelten sprake. Ook bij appelboomen te Meppel moet het middel succes gehad hebben. Zou het nu uit zijn met de iepenziekte? Of wordt het net zoo'n geschiedenis als met het 1 middel tegen mond- en klauwzeer? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. ZIJN EENIG BEZIT IN DE DIEPTE VERDWENEN. botter van een ouden visscher gezonken. In de haven van Urk is de botter U.K. 211 plotseling gezonken, waarschijnlijk doordat een rat een gat in den scheepswand geknaagd heeft. De bejaarde schipper, die te kooi lag kon slechts met moeite gered worden door visschers, die den botter zagen verdwijnen. Men moest enkele planken uit het vooronder breken, om den man te reddcti, schrijft „de Tijd". De visscher heeft door het ongeval alles wat hij bezat verloren. REDDINGSWEZEN WORDT THANS GEPERFECTIONNEERD. twee nieuwe booten voor den hoek De dubbelschroef-motorreddingboot „Presi dent Jan Leis" die met de „President J. V. Wierdsma" gebouwd is ter vervanging van den „Prins der Nederlanden" te Hoek van Holland is Woensdag door den bekenden schipper Slis naar Hoek van Holland ge bracht. De booten zijn gebouwd naar ontwerp van prof. E. Vosnack te Delft, uit gelden, die door giften bijeengebracht zijn. Zij zijn van het type „Koningin Wilhelmina" en zooals van zelf spreekt op de modernste wijze ingericht, ze hebben electrisch licht en een telefoon installatie met zender. Woensdag heeft de „President Jan Leis" op de Maas proef gevaren. De nieuwe vaar tuigen kunnen in totaal maximum 64 men- sclien bergen. De „President van Heel" blijft voorloopig als derde boot aan den Hoek gestationneerd. Alle gaten bewaakt door de Z.H-R.M. bezit ten thans motorreddingbooten. De peter van het schip, de 80-jarige heer Jan Leis was bij den proeftocht aanwezig. HET GOEDE VOORBEELD. Het Ned. Corr. Bureau meldt, dat in een gemeente in het Noorden des lands behoo- rende tot de z.g. afgesloten kringen, dus in een der gedeelten, waar het mond- en klauw zeer nog slechts sporadisch voorkomt, proces verbaal moest worden opgemaakt tegen den voorzitter van den Provincialen Bond van Veehandelaren wegens het niet aangeven van het uitbreken van deze ziekte onder diens vee. Tegen een wethouder van dezelfde ge meente moest eveneens proces-verbaal wor den opgemaakt wegens te late aangifte en wegens frauduleus vervoer van ziek vee. MATROOS VERDRONKEN TE ROTTERDAM. een ondeugdelijke boot. In den nacht- van Woensdag op Donderdag omstreeks kwart over twaalf is, vermoedelijk tengevolge van den zwaren stroom en den •bollen vorm van de boot in de Maashaven te Rotterdam, een roeiboot omgeslagen. In dc boot zaten een 51-jarige wachtsman, een 22-jarige donkeymaai, een 24-jarige matroos en en 23-jarige matroos A. T. M., allen opvaren den van het in die haven op stroom liggende Duitsche stoomschip „Amrum" Het is, volgens de N.R.C., spoedig gelukt de eerste drie man* nen aan den wal te helpen, maar M. is niet meer gevonden. Vermoedelijk is hij ver dronken. De rivierpolitie heeft langen tijd gedregd, maar zonder resultaat. Tijdens de reddingspogingen is de roeiboot recht getrok* ken, maar kort daarna sloeg de boot opnieuw om. DE RIJKSMIDDELEN ALS SPIEGEL DER CONJUCTUUR. Het overzicht van de opbrengst der Rijks middelen over Juni is in dit opzicht merk waardig. dat de stijgiiig. vergeleken bij vorige jaar, die in de eerste maanden zoo sterk was, tot stand is gekomen. Het totaal is 39.7 millioen, dat is ongeveer 60.000 minder dan in Juni 1929. De totale opbrengst van het eerste halfjaar 1930 is 259.7 millioen, of niet minder dan 10 millioen hooger dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. En de raming voor de eerste helft van 1930 wordt overtroffen met 17% millioen. Wat de posten over Juni afzonderlijk be treft, Personeele en Rijksinkomstenbelasting brachten meer op dan vorig jaar. Ook de Dividend- en Tantièmebelasting bracht een half millioen meer op.De invoerrechten brach ten minder op, de opbrengst der accijnzen blijft nog beneden de verwachtingen, wat het geslacht betreft, de gedistilleerd accijns en vooral de bieraccijns