MUZIEK Tijdschriften. RADIO-PROGRAMMA Voor Heeren. De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf HAARLEMS DAGBLAD MAANDAG 21 JULI 1930 A .V. R. O.-MEETING IN BRONGEBOUW. HET ZEER VEEL BELANGSTELLING. Reeds lang voor zevenen had zich Zater dagavond voor den tuin van het Brongebouw, waar de A.V.R.O.-meeting zou plaats hebben, een lange file enthousiaste Iiaarlemsche luistervinken gevormd, die zich van een goede plaats wenschten te verzekeren. Ondanks het feit, dat zich boven de stad dreigende wolken hadde.. samengepakt, wies het aantal be langstellenden steeds aan en tegen 8 uur waren er in den tuin en op de waranda on- geyeer 3000 a 3500 „vinken" bijeen. Het A.V.R.O.-comité te Haarlem, dat dezen avond ox-ganiseerde. had, nabij de muziektent een groote A.V.R.O.-vlag geplant, terwijl om enkele boomen doeken met de vereenigings- kleuren waren bevestigd. "Luidsprekers zorg den ervoor, dat het gesprokene door een leder duidelijk kon worden verstaan. Aan vankelijk werd ook de orkestmuziek door luidsprekers versterkt uitgezonden. Men is hiermee echter niet doorgegaan, daar de kracht van het geluid voldoende was. Voor de beoordceling en waardeering der muziek bleek de genomen verandering een groote verbetering te zijn. Nadat Nico Treep en zijn orkest onder langdurige toejuichingen in de muziektent plaats hadden genomen en als eerste nummer de welbekende marsch „Altc Kameraden" ten gehoore was gebracht, sprak de voorzitter van het plaatselijk comité, nir. L. G. van Dam het openingswoord. Als „alte Kamera den", aldus spreker, zijn wij hier dezen avond bijeengekomen om te protesteeren tegen het onbillijke zendtijdbesluit, om te trachten datgene aan de A.V.R.O. te geven wat haar toekomt en om den strijd te voeren tegen het onrecht in den aether. Men beweert, dat de actie voor de A.V.R.O. aan het verslappen is, maar dat is onjuist, zij neemt integendeel enorm toe. Vooral in de laatste dagen, nu er ten aanzien van de radio-uitzendingen de merkwaardigste beslissingen worden geno men. Wij dulden niet, ging spreker voort, dat er aan de A.V.R.O. wordt getornd. Dagelijks kunnen wij zien, hoe het cultureele element in de verdrukking komt, door het feit, dat men de A.V.R.O. heeft beknot. Spreker wilde aan degenen, die aan dezen avond hun mede werking verleenden, een woord van harte- lijken dank brengen. In de eerste plaats aan Nico Treep. die met zijn orkest uit Hilvei*sum was overgekomen om de bijeenkomst met muziek op te luisteren ,in de tweede plaats aan den spreker, mr. J. H. van Doorne, uit Soest, bestuurslid der vereenlging „De Vrije Luistervink" en lid van het dagelijksch be stuur der A.V.R.O., voorts aan de firma Keller en Macdonald, die de luidspi*ekers en de firma van Ooy, die de vleugel beschikbaar had gesteld. Spreker wekte de aanwezigen op, in de pauze de collecte te gedenken, zoodat de actie met kracht kan worden voortgezet. Op den duur zullen onze protesten uitwerking moeten hebben, zelfs op de politici, aldus mr. van Dam. Spreker besloot ziin rede met het decLameeren van het N.V.V.