BUITENLAND HAARDEN DE ONDERHANDELINGEN MET GANDHI. PARIJSCHE BRIEVEN. GROOTSCHE PLANNEN IN VOORBEREIDING, Nieuws uit Indië. UIT DE PERS. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 28 JULI 1930 Optimisme in Engeland. Een conflict in de Amerikaansche republikeinsche partij. Hoover dwingt den voorzitter van het centraal comité tot aftreden. Litwinof over Rusland's buitenlandsche politiek. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het nieuws uit Indië blijft spaarzaam toe vloeien. Omtrent de resultaten van de onder handelingen van Gandhi met de Hindoe leiders wordt het stilzwijgen bewaard. Toch acht men van Engelsche zijde de voor uitzichten om tot overeenstemming te komen, tamelijk gunstig. Men neemt aan, dat Ghandi eenlge waarborgen van den Vice-konïng wil hebben, betreffende het inwilligen van zijn wenschen op het gebied der grondwet-her ziening, alvorens te beslissen of hij al dan niet zal deelnemen aan de Engelsch-Indfsche Conferentie. De kranten, die nauw samen werken met het Al-Indisch Nationaal Congres bepleiten een versterking van het lijdelijk verzet en van de burgerlijke ongehoorzaam heids-campagne. Ook de boycot wordt voort gezet, onverschillig hoe het resultaat der on derhandelingen zal zijn. Volgens een bericht uit New-York is er een ernstig conflict ontstaan in het centraal comité van de Republikeinsche Partij. Presi dent Hoover heeft thans ingegrepen, en den voorzitter van het centraal comité, Claudius H. Huston, er toe gebracht als zoodanig af te treden. Als opvolger Is bestemd de Senator Simeon D. Fess. Op 7 Augustus a.s. vindt een ver gadering van het centraal comité plaats, waar Huston officieel zal aftreden en Fess waar schijnlijk als voorzitter zal worden gekozen. Voordat deze beslissing genomen werd had den op het Witte Huis verscheidene confe renties plaats tusschen President Hoover en Huston en tusschen Hoover en andere leiders der Republikeinsche Partij. Naar verluidt zou Hoover Huston gedwongen hebben, als voor zitter af te treden en hem voor het alter natief hebben gesteld, ander geroyeerd te worden. Nadere berichten ontbreken echter nog. De eigenlijke 'aanleiding tot hét conflict is niet bekend. u. .uu wordt gemeld, dat de nieuw benoemde Volkscommissaris van Buitenland- sche Zaken. Litwinof, den vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers te Moskou een overzicht heeft gegeven vande buitenland sche politiek der Sovjet-Uni. Litwinof verklaarde, dat zijn benoeming tot Volkscommissaris geen verandering in de bui tenlandsche politiek zou brengen. In een land waarin de arbeiders door de dictatuur van het proletariaat tezamen met de boeren ove)r de macht beschikken, wordt de buitenland sche poilitiek door hun wil bepaald. In de verdediging van wat verkregen is door de revolutie, zonder storing of inmenging van buiten en zonder interventie van mili tairen aard door kapitalistische staten ziet Sovjet-Rusland zijn voornaamste taak. Het eerste doel is op het oogenblik de socialisti sche opbouw. Men moet daarbij bedenken, dat Sovjet-Rusland zich in een uitzonderings positie bevindt, doordat het als eenige socia listische staat door kapitalistische mogend heden is omgeven. Dit, feit mag niet over het hoofd worden gezien. De Sovjet-Unie wenscht vreedzame betrekkingen met alle andere sta ten. Men mag echter niet vergeten, dat zekere kapitalistische groepen een anti-Sovjet-pro- paganda voeren om de economische betrek kingen van vreemde staten met de Sovjet- Urie te verstoren. Liwfnof sprak als zijn over tuiging uit, dat al deze pogingen in zekere mate zouden mislukken. De anti-Sovjet-pro- paganda zou ook het buitenland schade doen, doordat belemmering van