STADSNIEUWS DE BOOTTOCHT VAN „SNELVERBAND". GASFORNUIZEN UIT DE OMSTREKEN J. Lottgering GERRY RICKEBERG HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 18 JULI 1930 Weldaad aan ruim 80 gebrekkige kinderen. Er zijn gelukkig in Haarlem nog altijd imenschen met warm-floppende harten, die bij den eersten oproep om hulp of steun da delijk bereid zijn om ita den zak te tasten. Dat ondervinden we elk jaar bü de Emma- bioem-collecte en bij de inzameling voor het „Zonnestraal"-Sanatori:am; dat zagen we een paar weken geleden bij den autotocht voor ouden-van-dagen en dat hebben we Donder dag weer geconstateerd bij den boottocht der gebrekkige kinderen, georganiseerd door de Eerste-Hulpverecnigjng .Snelverband". Dank zij den steun 'tin geld en natura) dien het wakkere bestuur van deze nuttiger vereenlging mocht onderbinden, werden ruim tachtig gebrekkige kinderen, die het gansche jaar door op een ziekbed of in een ruststoel gekluisterd liggen, in de gelegenheid gesteld om evenals verleden jaar tnet volle teugen te genieten van een heerlijk' uitstapje, werden zij weer eens eerrige uren -onttrokken aan de eentonige sleur van allcm dag. Zij hebben weer eens mogen ervaren, riafc het leven toch ook voor hen nog wat schoons en goe-ds heeft. Daarom gelooven we zekrir uit naam van alle kinderen (ook al waren er bij, die te ongelukkig waren om te beseffen wat er voor hen gedaan werd.) "te. spreken, als we reeds bij voorbaat aan bestuur en leden van „Snel- verband" warmen dank brengen voor de op offerende liefde, die zij weer voor den zoo- veelsten keer aan de ongelukkige stumpers getoond hebben. In ieder geval kunnen zij verzekerd zijn van de groote; erkentelijkheid van de ouders der kleine reizigers, die langs den wal een eind meeliepen, zoover ze kon den, om hun kinderen, die ze juist om hun lichamelijke en andere gebneken zoo zielslief hebben, na te wuiven. Maar het is niet alleen de vereeniging „Snelverband", die dank verdient. Het zijn ook de vele particulieren en -firma's, die er het hunne toe hebben bijgedragen om dezen feestdag te doen slagen. Zoo stelden twintig particulieren en de firma Mathsot hun auto's ter beschikking om de kinderen van huis naar de boot en terug te brengen. Ze moes ten gehaald worden uit verschillende punten der stad, uit Hoofddorp, uit IJmuiden, en zelfs uit Hillsgom! Vooral van de grossiers en slagers, die van heb Openbaar Slachthuis gebruik maken, werd veel medewerking on derwonden. Door eenige groote firma's wer den broodjes geschonken en eenige slagers zorgden er voor, dat de boterhammen er smakelijk en aanlokkelijk uitzagen. Enkele groothandelaren gaven het noodige fruit en vele banketbakkers hadden begrepen, dat de arme gebrekkigen niet afkeerig zijn van een koekje of andere versnaperingen. Een paar bekende groote firma's schonken elk honderd reepen chocolade en een paar andere firma's stelden belangeloos vanille-ijs ter beschik king. Dit alles wat de streeling van de tong be treft. Ook op ander gebied ondervond „Snelver band" veel medewerking en medegevoel. De firma Van As maakte zich verdienste lijk om de rieten stoelen <in bruikleen afge staan door den eigenaar van hotel „Dreef- zicht" en door de firma Van Swaanswijk aan de Raaks) naar de stoomboot te transpor teeren. Waarlijk ook geen gering werk. En de firma de wed. Kossen zorgde voor het ver voer der materialen. Een bijzonder aardige en menschlievende gedachte had de eigenaar der Kwcekerij v. d. Pol aan den Spaarndavnmerweg. Die schonk aan elk kind, toen het 's avonds weer aan wal stapte, een plant, waarvan het ook nog kan genieten als het weer in de ouder lijke woning op het ziekbed Itigt. Een even mooie als welriekende herinnering aan den •boottocht. Speciale hulde verdienen de twaalf Haar- lemsche politiemannen, leden van het Politie Muziekkorps, die Donderdagmorgen na vol brachten nachtdienst niet naar huls gingen om te slapen, maar die de reis meemaakten en alle reizigers onder