DE MOORD OP GENERAAL KOETJEPOF. SPORT EN SPEL INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 31 JULI 1930 Nieuwe mededeelingen van Boertzew. Koetjepof. Kortgeleden heeft Wladimir Boertzew de verklaring afgelegd, dat generaal Koetjepof terstond-na zijn ontvoering aan de gevolgen van een narcose zou zijn gestorven en dat nog voor het einde van de maand de nadere om standigheden van de daad onthuld zouden kunnen worden en alle schuldigen aan het misdrijf aangewezen. Voor een groot deel houdt Boertzew, die van een ter ophelde ring van het misdrijf ondernomen buiten- landsche reis te Parijs is teruggekeerd, woord. Boertzew verklaart namelijk, dat hij, om de duistere zaak tot klaarheid te kunnen brengen, zich tot op zekere hoogte tot ge heimhouding moest verplichten jegens de genen, die hem belangrijke gegevens hadden verschaft, niet zoo zeer in het belang van personen, maar om de Moskousche regeering en de speurders van de G.P.OE. geen troeven in de hand te geven. „Ik mag de verplichtin gen, die ik op mij heb genomen, zelfs niet schenden jegens personen, die aan den moord op generaal Koetjepof hebben deel genomen. Maar mijn houding is alleen ,te verklaren met de noodzakelijkheid en het streven, al degenen, die de waarheid kennen, er toe te brengen, haar volledig te zeggen". Boertzew voegt er evenwel terstond aan toe, dat niet alleen hij, maar ook anderen be paalde verplichtingen op zich hebben geno men en dat nu de tijd gjekomen zou zijn, de nakoming van die verplichtingen te verlan gen. Boertzew verklaart nu dat hij, indien de tegenpartij de eischen van de gemaakte over eenkomst niet nakomt, de vrije hand zal krij gen en ook de namen van degenen, die Koetjepof hebben ontvoerd en die hem heb ben vermoord, zal bekend maken. Naar aanleiding van deze verklaring van Boertzew kan worden medegedeeld, dat '.wee ex-bolsjewisten van rang, die onder sensatio- neele omstandigheden de partij en den staatsdienst hebben verlaten en niet meer naar Sovjet-Rusland terugkeeren, met een der deelnemers aan de ontvoering van Koetjepof directe onderhandelingen te dezer zake voeren en Boertzew beschikt reeds over een schriftelijke getuigenverklaring van deze beide mannen, waarvan hij, indien de om standigheden daartoe leiden, ook gebruik zal maken. Maar er bestaat kans op, dat deze besprekingen een of meer deelnemers aan den Parijschen menschenroof, waarvan er eenige in het buitenland, vertoeven, tor een volledige bekentenis zouden kunnen verlei den. De situatie ontwikkelt zich nu aldus, dat zoowel in het eene als in het andere ge val de geheele waarheid over de ontvoering van Koetjepof aan het licht zou moeten komen: of de deelnemers aan het misdrijf ge ven hun aarzeling op en nemen hun toe vlucht tot publicatie van alle bijzonderhe den, of Boertzew zal dat in hun plaats doen, op grond van betrouwbare, schriftelijk vast gelegde verklaringen die de onderteeke- ning dragen van twee bekende vroegere Russische ambtenaren in hooge functies. Dit laatste stadium van de onderhandelin gen met de op 26 Januari ontkomen misda digers zal vermoedelijk nog enkele weken in •beslag nemen, maar Boertzew acht zich ge rechtigd, reeds thans de volgende bijzonder heden bekend te maken, waarvan de ab solute betrouwbaarheid voor hem niet aan twijfel onderhevig is. Het oorspronkelijk op gekomen. maar bij gebrek aan bewijs weer in den steek gelaten vermoeden, dat een verra der in de naaste omgeving van den witten- generaal hem in handen van de G.P.OE. zou