DE ARRESTATIE VAN WOLDEMARAS BUITENLAND APEX Klop-veeg-Stofzuigers f 175. LANGS DE STRAAT. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 26 JULI 1930 TWEEDE BLAD En de argumenteering van de arrestatie. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. 10756 Er bestond vrees voor een staatsgreep. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het laatste buitenlandsche nieuws van sensatione.elen aard is de arrestatie van Woldemaras, waarvan wij gisteren reeds in het laatste nieuws melding maakten. Thans wordt bevestigd dat Woldemaras uit Kowno is verwijderd en overgebracht werd naar een landgoed in het district Krottingen, waar hij onder strenge bewaking zal blij ven tot een nadere beslissing omtrent zijn verblijfplaats zal zijn genomen. Voordat hij werd weggeleid verlangde Woldemaras dat in het procesverbaal zijner arrestatie zou worden ingevoegd, dat hij gearresteerd werd als rechtmatig minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken. Deze titels zette hij ook onder zijn naam bij de onder- teekening van het proces-verbaal. Dit gedrag van Woldemaras wekte bij de aanwezige politieambtenaren een vreemden indruk op van zijn geestesgesteldheid. Mevrouw Woldemaras, die haar echtgenoot begeleiden wilde, en zijn neefje, dat, naar men zich herinneren zal, bij den aanslag op Woldemaras op den 7en Mei van het vorig jaar door 9 kogels ge wond werd, werden echter tegen gehouden. Alle schriftelijke stukken werden door de politie verzegeld, Naar vernomen wordt waren de autoritei ten na.v. het instellen van een vervolging wegens hoogverraad reeds geruimen tijd van plan tot de arrestatie van Woldemaras over te gaan. Volgens een niet te contro leeren bericht zou de staatspresident, die voor zijn vertrek naar het buitenland, met verscheidene dreigbrieven lastig werd ge vallen, opdracht gegeven hebben Woldema ras tot zijn terugkeer onschadelijk te ma ken. Het officieele bevel tot inhechtems-ne- ihing luidt: „Op grond van paragraaf 8 van het sta tuut tot bescherming van den Staat beveel ik hierdoor, Professor Woldemaras wegens zijn gedrag, dat de openbare orde en het welzijn van den Staat in gevaar brengt, voor een jaar uit Kowno naar het district Krottingen te verbannen, en onder politie toezicht te stellen". Het bevel was geteekend door den waar- nemenden commandant van Stad en Dis- trict Kowno, kapitein Talevicius. Naar verder medegedeeld wordt, is Wolde maras uit Kowno verwijderd omdat zijn tegenwoordigheid aldaar gevaarlijk moest worden geacht voor de openbare orde. Na de arrestatie van Woldemaras werd zijn woning ontruimd en alle meubelen op straat gezet. De vele duizenden banden tellende bibliotheek van Woldemaras zou naar een op slagplaats worden overgebracht. Er zouden gedurende de laatste dagen herhaaldelijk putschpogingen van de aanhangers van Wol demaras gevreesd geworden zijn. De comman dant van Kowno heeft daarom zijn bureau eenige nachten niet verlaten. Tegelijk met Woldemaras zou nog een aantal zijner aan hangers gearresteerd en verbannen zijn. Het is nog niet te voorzien welke gevolgen de arrestatie van Woldemaras zal hebben en of de aanhangers van Woldemaras, dfe op 20.000 man geschat worden, eenige geweld dadige poging zullen ondernemen. Men mag evenwel verwachten, dat Woldemaras als martelaar zal worden voorgesteld en dat zijn aanhangers voor een strijd niet zullen te rugschrikken. L. A. De uittocht uit de D.