UIT DE VERZEKERINGSVOORWAARDEN VOOR WEEK-ABONNéS VAN HAARLEM'S DAGBLAD HAARLEM'S DAGBLAD HEEMSTEDE GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der Gemeente Heemstede onder leiding van den wethou der Jhr. A. van de Poll. Afwezig de heeren Van Unen, De Boer en Kwak. Ingekomen stukken In handen van B. en W. om advies wor den gesteld adressen van 19 en 26 Juli j.l. van de regenten van Huize „St. Bavo" te Heemstede, houdende verzoek om ontheffing van artikel 15 der Bouw- en Woningverorde ning van de vastgestelde rooilijn en erfaf- scheiding aan de Kerklaan ten behoeve voor uitbreiding van Huize „St. Bavo" aan de Kerklaan. Namen van een straat en een plein Het voorstel van B. en W. inzake het geven van de namen Julianaplein en Julianalaan aan het plein gelegen ten N. van de 3e O. L. School aan de Heemsteedsche Dreef en aan den weg loopende van den Binnenweg naar voorniemd plein geeft aanleiding tot eenige discussie. De heer Breed stelt voor Platanen- laan en Kloosterplein, tenminste als de laan met platanen beplant wordt. En Klooster plein vindt spr. een historischen naam. De heer Van der Erf sluit zich hierbij aan. De heer R ij k e s vindt dat de namen Julianalaan en -plein goed aansluiten bij den bestaanden naam Wilhelminaplein. De heer Jonckbloedt wil eerst ad vies van de Plantsoencommissie hebben. Ver der wijst spr. er op dat de naam Platanen- laan al eenig burgerrecht gekregen heeft. De heer Audretsch. sluit zich bij den heer Rijkes aan. Wethouder Droog zegt dat het advies van de Plantsoencommissie is, dat in een zoo breed© laan forsche boomen hooren. Pla tanen zijn dus in dit geval bijzonder geschikt. De Commissie is dus vóór platanen. B. en W. vinden Julianalaan een goeden naam, maar willen overigens den Raad gaar ne een genoegen doen en als de Raad anders wil: hij beslist in laatste instantie. Den Voorzitter lijkt het 't beste laan en plein den naam van Prinses Juliana te geven. De heer Breed wil dan Platanenlaan en Julianaplein. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 3 stemmen tegen. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1930 De Voorzitter zegt dat B. en W. daaraan niets kunnen doen. De heer V r i n g vestigt de aandacht op den slechten toestand van de Prinsen- laan. Spr. vraagt zoo spoedig mogelijk verbe tering. Wethouder Droog zegt verbetering toe te zijner tijd. De heer R ij k e s vraagt of de nieuwe school aan de Heemsteedsche Dreef officieel zal worden geopend. De Voorzitter zal deze vraag aan den burgemeester overbrengen. Verder vraagt spr. of B. en W. willen on derzoeken wat het zal kosten het uurwerk van den toren dezer nieuwe school te ver lichten. De Voorzitter zegt dat dit kan behandeld worden nadat de schadeloosstel ling met Haarlem geheel is geregeld. De heer R ij k e s vraagt of B. en W. weten dat de Openbare Scholen geheime te lefoonnummers hebben. De Voorzitter zegt dat inderdaad deze nummers geheim zijn, op verzoek der hoofden. De heer R ij k e s zegt dat de hoofden van de Bijz. Scholen dan een heel wat ruimer opvatting hebben. De telefoonnummers van die scholen zijn niet geheim. Dat is heel wat meer in 't belang van de ouders en de leerlingen. Spr. betreurt het dat de hoof den der openbare scholen zulk een advies gegeven hebben. De heer Audretsch merkt nog op dat zich toch ernstige omstandigheden kun nen voordoen, waarvoor het gewenscht kan zijn, dat men zich onmiddellijk telefonisch met de school in verbinding stelt. Wethouder Droog zegt dat waarschijn lijk de hoofden gevreesd hebben, dat zij te dikwijls zouden worden opgebeld als de telefoonnummers der scholen bekend zouden zijn. Wie zich onmiddellijk met de school in verbinding wil stellen moet, dunkt hem, maar dadelijk naar de school gaan. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna sluiting der openbare vergadering. Hamerstukken Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting nog aangenomen de in ons blad vermelde voorstellen van B. en W. inzake: vergoeding art. 100 der L. O.