hebben gespeeld, wordt door Boertzew met groote stelligheid bevestigd, zelfs verklaart hij, ook den naam van dezen verrader te kennen, evenals die van degenen, die Koetje pof ontvoerd en vermoord hebben. De gene raal moet volgens de inlichtingen van Boertzew, geregeld omgang hebben gehad mot verscheidene leden van het roode leger, de G.P.OE. zou echter voor den generaal een val hebben opgezet, in dier voege, dat zij hem onder het mom van boodschappers van het roode leger herhaaldelijk haar eigen agenten heeft gezonden, die samenwerkten met an dere Tsjekisten. die vroeger reeds de Par ij- sche militaire verceniging, waarvan Koetje pof voorzitter was, hadden kunnen binnen sluipen. Kort voor de ontvoering van den generaal zijn bij hem opnieuw eenige zooge naamde vertegenwoordigers van het Russi sche roode leger, in werkelijkheid echter agenten van de GP.OE. verschenen en op den ongelukkigen Zondag, waarop hij niet meer naar huis zou terugkeeren, had hij eveneens een samenkomst met vertegenwoordigers van de G.P.OE. afgesproken. In den au^o, die in de buurt van zijn woning wachtte stapte Koetjepof volgens de inlichtingen van Boertzew, zonder dwang, geheel vrijwillig en hij moet er zich ook terstond rekenschap van hebben gegeven, dat hij zich in een val liet lokken, maar het was al te laat. Het ver- doovlngsmiddel, waartoe zijn ontvoerders hun toevlucht namen, zou niet alleen den weer stand van den reus Koetjepof breken, ma*5 ook een doodelijke uitwerking hebben. De generaal was namelijk gedurende den oorlog ernstig in de borst gewond en kon in het ge heel geen narcose verdragen. De bekend* Russische chirurg professor Alexinski, die den generaal persoonlijk goed kende, heeft maanden geleden reeds, toen de Fransche po litieautoriteiten de toepassing van een nar cotisch middel vermoedden, categorisch ver klaard. dat. indien dit zoo zou zijn, Koetje pof reeds dood moest zijn, want zijn hart was niet in staat, zelfs de kleinste dosis narcose te verdragen. De agenten van de G.P.OE. hebben dan ook slechts het lijk van Koetjepof naar de woning kunnen brengen, die bij voor baat gereed was gehouden, gelijk Boert zew thans met groote stelligheid zegt te we ten. Wat is er nu met het lijk van Koetjepof ge beurd? Op welke wijze hebben de misdadigers de sporen van hun daad onzichtbaar ge maakt? Gebaseerd op de getuigenverkla ringen van een man, die Koetjepof in leven heeft gekend en die hem ook na zijn dood moet hebben gezien volgens deze gegevens van Boertzew kan er niet anders dan van een deelnemen aan de misdaad sprake zijn! verklaart Boertzew, dat het lijk van den ge neraal door den tweeden secretaris van het Parijsche sovjetgezantschap. Helfand, die drie dagen na de ontvoering van den generaal ook werkelijk naar Moskou was gereisd, in het diplomatieke valies, in een groote mand met ae diplomatieke zegels van het sovjet gezantschap, daarheen werd vervoerd. In Moskou werd het lijk in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van het Politiek Bureau en de G.P.OE. in het crematorium verbrand. De lezing van Boertzew zou der halve geheel het „Normandische" spoor fic tief maken, dat de Fransche autoriteiten meenden te moeten volgen. Koetjepof :ou derhalve niet over zee en ook niet op een sovjetschip naar Rusland zijn gebracht. Uit de reconstructie van de gebeurtenis sen rijst een situatie op, die uitgaat boven het lot van den witten generaal. Indien Boertzew zijn beweringen, met overtuigende bewijzen kan staven en daar valt niet