BRIEVENBUS HET VERDWAALDE RUND. bijvoegsel: Aan Allen! DE ZEE. Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, Frankenlaan 4, Lochem. NANNA. 't Deed me plezier weer eens wat van je te hooren. Wonen jullie al lang in de Duvenvoorde- straat? En bevalt 't goed? Van plant jes kan je nooit alles meenemen Hebben jullie nu ook een tuin? Hoe oud is je broertje? Watl euk, dat Hennie B. weer bij je in de k'.as zit Op welke school ga je nu? Hoe gaat 't met Elsientje? Wat een mooien naam vind ik dat! Ga je nog uit met de vacantie? Ja, ik vind 't hier in Lochem heerlijk. VLINDERTJE. Kon 't Dokteres je je niet genezen? Hoe gaat 't er nu mee? Wat heeft er eigenlijk aan gescheeld? Zet de volgende week je nieuwen schuilnaam maar onder je werk. Wel gezellig, dat de nichten nu samen schrijven. Je raadsels zijn goed. DOKTERESJE. Ik kreeg je brief nog voor ik op reis ging. Daarom sta je nu ook bovenaan in de Brieven bus. Hoe gaat 't met de poesen-fami lie? Ik denk wel, dat je deze maand mag meeloten. Stuur ze van deze week nu nog in. je raadsels zijn goed ROZENKNOPJE. 'k Vond het aardig een brief van je uit Nieuwen- dam te krijgen. En was dat Nieuwen- wamsch postpapier? 'k Vond het prachtig hoor. Gaan ze er nog zoo gekleed als dat aardige meisje? Blijf Je de heelc vacantie in N.? En zijn er ook meisjes van je leeftijd om mee tc spelen, 'k Hoop, dat we nog maar wat meer van de zon te zien krijgen Speelt die in Nieuwendam ook kie keboe? DE KLEINE VIOLIST. De va cantie is wel een beetje nat begon nen maar laten we hopen, dat ze droog eindigt. Die Frits heeft maar eventjes geboft om zoo'n fijn reisje mee te mogen maken naar Engeland Wanneer zal de groote gebeurtenis plaats hebben? Of is hij het Kanaal al overgestoken? Misschien leert hij en passant zoo goed visch vangen, dat moeder voortaan iedere week op een maaltje rekenen kan. Zit jij nu in Oud-Leusden of ga je er Maandag heen? Ik wcnsch je in ieder geval veel plezier. Een echte kampeerder vermaakt zich altijd al regent het baksteencn. Wat jij? VIOOLBLOEMPJE. Hartelijk ge luk gewenscht met je overgang. Wat een knappe vioolbloem om met het beste rapport van de klas thuis te komen! Vier negens? Zoo ver heb ik 't nog nooit kunnen brengen. Wan neer gaan jullie naar Driebergen? Feliciteer Geelsnaveltje ook van me met haar overgang. Wanneer hoor ik weer eens wat van haar? 't Is niet veel weer geweest om in de tent te zitten, maar 't zal nog wel komen, ZONNEROOSJE. 't Doet me ge noegen, dat je prijs zoo naar je zin is. Als je "t zoo'n mooi verhaal vindt, zou ik het nog maar eens lezen. Ja. 't bevalt me hier best. Alleen slaak ik dezelfde verluchting als Jij: ging de zon nu maar alle dagen schij nen! Gaan Jullie 1 Aug. naar Zee land? Ik kan me begrijpen, dat je er naar verlangt. En de grootouders zullen wederzijds verlangen. Ik ben ook al op den Lochenischen berg ge-, weest. Je moet me toch eens vertel len, wat voor verhaaltje dat is van dien kranigen koetsier. Is de vacan tie nu voor Je begonnen? Heel veel genoegen tocgewenscht. ANNETJE G. 't Lijkt mij. dat het heel best gaat om zoo'n bedrukt kleedje te borduren. Je zult alleen wat dikke zijde moeten gebruiken daar de strepen meestal nogal grof zijn. Ik heb ook vaak borduurwerk op een bonten zakdoek gezien. Met een fijn flanelsteékje gaat het ook wel. Hoe gaat 't met grootmoeder? Blijft moeder cr nog een poosje? WIM EN BERT. Leuk. dat jullie nu in Haarlem logeeren en nu op eens aan de Rubriek daohten. Ik her inner me jullie nog best. Heeft W:m niet eens voor een Sint-Nicolaaswed- strijd een poppenstoel gemaakt en Bert een canapé Heb ik dat niet goed geraden? Als Jullie de heele maand Augustus nog in Haarlem zijn. moet je eens bij me komen. 