-N. partij. BERLIJN, 25 Juli (V. D.). Volgens partij- mededeelingen heeft rijksminister Schiele heden verklaard uit de Duitsch Nationale partij te treden. Hij is voornemens lid te wor den van de Landvolkspartij. STUTTGART, 25 Juli (V. D.). De Wurtem- bergsche minister van godsdienstzaken en rijksdagafgevaardigde dr. Bazille heeft den ïandelijken voorzitter der Duitsch nationale volkspartij Wurtemberg een schrijven doen toekomen, waarin hij verklaart uit de partij te treden. De boycot in Britsch-Indië LONDEN, 25 Juli. (V. D.). De Vereeniging van Indische Textielwarenhandelaren te Bombay heeft besloten van Zaterdag af als protest tegen de onderdrukkingspolitiek der regeering de zaken voor onbepaalden tijd te sluiten. Deze maatregel zal eerst worden op geheven, wanneer de regeering haar belofte zal zijn nagekomen de civiele rechten en het particulier eigendom te beschermen. Van de zijde der Indische handelaren schijnt men vast besloten te zijn den boycot van buitenlandsche goederen met kracht voort te zetten. De boycotcommissie van het Con gres Comité te Bombay heeft besloten de katoenspinnerijen, die met Engelsche hulp werken, te dwingen het bedrijf stop te zetten. Door dit besluit worden 24 van de 81 bedrij ven getroffen. Het sluiten van een groot aan tal katoenspinnerijen te Bombay zal tot uit breiding van de werkloosheid leiden, hetgeen in Engelsche bestuurskringen ernstige reden tot bezorgdheid veroorzaakt. De veldtocht van de Congrescommissie te Lahore tegen de spiritualiën- en kleeding- zaken is door de aankomst van honderd Sikhs uit de omgeving van Amrizar versterkt. Het Congres is voornemens binnenkort zijn veldtocht tot alle bedrijven uit te breiden, n.l. door de handelaren te verplichten één ver klaring te teekenen, dat zij geen buitenland sche producten meer zullen verkoopen. Diplomatie en alcohol. WASHINGTON, 25 Juli, (N.TA.) Presi dent Hoover heeft een besluit onderteekend, waarin wordt bepaald, dat de vertegenwoor digers van de Vereenigde Staten in het bui tenland in het vervolg hun uitgaven voor alcoholische dranken zelf moeten dragen en hiervoor van de regeering geen schadeloos stelling meer zullen ontvangen. Nieuwe onlusten in Egypte waarschijnlijk? LONDEN, 25 Juli, (N.T.A.). De bijzondere correspondent van de Daily Express meldt uit Alexandrië: Uit zeer betrouwbare bron hoor ik dat de Wafd in een geheime zitting te Kairo heeft besloten koning Foead en de regeering Sidky pasja het hoofd te blijven bieden en morgen in Kairo een parlements- zitting te houden, echter niet het parlements gebouw. De regeering zal alles doen om deze zitting te verhinderen en bestaat er zoodoende het grootste gevaar voor botsingen. De regee ring is op alle mogelijkheden voorbereid. Kairo wemelt van troepen en de regeering zal de Wafd voor alle georganiseerde onlus ten verantwoordelijk stellen en de Wafdleiders gerechtelijk vervolgen. Volgens de correspondent is de bevolking van Alexandrië zenuwachtig en bezorgd. Overal heerscht de gespannen atmospheer die karakteristiek is voor oorlogen. Alle handels zaken zoowel inlandsche als buitenlandsche blijven gesloten. ALËXANDRIë, 25 Juli, (N.T.A.)In politieke kringen verluidt dat de Wafd het aftreden van koning Foead wil afdwingen. Er zou dan een nieuw regime worden ingesteld en wel een republiek of een nieuwe dynastie. Van de zijde der Wafd is naar aanleiding van deze geruchten, die reeds eenige dagen in omloop zijn verklaard, dat de Wafd een ver andering van regime in Egypte niet nastreeft, echter nieuwe kieswetten wenscht. De staking in Noord-Frankrijk RIJSSEL, 25 Juli (N.T.A.). Het aantal arbei ders, dat wegens den loonaftrek voor de socia le verzekering te Rijssel staakt, bedraagt thans 11.000. Ook op de textiel-industrie is de staking thans overgeslagen, aldus de N.R.Ct. Alleen te Rijssel staken er 5000 textielarbei ders. Gisteren hebben de stakers optochten door de stad gehouden. Verscheidene textiel fabrieken hebben eenige honderdtallen bui tenlandsche arbeiders in dienst gesteld, ten einde het bedrijf op gang te kunnen houden. Striid tegen de Brusselsche communisten. De correspondent te Brussel der N.R.Ct. meldt: Na het onderwijzend personeel der hoofd stad en verscheidene vakvereenigingen heb ben nu ook de trambedienden alle betrekkin gen met de communistische organisaties, die, op een bepaald oogenblik, er niet ver meer van