EEN ITALIAANSCH-RUSSISCHE HANDELSOVEREENKOMST. WANNEER DE AARDE GROMT, BUITENLAND VAMPYR Stofzuigers f98.- AGENDA. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD DINSDAG 5 AUGUSTUS 1930 Mussolini heeft een vriendschappelijk onderhoud met Ljoebimof. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL J OR ISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 De beteekenis der overeenkomst. De Amerikaansch-Russische conflicten het belangrijkste nieuws. Elders In deze rubriek kan men een bericht Vinden omtrent een overeenkomst gesloten tusschen Italië en Sovjet-Rusland. Bij deze overeenkomst werd een regeling getroffen voor den inkoop van goedkoope grondstoffen voor Italië in Sovjet-Rusland en het doen van orders door de Russen op de markt in Italië. Moskou's afgevaardigde, de heer Ljoe bimof, adjunct volkscommissaris der Sovjet Unie heeft met de heeren Mosconi en Bottai de overeenkomst onderteekend en daarna had Mussolini een zeer vriendschappelijk en langdurig onderhoud met den Rus Men moet aan deze officieele vertooning niet meer waarde toekennen dan zij ver dient. Men zou uit al deze vriendelijkheid vellicht de gevolgtrekking kunnen maken, cat communisme en fascisme wat dichter bij elkaar gekomen zijn. Niets is minder waar. De afgrond die de binnenlandsche politiek van deze twee landen van elkander scheidt is nog even diep, al is Stalin dan ook even als de Italiaan, een dictator. De Italiaansch- Russische overeenkomst is uitsluitend een gevolg van zuiver commercieele overwegin gen. Toch heeft zij door toevallige omstan digheden ook politieke beteekenis. Men zal zich. zonder twijfel herinneren, dat er moeilijkheden gerezen zijn tusschen Rus land en Amerika over den invoer van Rus sische producten, die bewerkt waren door Russische dwangarbeiders en zoo goedkoop geleverd konden worden, dat de Amerikanen er niet tegen konden concurreeren. Als ge volg van dit feit, heeft zich in Amerika een strooming geopenbaard die tegen Rusland is gericht. Er werden ijverige pogingen ge daan om den invoer van een reeks Russische producten verboden te krijgen. Deze pogin gen zijn niet, of slechts voor een zeer gering gedeelte, geslaagd. De Amerikanen geven het echter nog niet op en blijven een campagne tegen Rusland voeren. Men begrijpt dat de Italiaansch-Russische overeenkomst nu een mooie troef geworden is in de handen van de Russen! L. A. Innige economische samen werking tusschen Italië en Rusland. De Italiaansche ministers Mosconi (Finan ciën en Bottai (Corporaties) als vertegen woordigers der Italiaansche regeering, en de adjunct-Volkscommissaris van Handel, Ljoe bimof, als vertegenwoordiger der Sovjet-re geering, hebben een overeenkomst geteekend, die ten doel heeft den aankoop van Italiaan sche industrie-producten door de Sovjet-Unie te bevorderen. Na de onderteekening heeft de vertegen woordiger der Sovjet-regeering een langdurig en hartelijk onderhoud gehad met Mussolini. Des avonds was Ljoebimof de gast der Ita liaansche regeering aan een banket, waarna Ljoebimof op zijn beurt de tlaliaansche re geering hedenavond een banket aanbood. Voorts meldt de Tel.: In het officieele Italiaansche communiqué wordt verklaard, dat door de overeenkomst een begin wordt gemaakt met een innige economische samenwerking tusschen Italië en Rusland. Hoewel het voornaamste doel van de overeenkomst blijkens het officieele communiqué is „de verwerving van een aan tal Italiaansche producten te bevorderen", zal Italië, naar men naanneemt, op zijn beurt- Russische goederen aankoopen. Volgens een der bladen zullen dit hoofdzakelijk benzine, kolen en andere mineralen zijn, welke op het oogenblik uit verder verwijderde markten en tegen hoogere prijzen worden betrokken. Zitting van het Permanente Hof van Int. Justitie. Gisteren is voor het Permanente Hof van Internationale Justitie een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak betreffende de vraag of het speciale juridische statuut van de Vrije Stad Dantzig toelaat, dat zij als lid tot de Internationale Arbeidsorgani satie toetreedt. In de zitting van gisterochtend, die te half elf aanving, was van de rechters de heer Pessoa niet aanwezig; president- was de heer Anzilot-ti, aldus meldt de N.R.C- De vrije Stad Dantzig was vertegenwoordigd door dr. Erich Kaufmann, hoogleeraar te Berlijn, de regeering van Polen, die tegen de toetreding van Dantzig bezwaren heeft op geworpen, door prof. Szymon Rundstein, ad vocaat te Warschau, het Internationaal Ar beidsbureau te Genève door den directeur, den heer Albert Thomas. Onder de belangstellenden, die de zitting bijwoonden was de Poolsche gezant, de heer Ketrzynski. Dr. Kaufmann kreeg in deze zitting he. eerst het woord ter verdediging van het stand: punt van Dantzig. In de middagzitting heeft de heer Rundstein het Poolsche standpunt uiteengezet. De zitting werd om 6 uur geschorst tot heden. Weer een nieuwe partij in Duitschland. Het Hbld. schrijft: Dat ook in de democratische partij niet alle schaapkens den herder Koch zouden yolgen, was bekend. Ook hier heeft het partij bestuur geen onverdeelde instemming gevom den en het waren natuürlijk in hoofdzaak de links georiënteerde democraten, die hun af keuring over het opgaan van de democra tische partij in de nieuwe Staatspartij niet onder stoelen of banken staken. Ze hebben het echter niet bij woorden gelaten. Giste ren hebben deze ontevredenen te Neuren-. berg een vergadering gehouden, waarin met algemeene stemmen werd besloten, tot op richting van een nieuwe partij, de „Vereeni- ging van onafhankelijke democraten". Zij omvat vooral de pacifisten van de Jong- Democraten. In een oproep aan de demo cratische kiezers noemt het bestuur van de nieuwe partij als haar doeleinden een ener gieken strüd voor zwart-rood»goud als sym bool van de onvervulde eischen van de grond» wet van Weimar, bescherming van deze grondwet tegen het misbruik van artikel 48, strijd tegen het openlijke en verkapte antise mitisme, sociale politiek tegen het streven van het burgerblok, bodemhervorming, en uitge sproken pacifisme. Conflict PerziëTurkije weer verscherpt. Naar de „Telegraphen-Union" uit Constan- tinopel meldt is de spanning tusschen Per zië en Turkije opnieuw sterk toegenoinen. De Turksche gezant te Teheran is plotse ling afgetreden en wordt vervangen door den Turkschen gezant te Sofia, Hoessef bey, die feitelijk voor den post te Warschau was be stemd. Terwijl Perzië en Turkije onderling scher pe nota's wisselen, overschrijden voortdu rend nieuwe Koerdenstammen uit Perzië de grens van Turkije, om de Turksche troepen in de flank aan te vallen en aldus hun etam- genooten op den berg Ararat te steunen, al dus de Tel. Ook uit Irak zijn benden op Turksch grondgebied doorgedrongen. De Junker-in-merg-en-been zal Hugenberg helpen Naar uit Oost-Pruisen aan het Hbld. ge meld wordt, is als nummer één op de D. Na tionale lijst de kamerheer von Oldenburg Januschau gezet. De „Januschauer" is een oude bekende in het Duitsche parlement, althans in de voor- oorlogsche periode. Van hem stamt het woord van den „luite nant met tien man", waarmee de keizer den Rijksdag uit elkaar moest laten jagen, maar ook had dezen Oost-Elbischen Junker-in- merg-en-been typeerende woord „Vox populi, vox Rindvieh" de Oost-Pruisische kiezers, schrijft de „Vorwarts", weten dus wat zij aan dezen candidaat hebben, die thans 75 jaar is en 't wagentje van Hugenberg uit 't moe ras wil helpen trekken. Het soc. orgaan herinnert tevens aan een brief, welke de agrarische leider v. Oldenburg tijdens den oorlog (April '15) aan zijn vriend, den toenmaligen Pruisische minister v. Loe- bell schreef en waarin hij dezen verzekerde, dat „het op het land niet meer te doen was met al die dagelijks wisselende verordenin gen, zoodat hij maar rustig 500 