16 Augustus hoop ik weer thuis te zijn. Logeert moeder ock bfj tante? Maak nog maar veel plezier. Ik hoop. dat er spoedig pootie gebaad kan worden. VICE-ADMIRAAL. Jij ook gefe liciteerd met Je overgang en wat fijn, dat Je een flets hebt gekregen. Kon je al fietsen? Wanneer gaan jullie naar den Eifel? Mag de nieuwe kar mee? Wat zul je goed Duitsch leeren spreken. Als je me straks nog maar een Hollandsch briefje kan schrijven. Prettig, dat Atie ook over is. Wordt ze nu ook Rubriekertje? Geniet alle maal maar heerlijk. LATHYRUS. 'k Ben blij voor je, dat mijn raad een goede raad is ge weest. Wat zul je trotsch zijn, als je boekje in druk verschijnt. Ik zal eens goed in Jong Nederland naar je stukje zoeken, 't Ontbreekt mij aan tijd om er voor te werken. Gaan jul lie 1 Augustus naar Driebergen? 't Is te hopen, dat regen en keu dan weer van de lucht zijn. Allen een heer lijke vacantie toegewenscht. WENDA. Wat heb ik toch een knappe Rubrlekertjes. Een rapport met allemaal achten! Dat is nog eens wat. En wat zijn nu de vacan- tie-plannen? Waar je ook bent, een prettige vacantie zal 't zeker worden. Als we zoo goed ons werk verricht hebben, is 't van binnen zoo licht en blij, al is er buiten geen zonnetje te bekennen. BLOEMENFEE. Hoe komt het zoo, dat zus al zoo lang vacantie heeft? Ja, onze Jeugd verschijnt toch alle weken, al komt er één weekje niets van mij in. Zus is welkom als Rubriekertje. Ze mag ook den ge- vraagden schuilnaam houden. Je raadsel is goed. Gaan jullie nog uit met de vacantie? Een Bloemenfee is overal welkom. W. L. Ik ben nu wel een eindje uit je buurt, 't Is hier heerlijk, 't Weer kon wel wat beter, maar als je van buiten houdt, trotseer je den regen maar. Is jullie concert nog doorge gaan? 't Was hier vrij goed weer. Ik heb nog aan je gedacht. Dergelijke repeteer-avondjes zijn natuurlijk in den winter gezelliger. Alles op zijn tijd. Ben je al weer voor o. B. bezig? Als ik terug ben. heb ik ook nog wat boeken voor je. Op welken dag komt de boot aan? Of komen ze over land? MEVR. M. J. Wat scheelt Draai tol? Ik hoop toch. dat ze gauw uit bed mag, want dat is wel wat saai voor de vacantie. 'k Ben blij voor haar, dat ze over is. Heeft ze mis schien wat al te hard gewerkt? Het ingezonden raadsel is goed. Ik dank U voor uw vriendelijkheid om voor Draaitol als secretaresse te fun- geeren, Ik wensoh haar van harte beterschap toe. DE KLEINE ZEEMAN. Heb jij ook een gezellige vacantie? Ben je al eens naar Zandvoort geweest? Ja stuur jij maar geregeld de raadsels in. 't Gebeurt wel eens. dat twee kin deren hetzelfde raadsel insturen. Dan zie je het ook achter elkaar in de Rubriek, Als ik nu weer een brief van je krijg, probeer dan eens wat r.etter te schrijven Ik geloof vast. dat je 't beter kunt. ZWARTKIJKERTJE Je papier was netjes genoeg. Heb je vandaag vacantie gekregen? Wat het weer betreft, heb je nog niet veel gemist. Ik hoop, dat jouw vacantie, begint met een zonnetje. Dan hebben wij het ook. W. BLOMBERG—ZEEMAN Frankenlaan 7, Lochem. Lochem, 25 Juli 1930. Een praatje uit Lochem over Lochem. „Is Lochem een dorp?" vraagt me de een en een ander vraagt: „Is Lochem een stad?" Als je hier door de straten loopt met overal zijweg jes en aardige laantjes, dan denk je, dat Lochem een dorp is. Een mooi, vriendelijk, welvarend dorp. Maar in mijn gids over Lochem lees ik, dat 't een stad is. En al heel lang. Op den lGden Juli 1233 werd Lochem tot stad verheven. Een wapenschild werd aangenomen, waarop een klimmende leeuw staat met 3 bloemen. Niemand kan je hier precies ver tellen. waarvan de naam Lochem afkomstig is. De een zegt: 't komt van 't Duitsch Loch, dat gat betee ken t. Als in een gat ligt het stadje onder aan den berg. Anderen zeg gen: 't komt van 't Oud-Saksische woord Löh, dat wij nog in verschil lende plaatsnamen hooren. denk maar aan Heiloo, Venlo, Ruurlo, Boekelo, Hengelo, enz. Dat lo betee ken t open plek in 't bosch. In 't Loo vind je het ook terug. Zoo zou Lochem dan beteekenen Looheim, woonplaats aan net bosch. Deze uitlegging lijkt me heel verklaar baar. Maar als een