DE VOLTOOIING DER KATHEDRAAL ST. BAVO. De Kerkelijke plechtigheid en de feestelijkheden. Groote belangstelling. J. Lottgering AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD MAANDAG 28 JULI 1930 Van de Kathedraal aan de Leidschevaart wapperden Zondag de Pauselijke vlag en de Nederlandsche driekleur en ook vele. inwo ners hadden de vlag uitgestoken op dezen dag, waarop de voltooiing der Kathedraal, na een bouwperiode van 35 jaar, werd ge- yierd. De kerkelijke plechtigheden. Buiten en in de Kathedraal, die vol be langstellenden was, hadden Zondagmorgen kerkelijke plechtigheden plaats. Om half 11 betrad de Bisschop van Haar lem, Mgr. J. D. J. Aengenent, bekleed met de pontificale gewaden, uit de Bisschoppe lijke Sacristie het Hoogkoor der Kathedraal, waar de voorgebeden der wijding werden verricht. Onder het luiden der klokken begaf zich hierna de Bisschop,, voorafgegaan door de Assisstenten en het Hoogwaardig Kapittel en begeleid door Mgr. H. Coppieters en Mgr. E. van Rechem, onderscheidenlijk Bisschop en Wijbisschop van Gent (Mgr. Coppieters heeft door de overbrenging der nieuwe St. Bavo-Reliquie de oude vriendschapsbanden tusschen Haarlem en Gent bevestigd), naar het voorplein der Kathedraal. Hier geschiedde, in tegenwoordigheid van velen, de eigenlijke wijding van den voor bouw met de beide hoofdtorens, waarmede de bouw van de Kathedraal werd voltooid. Deze wijding bestond uit de zegening van het metselwerk en van het steenen kruis dat, als een blijvende herinnering aan deze plechtigheid, terstond na de wijding boven den hoofdingang werd bevestigd. Zoodra de wijdingsplechtigheden geëin digd waren, trokken de Bisschoppen met gevolg in plechtigen stoet de kathedraal binnen Tijdens deze intrede werd door het Kathedrale Zangkoor uitgevoerd „Sacerdos et Pontifex" van J. Schouten. Vervolgens droeg Mgr. Aengenent een Pontificale Hoogmis op. Presbyter-Assistent was hierbij Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris- generaal van het Bisdom en verder waren assistenten: de Troondiakenen, de Hoog- eerw. heeren M. H. Wijtenburg, Regent van het Seminarie „Hageveld" en J. G. van Heeswijk, Deken van Rotterdam; de Dia ken: de weleerw. heer P. Bottelier; de Sub- Diaken: de weleerw. heer G. Keizer, Kape laan der Kathedraal; de Ceremoniariëde Secretarissen van het Bisdom, de weleerw. heeren J. M. van der Tuyn en Th. W. Pichot. De overige functies werden waargenomen door theologanten. Op het Hoogkoor werden verder, be halve de beide Gentsche bisschoppen, op gemerkt: Mgr. H. J. M. Taskin, Proost van het Kathedraal Kapittel; Dr. Th. M. Vla ming, Officiaal van het Bisdom; H. A. Th. van Dam, Deken van 's-Gravenhage; Mgr. G. C. van Noort, Deken van Amsterdam; H. A. A. M. Westerwoudt, Deken van Haar lem en Plebaan en leden van het Kathe draal Kapittel; de eere-kanunniken H. J. van de Ven en F. H. Janssen, beiden te 's-Gravenhage; de zeereerw. heer G. van Kerckhoven, diocesaan bestuurder van Maatschappelijke Werken in het Bisdom van Gent. Op de eere-tribune hadden plaats geno men: Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in dit gewest; de heer C. Maar schalk, burgemeester van Haarlem; Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten; de leden der Eerste Kamer: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Prof. Dr. A. M. A. A. Steger en J. N. Hendrix; het lid der Tweede Kamer A. J. Loerakker; Mr. J. Gerritsz en de heer W. Roodenburg, wethouders van Haarlem (Mr. M. Slingenberg, wethouder, had bericht van verhindering gezonden wegens uitstedig- heid)de heer A. J. de Bordes, waarnemend Directeur van Openbare Werken te Haar lem; Ir. Jos. Th. J. Cuijpers, Pierre Cuijpers, mevr. D. Cuijpers