-wet 1920 over 1928; voorschot voor de kosten van inftandhouding der R.K. U. L. O.-School voor 1930; belooning der schoonmaakster van de O. L. School aan den Voorweg; tijde lijke voorziening in schoolruimte voor xle St. Augustinusschool en voor de Jaeobaschool: uitvoering van het Motor- en Rijwielregle- ment en betreffende een comptabiliteitsbe- sluit. De vergunningen te Heemstede Aan de orde komt het voorstel van B. en W. het'maximum der vergunningen te Heem stede te brengen van 13 op 15. De heer Audretsch bepleit het ge ven van vergunning aan het Ververschings- huis op Groenendaal. Hij wil het aantal ver gunningen op 16 brengen. De Voorzitter zegt dat het lokaal van het Ververschingshuis niet voldoet aan de eisehen van de Drankwet. Er zou dus verbouwd moeten worden. De heer Van der Erf wil zich niet verzetten tegen uitbreiding van het aantal vergunningen. Maar bij de jongste verorde ning is de sluitingstijd met een uur verlengd en dit heeft zeer ongustig gewerkt. Daarom zou spr. de cafés weer om 11 uur willen slui ten. Kunnen B. en W. de verordening niet in dien geest wijzigen? De Voorzitter zegt dat de quaestie van het sluitingsuur niet aan de orde is. Men ga daarover dus niet verder door. De heer R ij k e s vraagt zich af of de gemeente niet verplicht is, aan Groenendaal vergunning te geven. Er zijn daar mooie ten nisbanen aangelegd. Worden er nu eens in ternationale tenniswedstrijden gehouden, dan moet het restaurant Groenendaal toch vergunning hebben. Spr. wil dus 16 vergun ningen geven.. De heer V r i n g zegt dat sommige her bergen, die wél vergunning hebben, er heel wat minder uitzien dan 't restaurant Groe nendaal. De Voorzitter: Die herbergen heb ben oude vergunningen. Verder wijst spr. er op, uit de practijk sprekend, dat de men- schen die aan sport doen, geen behoefte heb ben aan stimuleerende dranken, al kunnen er misschien enkele uitzonderingen zijn. De heer Audretsch wil het voorstel aanhouden. De Voorzitter wijst er op, dat de persoon, die op Groenendaal de vergunning zou krijgen, niet op de lijst staat. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Subsidie Witte Kruis. Behandeld wordt het voorstel van B. en W. aan de afd. Heemstede van Het Witte Kruis ten behoeve van de Huisverzorging voor het jaar 1930 een aanvullend subsidie te .verlee- nen van 1000. onder bepaling dat de Huis verzorging de hulpverleening in gezinnen met t. b. c.-patiënten gedurende dat jaar op zich neemt. De heer R ij k e s vraagt: heeft het Wit te Kruis ook een verhoogd subsidie aange vraagd bij het Hoofdbestuur? VooJ.s wil spr. hulp geven aan die t.b.c.-lijders, die langer dan 6 weken hulp behoeven en daar voor een deel van het subsidie bestemmen. Spr. vestigt er verder de aandacht op. dat in het betrokken raadsstuk staat, dat, indien de hulp aan t.b.c.-patiënten na 6 weken wordt gestaakt, deze gezinnen dan zijn aan gewezen op het Burgerlijk Armbestuur. Het woord Armbestuur doet denken aan bedeeling. Spr. wil de reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur afwachten. De heer Audretsch sluit zich hier bij aan. De heer Van der Erf zegt: men noeme dan niet het B. A., maar spreke van Maatschappelijk Hulpbetoon of iets derge lijks. Het B. A. zal toch gereorganiseerd wor den. Wethouder Droog verwacht geen ver hooging van het subsidie van het Hoofdbe stuur. Verder komt het geld voor de t.b.c.- lijders gedeeltelijk van de provincie. Het toe kennen van het geld aan t.b.c.-lijders moet geschieden op een door de provincie aange geven wijze. De Voorzitter zegt dat hier alleen sprake is van een praeadvies van B. en W. B. en W. kunnen met het gesprokene reke ning houden. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aan genomen. Rondvraag De heer Breed zegt dat de N.Z.H.T.M. nu een halte heeft verplaatst van het Res Novaplein naar de Julianalaan. Spr. vindt, dit. jammer. De halte bij het plein was bij den toegang naar eenige buurten. ((Reeds in een deel van de vorige oplage opgenomen.) FEESTEN BIJ DE INDISCHE BUURT- "EREENIGING. Op Woensdag 6 en Donderdag 7 Augustus a.s. zal de Indische buurtvereeniging haar jaarlijksche feesten houden. Hieronder volgen de gebruikelijke kinder feesten, kinderspelen en wedstrijden, voor welke spelen en wedstrijden voor circa 500 aan prijzen zijn aangekocht. Eerste dag. 9 uur. Opening der feesten door den voor zitter op het Sportpark. Opstelling kinderen op het Sportpark. Optocht met muziek door de Indische buurt. De route is als volgt: Sportpark, Molen werf sla an, Javalaan, Bil- litonstraat. Bankastraat, Madoerastraat, Ja- vastraat, Meerweg, Achterweg. Wilhelmina plein, Cloosterweg, Molenwerfslaan, Laan van Insulinde. Borneostraat, Javalaan, Lonx- boksttraat, Balistraat. Borncostraat, Laan van Insulin de, Molenwerfslaan, naar Sport- park. Tractatie der kinderen. 24 uur, Goochelen, Buikspreken en Clownerie, op het Sportpark. 6 uur. Hardloopen, met hindernissen al leen voor jongens tot 14 jaar, op het Sport park, om prijzen. Zich op te geven bij de heeren C. Pierre, Lomboksiraat 17, Th. Nieuwenhuizen. Bali- straat 33, J. Loerakker, Bankastraat 68 en W. Niessink, Javalaan 35, des n.m. van 6—8 uur, vóór 3 Augustus. Tweede dag. 9 uur. Verzamelen op het Sportpark, waar verschillende kinderspelen zullen worden ge houden, opgeluisterd door muziek. 2 uur. Verzamelen op het Sportpark, daar na Ringrijden op de Javalaan, alléén voor meisjes tot 14 jaar, om prijzen. Zich op te geven bij voornoemde heeren. Na afloop ringrijden opstellen op het Sportpark, daarna optocht-met muziek, waar van de route door het bestuur wordt vast gesteld, waarna de cadeaux en prijzen uitge reikt zullen worden. De kinderen van 4 eh 5 jaar worden ver zocht met hun ouders op de tribune plaats te nemen tijdens de kinderspelen. Tevens wordt verzocht om eventueele zieke kindern op te geven bij den heer J. Loerak- ker, Bankastraat 68, vóór 3 Aug. Het bestuur van het R.-K. Sportpark was wederom zoo welwillend haar terrein voor deze feesten beschikbaar te stellen. Tevens zullen er weer 2 dagen feest zijn voor de grooteren. Op het terrein langs de Molenwerfslaan komen verschillende bezienswaardigheden en vermakelijkheden o.a. het circus Royal met, 12 gedresseerde paarden cxx het daax'bij bc- hoorende personeel als clowns, acrobaten, eexx koorddanseres enz. Als nieuwe attractie komt er een auto- dróme en een glijbaan. Verder een zweef- en draaimolen, een consumptietent, schiet en hoeplatent enz. Voor de kinderfeesten, op den middag van den 2en dag is geëngageerd de artist Mr. Mei loc, die de kinderen een paar uur zal ver maken. terwijl de Eerste Haarlemsche Mu ziekkapel onder leiding van den heer J. Scholten de verschillende spelen en wedstrij den zullen opluisteren. BLOEMENDAAL GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Concierge M.U.L.O. school, Vijverweg Bloemendaal, een bos sleu tels waaraan een schaartje; Vennik, Klever laan, (overwegwachter) een gummi regenjas: W. Arens. Kinheimweg 73 Bloemendaal. eexi dariüesportemomxale met Inhoud; C. Valken burg, Zijlwog 18a Ovcrvecn, een hondenhals band met Haarlemsche belastingpenning 3005.. Traanberg, Brouwerskolkje Overveen, een zijden sjaal; G. Zwartevcen, Lage Duin en Daalscheweg 15, Bloemendaal, een wit leg- hom kuiken; Ksnbeek, Bosch laan 10, Bloe mendaal, een slinger van een auto; J. Harde- bol. Boschlaan 63 Bloemendaal, een siex'speld; kantoor Haarlemsche Bankvereeniging Bloe mendaal, een Amerikaansche sleutel aan ring; J- Nieuwpoort, Alb. Thijmïaan 36 Bloe mendaal. drie dubbeltjes; N. Heintius, Iepen laan 50 Bloemendaal, een dames sierspeld; de Fouw, Ter Hoffsteedeweg 26 Overveen, een grijze poes; G. Jonker, Boschlaan 2b Bloe mendaal, een zwarte jongensregenjas en een stuk ijzeren staaf; Postma, Julianalaan 148 Overveen, een kauwtje (vogel); Smit, Bloe- mendaalscheweg 102 Bloemendaal, een Duit- sche herdershond; G. van Gennep, kampeer der aan het Bloemendaalsche strand, een zil veren broche; Kennel Haarlem, een bruine spaniel; L. Douwes, kampeerder aan het Bloemendaalsche strand, een jas inhoudende o.a. sleutels, papieren en een abonnement t.n. Kruse; aan den