aan te twijfelen dan zou, zeven maanden na de daad. de vraag gesteld kunnen worden, wie verantwoordelijk is voor een op klaarlich ten dag in de Fransche hoofdstad uitge voerd. nauwkeurig voorbereid misdrijf. (Nadruk verboden.) Dr. A. CHARASCH. BILJARTEN. COMPETITIE BILJARTBOND. In verband met de voorbereidingen voor het vaststellen van de nieuwe wedstrijdreglemen ten voor de competitie 1930-1931, heeft het hoofdbestuur van bovengenoemden bond aan alle wedstrijdcommissies van het vorig sei zoen verzocht, haar ideeën omtrent door haar noodig geoordeelde wijzigingen in deze regle menten vóór 1 Augustus a.s. kenbaar te maken. Ook afzonderlijke leden, die goede voorstellen hieromtrent meenen te hebben, worden ver zocht, zich met de plaatselijke commissies in verbinding te stellen. Naar aanleiding hiervan heeft de Haar- lemsche commissie onder voorzitterschap van den heer D. A. de Foeljaeger, lid dier com missie voor de biljartvereeniging „D.E.S.", met de overige twee leden, de heeren P. H. Wage naar en J. van Trigt, respectievelijk voor de clubs „Vriendenkring" en ..Haarlem-Noord" een vergadering gehouden, welke bijgewoond werd door den penningmeester van den Ned. Biljartbond, den heer W. H. Smit. In deze bijeenkomst werden door de heeren Wagenaar en De Foeljaeger voornamelijk de Haarlemsche belangen van deze competitie naar voren gebracht en de wenschelijkheid bepleit van kleinere teams dan van zes spelers of meer, zooals verleden jaar en vroe ger, opdat meer Haarlemsche clubs in de ge legenheid zouden zijn, in te schrijven. Ook bepleitte de heer De Foeljaeger het. in voegen van een afdeeling tusschen de afdee- lingen D. en E., waarvan de wenschelijkheid het vorige seizoen ten duidelijkste was ge bleken. De heer Smit beloofde deze zijns inziens ge gronde verlangens, bij het hoofdbestuur te zullen kenbaar maken en in hoofdzaak ook te zullen steunen. MASSAKAMP „D.E.S."—„VRIENDENKRING". Deze wedstrijden, die een zeer geanimeerd verloop hebben, zijn Woensdagavond in het lokaal van „Vriendenkring", bij den heer Roefs, voortgezet met de volgende drie par tijen: Het eerst traden in het strijdperk B. Bot telier (D.E.S.) en J. Zijlstra (Vriendenkring). De gast begint matig, terwijl zijn partner er niet in is, zoodat na 4 beurten de stand 11 om 5 is en daar deze ook verder niet op dreef kan komen, raakt hij meer en meer achter. Botte lier komt er beter in e« na 29 beurten is het 63 om 26. Het wordt voor Zijlstra een ver loren partij. Wel haalt hij op 't laatst nog wat op, doch op de 39e beurt maakt Bottelier uit, 80 om 51. Hoogste series 10 en 7. Hierna binden M. van Putten (D.E.S.) en P. H. Wagenaar (Vriendenkring) den strijd aan. De eerste begint slap. Zijn tegenstander echter steekt hard van wel en na 3 beurten luidt het reeds 5 om 35. Na nog een paar poe dels komt v. d. Putten er wat beter in, terwijl zijn partner vermindert. Zoodoende is het na 10 beurten 33 om 57 voor Wagenaar. De be> zoeker gaat steeds beter spelen en maakt achtereenvolgens 14. 8. 10. 12 en 11, waardoor de stand na 18 beurten er geheel anders uit ziet. n.l-: 92 om 65 voor v. d. Putten En daar de gastheer beneden zijn kracht blijft spelen, behaalt v. d. Putten een groote overwinning met 150 caramboles cadre om 95 in 33 beur ten. Hoogste serie 14 en 29. Ten slotte komen L. Vlug Sr. (D.E.S.) en Goedemans (Vriendenkring) aan den start. I De laatste loopt onmiddelijk uit. Na eenige slechte' beurten haalt de gast met 13 wat op. De „Vriendenkring"-speler vermindert zeer. terwijl de „D.E.S."