morgen land onbebouwd liet liggen, zooals zoo velen doen, omdat de onzekerheid van den oogst en met de bepalingen te groot is". Verder verklaarde Oldenburg in dat schrij ven, dat de verbittering op het land zee: groot was en na den oorlog wel tot een uit barsting zou komen. „Daarbij komt, dat het vertrouwen in het opperbevel in alle kringen steeds meer verdwijnt. Dat het vertrouwen in het civiele opperbestuur al lang verdwenen is, weet je". De Januschauer is lange jaren lid van den rijksdag geweest, tot de omwenteling, toen hij met den „ongekroonden koning van Prui sen", v. Heydebrand, van het politieke too- neel verdween. De Communisten toch nog in Tsjangtsa? LONDEN, 4 Aug. (N. T. A.l Naar de cor- respondent van de „Times" uit Sjanghai meldt hebben de communisten voor de stad Tsjangtsa een losprijs van 1 millioen Mexi- caansche dollars (ongeveer 1.000.000 gulden) geëischt. Ten Westen van de stad liggeft de regeeringstroepen op den terugtocht der communisten te wachten. De stad Nantsjau wordt door een zwakke af deeling regeeringstroepen tegen een sterk communistisch leger verdedigd. Vliegtuigen, die den dienst tusschen Han- kau en Kioekiang onderhouden, melden dat op zeven plaatsen groote branden woeden. Een verklaring van Nahas Pasja. CAÏRO, 4 Aug. (N. T. A.) Nahas Pasja, de leider der Nationalisten, heeft in een onder houd met een Fransch journalist het doel uiteengezet, dat zijn partij nastreeft. Hij verklaarde onder anderen dat de Wafdisten eigenlijk niet als een partij moeten worden beschouwd, daar deze beweging voortkwam uit den wil van nagenoeg het geheele Egyp tische volk. Hij zelf wenscht den vrede te be waren en zou zich bij de verwezenlijking van zijn doel slechts van constit-utioneele midde len bedienen. Een republikeinsche geest is den Wafdisten geheel vreemd. De monarchie wordt door de grondwet erkend, en de natio nalisten hebben niet de macht, deze grond wet te veranderen De constitutie moet ech ter door iedereen in eere worden gehouden. In dezen strijd, zoo besloot Nahas Pasja zijn verklaring, zijn niet de Nationalisten, doch is veeleer de Koning zelf revolution- nair, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. per regel. Thans 100.000 stakers in Noord-Frankrijk. RIJSSEL, 8 Aug. (B. T. A.) De syndicaten in de textielnijverheid, aangesloten bij de C(onfédération) G(énérale) du Ttravail), in Roubaix, Tourcoing, Lannoy en Halluin in vergadering bijeen, hebben besloten tot al gemeene staking. Bij dit besluit zijn 100.000 arbeiders be trokken. Versterking der politie. Volgens een V. D.-bericht rijn te Rijssel gisteren 600 man politie, aangenomen. De openbare macht te Tourcoing en Roubaix is eveneens aanzienlijk versterkt. Bij communistische betoogingen zijn negen buitenlanders gearresteerd en over de grens gezet. Nieuwe plannen tegen den smokkelhandel in sterken drank. Te Washington heeft tusschen de voor naamste drankverbodsautoriteien een con ferentie plaats gehad, waar nieuwe plannen zijn uitgewerkt tot het bestrijden van den smokkelhandel in sterken drank. Kolonel Woodcock, de nieuwe drankverbodsdirecteur, zal thans, een poging doen om den sluikhan del bij de bron aan te tasten door arrestatie van de groote „.bierbaronnen" en de kleine handelaars en degenen die voor eigen ge bruik brouwen ongemoeid laten. Hij heeft het land in twaalf districten gereorganiseerd, elk met een verbodsadmlnistrateur aan het hoofd, met een mobiele af deeling helpers. Kolonel Woodcock heeft om vijfhonderd nieuwe verbodsagenten gevraagd en om een versterking van den astf van het bureau voor industrieelen alcohol met 130 personen en van de grenspatrouilles en kustwachten met bijna 600, aldus het Hbld. De „natten" die erkennen dat de nieuwe manoeuvre een poos lang succes zal kunnen hebben, gelooven toch niet in het uiteinde lijk succes er van, en koesteren de hoop dat wanneer het nieuwe plan eenmaal