geb. Povel; voorts be stuursleden van het Comité van Katholieke Actie te Haarlem en deputaties van katho liek Amsterdam, katholiek Den Haag en katholiek Rotterdam. Het zangkoor, dat onder leiding stond van Kapelaan Sprenger, voerde uit de vier stemmige Mis voor Gemengd Koor van L. Perosi. Terwijl Mgr. Aengenent zich, na den plechtigen Bisschoppelijken zegen, aan het einde der Hoogmis, van de pontificale ge waden ontdeed, zong het koor „Jubilate Deo" van Orlando Lassus. Met den plechtigen uittocht van de Bis schoppen en hun gevolg eindigden de och tend-ceremoniën. De Optocht. Des middags had op het Cavalerieterrein aan de Klever laan, onder leiding van orde commissarissen, politie, militairen en een aantal R.-K. verkenners uit het Bisdom Haarlem de opstelling plaats voor den groo- ten optocht door de stad. 554 vak- en jeugd organisaties uit alle deelen des lands, be nevens zestien muziek- en fanfarecorpsen en circa 160 auto's en rijtuigen namen aan deze demonstratie deel. De geheele stoet be stond uit ruim vijfduizend personen, ter wijl ongeveer vijfhonderd vaandels werden meegedragen. Om half drie vertrok de stoet van de Cavaleriekazerne. voorafgegaan door de motorpolitie en politie te voet; daar na volgde allereerst het vaandel van de kathedraal Sint Bavo, vervolgens het ka thedrale muziekkorps ,Koning David", het parochiale bestuur van de kathedraal en het comité van katholieke actie te Haarlem. Langs den weg had zich een groote me nigte gevormd ,die het voorbijtrekken van den kleurigen stoet gadesloeg. De route was als volgt: Cavaleriekazerne, Kleverlaan, Schoterweg, Kennemerstraat, Fr. Halsstraat Frans Halsplein, Kennemerplein, Staten Bolwerk, Stationsplein, Kruisweg, Nieuwe Gracht. Hier defileerde men voor het Bis- schappelijk paleis, waar zich op het bordes hadden opgesteld Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, Mgr. Coppieters en Mgr. van Rechem, resp. Bisschop en Wij bisschop van Gent met hun secretarissen, de commissaris der Koningin en de burge meester van Haarlem. Vervolgens zette de stoet den tocht naar de kathedraal voort langs de Kruisstraat, Barteljorisstraat, Gr. Markt, Koningstraat, Gierstraat, Groote Houtstraat, Raamvest, Wilsonsplein en Leidsche Vaart. Op het voorplein der kathedraal werden de deelnemende organisaties met hun vaandels in een wijden kring opgesteld, ter wijl de muziekkorpsen zich verzamelden op het voorterrein, recht tegenover de plaats van waaruit de menigte zou worden toege sproken. Op het middenterrein, dat door een cordon padvinders afgesloten was, be vonden zich de overige belangstellenden. Door middel van een aantal luidsprekers werd het mogelijk gemaakt, dat elk der aanwezigen het gesprokene kon verstaan. Voordat de bisschoppen de loggia betraden, sprak de hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt nog een kort woord tot de ver zamelde geloovigen. Daarna verschenen, onder luide toejuichingen, de bisschoppen van Haarlem en Gent met hun secretaris sen, benevens enkele andere geestelijke autoriteiten in de loggia. Ook de architect van het bouwwerk ir. Jos. Th. J. Cuijpers bevond zich bij hen. Het eerst voerde Mgr. Aengenent het woord. Spreker zeide zeer verheugd te zijn zoo vele duizendtallen bijeen te zien om geza menlijk het feest te vieren dat voor Haar lem van zoo groote beteekenis is. Aan God wilde spreker een woord van grooten dank brengen, omdat Hij dezen heerlijken tempel heeft gebouwd. Voorts dankte spreker Mgr. Coppieters, die door zijn komst de oude middeleeuwsche traditie in eere heeft her steld en bovendien een nieuw iSnt Bavo Reliquie heeft meegebracht, dat een blij vende eereplaats onder het parochie-altaar zal krijgen. Ook aan