BUITENLAND BUITENLANDSCHE PERSSTEMMEN OVER DUITSCHLAND'S ZORGEN. SCHILDERWERK ASPIRIN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 21 JULI 1930 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. STOFZÜIGERHUIS MAERTENS 3ARTC1JORIS STRAAT 10 - TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers 1175- VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd Tel. 11361 van 8—12 en 1V4 5. Zaterd. 8—1 Tegenstrijdige meeningen. Over dictatuur en economische gevolgen. De catastrophe in de D.-nationale partij. 18 leden uit de Rijksdagfractie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Enkele buitenlandsche (perscommentaren op de gebeurtenissen in Duitschland bevat ten qualificaties die merkwaardig genoeg zijn om hier te herhalen. De Weensche Christe lijk sociale „Reichspost" zegt bijvoorbeeld: „Geen traan zal op het graf vallen, dat de Duitsehe Rijksdag zich zelf heeft gegraven. De Duitsehe democraten hebben de zweep slag van paragraaf 48 gevoeld". Maar het blad vergeet de onverantwoor delijke tactiek van de groep Hugenberg der Duitsch-nationale partij te hekelen. Het „Neue Wiener Extrablatt", het blad van den Landbouw, schrijft, dat Duitsehland's toekomst in het duister der onzekerheid is verzonken. „Thans zal eindelijk moeten blij ken, of 'het Duitsehe vouk een belangenpolitiek krijgt of een staatsvolk is. Dat de Duitsehe sociaaldemocraten, die zich op zoo weldoen* de wijze van de Oostenrijksohe Marxisten onderscheiden, thans ook door politieke ver* blinding zijn bevangen, wordt de tragiek van het geheele Duitsehe volk". Merkwaardig is het overigens dat hier en daar openlijk gesproken wordt over de kansen op een dictatuur. De „Oeuvre" zegt, dat de laatste stemming In den Rijksdag er een bewijs voor is, dat de dictatuur, waarover men zoo veel en zoo gaarne spreekt, niet zoo gemakeklijk door te voeren is, zoolang de democratie waakzaam blijft. De berichten uit Amerika spreken over een eventueele dictatuur, als over een kans waar van de verwezenlijking voorloopig nog uitge sloten is. Het optreden van Rijkskanselier Dr. Brüning zou men, naar van vooraanstaande zijde verklaard wordt, beschouwen als een be wijs voor den oprechten wensch die Duitsch land 'bezielt om zijn internationale linancieele [verplichtingen te vervullen. Men gelooft daarom dan ook, dat de drasti sche maatregel van de Rijksdagontbinding eerder een versterking van het Duitsehe cre- diet in het buitenland zal beteekenen, dan een verzwakking. Uit Engeland daarentegen wordt gemeld, dat de ochtenbladen de verwachting uitspreken dat de economische crisis veel scherper zal worden. Men ziet dat er nogal wat tegenstrijdigs schuilt in deze commentaren. Zelden is het dan ook moeilijker geweest om voorspellingen te doen dan thans. Men moet in ieder geval op veel voorbereid zijn. Van het allergrootste gewicht is natuurlijk de vraag, hoe het con flict in de Duitschnationale partij opgelost zal worden. Allerlei zonderlinge geruchten doen de ronde. De „Montagspost" meldt bijvoor beeld dat de onderhandelingen welke een combinatie van de groep Westarp (uit de Duitsch*Nationale partij) de Chr. Nat. Boerenk en Landvolkspaxtijde groep Treviranus (ook uit de Duitsch*Nationale partij!) en de Chr. Soc. beoogden, mislukt zijn. De kwestie of -bij de verkiezingen een eenheidslijst der vier groepen gemaakt zal worden is nog niet be> sproken. Intusschen ziet men uit dit bericht, dat de verdeeling in de Duitsch-nationale partij wel heel groot is. Trouwens, van de vijf en twintig Duitsch-nationale afgevaardigden, die in den Rijksdag tegen de opheffing der noodveror- dingen hebben gestemd, hebben maar liefst achttien leden in een brief aan het bureau van de Duitsch-Nationale Rijksdag-fractie medegedeeld, dat zij uit de fractie treden! Voorts heeft Graaf Westarp in een brief aan dr.'Hugenberg medegedeeld, dat hij ook bedankt voor het lidmaatschap der partij. De gevolgen van Hugenberg's politieke manoeuvres zijn dus ronduit gezegd, cata- strophaal geworden. En dit is wel de interes santste kant van het