sprookje en ze ker als een soort volkslegende is de volgende verklaring. Een oude volksstam had zich eens. eeuwen geleden, gelegerd op de heide. Een troep ruiters, die in den vroegen morgenstond van buitenaf kwamen en juist den berg bestegen, bemerk ten het groote kamp. De ruiters za gen er welverzorgd uit. Aan de an dere zijde van den berg was ook vruchtbare grond, die aan allen brood verschafte. Toen het stamhoofd van 't heide- kamp deze ruiters zag, keek hij hen met verbazing aan: Op hun schralen grond was amper voedsel te vinden. Toen riep één der ruiters: Lokt hem. En sinds dien tijd heet de vrucht bare zijde van den berg Lokhem, dat in den loop der jaren verscherpt is tot Lochem. Dat kleine stadje Lochem heeft al heel wat- vechtjassen door haar straten en grachten zien wandelen. In 1506 moesten de Gelderschen haar eerst overgeven aan de Bour gondiërs, maar namen haar in 't zelfde Jaar toch weer terug. In 1572 koos Lochem de zijde van den Prins van Oranje en werd ten gevolge daarvan in 1582 door de Spanjaarden belegerd. In Juli sloeg de bevelhebber Verdugo het beleg voor de stad. Graaf Willem Lodewijk van Nassau wist echter toch nog een paar wagens met mondvoorraad naar binnen te loodsen. Weken lang heeft dit beleg geduurd. 23 Septem ber werd Lochem eindelijk ontzet-. In 1590 wilden de Spanjaarden weer een poging wagen om Lochem door list te nemen. Toen op een morgen de poort werd geopend kwamen er drie hooi wagens binnen. Bij lederen wagen waren een paar boeren. In werke lijkheid waren het echter soldaten in boerenkleedij gestoken. Iedere boer had een hooivork in de hand. Op een groot landgoed had men behalve een boerderij ook nog een prachtlgen tuin. die bij het groote landhuis behoorde. En in dien tuin was een doolhof gemaakt, zoo ver nuftig en zoo goed, dat niemand er uit kon komen die er eenmaal in verdwaald was. Maar gelukkig was niemand zoo dom om er zonder ge leide van de tuinknechts, die er heel goed den weg wisten, in te gaan. Eens echter, het was midden in den zomer en erg warm, was een d:r koeien uit de boerderij in den sloot geloopen. Je weet wel, dat doen de runderen op het land wel eens meer. Maar deze koe was heel brutaal, want inplaats dat hij weer In het weiland terug ging. toen hij genoeg afgekoeld was, dacht zij; wacht, ik ga eens op avontuur! En zonder zich nog langer te bedenken kroop zij aan den overkant uit de stoot en stond nu heel parmantig op den mooien breeden weg, die naar den tuin van het landhuis voerde. Rustig en in het geheel niet lettend op het geloei der andere koelen, die haar wilden waarschuwen, liep zij den weg op en wandelde even later den tuin in. Nu was ër een heel oud gebruik In Lochem, n.l. dit: Wanneer een hooi wagen door de poort ging, mochten de jongens hooi plukken, tot de wa gen uit de poort was. Hoewel het nog vroeg was, waren er toch al jongens op de been. En natuurlijk gauw aan 't plukken. De wagen bleek zwaar te zijn, want hij was niet gauw buiten de poort en al plukkende van 't hooi, bemerkten de jongens opeens een soldatenbeen en nog een en nog een. Er werd ge schreeuwd en gejoeld en verraad ge roepen. Fluks sprongen de Span jaarden onder 't hooi vandaan en doodden alle mannen, die bij de poort waren. De Lochemmers snelden gelukkig aan alle kanten toe en wederom werden de Spanjaarden verdreven. In 16D5 wist Spinola Lochem toch te nemen, maar drie maanden later hernam Ernst van Nassau het weer. In 1666 werd 't alweer vermeesterd door den bisschop van Munster. Later kwam het stadje toch weer aan de Staten terug en konden de bewoners in vrede leven. De wallen werden geslecht en de poorten afgebroken. Midden in de stad op het Marktplein staat de kerk. De spitse toren is overal zicht baar. In 1904 heeft een voornaam ingezetene een klokkenspel gege ven, zoodat we ieder uur genieten van de vroolijke, blijde tonen, die door het luchtruim zweven. De straten