RESTANTEN DE ROODE TERREUR IN CHINA. WANNEER DE AARDE GROMT. BUITENLAND F. WISBRUN LIFFMANN Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers -ANGS DE STRAAT. A. FUNKE ZOON HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1930 Het gevaar wordt steeds grooter. Elf oorlogsschepen voor Hankau geconcentreerd. Zal een botsing onvermijdelijk blijken te zijn Sovjet-Rusland en de Vereenigde Staten. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het jongste bericht uit China dat ons ge werd, luidt als volgt: Volgens via Kowno ontvangen berichten, neemt het communistisch schrikbewind in China steeds grooter omvang aan. Engel- sche particuliere berichten maken melding van ernstige excessen tegen drie Engelsche vrouwen. De vrouw van een Engelsch hoofd ingenieur werd in haar woning door een Chineesch soldaat levensgevaarlijk met ba jonetsteken verwond. Twee vrouwelijke mis sionarissen, Miss Harrison en Miss Nettleton die zich reeds ge ruimen tijd in handen van de communisten bevinden, werden met den dood bedreigd, indien niet onmiddellijk een losprijs van 6000 door de Engelsche auto riteiten werd uitbetaald. Een Chinees heeft Miss Harrison schriftelijk medegedeeld, dat Miss Nettleton zware folteringen te verdu ren heeft. De communisten dreigden, dat zij beide vrouwen de vingers zouden afsnijden, indien het losgeld niet tijdig betaald mocht worden. De Secretaris-Generaal van de En gelsche Missie in China wacht nog op een officieele bevestiging van deze berichten. Blijken deze inderdaad steekhoudend te zijn, dan kan hij rekenen op de hulp van de En gelsche regeering. Volgens verdere berichten werden te Tsjangtsja drie matrozen van de Engelsche kanonneerboot „Teal" door communisten mishandeld. De kanonneerboot „Palos" werd in de buurt van Tsjangtsa aangevallen, waarbij een Amerikaansch matroos gewond werd. Ook Italiaansche en Japansche ka- nonneerbooten werden in de omgeving van Hankau met machinegeweren beschoten. De mogendheden hebben ter bescherming van hun onderdanen en eigendommen 11 oor logsschepen voor Hankau geconcentreerd. Het is dus aan geen twijfel onderhevig dat de toestand zeer ernstig is. Het lijkt thans wel zeker, dat een dramatisch conflict in voorbereiding is, en dat een hevige botsing van de rooden met de Chineesche nationa listische troepen en wellicht ter bescher ming van de buitenlandsche belangen met de bemanningen van de oorlogsbodems der vreemde mogendheden, niet meer te vermij den zal zijn. Dat de Sovjet Russen er op rekenen na het succesje van de overeenkomst met Italië ook hun belangen in de Vereenigde Staten te kunnen consolideeren, blijkt uit het be richt uit Kowno, volgens hetwelk er plan nen bestaan, tot het aanhangig maken van onderhandelingen, tusschen de vertegenwoor digers der Sovjet Unie en die der Vereenigde Staten. De Sovjet regeering zou aan Bogda- nov, den leider van de Amerikaansch-Russi- sche handelsorganisatie, verstrekkende op drachten hebben gegeven voor te voeren on derhandelingen die de regeling der diplo matieke betrekkingen tusschen beide landen ten doel zouden hebben. Waarschijnlijk zal een commissie van Sovjet-deskundigen naar de Vereenigde Staten gezonden worden. Van belang is het dus, zooals wij gisteren schreven dat de Russen thans de Italiaan sche troef kunnen uitspelen. L, A. Berlijn een Europeesch Chicago. Het „Berl. Tag." heeft het over den geheel onvoldoenden bewakingstoestand in het be ruchte stadsgedeelte in de omgeving van het Silezische station. In die stadswijk woont in krotten en kelders allerlei gespuis, waar de politie feitelijk machteloos tegenover staat; en daar samenhokkende lichtschuwe elementen met hun vrouwelijken aanhang vormen een stevige organisatie, waarin het „beroepsgeheim"', op straffe van een zware vergelding, onwrikbaar wordt gehandhaafd. Het blad dringt daarom aan op spoedige en krachtige maatregelen om een einde te maken aan de hier heerschende toestanden, teneinde te voorkomen, dat Berlijn in Europa een zelfden naam krijgt als Chicago aan den anderen kant van den Oceaan. (Hbld.) Onnoemelijke schade voor den landbouw in