-strijdlied dat ook, aldus spr., op de A.V.R.O-actie volkomen van toepassing is: Maakt plaats, maakt plaats, wij trekken op in drommen. Met vuur in 't hart, met bliksem in 't oog. Wij weig'ren langer nog den rug te krommen. Wij heffen .fier het hoofd omhoog. Maakt plaats, maakt plaats, gij wordt geplet, vertreden, Die weerstand biedt aan onze macht. Nu lang genoeg verdrukt, genoeg vertreden, Vooruit, vooruit, een lichte toekomst wacht! Een daverend applaus volgde op deze toe spraak. Mr. van Dam las vervolgens een telegram voor van het orgaan „Vrij Nederland", waar de aanwezigen getuige het krachtig applaus, volkomen mee instemden. Nadat Nico Treep zich wederom eenige malen had laten hooien, was het woord aan mr. J. H. van Doorne. Rede mr. van Doorne. De groote opkomst van dezen avond, zetel e spreker, is een verheugend verschijnsel, want het beteekent, dat wij strijdvaardig zijn. Van nature is de Nederlander nu eenmaal laks en geneigd gauw bij de pakken neer te zitten. Het is noodig, dat hij af en toe eens aangevuurd wordt 0111 den strijd vol te hou- den. Minister Reymer heeft het Nederlandsche volk een slag in het gelaat gegeven door dat gene uit de huiskamer te bannen, wat ons lief was. Alleen ter wille van de politiek. Van het begrip politiek wilde spreker twee defini ties geven, één van een eenvoudig man en één van een groot man (dr. A. Kuiper). De eenvoudige man zei dit: „politiek is nog slechter dan Brabantsche kant van één cent de el", en van dr. Kuyper is de uitspraak: „Aan alle politiek zit een vuile kant, die af geeft". (applaus). Tweeërlei mentaliteit kunnen wij den laat- sten tijd meer dan ooit waarnemen, nl. de stembusmentaliteit en de mentaliteit van het Nederlandsche volk. Dat die verschillend zijn is wel gebleken uit de houding van het Ne derlandsche volk tegenover het zendtijd- besluit. Er is zelfs een apart strijdorgaan in het leven geroepen, dat van een centraal punt uit, voor de A.V.R.O. ijvert. Vóór den 15den Mei, aldus spreker, stond het regeeringstoestel afgestemd op de poli tieke partijen, maar na dien datum stond het afgestemd op het Nederlandsche volk «n toen kon men heel wat storingen en electri- sche ontladingen waarnemen. Dat is de geest driftige actie voor de A.V.R.O., een actie die recht beoogt (luid applaus).. Men heef» beweerd, dat onze actie feitelijk reeds dood is, maar alleen kunstmatig wordt levendig gehouden om politieke redenen. Spreker is er van overtuigd, dat men daar niet aan gelooft. Uit een versje, dat spreker op de schoolban ken had geleerd: „Wij leven vrij. wij leven blij" enz, wilde hij gaarne eenige regelen on- derstreepen, die de ware ooi~zaak van het protest zijn: „Wij dulden hier geen skwernij, waar vrijheid eeuwen stond!" (toejuichin- S Van kerkelijke zijde is eens tot spreker gezegd: „wanneer jullie zoo graag over de grens willen trekken, ga dan je gang en kom dan niet terug. Hierop heeft hij geantwoord: wanneer gu werkelijk toestaat, dat wij. evenals destijds de Hugenoten, het land verlaten, dat zijt gij geen Nederlanders maar landverraders! Met een langdurig applaus werd mr. van Doorne's rede beloond. Tegen het einde van den avond nam net weer een steeds dreigender karakter aan en plndelijk ontlastte zich een geweldige regen bul op de hoofden der aanwezigen. Het werd opeens een algemeene wedloop naar de wa randa's. Niettemin bleef de stemming per fect, men zou haast zeggen, dat zij er beter op werd. Wel jammer, dat de laatste num mers van het orkest door den kletterenden regen totaal onhoorbaar werden. Na afloop van het muzikale gedeelte bracht mr. Van Dam dank aan Nico Treep en zijn orkest voor hun medewerking. Spreker wilde Nico Treep een krans overhandigen, maar door het noodweer was het huldeblijk op dat moment niet te vinden. Het bleek, dat de krans tijdelijk in de groote zaal was neergelegd. Onder luid gejuich werd hij even later aan den heer Treep overhandigd. Met 'n opwekking om op 6 September de groote meeting in Den Haag te bezoeken besloot spreker. Nadat Nico Treep nog een spontaan „Lang zal hij leven" was toegezongen trok de me nigte onder het geroep van de verschillende A.V.R.O.