DE AARDBEVINGSRAMP IN ITALIË. Het woord is aan Het Belangrijkste LOOPT U MOEILIJK? 48e Jaargang No. 14443 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 25 Juli 1930 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HoofdredactenrROBERT PEEREBOOM. en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57J4. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden fO-57JA, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement Vraag en Aanbcd 14 regels f 0.6<\ elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 1—4 reg. ƒ0.25. elke regel meer 0.10, uitsl. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Dnim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD 1700 of 2500 dooden? Ruim drie duizend huizen verwoest. 'Ook het tekende en fraaie oord Amalsi, een "beroemde Zuid-Italiaansche stadwerd zwaar door de aardbeving geteisterd. (Zie ook de le pag. van het 2de blad). Elders in dit nummer berichten wij, dat Mussolini volgens zijn gewoonte het hou den van particuliere en openbare inschrij vingen heeft verboden, daar de staat zich met het lenigen van den nood zal belasten. Vooralsnog dient men dit bericht met eeni- ge reserve te beschouwen. Later op den dag vernamen wij namelijk, dat de prefecten brieven ontvangen hebben -van Mussolini, waarin zij aangespoord worden inzamelin gen en collecten te organiseeren. BERLIJN, 24 Juli (V.D.) De „B.Z. am Mittag" meldt uit Rome, dat officieus wordt toegeven, dat 't totaal aantal slachtoffers, dat bij de aardbevingsramp om het leven is gekomen, ongeveer 2500 bedraagt, en dat dit aantal vermoedelijk nog wel zal stijgen. Al leen reeds te Villanova ,een dorpje van on geveer 3000 inwoners, schat men, dat onge veer 1500 inwoners, dus de helft van de be volking, om het leven is gekomen. Het aan tal zou ongeveer even groot als het aantal dooden zijn. Alleen reeds in de omgeving van Lacedonië en Aauilonia wordt melding ge maakt van 800 gewonden, waarvan velen ernstig. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft echter de officieele doodenlijst gepubli ceerd. Deze lijst bevat 1778 namen en er zouden volgens dezelfde opgave 4264 gewon den zijn. Op het terrein van de ramp ROME, 24 Juli (V.D.) De ziekenhuizen in de omgeving van het aardbevingsgebied beginnen zich geleidelijk met gewonden te vullen. Het treinverkeer is nog zeer moeilijk, aangezien enkele baanvakken gestagneerd en verscheidene bruggen beschadigd zijn. Het passagiersverkeer wordt zooveel mogelijk gehandhaafd. Bovendien wordt getracht den stroom van ongenoode bezoekers aan het ge teisterde gebied te stuiten. Tot dusver werden op het kleine kerkhof te Malfi 20 lijken van slachtoffers ter aarde be steld. Daar het kerkhof echter van zeer kleine afmetingen is, werden hedenochtend vroeg 210 lijken per trein naar Potenza overge bracht. Naar thans vaststaat bedraagt het aantal volkomen verwoeste huizen in het gebied van de aardbeving 3188. De ministerraad zal zoo spoedig' mogelijk beraadslagen over de nood zakelijk te nemén hulpmaatregelen. Naar de „Giornale dTtalia" mededeelt, zal de Koning hedenavond naar het gebied van de ramp vertrekken. Z. H. de Paus heeft de diepbe droefde bevolking den Apostolischen Zegen doen toekomen. De directeur van het Observatorium te Flo rence heeft verklaard, dat het waarschijn lijk nog geruimen tijd zal duren voor en al eer de rust in het aardbevingsgebied zal zijn weergekeerd, aangezien de omvang van de aardschokken zeer groot is geweest. De schok ken kunnen zich wellicht binnen een maand herhalen. Zij