mislukt, de „drogen" zelf zullen inzien, dat de poging om de verbodswet toe te passen, hopeloos is. KRONIEK DER MOLENS Dë windwatermolen te Hindeloopen wordt naar de Msb. meldt, door een motorgemaal vervangen. KRANKZINNIGE WONDT EEN VERPLEGER Zondag is een 42-jarige Turksche koop man omdat hij plotseling krankzinnig was geworden overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam. Terwijl men bezig was zijn logies in orde te maken, trok de koopman een zakmes uit zijn zak en gaf daarmede zijn bewaker eenige steken. De steek toegebracht in het dijden van den verpleger was van dien aard, dat de verple ger in het ziekenhuis moest worden opgeno men. VAN DIJK SCHRIJFT EEN BOEK In rijn Zondag gehouden radio-rede heeft de heer Evert van Dijk meegedeeld, dat hij bezig is een boek over zijn Oceaanvlucht te schrijven. Volgende week zal hij het eerste toestel van de postverbinding naar Indië vliegen. KINDERVERLAMMING TE GOUDA GEWEKEN Nu zich sinds ruim een week te Gouda geen enkel geval van kinderverlamming heeft voorgedaan, wordt volgens „De Tijd" het gevaar als geweken beschouwd. Sinds Zaterdag is het gemeentelijk zwem bad wederom voor personen ook beneden de twaalf jaar open gesteld. Te Oude Niedorp is een geval van kinder verlamming geconstateerd. Te Waddinxveen, Delft en Zijdewind doen zich gevallen bij kinderen voor. VILLABRAND TE BLARICUM Te Blaricum is Zondagmiddag een dubbele villa bijna geheel in de asch gelegd. Ooi-zaak is vermoedelijk het omvallen van een bran dend petroleumstel op den zolder van een der huizen, tijdens afwezigheid van de be woners. BEKNELD TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS Op den nieuwen Rijksweg van Amsterdam naar het Gooi heeft Zondag reeds een ver keersongeluk plaats gehad, doordat een auto in een file, die voor de tram wachtte niet snel genoeg stopte en een duorijdster van een motor aanreed. De dame raakte bekneld en kreeg ernstige wonden aan ae beenen. Zij is per auto naar Amsterdam, haar woonplaats, vervoerd. INBREKERS AANGEHOUDEN. Een agent te Amsterdam heeft op aan wij zing van bewoners van een naburig perceel aangehouden een 19-jarigen werkman, een 25-jarigen zeeman, een 42-jarigen koetsier en een 21-jarigen typograaf, die hadden getracht de buitendeur van een perceel aan de St. Jansstraat, waarin een horlogewinkel is ge vestigd, open te breken. Op hen werden in brekerswerktuigen bevonden. UIT DEN MAST GEVALLEN. Maandagmorgen is op het Duitsche stoom schip Oesam Maru, dat in de Jobshaven te Rotterdam ligt, de 25-jarige kwartiermeester E. Stander, uit een mast gevallen, waarin hij geklommen was om een takel vast te maken. De man kwam met zijn hoofd op het dek te recht en was onmiddellijk dood. MGR. M. A. M. G. VUYLSTEKE OVERLEDEN Uit Curasao kreeg de Msb. het telegrafisch bericht, dat aldaar gisteren op 61-jarigen leeftijd is overleden mgr. Michael An toni us Maria Gregorius Vuylsteke, titulair bisschop van Karandron en vicaris-apostolicus van de Hollandsche Dominicanen-missie van Curasao KINDERVERLAMMING Te Weerselo, nabij Oldenzaal deed zich wederom een geval van kinderverlamming voor, thans bij. een 3 1/2 jarig kind. Een tocht door het gebied van de aardbeving. n. (Van onzen specialen correspondent). Foggia, 30 Juli Ariano di Puglla ligt op een hoogte van 800 Meter en geniet niet alleen het voordeel van een overweldigend panorama, maar het slaa: de stadjes in de omgeving ook wat het aantal inwoners betreft, dat volgens de laatste uit» gave van het touring-reisboek 8438 bedraagt. Echter worden er nog 16000 aan toegevoegd, die niet in de stad zelf wonen, maar op de boerderijen in de omgeving. Wij achten het noodzakelijk, met dit voorbeeld aan te toonen hoe misleidend het is, bij de gegevens over de vermoedelijke of ten deele reeds vastge stelde aantallen slachtoffers bij de bewoners van de steden zonder meer die van de om geving op te tellen, naar