-leuzen, voldaan huiswaarts. Nog zij medegedeeld, dat de collecte in de pauze circa f 380 opbracht. MANNENKOOR „PROZA EN POëZIE" CONCERT IN DE GROOTE KERK. Met het Haarlemsch kinderkoor „Inter Nos", dat evenals genoemd mannenkoor on der leiding staat van den heer Jan Booda, gaf „Proza en Poëzie" een uitvoering die door een talrijke menigte werd bijgewoond. Voor den klank der koren was het van gunstige werking dat de kerk zoo goed bezet was. Ik moet echter terstond opmerken, dat het lang niet onverschillig was, op welke plaats men zich ten opzichte van het zangkoor bevond. In den aanvang van het concert toen het mannenkoor zong Psalm VIII van Richard Hol, en ook nog tijdens de uitvoering van Roeske's „Tranen", had ik plaats gekozen onder het orgel, alzoo op grootst mogelijken afstand van de ruimte achter het kooiTiek, waar de zangers waren opgesteld. Wel was hier de tekst moeilijk te volgen, maar de groote lijn van wat Booda zich had voorge steld, te zullen maken van deze twee koor werken, kwam te duidelijker uit. Al mag men over Roeske's werk verschillend denken wat het tempo van den opzet beti-eft, er waren gedeelten die men in Booda's zienswijze ter stond kon appreciëeren, en hier herinner ik aan 't gedeelte, dat onmiddellijk aan het slot voorafgaat (die tranen zijn al peerlen). Dit was bijzonder schoon van uitwerking. En dit was eigenlijk overal het geval daar, waar veel werk was gemaakt van de registreerïng der stemmen. Doorgaans immers klonk mij alles een graad of wat te sterk, waardoor dan meteen de uitspraak onbevredigend werd en men zilch moeilijk kon losmaken van de ge dachte, hoe in de kristallijnen bouwstructuur van den ouden Sint Bavo slechts die muziek niet als profanatie werkt, die in den geest der Palestrijnen is gehouden. Meer nog hinderde dit alles, waar men van uit een andex-en hoek het koor beluisterde. Voor het laatste werk van Roeske (Gi'oot is de Heer) koos ik een plaats dicht bij het koorhek. En nu wilde me de uitvoering in het geheel niet meer bevallen. Dit lag niet enkel aan het feit dat de groote afstand tusschen koor en luisteraar enkele tekortkomingen in de xxitvoering hejpt verdoezelen. Want ook vanuit de plaats die Ik 't eerst innam, kwa men onvolkomenheden al.? b.v. in de unisono- passage „O duisternis, wat hield ge dan in uwexx schoot verborgen?" duidelijk aan het licht. Maar de hoofdoorzaak van de minder bevredigende werking lag in het feit dat de klankgeving niet had die sterktegraad, die zich het best voegt in de acoustiek van het kerkgebouw. Voor mij was het, alsof dirigent en zangers zich vergisten in de uitwerking die een matig forte heeft In deze omgeving. Het fortissimo had ik liefst in 't geheel niet zien aangewend. Hier werd meteen de xüt- spraak laat ons maar zeggen: plat. Om van onsmakelijkheden als bij „beroeren", waar de goed bedoelde, dochslecht uitgevoerde stac cato's op de middenlettergreep aanleiding gaven tot