-man verbetert. Het wordt een spannende strijd, die eindigt met een overwinning voor Vlug: 100 om 89 in 42 beur en. Hoogste series 14 en 19. De stand van den avond is: .D-E-S." 330 en „Vriendenkring" 235 caramboles. De totaalstand luidt na 20 partijen: ..D.E.S" 1939 en „Vriendenkring" 1974 caramboles, ter wijl een partij niet uitgespeeld is. POSTDUIVEN. HET CENTRUM. Wedvlucht met jonge duiven van Roosen daal: C. Hoogendoorn l 2 7 8 10 12: L. Mut- sears 3 en 6; W. Weidema 4 5 9 11 13 en 14 Wedvlucht van Antwerpen: W Weidema 1 2 5 en 7; L Mutsears 3: Joh. Heesemans 4 en 8; C Hoogendoorn 6, H. J. A. v. d. Kort 9, M. Mes 10. Wedvlucht van Vilvoorden: C. Hoogen doorn 1 3 4 7 en 10; Joh- Heesemans 2 en 8: L. Mutsears 5 6 en 9. M. Mes 11. Wedvlucht van Halle: C. Hoogendoorn 1 2 3 en 6; Joh. Heesemans 4 en 10; L. Mut sears 5 en 7; H. J. A. v. d. Kort 8 en 9. Wedvlucht van Soignies: C. Hoogendoorn 1 2 5 6 en 7; H. J. A. y. d. Kort 3 4 8 en 9; L. Mutsears 10. Opgevangen Hol 12674250 door Joh. Heesemans, Harmenjansstr. 48. HAARL. AMSTERDAMSCH KWARTIER". Zondag hield bovengenoemden vereeni- ging een wedvlucht met jonge duiven van Soignies 204 K.M. Aankomst le duif 10 uur 51 min. (snelheid 1197 meter per minuut). De prijzen werden als volgt behaalt: S. Heitlager 1. 4, 5, 12; H. J. Petter 2, 3, 8; L. v. Meurs 6, H. de Droog 7. 14; J. H. Hart 9, 10; G. Meulenbroek 11, 16: C. v. Meurs 13; J. J. Hart 15, W. v. d. Veldt 17, D. van Kampen 18, F. v. Kleef 19. De eerste aangewezen duif is van H. J. Petter. Zondag a.s. kasvlucht van Quevrain, 228 K.M. DAMMEN. OM DEN ZILVEREN „VADERLAND"-CUP. Door arbiters zijn de afgebroken partijen uit den wedstrijd Residentie Damgenoot- schapGezellig Samenzijn (demi-finale van het „Vaderland'-tournooi) als volgt beslist: Voorloopige uitslag: Residentie Dam ge nootschap Gezellig Samenzijn 35 P. Kleute Jr.J. H. Vos 02 J. WinkelmanP. J. van Dartelen 20 F. JansonJ. Smit 11 J. H. de HooghW. Rustenburg 11 H. MarchalJ. J. Kwaad 11 J. v. d. BergA. Krabshuis 11 Totaal-uitslag voor G. S. 911 In de finale op 10 Augustus a.s. te 's-Gra- venhage zullen nu uitkomen de Damveree- nlging „Constant" (Rotterdam) kampioene der Zuidelijke hoofdklasse tegen de Damver- eeniging „Gezellig Samenzijn" (Amsterdam) kampioene van Nederland. CLUBKAMPIOENSCIIAPPEN „HAARL. DAMCLUB. Voor bovengenoemde wedstrijden werden nog de volgende partijen gespeeld: Tweede klasse: G. A. Ottolini Jr. wint van P. G. M. Otto- lini Sr. J. Wielenga wint van G- A. Ottolini Jr. HANDICAP-WEDSTRIJDEN HAARL. DAMCLUB. Dinsdagavond vingen in de Haarl. Damclub de handicap-wedstrijden aan. De uitslagen der eerste ronde luiden: K- Leibbrandt wint van J. C. van Waard, J. W. van Dartelen wint van G. A. Ottolini Jr., J. v. d. Giessen wint van J. Winkel, H. W. C. van Rhoon verliest van H. J. Stok. H. van Lunenburg Jr. wint van F. W. de Pater, J. H. Reedijk wint van J. v. d. Kodde, W- J. A. Matla remise met W. van Pelt; B. Dukel wint van H. Greeuw; A. de Jong wint van B. Hen- neke, J. Wielenga wint van J. van Steen- wijk, F. Moerbeek wint van J. Poppen, P. G- van Engelen remise met J. van Looij, J. Ot ter wint van H. Berghuis. ATHLETIEK. NURMI TRAINT ZICH. HIJ LOOPT DE 1500 M. IN 3 MIN. 48.5 SEC Uit Helsingfors: Paavo Nurmi, het Finsche loopwonder, schijnt momenteel weer in we- reldrecordvorm te zijn. Dezer dagen was hij aan het trainen en liep de 1500 Meter in den wonderbaar lij ken tijd van 3 min. 48-5 sec.. 2 12 sec., dus minder dan het