brachten echter meer op, en bij de tabaksaccijns was het accres zelfs aanzienlijk. De suikeraccijns vermeerderde met een ton. Geen verwondering zal het baren, dat de Inkomsten uit de beursbelasting sterk verminderden, zij slonken tot op bijna de helft. Successierechten en loodsgelden hadden een lage opbrengst, het laatste wijst op den on- gunstigen toestand in de scheepvaart. DE LAATSTE NEDERLANDSCHE PAARDENTRAM. vervangen door een autobus Woensdag heeft de laatste paardentram van Nederland, het trammetje tusschen Makkum en Wons en de lijn LeeuwardenHarlingen— Sneek, geëxploiteerd door de Nederlandsche Tramwegmaatschappij, haar laatste rit ge reden. De uitvaart geschiedde met eenige plechtigheid. B. en W. en de Raad van Won- seradeel. de directie der Maatschappij en eenige persvertegenwoordigers reden mee. De directeur van de maatschappij hield een rede, waarin hij er aan herinnerde, dat de paar dentram het eerste vervoer op rails uitmaakte. Dit lijntje heeft 32 jaar als toevoerlijn be staan. Thans is het vervangen door een auto bus, waarmee het gezelschap de terugreis maakte en die met vreugde en veel rede voeringen ingehaald werd. INLIJVING VAN AENGWIRDEN BIJ SCHOTERLAND? de „elf en dertig" niet meer intact. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben het plan de inlijving van de gemeente Aengwirden bij de gemeente Schoterland te bevorderen. Hierdoor wordt meer eenheid verkregen in het bestuur van de plaats Heeren veen. die geen zelfstandige gemeente is, maar ligt op gedeelten van Aengwirden, Schoterland en Haskerland. De secretaris van Schoterland is reeds tot burgemeester van Aengewirden benoemd. Een aantal inwoners van Aengwirden ver zet zich echter tegen deze inlijving en de bekende autoriteit op dit terrein, prof. Van der Grinten te Nijmegen heeft thans een rapport uitgebracht, waarin hij de samen voeging afkeurt, op grond dat Aengwirden zeer goed zelfstandig bestaan kan. Wij voegen hier nog aan toe, dat indien tegen deze annexatie weer het argument handhaving van het historisch gewordene in het geding gebracht wordt dit wel zeer ge grond is, want door opheffing van deze Friesche gemeente zou een toestand geschon den worden, die zelfs in de spreektaal burger recht verkregen heeft. Friesland toch bestaat nog steeds uit 43 gemeenten, waarvan 11 de vroegere steden zijn en 30 de vroegere griete nijen. (De 2 overige zijn de eilanden Ameland en Schiermonnikoog). Deze verdeeling van Friesland in 11 steden en 30 grietenijen was zoo bekend, dat de zegswijze „op zijn elf en dertigst" er zerfs aan ontleend moet zijn. En het zou uit historisch oogpunt jammer zijn als deze eeuwenoude indeeling thans ge schonden zou worden. DE GROEI VAN EEN MODERNE STAD. belangwekkende tentoon. stelling te amsterdam. Amsterdam, stad van den forschen bak- steenbouw, stad van de stoere bruggen en de ranke torens, van de altijddurend asfalt- werkzaamheden ook en van de wondersnelle uitbreidingen, is een gemeente waar de dienst van Publieke Werken een wel zeer belangrijke plaats inneemt in de gemeentelijke be- moeiïngsfeer. „Men" spreekt goed van Pu blieke Werken en men spreekt kwaad van den dienst, in elk geval, het publiek leeft mee met wat deze dienst aan de straat doet en het is een goede gedachte geweest om het in staat te stellen dan ook geheel en al mee te leven door het organiseeren van een overzichtelijke tentoonstelling, die Donderdagmorgen in het Stedelijk Museum door wethouder dr. E. J. Abrahams geopend is. Een expositie, die naar de directeur van P. W., ir. De Graaff bij het bezoek van een aantal persvertegen woordigers opmerkt, wellicht in de toekomst permanent zal worden. Merkwaardige en door de meeste landge< nooten ongeweten dingen leert deze verzame ling van maquettes en modellen, teekeningen plattegronden en foto's. Een groote „werkmaquette" laat zien hoe er tusschen de spoorbaan AmsterdamZaan dam en het Noordzeekanaal een millloenen- werk in uitvoering is aan havenuitbreidtngen, werken die den geheelen polder tusschen de Hem-brug en het Centraalstation