onbedoelde effecten, maar te zwij gen. Ik meen echter, dat in de concei'tzaal deze uitvoering nog heel wel had kunnen be vredigen. Om de talrijke zeer mooie gedeelten in Roeske's „Tranen" echter, al rees het koor een weinig, mogen we deze uitvoering van Proza dankbaar gedenken. Was deze kleine wijziging In den diapason bij het mannenkoor in 't geheel4 niet hinder lijk, zoo ging het kinderkoor mank aan het euvel, dat het, op enkele uitzonderingen na, tegen den toon aanzong. Het lied van Van den Broeke, zoo ook Avondrust van Cath. van Rennes en de slotregels van elke strofe in „Lente" zagen hierdoor de goede uitwerking verloren gaan. Waar de oorzaak ligt van het feit dat in dit koor de jongens niet staan op de plaats die de natuur hunner stem ge biedend maakt. Zoo lang men jongenssopra nen indeelt bij de alten, zullen de resultaten onbevredigend blijven. Ik spreek hier alleen maar van de xxitwerking op den hoorder ep laat bulten beschouwing de funeste werking op de kinderstexxx, die bij voortduring gedwongen Is te zingen in een omvang die niet door de natuur is aangewezen. Kweekt men allicht goede koorleden, men kweekt slechte zangers. Het beste voldeed het lied van Nïcolai, het tweestemmige „Gij leeuwerik en gij nachte gaal". En ook in „Wees gegroet, volschoor.e lentetijd", als het vorige zuiver gezongen, kwam die moeilijk te verklaren ontroering, die het bijwonen eener klnderkoor-xxitvoexing wekt. Het ordelijk verloop was weer als altijcx voorbeeldig. G. J. KALT. OPHEFFING ONBEWOONBAAR VERKLARING. B. en W. stellen den Raad voor de onbe woonbaarverklaring van de woningen aan het Rollandspad nos. 19, en 21 (thans Hendrik Roozenlaan nos. 25 en 27) uitgesproken bij besluiten van den raad der gemeente Bloe- mendaal van 2 en 25 September 1919, op te heffen. EEN MARNIXPLEIN"? Het komt B. en W. gewenscht voor het plein geprojecteerd aan het noordelijk einde van de Marnixstraat een afzonderlijken naam te geven. Zij stellen voor aan dat plein den naam Mamixpdein te geven. AANKOOP GROND. B. en W. stellen den Raad voor hen te nxachtlgen van de alhier gevestigde Naam- looze Vennootschap ..Wllsonshoek", Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen te koop en, tegen den piüjs van f 11 per M2., grond gelegexi in het boxxwvlak be grensd door de Willem de Zwijgerlaan, Axxna van Burenlaan, Prins Mouritslaan, en de Frederik Hendriklaan, DE STRIJD OM DEN MATTERHORN. Zaterdag hebben wij een beschrijving ge wijd aan de film „Die weisse Hólle vom Piz Palü" en volledigheidshalve vestigen wij hier ook nog even de aandacht op het feit, dat in het Luxor theater een film draait, die een zelfde onderwerp behandelt,. „De strijd onx den Mattertiorn". Ook dit is een zeer fraai werk dat zich echter toch in menig opzicht onderscheidt van het drama op den berg Piz Palü. Bij de laatste film is de berg hoofd zaak en de intrigue bijzaak. De natuur is de belangrijkste medespelende. „Eerzucht" of „de strijd om den Matterhorn" is een lijk geschakeerde speelfilm, met als voornaam ste element de primitieve hartstochten vaxx de bergbewoners, welke tot achtergrond heeft de grootsche natuur van den Matter horn. Wat in „Piz Palu" bijzaak is, is in „Eer zucht" hoofdzaak, en omgekeerd. Dit doet niets af aan de voortreffelijke eigenschappen van de film „Eerzucht". Voor het overige verwijzen wij naar de recensie van Vrijdag, die deze film alle recht deed wedervaren en waariix terecht de verwachting werd uitge sproken, dat dit grootsche werk, een groote belangstelling zou genieten. ST. ELISABETHS GASTHUIS. VERBOUWING EN UITBREIDING. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten: I. Aan Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis machtiging te verleexien tot het doen verbouwen van tien Gasthuis* huisjes en aanbouwen vaxi vier zalen henevens tot het doen verbouwen van het perceel Kleine Houtstraat 116 en het vernieuwen van de brandleiding. n. B. en W. te machtigen om in afwachting van een definitieve financieele regeling, ter betaling van de sub I genoemde werken aan Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis een voorschot uit de gemeentekas te geven ten bedrage van ten hoogste f 238.000 tegen een rente van 4 1/4 pet. 's jaars en zoo noodig onder nader te stellen voorwaarden. TEEKEN VAN VERBROEDERING! NEDERLANDSCHE OORLOGSSCHEPEN BEZOEKEN ANTWERPEN. Op uxtnoodlging van de Belgische regee ring zullen gedurende de Nederlandsche week te Antwerpen eenige Nederlandsche oorlogsschepen aldaar vertoeven. Hiervoor zijn aangewezen Hr. Ms. pantserkruiser Heemskerk, de torpedojager Witte de With en de onderzeehooten O 9 en O 10. Het eska der, onder bevel van vice-admiraal Quafxt, zal 29 Juli te Antwerpen aankomen en daar tot na afloop van de Nederlandsche week blijven. DE KONINGIN DER NACHT. Hedenavond van 8 tot 10 uur is aan de kweekerij Orchidofilia, Mr. Enschedéweg, Aerdenhout, de nachtcactus, de „Koningixi der Nacht" te bezichtigen. „Eigen Haard". In het nummer van 12 Juli van „Eigen Haard" wijdt Pieter Koomen een waardee- rend woord aan Nap de la Mar, den begaaf den tooneelkunstenaar, die onlangs op 52-ja- rigen leeftijd overleed. „Sprookjes en Legenden" is een onderhou dend praatje bij een aantal afbeeldingen naar schilderij exx, voorstellende eenige folklo ristische personen en gebeurtenissen. Verder bevat het nummer een levensbe schrijving van Sir Arthur Conan Doyle, den kortgeleden ontslapen auteur van de ver maarde Sherlock Holmes-serie en enkele korte verhalen. De fotopagina's geven ons o.a. afbeeldingen van de enthousiaste ontvangst van Byrd te New-York, van Louis Davids' nieuwe revue „Hij is voor den bakker" en van de jaarlijk- sche internationale motox-wedstrijden te As sen. „De Vrijdagavond" E. F. Monossohxx zet in de Vrijdagavond van U Juli zijn artikel over het Chassidisme en zijn ontwikkeling voort. „Dorpsrebbe" deelt het een en ander mede over het vervaardigen van een Thora-rol en door wie en de wijze waarop zij beschreven wordt, terwijl A. M. Vaz Dias zijn historische beschouwingen der 18e eeuw vervolgt. De rubriek „Brieven uit Amerika" bevat ditmaal een brief van Jacob de Haas. Deze vertelt hierin van zijn mede-verantwoordelijk heid aan de Balfour Declaratie en van zijn persoonlijke herinneringen aan de schrijvers Herzl, ZangwiU en Nordan. „Binnenhuis". Wie belang stelt in moderne interieur kunst, zal ongetwijfeld met veel genoegen het artikel over prof. dr. Walter Gropius le zen, dat in de aflevering van 3 Juli van bo vengenoemd tijdschrift voorkomt. Theo van Doesburg bespreekt bij een aantal afbeeldin gen het werk van den Duitschen meester, dat men op het oogenblik op de 20e tentoon stelling van de „Société des artistes décora teurs" te Parijs bewonderen kan. Eveneens worden enkele woorden