het schijnt gebeurt dit dikwijls uitsluitend, om den indruk te wekken, alsof men te maken heeft met dicht bevolkte plaatsen. Uit de broerenwoningen, die meestal maar een verdieping hebben, konden de bewoners zich veel sneller in veilig heid brengen, daar zij hun slaapplaatsen meestal in het sousterrain hadden. Ariano daarentegen heeft woonhuizen met twee en drie verdiepingen, stadshuizen dus, die voor een belangrijk deel nog zijn blijven staan. Bij nader onderzoek wordt men echter met schrik gewaar, dat het meest nog slechts coulissen zijn, achter welke de ramp heeft gewoed. Ook overal waar de vloeren en zol deringen stand hielden, zijn de voegen van de huizen zoodanig geteisterd, dat er maar een zwak stootje toe noodig is, om ze geheel te laten instorten. De burgers verlaten de stad met alles, wat zij nog uit de koningen kunnen redden. Wie nog de beschikking heeft, over een landhuisje, en er heelhuids of met een blauw oog is afgekomen, trekt daarheen, voor het overige worden de beklagenswaardigen in tenten en houten loodsen ondergebracht of naar Napels, Bari en Foggia getransporteerd. Allerwegen ontmoet men dergelijke emigran ten, die door familieleden of vrienden in auto's worden afgehaald. Op het marktplein is de van geweldige travertinquaders ge maak. te Noormannen toren blijven staan, ook de gevels van de huizen geven nog het oude plein-denkbeeld. De klok van het stadhuis wijst het noodlottige uur nog aan. Er is een klein café in bedrijf, men kan er gaan zitten om het eventueel meegebrachte proviand te gebruiken. Daarbij laten wij ons een voortref, felijk mineraalwater tegen 2 Lire 40 de groote flesch schenken. Naast ons liggen hooge hoopen telegrafisch en telefonisch installatiemateriaal, waar sol daten zich mede bezig houden. Het is nu drie dagen geleden, dat de aardbeving heeft plaats gehad en reeds is ook op dit belangrijke punt al het noodzakelijkste gedaan. Nu en dan rij den vrachtauto's het plein op; zij brengen levensmiddelen en tentmateriaal, zelfs ijzeren staven voor betonconstructies. Dat geeft aan leiding tot de gevolgtrekking, dat men geen minuut wenscht te verliezen, om met den herbouw te beginnen. Men zegt ons evenwel, dat de nieuwe stad niet meer op den top van den heuvel gesticht zal worden, daar de aardbeving in het bijzonder de hoog gelegen plaatsen teisterde. De Fascistische militie heeft een kwartier betrokken, waar den over» levenden op vertoon van een identiteitskaart levensmiddelen worden verstrekt. Een andere instelling heeft den belangrijken plicht, de honderden verzoeken en wenschen te behan delen, die voortdurend worden ingebracht- Zelf waren wij er getuigen van, met welk een onvermoeide toewijding de geïmproviseerde beambten rich van deze netelige taak kwe ten. Alles heeft een rustig verloop, het gaat. zonder haast en rumoer en de wijding van den dood, die over de verlaten stad ligt. wordt door nidts gestoord. De postauto's, die de verbinding mot het ver verwijderde spoor wegstation in normalen tijd in stand houden, doen ook thans hun werk. Wanneer het oog niet telkens weer op de met puin bedekte straten zou rusten en de scheeve gevels met de geeuwende afgronden er tusschen een ge voel van beklemming gaven, dan zouden wij ons moeten forceeren tot de gedachte, dat wü ooggetuigen van een groote nationale ramp zijn. Met eenige beschaamdheid rij op deze plaats uidrukking gegeven aan de er kenning, dat men buitengewoon snel wordt afgestompt door dergelijke tafereelen en toch is het medegevoel met een enkele van deze duizenden vernietigende existenties in staat ieder menschelijk hart aan te grijpen. Misschien is het de harmonie van het ma jesteitelijke landschap en de pracht van den rijpen zomer, die geen ruimte laten voor droefheid; want nauwelijks heeft men het stadje, dat door een adem van den dood is aangeraakt, den rug toegekeerd, of het ele ment van vernietiging