zullen opslokken. Uit foto's blijkt, hoe het staat met de uitbreiding van de luchthaven van Amster dam, Schiphol, een zaak, waarover wij reeds meermalen hebben geschreven. Eindelijk schijnt Nederland er nu eens aan -toe te zijn om een modern openlucht, zwembad te krijgen, zooa-ls in Duitschland de kleinste plaatsen ze bezitten en de hoofdstad gaat hierin voor. Aan den Amsterdijk, vlak naast Zorgvlied komt de nieuwe zweminrichting met „lucht- bad", een groote weide, die doordat alles door een breede strook plantsoen is omgeven altijd uitgebreid kan worden. Voor het eerst krijgt Amsterdam hier ook bain-mixte, al is het alleen „op het droge", in het zonnebad. Een ander groot en imposant werk is de bouw van den nieuwen markthal in Noord West aan de Kostverlorenvaart, een gebouw dat met afmetingen van 250 bij 55 M. het grootste op dit gebied van Nederland wordt. Een markthal stelt men zich gewoonlijk voor als een uiterlijk doodsch gebouw van ijzer en glas, maar als P. W. te Amsterdam een markt hal bouwt, wordt het een architectonisch prachtig gebouw, daar staat de reputatie van den dienst borg voor, een reputatie, die ge vestigd is, door scholenbouw, bouw van utili teitsgebouwen en niet te vergeten het Raad huis. Hoeveel P. W. aflevert blijkt wel uit het getal van 40 scholen, die dit jaar op het pro» gramma staan. Wist u, dat in Amsterdam het beste asfalt ter wereld gemaakt wordt? De hoofdstad schijnt dc oplossing van het asfaltvraagstuk gevonden te hebben en wel in de toepassing van Boetonzandclinker. Uit grafieken blijkt, hoeveel Amsterdam aan zijn plaveisel ten koste legt, het asfalteeringsplan kostte alleen reeds tien millioen. En toch valt de asfalt- oppervlakte ontzettend tegen,asfalt" is maar een klein segment in de schijf, waarop grafisch de -verhoudingen van de verschillende soorten bestratingen zijn aangegeven. Klinkers hebben de overhand met 49 pet. de kei-oppervlakte Is r.og 20 pet, tegels 18 pet. en geruischlooze bestrating maar 13 pet. Er is op deze tentoonstelling een aardige teekening, die er een idee van geeft, met hoeveel diensten P. W. overleg moet plegen, als het een straat gaat opbreken. Het is een profiel van de Linnaeu&siraat en het aantal INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 kabels, riool- en andere bulzen. dat in de gansche brctatc van de straat ligt is ontel baar. Dat a'les moet ontzien word'in, tram verkeer en voetgangersverkeer moet voort gang hebben, hoeveel moeilijkheden dc dienst van Publieke Werken hierdoor heeft beseft de weggebruiker of bewoner, die moppert over het lang gesloten blijven van de straat, niet. Dan is op deze tentoonstelling vertegen woordigd de afdeellng van de Bruggen. Er staat een model van een hefbrug, een nieuwe vorm van brugopening ln Amsterdam, die toegepast zal worden bij de brug aan het Oostelijk viaduct van het Centraal Station. En een teekening van de Berlage-brug. die over den Amstel bij den Omval komt, geeft een idee, hoe grootsch de hoofdstad thans bruggen bouwt. Een van de moeilijkste bruggencomplexen, dat juist voltooid is, is dat bij het Haarlemmerplein, allen treinrei zigers wel bekend, foto's geven kijkjes op dit omvangrijke werk in uitvoering. In de afdeeling Gebouwen staan duplicaten van de foto's, die Amsterdam heeft ingezon den op de tentoonstelling te Antwerpen, en er zijn merkwaardige grafieken van het aan gebouwen en woningen bestede kapitaal, dat in 1918 door den uit-gebreiden woningbouw verreweg het grootst was. Belangwekkender nog ls de afdeeling „Straatmeubelen". Dat zijn de keurig ver zorgde ornamentjes, die de dienst ln het stadsbeeld plaatst, architectonisch volmaakte transformatorhuisjes en fonteinbakken, consumptiekiosken en toilets, bovengrondsch, half ondergrondsch en geheel ondcrgrondsch. Dit behoort tot het moeilijkste werk van Openbare Werken, verzekerde ons ir. De Graaff, er moet met zóóveel eischen rekening gehouden worden. Dat de dienst architecto nisch de eischen heel hoog stelt blijkt wel uit de verzuchting van de architecten: Ik ont werp liever een groot