gewijd aan eenige ontwerpen van Marcel Breuer. Paul Bromberg geeft een beschrijving, van hetgeen er op de Duitsche afdeeling dezer tentoox istelling te zien valt. In de reeks artikelen „Parijsche indruk ken" wordt nu o.a. behandeld het nieuwe theater Pigalle in Parijs, waariix men metaal als décor gebruikt heeft. Voorts komen in dit nummer voor artike len over zitting en pooten aan stoelen, meu.be len van gebogen hout en tenslotte een nut tige wenk aan adverteerders om in hun an nonces vooral kort, duidelijk en overtui gend te zijn. ONTVANGEN BOEKEN Verschenen is: De Ilias en de Odyssea en „De Homerische Kwestie" door Br. M. B. Mendes Da Costa, MEUBELEN Levering direct aan particulieren. Dressoir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiegel 2 schilderijen, samen f 118. -. Q. A. Buffet met bolle deuren f 62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTR1E „NEMI". Modelkamer* voor Haarlem: KONINGINNEWEG INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct*. per regel. Het is een overdruk uit „De Nieuwe Gids" van Februari-Juni 1930. Deze verhandeling is niet in den handel, maar kan gratis worden aangevraagd bij den schrijver te Amsterdam. Kalenderhervorming, Sabbath en Kerk" is de titel van een geschrift door L. Fles, on der het motto „Ce n'est que la vérité qui blesse", uitgegeven door de N.V. Hollandia- Drukkerij, te Baarn. Het boekje bevat de verschillende stukken, over deze quaestie door den heer Fles in eeni ge dagbladen geschreven, met de replieken daarop en behandelt verder het onderwerp op een breedere basis dan in couranten mo gelijk was. Bij de N.V. Van der Marck's Uitgevers- Maatschappij, te Amsterdam, heeft het licht gezien: „Rationalisatie in particuliere en in overheidsbedrijven", door Dr. J. Goudriaan Jr., buitengewoon Hoogleeraar aan de Ned. Handels-Hoogeschool te Rotterdam. Het is een voordracht, in Maart van dit jaar gehouden voor het Departement Rotter dam van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid. Bij dezelfde Uitgevers-Maatschappij Is ver schenen: „De rechtspositie van besloten Naamlooze Vennootschappeh ten opzichte van den fiscus. Familievennootschappen Bouwmaatschappijen en Eenmansvennoot- schappen", door Prof Mr. G. Russel. G. Eikelenboom, Uitgever te Haarlem, heeft een vierden jaargang het licht doen zien van het Adresboek der gemeente Velsen 1930 1931, naar de officieele gegevens van het bevolkingsregister bewerkt. Vele ontbrekingen zijn nu aangevuld en het boek is practischer geredigeerd. Er is nu één alphabetische namenlijst opgemaakt met vermelding van beroep, straat en gemeente, terwijl de sti-atenlïjst is vervallen. In de geautoriseerde Nederlandsche ver taling van Jhr. R. H. G. Nahuys, verscheen bij de Boekerij „De Voortganck" N.V. te Am sterdam; „Hot Bisschop Mysterie", een Philo Vance geschiedenis door S. S. van Dine. Philo Vance is een niet-officieel speurder, te New-York, die in dit boek betrokken wordt bij een griezelige, grillige en oogenschijnlijk onbegrijpelijke geschiedenis, waarin afschrik wekkende dingen gebeuren en niet minder dan dertig personen voorkomen, die men wél uit elkaar gelieve te houden. Zij zijn af komstig uit alle rangen en standen der maatschappij. Wij noteerden o.m.: een Offi cier van Justitie, een beroemd natuurkun dige, diens recht, een lector in de wiskunde, een knap neuroloog; een politieverslaggever