PER ZEPPELIN NAAR SPITSBERGEN. IN „DE HllTTE ZWAAN" BINNENLAND ë|jffHEERF.N-BAAl Nieuws uit Iiidlië. SCHILDERWERK HAARLEM'S DAGBLAD hi. OVER DE NOORSCHE FJORDEN. Na een rustige vaart, die echter door een Lrachtigen Noordenwind, eenigszins word), vertraagd, doemt om vier uur des middags boven het blauwe watervlak van de Noord zee in den nevel van den horizon weer land op. WIJ varen evenwijdig aan de Noorsche kust, die zich voorloopig slechts als een vage lichtstreep voordoet. Kort na vijf uur vliegen wij over het eiland Utslre, een half uur later over de eerste groote fjord (Növaer- holmen Fyr) en nu koersen wij landwaarts om Bergen te bereiken. Ideale panorama's ontrollen zich onder ons, levendige land kaarten. die in haar overvloed van vormen en kleuren de gedachte aan de kaart zelf weer vernietigen en het geografische tot aesthetische ervaring eondenseeren. Een bijna verlaten streek vol scheren, een gril lige wisseling van land en water. Tusschen naakte rotsen, eenige donkergroene wouden en bruinachtig-groene vlakten liggen de weinige kleine, roode, witte en grijze huisjes. Op een schier toevallig hier neergeworpen eiland, recht beneden ons, wenken ons men- schen toe uit een Kurhaus. Tusschen de rotsen liggen kleine watervlakten. Ontelbare baaien schijnen niets van morrellen te ken nen, allepn het tijdperk van de aarde en den strijd tusschen rots en water. De onbewogen heid van het landschap kromt de wateren in onophoudelijke bochten. Daarboven trekken vele wolken ons voorbij, gedreven door den wind, dien wij zelf moeten overwinnen. Midden in het granietgebergte komt een betonweg voor automobielen te voorschijn. Kort voor Bergen verassen wij den kleinen trein, waarvan de locomotief van opwinding over onze verschijning stopt en drie juich kreten laat hooren, terwijl de passagiers uit de wagens stormen, om naar de Zeppelin te kijken. Terwijl wij landwaarts nog dieper het war net van bergen en fjorden insturen, zien wij om 19 uur de eerste huizen van Bergen. De stad verbergt zich nog achter een hoogte, alleen de voorsteden zijn zichtbaar.Wij maken een zwenking en hebben nu, tusschen de ber gen gevlijd, de oude havenstad voor ons. Vele blokken huizen zijn sedert den laatsten brand herbouwd, mooie keurige hulzen met top gevels. Langzaam maken wij een cirkel, vliegen over de ruim gebouwde voorsteden met haar schoone bezittingen, teekenen van gedegen welstand en levendigen handels geest en nogmaals op geringe hoogte over de stad zelf, die verstard schijnt in bewonde ring voor ons vliegend hotel. Maar een hond rent zonder eerbied voor deze majesteit der techniek door de verbaasde menschenmenigto en zwermen meeuwen vliegen In dezelfde richting als wij, wellicht een geweldigen broe der vermoedend, over de haven. De zware wolken, bijna onvermijdelijk in het regen achtige Bergen, laten nog enkele zonne stralen doorglippen, die vallen op de oude stad en het beeld van dit onrustige land schap nog onrustiger, nog bekoorlijker maken. En toch moeten er in deze keurige huisjes rustige menschen wonen. Uit alle be wogenheid blijft de indruk over de stille, eenzame grootschheld der natuur. IV. Boven het Noordelijk deel van Europa. Van Bergen gaat het weer over baaien én golven, water- en rotswoestijnen. Terwijl wij aan tafel gaan voor het middagmaal, rolt de film beneden ons voort. Om 20 uur varen wij Sognesjöen in, een groote fjord, van daar zijwaarts tusschen hooge rotsen, die steil storten in de blauwe golf. Wij snellen