politiepost te Aerden- hout, een rijw ielbelastingmerk. een compas; aan den politiepost Noordzeestrand, een mantelceintuur, een badcostuum, een pet, een broche, een huissleutel, een jongensschopje; aan het bureau van politie te Overveen, eexx studentenmuts, een portemonnaie, een huis sleutel, een schooletui, een nikkelen horloge ketting, een rozenkrans in etui. BEVERWIJK OM EEN VERGUNNING. Overeenkomstig het advies van den In specteur van ae Volksgezondheid, afd. Drank bestrijding, stellen B. en w. den Raad voor. afwijzend te beschikken op het verzoek van H. van Driel alhier om hem medewerking te verleenen tot het krijgen van een ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, op grond dat de door hem beheerde zaak zou zijn een „buitengewone Inrichting voor maatschappelijk verkeer". KONINGINNEFEEST. Het bestuur der Vereeniging tot viering van den verjaardag vaix de Koningin heeft zich tot den Raad dezer gemeente gewend met het vei-zoek, in verband met de bijzondere be- teekenis van dezen dag, den 50en verjaar dag, op dien dag van gemeerxtewege een vuurwerk af te steken. DE NIEUWE GEREFORMEERDE KERK. Het bouwen van een Gereformeerde Kerk met kosterswoning, vergaderzaal, rijwiel* bergplaatsenz. aan de C. H. Moensstraat is door den architect den heer W. F. J. Meyran naméns het Kerkbestuur opgedragen aam den heer H. Oudshoorn te Velsen. De kapconstructie zal worden vervaardigd door N.E.H.A.M.O. te Doetinchem, DE BAZEN MOETEN WEG. TWEEDRACHT IN ENGELAND. (Van onzen Londenschen correspondent.) Eenige leden van de parlementaire Labour- partij schijnen van meexxing te zijn dat Mac- Donald en Sxxowden niet deugen voor hun leiderschap. Zij ijveren voor hun verwij de ring exx er is veel belangstelling in West minster voor lxun actie. De drijvers zijn meest jonge Labour-maixnen, die voor het eerst in dit parlement zijn gekozen. Het is niet .duidelijk dat de vermaarde rebelsche linkervleugel er de haxxd,ixx heeft. Maar'vol-., gens de voorstellingen,„die van de beweging, worden gegeven krijgt'men den indruk dat hier van een apartje sprake is. dat b.v. wel van Henderson houdt, maar niet van de twee bereids genoemde voormannen.De linkervleu gel heeft echter ook weinig op met Henderson. De activiteit van deze' jonge gifpep zou mis schien niet zooveel aandacht trekken ware het niet dat men er een paar leden van de regeering van verdenkt dat zij zich bij deze actie hebben aangesloten. Zoowel MacDonald als Snowden weten dat die actie tegen hen aan den gang is. Zij keiinen ook de leden der partij, die er aan meedoen. Wat men tegen MacDonald heeft is niét klaar, tenzij het de bekende stroefheid en hooghartigheid van dezen premier is, die zijn politieke volgelin gen in zijn gezelschap soms het gevoel geven dat zij, wat hem betreft, aan „dirt" gelijk zijn. Op Snowden is men gebeten omdat hij zulk een verbiedende houding aanneemt te genover dure werklooslieidsplannen, waaiwan het nut twijfelachtig is. Indien deze anti- MacDonald-Snowdexx intrige voortduurt, zai ze waarschijnlijk binnen niet te langen tijd worden uitgevochten op een vergadering van de Parlementaire Labour-partij. De ver onderstelde slechte gezondheidstoestand van MacDonald en Snowden zou ook een motief zijn voor het afdanken der chefs. Op dit oogenblik is er echter geen enkele uiter lijke aanwijzing van de slechte gezondheid, die hun wordt toegeschreven. Er hebben wel geruchten geloopen over een aanstaand af treden van MacDonald maar daaraan kan geen waarde worden toegekend; ze zijn waar schijnlijk deel van de campagne die thans tegen de twee voormannen wordt gevoerd.... Zooals reeds is opgemerkt hebben de critici den minister voor Buitenlandsche Zaken uitgekozen voor het premierschap. Wie Snowden zou moeten opvolgen is echter nog niet uitgemaakt. Henderson is geheel on schuldig aan de beweging en is er waar schijnlijk onkundig vaix daar hij thans in een verplegingsin rich ting is om op verhaal te komen na de moeilijke en vermoeiende bezigheden, die hij van zijn eerste optreden als hoofd van