Mgr. Van Rechem, den Wijbisschap van Gent, die Mgr. Coppieters vergezelde, bracht spreker dank. En ten slotte dankte hij alle aanwezigen, die in zoo groote getale waren opgekomen. Dat ver sterkt in hooge mate de eenheidsgedachte tusschen den bisschop en zijn volk en een heid geeft kracht. Spreker had één wensch: nl. dat die eenheidsgedachte in de toekomst nog meer mag groeien. Daarom hoopte hij dat de Diocesane organisaties, evenals dat in de middeleeuwen het geval was, ieder hun eigen altaar in de kerk zouden stich ten, waarmee dus een blijvende daad zou zijn verricht. In de tweede plaats zou spre ker voor de mannelijke jeugd gaarne in signes en een vlag met het zinnebeeld van Sint-Bavo, den valk, er op ingevoerd zien, teneinde ook onder hen een eenheidsge dachte tot uiting te brengen. Voor dit doel waren reeds een tweetal vlaggen ontwor- Tprwiil de ovtocht langs het Bisschoppelijk Paleis trok, sloegen de Bisschop van Cent (2e van links) met den Commissaris van de Koningin, den Bisschop van Haarlem, Mgr. Aengenent en Burgemeester. Maarschalk iea stoet gade, pen, één voor de jongens beneden de 17 jaar, waarop voorkomt de rustende valk en één voor de jongens boven de 17 jaar, waarop een vliegende valk staat afgebeeld, resp als symbool van den zich nog thuis bevinden den knaap en den reeds uitgevlogen jonge man. De eerste zullen Bavoknapen, de laat ste Bavokerels genoemd worden. Mgr. Aen genent gaf bij het beëindigen van zijn rede de beide vlaggen over aan Prof. A. J. Nie- bels, voorzitter van den Diocesanen Jeugd raad en hoogleeraar aan het semenarie te Warmond. Mgr. Coppieters, die hierna een toespraak hield, vestigde de aandacht op de histori sche betrekkingen, die tusschen Haarlem en Gent bestaan en op het feit dat reeds in 1500 een Gentsch bisschop een reliquie naar Haarlem had gebracht. Spreker hoopte dat de panden, die bestaan tusschen Haarlem en Gent, wier beider schutsheilige Sint Bavo is, steeds hechter mogen worden en dat al de plannen, die Mgr. Aengenent ontworpen heeft, tot een goed resultaat zullen komen. Tenslotte voerde Prof. Niebels nog het woord. Hij dankte den bisschop van Haar lem voor de zorgen, die hij aan de jeugd heeft besteed en sprak den wensch uit, dat de nieuwe jeugdvereenigingen met hun symbool van den adel, den valk, zullen me dewerken tot den groei van het bisdom. Spreker stelde daarbij de vlaggen in het be zit van het kerkbestuur en de jeugdvereeni- ging van de kathedraal. Hierna werd door alle aanwezigen, met begeleiding van Harmonie- en Fanfare korpsen het lied „Roomsche blijdschap" ge zongen. Mgr. Aengenent stelde zich daarna, te zamen met den hoogeerw. heer plebaan voor den hoofdingang der kerk op, terwijl een stoet bruidjes, koorknapen en priesters zich uit den tuin van de kathedraal begaf om de bisschoppen van Gent, die het reli quie van Sint Bavo met zich meebrachten, plechtig in te halen. Het H. reliquie werd gedragen door het kerkbestuur der kathe drale parochie. Door enkele leden van 't kna penkoor der kathedraal werden tijdens de processie de hymnen „Bavoneur meritis" en „Iste Confessor" gezongen. Nadat de proces sie het plein rond was getrokken en voor den hoofdingang der kerk aangekomen was sloot de Bisschop van Haarlem zich bij de Gentsche bisschoppen aan, waarna men zich gezamenlijk naar het hoogkoor begaf. Rede van den Zeereerw. heer p. C. van Kerckhove. Toen alle deelnemers in het Kerkgebouw hadden plaats genomen, hield de zeereerw. heer P. C. van Kerckhove, Diocesaan be stuurder van het Maatschappelijk Werk in het Bisdom Gent een rede. „Gij zijt hier", zoo begon spr., „bij deze plechtige feestviering, vergaderd om, in de eerste plaats, uw hulde te brengen van liefde