treedt weer in de schaduw. Maar wij hebben op den weg naar Villanova bij een bocht van den weg een jonge vrouw ontmoet, die uit den chaos drie dingen had gered: een jongetje van drie jaar, een naaimachine en een waschteil. Nu rustte zij ernstig en zwijgend uit en rij wist waar schijnlijk zelf niet, waarheen haar weg leidde. In Villanova zou rij stellig niet kun nen blijven; want hier in deze kleine stad vol torens heeft de natuurmacht het felst ge woed. Daar waren de huizen zoo dicht in el kaar geschoven en op elkaar gestapeld, dal de aardbeving een verschrikkelijke uitwer king moest hebben. En toch is de vernietiging niet volkomen geweest; want op onheilspel lende wijze zijn halve gevels kris en kras op elkaar geschoven en behouden gebleven. De soldaten geven ons kamferbollen. opdat wij den lijkengeur, die allerwege uit de ver stilde puinhoopen opsteeg, niet zouden waarnemen. Het baatte niet! Inmiddels was de eerst zoo blijde hemel met loodzwarte on weerswolken betrokken en plotseling stoof een orkaan, een furie gelijk, door den chaos. In een oogwenk waren wij in een verstikken de stofwolk gehuld, het werd donker om ons heen, vensterluiken en balken maakten een onheilspellend, klapperend rumoer. Een oogenblik later goot zich een stortregen en hagel uit over het land, met Inslaande blik semflitsen en verschrikkelijk gerommel. De schuilplaats, die wij In de sombere dooden- stad vonden, was een halverwege behouden keldergewelf, waarin donkere, ernstige man nen leunden tegen de vochtige wanden. Bij lederen donderslag dwaalden hun oogen langs de gescheurde zoldering. Wij dachten aan de arme drommels, die buiten in hun geïmpro viseerde tenten aan het weer waren prijs gegeven; wij dachten ook aan de jonge vrouw met haar drie bezittingen. Toen wij later Villanova verlieten, vonden wij de kleine groep nog onbewegelijk op dezelfde plek: wat had het onweer haar na het groote leed nog kunnen doen? De toegang tot de stad was, om dit nog even te releveeren, ijiet geoor- Iloofd zonder bijzondere vergunning van den bersagliero-kapitein, die met het reddings werk is belast. Voor de nog overeind staande muren met dynamiet rijn opgeruimd, kan aan het bergen van de lijken niet gedaent worden, zonder de soldaten ernstig iif gevaar te brengen. De laatste bewoners werden Juist in een Romeinschen tramomnibus wegge bracht De hulpactie schijnt hier bijzonder stipt te werken. De weg leidt verder door het blijde heuvel land en dikwijls is men verbaasd over het prachtige vergezicht. De akkers zijn pas ge ploegd en vormen bijna zwarte, enorme geo metrische figuren. Nu en dan stuit men op een zilveren olijfberg of op wouden, waar van de omtrekken zich fel afteekenen tegen den hemel. Vruchtboomen zijn zeldzaam; hier en daar weidt klein vee. Niet alle plaat sen. door welke wij rijden, rijn geteisterd. Overal zijn echter vluchtelingen onderge bracht: degenen, die gespaard bleven vergel den hun geluk op doze wijze. Nergens is wan orde of opwinding waar te nemen. D« getroffenen hebben zich merkwaardig snel geschikt in hun lot. De Zuid-Italianen zijn meerendeels fatalisten en men is bijna ge neigd. zich om hun althans uiterlijke onver schilligheid boos te maken. Wij kwamen in gesprek met een welgestelden boer. Eerst be schreef hij ons, de geluiden nabootsend, hoe de aardbeving zich had voorgedaan en ver telde daarop, hoe hij rijn vrouw en acht kinderen snel naar buiten bracht, ofschoan zijn goed gebouwde huls voor de aardschok ken had standgehouden. Tien Meter van zijn huls verwijderd woonden in een klein huisje rijn bejaarde ouders. Met een lantaarn na derde hij het- en ontdekte, dat de helft was ingestort. Over de ingevallen trap drong ds bezorgde man door tot de slaapkamer van rijn ouders; de helft van den vloer was in gestort, in een hoek van de andere helft zaten zijn ouders neergehurkt; zij hadden geen poging gedaan, zich te redden