Duitsehe vraagstuk! L. A. Een Hindenburgblok? Ten einde de verdeeling, d!ie onder de rechtsche partijen heerscht, zooveel mogelijk op te heffen, zijn besprekingen geopend om de dissidente Duitsch-nationalen, de Duitsehe volkspartij en de economische partij te ver eenigen in een combinatie, die zich het Hin denburgblok zal noemen, aldus meldt de .TeL De politieke agitatie in Finland HELSINGFORS, 19 Juli (W.B.) Volgens een bericht van „Hufvudstadsbladet" is de burgemeester van Tammersfors, Hakkdla, gis* teravond door onbekenden ontvoerd. Hakkila is sociaal-democraat en was vice- president van den pas ontbonden Rijks dag. KOPENHAGEN, 19 Juli (V.D.) Uit Hel- singfors wordt gemeld dat Hakkila Zaterdag middag weer is vrijgelaten, nadat degenen die hem hadden ontvoerd, den geheelen nacht- met hem hadden rondgereden. Hakkila begaf zich per trein naai' Helsingfors. Hij kon geen signalement der daders opgeven. Gandhi geeft niet toe. Naar de speciale correspondente van de „Petit Parisien" uit Bombay meldt, heeft Gandhi, die, met toestemming van den on der-koning, door twee leiders is bezocht, ver klaard, dat hij er niet aan denkt de campag ne voor burgerlijke ongehoorzaamheid te staken. Gandhi zeide, niet veel vertrouwen meer te hebben in het woord van Engeland. Sidky Pasja verontwaardigd. ALEXANDRIë, 18 Juli In antwoord op de mededeeling van den Britschen premier MacDonald, dat de Egyp tische regeering verantwoordelijk zal worden gesteld voor het leven en de eigendommen der buitenlanders in Egypte, heeft, de Egyp tische premied Sidky Pasja thans doen we ten, dat hij dit ongerechtvaardigde in menging van Britsche zijde in Egypte's bin- nenlandsche aangelegenheden acht. Het le ven en de eigendommen der buitenlanders in Egypte, zoo zegt hij, zijn nooit roekeloos aan gevaar blootgesteld. Bovendien is de orde thans geheel hersteld, zoodat er geenerlei reden meer is voor de aanwezigheid van Britsche oorlogsschepen in de Egyptische wateren. Zoon van een Sovjetbeambte ontvoerd?, HAMBURG, 19 Juli. De „Hamburger Echo" meldt: Een der hooger geplaatste beambten van de „Deruta" de Duitsch-Russische opslag- en transport maatschappij, zekere Schainhold, die reeds 41/3 jaar bij genoemde maatschappij werk zaam was, ontving onlangs uit Moskou order, zich zoo spoedig mogelijk, en wel binnen en kele dagen, naar Rusland te begeven om zich over een of ander feit te verantwoorden. Schainhold weigerde aan dit bevel te ge hoorzamen en werd daarop door het ge rechtshof te Moskou ter dood veroordeeld. Den 18den Juli is thans de 18-jarige zoon van Schainhold dóór den in Russischen dienst staanden kanselarij-secretaris, Schmidt, naar Kiel gelokt en daar op een schip gebracht, dat onmiddellijk naar Rus land vertrok. Schainhold ontbreekt elk nader bericht over zijn zoon, zoodat men niet weet, wat in Rusland met hem geschieden zal. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat de knaap als gijzelaar te Moskou door de Tsjeka zal wor den vastgehouden. De Fransche pers over 't Engelsche antwoord PARIJS, 18 Juli. (V. D.). Het antwoord van Engeland op het memorandum van Bri- and heeft niet nagelaten, te Parijs indruk te maken. Men is het er in het algemeen over eens. dat Engeland zooveel mogelijk tracht, zich te isoleeren, zonder echter Frankrijk voor het hoofd te willen stooten. Pertinax, die reeds van den aanvang af tegen Briand's idee stelling heeft genomen, toont zich zeer te vreden over het Britsche antwoord. Met den besten wil van de wereld schrijft hij in de „Echo de Paris" valt er tegen het Engel sche antwoord niets in te brengen, want in werkelijkheid tracht de Volkenbond al meer dan tien jaar Europa te organiseeren, en men ziet daarom niet in, waarom Briand een ander organisme wil scheppen. De Europeesche sta ten zullen door dezelfde mannen vertegen woordigd zijn als in den Volkenbond, mannen die bovendien met dezelfde denkbeelden zul len komen. Engeland verdedigd den Volken bond en zijn secretaris-generaal Sir Eric Drummond, voor wien Briand en zijn aan hangers nog nooit hun sympathie