den invoer van Russische goederen de Russische koopkracht zou doen verminderen, waardoor Rusland weer minder orders aan het buitenland zou kunnen geven. Opzienbarende mededeelingen heeft Litwi nof niet gedaan. Zijn uiteenzetting onder scheidt zich echter van vorige exposé's door een min of meer milden toon en een soort van onderdanige vriendschappelijkheid. Het komt ons voor dat op het oogenblik zeer be langrijke berichten uit Rusland niet ver wacht kunnen worden. Het jongste partij congres heeft den politieken toestand voor- loopig bestendigd. Stalin schijnt nog even zeker van zijn uitzonderlijke positie te zijn als vroeger. Geruchten als zou hij „om ge zondheidsredenen" gedwongen zijn, om zich „terug te trekken" werden nimmer bewaar heid Met groote belangstelling mag men intus- schen de ontwikkeling der gebeurtenissen blijven afwachten. Vooral de toekomst van het economische schema, dat de Russische machthebbers voor de huidige periode hebben vastgesteld verdient de volledige aandacht. L. A. Overeenkomst over de noodverordening BERLIJN, 26 Juli (WB.) De besprekin gen gedurende eenige dagen gevoerd door de rijksregeering over het ontwerp van de nieuwe noodverordening zijn teneinde ge voerd; zij hebben geleid tot volledige over eenstemming. Vervolgens werd 'beraadslaagd over de quaestie van een nieuwe regeling der pen= sioenen; nog in Aug. zal een desbetreffend ontwerp aan den Rijksraad worden voorge legd. Tenslotte bedankte de rijkskanselier de ministers en ambtenaren, die juist in den laatsten tijd veel arbeid hebben moeten verzetten, voor hun medewerking. Henderson moet rust nemen. Ten gevolge van groote vermoeidheid, ver oorzaakt door de drukke werkzaamheden op de Haagsche en de Geneefsche conferentie van verleden jaar is Henderson, de Britsche minister van Buitenlandsche zaken, van tijd tot tijd onwel geweest. De onderhandelingen met Egypte en andere offiCieele beslommerin gen van de laatste maand hebben het hem onmogelijk gemaakt de zoo noodzakelijke rust te nemen. Henderson is derhalve heden uit Londen vertrokken naar een herstellings= oord in de provincie, waar hij gedurende drie weken een kuur zal volgen. Hij zal evenwel in dagelijksch contact blijven met-het mini sterie van Buitenlandsche Zaken. Vervolgens zal Henderson zich naar Genève begeven voor de vergadering van den Volkenbond. HET ONGELUK TE KOBLENZ. DE BEGRAFENIS VAN DE SLACHT OFFERS. De slachtoffers van de ramp op de brug zijn ter aarde besteld. De bevolking toonde door een geweldige opkomst haar deelneming. Door de straten, waar overal de vlaggen half stok waren uitgestoken, bewoog zich een groote menigte naar de Kerik van het Hart van Jezus, waar dr. Bornewasser, de bisschop van Trier, een mis las. De vertegenwoordigers van de overheid, de kerkelijke autoriteiten namen met de nabestaanden van de slacht offers en zeer vele rouwdragenden aan het requiem deel. Tevens begaven duizenden zich naar de kazerne van de telegrafisten waar in de gymnastiekzaal negentien lijken van slachtoffers neergelegd waren. De ministers von Guérard en Hirtzlefer en staatssecretaris Schmidt legden uit naam van de rijksregeering en de Pruisische re geering kransen neder. Ook de stad Koblenz had door het neerleggen van kransen uiting gegeven aan haar deelneming. SCHIP VERGAAN. NEW-YORK, 25 Juli (Reuter.) Een schip dat passagiers en post vervoerde op het meer Joja tuschen Yoral en Pitoloso, is vergaan. Drie leden der bemanning slaagde er in den oever van het meer te bereiken, doch men verkeert in het onzekere omtrent het lot der overige opvarenden. Caïro leek op een "bezette stad in oorlogstijd. Bij een gevecht tusschen de politie en de aan hangers