BINNENLAND UIT HET' PARLEMENT. EERSTE KAMER. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 31 JULI 1930 VIERDE BLAD 30 Juli. Aangenomen weteontweipen. Het suikerwetje. Weinig nieuwe gezichtspunten. Me de deelingen over samenwerking der suikermaatschappijen. De voorzitter van den Senaat, Mr. de Vos van Steenwijk, heeft voor een blij einde ge zorgd van de werkzaamheden der Kamer in het huidig zittingsjaar. Hij biedt nl. zijn mede-Senatoren hedenavond in ..Palace" op Scheveningen een diner aan. Begrijpelijk, dat de heeren vandaag in een vozige stem ming waren, elkander niet al te barsch te lijf gingen en de scherpe argumenten met al de hoffelijkheid omhulden, waarover de Eerste Kamer nu eenmaal beschikt en blijft beschikken, hoe de samenstelling ook wordt. En morgen want de discussie over het suikerwetje is nog niet afgeloopen zal die stemming natuurlijk nog sterker werken, gedachtig als de heeren zullen zijn aan de kostelijke oogenblikken. die zij vereenigd door een gulden 'draad' van gezellige opge wektheid. vanavond zullen beleven. De avond zelf zal niet worden verduisterd door grenzenlooze onzekerheid. Want, even als vandaag verschillende ontwerpen, alle ontwerpen van de agenda, gaarne werden voortgeholpen op hun weg naar het Staats blad, zoo zal ook morgen het pad van het suikerwetje gemakkelijk zijn: er valt aan aanneming niet te twijfelen. De rechtschc groepen zullen alle vóór stemmen mis schien, dat de R.-K. heer v d. Lande afkee- rig zal blijven de liberale fractie schijnt verdeeld, evenals de v.-d. groep. De s.-d. fractie zal tegenstemmen. De Kamer heeft een aantal ontwerpen af gedaan. Er waren twee ontwerpen te be-stemmen, twee ontwerpen, die van de vorige verga dering waren overgebleven. De eerste dier ontwerpen werd met algemeene stemmen aanvaard. Hoofdelijke afroeping was dus eigenlijk niet noodlg geweest. Het was het ontwerp tot vaststelling van voorschriften omtrent openbare wegen. Men had tot stem ming besloten, wijl er nog al oppositie ge voerd was, oppositie, die blijkbaar geheel en al verstomd is na Minister Reymer's toezeg ging, dat de wet, teneinde de grondeigenaars voor te bereiden, niet oogenblikkelijk zal worden ingevoerd. Ook het ontwerp tot goedkeuring van het protocol nopens den chemischen en bacte- rlologischen oorlog van 17 Juni 1925 werd aangenomen. Met 393 stemmen. Alleen de v.-d. bléven tegenstander. De s.-d. stemden vóór. Mevr. Pothuis-Smit verklaarde die voorstem. Al heeft "naar haar gevoelen het ontwerp een tegenstrijdig, zelfs een dubbel zinnig karakter (eenerzijds gifgassen-ge bruik uitsluitend, anderzijds het gebruik er van aanvaardend) zij wilde toch niet een poging verwerpen, die kansen heeft in den bestaanden toestand iets te verbeteren. Zonder eenige discussie nam de Kamer vijf ontwerpen aan: een suppletoire op hoofdstuk V (landbouwdeelneming aan de tentoonstelling in Antwerpen, subsidie aan de baconcontrole-vereeniging en de proefne ming met het gezinspersoonskaartenstelsel voor de bevolkingsboekhouding) het ont werp, dat een bedrijfsstatistiek wil doen aanleggen, de toekenning van en renteloos voorschot voor het electrificeeren der tram wegen van Amsterdam naar Edam en van Schouw naar Purmerend, een definitieve vaststelling van het slot der N. I. rekening over 1925 en van nog een verlengingsont- werpje. met betrekking tot het toelaten tot de rechtsgeleerden en litteraire faculteiten der Universiteiten. Twee ontwerpen ontlokten vragen aan de Kamer. Het eene was het ontwerp tot het oneige- nen van grond enz., noodig voor den