WIL IK JE EENS WAT ZEGGEN De feesten te Schalkwijk. Rook. een paar dagen Chief Whip en 'h wed dat je net als ik dat genot en aroma van die prachtsigaret nooit meer wilt missen WEERBERICHT Thermometerstand BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1930 HERINGA WUTHRICH HAARLEM EXIDE BATTERIJEN OOK REPARATIES (Adv. Ingez. Med.) beperkt had kunnen worden, of heelemaal achterwege gelaten. Men heeft dit gevalletje wel ijselijk zwaar opgenomen. Het Palels op den Dam maakte op dat lichtelijk-benevelde tweetal, op dien vroolijken dag, ongetwijfeld den indruk van een erg somber, plechtstatig, leegstaand huis. En wat was het anders? Het heet Koninklijk Palels, maar het staat éenen vijf tig weken van het jaar leeg. Voor niemand is dit een vast verblijf van de koninklijke familie. Het is een groot openbaar gebouw, welks offi- cieele bestemming overigens al sinds tiental len jaren een onzekere zaak is en tot einde- looze disputen aanleiding heeft gegeven moet het PaleLs zijn of Raadhuis? en waarin de koninklijke familie éen week per jaar logeert. Zoo beschouwt, geloof ik, vrijwel iedereen het. Het is een heel ander soort gebouw dan de koninklijke paleizen aan het Noordeinde en in het Bosch in de residentie, dan Het Loo en Soestdijk. Dat zijn vaste verblijven van de koninklijke familie. Als die twee stu denten in een van die gebouwen waren bin nengedrongen, zou het een geheel anderen indruk gemaakt hebben. Maar zeer waar schijnlijk zou dat nimmer bij hen opgekomen zijn, al had dezelfde gelegenheid er zich toe voorgedaan. Men kan natuurlijk zeggen, dat er officiéél beschouwd geen verschil bestaat. Maar de factor van waardeering is hier geen officiëele paleizen-status. Bovendien heeft men volstrekt niet den Indruk gekregen, dat het die jongens te doen was om een opzettelijke demonstratie van gebrek aan eerbied jegens het Koninklijk Huis. Allerminst. Dat massale, grimmige ge bouw, met zijn zwaarwichtigheid en verve lende geslotenheid, versperde het gezichts veld van hun uitgelaten kijk op de wereld. Als zij toevallig op dat moment iets anders plechtigs ontmoet hadden, zouden zij daar waarschijnlijk hun uitbundig jolijt op heb ben losgelaten. Bijvoorbeeld op een vreese- lijk deftigen heer met een hoogen hoed op. Ook dat zou laakbaar geweest zijn, en als zij dien veronderstelden heer den veronderstel den hoogen hoed hadden afgeslagen, en misschien meer van dien aard. zouden zij ook gestraft zijn. Alleen niet op de wijze zooals nu geschied is. Wij voelen niets voor het ongestraft laten van baldadigheden. Wij zijn van meening dat van iederen student geëischt mag worden, dat hij voldoende gentleman is, om anderen niet te hinderen en te kwetsen in zijn uitingen van excessieve levensvreugde. Ook als hij dronken is. Ais hij er zich op wil laten voor staan, een vertegenwoordiger van intellect en beschaving te zijn, dient hij dat te toonen. Het is waarachtig hard noodig dat een goed voorbeeld wordt gegeven in een land dat zich kenmerkt door zooveel baldadigheid en on gemanierdheid in het openbaar als het onze- Maar om er, behalve de straf die de recht bank heeft opgelegd en die voldoende cor rectie inhoudt, nog een jaar schorsing van studie aan de Universiteit aan te verbinden. neen, dat vinden wij overdreven: veel te zwaar gestraft. Vooral nevens de tallooze baldadigheden die bedreven worden en totaal straffeloos blijven. Ik noem maar even de grenzenlooze grofheden die door anderen vaak tegenover vrouwen en meisjes begaan worden, door ze gemeene taal na te schreeu wen. Het is hard noodig dat daartegen eens opgetreden wordt. Een jaar schorsing Als er nog beroep op de Kroon mogelijk Is, hoop ik, dat de ouders van de beide studen ten dat zullen beproeven. Op de Kroon die zij, ondanks hun onnadenkendheid, on getwijfeld nimmer hebben willen beleedigen. R. P. HULDIGING KINGSFORD SMITH EN STANNAGE. Zie ook elders in dit nummer). 