en zij hadden er goed aan gedaan- Zij waren onge kwetst gebleven, terwijl zij vluchtend stellig zouden zijn vermorzeld. In het huls naast dat van den boer was de zoon van de welgestelde familie den vorigen avond na te Napels voor zijn doctoraal examen te zijn geslaagd bij zijn van geluk stralende ouders teruggekeerd om met hen een gemeenschappelijk graf te vinden. In een stadje lag de torenklok onder de puinhoopen; ze stond op zes uur. Op de vraag naar deze merkwaardigheid zeide een inwoner: Tot dat tijdstip liep de klok nog voort en zij sloeg zelfs alsof er niet gebeurd was; maar dat is niets bijzonders: l'orologio era avizzero". De wiegen zijn hier te lande buitengewoon sterk, van kastanjehout vervaardigd: een kindje werd doordat de wieg tengevolge van de aardbeving begin te schommelen, op den grond geworpen, waarna de wieg er rich ais een beschermend dak overheen welfde en onder den regen van steenen hield hij stand; de kleine burger werd. nadat hij door luid geschreeuw de aandacht had getrokken, on gedeerd uit het puin te voorschijn gehaald. Wie zou dan nog den moed hebben, aan de beschermengel van de kinderen niet te ge looven! (Nadruk verboden). MISHANDELING VAN EEN ONDERSTEU NING S AMBTEN A A R- Voor de vacantiekamer van het gerechtshof te Amsterdam diende in hooger beroep de strafzaak tegen den 32-Jarigen loswerkman G. M., verdacht van mishandeling van een ambtenaar van maatschappelijken steun. De politierechter had hem te dier zake veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie maan den. Verdachte was in hooger beroep geko men, omdat hij de straf te zwaar vond. Ik wist niet. aldus M., wat ik deed, mijn huise lijke omstandigheden zijn ellendig. Overal tracht ik werk te vinden maar nooit lukt het. De ambtenaar verklaarde echter: HIJ hitst de menschen altijd op, steeds ls hij haantje de voorste en belust op een relletje. De procureur-generaal mr. van Geuns ver zocht het Hof een psychiatrisch onderzoek naar de geestvermogens van verdachte te doen instellen. Verdachte heeft een blanco strafregister en hij is reeds Jaren geleden onder behandeling geweest van dr. Overbeek en dr. Zeehandelaar voor zenuwstoornissen. De verdediger mr. Goldstein sloot rich bij dit verzoek aan. Na in de raadkamer te zijn geweest, deelde het Hof mede, geen termen aanwezig te vin den om aan het verzoek van het OM. te vol doen. De procureur-generaal vroeg hierop een voorwaardelijke veroordeeling tot drie maan den gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaren door te brengen onder toezicht van het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. Mr. Goldstein wees nog eéns met klem op M's huiselijke omstandigheden en zenuw achtigheid. Pleiter sloot zich bij het requisi toir aan. Uitspraak 11 Augustus. J. OUDEGEEST De heer J. Oudegeest voorzitter der S. D. A. P wordt heden zestig jaar Een huldiging is tot de volgende maand uitgesteld, omdat hij eenigsrins overwerkt is, meldt het Volk. DINSDAG 5 AUGUSTUS Groote Kerk; Orgelbespeling 815—9-15 u. Schouwburg Jansweg: 2 15 uur: Kinderre vue: Dickie en Jackie in den tooverdieren- tuin". 8.15 uur; Revue „Laat waaien". Palace: Hollywood Revue". Tooneel: Gole- man met zijn menagerie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Th eater: „Verloren in New-York" en „Wie doodde Donovan?" Tooneel: Emma en Ernest Clever. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater: „The singing fool", Tooneel: Loube-Trope. 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 6 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: 215 uur: Kinderre* vue: Dickie en Jackie in den tooverdierern tuin". 8.15 uur: Revue ..Laat waaien". Bioscoopvoorstellingen 's middags èn des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. Z and voort. Hotel Groot Badhuis, N.V, Italiaansche Opera. Concert. 8.30 uur nan*

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5