ver keersweg tusschen den Koningsweg bij Limet I en den Maliesingel te Utrecht. De heeren Moltmaker en Oudegeest uit ten velerlei wenschen voor een goede ver- keers- en vervoersregeling rondom het Utrechtsche Station minister Ruys ver wees hen naar zijn ambtgenoot van Water staatdie vlak naast hem zat, maar deed alsof „zijn neus bloedde". De heer Moltmaker wilde de forten rond om Utrecht, ten einde het verkeer ruim baan te verschaffen op forsche wijze door breken minister Ruys verwees hem naar zijn ambtgenoot van Defensie Overigens minister Ruys had gelijk, toen hij zeide, dat deze vragen vèr buiten het eigenlijke onteigeningsontwerpje om gingen. Maar, daarvan waren de heeren zelf ook reeds uitgegaan: het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Ten slotte was er dan ook nog een ont werp. dat wilde doen afstappen van de fl- nancieele regeling, welke in 1927 met de K. L. M. voor Nederland was getroffen. De regeering wilde een ander beginsel doen aanvaarden wat ook gemakkelijk is van jaar tot jaar zou doen opzetten, die van paar tot jaar zou doen uitstippelen, wat van jaar tot jaar zou noodig zijn. De heer Oudegeest informeerde met twijfel in zijn stem of de administratie en het algemeen beheer der maatschappij wel zoo doelmatig ge- re geld war en als noodig moest worden geachtDe minister van Waterstaat wees op twee waar borgen voor de gevraagde doelmatigheid: op de controle op de gestie der KLM door den Raad van Bestuur en op het regelmatig toezicht van de Rijksaccountants betreffen de de exploitatie-rekening en de balans en de winst- en verliesrekening. Ontwerp aan. vaard! z.h.st. Doch de hoofdschotel van de agenda bevat te suiker. Laten we 't maar oogenblikkelijk zeggen, 't nog eens herhalen: het ontwerp wordt morgen door den Senaat aangenomen. Even zeer: nieuwe opmerkingen zijn over het ont werp niet gemaakt, na de discussies in de Tweede Kamer. Toch was er één merkwaar dig onderscheid. Werd er in de Tweede Kamer tamelijk veel aandacht gewijd (ook al door de aanwezigheid van den voorzitter der economische Geneefsche conferentie) aan de vraag of het suikerwetje al of niet in strijd kwam met de conventie-Colijn, de Eerste Kamer liet die vraag maar wijselijk rusten, nu er van doorvoering der con ventie, welke een einde maken wilde aan het verhoogen van invoerrechten, „dank"' zij Polen, toch niets meer komt. De somberen hadden natuurlijk gemakkelijk succes te oogsten, nu zij de optimisten ook zagen wijken voor den drang der feiten. Intusschen: de somberen hebben het in dit opzicht altijd gemakkelijker het is nu eenmaal zoo, dat gewoonlijk de somberen gelijk krijgen. Maar: zonder de optimisten kwam er niets tot stand. En: goeds heeft de conferentie-Colijn, ondanks alles toch ook geleverd! De sombere Prof. Diepenhorst kon het na= tuurlijk niet laten den heer Wibaut in dit opzicht een Seitenhieb te geven. Vanzelfsprekend deed de vraag opgeld: is het ontwerp protectionistisch of neemt het waar het zijn wil een compenseerend invoer recht op suiker, wegens de accijnsheffing op dat product, niet anders weg dan een te lang veronachtzaamde lacune? Immers tegenover elke andere accijnsheffing staat een com penseerend recht. Merkwaardige beschouwingen op dit punt kon de Senaat vernemen van den heer v. d. Lande. De heer Diepenhorst betoogde nog eens het was werkelijk overbodig dat .fiscale rechten aan de grens een bescher mende tendenz hebben en de heer Dobbel- man vermeide zich in een steUingnemen (met algemeene, niet op het ontwerp gespecificeer de argumenten) in den ouden strijd