naar de vensters, maar weldra zijn wij ook aan deze sensatie gewend. Wij houden koers langs de kust, voortdurend langs eilanden, fjorden en vuurtorens. Het weer wordt som berder, de afstanden worden grooter. Eerst na 22 uur wordt het electrische liöht inge schakeld. Maar nog is buiten het avond licht, gedempt door wolken, nadat de zon in den nevel en op de nevelbanken wonderen van kleur heeft getooverd en met de wolken schuiLhoekje gespeeld. Wij gaan tijdig naar bed, maar het wil niet goed donker worden en wij hangen onze jassen voor het raam van de cabine. Enkelen hebben voor dit doel zelfs zwart papier mee genomen. Wij willen kracht verzamelen voor morgen; dan zullen wij in de vroegte de Lofoten en nog veel andere dingen zien. De nacht is koel, maar niet koud. Wij slapen weer voortreffelijk en ik verbaas mij op nieuw over hetgeen vroegere persberichten van de ongemakken van zulk een tocht wis ten te vertellen. Alles mag men den Zep pelin verwijten, maar zijn stabiliteit en zijn comfort zijn gelijk aan die van de meeste waterverkeersmiddelen en zij overtreffen die van alle transportmiddelen in de lucht en te land. Bij het ontwaken zie ik bulten niet? dan FEUILLETON Uit het Duitsch van 3) Ecnigen tijd geleden had hij gedacht, dat het oogenblik was gekomen, om zelfstandig te worden Friedrich had in een advertentie een bedrijfsleider met kapitaal gevraagd. De apotheker was namelijk van plan zelf nog een paar jaar lang de vruchten va.n zijn ar beid te plukken, voordat hij zijn handelszaak en apotheek als conimercieele onderneming ging splitsen; zijn bedoeling was, om zijn grossierderij van de hand te doen. omdat deze de meeste zorgen en moeite gaf. Konrad Biirenféld was naar de oude stad aan den Rijn gereisd, had inzage genomen van de boeken der firma en was t-ot de overtuiging gekomen, dat dc onderneming, wanneer ze goed werd geëxploiteerd, een schitterende zaak kon worden. Na langdurige onderhande lingen met den apotheker, die niet tot een besluit scheen te kunnen komen, was einde lijk een contract opgesteld, waarin was be- paald, dat beide partijen na verloop van twee jaar zich weer konden terugtrekken. Ge beurde dat echter niet, dan moest Konrad Barenfeld den koopprijs betalen, een vleugel van het woonhuis (een vroegere grafelijke bezitting) koopen en de zaak voortzetten onder don naam van de firma Friedrich. ten half jaar was Barenfeld nu reeds in de zaak werkzaam. Het. eerste wat hij deed, was wat orde te brengen in de verwaarloosde onder neming. Dank zij zijn ijver, zijn tact oan ZATERDAG 26 JULI 1930 nevels en dichte wolken. Eerst meen ik be neden ons een eiland te ontwaren maar het is onze schaduw, die ons als een trouwe hond volgt. Wij vliegen nu op een hoogte van ongeveer duizend Meter boven een witte nevelzee. Van de Lofoten is niets te zien. Rechts van ons doemen bergen op, het landschap herinnert aan hetgeen men op de foto's van Spitsbergen ziet. Gedurende 't ontbijt onderscheiden wij de bergtoppen duidelijker, zij zijn ten deele met sneeuw bedekt; orienteering op de kaart is echter niet mogelijk. Wij koersen in de richting Tromsöwant onze navlgatoren weten ook zonder dat 't landschap duide lijk zichtbaar is, hun koers. Om acht uur moeten wij daar ongeveer zijn. De postzak, die voornamelijk gevuld is met onze paar hon derd prentkaarten, wordt aan een valscherm gebonden en gereed gelegd. Nog voortdu rend verhinderen nevels het uitzicht en niemand herkent de bergen, die bij Tromsö behooren. Wij