wereld record. dat op naam staat van den Duitschen aöhleet Dr. Peltzer. De Fin werd eerst vergezeld door den we reldkampioen Larva, doch deze kon het tempo niet bijhouden en gaf na 1000 Meter op. Nurmi verklaarde na deze trainingsrace, dat hij zich weer in vorm bevond, die onge veer dezelfde was als in 1924 te Parijs. NIEUW WERELDRECORD SPEERWERPEN. Uit Stockholm: Maandagavond hadden hier internationale athletiekwedstrijden plaats, waarbij het wereldrecord speerwer pen verbeterd werd. De Finsche athleet M. Jarvinen, de broer van den bekenden nieu wen Tienkampwereldrecordhouder, bracht het in dit nummer tot 72.36 Meter. Deze pres tatie geschiedde onder officieele controle, terwijl de speer meer dan 800 gram woog. Vermoedelijk zal dit nieuwe wereldrecord dan ook wel erkend worden. CRICKET. HAARLEM - C OMB.—KOLIBRI' S De onlangs opgerichte vereeniging „De Kolibri's" verscheen Woensdag met een com binatie uit V.O.C. en Phoema aan den Scho- terweg. Dit elftal was niet erg sterk, zoodat de overigens ook niet zeer sterke Haarlem combinatie de tegenpartij voor 55 aan den kant had. Wunder met 23, had hierin het leeuwen aandeel, terwijl geen der overige spelers de dubbele cijfers wist te bereiken. Voor Haarlem bolwden: H. de la Mar 112, F. v. Dalsum 222, Kleefstra 29, en Misset 5—7, Hoewel Haarlem dit totaal voor 2 wickets wist te bereiken, was het toch nog spoedig gebeurd, daar op 95 allen een beurt had-len gehad. Hiervan had Healy 19„ H. de la Mar 24 en extra's 15. Bowlingcijfers: F. v. Herwaarden 520, Greimerlng 441, Ovoa 18 en Ingelse 9—11. Hierna werd door beide partijen nog 3 kwartier gebat. In dien tijd wisten de Koli bri's het tot 83 voor het verlies van 4 wickets te brengen, waarvan F. v. Herwaarden 25, Greimering 26 en Ingelse 19. Haarlem bracht het tot slechts 46 voor G waarvan H. de la Mar 18 not out. Haarlem won dus deze friendly game. WATERPOLO. D.W.R.-VETERANENH.V.G.B.-VETERANEN (2—4). Deze wedstrijd, die Vrijdag was uitgesteld, werd Woensdagavond gespeeld en verdiend door H.V.G.B. gewonnen. Het zevental van de Waterratten was arj verzwakt dcor het niet medespelen van Thuis en Dijkstra. Vrij spoedig weet Honing voor H.V.G.B. het eerste doelpunt te maken (0I). De aanval len van de Waterratten loopen op niets uit, daar de voorhoede voor doel de kluts kwijt is. Dan krijgen de Waterratten een vryen worp, die naar een vrij llggenden speler wordt geplaatst en het is 11. Bij eer. H.V.G.B.-aanval heeft Jak succes (1—2). Even daarna vergroot H.V.GD, haar voorsprong (13). Rust 13. Nauwelijks Ls begonnen of H.VJ3.B. neemt het Waterratten doel onder schov doch zon der succes. Steeds komen de H.V.G.B.'ers te rug: eindelijk heeft Jak wederom succes (14) Vlak hierop verkleint De Zeeuw den achterstand (24). De Waterratten komen nu opzetten, doch in den stand komt geen verandering meer. Einde 24. VOETBAL. DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN TE MONTEVIDEO. EINDSTRIJD URUGUAY-ARGENTINIë (4-2) Uit Montevideo wordt aan de Tel. ge meld: Woensdag werd hier de finale gespeeld van het groote voetba Ito urnooi tusschen Argentinië en Uruguay. Bij rust leidden de Argentijnen met 21, doch in de tweede helft wist Uruguay den achterstand te niet te doen om ten slottte met 42 te winnen. URUGUAY „WERELD"KAMPIOEN. Het voetbaltournooi om het wereldkam pioenschap, dat zooveel inkt heeft doen ver gieten, zooveel Uruguaysche tanden heeft doen knarsen, is geëindigd met een over winning van Uruguay op Argentinië in den eindstrijd