zullen echter van geringer kracht zijn, daar de eerste schok altijd het hevigst is. Uit Salerno wordt, in tegenstelling met anders luidende berichten gemeld, dat de bekende Dom aldaar niet ingestort is. De luchtfoto's van de ramp. ROME, 24 Juli (V.D.) Mussolini heeft Woensdagavond de eerste luchtfoto's van de te Malfi aangerichte verwoestingen ontvan gen. De fotografen zijn in den loop van den avond per vliegtuig te Rome aangekomen. De Duce heeft bevolen, dat een groot aantal vliegtuigen zou vertrekken uit Napels en Foggia om op geringe hoogte boven het rampgebied te vliegen, zulks om het terrein te verkennen en de meest dringende behoef ten te melden, welke bestaan in de. streken, die thans vrijwel geheel van de overige we reld zijn afgesneden. De bladen te Rome geven opvallend wei nig nieuws over de ontzettende catastrophe. Waarschijnlijk hebben zij instructie gekre gen de berichten zoo sober mogelijk te hou den om de bevolking niet onnoodig op te winden. Slechts de „Popoio di Roma'' poogt een verlieslijst te geven. (Zie ook 2e pagina) Nico van Suchtelen: En de kunstenaar moet dit leven uitbeelden, niet fel en hartstochtelijk, zooals het „ar tistiek" vooroordeel eisclit, maar rustig en diep-bezonnen, zoodat tenslotte nog de wild ste bewogenheid verstilt en zich vereffent in een vredigen glans van eeuwige noodwendig heid. TEEKEN DES TIJDS. (Te Tokio, de hoofdstad van Japan, zijn groote sirenes op de daken van gebouwen op gesteld, om de bevolking op de hoogte te houden van den tijd) Nauwelijks 50 jaar geleden Was Japan nog Oostersch land, Daarna nam men de beschaving Volgens blanke snit ter hand. Alles nam toen de Japanner, Of het goed was of verkeerd. Heel Japan zou thans volledig Worden gewesterniseerd. Hooge hoeden voor de mannen, Voor de vrouwen de japon, In het Rijzend Zonnelandje Rees ook de beschavingszon. Alles in Japan was welkom Met een Westersch étiket, Of het werkelijk beter ook was Daar werd minder op gelet. En de herrie uit het Westen Werd er dus ook heengebracht, Wat het Westen deed moest goed zijn, Want het Westen had de macht. En op sommige terreinen Waar 't naar ons gekeken heeft. Is Japan de laatste jaren Ons finaal voorbijgestreefd. Als ik denk aan die sirene Met zijn rauwen tijdseingil, Ieder uur, misschien nog vaker, Moet 'k bekennen dat ik ril. Stel je voor, dat men dat loeien En dat gieren hier ook had, Is er niet genoeg lawaai nog In zulk een moderne stad. 't Leven is een korte vreugde En de tijd gaat bijster snel, Schreeuw het maar niet van de daken, Heusch, we weten het nou weL P. GASUS. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN YORKSHIRE. AANZIENLIJKE MATERIëELE SCHADE. LONDEN, 24 Juli (V.D.) Tengevolge van den hevigen regenval zijn gisteren in het Noorden van Yorkshire de rivieren zoodanig gewassen, dat op vele plaatsen de bruggen zijn weggeslagen en vele dorpen onder water staan. Gedurende den geheelen nacht hebben ar beiders gewerkt om de schade te herstellen en de verbindingen tussclren de verschil lende plaatsen weer voor het verkeer bruik baar te maken. Met booten worden de be woners uit hun door het water ingesloten woningen bevrijd. Te Sleights, waar een vrij groote steenen brug weggeslagen is, moesten de bewoners zelfs van de daken en van de bovenste verdiepingen hunner huizen afge haald worden. Verschillende dorpen zijn ook heden nog geïsoleerd. Voor zoover na te gaan heeft slechts één persoon het leven verloren. De materieele schade is zeer aanzienlijk. In de omgeving van Sheffield is de Mersey eveneens