tus> schen vrijhandel en protectie. Die opmerkingen gaan we voorbij. Merkwaardig inderdaad was het betoog van den R K. Senator v. d. Lande. Deze ver dedigde niet de these van den heer Wibaut, dat, wat minister de Geer voorstelde was: een verhoogen der bestaande Invoerrechten, dus: protectie, neen hij poneerde de stelltng, dat compenseerende rechten die reeds bestaan (en waaraan de heer de Geer thans het eenige nog ontbrekende wilde toevoegen), dat dus ook alle bestaande r.adeelen en lasten van accijnsheffing compenseerende rechten, pro tectie beteekenen. Zijn bezwaar gold dus niet de suiker-compensatie vooral, maar die op zout, tabak, bier evengoed. De heer v. d. Lande zag in die compen seerende rechten eenvoudige protectie. Wij hebben nog niet goed begrepen, waarin dat zat immers accijnsheffing brengt nadoelen voor den binnenlandschen producent, waaraan de buitenlander niet blootstaat. Alleen voor de suiker heeft de heer v. d. Lande gepoogd het- duidelijk te maken. Welnu de Senator zelde, dat' de suikerraffinadeurs, wijl zij eerst twee maanden later dan het oogenblik, waar op zij accijnsplichtig zijn, aan den Staat hun accijns behoeven te betalen, aan rentewinst ruime baten in het laadjc verkrijgen. De heer V. d. Lande kwam met allerlei cijfers, waar van de heer Diepenhorst zeide, dat de rente, winst onmogelijk de bedragen kon beloopen, die de heer v. d. Lande noemde, omdat de accijnsheffing hooger moet zijn. Hoe dit nu zij, wij zijn zeer nieuwsgierig naar de argu menten van minister de Geer, die te zijnen departemente alle gelegenheid heeft de cijfers te controleeren, die de heer v. d. Lande in het debat bracht. De heer v. d. Lande vroeg ook, waarom wel de fiscale accijnsheffing diende gecompen seerd te worden en waarom nooit was voorge steld de sociale lasten, die op de industrie drukken, te compenseeren. Ook op dit punt behoeft Mr. de Geer niet om een antwoord verlegen te zitten. De bezwaren van den heer v. d. Lande culmineerden in de scherpe vraag: „Staat het niet in de Grondwet, dat voor alle Neder landers gelijk recht geldt, behalve het in voerrecht"? De heer v. d. Lande zei echter ook, dat hij nog zou kunnen voorstemmen, wanneer hij maar zeker wist, dat het ontwerp den bieten- teelers zou ten goede komen. Tot die zeker heid echter kan hij niet geraken omdat de ruwe suiker vrij kan worden ingevoerd. Wat de mogelijkheid van het stichten van nieuwe fabrieken zou doen ontstaan. Met tot gevolg een weer neerzetten van den bietenbouwer in de nauw-ontkomen malaise. De heer Wibaut vreesde hier ook groote ge varen. Tegen deze argumenten Is een phalanx van afgevaardigden opgekomen, een phalanx, die morgen nog versterkt zal worden. Zelfs de vrijhandelaars Westerdljk (V. D.) en v. d. Bergh (Lib.) konden overigens op voetspoor van oud-minister van Gijn, door den heer Dobbel man genoemd: den president van het sanhedrin der vrijhandelaars in het ontwerp niet anders zien, dan het weg nemen van een ongemotiveerd opengelaten lacune in de Nederlandsche fiscale wetgeving. Enthousiast waren zij niet dat spreekt wel vanzelf! maar den nood van den landbouw zagen zij als zóó groot, dat het niet te hulpe komen daarvan naar hun -gevoelen (en zeker naar dat van de heeren Diepenhorst en van Lanschot) schade zou toebrengen aan het al gemeen belang. Gevaren, als de heer Wibaut opnoemde, duchtten de heeren van Lanschot, Diepen horst. v. d. Berg en Westerdijk niet. De geva ren van den niet door het ontwerp getroffen ruwe suiker. Zullen de bestaande suiker combinaties die wij kortheidshalve de