gebouw, dan dat ik mij zet aan één ontwerp voor een straatlantaarn. Maar de resultaten zijn dan ook kostelijk. Welk een verschil met de doodsche obstakels, die allerlei ..straatmeubelen" vroeger waren! De afdeeling Beplantingen is er een. die dankbaar werk geeft. Ongunstig is de hoofd stad Sn zooverre voor haar. dat alles vlak Ls, van terreinverhevenheden kan zij geen ge bruik maken. Maar des te meer heeft zij aan de boomen, er staan er 40.000 alleen langs de straten en grachten. Wil men nog meer cijfers? De afdeeling bracht in totaal 97 K.M. plantsoenafrastering aan, een cijfer, dat sprekend getuigenis aflegt van onzen volks aard en liet bestaan van de Tuchtunie ver klaart. Daarbij is 32 K.M. ligusterhaag. Een jonge afdeeling is die der stadsont wikkeling. maar uit den aard van haar stre ven kan zij nog niet veel officieel publicee- ren. Belangwekkend in hooge mate zijn echter de opgehangen kaarten, waaronder luchtfoto's, die voortreffelijk als kaart dienst doen. Er zijn kaarten, waarop alle winkels staan aangegeven, en plattegronden met alle garages, maar de allerbelangrijkste is de Monumenten kaart, waaruit blijkt, dat onge veer de geheele binnenstad door de Rijks commissie tot monument verklaard is. Wat maar gelukkig is ook. Dc kaart van de water schappen leert-, dat wie in Amsterdam iets In het groot wil ondernemen met 40 water schapsbesturen te doen krijgt. En de go meente, die een groot bosch wil aanleggen bij de Nieuwe Meer ondervindt daarbij alle mo gelijke tegenwerking van Niquwer Amstel. dat op dit gebied bouwplannen goedkeurt, zoodat straks leelijke huizen den aanleg van een mooi bosch in den weg zullen staan. Ls dit nu de zoo veel besproken samenwerking van gemeenten? Er is in deze afdeeling ook een kaart, die aangeeft, dat over honderd jaar Amsterdam een stad van 1,2 millioen inwo ners zal zijn. De afdeeling Rioleerlng laat ook wat nieuws zien, een model van een mechanisch- biologlschc reinigingsinrichting, die in aan bouw is, volkomen nieuw voor Nederland. Kaarten verklaren het waterververschings- systeem van Amsterdam in verband met de hoogteligging van ae stad. Tenslotte is er de afdeeling Algemeene Dienst om te toonen, wat Publieke Werken op het gebied van utiliteitsbouw presteert, het belangrijkste daarvan is de nieuwe Cen trale Noord, in aanbouw aan den overkant van het IJ, een werk van zeven millioen gulden en daarnaast de vuilverbrandlngs- inrichting, die een millioen kost. Een sympathiek werk, dat deze afdeeling verrichtte ls de restauratie van den ouden walmolen op Funen, die thans weer lustig draait en voor de gemeente als monument van groote waarde behouden ls. „Publieke Werken ls een dienst, die in dienst staat van tal van andere diensten", heeft wethouder dr. Abrahams woordspelend bij de opening van de tentoonstelling gezegd. Maar ook is P. W. een dienst, die meer schep pend werk van blijvende waarde verricht dan eenige andere gemeente-dienst. P. W. bouwt voor geslachten en geslachten. Deze show van de groei eener moderne stad is niet alléén voor de bewoners van die stad zelve belangwekkend. Een en ander is trouwens op de Jaarbeurs geëxposeerd ge weest. AGENDA VRIJDAG 18 JULI Groote Kerk: Kerkconcert door het man nenkoor „Proza en Poezie" en Haarl. kinder koor „Inter Nos.. Palace: „De Witte Hel van Pitz Palü." Tooneel: Prof. Max Lightman. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Eerzucht" en „Verkocht Geluk". Tooneel: Les Blondines. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: .Studentenpret". Tooneel: Okito. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „De Cowboy politie agent" en ..De wraak van den spoorwegin genieur." 8.15 uur. H aarlemmerllede en Spaar n- woude. Raadsvergadering, 7.30 uur nam. ZATERDAG 19 JULI Schouwburg Jansweg: „Aan den moolen blauwen Donau" 8.15 uur. Brongebouw. Bijeenkomst A. V. R. O co mité. Concert door het A. V. R. O. orkest. Spreker mr. J. H. van Doome. Bioscoopvoorstellingen; 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16- Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5