de V.S. WASHINGTON, 5 Aug. (N. T. A.l De ge- weldige hitte van 100 tot 110 graden F., die reeds van 17 Juli af onafgebroken in de Mid- denstaten van het Westen, en in het Oosten des lands heerscht, waaraan reeds vele per sonen ten offer gevallen zijn, heeft ook zeer groote schade aan den landbouw aangericht. Sedert weken is er geen regen meer ge vallen, en de meteorologische bureaux ver wachten voorloopig nog geen regen. De voorzitter van het Landbouwkundig Genootschap heeft aan president Hoover me degedeeld, dat hitte en droogte een groote catastrophe dreigen te veroorzaken in twee derde van de Vereenigde Staten. Het te vel de staande graan is voor het grootste deel verdord, en de weiden zijn geheel bruin ge brand. Ten Oost-en van de Mississippi zijn uitgestrekte weilanden daardoor voor mensch en dier onbruikbaar geworden. Rivieren en meren verdwijnen en de visschen sterven op het droge. Ook de veestapel wordt ernstig door de droogte geteisterd, daar men den dieren niet voldoende water kan geven. In de mees te streken wordt he<t drinkwater schaar- scher. In verband met dezen toestand heeft men president Hoover verzocht, aan den landbouw groote credieten te verstrekken, alsmede de transportprijzen aanzienlijk te verlagen, opdat het vee uit de droge streken naar waterrijke streken kan worden over gebracht. In landbouwkringen wijst men er op dat de oogst van vlas, katoen, mais, aardappe len, tabak en fruit nagenoeg geheel mislukt is. De tot dusver aangerichte schade is reeds zoo aanzienlijk dat de gevolgen nog lang zulien worden gevoeld, zelfs indien thans spoedig regen zou vallen, waarop ech ter weinig hoop bestaat. De schade op een half miljard dollar geschat. NEW YORK. 5 Aug. N. T. A.) Men vreest dat bij het voortduren van de hitte, waarvan het einde nog niet te zien is, in vele plaatsen water- en melkgebrek zal in treden. De boeren hebben van de autoriteiten be vel gekregen, de te velde staande gewassen, die anders toch maar verdorren, als veevoe der te gebruiken. De schade, die de landbouw door deze hit- teperiode heeft geleden, wordt op een half milliard dollar geschat. Te New York bedraagt de schade, ver oorzaakt door het stilleggen van het econo mische leven naar schatting vijf millioen dollar per dag. EEN FRANSCH—DUITSCH SPORT-INCIDENT. DE VEROORDEELING VAN CUVELIER. De veroordeeling van den Franschen sport man Cuvelier, die bij een twist met Duitsche nationalisten te Zeits één dezer gemolesteerd zou hebben, blijft het onderwerp van heftig commentaar in de linksche pers, die over het algemeen schrijft in den geest van den titel, welken de „Vorwarts" boven een artikel over de quastie plaatst: „Het justitieele schandaal". Maar ook in een blad als de „D. Allg. Z." wordt door prof. Heiltron ge constateerd, dat het hof de zaak niet vol doende heeft onderzocht, en dat er zoo vele verzachtende omstandigheden voor Cuvelier aanwezig zijn, dat een gratieverleening be hoort te worden overwogen. De minister van justitie heeft inlichtingen ingewonnen, maar het „Berl. Tag." spreekt twijfel erover uit, of de minister wel voldoende aandacht aan het geval heeft gewijd, en raadt hem dringend aan, zijn volle belangstelling eraan te ge ven. Intusschen heeft Cuvelier, te Tourcoing te ruggekeerd, aan een medewerker van de „Pe tit Parislen" over het verloop van de zitting een en ander verteld en daarbij zeer waar- deerend gesproken over de moedige getui genverklaringen der twee meisjes, die hij met. zijn kameraad naar huis had begeleid, aldus het Hbld. Tevens verzekerde hij, dat de be volking van Weissenfels, toen hij het ge rechtsgebouw had verlaten, volstrekt geen vijandige houding had aangenomen, zooals beweerd is. Arbeiders hadden hem naar het station begeleid en zelfs de Internationale gezongen, daar zij niet wisten hoe ze an ders van hun pacifict-ische gevoelens konden doen blijken. Tenslotte verklaarde Cuvelier, dat hij vol vertrouwen was over den afloop van het proces, immers er waren nog rech ters te Berlijn. Maar hoe de zaak ook moge eindigen, zeide Cuvelier, het Duitsche volk mag men niet beoordeelen naar