's Avonds vond in het Carltonhotel een, feestmaaltijd plaats ter eere van de Oceaan vliegers Klngsford Smith en Stannage, die Vrijdagmiddag uit Hamburg op Schiphol waren aangekomen. Ook van Dijk was na tuurlijk aanwezig. De heer Wallaard Sacré, secretaris van de Koninklijke Vereeniging voor de Luchtvaart heette in zijn openingswoord de heeren Smith, Stannage en Van Dijk hartelijk wel- okm en bracht een dronk uit op de Koningin, den Koning van Engeland en den President van Amerika. De heer Van Ede van der Pais voerde na mens den Minister van Waterstaat het woord die zooals spr. zeide, helaas niet aanwezig kon zijn. Dr. Abrahams, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Amsterdam, gaf uiting aan zijn bewondering voor den moed en de volharding der vliegers. De heer Wallaard Sacré stelt het op hoogen prijs, dat de keuze van den heer Smith gevallen is op het Nederlandsch fa brikaat, de Nederlander is daar dan ook zeer trotsch op. Vervolgens sprak de heer G. J.Diekeraa, Amerlkaansch gezant in Nederland Van de overige aanwezigen, van wie wij nog noemen den heer Pa tij n, president-com missaris van de Fokkerfabrieken. Jh.r. Ren- dorp. van de K.N.I.L., den heer Hoover, con sul-generaal van Amerika te Amsterdam, den heer v. d. Maas, v. d, Berch, van Giessen, Cleichmann, Duimelaar, Wlersma, allen vlie gers, kol. Oudendijk, dr. Wolff v.d. Rijksstudie dienst, v. Midde, van het vliegkamp de Kooy en verschillende andere bekende persoonlijk heden op het gebied van het vliegwezen, werd nog het woord gevoerd door den heer Ples- man, directeur der Kl.M. die uiting gaf aan zijne bewonderende gevoelens voor de pres taties der vliegers. De heer Patijn, die namens de Fokkerfabrie ken sprak, bood Smith den gouden Fokker medaille aan. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door dr. Wolff van den Rijksstudie dienst. den piloot Van Dijk, die Smith dank zegde voor zijn komst in Nederland en hem verzekerde, dat hij steeds op hem kan reke nen in het belang van den vliegdienst. Na dat nog de heeren Balluseck en dr. Van Loon eenige hartelijke woorden hadden gesproken, dankte de heer Smith voor de heerlijke ont vangst. die hem in Holland bereid is. Spr, ge voelde behoefte uiting te geven aan de ge voelens van vriendschap, die hij tijdens zijn kort verblijf in Holland heeft ondervonden en INGEZONDEN MEDEDEEHNGEN a 60 Ct«. per retrel. sprak zijn bewondering uit voor de vliegers, die hem uit Soesterberg hebben begeleid en die in formatie vlogen. De heer Smith heeft nog meegedeeld, dat het doel van zijn komst in Nederland is, hoofdzakelijk om zijn persoonlijken dank te betuigen aan de directie van de Fokker-fa brieken en zijn vele vrienden in Holland want die heeft hij te begroeten. Holland is voor hem een tweede „home". Na een verblijf van eenige dagen vertrekt Kingsford Smith om met een kleine vliegmachine naar Austra lië te vliegen. Zijn bezoek aan Nederland zal hem ongetwijfeld zeer lang bijblijven. Hij zou ook met Van Dijk besprekingen voeren over een wereldvlucht. DE TARIEVENSTRIJD MET DUITSCHLAND. DUITSCHE LANDBOUW VRAAGT STEUN DER REGEERING. De algemeene vergadering van de eerste Nederlandsche Vereeniging van Engros-ver- zenders van kleedingstoffen te Amsterdam heeft een motie aangenomen, waarin het be sluit vervat is, om de boycot van Duitsche goederen door den Algemeenen Nederland- schen Zuivelbond zooveel mogelijk te steu nen en deze motie ter kennis te brengen van de Deutsche Tuch- und Wollwarenfabrikan- tenverein te Berlijn. De Tel. meldt uit Essen: In een bespreking van vertegenwoordigers van den West-Duitschen landbouw en coöpe ratieve bonden uit het Rijnland en Westfa- len, die Vrijdag te Essen plaats vond, werd na levendige discussies een telegram ge zonden aan den rijksminister van Voedsel voorziening, waarin maatregelen tegen de Ne derlandsche boycotbeweging dringend nood zakelijk worden genoemd. Een tarief bescher ming voor veredelingsproducten van den land bouw wordt zeer urgent geacht. Een verlaging der invoerrechten, aldus wordt in het tele gram betoogd moet tot een ruïne van den Duitschen landbouw leiden. De landbouw zal den strijd tegen de in menging der Nederlandsche producenten in interne Duitsche aangelegenheden ter hand nemen en verzoekt daartoe den steun der rijksregeering. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, heeft de „Deutscher Industrie- und Handelstag" een dringend request tot de rijksregeering ge richt, waarin wordt verlangd, dat de regee ring niet overgaat tot opzegging van het Duitsch-Finsche handelsverdrag, dat de par ticuliere onderhandelingen tusschen de Duit sche en Finsche belanghebbenden niet zullen worden voortgezet en dat de rijksregeering een verklaring aflegt tot kalmeering van de stemming in de landen, die thans de Duit sche industrie met boycot dreigen. De „Kölnische Zeïtung" heeft een waar schuwende stem laten hooren aan het adres van Nederland, omdat het blad meent, dat ons land zoozeer op Duitschland is aangewe zen, dat het in den beginnenden handeLsoor- log, evenals Denemarken, zeer spoedig aan het kortste eind zou trekken. jubileum kapelaan g. keyzer. Zooals we reeds mededeelden viert heden, Zaterdag kapelaan G. Keyzer zijn 12 1/2 jarig jubileum als kapelaan van de Kathedraal. Het feest zal echter op Zondag 3 Augustus gevierd worden en het volgende program is vastge steld. Des morgens algemeene H. Communie der parochianen tot intentie van den jubila ris. Om 10 uur H. plechtige Hoogmis met feestpredikatie door plebaan Westerwoudt. Om 1 uur compllmentatie van den feesteling door het feestcomité, kerkbestuur en Congre- gatlebestuur en edelwacht in de zaal van het jongens-patronaat, met aanbieding van het geschenk der parochianen. Van 2.304 uur is er receptie in het Jongens-patronaat. Aan degenen, die hunne gelukwenschen komen aanbieden, wordt een gedachtenis aan dit jubileum uitgereikt. Om 7 uur plechtig Lof met Te Deum en een dankwoord van den jubilaris. Des avonds bij gunstig weder zal de Har- monie-Vereenlging ..Koning David" den jubi laris een serenade brengen in den tuin van de pastorie. naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Aug. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 762.5 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 742 m.M. te Blacksod. Verwachting tot den avond van 3 Aug.: Meest matige later wellicht toenemende Zui delijke tot Zuid-Westelijken of westelijke wind. Meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk met regen, mogelijk onweer. Later iets koeler. barometerstand te haarlem. Vorige stand 763 m M. Stand van heden 755 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. KEIP, Groote Houtstraat 137, Telefoon no. 11640. Haarlem, 2 Aug. Hoogste gisteren 70 F. Laagste heden nacht 57 F. Hoogste heden tot 10 uur 65 F. Bloemendaal. Haarlem, 2 Aug. Ondertrouwd: 1 Aug.: P. H. van Bruggen en H. Dernison. Bevallen: 31 Juli: F. M. WittebroodOos tendorp z. M. W. WamarsBurger z. 1 Aug.: A. C. EmkeHuijboom d. A. M. M. Habraken- van Rooy z. DE HUISARTSEN EN DE ZIEKENFONDSEN. OVEREENSTEMMING VERKREGEN. Woensdag 30 Juli had te Utrecht een ge meenschappelijke vergadering plaats van den Algemeenen Raad ter behartiging van het Ziekenfondswezen en de Huisartsen- Commissie van de Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst. Op deze vergadering werden verschillende moeilijkheden besproken welke zich in vele plaatsen hebben voorgedaan bij de regeling- van het ziekenfondswezen ter plaatse, Over al deze geschilpunten werd tusschen beide instanties volledige overeenstemming ver kregen. Besloten werd in eenige plaatsen een ge meenschappelijke bijeenkomst te houden met de vertegenwoordigers der plaatselijke arbeidersorganisaties en de artsen. Aan deze bijeenkomst zal ook worden deelgenomen door afgevaardigden van den Algemeenen Raad en de Huisartsen-Commissie. opheffen en verplaatsen van tramhalten. De tramhalte hoek Groote Houtstraat Anegang wordt ingaande Maandag a.s. opge heven. De tram zal aan deze reeds zoovele jaren bestaonde halte niet meer stoppen voor het opnemen of uitlaten van reizigers. De halte Spaarnelaan zal iets meer naar de Willem de