af waren de plaats der sociaal-democra tische organisaties, té Brussel en omstreken althans, in te nemen, afgebroken. Door den raad van beheer van het „Huis der Tram bedienden" is vóór een paar dagen aan de Roode Internationale hulp en een andere communistisch getinte vereeniging medege deeld dat zij dit gebouw ten spoedigste moe ten verlaten terwijl verder, door het bestuur van de Vakvereeniging der Trambedienden tot de uitsluiting van het communistische ge meenteraadslid Verstappen is overgegaan. In politieke kringen waar men den terug keer der communistische arbeiders en be dienden naar de sociaal-democratische orga nisaties van nabij volgt, verwacht men dat, bij de aanstaande parlementaire verkiezingen het laatste communistische kamerlid, Jacque- motte, uit het parlement zal verdwijnen.' De strijd tusschen Turken en Koerden. LOKDEN, 25 Juli (N.T.A.V De Times bericht uit Konstantinopel: De eerste phase van den Turkschen veldtocht tegen de Koer den kan als geëindigd worden beschouwd. Aan de overvallen van Perzische Koerden op Turksch grondgebied werd een einde ge maakt en de ernstige opstand ten Noorden van het Wan-meer alsmede de onlusten in andere deelen van Noord-Koerdistan werden ouderdrukt. Het is thans duidelijk dat de op standige Koerden werkelijk in de meening verkeerden de Turken te kunnen verslaan en een onafhankelij ken Koerdischen staat te kunnen uitroepen. Dit plan is op niets uitge- loopen, alhoewel de Koerden bij lange na nog niet verslagen zijn. De tweede phase van den veldtocht ont wikkelt zich in een streek met den berg Ararat als middelpunt. De Turksche regee ring is van meening dat deze moeilijke mili taire opmarsch tot den herfst zal duren. Op den Ararat en in de omgeving hebben zich eenige duizelden Turksche Koerden in na genoeg onneembare posities verschanst. Zij worden door Perzische Koerden gesteund. De Turksche generale staf, die zich op een langdurigen veldtocht in deze streken voorbe reidt, heeft niet minder dan 60.000 soldaten en gendarmen tot haar beschikking, alsmede honderd vliegtuigen. Deze troepen werden om Wan en Bayazit geconcentreerd. Een bond tegen de Habs- burgers. De correspondent te Boedapest van de „N. Fr. Presse" maakt melding van de op richting, op aanstichting van de nationalis tische partij, van een „Bond van het natio nale koningschap". Op de constitueerende vergadering waren aanwezig vertegenwoor digers van de „Landpartij van het jonge Hongarije", de Hongaarsche nationale partij en de Nieuwe Hongaarsche partij. Verder was o.a. de oud-minister, yan Binnenland- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL sche Zaken Dömötër aanwezig en de voorzit ter van den bond der „Ontwapende Honga ren", aldus het Hbld. De voorzitter van de vergadering dr. Bela Szasz, deelde, mede, dat de oprichting van een Anti-Habsburgliga noodzakelijk was. Volgens zijn meening was de Hongaarsche natie voor 100 pet. den Habsburgers vijandig gezind. Den tegenstanders der Habsburgers ontbrak echter een goede organisatie. Na hem werd door verschillende sprekers de ten behoeve der Habsburgers gevoerde propagan da gehekeld, terwijl werd geconstateerd, dat de heerschappij der Habsburgers een vloek voor Hongarije was geweest. Oud-minister Dömötör verklaarde, dat de onttroningswet indertijd het volk niet was opgedrongen; integendeel, de natie had haar vrijwillig aanvaard. Een andere woordvoer der betoogde, dat, indien Otto ook slechts maar één dorpje aan het land kon terugge geven hij zou wenschen dat de jonge Otto als koning zou terugkeeren; maar daartoe zou deze niet in staat zijn. De restauratie noem de spr. de politiek van de magnaten, de hoo- ge geestelijkheid en de Joden. Bij de keuze van het bestuur kwam het tot hevige scènes. De leider der „Ontwakende Hongaren" protesteerde ertegen, dat in het bestuur oók soc.