deze rech terlijk uftspraak. Er zijn natuurlijk ver dwaasde pangermanisten, doch er zijn ook dappere Duitschers, die vóór de Duitsch- Fransche toenadering zijn en dit incident oprecht betreuren. Men heeft gesproken van een mogelijke verbreking der betrekkingen tusschen Fransche en Duitsche zwemmers. Ik ben daar echter wat mij betreft tegen en ik ben bereid naar den a.s. wedstrijd te Neu renberg te gaan. Het W. B. meldt, dat de verdediger van Cuvelier een request heeft ingediend bij het rijksministerie van justitie met het verzoek een ambtenaar der Berlijnsche recherche te belasten met een nieuw onderzoek te Zeitz van de gebeurtenissen in den nacht van zes op zeven Juli, opdat zoo mogelijk de zaak geheel opnieuw ter hand kan worden geno men. Aan het rijksministerie zou men van oor deel zijn, dat de rijksminister vooralsnog niet met een dergelijk onderzoek kan ingrij pen, zoolang de zaak nog niet definitief is afgedaan. BERLIJN. 5 Augustus (Wolff). In ver band met de zaak tegen den Franschen zwemmer Cuvelier laat thans de officier van justitie een onderzoek instellen tegen de na- tionaal-socialisten, die aan de scheldpartij op de Fransche sportlui te Zeitz hebben deelgenomen. Het onderzoek naar nog meer nationaal-sociallsten duurt nog voort. Wan neer het tot een aanklacht en tot een proces komt. zullen Cuvelier en zijn landgenoot Tri- bouillet ongetwijfeld als getuigen opgeroepen worden. PRUISEN KOOPT DE WELFENSCHAT NIET. Naar de Germania van goed-ingelichte zij de verneemt is de Pruisische regeering van oordeel, dat thans in een tijd van groote werkloosheid en ernstige oeconomische crisis, het aankoopen van de Welfenschat op staats kosten niet te verantwoorden is. De Pruisi sche staat, die met het oog op zijn financiee- len toestand slechts weinig geld kan uitge ven voor het koopen van werken van levende kunstenaars, kan en mag geen millioenen uitgeven voor doode, zij het ook nog zoo kostbare en zeldzame museumstukken. Alle hoop, dat de Welfenschat door Pruisen zou worden gekocht, is naar het blad nadrukke lijk verzekert, verloren. (N-R.Crt.). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Gemakkelijk zit Gij op Uw I I Te IJmuiden. De vermiste visschertjes. Er waren eens twee amateur-diepzee- visschers. Per fiets waren ze naar IJmuiden gekomen. Eén kwam uit Zand voort, de ander uit Amsterdam. Het doel van den tocht was de Zuiderpier, het Paradijs van hengelende en beugende visscherlieden. Op het uiterste eindje van de pier vonden ze een geschikt plekje. Het was geheel naar hun zin; slechts betreurden ze, dat de pier nog niet een paar honderd meter langer was. Dan was het water nog dieper, de visch tal rijker en de vangst hoogstwaarschijnlijk beter. Ze vischten en vingen. Toen begon het te regenen. Een echte visscherman laat zich niet door een buitje van streek brengen. Maar het buitje werd een echte stortbui „jaargang 1930". Deze werd den visscherlieden wat te erg. Dies namen zij de vlucht, met achterla ting van hunne rijwielen, hunne hengel stokken, hun verdere benoodigdheden en hun vangst. Straks, als de bui over was, zouden ze immers weer aan den slag kunnen gaan. Zoo althans dachten onze visschers, die als alle visschers 18-karaats optimisten waren. Maar als de zwarte kegel van den storm- waarschuwingsdienst met de punt naar be neden hangt, kun je in dezen zqmerloozen zomer van alles verwachten. De storm kwam opzetten; geheel in over eenstemming met de verwachtingen van den stormwaarschuwingsdienst, dus uit het Zuid westen. En ook de vloed kwam opzetten. En wanneer deze beide factoren samenspannen, wil het er in den regel op de Zuiderpier raar van langs gaan. Onze visschers konden niet meer naar hun ne achtergelaten karretjes terug; noch naar hunne hengelstokken enz.. De man van de kustwacht tuurt met z*n enormen kijker naar zee. Hij ziet de stoom - loodsboot, alsmede eenlge binnenkomende stoomtrawlers dansen op de on-zomersche golven. Hij ziet ook de twee rijwielen en de beide hengelstokken op het eind van de Zuiderpier. zonder hengelaarsEn waar schuwt de politie. Reeds verspreidt rich de mare