en dank aan den God onzer taber nakelen, die Zijn woning onder u heeft willen vestigen en daartoe deze heerlijke kathedraal in een glanzende aureool van kunst en liefde heeft laten voltrekken. Het is een prachtig tafereel, dat wij hier onder de oogen hebben en het vervult onze ziel met een onuitsprekelijke vreugde. Het is werkelijk het „beata pacis visio" van den lofzang „een zalig visioen van vrede!" Uit alle hoeken van uw schoon bisdom zie ik u hier in de Moederkerk samengestroomd en met uw kleurrijke vaandels geschaard rond om het altaar in vereeniging met uw bis schop, uw geestelijken Vader". Spr. ging vervolgens de beteekenis na van een kathedraal en haar Bisschop. Deze bei de begrippen zijn onafscheidbaar met el kander verbonden, zij zijn de grondslag van den vrede, van de orde, van de rust. De tastbare uitdrukking van die eenheid, waarvan de Bisschop het princiep is en de ziel, dat is de kathedraal. Daar heeft de Bisschop zijn zetel zijn cathedra en er is er maar één in gansch het Bisdom. De Kathedraal wordt met al haar doch ter-parochiekerken van het bisdom „vere domus Dei et porta coeli" Gods huis waarin wij, zeide spr.. als koningskinderen leven en de Deur des Hemels, waarlangs wij eenmaal zullen binnengaan. Daar staan vóór ons, ging spr voort, op het altaar de relikwieën van uw glorierijken Patroon St. Bavo; heilige overblijfselen van denzelfden grooten apostel werden eens van uit Gent in den jare 1500 naar hier over gebracht. De kanunniken der beide kapit tels begroetten derhalve elkander als broe ders en bleef uwe stad de Gentsche St. Vavo daarvoor innig dankbaar vandaag wor den hier, door de schikkingen van de God delijke Voorzienigheid, nogmaals door Gent andere relikwieën van den grooten heilige heengebracht en worden de vriendschaps banden hersmeed die de beide bisdommen destijds aan elkander verbonden. Straks als Monseigneur de heilige reli kwieën in het altaar zal verbergen, zullen uw vaandels buigen voor den koenen strij der Christi, die Bavo was. Buigt mede uw hoofden in den geest van eenvoudig geloof, zooals Bavo dat beleefde. Buigt mede uw harten naar de sterke wilskracht zooals Bavo die bezat. Gij allen als strijders van Christus moet naar Bavo's voorbeeld betrachten die drie span der kracht: geloof, karakter en daad. Gij, jonge mannen, die voortaan Bavo knapen zult heeten, volgt St. Bavo na in zijn geest van geloof en zijn sterke overtui ging, in zijn geest van versterving en het stil apostolaat van het gebed. Weest geest driftig en opgeruimd, dat past bij uw na tuur, maar gedenkt uw symbool: „Uw" Bavo draagt op de vuist den valk met gesloten vleugels. Ook tot de volwassenen richtte spr. op wekkende woorden. Sociale werkers zijn er noodig, leiders en redenaars Schrijvers en flink onderlegde denkers zijn allen onmis baar. maar daar past een waarheid bij, die uw symbool u luide toeroept: Lijk de valk op Bavo's vuist, slaat naar God aw vleuge- len uit! d.w.z. «kent op God door de ge nade! Mogen dan, zoo eindigde spr., door de ge nade onze zielen levende woningen worden van Christus; heerlijke kathedralen, wier koepelende muren, in de klaarte van zijn rijkbrandende flambouw, fonkelen en glin steren als waren zij van robijnen en sma ragd en andere edelste enen hooge torens, die allen, zoo mannen als vrouwen en kin deren leiden en richten, witte bakens, vèr- dragende vuurtorens, die de dwalende broe ders den weg zullen wijzen naar de veilige haven. Na deze toespraak reikte Mgr. Coppieters aan Mgr. Aengenent de Sint Bavo reliquie over om het onder het parochie-altaar een blijvende eereplaats te geven. Het kathe drale zangkoor zong hierna het „Te Deum" van L. Perosi. Nadat een kort Lof was