zien af van Tromsö. De jonge Eckener schiet met een geweer in den nevel, om ijsberen te schieten, gelijk men in den salon vertelt. Wij dalen iets. Eindelijk komen stukken zee te voorschijn; de deken van wolken wordt dunner. Men onderscheidt de Hammersfjorcl en wij kunnen weer onze plaats op de kaart bepalen. De zee is prachtig blauw blauw grijze rotsen en bruin land, diepgroene on diepten aan het strand, enkele hutten op de eilanden, enkele schepen wat zullen al de ze menschen in deze eenzaamheid van ons luchtmonster denken? Het komt ons voor, dat wij de deken van het Poolijs breken, dat wij begrippen omver weipen en een nieuw sprookjesrijk stichten. Wie belet het ons? Wat weet de strenge chef van den Noorschen generalen staf, die ons onverbiddelijk heeft verboden te fotogra feeren, er van, of wij nu uit alle ramen op nemingen maken of niet? Wij slapen, eten, drinken op onzen prachtigen uitzichttoren en niemand kan in ons huis kijken. Voort durend helderder wordt nu het landschap, beneden ons dezelfde bonte wisseling van land en zee als gisteren, alleen nog verlate- ner, weidscher. De wouden zijn verdwenen, de nederzettingen eenvoudiger, schaarscher. Een Nederlandsch stoomschip vaart onder ons en groet ons wat doet die daarboven? De temperatuur is in het geheel niet Noorsch meer dan twintig graden.Het land schijnt gekoesterd door de zon, de troosteloosheid is verdwenen, de magere, bruinachtig-groene bodem is tevreden. Tegen elf uur bespeuren wij een prachtige baai met huizen, daarachter een rotsland schap met kleine meren Hammerfest, de Noordelijkste stad van Europa. Langzaam cirkelen wij over den Sadlen, den berg, die het stadje in het Zuiden beschermt en wer pen nu eindelijk onzen postzak uit. De stad werd in het einde van de achttiende eeuw gesticht en leeft van vischvangst. De houten huizen, die om de haven zijn gegroepeerd zijn eenvoudig maar toch altijd nog van de simpele waardigheid, die geheel deze Noorsche wereld kenmerkt. De aarde lacht blauwgroen, warm, een goede Noorsche lach Koers 341. Met lichten Oostenwind koersen wij WNW naar het Bereneiland toe en zijn vol verwachting. Dr. M. H. AANWINSTEN VOOR ARTIS. afrikaansche runderen. Arits is wederom met eenige fraaie aan winsten verrijkt. De vroeger bij Hagenbeek gewerkt hebbende Christoph Schulz, die thans een farm heeft bij Meru in de nabij* heid van de Kilimandzjaro, heeft een zending naar Artis gestuurd, welke heden is aange komen. Hieronder bevindt zich een tweetal watoezirunderen, die de grootste horens ter wereld hebben. Zij komen van Centraai- Afrika. Voorts zijn er TippeLskirchi-giraffen van de hoogvlakten, die dus gewend zijn aan vrij lage temperaturen. De zending bevatte nog een drietal eland* antilopen en in een perk loopen een koedoe- antilope, een grant-zebra en een rietbok vreed zaam bij elkaar. BETALING VAN LOON OVER DE VACANTIEWEEK. De Onafhankelijke Bedrijfsfederatie van Werkers in de Metaalindustrie te Amsterdam heeft een verzoek tot de directie der Neder- landsche Scheepsbouwmaatschappij te Am* sterdam gericht om het loon over de vacantie- week niet te betalen na, maar voor die week, om den arbeiders de kosten van de inning van het loon te Amsterdam te besparen, wanneer zij naar buiten getrokken zijn. met menschen om te gaan en zijn vakkennis, was hij er in geslaagd een groot aantal detail zaken in de stad tot klant te krijgen. Soms was hij weken lang op reis, om oude connecties weer op te halen en nieuwe aan te knoopen. Hij