-democraten zitting zouden nemen; hij was niet van plan met de aan hangers van het bolsjewisme in één college te zitten, welke woorden aanleiding gaven tot groot tumult. Ten slotte werd besloten de keuze van een bestuur uit te stellen tot Augustus. OUDE BOUWWERKEN IN SPANJE BLOOTGELEGD. Bij het graafwerk voor de fundamenten van een nieuwe universiteitswijk in het Noord-Westen van Madrid heeft men over blijfselen gevonden van een nederzetting, welke zeker 2000 jaar voor onze jaartelling bestaan heeft, aldus het Hbld. De resten van een twintigtal hutten werden reeds bloot- gelegdè Men vond daarin nog huisraad en scherven daarvan, welke dateeren uit het steenen tijdperk. STEEDS MEER TEGENSTAND TEGEN HET DRANKVERBOD IN DE V. S. Aan de oostkust der Vereenigde Staten werden wederom drie dranksmokkelschepen in beslag genomen, die voor een waarde van ruim 300.000 dollar aan alcohol aan boord hadden. Naar verder gemeld wordt, neemt de bewe ging tegen het drankverbod ook onder de vrouwen steeds meer toe. De leider dezer vrouwenbeweging verklaart., dat het ledental dezer vrouwenbeweging iedere week met 1000 toeneemt. Aanvankelijk hadden de Amerikaansche vrouwen de in voering van het drankverbod met vreugde begroet, daar zij meenden dat het huiselijk leven hierdoor bevorderd werd. Ze hebben echter moeten inzien dat het aantal clandes tiene drinkgelegenhèden sterk is toegenomen. Bovendien ondervindt een derde deel van de Amerikaansche bevolking schade van het drankverbod. Volgens een berekening van dazen vrouwenbond geeft de regeering jaarlijks vier milliard dollar uit ter doorvoering van de drandverbodsbepalingen. EEN HUWELIJK WAARTEGEN PROTEST AANGETEEKEND WERD. De hertog de Broglie heeft verzet aange- teekend tegen het huwelijk van zijn tante Amédée de Broglie, weduwe van zijn oom, met- prins Fernando d'OrleansBourbon infant van Spanje. Tevens is hij een proces begon nen om dit huwelijk door den rechter te doen verbieden op grond van leeftijdsverschil der beide partijen, aldus het Hbld. Zijn tante is 72 jaar, en de infant 43. Ook heeft hij ver zocht zijn tante wegens verkwisting onder curateele te stellen, hetgeen is geschied. Tegen beide stappen is door de prinses ver zet aangeteekend. VOEDSEL VOOR DEN MODERNEN MENSCH. De schrijver van het artikel zegt, dat negen* tig procent van de menschen ongeschikt voedsel gebruiken en dan nog te veel ook. De meeste menschen van den tegenwoordigen tijd, die moeten werken om in hun onder houd te voorzien, gebruiken voor dat werk slechts een zeer gering aantal spieren, al moeten zij wel veel hun hersens laten wer* ken. Zij arbeiden bovendien meestal bin nenshuis. En toch voeden zij zich met het zelfde voedsel dat hun voorvaderen aten, die voor hun levensonderhoud vaak veel van hun spieren moesten vergen en harden arbeid verrichtten in de open lucht! Dit is absoluut verkeerd. De moderne mensch heeft voedsel noodig dat zijn verteringsorganen zoo weinig moge lijk te doen geeft, omdat deze organen niet geprikkeld en geholpen worden door harden spierarbeid en veel frissche lucht. De schrijver geeft dan om. de volgende wenken. Drink als ge 's morgens opstaat een glas koud water of nog beter: water, waarin een flink opgehoopte lepel rozijnen en het sap van een halven citroen den geheelen nacht gestaan hebben. Een zacht gekookt ei. bruin brood, en daarna sinaasappelen, appels of ander saprijk fruit, vormen het ideale ont bijt. Nu en dan kan men, in plaats van vruch ten, waterkers nemen of sla. Slappe thee kan geen kwaad, maar de vruchtensappen geven al voldoende vocht. In plaats van het ei kan ook honig gebruikt worden, die zeer gemak kelijk in het lichaam opgenomen wordt. Wie meent dat hij niet zonder vleesch kan leven, moet. in ieder geval mager, gebraden vleesch eten. Vet vleesch is onverteerbaar. Men moet niet meer dan ééns per dag vleesch eten. Aardappelen „stoppen"; in plaats daar* van ete men gestoomde of rauwe groenten. Wie met het hoofd werkt