buiten haar oevers getreden en te Northenden, zes mijl verwijderd van Man chester, heeft het water de landerijen over stroomd en groote schade aan den oogst toe gebracht. NEDERL. ISR. JOLES- ZIEKENHUIS. DE EERSTE STEENLEGGING. De eerste steenlegging van het Nederlandsch- Israëlitisch Joles-Ziekenhuis. De heer A. de Lieme Bzn. verricht de plechtigheid. (Zie het verslag op de 2e pagina) DE RAMP TE KOBLENZ. Thans 40 dooden MORGEN ROUWPLECHTIGHEID IN KOBLENZ. KOBLENZ, 24. Juli (V.D.) Het heden ochtend geborgen vrouwenlijk 'is dat van Elfriede Torres uit het Zusterhuis te Rhein- waldheim. Hedenmiddag werd wederom een lijk geborgen, dat gebleken is dat van Maria Ackermann uit Gülf te zijn. Een duiker zet het bergingswerk voort. Uit alle deelen des Rijks komen berichten over vermiste personen te Koblenz binnen. Van al deze menschen schijnt men aan te nemen, dat zij zich bp den ongeluksdag te Koblenz bevonden hebben. Het aantal dier personen bedraagt wel 80, Twee vermisten-meldingen bleken op veron gelukte personen van toepassing te zijn. Het aantal dooden bedraagt nu in totaal veer tig. BERLIJN, 24 Juli (VD.) De heden ge houden zitting van den Rijksraad begon met een herdenking van de nagedachtenis van de slachtoffers van de ramp te Koblenz. De Rijksminister voor de bezette gebieden, Treviranus verklaarde uit naam van de Rijks- regeering, dat het geheele Duitsche volk van harte deelneemt in de smart van de treuren de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp. Hij sprak de hoop uit, dat de schier overweldigende blijken van deelne ming, die overal aan den dag treden, den achtergeblevenen eenigermate tot troost mo gen strekken. Zaterdagochtend zal door den bisschop van Trier, dr. Bornewasseite Koblenz, een pon tificaal requiem voor de slachtoffers bij het ongeluk met de pontonbrug worden gecele breerd. Des middags om vier uur worden de lijken van 15 burgers van Koblenz op een eereplaats van het stedelijk kerkhof bijgezet. De ander slachtoffers worden naar hun woonplaatsen overgebracht. De duikers zetten hun werk nog steeds voort in de hoop, de lijken van nog meer slachtoffers te vinden. De rijksregeering heeft 20.000 mark ter be. schikking van den burgemeester van Coblenz gesteld. Het W.B. meldt dat er nog 15 personen zijn, waaromtrent berichten ontbreken. De bevrijdingsfeesten in de ontruimde Duitsche gebieden, hebben een zeer treurig en afloop gehad. Volgens de laatste berichten zijn veertig menschen bij het instorten van de pontonbrug over de Moezel verdronken. Rechts ziet men hoe de rivier wordt afgezocht Er moeten nog vijftien slachtoffers geborgen worden. Lltnks een foto die een paar uur voordat het ongeluk plaats greep, genomen werd. Von Hindenburg wordt ontvangen op het fort Ehrenbreitstciu. Men kijkt van hier juist op de plek waar veertig menschen het leven lieten. De aardbeving in Italië. (le blad, le pag.X De slachtoffers van het ongeluk in Koblenz. (le blad, le pag.X Raadsvergadering in Zandvoort. (3e blad 3e pag.X Het geheimzinnige schot te Locnen. Een on- geluk, geen inisdaad. (2e blad 3e pag. en le blad 2e pag.) Overstroomingen in Engeland en Britsch- Indiê. (le blad, le pag. en 2e pagj ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Litteraire Zondvloed. (le blad. le pag.) H. v. B.r Berlijnsche Brief: Uitzending van de Rijksdagdebatten? (2e blad le pag.) Over een zweminrichting in Velsen. Wethou der Tusenius en de eoimnissie tot voorbe reiding aan het woord. (3e blad, 2e pag.) Voor de Laatste Berichten zie men de Tweede pag. van het Eerste Blad INGEZONDEN MEDEDEELINC EN ZONDAG A.S. per luxe Studebaker-touringcar naar Apeldoorn en Arnhem. Vertrek 8 1 6,p. per*. toruR pl.m. 8 uur. plaa<sbe.