ge houden en door het koor de liederen „O, Sacrum" en „Tantum ergo" ten gehoore wa ren gebracht, werd de bisschoppelijke zegen met 't Allerheiligste gegeven. Door alle aan wezigen werd tenslotte gezongen het Sint Bavolied. De feestdag werd besloten met den plech tigen uittocht van bisschoppen en priesters. Verlichting van de Kathedraal.. Des avonds was de kathedraal op werke lijk fantastische wijze verlicht. Honderden belangstellenden zijn er op uitgetrokken om van dit indrukwekkende schouwspel te genieten. Ook hedenavond zal de kerk van 10 tot 12 uur weer verlicht zijn. R.K. ORATORIUMVEREENIGING. De nieuw opgerichte Oratoriumvereeniging heeft gedebuteerd met een der meest beken de, meest geliefde werken uit de geheele litteratuur: Havdn's eenwig jeugdig-frissche „Schöpfung". Hoe gaarne men dit wonder werk telkens weer hoort, hoezeer het- ver kwikt, hoezeer de talrijke geniale vondsten immer weer verrassen, nieuws valt er niet meer over te vertellen. En wijl van de 3 solo partijen 2 gezongen werden door goede be kenden als Jo Vincent en Jac. Ph. Caro. en de orkestpartij vervuld werd door onze H.O. V. konden we onze aandacht grootendeels wijden aan de praestaties van de jonge koor- vereeniging en van den tenorzanger, die den door ziekte verhinderden Louis van Tulder verving en dan kunnen we vooreerst met genoegen constateeren dat Hubert Cuypers in de weinige maanden tijds na de oprichting van het koor resultaten heeft weten te berei ken, die met eere genoemd mogen worden- Voor een debuut was de uitvoering van „die Schöpfung" hoogst verdienstelijk. Het koor zong, frisch en opgewekt, doorgaans zuiver; de inzetten getuigden van zekerheid. Alleen in het begin was er weifeling te bespeuren; de unisoni bij de woorden: „Und Gott sprach" enz. waren niet geheel zuiver; de stijging naar het daaropvolgende had grooter, im poneerender kunnen zijn. De verdere koor- nummers, waaronder de verschillende koor fuga's werden over 't algemeen vrij goed uit gevoerd. Het uitdrukkingsvermogen en de schakeeringen van den zang van dit koor zullen echter nog aanmerkelijk grooter moe ten worden, en we twijfelen niet of onder Cuypers' bekwame en beproefde leiding zal zich het verdere ontwikkelingsproces regel matig voltrekken. Over den aard van het materiaal, dat dit koor bevat, valt, door zijn enorm sterke be zetting (200 vrouwen-, 100 mannenstem men) moeilijk te oordeelen. Vooralsnog kunnen we zeggen dat het klankvolume althans voor de afmetingen van onze Con certzaal veel te groot was en door den lei der te weinig ingeperkt werd. Daardoor kon b.v. het solo terzet in no. 19 zich tegenover het koor niet of nauwelijks hoorbaar ma ken Maar het schijnt ons toe dat die ster ke bezetting toch ook hare voordeelen heeft: de dirigent kan een machtig forte bereiken, zonder de koorleden tot te groote inspanning hunner stembanden, die ten nadeele van de toonschoonheid zou zijn, te dwingen; bij zachte gedeelten zou hij een uitgelezen deel van het koor kunnen laten zingen, tenminste als dat niet tot naijver en oneenigheid tusschen de leden aanlei ding zou geven. Op deze wijze zou mis schien een buitengewoon mooie en geva rieerde. expressieve koorklank te verkrij gen zijn. Jo Vincent scheen in haar eerste aria (no. 4) ong niet geheel op dreef; later schonk zij ons het volle genot van haar heerlijk stemmateriaal; na de beroemde vogel-aria viel haar een spontaan uitbondig applaus ten deel, waaraan ook de hooge gasten hartelijk deel namen. Groot succes had ook het duet met Caro (no. 82) dat eveneens een „open doek" verwierf. Caro had vooral in den proloog en in cie basaria no. 6 mooie momenten. De zang van den tenor Ernest Bauer uit Genève is niet