en aan slape loosheid lijdt zal veel baat vinden bij het eten van uien. Zij kunnen rauw of gestoomd gebruikt worden of gemengd met geraspte wortelen en wat olijfolie. Wij willen volstrekt niet opwekken tot on middellijke opvolging van al deze wenken, zonder eerst een geneesheer te raadplegen (vooral de uienkuur lijkt ons aan bezwaren onderhevig), maar meenen toch wél dat een en ander overdenking méér dan waard, is, RUSSISCHE TOESTANDEN IN ITALIë. ERGERLIJKE BEHANDELING VAN EEN HOLLANDER. Een zeer onaangename ervaring beleefde in het begin van deze maand een Neder- landsch echtpaar tijdens een reis door Italië De te Amsterdam wonende publicist en acteur Johan Schmidt en zijn onder den naam van Tula di Vista optredende echtge- noote maakten in het einde van Juni een studie- en vacantiereis door Frankrijk en Italië. De heer Schmidt heeft hierover aan het persbureau Vaz Dias het volgende mee gedeeld: Het reisplan was geheel, met Inbegrip van hotels en reisgelegenheid in orde gemaakt door Cook's Reisbureau. Van Nice ging het echtpaar Schmidt naar Corsica en vandaar, uit Bastia, met een Ita- liaansche boot naar Livorno. Aan boord van dit schip waren de heer en mevrouw Schmiüt niet-Italianen. De overige passagiers toonden groote belangstelling voor de vreemdelingen, vooral eenige naar schatting 18-jarige jonge* lui, die zich na eenlgen tijd voorstelden als te behooren tot de geheime politie en die het echtpaar mededeelden, dat zij te Livorno het schip niet mochten verlaten. Te Livorno wer den de paspoorten aan boord aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Men stelde den heer Schmidt verschillende vragen, of hij politieke relaties in Italië had en tenslotte zocht men in een lijvig register, waarin een naam Schmidt gevonden werd. Men vertelde den Hollanders, dat dit aanleiding was om een nader onderzoek in te stellen, en dat zij zich daarvoor, naar keuze wandelende of per rijtuig, doch in ieder geval in gezelschap van geheime politie, hadden te begeven naai de Carceri Giudiziarie. Groot was de ontstel tenis van het echtpaar, dat verwachtte naar een gerechtelijk administratiegebouw te worden geleid, toen het merkte bij een straf gevangenis, althans iets als een huis van bewaring, te zijn. aangekomen. Nog erger werd het evenwel, toen de heer en mevrouw Schmidt gescheiden werden, de een naar de •mannenafdeeling en de ander naar de vrouwenafdeeling werd gevoerd, daar aan een nauwkeurig on dei-zoek werden onderworpen en nadat men alles wat zij bij zich hadden was afgenomen, naar een cel werden gevoerd. De heer Schmidt kwam terecht in een uiterst smerige cel, waarin reeds drie mannen ver bleven, zoowel voor crimineele als voor poli tieke delicten gestraften. In de cel, waarin mevrouw Schmidt gesloten werd, bevonden zich twee vrouwen, die den volgenden dag wegens moord respectievelijk tot twintig en tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld werden. Protesten baaatten niet. De volgen* den dag mocht de heer Schmidt een brief schrijven aan den Nederlandschen consul te Livorno, een Italiaan, die op 5 Juli antwoord* de, dat hij de Nederlandsche legatie te Rome van de aanhouding op de hoogte had ge steld. Na twee dagen water en brood te heb ben gehad, kreeg de heer Schmidt zijn geld terug en werd hem medegedeeld, dat hij en zijn vrouw hun voedsel uit een restaurant mochten betrekken, Bijna eiken dag werd de heer Schmidt op het Commissariaat verhoord, waarbij men steeds informeerde of hij anti-fascistische relaties had en of hij bekend was met Turati en of hij Matteotti gekend had. Na zeven dagen arrest, op 7 Juli, werd me* vrouw Schmidt in vrijheid gesteld. Zij kreeg op het Commissariaat reeds vage aanwijzin gen, dat men waarschijnlijk den verkeerden Schmidt voor had. Inmiddels had men echter van haar echtgenoot politiefoto's en vinger afdrukken genomen. Het vervoer van de Car ceri naar het