der. Wafd-partij, werden 17. personen gedood en ruim 200min of meer. ernstig -getoond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Fa. GEBRs. BRAKEL Sophiaplein 6-12 Tel. 10533 VACANTIE-OORDEN. IN HET OBER-WALLIS. BELALP R1EDERALP EGGISHORN. In het aan bergtoppen, meren en eeuwigen sneeuw zoo overrijk en onvergelijkelijk voor ziene Zwitserland zijn er vele bergen, die men zou kunnen uitteekenen en schilderen, ze echter nooit tot in den ziel kan doen door dringen, al is het penseel in staat, nog zulke mooie kleuren te vermengen. Matterhorn en Cornergrat. Saasfee, de Bemina, de groote en kleine Scheidegg in het Berner-Oberland behooren daartoe. Doch ook het gebied van Aletsch. Van de machtige toppen van de Fin- steraarhorngroep af neemt de Aletschglet- scher een oppervlakte in van 11.510 H.A., verspilt zijn kracht bij de Konkordiaplatz in de onafzienbare ijsvlakte, waar clubhutten en Pavilion als zwarte puntjes, de meestbe- roemde vierduizender dwergen schijnen; in een prachtigen bocht loopt hij tusschen de Fiescherhörner en het Aletschhorn, tusschen Belalp en Rlederfurka uit in het dal, voedt het Majelenmeer en de waterleidingen van den Riederberg, om te eindigen bij de 30 K.M. van het Jungfraujoch verwijderde laatste hut ten van het verlaten dorpje Aletsch. Schijn baar alleen uit schuim bestaande, stort de massa zich door donkere kloven, neemt enorm zware blokken als kiezelsteenen mede, vreet in de rotswanden in en werpt zich woest in het dal der Rhöne. Geen ander sneeuwveld evenaart hem in grootte en ro mantiek In het bereik der Alpenwereld. Dood en leven, opbouwing en vernietiging, schrik en betoovering zij gaan hier hand aan hand. Temidden der bergbloemen wandelt men gemakkelijk van den Riederalp over den Bettmeralp naar het hotel Jungfrau. De uren vliegen voorbij, men merkt het nauwe lijks. In de mooiste weiden spiegelt het Bettmermeer. Op dezen tocht geniet het oog van het diepe land van de Rhóne, van de zijdalen van het Wallis en de Walliser reuzen, voortzetting vindend in den Dom en het Weisshorn. Van het hotel Jugfrau en het Marjelen- meer, openbaren zich gehe.el andere con trasten tot in het hart van het Gomserdal, op de onmetelijke ijsvelden van het Fiescher- dal en eindelijk op het Marjelenmeer zelf. Het meer ligt in de nabijheid der sneeuw velden van den Aletsch, geen boom in zijn nabijheid, geen hut, zelfs geen armzalige schuilplaats voor de herten. Zelfs in Augus tus vriest het meer nog iederen nacht dicht en ontdooit weder onder de verwarmende stralen der zon en wordt tot op den bodem gentiaanblauw. zooals geen ander meer in de bergen dit heeft. Steeds weer komt uit de met bloemen bezaaide weiden de gletscher te voorschijn tot aan het Hürnli, hooger tot Eggishom en in het sprookjesachtige Aletsch- bosch, naar Zehnbachen en Belalp en Lus- genalp; het is een merkwaardig schouwspel, wanneer eind Juli de sennerinnen dwars over het ijsveld met hun vee naar Aletsch gaan. Meestal zijn het twee vrouwen, een voorop, de andere achteraan, daartosschen de kudden runderen, schapen, geiten, en even als de menschen, de kloven ontwijkend, en zonder veel geschreeuw eenvoudig over den kortsten weg, over den harden ijsweg geleid worden. DE ROMANTIEK VAN GOMS. Men denkt aan donker getinte dorpen, waaruit wit en luchtig de kerktoren uitsteekt, aan zindelijke kamers en licht geschilderde kozijnen. Verlaten dorpen én gehuchten getuigen, hoe vele jongelui naar de Walliser Koloniën van Zuid Amerika trekken. Reeds voor meer dan 1000 jaren verlieten de inwoners van Goms in scharen hun heimat en trokken naar het Pommat en Eschental, naar Bosco, Büden, Lichtenstein, Vorarlberg en Tirol. In Bosco. Alagna en Gressonay