cen trale en de coöperatieve zullen noemen) tot vermeerderden Invoer van ruwe suiker over gaan? Neen, antwoordden de vier Senatoren. Deze combinaties hebben hun contracten loopen en zullen steeds contracten moeten sluiten. Bewerken zij ruwe suiker, dan ver liezen zij aan den eenen kant, wat zij aan den anderen kant winnen. En nieuwe fa brieken? Die zijn, willen zij rendabel werken, niet maar zoo ineens, uit den grond ge stampt! Zij zouden bovendien op te tornen hebben tegen de concurrentie van de be staande combinaties. Die naar duidelijk werd uit de redevoerin gen van verschillende afgevaardigden, tot af bakening zullen komen, door overleg, van beider positie, tot overeenkomsten zullen ge raken over beider productie enz. Een belan gen-gemeenschap in den dop! Waarop in de Tweede Kamer minister De Geer reeds doel de. toen hij zelde niets te zullen toelaten, wat de doeltreffende werking van het ontwerp zou in de waagschaal kunnen stellen. De heer Van Lanschot kwam het argument uit de Tweede Kamer nog eens herhalen, dat de landbouwer gezond verstand genoeg heeft, om niet (dat zou dan gevolg zl.jn van de hulp. die het ontwerp bieden zal) door productie uitzetting de voordeden van het ontwerp on gedaan te maken ten eigen nadeeie. Ten slotte: de heer Wibaut keurde het ont werp ook af, wjjl het geen rekening hield met den consument, met den suikerverbruiker, die 5 ct. per week meer zal moeten gaan betalen. Hiertegen werd van de zijde der verdedigers van het ontwerp aangevoerd, dat wanneer het ontwerp niet wordt aangenomen de las ten, wegens werkloosheidszorg, zóó groot zul len worden, dat het met 5 ct. per week per hoofd niet goed te maken is. Morgen dus: voortzetting. En dan met zomerreces! Ver weg van het Parlement, naar lande lijk oord INTIMUS. BRUTALE INBRAAK TE AMSTERDAM. Een goudsmidswinkel leeg geroofd. ALLEEN GOUD HAD WAARDE GENOEG. Een buitengewoon brutale inbraak, heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Amsterdam plaats gehad. De beschrijving herinnert aan de stoutste verhalen in detec tive-romans. De goudsmidswinkel en horlogemakerij van J. Berkemeyer v.h. Paul Miche aan het Rokin 32 te Amsterdam is in dezen nacht totaal ge plunderd. Alles wat van goud was is verdwe nen en alle reparatiehorloges zijn meege nomen. Daarbij zijn de inbrekers met onge loof elijke. behendigheid en stoutmoedigheid en ook met groote kennis van den plaatse lijken toestand te werk gegaan. De inbraak is eerst 's morgens ontdekt in de naast het pand gelegen Gapersteeg. door een kantoorbediende, die zijn fiets stalde. Met een concierge van eén naastliggend per ceel heeft deze, toen hij een ruit zag inge slagen het terrein verkend. En wat zij von den was de moeite waard. Een raam uit dc sponning genomen, stukken touw, die afhin gen van dat venster. Etuis van horloges en sieraden, hier en daar verspreid. En een ladder, die naar een bovenraam van de hor logemakerij leidde. Duidelijker sporen had den de inbrekers niet kunnen achterlaten, maar niettegenstaande dit: van de daders geen spoor. Waarschijnlijk is van een auto gebruik gemaakt, althans een in de buurt wonende dame heeft dien nacht een auto gezien voor de goudsmidswinkel en daarmee hebben de inbrekers alles, dat tot een achter volging zou kunnen leiden uitgewischt. Intusschen heeft de politie nog vinger afdrukken in het perceel kunnen oonstatee- ren. Het huis was kort geleden verbouwd en niet onmogelijk is, dat de Inbrekers zich tijdens die werkzaamheden op de hoogte hebben kunnen stellen van den loop van den weg, die zij met zoo