leiding van den heer Reynier van 't Hoff opvroolykten door hun populaire muziek. En toen de boot Donder dagavond half zeven weer in Haarlem te rugkeerde, haastten zij zich naar huis, om na een paar uurtjes rusten te tien uur weer voor hun nachtdienst present tc zijn. Op zulke politiemannen kan men bouwen! We zouden evenwel te kort doen aan een groep personen, die al het voorbereidende werk gedaan hebben. En daar moet men vooral niet te licht over denken. We bedoelen het bestuur van „Snelverband" en de leden der zoogenaamde bootcommissie. Het is aan hen te danken, dat ook deze vierde boottocht zoo uitermate goed geslaagd is. Dat zijn de heeren J. H. Fortgens, C. Visser. J. B. Hey- stek, A. J. Spoor en de dames B. G. Veld wijk (die met de omvangrijke financieele re geling belast was) en G. Bout. Een paar be stuursleden van „Snelverband" waren ver hinderd de reis mee te maken. Twee leden van de Haarlemsche Reddingsbrigade (moe der en dochter) waren echter wederom van de partij. Gelukkig is de hiilp van dit popu laire tweetal niet noodig geweest» Het vertrek. Op uitnoodiging van het bestuur der Ver eeniging „Snelverband" hebben we de reis via de Kager- en Westeinder plassen naar Schiphol meegemaakt en we hebben daar geen moment spijt van gehad, want we heb ben nu zelf kunnen constateeren, hoe bui tengewoon ordelijk alles verloopen is en hoe intens de reisgenooten zich aan één stuk door geamuseerd hebben. Reeds te acht uur was er al veel drukte aan het Spaarne tegenover de Damstraat, waar de „Volharding" gereed lag, om de rei zigers te ontvangen. Successievelijk werden die per auto of andcc voertuig aangebracht, waarna op vlotte wijze de inscheping plaats had, wat vooral ook te danken was aan de politie, die uitgebreide ordemaatregelen ge nomen had. Het was ongeveer negen uur toen alle kinderen present waren en de „Vol harding" van wal stak, onder de vroolijke tonen van het politiemuziekkorps. Vele ouders en andere familieleden liepen 'of fietsten zoover ze konden een eindweegs langs den wal mee, alsof hun kinderen een lange reis gingen maken. Dadelijk bij het vertrek kreeg het reisge zelschap reeds een krentenbroodje en een glas melk, omdat de leiders wel begrepen, dat velen hunner van spanning, met het ontbijt thuis het wel niet te nauw genomen zouden hebben. Verschillende kinderen maakten de reis voor de tweede en derde maal mede. De kleine 20-jarige Nico uit de Paul Kruger- straat, de „favoriet" van het gezelschap, die nog nimmer zijn beenen heeft kunnen ge bruiken. vertelde ons zelfs vol trots en met een gelukkigen glimlach, dat hij nu al voor den vierden keer mee ging! En als hij mag, hoopt hij het volgend jaar ook weer voor de vijfde maal mee te gaan. Hij is dus wel een stuk levend reclame voor de menschlievende onderneming van „Snelverband". Er waren niet minder dan zestien kinde ren, die een speciale en absolute verzorging noodig hadden; die geen oogenblik alleen ge laten mochten worden. Het was vaak aan doenlijk te zien, met welk een .liefde de leid sters en leiders juist tegenover hen hun vrij- willigen plicht vervulden. Zij lazen de wen- schen en verlangens van de gezichten der kinderen. Zoo werd al gauw gemerkt, dat een vijfjarig jongetje uit het Rozenprieel eenigszins onrustig was .Spoedig kwam men de oorzaak te weten; hij zocht zijn buur jongetje Freek en toen deze eindelijk gevon den was en naast hem plaats had genomen, waren die twee de heele verdere reis niet meer van elkaar te scheiden! Het was alles opoffering en gemoedelijk heid wat wij aanschouwden. De ruim dertig leden van „Snelyerband" lieten het de kin deren aan niets ontbreken. De stemming was dan ook opperbest. Elk voorbijvarend schip werd luide toegejuicht en overal bestond veel belangstelling voor de „Volharding'' met haar droevigen en toch zoo vroolijken last. In de kajuit, die in een fruitzaak en ban ketbakkerswinkel herschapen was. heerschte den ganschen dag een groote bedrijvigheid, want daar was het een onafgebroken corvée. Met een onuitbluschbaar enthousiasme werd hier het zware werk zingende zoowel door de dames als de heeren gedaan. En wie even be neden kwam kreeg behalve een vriendelijk INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 Ct«. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Fa. GEBRs. BRAKEL Sophiaplein 6-12 Tel. 10533 JEau de^Cologne v- Opwekkend en Geurig! woord ook een lekker kopje thee of koffie! Op Schiphol. Met een hoeratje werd ongeveer twee uur de AmsUrdamsche luchthaven bereikt. Het weer, dat af en toe wel wat te wenschen had overgelaten, was geheel opgeklaard. Het rui me vliegterrein lag in den vollen zonneschijn en dat werd dubbel gewaardeerd, omdat in de open lucht bij het K, L. M.-hotel lange tafels voor het middagmaal geplaatst waren. Het ontschepen ging wegens het groot aan tal hulpvaardige handen weer uiterst vlug. Ook hier bleek weer de niet genoeg te waar- deeren hulp van de leidsters en leiders, want een groot aantal kinderen moest bij het eten geholpen worden. De directie van het hotel had voor een eenvoudig, maar smakelijk en niet kostbaar menu zorg gedragen, dat allen zich uitstekend lieten smaken. De heer J. B. Heijstek, de voorzitter der bootcommissie, bracht hartelijk dank aan alle firma's en particulieren, die deze reis mogelijk gemaakt hebben, en de heer J. H. Fortgens, de voorzitter van „Snelver band", dankte de leidsters en leiders en sprak vervolgens de patiënten op hartelijke wijze toe. Na afloop van den maaltijd maakten de reizigers onder leiding van den administra teur en ijverigen propagandist der K. L. M., den heer De Jong, een excursie naar het vliegveld. Nu konden vele patiënten, die nog nooit een vliegtuig gezien hadden, het niet alleen van dichtbij bekijken, maar ook zien opstijgen en dalen. Voor allen een onge kend genot. De terugreis. Te vier uur werd. de terugreis aanvaard. Dank zij ook de politiemannen, die niet moe de werden om populaire wijsjes te spelen, werd de feeststemming nog steeds grooter. Ook een goochelaar uit Amsterdam wist de kinderen vele uren aangenaam bezig te hou den. De vreugde steeg ten top, toen allen te gen het einde van de reis nog een mooi ge schenk in ontvangst mochten nemen, be staande uit boeken, poppen, muziekinstru menten enz. Ook al deze voorwerpen waren kosteloos aan de commissie afgestaan. Ongeveer half zeven arriveerde de „Volhar ding" weer aan het Spaarne. Daar stond het stampvol met reikhalzende en van geluk stralende familieleden en belangstellenden, zoodat de politie het nogal moeilijk had, om ruim baan te maken voor de ruim twintig auto's, waarmee de gebrekkigste reizigers weer naar hun woning vervoerd werden. Wie de blijdschap en dankbaarheid aan schouwd hebben van ouders en kinderen, toen dezen elkaar weer in de armen druk ten, zal moeten beamen, dat deze boottoch ten van „Snelverband" evenals de autotoch ten voor ouden-van-dagen elk jaar herhaald moeten worden. De armé gebrekkige kinde ren verkwikken er van en doen weer voor een heel jaar levenslust op en dat hebben ze hard noodig in hun eentonig en droevig be staan. Tot slot nog een woord van dank aan het bestuur van „Snelverband", dat ons in de gelegenheid gesteld heeft, alles rustig gade te slaan, zoodat we met een gerust hart aan de ouders, die eventueel nog huiverig moch ten zijn om hun dierbare hulpbehoevende kinderen voor één dag aan de hoede van de ze vereeniging toe te vertrouwen, kunnen ad- viseeren. om een volgend jaar ook hun kin deren dit heerlijk genot te laten smaken. Nico gaat tenminste weer voor den vijfden keer mee GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Politiebureau Smedestraat, autoband met velg; G. Douma, Gen. Cronjéstraat 94. arm band; Politiebureau Smedestraat, bril; Kennel Haerlem, 2 honden en een kat; Nielen, Tet terodestraat 90, jas; Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 katten; Van Gelder, Popelingstraat 9 rood, portemonnaie met inhoud; de Nijs, Voortingstraat 41, idem; Vander, Brouwers* kade 63, idem; Jonker L. Lakenstraat 21, pakje met inhoud; H. Heemskerk Jansstraat 2rood, vulpen; R. Hartog, Gen. de Wetstraat 17, pet; W. Leppens, Soerabajastraat 12, hon depenning; Hoppenbrouwer, Colensostraat 20 schoen; de Vogel, Mr. Cornelisstraat 10 2 taschjes met inhoud; J. Redelijkheid, Eendjes poortstraat 7, taschje met inhoud; Politie bureau Smedestraat, rijwielbelastingplaatje. BLOEMENDAAL Raad-vergadering De quaestie van toewijzing van terreinen ten N. der Schapeduiuen nog niet beslist. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal op Donderdagmiddag, onder lei ding van den oudsten wethouder, den heer Laan (de burgemeester is met verlof). Afwezig de heer De Clercq. Ingekomen stukken. Ingekomen is een verzoek der woningbouw vereeniging „St.-Jozef" om in beginsel te be sluiten, medewerking te verleenen tot stich ting van een 10-tal arbeiderswoningen op het aan de gemeente toebehoorende terrein langs de Leidschevaart. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschik ken, daar bedoeld terrein het laatste stuk grond is, dat de gemeente in Vogelenzang heeft, terwijl bovendien de gegadigden reeds een woning in de gemeente hebben. De heeren Noorman en Prinsen berg willen deze zaak aanhouden, tot de volgende vergadering, teneinde den toestand eerst ter_plaatse nader te onderzoeken. Aldus wordt besloten. Ingekomen is verder een verzoek der Na tionale commissie tegen het Alcoholisme om het maximum aantal vergunningen in de ge meente te verlagen. B. en W. stellen voor, het adres voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Sc h u 1 z stelt voor, het aantal vergunningen van 18 op 16 te brengen. De voorzitter ontraadt aanneming van dit voorstel. De actie tegen drankmis bruik in deze gemeente en eigenlijk in het geheele land, is misplaatst. Er wordt hier zeer weinig misbruik van sterken drank gemaakt. Het voorstel van den heer S c h u 1 z wordt verworpen, dat van B. en W. aangenomen. Nagekomen is nog een voorstel van de heeren De Waal Malefijt en Prinsenberg, het aantal architecten, dat uitgenoodigd is, plannen voor een nieuw Raadhuis in te die nen, van 6 op 7 te brengen, ten einde de-; heeren Muller en Van Asdonk ook bij het aantal te voegen. De Voorzitter ontraadt aanneming van dit voorstel, omdat het meer geld zal kos ten. De heer K r e m e r legt uit dat de heeren Muller en Van Asdonk eigenlijk door een misverstand zijn uitgesloten. Hij steunt het voorstel van den heer De Waal Malefijt. Dit doet ook de heer S c h u 1 z. De heer L u d e n zegt dat het ook wel goed is dat er behalve architecten die meerendeels van de nieuwere richting zijn, ook eens archi tecten van de oudere richting kunnen mee doen. Wethouder van Nederhasselt advi seert op billijkheidsgronden het voorstel, de heeren Muller en Van Asdonk alsnog uit te noodigen, aan te nemen. Dit voorstel wordt aangenomen met 2 stemmen tegen (die van de heeren Dor- hout Mees en Laan). Aan de plaatselijke af deeling der Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde wordt een crediet van f 350 verleend, in verband met de door die afdeeling te organiseeren tentoon stelling, ter gelegenheid van haar 12 1/2-ja- rig bestaan. Benoeming onderwijzer. Tot onderwijzer aan school D. wordt be noemd de heer T. J. Overmeer, te Haarlean, met algemeene stemmen. Vastgesteld worden de belastingiverorde- ningen in vei'band met de wet tot regeling der financieele verhouding van Rijk en gemeenten. De heer S c h u 1 z vraagt aanteekening dat hij en de'heer Noorman tegen zijn. Goedgekeurd worden de rekening der Ge zondheidscommissie over 1929: de begrooting dier Commissie voor 1931 en de conversie der 5 pet. geldleening van 1925, groot f 858.000, waarvan het restant thans nog f 453.000 be draagt, in een 4 1/2 pet. leening; een wijzi ging en aanvulling der Bouwverordening; overdracht van den Zeeweg onder Zandvoort aan die gemeente. Verbreeding van den Bloemen- daalscheweg. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot aankoop van grond van de Mij. „Landzicht" voor de verbreeding van den Bloemendaalscheweg. 1 De heer Kremer vindt f 12.50 per M2 heel duur. De heer Prinsenberg is dezelfde mee- ning toegedaan. Aanneming van dit voorstel schept een gevaarlijk precedent. Spr. zal te genstemmen. De voorzitter zegt, dat het zeer -de vraag is, of de gemeente met onteigening goedkooper uit zal zijn. Wethouder Van Nederhasselt advi seert dit voorstel nu maar te aanvaarden, zij het „onder protest". Het voorstel wordt aangenomen. Overneming grond. Besloten wordt van de Mij „Veenduin** voor f 2500 en tegen eenige bijzondere voor waarden grond over te nemen voor de ver breeding van de Donkerelaan. De voorzitter brengt hulde en dank aan mej. Crommelin, voor de door haar in dezen betoonde royaliteit. Een ruiling van grond wordt aangegaan- met de N. V. Ned. Mij van Roerende en On roerende Zaken voor de stichting van een openbare school voor gewoon lager onder wijs in Aerdenhout aan de Juliana van Stol berglaan. Medewerking wordt verleend volgens art. 72 der L. O.-wet 1920 voor verandering van, de inrichting der R. K. Jongensschool te O ver veen. De vaststelling van de voorwaarden voor aanleg van enkele wegen in het Rijnegom- park wordt aangehouden op verzoek der hierbij betrokken N. V. Handel- en Exploita tie Mij. Het bouwterrein ten Noorden der Schapeduinen. Aan de orde komt de toewijzing van het terrein ten Noorden der Schapeduinen aan een Woningbouwvereniging. De voorzitter zegt dat B. en W. nog niefc met een praeadvies hebben kunnen komen. B. en W. zouden zelf voor 25 woningen be woners willen aanwijzen. Dan zijn qr 40 ever, te weinig om over verschillende bouwver- eenïgingen te verdeelen. B. en W. willen die 40 daarom geven aan één vereeniging Bloe men daal-Noord. die slechts 14 woningen in de gemeente heeft.. Die woningen daar in het hooge hopt, moeten mooi worden, eigenlijk iets meer dan arbeiderswoningen, daarom geve men ze aan één vereeniging: Bloem en daal-Noord, die zich .voor deze zaak veel moeite heeft gegeven. Wethouder Van Nederhasselt ves tigt er de aandacht op dat de 25 door den heer Laan genoemde woningen, er ook bij moeten gerekend worden. Het gaat hier dus om 25 plus 39 is 64 woningen. De heer Prinsenberg is er ook voor, dat het terrein zooveel mogelijk in één. hand blijft. Welnu, er zijn vele gegadigden; men geve de terreinen aan twee van hen. Spr. noemt de Coöp. Bouw vereeniging „Eigen Woning". Er kan dan toch bepaald, worden dat een aantal woningen voor ledens van het gemeentepersoneel bestemd blijven. Spr. wil dan 25 woningen geven aan „Eigen Woning" en 39 aan Bloemendaal-Noord. Maar dan zou spreker een duidelijke uit spraak van den Raad willen, dat 't dage lij ksch bestuur en Raad con amore zullen medewerken, als de andere twee gegadigden, de Chr. Nat. Werkmansbond en St. Be-nedic tus, met aanvragen komen om terreinen. De heer Schulz is niet tegen Coöperatie ven Woningbouw maar wel wanneer dié plaats zou hebben op terreinen waarop de gemeente veel zou moeten toeleggen. Tot de door den heer Prinsenberg gevraagde toezeg* ging is spr. ten vole bereid. Er is in Bloe mendaal nog altijd veel behoefte aan arbei derswoningen. Spr. wil het denkbeeld van den heer Laan steunen. De heer C a s s e e wil den resteerenden grond, .na aftrek van de 25 woningen, onder drie gegadigden verdeelen. De heer L u d e n zegt dat de quaestie van den arbeiderswoningennood, niet door één daad kan worden opgelost. Spr. vraagt: kan niet aan de vier betrokken vereenigingen worden gezegd: ge kunt ieder 21 woningen krijgen onder voorwaarde dat ge 1/3 aan de gemeente afstaat. De heer Hogenbirk onderschrijft dit. Wethouder Laan ontwikkelt bezwaren tegen het geven van de t-erreinen aan een coöperatieve bouwvereeniging. Er is dan kans dat de woningen op den duur een object voor speculatie worden Hij blijft zijn voorstel handhaven; 25 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a FEUILLETON HET RAADSEL ,VAN DE DACIA door G. PANSTXtfGL. 