zijn bochtig en krom, de huizen staan in grillige volgorde. De stad is behalve door belegeringen ook door brand geteisterd. Van 't plaatsje Lochem is niet zoo veel bijzonders te vertellen, 't Zijn de omstreken, die de vreemdelingen naar hier doen trekken. Vooral de oude kasteelen met hun schitterende bosschages zijn een wandeling over waard. Er liggen liefst 8 kasteelen in den omtrek. Het dichtst in de duurt ligt het kasteel Ampsen, dan komt het huis de Kloeze. Bekende mannen als Schimmelpenninck van der Oyen en van Heeckeren zagen hier 't levenslicht. (Wordt vervolgd). Daar ging zij door de rozenhagen, langs prachtige heesterboschjes, re gelrecht op het doolhof aan.... en in haar groote onnoozelheid liep het beest tenslotte het doolhof in. Zij verdwaalde natuurlijk en kon er niet meer uit! Den volgenden dag miste de boer zijn koe en dadelijk sprak hij tegen de tuinknechts zijn vermoeden uit, dat zij in het doolhof verdwaald zou zijn. Natuurlijk ging men aan het zoeken. Van alle kanten liep men het doolhof in en nauwkeurig speur de men alle paden af. maar de koe werd helaas nergens gevonden- Tot opeens de jongste der tuinknechts het beest ontdekte! Waar denk je wel dat dit was? Als je dit weten wil, zoek dan zelf ook maar eens in het doolhof. Hier op het plaatje heb je een plattegrond, Ga nu maar eens met een potloodje langs de goede paden, net zoo lang tot je de koe gevonden hebt. Als je haar echter hebt. zorg dan ook dat je weer heelhuids uit het doolhof komt. want denk er wel aan: naar jullie zoeken de tuinknechts met, hoor! VRIJDAG Terwijl ik dit „Aan Allen" sohrljf, denk ik, dat we dit in verschillende landen lezen zullen. Want de vacan tie lokt tegenwoordig veel meer dan vroeger de menschen uit hun huizen En dat is goed. Andere menschen zien en spreken, een gansch andere omgeving waarnemen verfrischt li chaam en geest. Jullie kinderen leven eigenlijk in heel wat prettiger tijd. wat dat uit gaan betreft, dan toen ik bv. een kind was. In de vacantie uitgaan bestond uit een dagje naar 't Bloe- mendaalsehe Bosch, of een dagje naar Zandvoort, Kraantje Lek of het Kolkje. Alleen, wie familie buiten de stad had, ging met „de spoor". Naar Amsterdam of de Zaan te gaan, leek je als kind een groote reis te gaan ondernemen. Schoolreisjes bestonden niet. Toen ikzelf onder wijzeres was, begonnen we daarmee en ik herinner me heel goed, dat van de 40 kinderen er meer dan 10 nog nooit in Zandvoort geweest wa ren. Ik ging met ze wandelen door Haarlem's straten. Voor ongelukken behoefde je niet bang te zijn: auto's bestonden nog niet, electrische trams reden nog niet en het goedige paar- dentrammetje overreed zelfs geen schoothondje, 't Gebeurde vaak. dat kinderen uit 't Rozenprieelkwartier voor 't eerst op de Groote Markt kwamen. Zoo dicht bleef men in dien tijd bij huis. Alleen de heel rijken gingen op reis. En thans? 'k Zou haast zeggen: wie vrije dagen heeft en wat durf en fut, kan huis en haard eens voor een poosje verlaten en er tusschen uit gaan. Wie fietsen kan. kan 't zelfs zon der reisgeld stellen. Er zijn er onder jullie, die eenige dagen naar 't Geul dal zijn geweest en daar gastvrij zijn ontvangen bij de ouders van school kinderen, die dezer dagen bij jullie even gastvrij ontvangen zijn gewor den. Is dat niet goedkoop uitgaan? Wat jullie kinderen onderling doen, wordt steeds meer door groote men schen gedaan. Dit alles is gemakkelijk en goed koop. maar wil 't aan weerskanten vreugde geven, dan moet het ook zijn een daad van overgave. Al 't onze geven we over aan den ander, die 't zijne weer tijdelijk aan ons geeft. En we genieten daarvan en mochten we iets missen, dan waar- dceren we straks eigen haard weer ces te meer. Er zijn er misschien on eer de oudsten van Jullie ook, die dit jaar kennis maken met de Jeugd- jlerbergen, die als paddenstoelen ook in ons goede vaderland verrijzen. Hier in Lochem is ook zoo'n Jeugd- Herberg, die door de Jongeren is in gericht. Jongens en meisjes hebben daar al hun vrijen tijd voor beschik baar gesteld. Zoo heeft ook Duitsch- land al vele Jeugdherbergen, waar dit jaar ook veel Hollandsche Jeugd heen zal trekken. ..Wandervögel", zei een Duitscher toen hij een troepje Jongens met pak en zak zag voorbij-peddelen. Ja, als vogels vliegen ze van dorp tot dorp en ze zingen een lied van Broeder schap. W. B.