met 42. Uruguay is dus wereldkampioen 1930. Wel. wij hebben er vrede mee. Een tournooi waarop zulke sterke voetballanden als En geland, Oostenrijk, Tsjecho Slowakije, Italië, Hongarije ontbreken, kan bezwaarlijk een onaanvechtbaar „wereldkampioen" opleve ren, maar het dient gezegd te worden, dat dit niet Uruguay's schuld is. want dit or- ganiseerend land heeft ongetwijfeld al het mogelijke gedaan met goede woorden en.... geld, om de genoemde en nog veel meer lan den naar Montevideo te halen. Daarom is het niet meer dan billijk dat Uruguay thans ook als de sterkste wordt erkend. De vraag is alleen maar, wat er nu verder met dit door de F.I.F.A. met wat voorbarig enthousiasme geadopteerde tournooi zal ge beuren. De wereld-voetbalbeker heeft een eersten houder, maar zal er nog ooit een ge- gelegenheid voor de andere landen komen, om dezen in volgende jaren het bezit te be strijden. Het lijkt op zijn minst genomen du bieus. In 1932 zal Los Angeles er wel voor ijveren dit tournooi te organiseeren in aan sluiting op de Olympische Spelen, misschien zelfs wordt het eenvoudig beschouwd als de prijs voor de Olympische voetbalwedstrijden. Maar dan zal men in 1931 den strijd toch wel in Europa moeten uitvechten. De orga nisatie wordt dan natuurlijk heel wat ge makkelijker. maar het lijkt twijfelachtig, of Uruguay zich dan opnieuw de kosten zal getroosten om zijn titel te komen verdedi gen. na de teleurstellingen die het van z>Jn tegen-invitatie ondervonden heeft. MOTORWIELRIJDEN. DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE Men seint ons: In tegenstelling met den buitengewoon zwaren dag van Dinsdag, was het Woensdag zeer mooi weer. Onze Hollandsche jongens hadden wederom met bandenpech te kam pen. O.a. had Sybrandy, onze nationale kampioen, een leliken band, dien hij zóó snel wist te repareeren, dat hij nog juist op tijd de controle kon bereiken en zoodoende vrij van strafpunten bleef. Mr. Lamberts Hurrelbrinck op Lady moest uitvallen wegens een gebro ken rollager. De Ridder op Ariel slipte in een bocht, evenwel zonder nadeellge gevol gen voor hem en zijn motor; alleen de kop lamp was beschadigd. Het Engelsche „A" team viel uit, daar de teamleider Uzzell, op B.S.A., die met zijspan reed, tengevolge van breuk der zijspan ver binding moest opgeven. Dat de wedstrijd toch lang niet gemakke lijk is bewijst wel, dat er thans geen enkel team meer is zonder strafpunten; het Hol- landsch Ariel-team staat er "lang oiet slecht voor met de 24 strafpunten, welke Fijma gisteren boekte wegens te laat komen door bandenpech. Heden gaat de rit naar Stresa in Italië, waar slechte wegen en zeer zware klimpar tijen de rijders wachten. Nader is bekend gemaakt, dat van de 88 rijders er gisteren slechts 46 waren, die zonder strafpunten aankwamen. KTNDERVFRÏ. A>EMTNG Te Hilversum hebben zich in een gezin twee lichte gevallen van kinderverlamming voorgedaan. A.V.R.O.-OPENLUCHTMEETING. Het A. V. R. O.-comitè Amsterdam heeft Woensdagavond een aanvankelijk door goed weer begunstigde openlucht-protestmeeting gehouden in den tuin van Café „Schinkel haven" te Amsterdam. Dr. Max Juda sprak een rede uit over ..Het fatale zendtijdbesluit", voorts was er muzikale oplufstering. De meeting was druk bezocht. OPENLUCHTVOORSTELLING „CREMER". Het succes dat de vertooningen op „Kraan tje Lek" nu ongeveer vijf jaar geleden door „Cremer" van Bakker's stuk ..De Duistere Gast" gehad hebben, heeft het be stuur van deze vereeniging genoopt een re prise van het blijspel