groote zekerheid gevolgd hebben. Zeer zeker zijn hier beroeps inbrekers aan het werk geweest. Enkele omwonenden hebben te twaalf uur en anderen te drie uur geluiden gehoord, doch daaraan verder geen aandacht ge schonken. Zeer wel mogelijk is. dat de dieven van middernacht tot drieén „gewerkt" hebben. Het Hbld. schrijft over den grooten „kraak nog: Des nachts worden de^talagevensters van de firma Berkemeyer aan de Rokihzijöe af gesloten met ijzeren rolluiken. Toen de die ven eenmaal in den winkel waren binnen gedrongen, konden zij des noods uren lang hun slag slaan, zonder eenlg gevaar te be hoeven te duchten, van den straatkant te worden opgemerkt. Dit binnendringen op zichzelf moet een niet zoo heel eenvoudige toer zijn geweest. Het winkelvertrek is zeer hoog vier vijf meter en aan de achterzijde gedekt met een glazen plafond, verdeeld in vierhoeken, waarvan er één, bij wijze van „koekoek", voor ventilatie kon worden opgeklapt. De indrin gers hebben hiervan gebruik gemaakt en moeten zich van dit zeer hooge toegangs punt met een of ander touw naar beneden hebben laten glijden. Daar het slot van de voordeur van den winkel geenerlei sporen vertoonde van pogingen tot forceeren, bestaat er geen twij fel of de inbrekers hebben het htüs langs denzelfden weg verlaten, waardoor zij het bereikten. Om bij het dakvenster terug te komen, hebben zij zich bediend van een lange ladder, die bij het schoonmaken van het plafond gebruikt wordt. Deze ladder hebben zij te voorschijn ge haald uit een gesloten kast bij den winkel, waar zij stond opgeborgen. De top van de ladder reikte slechts tot ongeveer een meter van den onderkant van het dakraam, zoodat zoowel de „entrée" als de „sortie" van de dieven met een klimpartij gepaard moet zijn gegaan, waartoe vrij wat behendigheid noodig was vooral als men bedenkt, dat de man nen bij hun uittocht zware bagage mee droegen. Toen de heer Berkemeyer hedenochtend te half negen zijn zaak binnenkwam, vond hij deze ladder nog staan op de plaats, waar de dieven er langs naar buiten waren geklom men. In de vitrines en de étalage heerschte de grootst denkbare wanorde. Alles was over hoop en grootendeels leeggehaald. Enkele horloges lagen verbrij zend op den grond. Bij nader onderzoek bleek, dat alles, wat er van goud en platina zich In den winkel bevond en niet te omvangrijk was om mee te nemen, ontvreemd was. Vermist wordt de volledige collectie gouden en platina dames- en heerenhorloges met kettingen, in totaal een driehonderd stuks. Alle zilveren uurwerken hebben de dieven versmaad en daar zij blijkbaar geen vak- kundigen op het gebied der goudsmidskunst zijn, hebben zij eveneens de kostbare hor loges van wit goud laten liggen, welke zij ongetwijfeld voor zilver hebben aangezien. De totale waarde van het gcstolene be draagt, ruw geschat, een twintig mille. De schade wordt door verzekering gedekt. SLACHTOFFERS VAN DE ZEE. Aan het strand van Renesse is Dinsdag middag bij het baden de 16-jarige C. T. leer linge van de R.H.B S. te Zierïkzee verdron» ken. BEZWAREN TEGEN HET AMSTERDAMSCHE POLITIEKORPS. De Centrale Raad van het Verbond van Nationalisten te Amsterdam heeft er in een adres aan den gemeenteraad bezwaar tegen gemaakt, dat een groot aantal poiitie-agenten de beginselen der S.D.A.P. is toegedaan cn dat in politie-bureaux inzamelingen voor de VAR A. worden gehouden Adressant vraagt zich af, ,.of de politie bij een eventueele herhaling van dc in 1918 mislukte staatsgreep wel krachtdadig stelling zal nemen tegen over het zoo dreigende roode gevaar". Het