53) Waarachtig, daar zaten ze. Money was de croupier en de luitenant noemde zijn inzet ten. Toen Hulberry binnenkwam, riep Morley hem met een stralend gezicht U:e: „Wij zijn er achter gekomen. De bovenste schaal van de roulette is dun en afneembaar. Ze sluit precies op een vormgelijke onder- schaal, waar radicaal een reepvormige electro- magneet Ingebouwd is. De contacten loopen op glijringen, zoodat het heele zaakje draaien kan. Do kogel heeft een ijzeren kern en de knop voor het inschakelen van den stroom ligt onder het blad. van de tafel binnen net bereik van den duim van den croupier. Daar de bovenschaal afneembaar is, kan men iede- ren dag een ander nummer instellen. Als je •blieft, kies een nummer". Hulberry koos zeventien. Morley manipu leerde een tijdje aan de roulette en liet toen den kogel zesmaal achtereen in de gleuf met zeventien landen. Dit waren de laatste rondes, die in de Yellow Cat gespeeld werden. Zesmaal had de bank gewonnen, maar de man door wlen deze roulette opgesteld was had zijn hoog spel om macht verloren. Later vroeg Hulberry's chef hem eens: Vertel me toch, hoe heb je kunnen vast stellen dat uit de Yellow Cat een gang naar den kanaalmuur leidt? De muur zelf was toch maar daar, waar achter den muur de gang uitkwam, dus in plaats van aarde, lucht was,zag ik een verandering in de kleur van den muur. Ze was droger en dus iets lichter. „Hulberry, je bent- je carrière misgeloopen. Je had beslist schilder moqjen worden". Braddon vertrok geheel terneergeslagen van Ash ton Castle. Gerry was weggereisd zonder een woord van afscheid voor hem achter te laten. Braddon wilde het zichzelf niet bekennen, hoe diep hij hierdoor getroffen was. Hij was aan dit tegenstrijdige wezen gehecht en voor datgene, wat tegen zijn gevoel was, had. hij altijd met geweld zijn oogen gesloten. Hij had de hoogstaande, zachtaardige Gerry lief, het wezen met- het teere vrouwe lijk gemoed, dat meevoelde met het leed van anderen en dat een diep begrijpen bezat voor alles wat menschelijk was. Hij had de sterkte van karakter lief, die zelfs in de vertrouwe lijke oogenblikken van stil samenzijn den gaven mensch in haar toonde en hij sloot zijn oogen voor de hardheid, die zich maar al te dikwijls plotseling als een pantser om de edele kern legde. Aan deze Gerry wilde hij niet denken. Het verstoorde zijn geeste lijk evenwicht. Maar gedachten laten zich niet dwingen. Op den weg van Ash ton Castle naar Londen stormden ze onweerstaanbaar op hem los. De heele veelbewogen nacht trok aan zijn geestesoog voorbij. Hij zag Gerry, over vloeiend van een ijzeren kracht. „Het is nu waarachtig niet het oogenblik voor dwaasheden, Jim!" Deze woorden galmden nog in zijn ooren na. Dwaasheden Dacht zc zoo over zijn liefde? Neen. dat. kon niet waar zijn! Haar lief de was iets heiligs, dat zij diep in haar hart droeg. En toch! Op één slag kon zij haar Inner* lijk verbergen. Alles was weggevaagd, uitge doofd, vergeten. Dan stond een onbuigzaam energie-mensch voor hem, dat aan liefde geen tijd verspil de. Het was onnatuurlijk, ontmoedigend, hoe Gerry haar persoonlijkheid verwisselen kon. Zooals een veeg van de spons een krijt streep uit-wischt. En hij zag haar weer hoog boven op Sahib. In de linkerhand de stok van den mahoet, in de rechterhand het pistool. Met flikkerende oogen, waaruit de strijdlust straalde. Natuurlijk, toen had ze geen tijd voor dwaasheden Braddon betrapte zich er op, dat hij bit ter glimlachte en hij schaamde zich. Hij dacht aan de vele uren, vervuld van he* schoonste, reinste geluk. Waarop Gerry naast hem gezeten, haar hoofd tegen zijn schouder liet rusten en toekomstplannen maakte. Waarop la-var liefde met machtig geweld gesproken had en hem een paradijs voorgespiegeld had, dat hij bijna niet waag de binnen te treden. Zoo oneindig mooi leek het hem. En midden in deze droomen sneed