te geven. Aan veler verzoek heeft men daarmede voldaan. Het was tot den middag dubieus of het weer geen spelbreker zou zijn, doch tegen vier uur besloot men het feest door te laten gaan. Weer of geen weer. En men heeft er goed aangedaan. Ideaal was het niet, maar tijdens de vertooning was het droog en ook het bal-champêtre slaagde uitstekend. Een enkel buitje vermocht de stemming niet te bederven. De vertooning had natuurlijk weer zeer veel succes. Indertijd is het stuk reeds door ons besproken. Wij kunnen nu dus kort zijn. Henk Bakker vertolkte weer op voortref felijke wijze de hoofdrol. Van mej. Cor Vis ser zagen we een alleraardigste dienstmeid. De overige roi'.en werden vertolkt door me vrouw Lucas-de Lugt. die van Marianne, de vrouw van den boer, een uitstekende figuur maakte, door den heer Wildeboer, die als gast weer de rol van den veldwachter op zich genomen had, mejuffrouw Koorenblik als de zeer griezelige heks Jeanne de Groot, als de dochter van burgemeester Stronk, C. van Looy. als Dirk de knecht, A. Schinkel, als van Staalduynen de acteur. Jac. Timmerman als de jonker en J. Erdt- sieck. als Karei van der Linden. Door allen werd met toewijding gespeeld. De wind, die af en toe over ..de planken" bolderde en Henk Bakker's wenkbrauwen meenam, had tegen dit enthousiasme niets ln te brengen. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den jnzender niet terug gegeven. Voor den inhoud dezer rubriek «telt de Redactie zich niet verantwoordelijk. DE HAARLEMSCHE KATHEDRAALSFEESTEN. AAN HET SLOT. Nu de groote, historische, glorievolle dagrn der Kathedraalsfeesten weer achter ons lig gen; nu wij daarvan, om de woorden van Z. D. H. onzen Bisschop te herhalen, en deze tot de onze makend, met grooten weemoed hebben afscheid genomen, nu dringt zich. aan ons hart op een onstuimig, onweerstaan baar, gevoel om onze warme erkentelijkheid, onze diepgevoelde dankbaarheid in den breedst mogelijken kring te uiten. Wij richten ons dankwoord, in het alge meen, dan ook tot u allen, zonder eenige uitzondering, die hebben medegewerkt en medegeholpen om 'deze Kathedraalsfeesten zoo luisterrijk en grootsch te doen slagen. En wanneer wij in ons dankwoord eenigszins gaan detailleeren en wij zouden organisaties of personen overslaan, zonder opzet, laten /.ij dan weten, dat onze groote en hartelijke dankbaarheid is uitgedrukt ln de hierboven neergeschreven algemeene erkentelijkheids- betuiging: le. Wij brengen onzen eerbiedigen dank aan Z.Exc. den minister van Defensie voor het beschikbaar stellen van het Cavalerieter- rein; aan den heer garnizoenscommandant van Haarlem; aan den dienst der Genie; aan den adjudant-onderofficier van den Motor- dienst van den Berg en aan zoovele andere onderofficieren en soldaten, die, geheel ln vrijen tijd. ons Zondag zoo hartelijk de hel pende hand hebben geboden. 2e. Aan de ruim 560 organisaties met meer dan 5000 deelneemsters en deelnemers, welke den onvergetelijken optocht Zondagmiddag hebben gevormd. In zoo'n geweldigen stoet moeten hcerschen orde en regelmaat. En daarom moest bij den Ingang van het ter rein herhaaldelijk neerbeuken de vuist van den algemecnen leider, om een strenge, or- ganisatorischee discipline te handhaven en na te komen de ons van hoogerhand opge legde verplichting om niemand zonder toe gangsbewijs toe te laten. Het was den leider er dan ook niet om te doen iemand onaan genaam te zijn, doch alleen om orde en re gelmaat met ijzeren hand te handhaven in deze massa van ruim 5000 menschen en 300 voertuigen. 