« preken. GARAGE BOUCKAERT Rozenstraat 9 Tel. 14903 Nog eenige plaatten beschikbaar. 3 en 10 Aug. naar Ardennen. koop dan een paar sieunschoenen bij PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarlem en 't lead ie geleden! HAARLEM, 25 Juli. Litteraire Zondvloed In een Engelsche krant lees ik: „Gedurende de eerste zes maanden van 1930 werden in Engeland 8017 nieuwe boeken uitgegeven. Tegen het einde des jaars zal vermoedelijk het record-aantal 18000 bereikt zijn. Om dezen omzet bij te houden zou men ongeveer vijftig boeken per dag moeten le zen een taak die zelfs de meest geharde en cynische beoordeelaar niet zou kunnen vervullen. De litteratuur is een handel op enorme schaal geworden en terwijl enkele boeken door mannen en vrouwen geschreven wor den met het doel, iet-s beters te verwerven dan faam en geld. wordt de meerderheid alleen geproduceerd om winst te behalen, net als men kruidenierswaren verkoopt. In de laatste dertig jaar is het boeken lezend publiek enorm toegenomen, en het is niet een publiek, maar het zijn tientallen verschillende publlcken, waarvan de bekwa me „reader" op een uitgeverskantoor het onderscheid in smaak precies kan taxeeren. Toch zou het belangwekkend zijn te we ten op hoeveel boeken winst wordt gemaakt. Ik heb deze zaak vaak besproken met uit gevers van romans, biografieën enz. en ben slechts tot de slotsom gekomen, dat de uit geverij niet dc zekerste weg is om een for tuin te maken. Voor eiken „best-seller", dien de lezer in den doolhof der letterkundige productie ontdekt, moeten ettelijke boeken, die weinig of niet verkocht zullen worden, worden uitgegeven. De levensweg des schrijvers moge moeilijk zijn, maar laat hem niet meenen dat die van den uitgever erg gemakkelijk is". Aldus John English in de Dally Mirror. Achttienduizend boeken per jaar! Het klinkt ontstellend, ofschoon de gevaren der statistiek John English parten spelen, want hij had eerst eens moeten nagaan hoeveel zui ver-wetenschappelijke werken, hoeveel schoolboekjes, hoeveel kinderboeken, hoeveel populaïr-technische werken, hoeveel dicht bundels en tenslotte hoeveel romans erbij waren. Die groepen althans zijn scherp van elkaar afgescheiden, cn concurreeren elkaar onderling niet, of weinig. Maar in elk geval blijkt, dat de productie in Engeland over de geheele linie stijgende blijft. Hetzelfde toonen alle andere landen. Ook het onze. Er wordt veel meer gele zen dan dertig jaar geleden, op elk gebied. Ook op dat der roman-litteratuur. Horace Walpole, een der bekendste Engel sche romanschrijvers van dezen tijd, merkt dan ook op dat. het met de litteratuur heele- maal niet slecht gaat. Tenminste niet uit commercieel oogpunt. De Industrie is bloeiende, de technische handigheid zelfs meer verbreid. Alleen mag men vragen, of de qualiteit niet onder de quantiteit lijdt. Het moet wel zoo zijn. Hoe meer boeken, hoe meer prullen er bij zullen zijn. Maar van dat pessimisme omtrent het steeds-dalende gehalte der romanlitteratuur geloof ik, eer lijk gezegd, niets. Het is gejammer van alle tijden. Zoo wordt er ook steevast geklaagd over de minderwaardigheid van de meeste architectonische werken, en van de meeste producten der schilderkunst, en van de meeste muziek. Daar is altijd over geklaagd, net als over de jeugd, die-altijd erger en-.on-

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1