weer de herinnering aan de uren, waarop ze hem met onbuigzame kracht uit haar gedachten verbannen had. Wat, indien deze tweespalt in het geheel niet meer uit Gerry's ziel te verwijderen was? Indien haar opvoeding haar daarin gebrand had, onuitwischbaar, onverde'g- baar? Hoe zou zulk een huwelijk zich ontwik kelen? Hier ging het niet om vrouwegril len. die een teeder woord, een kus. snel overbruggen. Hier ging het om het voltooide resultaat van een opvoeding, die een vrouw twee scherp gescheiden zielen in de borst gelegd en daarmede een psychologische on-, mogelijkheid gemaakt had. Tot welke ondragelijke wendingen moest, het in een huwelijk leiden, indien de vrouw in staat was, met een enkele beweging haar echtgenoot uit haar gevoelsleven 'te ban* nen. Braddon begon duistere schaduwen in de toekomst te zien. Terneergeslagen kwam hij op zijn kantoor en stortte zich in zijn werk. Maar tusschen actestukkcn en rechtsvra gen door, worstelden zich telkens de gedach ten weer omhoog. Wat hield de toekomst verborgen? Zou hij later ook zoo terzijde gesteld worden? In den namiddag stapelde het werk zich nog meer op. Het was het gevolg van de beide, geweldige vangsten van den vorigen nacht. Braddon's naam was reeds heel be* kend in de duistere kringen van de onder wereld. In zijn wachtkamer hoopten zich de familieleden en vrienden op van een reeks van de mensehen die gevangen genomen waren. Het verbaasde hem. hoe het mogelijk was, dat het bericht daarvan zigh zoo spoe dig had kunnen verspreiden. Scotland Yard, buitenlandsche zaken, en Rlckeberg hadden samengewerkt, om de gebeurtenissen van den nacht zooveel mogelijk geheim te houden. Wat op Ashton Castle plaats gegrepen had, had nog niet veel openbaarheid gekregen. De overval op de Yellow Cat werd eenvoudig als razzia in een speelhol voorgesteld. Wat er daarbij achter de coulissen plaats gegrepen had, was eveneens nog niet uitgelekt. Maar de misdadigerswereld heeft scherpe ooren en snelle verbindingen. Dat Jim Brad don nog geen vier en twintig uur tevoren met gasmasker en pistool in de rijen der ver dedigers van Ashton Castle gestaan had, wis ten ze echt-er niet. Voor Braddon was het werk een afleiding uit zijn sombere gedachten. Met noesten ijver stortte hij zich er op en zoo gebeurde het, dat hij in de volgende dagen meermalen in Scotland Yard moest zijn. Daar ontmoette hij Hulberry, in wiens handen nu ook de af wikkeling van de zaak Soesjin lag. Hulberry had er een sterk persoonlijk aan deel in gehad, hij had het net om de Yellow Cat onfeilbaar gespannen en bovendien was hij immers ook de diplomaat van Scotland Yard. En het geval Soesjin eischte diploma tieke hoedanigheden. De vraag, wat Engeland nu met hem doen zou, was niet gemakkelijk op te los* sen. Hulberry had een lange conferentie met buitenlandsche zaken, waarna hij met een van de hoogere amb'.enaren van dit ministerie naar den Russisc'aen gezant reed en hein met de belangrijkste punten van de aangelegenheid bekend maakte Wat men ver wachten kon, geschiedde ook. De gezant was ontzet en vertoornd en verklaarde, dat hij er niet aan dacht voor Soesjin ook maar één vinger uit te steken. Het- was daarbij welis» waar niet goed op te maken, wat hem meer opwond, de onaangename positie, waarin. Soesjin zijn vaderland gebracht had of het gevaar, dat voor zijn eigen positie als gezant door dit schandaal ontstaan moest, In elk ge val was hij bereid zich in alles te sohikken wat Engeland verlangde. Ket onderhoud had dus een bevredigender verloop dan Hulberry m het begin verondersteld had. Nu zat Jim Braddon tegenover hem, om met hem het een en ander voor zijn nieuwe cliënten te bespreken. Zij kenden elkaar reeds vluchtig van vroegere gelijksoortige ontmoetingen, Hul berry beleefde de grootste verrassing van zijn leven, toen Braddon hem mededeelde, dat hij ooggetuige van den overval op Ashton Castle was geweest. (Wordt vervolgd,),

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6