hebben uitgesproken. Het „Journal" schrijft, dat het onmogelijk is, op nog duidelijker wijze het ontbreken van alle enthousiasme te demon- streeren. Wanneer de tekst van het antwoord van Engeland werkelijk door een redactie commissie meer in den zin van een Euro peesche samenwerking is gewijzigd, dan vraagt men zich toch af, hoe hij er wel voor de wijziging mag hebben uitgezien, schrijft het blad. Romanones over den toestand in Spanje. PARIJS, 18 Jult (V.D.) Uit Madrid wordt gemeld, dat de leider der Spaansche Liberale Partij, graaf Romanones, zijn reeds lang van tevoren aangekondigde rede heeft gehouden over den huidigen toestand in Spanje. Hij keerde zich scherp tegen de huidige regeering, die hij verweet, haar ge geven beloften niet te hebben vervuld. Bij den aanvang van de regeeringsperiode van het kabinet-Berenguer heeft dit het Spaan sche volk beloofd, dat de regeering alles zou doen om den normalen toestand te herstel len. Sedert dien zijn maanden verloopen en men heeft zoo langzamerhand den indruk gekregen, dat in Spanje alles mogelijk is, met uitzondering van een normalen toestand. Sprekende over de betrekkingen tusschen de Liberale Partij en den koning verklaarde Ro manones, dat de Liberalen ongetwijfeld vrienden van den koning zouden zijn. doch dat zij als tegenprestatie verlangen, dat de koning onvoorwaardelijk zich een vriend van parlement en grondwet toont. Centrale voor passenverval- sching opgespoord. BERLIJN. 17 Juli. (W. B.l Sedert eenlgen tijd doen de autoriteiten onderzoek naar het optreden van tot dusver onbekende commu nistische geheime bureaux, en wel in de eerste plaats van een centrale voor passenver- valsching, die in hoofdzaak ten doel had communisten, die wegens een of andere over treding uit het buitenland of uit de provincie zonder vergunning naar Berlijn kwamen, met valsche passen over de grens te helpen. Men is daarbij op het spoor gekomen van een organisatie, die communisten naar Amerika transporteerde. Men heeft echte pas formulieren gevonden, die blijkbaar gestolen waren en sporen in verband met een moord op een nationaal-socialist. Bij huiszoekingen in de bureaux der intus schen verboden anti-fascistische jonge garde is gebleken, dat bedoelde pasvervalschings- centrale zich te Berlijn bevindt. De geld gevers is men .reeds op het spoor en men hoopt de centrale zelf ook spoedig onschade lijk te maken. De Turken vervolgen de Koerden op Perzisch grondgebied. CONSTANT1NOPEL, 19 Juli (V.D.). Bij de vervolging van de opstandige Koerden, dron gen de Turksche troepen 80 K.M. binnen het Perzische grondgebied. Het hoofdkwartier der Koerden is bezet, terwijl de Koerden zijn verspreid. Het is niet bekend of de Turken met goed vinden van de Perzen zijn opgerukt. De houding van Perzië moet om die reden als onzeker worden beschouwd. Moderne tragiek. Een merkwaardig verkeersongeluk vinden wij vermeld in een Engelsch blad van Woens dag. De wielrijdster een juffrouw Chapman uit een dorpje ergens in Suffolk kwam daar bij om. Van schuld of onvoorzichtigheid le zen wij niets, aldus de N. R. C. Enkel deze feiten: Juffr. Chapman was een vrouw van 38 jaar, die naar huis terugkeerde uit een dagdienst waar zij gewerkt had. Zij was de eenige kostwinster van een gezin, bestaande uit een hulpbehoevenden, niets-verdienenden door ziekte blind geworden man en negen kinderen, leeftijden van 3 tot 17 jaar. Slechts twee daarvan brengen al iets in, maar wei nig. Juffr. Chapman was een vlijtige, op passende vrouw, die alles deed wat zij kon om voor haar gezin nog wat te verdienen. Zij zag er niet tegen op verre fietstochten té maken om elders te mogen werken. De dorps-genooten met het gebeurde in nig bewogen slaan de handen ineen om te helpen. Maar het lijkt toch een hopeloos- ellendig geval. De poorten zijn gesloten.Een fraaie foto van het Berlijnsche Rijksdaggebouw. Een resumé over Sovjet arbeid. De Russische pers publiceert- thans de re soluties welke op grond van de inleidingen op het XVIe congres van de communistische pers aangenomen zijn. Behalve