had zooveel succes, dat de balans, die ieder half jaar werd opgemaakt, 'n enormen vooruitgang aanwees en de apotheker, die zich tegenover zijn huisgenooten eerst spot tend over de hervormingen van den nieuwen bedrijfsleider had uitgelaten, had met zwij gende verwondering van het resultaat kennis genomen. Eenige dagen later gaf Konrad Barenfeld den leerling zijn congé, daar deze actieve jongeling, blijkbaar jaloersoh op de lauweren, die de bedrijfsleider geoogst had, voor eigen rekening, maar met de goederen van zijn patroon, een kleine affaire was begon nen. De apotheker vond, dat Barenfeld hier* mede wel eenigszins op zijn terrein was ge komen. Maar ofschoon het hem wel eens ergerde, dat de pas verschenen ster aan het drogerijen-firmament zijn glans als chef ver duisterde, was 'hij toch verstandig genoeg den man zijn Hercules-arbeid te laten voltooien, met de geheime bedoeling evenwel, om later eventueel zelf met dc resultaten va.n Baren feld's werk te gaan strijken. Het stond hem immers vrij. om na afloop van het contract den heer Barenfeld voor zijn vriendelijke hulp te bedanken en verder alleen de vruch ten" te plukken van wat deze in die twee jaar had opgebouwd. Voorloopig bepaalde hij er zich toe om oen man, die hem in koopmansbekwaamheid verre in de schaduw stelde, door kleine persoonlijke hatelijkheden te krenken en hom af en toe te laten voelen, dat hij chef van de zaak en heer des .huizes was en tusschen de vier muren v.an zijn huis heerschte als een godheid. De leden van de familie Friedrich bukten zich voor dc tyrannic van den heer des huizes, behalve Lisa, die niet naliet soms rake opmerkingen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl», per regel. vraagt voor uw binnen- en buiten FIRMA J. HEYDANUS Zn koningstraat 25 parklaan 60 rd Tel. 11361 ran 8—12 en 1v$ -5. Zaterd. 8-1 ECHTE FRIESCHE L '50 ct per ons HET FEEST VAN HET 600-JARIG DEN BRIEL. openingsbijeenkomst in de groote kerk. De viering van het 600*jarjg bestaan van Den Briel als stad is Donderdagavond be gonnen in de oude St. Catharijne. De cantate „Het lied van den Briel", gedicht door den Briellenaar Joh. H. Been, en gecomponeerd door den heer L. de Bruijn, werd uitgevoerd onder leiding van den componist. De can tate geeft een overzicht van opkomst, bloei en verval der oude geuzenstad. De cantate werd uitgevoerd door mannen- en vrouwen koren en solisten, begeleid door het Brielsche symphonie*orkest. De heer P. J. Dobbelaar, leeraar aan de Rijks H.B.S. te Brielle sprak daarna de historisch getinte feestrede uit. Met het zingen van het Brielsche volkslied „Ons Brieltje" en 'het Wilhelmus werd de eerste avond van de feestviering besloten. De feesten in Den Briel zijn Vrijdag voort gezet met reveille, carillonbespeling op den St.-Catharijnetoren, kinderzang van liede ren van Joh. H. Been en kinderspelen en des middags 3 uur de eerste opvoering van Been's openluchtspel „Het kind van Voorne", waarover de heer J. B. Schuil in dit nummer schrijft. DE VERANTWOORDELIJKHEID VOOR DE HONGAARSCHE LEENING. Blijkens een door het Corr. Bureau verstrek te mededeeling komt de verantwoordelijkheid voor de Hongaarsche kerkelijke leening „So- dalitas Medicorum" voor rekening van den Nederlandschen directeur van de Trustee dr. Leenes, omdat het bureau van den vorst primaat te Esztergom hem het sluiten van de leening te voren uitdrukkelijk zou hebben afgeraden en elke verantwoordelijkheid heeft afgewezen. Dr. Leenes zou daarop verklaard hebben, dat