Commissariaat geschiedde steeds per dievenwagen. Toevalligerwijze had mevrouw Schmidt het contract bij zich het welk het echtpaar Schmidt verplichtte om op 16 Juli te Waalwijk (NB.) op te treden. Op het Commissariaat legde zij den nadruk erop, dat een langere aanhouding contract* breuk tengevolge zou hebben en dat zij de Italiaansche autoriteiten voor de gevolgen hiervan aansprakelijk stelde. Daarop werd den lOen Juli ook den heer Schmidt in vrij heid gesteld. Eerst nu kreeg ook mevrouw Schmidt haar paspoort terug, en hun werd medegedeeld, dat zij Italië moesten verlaten, niet langs den weg Rome, Florence, Milaan, zooals hun reisbiljetten in orde waren ge maakt, maar via Pisa, Genua, en Ventimiglia terug naar Nice. Bovendien zouden zij tot de grens begeleid worden door een ambtenaar van de geheime politie, wiens kosten, maal tijden enz. door den heer Schmidt betaald moesten worden. Na terugkomst te Amsterdam heeft de heer Schmidt zich met de bevoegde autori teiten in verbinding gesteld. Het verbaasde hem in hooge mate, tijdens het geheele onaangename avontuur geen enkelen steun te hebben gekregen van de Nederlandsche autoriteiten in Italië, noch van het Consulaat, noch van het gezantschap te Rome. EEN INSECTENMARKT. Een van de eigenaardigste markten ter wereld wordt ieder jaar te Frankfort ge houden. Het is een insectenmarkt. Verzamelaars uit alle deelen der wereld ontmoeten hier verkoopers van zeldzame vlinders en kapellen. Sommige van deze dieren zijn vaak voor de liefhebbers groote sommen waard. Op deze markt worden, behalve vlin ders, ook kevers, vliegen, sprinkhanen, krekels enz. te koop aangeboden. De meeste verkoopers brengen -hun voor* raad mee en stellen de mooiste exemplaren op de markt ten toon. Maar er worden ook zaken gedaan op andere wijze. Amerikaan sche verhandelaren verkoopen vaak op markten vee, dat zich op duizenden mijlen afstand op de veestapels bevindt. Zoo gaat het ook op deze Frankfortsche insectenmarkt. Er zijn daar verkoopers aanwezig, die geen „voor raad" bij zich hebben, maar precies weten waar zeer zeldzame exemplaren te vinden zijn. Wie zulk een exemplaar zoekt, wendt zich op de markt tot deze bemiddelaars. Zijn order wordt geboekt en na verloop van tijd heeft de levering plaats. Op deze wijze word er soms wel handel gedreven in dieren, die nog niet eens geboren zijn! DE AARDBEVING TE NAPELS IN INDIë GEREGISTREERD. Aneta seint uit Batavia d.d. 24 Juli: Het Koninklijk Magnetisch en Meteorolo* gisch Observatorium te Weltevreden, heeft gisterenmorgen om 743. uur Midden-Java-tijd een zwakke beving geregistreerd, waarvan het epicentrum was gelegen op een afstand van 10.700 kilometer, hetgeen overeenkomt met dat van de beving welke de stad Napels hee£t geteisterd, Het Vreemde Voertuig. Het was een vreemd voertuig. Er stond een kleurig reclamebord op. met woorden in dezen trant: „Wat komt de auto er op aan? Hoofdzaak is dat de banden goed zijn! Rijdt dus op X-banden!" Inderdaad waren de banden verreweg het beste van het geheel. Dit geheel leek op het knutselwerk van het zoontje van een blok hut-bewoner in de Far West. Het was uit ruwe houtblokken, jonge boomstammetjes en latten In elkaar geslagen, met. een vierkante bank erop. In grove trekken gaf het het beeld van een auto weer. Zelfs de handrem was van ruw hout, met twee blokken op de achter wielen. En ergens achterin hing, een beetje onwezenlijk, een echte rijwielmotor, één- cylinder. met riemtransmissie op de achter as van het ruwhouten knutselvoertuig. Dit alles stond onder leiding en toezicht van een heer in gekleede jas, met een hoogen hoed op, die in geen jaren geborsteld kon zijn, en een hinderlijk-paarse das met losse slippen, uitwapperend onder een aangeplakte zwarte tooneelbaard met „favoris". Deze heer liep, blijkbaar doelloos, om het arrangementje heen, en negeerde den mflden spot van de aangroeiende menigte. „Is me dat