het Foreign Office af heeft verricht. Men weet, dat bij de Conservatieven een soortgelijke maar eenigszins anders georga niseerde beweging bestaat. „Barbertje moet hangen" is exx wordt er in vele toonaarden gezongen. Barbertje is natuurlijk Baldwin. Ook in deze kraal gaat door de lucht dat het stamhoofd moet worden gelicht. De perslords vaix deix rijksvrijhandel hebbeix naar bekend al lang openlijk te kennen gegeven dat het hun daarom te doeix is. Zij zendeix circulaires naar alle officieele conservatieve candida- ten iix het land. waarin dezen worden ver zocht hun standpunt tegenover de politiek vaix rijks-„vrijhandel" (beschexming) helder uiteen te zetten. En de vanzelfsprekende vooxwaarde gaat er bij hier is de voor waarde een bedreigixxg dat de candidaat tegen een „Rijkskruisvaarder" of een „Ver- eexxigde Rijkspartij er" zal moeten strijden in dien hij niet 100 percent Rijks-„vrijhande laar" en dus voor de perslords en tegen Bald win is. Deze toestand heeft ernstige onge rustheid gewekt in het hart van den nxan, die voor de gezonde en krachtige ontwikkeling vaix de Conservatieve Partij verantwoorde lijk is. Die man is nu Neville Chamberlain, president van de partij, een krachtige per- sooxxlijkheid. Lx het begin van deze week is uitgelekt dat hij aanraking heeft gezocht met j de perslords, dat hij een conferentie met hen heeft gehad. Hij heeft zeker gedacht dat het belang van een partij boven het belang van personen gaat, dat in dit geval de hechtheid van de Conservatieven meer waard is dan het leiderschap van Baldwin, die, om een thans iix verbaixd met Britsch Indië actueel woord te gebruiken, den heer Beaverbrook bijna en den heer Rothernxere positief als „untouchable" beschouwt. Nochtans mag men niet aaxxnemeix dat Chamberlain zijn leider Baldwin oixtroxxw zou zijn of achter zijn rug belangrijke partij zaken zou willen bekokstoven. De verklaring van het onder houd is waarschijnlijk dat Chamberlain al het mogelijke wil doen. om het scheidings proces ,dat in de Conservatieve Partij aan den gang is,"-tot stilstand te brengen. Daar toe moet lxij beproeven zich met de twee machtige krantenmannen, die de wigge zoo energiek behameren, te verstaan. Baldwin, die tegen Rothermere nooit heeft willen „spreken" en die ook niet meer tegen Beaver brook „spreekt", kan xxiet naar deze heeren toe gaan. De Times, die gewoonlijk wel weet wat er bij de Conservatieven gaande is, ver klaart dat Baldwin geheel op de hoogte was van Chamberlains actie. Maar de kranten, die om politieke rekenen graag nadruk leg gen op de „split" bij de Conservatieven stel len omineus vast dat Neville Chamberlain de toekomstige leider der Conservatieven is exx dat zijn conferentie met de „oixdeugende ooms" (de spotnaam voor de kranteixlords) een aanwijzing is voor Baldwins aanstaand aftreden als leider der partij. FREUD EN DE PANTOFFEL HELDEN. (Van onzen Londexxschen correspondent). Tot nu toe heeft men geen verband gezocht of waargenomen tusschen echtgenooten van het mannelijk geslacht die de broek, in alle figuurlijkheid, hebben afgestaan aaxx hun wederhelft, en de zielkundige theorieën van professor Freud. Eexx Engelsch dokter, die zich meer in het bijzonder bezighoudt met de psychologie van het kind, heeft deze twee ongelijksoortige dingen nu echter samengebracht. De dokter verklaarde dat het eenige kind en moeder's lieveling voorbestemd zijn pantoffelhelden te worden. Hij redeneerde dat het vertroetelde of altijd aan moeder's rok hangende kind als echtgenoot, later, eenvoudig de afhankelijk heid, die de zorgzaamheid van de moeder aaxxvankelijk in zijn gemoed deed groeien, bij zijn huwelijk overdroeg op zijn echtgenoote. Als kind geheel afhankelijk vaix zijn moeder wei"d hij als man geheel afhankelijk van zijn vrouw. Uit een en axxder volgt dat de ïxxeeste mannen pantoffelhelden zijn omdat zij niet anders wenschen. De ïxxeeste psychologen, die de kwestie sinds hebben besproken, zijn tennaastenibij vaix de waax-heid van deze redeneering overtuigd. Maar men vindt dat de theorieën