de Hongaarsche kerk geen ver* antwoordelijkheid voor de leening draagt. VERSCHILLENDE STATIONS HOOREN OP ééN TOESTEL. Uitvinding van ir. IV. F. Einthoven. Een Aneta-telegram dd. 24 dezer uit Ban- doeng meldt: Het hoofd van het büreau Proefnemingen en Laboratorium van de af deeling Radio techniek der P. T. T., de ingenieur W. F. Eint hoven, heeft een uitvinding gedaan, welke het mogelijk maakt door middel van evn radio-ontvangtoestel verscheidene telefonie- uitzendingen tegelijk op te vangen. Op deze uitvinding zal patent worden aangevraagd. De heer Einthoven vertrekt 30 Juli e.k. per „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd naar Nederland en zal zich vervolgens van daaruit met een studieopracht naar de Ver- eenigde Staten begeven. De Rotterdamsche Lloyd heeft aan boord vande „Sibajak" een tweepersoonshut beschikbaar' gesteld, waarin de vinding van den heer Einthoven zal wor den geïnstalleerd. De bedoeling daarvan is gedurende de reis ontvangproeven te ne men. Voor de uitzendingen, in verband met deze proeven, zal de PD.E.-zender te Ban doeng worden gebezigd. GEYSENDORFFER EN SCHOLTE TERUG. Naar het Hbld. verneemt, komen de beken de vliegers Geysendorffer en Scholte, de pilo ten van Van Laer Black, dezer dagen in Hol land terug. Zij komen per stoomschip „Nieuw Amsterdam" uit New-York en brengen het driemotorige Fokkervliegtuig mee: dat moet in de fabriek te Amsterdam aan revisie worden onderworpen. tegen haar vader te maken, terwijl de pro* visor, wien de toenemende macht van Baren feld een doorn in het oog was, zijn chef in diens pogingen van ganscher harte bijstond. Zóó stonden de zaken, toen zich in de vaca* tare van leerling een jonge man aanmeldde, Heinrioh Pfalzdorf geheeten, die behalve een uitstekend einddiploma' van de Middelbare School, de voortreffelijke eigenschap bezat een wees te zijn, hetgeen bij den apotheker, die een zwak voor weezen scheen te hebben, een bijzondere aanbeveling beteekende. Menschen zonder verdere familierelaties, die zoodoende volkomen aan zijn genade over geleverd waren, hadden bij den heer Engel- bert Friedrich een streepje voor! Konrad Barenfeld had, toen hij naar het station ging om den nieuwen leerling af te halen, een omweg genomen en liep zeer lang zaam, geheel als iemand, die van zijn vrijen tijd geniet, door de straten, die naar den Rijn voerden. Hij had een slanke en toch krachtige gestalte, donker kortgeknipt haar boven een hoog gewelfd voorhoofd en een bruinen, goed verzorgden baard. Zijn oogop slag was ernstig en helder en toch opgewekt; maar op dit oogenblik staarde hij met droomerige blikken naar den majestueuzen stroom. Barenfeld kon zijn oogen haast niet verzadigen aan de pracht en de wijde heer lijkheid van de rivier en hij nam zich voor, om den nieuwen leerling, ofschoon het een koude, Maartsche avond was, langs den Rijn mee naar huis te nemen. Hij voelde zich ondanks zijn dertig jaar nog jong genoeg om met jongelui, die nog vreemd tegenover het leven en de wereld stonden, mee te droomen en hun verlangens en bewondering te deelen, Nadat hij een poosje over de leuning langs de rivier in het water gestaard had, gingen zijn gedachten plotseling in een andere richting. Hij richtte zich op en een blos kwam op zijn gezicht. Dwaas, mompelde hij en liep verder. DE VERLOVINGSGERUCHTEN. de koningin amuseert zich er over! Omtrent het verblijf van de Koninklijke Familie in Noorwegen schrijft de Scandina vische correspondent van de Maasbode o.a.: De Kon. gasten zijn bijzonder geïnteres seerd voor de geruchten van de verloving van Prinses Juliana en amuseeren zich buiten mate over wat er over geschreven wordt. SCHOOLJONGEN UIT DE TRAM GEVALLEN. Toen Vrijdagmorgen de leerlingen de Leid- sche Buitenschool zich als gewoonlijk per electrische tram naar de school te Katwijk aan Zee begaven, is de dertienjarige Th. Guldemond uit Leiden op het afsluithekje van het balcon van een der tramrijtuigen gaan zitten. Op den Achterkerkweg te Kat wijk ill de jongen blijkbaar in aanraking gekomen met een mast van de bovenleiding, waardoor hij zijn evenwicht verloor en ach terover uit de tram sloeg. Kort na het onge val is de jongen overleden. DE MOORD TE WADDINXVEEN. verwezen naar een ander hof. De Hooge Raad deed Vrijdag uitspraak in de zaak van A. K„ die wegens moord op H. A. Schotman te Waddinxveen gepleegd op 10 Augustus 1929, door het Haagsche Gerechts hof in hooger beroep is veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf. Uit hoofde van een vormfout heeft de Hooge Raad dit arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Amster dam, ten einde haar op het bestaande hooger beroep af te doen. MOORDAANSLAG OP ZIJN BROER. de broer licht gewond. Donderdagavond ongeveer tien uur heeft de een en dertig-jarige H. van Gerwen te Dussen, maar de Telegraaf meldt, een mc.rd* aanslag gepleegd op zijn broer, door twee maal met een groot jachtgeweer op hem te schieten. Een der kogels veroorzaakte slechts een onbeduidende verwonding. De dader is naar de strafgevangenis te 's Her togenbosch overgebracht. De aanleiding tot deze daad was een broe dertwist. AMSTERDAM'S GASDIRECTEUR. de raad acht hem niet te handhaven. In besloten vergadering heeft de gemeen teraad van Amsterdam besproken de zaak van den hoofd-directeur der gasfabrieken dr. L. J. Terneden. Wel een dozijn sprekers voer den hierover het woord verneemt het Hbld. Sommigen meenden, dat de Raad hem nog zou moeten hooren. Er werd ook beweerd, dat, nu er in feite niets is bewezen, men het publiek moeilijk zou kunnen verklaren om welke redenen de directeur werd ontslagen. Tevens is de vraag gesteld, of als B. en W. zoo denken als zij doen over de houding van dien directeur, deze wel voor eervol ontslag kan worden voorgedragen. Anderzijds werd beweerd, dat uit de stuk ken voldoende bleek, al ging de betrokkene juridisch ook vrij uit, dat deze als leider van het gasbedrijf niet is te handhaven en de oplossing, die B. en W. aan de hand doen, humaan kan worden genoemd. Er werd rnlfs met klem betoogd, dat dit ontslag reeds tien jaren geleden had moeten worden gegeven, na het toen ingestelde onderzoek. NOG STEEDS STRIJD ONDER DE STEENZETTERS. werkwilligen lastig gevallen. Donderdagavond bij het naar huis bren gen door de politie van werkwilligen te Am sterdam heeft een groot aantal steenzetters aangesloten bij E.M.O.S., allen te fiets, de werkwilligen gevolgd en het de politie lastig gemaakt, meldt de N.R.C. Bij de woningen van de werkwilligen in de Jan Evertsenstraat en omgeving dronk het publiek op. Drie steenzetters werden door de politie naar het posthuis Willem Schouten* straat overgebracht wegens hinderlijk volgen en het zich niet verwijderen uit een volks verzameling op politiebevel. Er is proces verbaal opgemaakt. Het bleef in de buurt nog lang rumoerig. HOUDERS VAN EEN ROOFIIOL VEROORDEELD. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft ar rest gewezen in zake den 39-jarigen recidi vist en diens '26-jarigen handlanger, die door de Rechtbank waren veroordeeld resp. tot drie jaar gevangenisstraf, drie dagen hechtenis en plaatsing in de Rijkswerkin richting te Veenhuizen voor den tijd van drie ja#r ter zake van berooving, souteneur schap en gelegenhend geven tot ontucht; en tot drie jaar gevangenisstraf ter zake van ontucht met minderjarigen, en diefstal, in vereeniging gepleegd. Het Hof vernietigde het vonnis en op nieuw rechtdoende wijzigde het de straf als volgt: Voor den eersten verdachte: diefstal in vereeniging, meermalen gep leegd; en het een gewoonte maken van het misdrijf van art. 250 bis W. v. Strafr.; drie jaar gevangenis straf Ten aanzien van den tweeden verdachte: het misdrijf van art. 248 bis W. v. Strafr. en diefstal in vereeniging, tweemaal gepleegd; twee jaar gevangenisstraf. Over het souteneurschap, waarvoor de eer ste verdachte bij vonnis van de rechtbank werd veroordeeld, zal de Hoog§ Raad nog hebben te beslissen. WAARSCHUWING. Eenigen tijd geleden verschenen er in vele Duitsche bladen advertenties van de Hol- landsch-Duitsche Hypotheek- en Commissie* bank en het Administratiekantoor voor den Middenstand waarin credieten werden aan geboden. Wanneer men op de advertenties schreef werd medegedeeld, dat de aanvraag in behandeling kwam en dat 30 tot 50 R.M. moesten worden gestort. Daarna hoor* den men nooit meer daarvan. De beide zaken worden gedreven door den koopman F. W. Keulmann, Van Oosterzeestraat 52 te Rotter* dam. Daar hij nog niet heeft kunnen aan- toonen, ooit een crediet te hebben verstrekt en waarschijnlijk groote bedragen aan on kosten heeft binnengekregen, waarschuwt de Centrale Recherche te Rotterdam tegen deze zaken. BRAND OP EEN SUIKERONDERNEMING. Aneta seint uit SoeraJbaja, d.d. 24 Juli: Gèmeld wordt, dat een loods van de suiker onderneming Blimbing van de te Amsterdam gevestigde N.V. Handelsvereeniging „Amster* dam", gelegen op 10 K.M. afstand van D j om- bang in de residentie Kedri en Modjokerto, waarin zich 45000 balen „ampas" (afval van suikerriet) bevonden, is verbrand. De spui ten van een zestal ondernemingen verleen den assistentie bij de blussching van het vuur dat eerst na twaalf uur kon worden over meesterd. De oorzaak was gelegen in broeiing. De schade beloopt 15.000 gulden. DE K. P. M. EN DE GEZAGVOERDERS- VEREENIGING. De directie der Koninklijke Paketvaart*Mij. heeft naar Aneta uit Batavia meldt, de be staande samenwerking met de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden in Ned.- Indië verbroken. Zulks geschiedde wegens de „tendieuze weergeving van den arbeid der stuurlieden in dienst van de Koninklijke Paketvaart-Mij." aan het Internationaal Ar beidsbureau te Genève. In het eerlang ver* schijnend orgaan der Vereeniging van Gezag voerders en Stuurlieden in Ned.-Indië „Nautica" zullen alle betreffende nota's en rapporten worden gepubliceerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». oer regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren. Dressoir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen moquelte, theeraeubel, spiegel 2 schilderijen, samen f 118.