meegevallen. Noch het timbre van zijn stem, noch zijn uitspraak of voor dracht konden onverdeeld bewondering wek ken; in elk geval kon hij ons het gemis van Van Tulder niet vergoeden, en we houden ons overtuigd dat „onze" Jac. van Kempen daarin veel beter geslaagd zou zijn. Het beste was Bauer in zijn aria van Uriel (no. 24), die dan ook met extra-applaus beloond werd- Onze H.O.V. speelde uitstekend, volgzaam en correct. Tal van mooie solotrekjes vielen te constateeren: de fluiten, clarinetten en STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 - TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.— INGEZONDEN MEDEDFELINGEIf a 60 CU. per regel. hoorns mogen in dit verband in 't bijzonder genoemd worden. De voorspelen van het derde deel klonken in groote instrumentale schoonheid. Alles bijeengenomen mogen we Hub. Cuypers met het toereikte resultaat geluk wenschen. Hij ontving een krans, Jo Vincent een bloementuil. De vraag of er hier ter stede aan een nieuwe Oratoriumvereeniging behoefte be stond, schijnt door de groote deelneming aan dit koor in bevestigenden zin beantwoord. Wanneer de R.K. Oratoriumvereeniging voort, gaat onder Cuypers' bekwame leiding zich verder te ontwikkelen, wanneer de leden met ijver, ernst en toewijding zich in dienst van de Kunst blijven stellen, zullen we de resul taten van hun arbeid met vreugde begroe. ten. K DE JONG. Bij het begin van het concert heette de voorzitter van het bestuur van het Comité van Katholieke Actie te Haarlem, de heer H. E. Everard, de aanwezigen welkom, in 't bijzonder dezelfde autoriteiten, die ook des morgens bij de Pontificale Hoogmis tegen woordig waren geweest. Na afloop sprak de heer Everard een slot woord, allen dankend voor hun medewer king en toewijding. De Bisschoppen woonden het concert bij in ornaat. MET MOEITE GERED BIJ EEN BRAND Zaterdagmiddag heeft een felle brand ge goed in het perceel Zanddwarsstraat no. 5 te Amsterdam. Op het laatste moment konden de bovenbewoners met twee kinderen het brandende huis verlaten. De brandweer was spoedig ter plaatse en was het vuur in kor ten tijd meester. De bovenverdieping en de zolder zijn geheel uitgebrand. Het beneden huis kreeg veel waterschade. HILLEGOM EEN SCHOOLGELDKWESTIE. Het contract, dat bestaat tusschen Haar lem en Hillegom, voor het bezoek van open bare inrichtingen voor middelbaar en voor bereidend hoöger onderwijs te Haarlem door leerlingen uit Hillegom, is door de gemeente Haarlem opgezegd tegen 1 September a.s. PRECARIO. B. en W. dezer gemeente hebben het plan een precarioverordening aan den raad ter goedkeuring aan te bieden. Vele kleine din gen, die op gemeentegrond staan en boven grond van de gemeente hangen, zullen o.a. belast worden om in eens of jaarlijks te vol doen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a MAANDAG 28 JULI Gem. Concertzaal; R.-K. Oratorium; „Die Schöpfung". 8.30 uur. Groote Markt 8. N.V. J. P. Karthaus, aan deelhoudersvergadering. Schouwburg Jansweg: Kinder- en Familie voorstelling. 2.15 uur. Palace: pascha, de Zigeunerin" 2.30 eri 8.15 uur. „De Zuiderzeewerken", 2.30 uur, Tooneel Barrycks en Co. Luxor Theater: „Christina" en .Lange Vingers". 230 en 8-15 u. Tooneel The Bivaks. Rembrandt Theater: „Het halsnoer der koningin". 7 en 9.15 uur. „Hij, Zij en Ham let". 2.30 uur. Tooneel: Niotna and Partner. DINSDAG 29 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 u. Schouwburg Jansweg: Kinder- en fami lievoorstelling 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen; 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. De Bisschop van Haarlem tijdens de Hoogmis Zondagmorgen in de Kathedraal,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5