Zwijgerlaan. worden ver plaatst. examen nuttige handwerken. Mej. A. G. M. Hunting te Haarlem is ge slaagd voor het examen Nuttige Handwer ken te Amsterdam. uitbreiding der postinspectie haarlem. Met ingang van 1 Sept. wordt de inspec- tie-afdeeling der P. T. T. Dordrecht opgehe ven. Het ambtsgebied wordt verdeeld over de aangrenzende afdeelingen 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Middelburg en Utrecht. Wegens de uitbreiding, welke de afdeeling 's-Gravenhage hierdoor verkrijgt, worden enkele kantoren van die afdeeling overge bracht naar de inspecties Haarlem en Utrecht. de winkelsluiting op 15 augustus De hoofdbesturen van den Nederl. R.K. Middenstandsbond, gevestigd te Utrecht, en den Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisie", te Amsterdam, hebben opnieuw een gezamenlijk beroep gedaan op de win keliers, om, voor zoover ze Katholieke zijn, hun zaken overeenkomstig de wenschen hunner Kerkelijke Overheid, op Vrijdag 15 Augustus, den feestdag van O. L. Vr. ten Hemelopneming, welke als Zondag is te vie ren, te sluiten en op de niet-Katholieke winkeliers om het Katholieke personeel dien dag in de gelegenheid te stellen hun plicht te kunnen nakomen om dien dag als Zondag te vieren. Ook is verzocht aan de Katholie ke bevolking, dien dag geen inkoopen te doen. gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen bij: v. Dokkum, Heeren singel 718, armbandhorloge. Stolwijk, Kruis tochtstraat 10, melkbus. Visser, Kleverlaan 56, bankbiljet, ged. aan het Postkant. Fr. Halstraat. Terstal, Tulpenstraat 2 A, autodop v. Duffelen, Z. Brouwersstraat 4 rood, zwart witte spaniel. Weijers, Sterreboschstraat 30, zwart-bruin hondje. Kennel Haerlem, gele herdershond, gebracht door: Braams- Scheuer, Baan 5. zwart-bruine hond, ge bracht door de politie, v. d. Boogaard, 2de Zuid Polderstraat 3, jas. Kennel Haarlem: drie zwarte katten, twee grijze katten. Bur. van politie, Smedestraat, fabriekspenning. Kappelhof, Glasblazerstraat 21, portemon- naie met inhoud. BLOEMENDAAL TRAGISCH ONGEVAL. JONGETJE ONDER EEN ZAND- STORTING GERAAKT EN GESTIKT Vrijdagmiddag heeft zich in het duin achter het Provinciaal Ziekenhuis een tra gisch ongeval afgespeeld. Een elfjarig jonge tje, H. V. genaamd, die woonde te Den Haag en eenigen tijd te Bloemendaal gelogeerd was, speelde in een zandhellfng van dit duin. Hij was daar geheel alleen. Op een gegeven oogenblik is hij onder een zandstorting ge raakt. Het jongetje werd geheel onder zand bedolven en is een jammerlijken verstikkings dood gestorven. Over dit ongeval vernemen wij nog nader dat het jongetje gelogeerd was bij den jacht opziener Q. Het kind was gewoon iederen morgen! een eindje om te loopen en deed dit ook: dezen morgen weer. Op ongeveer 20 minuten afstand van het huis is hij in de zandhelling van een duin in de buurt van het Provin ciaal Ziekenhuis gaan spelen. Daar heeft hij een gat gegraven en er zijn hoofd ingestoken. Plotseling is het zand boven het gat aan het rollen geraakt, zoodat het hoofd van den jongen in het zand vast geraakte. De heer Q. en zijn vrouw, van wie het ventje een neefje was, zijn, toen de jongen zoo lang wegbleef, gaan zoeken en vonden hem tenslotte op bovengenoemde plaats. Toen men hem uit het zand bevrijdde, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Dr. Westenburg heeft kort daarna den dood geconstateerd. VELSEN CONCERT IN VELSERBEEK Programma van het concert te geven door de Harmoniekapel der Kon. Papierfabrieken „De Eendracht" te Velsen, op Woensdag 6 Augustus a.s. des avonds van 7.459.45 uur in de muziektent in het park „Velserbeek". 1. Met Vlag en Wimpel, marsch, Lureman 2. Ouverture Preciosa C. M. von Weber 3. In een Kloostertuin Ketelbey 4. Czardas No. 1 G. Michiels 5. Valse Concert A. Durand 6. Souvenir de l'Arlésienne Bizet-Vlessing 7. Hongaarsche Dans No. 5 Joh. Brahms 8. Caprice sur un Thème Allemand J. H. Bekker pij het ringsteken voor heer en dame liet dit paar zien hoe het moet gaan.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 2