adres geeft den Raad In overweging om aan dezen toestand een einde te maken. GEVAARLIJKE KINDEREN. ZIJ BRACHTEN EEN AUTO AAN HET RIJDEN. Voor een perceel in de Nieuwe Uilenbur gerstraat te Amsterdam stond een vracht auto te wachten, de chauffeur was een oogenblik afwezig en twee kleine meisjes na men de gelegenheid waar. om de geheimzin nige instrumenten aan de binnenzijde van de cabine eens nader te bekijken. Intusschen kwam de chauffeur terug die aan de voor zijde van de auto de starter aansloeg. Jiust toen hij aan den zijkant van ae aud stond, schoot deze plotseling vooruit, de jongeda mes hadden blijkbaar de lust niet kunnen weerstaan om aan de verschillende handels te draaien. De auto, die door den chauffeur niet zoo spoedig tot staan kon worden gebracht, reed op een troepje menschen in. Een tweetal kinderen van 8 en 4 Jaar werden gewond aan de beenen en moesten naar het zieken huis worden vervoerd, terwijl een tweetal fietsen werden vernield. In de verwarring wisten de beide jeugdige boosdoensters te ontkomen. Tot nog toe zijn zij niet ontdekt. BESTRIJDING VAN HET STEEKPENNINGEN-EUVEL. EEN iERINNERING VAN DEN MINISTER. De minister van Arbeid. Handel en Nij verheid heeft een brief gezonden aan alle in eenigen onder zijn departement ressortee- renden tak van rijksdienst werkzame amb tenaren en beambten, waarin met nadruk wordt herinnerd aan het verbod tot het aan nemen van geschenken of z.g. steekpennin gen, in welken vorm ook. welke in of naar aanleiding van hun functie worden gedaan of aangeboden. Onder steekpenningen wor den verstaan geschenken en belcor.ingen, welke bedoeld worden hetzij als contrapres tatie voor verleende diensten of verrichte werkzaamheden, hetzij om den schenker met het oog op toekomstige leveringen in een bevoorrechte positie te brengen. Iedere handeling in strijd met dit verbod zal als een reden voor onmiddellijk ontslag kunnen worden beschouwd, onverminderd eventuee le boepassing van de strafwet. De ambtenaar, wien een geschenk of steekpenning wordt aangeboden, is gehou den. hiervan onverwijld mededeeling te doen aan het hoofd van den tak van dienst, waarbij hij werkzaam is. HET BEZOEK VAN DE D. O. X AAN AMSTERDAM. DE REUZEN-VLIEGBOOT KOMT HALF AUGUSTUS. Naar dc Jel. thans In aanvulling op de reeds eerder gepubliceerde berichten mee deelt. zal het grootste vliegtuig, ter wereld, de Do X,'de volgende maand van Prledrichs- hafen langs den Rijn naar Amsterdam vlie gen. Na het bezoek aan deze stad zal de vlieg- boot nog een tocht- over de Noord- en Oost zee maken en o.m. ook naar Berlijn gaan. De 12-motorige D. O. X wordt, half Augustus hier verwacht, vermoedelijk op den lóen dier maand. De machine zal niet gestat ion neerd worden voor het gebouwtje van den Marlne- vliegdienst te Schellingwoude, daar zij een te groote diepgang heeft. nl. 2 1/2 Meter- Waarschijnlijk zal de vliegboot op het Bulten-U, tusschen Schellingwoude en Pampus, ligplaats krijgen. DE WERELDREIS VAN EEN BRIEF. Men schrijft uit Wormerveer aan De Tijd: Een onzer ingezetenen ontving Maandag een brief, welke ruim vijf maanden noodig had om de plaats zijner bestemming te be reiken. De brief was op 23 Februari 1930 var zonden uit Algiers naar Wormerveer (N.H.) De Fransche postambtenaar in Algiers zond den brief naar Nieuw Holland (Australië). Vandaar ging de brief naar Nieuw-Caledonië een Fransche bezetting ten Noord-Oosten van Australiëwaar hij op 22 April 1930 arri veerde. De Fransche post-administratie meende, dat N.H. beteekende: Nouvelles He- briden, een eilandengroep in den Grooten