spreekt men nog Almelisch, zooals in het Ober-Wallis. In vele hutten is het brood schaarsch. De bevol king gaat langzaam doch zeker achteruit en sedert de spoorweg tot stand is gekomen, heeft de uittocht nog toegenomen. Ernen is een heerlijk dorp, een lieflijk plekje. Er is een mooie, oeroude kerk, waarin Mattaus Schinner nog celebreerde, op het raadhuis. Het geboortehuis van Kardinaal Matthaus Schinner in Mühlebach werd bij het verbouwen sterk veranderd. Goed be waard gebleven zijn echter de kerken in Münster en in Oberwald. SAAS FEE. Nergens in. Zwitserland reikt de sneeuw grens zoo hoog, nergens liggen bosschen, ak kers en weiden zoo ftoog als in het Monte Rosa-massief. Toppen van 3200 M. b.d.z. worden in Augustus sneeuwvrij. Bij Zermatt en in Saas Fee groeien op 2300 M. nog Sybe- rische pijnboomen en lariksen. De pijnboom donker en afgekeerd, de lariks licht en vroo- lijk. Van een der reuzen aan den Hanig bij Saas Fee zond men ter gelegenheid der Rijks tentoonstelling een schijf van een boom, waaraan 875 jaarringen werden geteld. Wanneer wij den kapellenweg gepasseerd zijn en het Bödeli van Saas Fee beneden ons hebben, dan staat men verwonderd van de sneeuw- en ijsmassa en de grootsche natuur rondom ons. Voor ons uit zien wij het Alla- linhorn en den Alphubel; aan den rechter kant Taschhorn, Nadelhorn en Lenzspitze. Uit de gletschers storten de beken naar beneden, zoo dichtbij en toch zoo ver, dat geen geluid tot ons doordringt. In heilige stilte en rust, in de geur der bloemen en hooi ligt het dorp; niets van autogetoeter en trein, alleen bergen, bergen en de mensch in zijn oorspronkelijkheid en zijn bescheiden heid. ZE RM AT II. Een berg zonder zijns gelijke is het Mat terhorn, de Mont Cervin die het dorp zijn karakter verleent. Heerlijk stijgt hij voor onze oógen ten hemel, lacht in den vroegen morgen, straalt als een Adonis in den mid daggloed en droomt, zoodra de nacht hem tooit met een kroon van sterren. Trots de oude gidsen welke hem beklommen, toen noch touwladders, noch touwen de beklim ming vergemakkelijkten, trots hoop en vast vertrouwen der jeugd, die de berg eenmaal wilde overwinnen, was hij te kort geschoten, hij de weerprofeet van het dal. 's Avonds geldt de laatste blik den berg, 's morgens de eerste. Men opent de luiken, daar staat hij, slank Een gewijzigd stadsbeeld. (Van onzen Parljschen correspondent.) Kort geleden, aan een intiem dinejtje, aan geboden door Mr. Ie Comte de Castellane, den nieuw gekozen voorzitter van den Pa rij- schen gemeenteraad, heb ik het voorrecht gehad als directe tafelburen den Prefect van Politie, den heer Chiappe, en den Prefect van de Seine, den heer Renard te hebben. En natuurlijk is het gesprek gekomen op de stad Parijs en op de vele moeilijke proble men waarvoor deze drie bewindslieden moe ten trachten een oplossing te vinden. Beter nog dan in een interview, waarin de ondervraagde natuurlijk elk woord wikt en weegt, hadden we zoo de/i gelegenheid om eens allergenoeglijkst te praten over deze buitengewoon interessante onderwerpen, zoo als stadsuitbreiding, verkeerswezen en hy giëne, welke in een millioenenstad als Parijs altijd weer opnieuw bestudeerd dienen te worden, wijl de stad en de banlieu zich dage lijks uitbreidt. En zoo, „tusschen koffie en peer", vernamen we de nieuwste plannen, welke door den prefect van de Seine zijn uit gewerkt en waaraan thans door de betrok ken commissie met ijver wordt gewerkt. Het is aan geen twijfel onderhevig of de groote verkeersmoeilijkheden in het centrum van Parijs worden voor een groot deel ver oorzaakt door het feit, dat men het belang rijkste station, de Gare-Saint Lazare, in het hartje van de stad vindt. Vier