van „The World", een sportman en kampioen boogschutter, zes detectives, een huisknecht en twee keukenmeiden. Deze bijna ongeloofelijke geschiedenis van verdorvenheid is zeer boeiend geschreven, zoodat het niet zoo heel veel moeite zal kos ten de ruim driehonderd bladzijden uit te le zen, waarna de lezer dan een antwoord zal hebben ontvangen op de vraag, die boven het eerste hoofdstuk van dit boek. staat: „Wie doodde Cock Robin?" Gcheepvaartberichten Din beid ijk 19 16 u. 30 m. v. Southampton, Pa- cifickust n. Rotterdam Flandria 18 te en v. Coruna. Buenos Ayr.es n. Amsterdam, 21 te Amsterdam verwacht Grijpskerk 18 v. Tanga, Beira n. Rotterdam Kedoe 19 te Schiedam v. Hamburg Kieldrecht 19 n.m. v. Genua, Rotterdam n. Cal cutta. Kinderdijk 19 14 uur v. Antwerpen n. Rotter dam, p. 18 u. 30 m. Vlissingen Lochgoil 19 v. Rotterdam n. San Francisco. Mod joker to 19 te Macassar v. San Francisco Nijkerk 18 v. Kiündini n. Port Natal Nijkerk IS te Tanga v. Rotterdam Nictheroy 18 te Curagao, Rotterdam n. Pacific- kust Rijperkerk 19 te East London v. Rotterdam Rietfontein 19 v. Lorenco Marques n. Port Natal Randfontein 19 v. Hamburg n. Amsterdam Ridderkerk 19 20 u. v. Antwerpen, Rangoon n. Rotterdam Volendam 19 13 u. v. Boulogne, Rotterdam n. New York Aluara IS te Buenos Ayres v. Rotterdam Alchiba p. 18 Fixxisterre, Buenos Ayres n. Rotter dam Amstelkerk .18 te Lagos v. Amsterdam Alclnous 18 te Liverpool v. Amsterdam. Bilderdijk 18 te Norfolk v. Rotterdam Bengkalis IS v. Port Sudan, Batavia n. A'dam Buitenzorg 19 v. Rotterdam n. Hamburg Eemland 18 van Bahia, Amsterdam n. B.-Aires Heemskerk 18 te Beira v. Rotterdam Klipfontein p. 18 Ouessant, Beira n. R'dam Kedoe 19 22 uur v. Hamburg te R'dam verw. Indrapoera 19 12 uur v. Colombo. R'dam naar Batavia Insulinde 18 12 uur v. Marseille R'dam n. Batavia Jacatra 18 v. Rangoon n. Sumatra Koningin der Nederlanden 17 v. Singapore, Am sterdam n. Batavia Merauke IS 17 uu, v. Gibraltar, Java naar New York Montferland 19 te Amsterdam v. Buenos Aires Nieuw Holland 17 v. Singapore n. Melbourne Reggestroom IS v. Tukaradis n. Gr. Bassam Rietfontein 16 v. Beira n. Rotterdam Radja 18 te Singapore v. Batavia Statendam 18 v. New York n. Rotterdam Tjerimai 19 8 uur 30 m. v. Southampton, Bata, via naar Rotterdam Torna 18 middagbestek 12 graden 41' N. 6 gra» den 3 'O., Rotterdam n. Batavia. IJstroom 18 te Lagos v. Amsterdam DINSDAG 22 JULI. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. A.V.R.O.-uitz. 8.01 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding 10.30 Concert door het Orkest uit het Asta- Theater Den Haag. 12.15 Concert AVRO-kwin tet. 2.00 Gramofoonpl. 3.00 Concert Rie Kae- meno-Kist (zang). D. v. Baale, (viool). Eg- bert Veen (piano). 4.00 Concert uit Café „Moderne" te Amsterdam. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Concert door de Amsterdamsche Orkest- vereen. 7.15 Radio-Volksuniversiteit. Muziek- cursus. Inleider: Sem Dresden. Medew. van H. Rijnbergen (viool). 8.01 Herdenking van Sir Conan Doyle door Dr. P. H. Ritter Jr. 8,20 Concert. Omroeporkest. G. van Renesse en G. Hengeveld (piano). 9.00 AVRO Radio-too- neel. 9.30 Concert door het Omroeporkest, 10.30 Aansl. van Belevue Amsterdam Ober Bayern. Oberlandler Kapelle Edelweiss Taxxz- kapelle Joe Junkers. 11.30 Gramofoonpl. HUIZEN, 298 M. Na 6 uur 1071 M. (Alg. Programma te verzorgen door defl KRO.) 8.15 Concert. 