—Z. door W. B.—Z. Onder een zonne-paraplu Zaten ze daar heerlijk nu, Broertje Bram en Zusje jet O, ze hadden reuze-pret. I Zusje jet ging steeds maar graven Onder een zonne-paraplu [Straks werd 't een groote haven, Zaten ze daar heerlijk nu, En dan voeren er de schepen, Maar de groote, mooie zee. Daarom moest Bram water sleepen. Sprak toen ook een woordje mee Het werd vloed, en groote golven Hebben toen 't zand bedolven, En de haven stroomde vol. Bram en Jetje vonden 't dol. Maar toen 't bouwwerk ook ging zwemmen, En de zee niet dacht aan remmen, Zijn ze maar naar huis gegaan, Want nu was er niets meer aan. Papaver (Klaproos). Evenals het slaapmutsje (Escholtzla) dat ook tot de Papaverachtlgcn behoort, kan de papaver niet verplant worden. We mogen haar dus vooral niet te dik zaaien. Over 't algemeen geldt de papaver voor een slechte snijbloem. Als we de bloemen echter op 't juiste mo ment snijden ('s morgens dadelijk nadat ze uit de knop zijn), kunnen we er in huls nog eenige dagen van genieten. Eén van de mooiste papa versoorten is de enkelbloemige Engclschc papa ver (Papaver Rhocas the Shirley). Deze komt in vele kleurschakeerln- en voor en eenige van deze blo men in een vaas zijn een sieraad in huis. Vaak hoor je echter; ze zijn wel mooi, maar ze vallen zco gauw af. Je moet ze echter op tijd plukken. Als je de plant in de groei goed gade slaat, dan zie je dat de knoppen eerst hangen (stengel naar bmeden omgebogen). Als de stengel zich heeft opgericht en de knop rechtop staat, dan ontplooit de blcem zich spoedig. Kom je dan den volgenden morgen vroeg, dan zie Je de knoppen uitga- komen. Eenige hebben het kapje (de kelk» reeds afgeworpen en andere zijn bezig. Dit is het juiste moment om de bloemen te snijden. Gaan ze soms in den loop van den dag nog wat slap hangen, snijd dan nog een klein s'ukje van den stengel af en je houdt ze minstens drie dagen goed. De papaver ls zeer gemakkelijk te kweeken; zelfs in een ondiep bakje komen ze nog goed tot hun recht. Een andere papaversoort met bij zondere tinten is de IJsland papaver (Papaver nudicaule) Dit ls een vaste plant en bloeit dus elk jaar opnieuw Ze wordt meestal in den nazomer ge zaaid en vóór den winter op de v^or haar bestemde piaats gezet, 't Is een ultmuni nde „r.ijblocni van onge veer 40 c-M. hoogte. Dubbelbloemlge soorten zijn oa. de Kardinaal en Pioenpapavers. De kardinaalpapavers zijn fijn gekarteld en door hun gedrongen, stevigen groei uitstekend geschikt voor per ken. De pioenpapavers gelijken veel op dubbele pioenrozen. Korenbloem (Centaurea Cyanus) lam. Samengcsteldbtocmigen (Com- posltsn). Een zeer bekende plant, die in de zen tijd bloeit tusschen het koren o onze zandstreken. Ze heelt dan steoda een blauwe kleur. Gekweekt komt ze ook voor ln andere kleuren, n!- rr.se, wit en paars Ze wordt veel gebruikt om zoog. veldbouqueltcn te maken. Klaproos, korenbloem en korenaren vormen een prachtige combinatie. Een mooi soort korenbloem met groote, gevulde bloemen ls wit, lila, Jllarose en purper is dc Centaurea imperialis. Het is een uitstekende snijbloem, die tot de schoonste zo merbloemen behoort. De sierlijk ge tande bloemen prijken op lange, ste vige stengels en hebben een praeh- tigen, zijdeachtlgen glans. .'t Beste is ze onder glas uit tc zaaien en later buiten uit te planten. De plant houdt van kalkachtvgen, vooral geen ver3Cti gemesten grond. TUINIER,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13