van Freud er niet bijgesleept behoeven te worden. Het psychologisch effect is in dit geval veel oppervlakkiger en veel rechtstreekscher dan het geval is met de complexen van de „gecompliceerde" Freudiaansche regelen. Ook hebben een paar schrandere Engelsche dokters er op gewezen dat de uitkomst ook wel eens andersom zal zijn. Een eenig kind wordt niet zelden een veeleischend echtgenoot, een echtgenoot die verwend wil worden en die van zijn echtge noote verwacht dat zij even liefhebbend, en gretig zijn wenschen voorkomt als zijn moe der placht te doen. Daar is, afgescheiden van eenig kind of „moederskindje" ook nog de Benjamin van het gezin. In tegenstelling met gangbare meeningen schijnt de positie van den Benjamin niet altijd benijdenswaardig te zijn. Indien hij een nakomertje is in een ge zin van veel meisjes groeit hij op in het ge voel dat alle vrouwen groot en geweldig en bazig zijn, zooals zijn oude zusters. Uit zulk een Benjamin wordt licht een pantoffelheld geboren. Bij deze door deskundigen geponeerde theo rieën heeft men misschien nog het meest© houvast aan een verklaring van een gewoon nxan (die onbekend wenscht te blijvexx) en die zegt dat het •pantoffelheldeixdonx erfelijk is. Hij zeide dat hij niet onder de plak wilde zitten maar dat hij het niet kon helpen dat hij er zich onder bevond. Zijxx vader was een pantoffelheld en toen zijn zoon deze voor- liclxten.de leek ging trouwen kreeg hij den vaderlijken raad „op te treden" en „te zeggen waar het op staat". Hij deed het. Maar zijn vrouw trad hai-der op en zeide kx-achtiger waar het op stond.en zij won en heeft sedert altijd gewonnen. Als Haarlem's Dagblad nieï In Haarlem en Omstreken de algemeene Huisvriend was, zou ditj dagblad niet meer dan 18.500 abonnés hebben. Hieruit volgt, dat wie nog niet op Haarlem's Dagblad geabon neerd was, zichzelf te kort doet. KtLe weekatvrené van Haarlem 's Dagblad ta, too. long lijn abonnement duurt, dit b!ad versehiint en d« Directie van „Haarlem's Dagblad" de vertekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van on ge- vallen, op de volgenda voorwaarden; Artikel x. Als verzekerden worden bcacbouwd alle pet week betalende geabonneerden, die aan de volgendi recelsohten voldoen; a. gedurende minstens twee weken als geabonneerde ln de registers van „Haarlem's Dagblad" zijn ingeschreven b. tusschen 18 en 60 jaar oud zijn o. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voot hen het gevaar voor ongevallen vergrootcn, en volkomen bet gebruik hebben van hunne lede maten en zintuigen. Art. 2. Onder ongeluk, als ln deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en recht- streeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waar- ouder ook te water geraken verstaan wordt), deu ver zekerde, onafhankelijk van rijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt, met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Art. 3. De uitkecringen bedragen: 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) do eenige en recbtstreeksche oorzaak is van de levenslange on geschiktheid van den verzekerde, waaronder be grepen wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beido voeten of beide handen, dan wel één voet en öCn hand, boven den enkel of den pols, of onherstelbaar gezichtsverlies uit beide oogec (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 600 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en reclit- slrr.eksche oorzaak is van den dood van deu ver zekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 14 uren na het ongeval; 400 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recht- streeksche oorzaak is van de amputatie van tón band of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander bin nen xo dagen na den datum van het oogeval; •50 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recht- streekscbe oorzaak ls van de amputatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van het ongeval; SJo GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rccht- ztrecksc.be oorzaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van bet ongeval; jo GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen dc grenzen van de voorwaarden), de eenige en reebt- streeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een anderen vinger, binnen tien dagen na den datum van het ongeval; zoo GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van dc voorwaarden) de eenige en recht - strecksche oorzaak is van de brAik van een boven- en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onderbeen terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkecringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te •amen nooit meer dan f 600.kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk, de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aanspraak geeft op, en niet in aan merking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor het geval dat reeds vóór het ongeluk ledematen gemist Hoeft een ongeval het verlies vao meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen ultkeeririg in geen geval bet bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele baad t» vastgesteld. Kén oogeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, met dien verstande, dat indieo hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of beentengevolge beeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Art, 4. De uitkeering Ingeval van overlijden ge schiedt aan de echtgonoote, of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkecringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodlge Inlichtingen verkregen zijn en het persoon lijk letsel, en dc oorzaak en liet gevolg daarvan, bewezen zijn ten genoege der Directie van „Haar- lem's Dagblad". Art. 5. Ecne uitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood of verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen, direct of indirect, veroorzaakt a. door eecige ziekte, kwaal of voorbeschlkthcid den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (teuzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is); e. door eene bevalling of zwangerschap, ook ai mocht de dood veroorzaakt zijn door een ongeluk; d. door zonoesteek, of terwijl de verzekrrde onder den invloed van overprikkcling of somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zclven te dragen; a. door zelivcrminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de ge abonneerde al dan niet goed bij zinnen was; f. io duel, of gedurende de voorbereiding tot of deel neming aan wedstrijden of bij vlieg- of luclitvaart- toebten, of bij baden, zwemmen, automobielrijden, motorwielrijden of wielrijden; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in buitenlandscben oorlog of binoen- laodsche beroerten. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde wordt ten opzichte van deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalaligheid of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van Haarlem's Dag blad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht, De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van recht matige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen, of tot afwending van dreigende gevareD. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid of verstandsverbijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve Indien hij van eene Europeesche haven naar een andere Euro- pcesche haven reist in een schip met vast dek io tijd van vrede) of indien hij zich jn krijgsdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag «f waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem's Dagblad de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verrekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten allen die zich met de bereiding, het verwerken of proef nemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dynamlot, naphta, acetyleengns, of andere llcbt- ontplofbarc of licht-ontvlambare stoffen bezig houden, of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerken, acrobaten, circusrijders en