11.30 Godsdienstig halfuurtje, 12.15 Concert. KRO-Trio. 1.15 Gramofoonpl, 2.00 Vrouwenuurtje. 5.00 Gramofoonpl. 6,01 Sportpraatje. 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Koersen, 6.40 Gramofoonpl. 7.30 Dr. R. Post: „De toe stand der Katholieken van Nederland in de zeventiende eeuw". 8.01 Concert. KRO-Orkesfc Tjalko Vellinga ('tenor). F. Boshart (piano), 9.30 ca. Persber. 11.00 Gx-amofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. R. Shepherd (alt). H. Maekay (te- nor). 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1,20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.25 Gramo foonpl. 4.20 Dansmuziek. 4.50 Concert. Orkest en orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing, 6.35 Nieuwsber. 7.00 Zang door H. Heyner 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Piano-recital door M. de Pachmann. 8.20 Lezing. 8.35 Frag menten uit Macbeth" van W. Shakespeare, 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing. 10.05 Dansmu. ziek. 11.05 Dansmuziek. 11.35 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en solisten.9."i> Derde acte van „Die Walkure", Wagner-Ory kest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.25 Gramofoonpl. 7.50 Orkestconcert. 11.20 Bevrijdingsfeest uit Coblenz. Koor, orkest en orgel. Toespraken. 12.30 Gramofoonpl. 1.25 Orkestconcert. 5.50 Concert. Koor en hoorn kwartet. 8.20 Concert. Orkest en violiste. 9.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Orkestconcert. 3.50 Orkest-concert en voordracht. 8.20 Dansmuziek 9.45 Piano-recte tal. 10.30 Orkestconcert. 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcei-t. In de pauzes berichten. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door dé SAROV. ZEESEN 1635 M. 6.10 Berichten .7.20 Gramofoonpl. 10.50 Nieuwsber. 12.05 Bevrijdingsfeest uit Coblenz. 2.20 Gramofoonpl. 3.20 Lezingen. 4.50 Concert. 5.50 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Hoor speluitzending. 10.00 Liederen-voordracht door Irma Godau. 10.35 Verslag van de rond vaart van Rijkspresident von Hindenburg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Heeren die gewoon zijn na het scheren zich even te poederen, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat verzachtend en gezond voor de huid is. Prijs 45 ct. per doos en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten, Een dagelijksche Kindervertelling. Maar Dirkje is niet zoo slim als Cerrit. Ze be merkt wel dat er naar de auto gezocht wordt. En onwillekeurig richt ze haar kijkertjes naar de plek, waar het ding in het zand verstopt zit. Dat ziet de hoofdman van de ruiters. Hij loopt naar het plekje, waarop Dirkjc's oogen zooevcn nog gevestigd waren. Graaft hier een kuil. commandeert hij tol I.'ijn ruiters, en wc zullen de stofmachine weldra zien verschijnen. Driedubbel overgehaalde domoor, moppert Gerrit vriendelijk tegen Dirkje, nou verraad jt ons sigarenkistje nog. Maar Dirkje zegt snibbig terug: Nou. als Jt ons meenemen naar Benghasi is het toch beter di! de auto ook meegaat? Als ze hier alleen in he: zand blijft zitten, weet niemand ze later me'cr vinden. Eu hoe moeten wc dan weer thuis komen. Ja. thuiskomen, moppert Gerrit.... Dat' zal vandaag niet veel van komen ,denk ik zoo..- Die snijboon in Benghasi zae er niets vriendelijl Bit

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 8