effe een brik!" zei een man in een van die grijze loden capes, die nog altijd bestaan. „Isset Fort se nieuwste medèl?" „Je suster!" „Je hep niet veel an bande as Je niet rij je kan." Nou, dié ouwe flesmetór laupt misschien nog welles". „Mot je nog ver, vader?" „Sonde van de nieuwe bande!" „Der sit een mauje man op, dat scheelt!" De heer in de gekleede jas, al deze zoute loosheden zwijgzaam slikkend, hield plotseling halt en sloeg den motor aan, waarop het heele vehikel begon te bibberen, zoodat het publiek ietwat achteruit week. Hij lichtte zijn ono-sea- ter met sterken arm op, zette een stuk hout onder de achteras, schakelde in en deed de achterwielen aldus meedraaien. Daarop drentelde hij weer verder. „Nauwatnaunog?" vroeg een slagersjongen sarrend. „Niks", bevestigde de man met de cape. Dit was den heer met de gekleede jas te veel. Met toornig gebaar nam hij de „cric" onder de achteras weg, klom op zijn houten troon, maakte een wegvagend manuaal, eenigszins in de Publiek-ik-veracht-u-stijl, schakelde in en reed inderdaad weg! Stomverbaasd zag de menigte het aan. Eerst króop de heer. Toen schoof hij zijn gekleede jaspanden onder zich, en steeg tot 10 K.M. Daarna zette hij zijn hoogen hoed vast, gaf vol gas en stoof in ontstellende vaart den heuvel op. op welks top zich de Eendjespoort- brug bevindt. Hier maakte hij, veeren-loos, eenige hinkstapsprongen, wierp zich roekeloos in het gewoel van een onzer dierbaarste ver keersproblemen, ontweek behendig een enor- men motor-verhuiswagen die op hem af- daverde of hij hem verpletteren wou. snelde de Lange Brug over en dook de Antoniestraat in. kennelijk koers zettend naar Amsterdam. Mogelijk heeft hij dat bereikt. Ook onder het motto: „Wat komt de auto er op aan? Hoofdzaak is dat de banden goed zijn blijkt veel mogelijk te zijn. Ford's A-model kon, naar de legende vol hield, zelfs zonder motor op zijn reputatfe rijden. Dit Far West-model liep eenvoudig op de prima-rubber-faam van de X-banden. Zie de groote leuze: „Waarheid in Recla me!" En druk op de knop het Product doet de rest. R. P. NED. REISVEREENIGING. REIS NAAR SCANDINAVIë. Zevenhonderd leden der Ned. Relsvereenl- ging zullen van 2 tot 12 Augustus weer een reis naar Scandinavië maken. n l. naar Ko penhagen (Denemarken), Gothenburg (Zwe den), Oslo (Noorwegen), benevens de Har- dangerfjord en de Sognefjord met de Nae- röfjord. De reis wordt gemaakt per motorschip „Monte Sarmtento"; de deelnemers komen in IJmuiden aan boord. De commissie van voorbereiding bestaat uit de heeren J. G. P. Sabel te Haarlem. J. G. Beurs te Utrecht en T. Coini te Amster dam. Genoemde heeren hebben mede, met mej. S. Beyen, te Utrecht en de heeren M. Kok, te Amsterdam en G. Wallagh te Amsterdam, zitting in de commissie voor de leiding waar van de heer Sabel voorzitter is. Zooals gebruikelijk is geeft de Reisver- eeniging weer een aardig geïllustreerd boekje uit met een uitvoerige beschrijving der reis en vele nuttige wenken. ZATERDAG 26 JULI Schouwburg Jansweg: Kinder- en Familie voorstelling. Optreden van Melloc. 2.15 uur. Palace: „Rascha, de Zigeunerin" 2.30 en 8.15 uur. „De Zuiderzeewerken", 2.30 uur. Tooneel Barrycks en Co. Luxor Theater: „Christina" en „Lange Vingers". 2.30 en 8-15 u. Tooneel The Blvaks. Rembrandt Theater: „Het halsnoer der koningin". 7 en 9.15 uur. Tooneel: Niotna and Partner. ZONDAG 27 JULI Gem. Concertzaal: R.-K. Oratorium; „Die Schöpfung". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Aan den mooien blauwen Donau." 8.15 uur. Kinder- en familievoorstelling 2.15 uur. Bioscoopvoorstellingen; 's middags en des avonds. MAANDAG 28 JULI Gem. Concertzaal. R.-K. Oratorium: ,Diej Schöpfung". 8.30 uur. Schouwburg Jansweg: Kinder- en Familie voorstelling. 2.15 uur. Groote Markt 8. N.V. J. P. K arthaus, aan deelhoudersvergadering. Bioscoopvoorstellingen; 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5