de algemeene resolutie, die de weerklank was van de groote rede van Stalin, is er een aangenomen naar aanleiding van het verslag van de centrale controle-commissie en het volkscommissa riaat der arbeiders- en boereninspectie, waar in deze instanties wordt opgedragen alle bronnen van het land te mobiliseeren ter verdere versnelling van het tempo van in dustrialisatie, transport en landbouw met ge lijktijdige vereenvoudiging van het be stuursapparaat en verdrijving van bureau cratische elementen; voortzetting van de re organisatie en vereenvoudiging van het staatsapparaat; opheffing van hun posten van arbeiders, die niet met alle nauwkeurig heid en gewetens volheid de directieven van partij en regeering uitvoeren, onafhankelijk van afkomst, ambt en verdiensten uit het verleden; den strijd tegen alle vormen van opportunisme nog te versterken, te waken voor belemmering van de zelfkritiek, met meer kracht en vastberadenheid de massa te organiseeren. Voorts meldt de N. R. Ct. De volgende resolutie heeft betrekking op de vervulling van het vijfjarige plan. Daarin wordt geconstateerd, dat terwijl de toene ming van de productie voor 1929-1930 (aan vankelijk op 21,5 pet bepaald) op grond van de resultaten van het vorige jaar op 31,3 pet. was vastgesteld, de werkelijke uitbrei ding in het eerste halfjaar 29.4 pet. bedra gen heeft. Het algemeen resultaat is echter dat de brutoproductie van de gesystemati seerde staat-industrie in de eerste twee jaar van het plan met 65 pet is toegenomen en van de heele groote industrie met inbegrip van de niet gesystematiseerde met 59 pet. Als voornaamste opgaven voor de ontwik keling van de industrie stelt het congres voorop: de liquidatie van het tekort aan brandstoffen, uitbreiding van den bouw van tractoren, landbouwmachines en auto's en van de chemische industrie in die mate, dat aan de behoeften van den gereconstrueerden landbouw kan worden voldaan, evenzeer van de industrieën, die aan de behoeften aan transport-materiaal moeten voldoen, van de industrie van bouwmaterialen, van de takken van industrie, die de weerbaarheid van het land verhoogen, van de exportindustrieën, de opstelling van een concreet plan voor de ontwikkeling van de technische culturen, enz. Ter overwinning van de moeilijkheden, welke de uitvoering van het vijf-jarige plan in den weg staan, moeten de nieuwe socialis tische wedijver en oedarnitsjestwo (de vor ming van arbeidersstoottroepen) versterkt worden, moet het kaderprobleem worden opgelost, moet het aantal fabrieksscholen worden uitgebreid, een beter gebruik ge maakt worden van de fabrieksinstallaties en nieuwe techniek ingevoerd, terwijl ook de re organisatie van het bestuur der ondernemin gen ten snelste beëindigd moet worden. ONSCHULDIG LEVENSLANG GEKREGEN? De arrestatie van John MacDonald, die uit eigen beweging verklaarde, destijds als hoofd getuige in de rechtzaak tegen Mooney en Bil lings 'een meineed te hebben gepleegd, heeft de gevangenen, die tot levenslange opsluiting werden veroordeeld, met nieuwe hoop ver vuld. Young, de gouverneur van Caiifomië, heeft zich bereid verklaard, de zaak te her openen tot het hooren van MacDonald. MacDonald, die te Baltimore als telefonist werkzaam is, zou een verklaring hebben ge- teekend, waarin hij zegt dat zijn getuigenis in het geding volkomen valsch was. Ofschoon hij toenmaals onder eede verklaardq dat hij had gezien dat Mooney en Billings een kof fertje achterlieten op de plaats waar de bom ontplofte, verklaart hij thans dat hij de belde mannen nog nooit eerder had gezien dan toen de politie hen in de gevangenis aan wees. en dat het getuigenis een weefsel van falsificaties was. Hij legde een soortgelijke verklaring af in 1921, doch deze werd door de Calif or nische staats-ambtenaren verwaar loosd. iHbld.) BELACHELIJKE RECORDS. Amerika maakt thans een vlaag van be lachelijke recordpogingen door. Reeds sinds jaren heeft men daar menschen. die elkaar den loef trachten af te steken in het langdu rig zitten boven in een vlaggestok. De moest fantastische prestaties