3e. Hartclijksten dank aan de zes colonne- commandanten, ieder den staf zwaaiend over 100 vereenIgingen, met hun corps van ordecommissarissen, die voor de inaeeling en de goede volgorde op zoo voortreffelijke wij ze gezorgd hebben. 4e. Dank aan de heeren J. P. A. Neilsscn, J. J. Brinkman en anderen, die de hoofdlei ding hadden bij het zoo moeilijke en inge wikkelde auto- en rijtulgenprobleem, doch die hun zeer ingewikkelde taak voorbeeldig hebben behecrscht en gezorgd dat alles re gelmatig en juist in den optocht werd inge schoven. 5e. Bijzondere dank aan de R.K. verken ners uit ons Bisdom, die onder de algemeene aanvoering van Dr. Berger uit den Haag, zoo uitnemend aan de handhaving der orde en samenstelling hebben medegeholpen vóór, tijdens en na den optocht. Tevens voor het bezetten der eerewacht bij liet bisschoppe lijk paleis en vóór de kathedraal. Over de prestaties onzer R.K. verkenners ls er slechts één roep geweest! 6e. Dank aan den Haarlemschen dienst „Eerste Hulp bij Ongelukken" van het Ne- derlandsche Roode Kruis, die overal tegen woordig was en paraat. Praktisch gesproken behoefde, gelukkig, deze dienst voor het eerst pas ln actie te komen tijdens de plechtighe den vóór de kathedraal voor een paar Jeug dige onwel gewordenen en toen hebben wij dan ook de activiteit van dezen dienst kun nen bewonderen. 7e. Een woord van bijzonderen lof, dank baarheid en waardeering komt toe aan de Haarlemsche politie, in het bijzonder aan den sympathieken commissaris, den heer E. H. Tenckinck en aan al zijn inspecteurs en verdere ondergeschikten voor de handhaving der voorbeeldige ordemaatregelen, welke boven onzen lof uitgaan. 8e. Dank ook aan de ordecommissarissen vóór het kathedrale terrein, onder de alge meene leiding van den heer H. W. M. van Os, voor de ook daar getroffen en onderhou den ordemaatregelen. 9e. Dank aan de niet genoeg te prijzen medewerking in den stoet der kranige mu ziek- en fanfarekorpsen en mondharmonica clubs, welke het geheel hebben opgevroo- iijkt en tevens aan den heer Fr. A. M. Pie- lage voor zijn algemeene directie, toen door alle corpsen vóór dc kathedraal op zóó in drukwekkende wijze de „Roomsche Blijd- schajj" werd uitgevoerd. 10e. Innige dank aan de katholieke pers, welke door hare publiciteit het ons mogelijk heeft gemaakt deze grootsche katholieke feesten voor het bisdom Haarlem op een der gelijke wijze voor te bereiden. Niets, ook plaatsruimte, is haar te veel geweest. De hartelijkste medewerking mocht van den beginne af geconstateerd worden. lie. Ten slotte onze warme cn hartgron dige dank aan de Inwoners van Haarlem en omgeving en aan alle verdere aanwezigen, die het voorbijtrekken van onzen stoet heb ben gadegeslagen, zonder ook maar een en kelen wanklank te veroorzaken. Vooral voor deze waardige en fiere houding zijn wij allen uiterst, erkentelijk. Wanneer wij nu deze dankbetuigingen ein digen zijn wij ervan overtuigd nog verschil lenden, die daarvoor zeker ln aanmerking kwamen, onbewust vergeten te hebben. Men duide ons dat niet ten kwade. Mogen zij dan worden samengevat in onze algemeene erkentelijkheiösbetuigln8. Honderden hebben met ons samengewerkt tot het welslagen der kathedraalsfeesten voor de ons allen zoo dierbare katholieke zaak. Het bestuur van het Comité van Katholieke Actie: H. E. EVERARD. voorzitter P. J. M. VAN TETERING, secretaris Geestelijk adviseur: Deken L. A. A. M. WESTERWOUDT,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7