-. Q. A. Buffet met bolle deuren f 62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen, Bedden, Dekens enz. schriftelijke garantie, prima' afwerking. Modelkamera voor Haarlem: koninginneweg 18 ned. meubel-industrie „neml". Maar het was Zondag en zijn gedachten weigerden om zich bij rekeningen en zaken brieven te laten houden; ze kwamen terug, telkens weer en lieten zich niet terug dringen. Barenfeld ergerde zich over zijn zwakheid. Was hij dan een schooljongen, die zich door zijn romantische gevoelens op den kop liet zitten? Een vuurpijl, die bij de ge ringste aanraking ontploft? Achonzin. En toch, wat voor kwaad stak er in om te droomen en t-e dwepen? Hij kwam er an ders zelden genoeg toe. Maar dat juist de gestalte van dit meisje hem niet uit de ge dachte wilde, dat verontrustte henï een beetje. Deze volmaakte schoonheid, met haar capricieus gezichtjeLisa! In 't begin had hij nauwelijks notitie van haar genomen; toen was het hem opgeval len, dat zij aan tafel een uitzondering vorm de, en in stilte had hij medelijden met haar gehad. 't Is jammer van zoo'n mooi begaafd meisje, dacht hij vaak. Als er maar iemand kwam, om deze mooie bloem in an deren grond over te planten! Jbangzamerhand was hij steeds meer noti tie van haar gaan nemen. Soms imponeer de hem de manier, waarop ze met menschen uit haar omgeving omging, maar hij ergerde zich ook wel eens over den min of meer brutalen, hoogen toon waarop ze sprak. In ieder geval: het meisje interesseerde hem, al was het dan ook maar als studie-object, zoo als hij zichzelf trachtte wijs te maken. Hij zelf had nog maar weinig contact met haar gehad. Toen zij op een keer den leerling met een briefje naar een vriendin wilde sturen, had hij haar nuchter-beleefd verzocht, dit in zoo'n geval eerst hem even te vragen. Hij zou haar dan, als het maar eenigszins mo gelijk was, graag den loopjongen of Dores ter beschikking stellen. Voor een jong- mensch, dat iets van het zakenleven moest leeren, was er vooral in den balanstij d wel wat beters te doen. Ze had hem toen stom verbaasd aangekeken en hem zonder een woord te zeggen den rug toegekeerd. Dat iemand haar in haar eigen huis de wet durf de vooi-schrijven, en nog wel een „onder geschikte" want als zoodanig beschouwde ze Barenfeld dat was voor haar een te nieuwe sensatie, dan dat ze in staat was den bedrijfsleider direct met een vernieti gend antwoord af te straffen. Sindsdien had ze geen notitie meer van hem genomen; hoogstens, beantwoordde ze met een stug knikje zijn groet, als ze 's middags en 's avonds aan tafel gingen. Den vorigen dag echter had zij zich weer verwaardigd een paar woorden tot hem te richten en die ont moeting wilde hem nu maar niet uit zijn ge dachten. Hij was uit het kamertje gekomen, waarin de nieuwe leerling zou worden ge huisvest en dat tusschen zijn kamer en die van den provisor lag in het verblijf van het personeel, dat zich in een gebouwtje op de binnenplaats bevond. Bij het inspecteeren van het kamertje was het hem ongevallen, dat daar haast geen meubels stonden. Een oud bed, een kleerkast, een houten pakkist, die als waschtafel dienst deed, vormden het uiterst karig meubilair. Hij ging naar de vrouw des huizes en vond haar met Lisa in de huiskamer. Mevrouw Marianne Friedrich telde juist de wasch na; Lisa zat behagelijk in een grooben stoel bij het venster en was verdiept in een roman. Mevrouw, begon hij, ik hoop dat lk u niet stoor. U moet zeker mijn man hebben, was het vriendelijke antwoord. Neen, zei hij, aangenaam getroffen door den toon van haar stem, het was mij Juist om de vrouw des huizes te doen Zij keek hem verrast aan. Mijn man zorgt voor alles, dat weet u. Ze zweeg plot seling. Het was pijnlijk voor haar, haar eigen onmacht zelfs in huishoudelijke aan gelegenheden te moeten bekennen. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6