millioen banlieue-bewoners arriveeren of vertrekken hier per dag en daarbij komen dan nog de tallooze internationale treinen. Zoo is Saint Lazare een enorm hotel-centrum geworden. En met dit laatste hebben we reeds alle moeilijkheden, om hierin verandering te bren gen, aangegeven. Anderen reeds, jaren gele den hebben voorgesteld om Saint Lazare al leen en uitsluitend, aan te wijzen voor buurtverkeer en de internationale treinen om te leggen over een ceintuurbaan, maar dade lijk ondervond men van invloedrijke kringen, die de eigenaars van de groote hotels in be scherming namen, zoo'n tegenwerking, dat het bij plannen bleef. Totdat het dan einde lijk gelukt is om niet alleen twee bijzonder energieke prefecten te vinden, .maar ook twee chefs die in alles samenwerkten en die te zamen het hoofd durfden bieden aan allen, die slechts particulier belang zagen en die het algemeen belang daaraan wilden opoffe ren. Na uitvoerige besprekingen met d,en heer Dautry, Directeur-Generaal van de Staats spoorwegen, zijn de prefecten overeengeko men om dan toch de Gare St. Lazare uit sluitend te reserveeren voor het buurtver keer en alle groote treinen van het noorden naar de Gare Montparnasse te voeren. Hier door wordt het centrum aanzienlijk ontlast. Maar dit besluit is niet zoo eenvoudig ais het er aanvankelijk uitziet, want de Gare Montparnasse zelf is ten eerste veel te klein en ten tweede zelf reeds een groote sta-in. den-weg in het zuidelijk stadsplan. Daar nu alle transatlantische treinen daar moeten aankomen is men verplicht het bestaande station totaal af te breken en verder, aan. zienlijk vergroot, weer op te bouwen. Het nieuwe station zal komen aan den boulevard Vaugirard. Tevens is besloten om een ander station in het centrum van de stad; de Gare du Champ de Mars, totaal te doen verdv/ij. nen en behalve de noodzakelijke verbree. ding van groote toegangswegen, worden de aldus vrijgekomen terreinen geheel als par. ken en squares ingericht. De afschuwelijke Gare des Invalides, die zoo heelemaal hei aspect bederft, zal eveneens met den grond gelijk worden gemaakt. De groote viaducten, die over de boule- vard gaan, en daar donkere spelonken vor men, komen zoo ook te vervallen. Daar waar; zij toch noodig zouden zijn, wil men ze ver- vangen door ondergrondsche passages. Een groot lang onopgelost probleem in Pa. rijs is altijd geweest de verbinding tusschen den linker- en rechter oever van de Seine .Er zijn wel de tallooze bruggen, maar deze heb. ben dat eigenaardige, dat ze zonder onder, scheid te smal zijn en dat er ongeveer geen enkele is die recht tegenover een verkeers weg uitkomst, hetgeen met een modern ver keer vooral een onmogelijkheid wordt. Nu ij men bezig om op den linkeroever de rue da Bac te verbreeden en de Pont du Carousel wordt verbreed tot op 40 Meter. Het plan teert al van Napoleon III, maar nimmer heeft men de noodige gelden kunnen vindea om tot oneigening van deze groote huizen groepen over te gaan. Een breede verkeers. weg nu, die direct dwars door de Tuilerieën, den grooten boulevard met den boulevard St. Germain zou verbinden, is natuurlijk een aanzienlijke verbetering. Wel stuit men natuurlijk ook hier weer op vele bezwaren ontmoet men vele tegenstanders, maar mei het dagelijks toenemende verkeer moet er nu wel iets op worden gevonden. Soms men wel iets moeten opofferen, maar anderzijds houden de ontwerpers van deze grootsche plannen, die zoo weer het stads beeld willen veranderen, toch ook rekening het het aesthetische, door het aanleggen van parken en plantsoenen, waar zulks maa; eenigszins mogelijk is. HENRY A. TH. LESTURGEON, volmaakt van gestalte, de hellingen nog zonder kleur. Wanneer