dergelijken. Zeevlsschere, zeevarenden eo personeel ran den Loodsdienst zijn In de vertekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkee- ringen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor ben uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergToot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstel ling, betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den Geneeskundigen adviseur van „Haarlem s Dag blad" zoude hebben moeten zijn uitgekeerd aan atn normaal persoon door hetzelfde qpgeluk getroffen. Gedurende den termijnwaarin de verzekerde lijdends is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Art. 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk over» koint moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent bet bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van Haarlem'sDagblad "teHaarlem enindionzoodunige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na bet ongeluk ls geschied, dan zal geencrlet uitkeering verschuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende ls, moet de kennis» geving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belang» hebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen ea de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behan deling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op fe volgen totdat hij volkomen hersteld is. ln Ieder geval moet den geneesheer van „Haarlem'» Dagblad" toegestaan worden den verwonde te onder zoeken wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijze get-ischt kan worden, eo „Haarlem's Dagblad" beeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heelkundig» hnlp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hclwelk de Directie van „Haarlem'» Dagblad" van tijd tot tijd zou kunnen eisehen betref fende eenig ongoluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. Ingeval van eenig ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan -Je Directie van Hasrlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, on middellijk nadat bet ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der tn dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uit keering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandclenden geneesheer Ingevulde aanvrago- formuliertotuitkeering, en ingeval van overlijden, van de doodacte, kan de belanghebbende aanspraak maken op dc behandeling zijner vordering. De overgelegd» stukken blijven het eigendom van „Haarlem's Dag blad". De Kosten der geêischte verklaringen komen ten laste van deDgene, die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering ver schuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van een» door de(n) rechthebbende(n) geteekende quitantie, terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan twee honderd en vijftig gulden zal ver- Van geen som, die verschuldigd Is, inl Interest be taald worden, ook niet ln gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn; terwijl de ver plichting tot uitbetaling vao eenig bedrag ophoudt, wanneer bet niet binnen een maand nadat bat U toe gestaan geworden, Is ingevorderd. Art. 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voort vloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen t» benoomen. Bij weigering of bij gebreke van overeen stemming geschiedt cle benoeming der drie scheids lieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onder worpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk baar eigen ltosten dragen benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Art. 8. Bezwaring of vervreemding vao de rechte» voor een geabonneerde uit deze verzekering voort vloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ont vangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen vaD den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op de vaststelling der Idontitelt van den .-erzekerde, moet deze bij elke verandering van woon plaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anders zins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12