of Stillen Oceaan, een bezitting van Engeland. Daar kwam de brief aan op 1 Mei 1930. De Engelsche postambtenaar aldaar zette op den brief: Dutch Indies en zoo verzeilde de brief naar Makassar op het eiland Celebes op 26 Juni 1930. De Nederlandsche postambte naar in Makassar vond de oplossing van 't raadsel en zette met rooden inkt op het adres: Noord-Holland. Op 28 Juli 1930 werd de brief in Wormerveer aan het juiste adres bezorgd. Zoodoend, was deze brief in vier werelddeelen geweest: Europa, Azië, Afrika en Australië. OFHEFFING VAN HET WEESHUIS TE DORDT. De gemeenteraad van Dordrecht heeft be sloten tot opheffing van het weeshuis en het onderbrengen van de kinderen in parti* culiere gezinnen. Alleen de S.D.A.P. was voor gcstichtsverpleging. BRUTALE OVERVAL VAN EEN WINKELHOUDSTER. Gisteren heeft naar de N.R.Ct. meldt te Zcnnewijne, gemeente Ophemert, een indrin ger de vrouw van een winkelier, die niet thuis was, gegrepen en met een mes bedreigd. De vrouw verloor het bewustzijn. De dief door zocht den kast en laden en nam een bedrag van ongeveer 8 meo. De dief is nog niet gegrepen. O- L. BARON BFNTINCK. Te 's-Gravenhage is overleden O. L. baron Bentinck, kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin, directeur van de fLrma R. Mees Zonen te 's-Gravenhage. GEVAARLIJK SPRINGEN OP EEN AUTO. Te Dieren geraakte Woensdagmorgen, naar het Hbld. meldt, bij het springen op ee:i vrachtwagen een zes-jarig jongetje Schoon- water met het. hoofd bekneld tusschen de onverwacht dichtslaande achterklep en den zijkant van den wagen. De schedel werd half verbrijzeld. Bovendien drong een Ijzeren pin het slachtoffer in het hoofd, Een uur latei- is het overleden. DELFTSCHE STUDENTEN TEGEMOET GEKOMEN. SCHORSING TOT DE HELFT TERUG GEBRACHT. De minister van Onderwijs. K. en W. heeft de schorsingsstraf van twee jaren, uitgespro ken door den Senaat van de Technische Hoogeschool tegen de twee studenten, die het Koninklijk Paleis In Amsterdam waren binnengedrongen, verminderd tot één Jaar. DE BEHANDELING VAN NEDER. LANDERS IN ITALIë. VRAGEN AAN DEN MINISTER. Het lid der Eerste Kamer mr. M. Men dels, heeft tot den minister van Buitenlandse!*® Zaken de volgende, vragen gericht: Heeft de minister kennis gekregen van het geen den Nederlandschen staatsburgers Jo- han Schmidt en diens echtgenoot*- op oen reis in Italië dezer dagen is wedervaren van de zijde der staatspolitie, aldaar? Heeft de Minister daarin aanleiding ge vonden naar de juistheid der gepubliceerde feiten een onderzoek te doen instellen, met name of genoemde personen, op later onjuist gebleken vermoeden hunner po litieke ongowenschtheid te Livorno van ei- kaar gescheiden meer dan een week lang in onzindelijke cellen aanvankelijk op wa ter en brood zijn opgesloten gehouden, zulks in gezelschap van andere gedetineerden onder wie wegens moord tot zware straffen veroordeelden, en of zij ten slotte Italië heb ben moeten verlaten, t-ot de grens begeleid door een ambtenaar der geheime politie, wiens reis- en verblijfkosten zij uit hun beurs hadden te betalen? Zoo ja, welke reslltaten heeft dit onder zoek opgeleverd? Indien de feiten Juist mochten blijken, is de minister dan bereid stappen- te doen opdat dergelijke behandeling Nederlandschen onderdanen voortaan in Italië worde be spaard? Is het juist, dat van de zijde van het Ne derlandsche consulaat en het gezantschap te Rome. hoezeer die van het gebeurde op de hoogte waren gesteld, geenerlei hulp of tus- schenkomst Is verleend? Zoo ja, waaraan of aan wie is dit te wij ten? HET VERBAND TUSSCHEN EEN KOE EN RADIO. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd te Uden een koe gestolen, hetgeen per radio werd bekend gemaakt. De koe, die per vrachtauto vervoerd werd. is. naar wij ln het Hbld. lezen, te Beek (L.) door de recherche opgespoord en Dinsdagavond Is de dader, die Zondag pas uit de strafgevangenis te Gro ningen was ontslagen, door de maréchaussee te Eysen (L.) aangehouden. AUTO-ONGF.LUK. Dinsdagmorgen is bij Hooge Zwaluwe. op den Provincialen weg. een ernstig auto- ongeval gebeurd. Een personen-auto. waarin de familie Van Drlmmelen uit Klundert was gezeten, reed plotseling door het breken van het stuur tegen een boom, sloeg over den kop er. kantelde in de sloot. Alle inzittenden wer den door de glasscherven min of meer zwaar gewond. Een 72-Jarlge heer. die mede in de auto was gezeten, moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. WIE DE FLIEREFLUITERS ZIJN. Aan het gereconstrueerde gezelschap van nu wijlen Nap de la Mar, dat onder den naam „De Flierefluiters" en onder dc artis tieke leiding van Walter Smith de reeks voorstellingen van A. M. de Jong's stukken zal voortzetten, bleven naar het Hbld. mee deelt verbonden mevr. R. de Ia Mar—Kley, Cisca Kremer. Mtentje Pam en Hans Brunlng. Verder behooren tot het gezelschap: mevr. S. de la Mar—Klopper, Willy Ritman, Piet Urban. Administrateur is dc heer J. A. A. Surlg. OP EEN AUTOBUS INGELOOPEN EN GEDOOD. Op het Valkhof te Nijmegen liep naar de Tel. meldt. Dinsdagavond dc 12-jarlge Jacob Delmee met zijn Jas over het hoofd, ten einde zich tegen den regen te beschermen. De knaap kon zoodoende echter niet voor zich uitzien en liep regelrecht in op 'n autobus van den ondernemer G. te Apeldoorn. De jongen geraakte onder den wagen en werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig overleed. GEVAARLIJK VOORDOEN. BIJ EEN DEMONSTRATIE IEMAND DOODGESCHOTEN. Een 27-jarig marechaussee uit Heteren, had op 27 Februari van dit jaar te Apeldoorn spelenderwijs, toen hij met den marechaussee Groen nabootste het afweren van een aan val van een met een pistool gewapende door een ongewapende, hoogst roekeloos en on voorzichtig zijn pistool op dezen Groen ge richt. De man werd doodelljk in den hals ge troffen en overleed aan de bekomen verwon dingen en verbloeding. Deswege stond de marechaussee naar de Msb. meldt, terecht voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch. De auditeur militair eischte een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van 2 jaar. Mr. E. van Ztnnlcq Bergmann uit Den Bosch, die als verdediger optrad, vroeg eveneens voorwaardelijke veroordecling. GEEN DOODSLAG. De rechtbank te Maastricht sprak Dins dag den gedetineerde P. D., 24 jaar uit Gul pen. die aldaar onverhoeds een kennis met een mes een snede had toegebracht van het linkeroor tot den mond. tengevolge waarvan het slachtoffer overleed, vrij. meldt de Msb. Het Openbaar Ministerie had ontslag van rechtsvervolging gevraagd cn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van een jaar. DOOR ZIJN EIGEN GEWEER GEDOOD. Dinsdagnacht is de een-en-twlntig Jarige B. Nijhuis uit de buurtschap Mander onder Tubbergen, terwijl hij des avonds huiswaarts keerde per rijwiel, op ongeveer 200 meter afstand van zijn woning dood gevonden met verbrijzelde hersenen, zoo lezen wij ln Do Tijd. Waarschijnlijk door een val van zijn rijwiel, is de volle lading met hagel van het jachtgeweer, dat hij bij zich droeg. In zijn hersens gedrongen c-n heeft den dood ver oorzaakt.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13