zijn hierin bereikt. Zonder dat nog iemand heeft kunnen ont dekken, wat de aardigheid, laat staan het nut. ervan is. Nieuw is echter het zitten in een boom dat plotseling in tal van steden als een rage is losgebroken, onder kinderen nog wel. Een 14-jarig jongetje uit Kansas City, Jack Richards geheeten, heeft dit 156 uur volgehouden en daarmee een record ge vestigd, dat men in tal van andere steden poogt te verbeteren. In Chicago hebben tal van jonge „boomzitters" alle pogingen van de politie om hen eruit te krijgen verijdeld. Een jongen heeft reeds als zijn plan te ken nen gegeven, dat hij tot September onafge broken in zijn boom wil blijven. Even dwaas zijn de talrijke pogingen om het duurrecord voor fietsrijden te vestigen, dwaas vobral omdat het niet zoozeer op de rijders dan wel op het rijwiel neerkomt. Want dit geschiedt door ploegen van jon gens. die elkaar aflossen bij vermoeidheid en zoo de fiets in beweging houden, tot deze in stukken uit elkaar valt. De beste prestatie op dit vreemde terrein is er een van 265 uur en in niet minder dan zeven steden tracht men dit thans te verbeteren. Dat is Amerikaansche cultuur. PER ONDERZEEëR NAAR DE NOORDPOOL. Men weet reeds, dat de vermaarde Austra lische Poolreiziger Sir Hubert Wiikins van plan is, het volgend jaar te beproeven met een onderzeeboot, naar de Noordpool te va ren. De man met dit, ons nog steeds wat fan tastisch toeschijnend, denkbeeld is thans te Londen en heeft eenige nadere bijzonder heden over zijn plannen medegedeeld. De on derzeeboot zal van de modernste Ameri kaansche constructie zijn en Wiikins hoopt de Pool te kunnen bereiken in 50 dagen. De boot zal telkens twee dagen aan een stuk onder het ijs kunnen blijven, waarbij aan genomen wordt dat men op een diepte van 8 meter zal kunnen varen. De bemanning zal zeer internationaal zijn samengesteld uit Engelschen, Dultscliers, Denen en Nederlanders. De leider hoopt, naar hij mededeelde, den bekenden Neder- landsclren deskundige op het gebied van diepzee onderzoek Dr. Vening Meinesz te kunnen bewegen, zich bij de expeditie aan te sluiten. Het vertrek van de expeditie is op Mei 1931 gesteld. AARDSCHOKKEN TE KOETARADJA. Aneta seint uit Koetaradja dat daar zware aardsshokken opgetreden zijn, die een mi nuut duurden, doch geen schade hebben aangericht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Ct». per regel. Verhit en licht gekleed neemt U plaats. Een verkoudheid is dan vaak het gevolg. Neemt dan te juister tijd A s p i r i n-Tabletten. eeniq op de wereld Hindenburg's reis door 't ontruimde gebied. AGENDA Heden: Eergisteren heeft- Rijkspresident von Hin denburg een begin gemaakt met zijn drie- daagsche reis door het ontruimde gebied, bij welke gelegenheid hij het Rijnland en de Palts bezocht. Groote feesten zijn georgani seerd, waarvan de president het middelpunt is. In alle steden en dorpen, waar de maar schalk doorkomt, wordt hij geestdriftig ge huldigd, en overal wordt met uitbundige vreugde de bevrijding van de vreemde be zetting, na twaalf jaren, gevierd. MAANDAG 21 JULI Palace: „De witte Hel van Pitz Palü." Tooneel: Prof. Max Lightman. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Eerzucht" en „Verkocht Geluk". Tooneel: Les Blondines. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Studentenpret". Tooneel: Okito. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „De Cowboy politie agent" en „De wraak van den spoorwegin genieur." 8-15 uur. Hugo Stinnes in hooger beroep vrijgesproken. BERLIJN, 19 Juli (W.B. Hugo Stinnes is in hooger beroep wegens gebrek aan bewijs opnieuw vrijgesproken van de aanklacht van poging tot oplichting r De Rijksdag ontbondenVan links naar rechtsGeheimrat Hugenberg verlaat het Rijksdag gebouw; daarnaast Dr. Bruening met zijn staatssecretaris Bunder en geheel rechts het ontbindingsdecreet van von Hindenburg, dat Vrijdag jongstleden door Bruening werd voorgelezen, DINSDAG 22 JULI Groote Kerk. Orgelbespeling 3—4 uur. Bioscoopvoorstellingen; 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5