men dezen berg ziet, kan men de bekoring niet weerstaan, men moet er bovenop. Er zij,n echter menschen, die weer afreizen, omdat zij tegen de betoo vering niet bestand zijn. Is het te verwon deren dat de Zermatters, in schoonheid ge boren en in schoonheid groot geworden, lie den van goeden smaak zijn? Hun kapellen op de weiden zijn sieraden van architectoni sche kleine kunst, „Maria zum Schnee" aan het Schwarzmeer met de drie vensters aan de lengtezijde, is een meesterstuk van boer- sche kunst. En nu eerst de Gornergrat. Hoe zal men over hem spreken, waar zijns gelijke vinden, wanneer die niet bestaat? In dezen tuin van sneeuwvelden is het Matterhorn niet meer alleenheerscher. In zijn rug verheft zich de Dent d' Hereis, rechts daarvan de Dent Blanche. Obergabelhorn en de trotsche groep regeerend, het Weisshorn. Het schijnt een zeldzaamheid, dat te midden dezer sneeuw en ijsvelden en toppen, nog dalen, blauwe meren, dorpjes en steden liggen, en dat daar nog menschen wonen, die nooit op een hoo- gen berg geweest zijn. Met de wisselende belichting verandert het panorama ieder uur. MOOIE UITKOMSTEN BIJ DE K.N.I.L.M. BATAVIA, 25 Juli Aneta. De K.N.I.L.M. vervoerde in de eerste helft van 1930 8.037 passagiers, 52.272 K.G. vrachtgoederen en 3.305 K.G. post tegen 6577 passagiers 17.740 K.G. post en 755 K.G. vrachtgoederen in de overeenkomstige periode van 1929. Eerst daags zal in totaal 1 millioen K.M. zijn ge vlogen met 100 pCt. dienstregelmaat. ONTEVREDEN KOELIES MEDAN, 25 Juli (Aneta) Vier en twintig Chineesche koelies van de onderneming „Helvetia" van de te Amsterdam gevestigde N.V. Deli-Maatschappij op 3>Tpaal van Me- dan gelegen, in het landschap Soekapiri, trokken naar Médari, waar zij zich bij arbeidsinspectie beklaagden over een loon- kwestie. De arbeidsinspectie vond de klach ten echter volkomen ongegrond, hetgeen aan' de koelies werd meegedeeld. Deze weigerden daarop naar de onderneming terug te kee- ren, waarop zij door de veldpolitie zijn terufj gebracht en het werk hebben hervat. KORPORAAL NEERGESTOKEN. KOTA RADJA, 25 Juli, (Aneta.) Een Atjeher, afkmstig van Langa heeft een Am- bonnees korporaal neergestoken. De dader werd door de politie gepakt. Hij verklaarde den dood te zoeken, doch voordien een mili tair te hebben willen dooden. De korporaal, die er levensgevaarlijk aan toe is, werd op genomen in het St. Jacobsziekenhuis. DE K. R. O. EN HET ALGEMEEN PROGRAMMA De „Katholieke Radiogids" schrijft over het algemeen programma en de Keurings commissie: „Het ware o. i. heel wat doelmatiger ge weest voor den goeden gang van zaken als de commissie alvorens sommige draconische maatregelen te nemen zich eerst eens ver gewist had van de bedoelingen van den mi nister, en ook, dat men niet te voren he» idee had gehad, dat de omroepen slechts dwongen medewerkten. Dat is zoo niet. Integendeel. De K. R. O. was zonder twijfel niet voor een algemeen programma in welken vorm ook, doch eenmaal aangenomen dat de over heid het voorschreef, wil zij gaarne alles ia het werk stellen om het algemeen program ma zoo goed mogelijk uit te voeren. Dit voorop gesteld is de methode, die nu gevolgd wordt, en waarin men zich met de allerkleinste kleinigheden gaat bemoeien (men zou b.v. niet mogen omroepen, noch mogen drukken in den Gids: dat de Neder- landsche Omroep, Algemeen Programma, verzorgd wordt door K.R.O. N.C.R.V., A.V.R.0. of V.A.R.A.), de weg, die niet alleen tot moei lijkheden leidt, maar ook tot verbittering'" De Krakatau, in straat Soenda, geeft thans weer een 'onrustbarende demonstratie groote werkzaamheid. Op één dag noteerde men onlangs 880 erupties.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 8