door IJmui den, dat er twee hengelaars zijn verdronken. Maar deze zitten veilig en wel in een der pa viljoens aan het verlaten strand. Al hun hengelaarsvreugd is verdwenen. De visch heeft wraak genomen. Want het fon kelnieuwe karretje van een yan hen is van de pier geslagen. De pietermannen, de poon tjes en de gulletjes dansen er om heen. 6. B. Een interview met Annie Besant. Tijdens een verblijf in het Sterkamp te Ommen dezer dagen, had de correspondent van het Hbld. gelegenheid een onderhoud te hebben met mrs. Annie Besant. die op on derhoudende wijze en met groote levendig heid haar opinie mededeelde, waarmee zij zich, zooals men weet, vooral toen- zij nog een werkzaam aandeel nam in het Nationaal Congres, op zeer actieve wijze heeft bezig gehouden. „Bij het behartigen van de belangen der Voor-Indiërs", zoo ongeveer sprak mrs. Be sant, „heb ik mij er altijd toe beperkt, te ijveren voor een „dominion status", niet' voor volledige onafhankelijkheid. Voor deze laatste acht mrs. Besant het volk der Indiërs thans niet rijp; wat zij voor hen wenscht, is een staat van self-govern ment" èn autonomie, ongeveer op de wijze als van Canada. Volgens haar ideaal zal Britsch-Indië een eigen regeering krijgen, die met zoo groot mogelijke zelfstandigheid het bestuur zal voeren, evenwel als onderdeel van het groot verband: het Britsche Rijk. Als „model" van een staat, waar dit ideaal reeds bereikt is noemde zij Zwitserlandieder kanton bestuur er zichzelf en staat slechts een gering deel van zijn macht af aan de landsregeering. Evenzoo zou zij de provin cies van Indië onder de dominiale regeering gerangschikt willen zien. „Maar jaik weet wel, wat u zeggen wilt: Zwitserland is een klein land, terwijl Indië enorm is". Over Gandhi (spreekt uit met lange a. geen spreekt Annie Besant als van „a very remarkable man". Zij gaf een uitvoe rige uiteenzetting van zijn levensbeschou wing. die zij kenschetste als een in prac- tijk brengen van het woord uit de Bergrede: „zoo wie u op de rechter wang slaat, keer hem ook de andere toe". Hoe sympathiek mrs. Besant ook tegen over dit, ook Tolstojaansche, beginsel staat, zij ziet zeer goed in, dat het „in politics" op onoverkomelijke moeilijkheden stuit: dat het. met betrekking tot heel een volk, onmo gelijk ten volle in praktijk gebracht kan wor den. Wat Engeland's beleid in de Indische quaes- tie betreft: mrs. Besant verklaarde, geen bijzonderen blaam op de regeerlng te willen werpen. Haar taak in dezen is uiterst moei lijk en vergt een tactisch optreden en een groote dosis medegevoel. Dit nu, kost den Engelschman groote moeite, zegt zij. „Hem ontbreekt in tegenstelling met den Franschinan de verbeeldingskracht, die hem in staat zou stellen, ten volle mee te leven met de nooden en verlangens van een volk. dat zoo geheel anders geaard is dan het-Engelsche en in een zoo totaal anderen cultuurtoestand verkeert. „Een der eerste dingen, die Britsch-Indië dan ook dringend noodig heeft, is verbete ring van de toestanden op onderwijsgebied! „En verder er leven in dit geweldige land zeventig millioen menschen, die niet weten wat het beteekent, géén honger te hebben „Als hier geen verandering in komt. als niet bijtijds maatregelen worden genomen om te voorzien in de eerste levensbehoeften van een groot deel van dit immense volk: voedsel en onderwijs, danthen I fear I for a revolution like the French", Een tocht door het gebied van de aardbeving. (Van onzen specialen correspondent). m. Napels, 31 Juli. Men heeft telkens weer verrassende gele genheid, de kalmte en de berusting van de bevolking te constateeren. hetzij wanneer men plotseling een dorp binnenrijdt, hetzij wanneer de tocht van honderden kilometers leidt tot vele ontmoetingen met bewoners van de streek. Hier en daar werken mannen en vrouwen alweer op het land, jongens hoeden hun kudden geiten en schapen. Aan het vredige beeld ontbreekt niet anders dan de herdersfluit. Of zijn de wanhoop en de smart de eerste beide dagen zoo hevig ge weest, dat wij hier met de vredige reactie hebben te maken? Alleen in Accadia, een zeer ernstig geteisterd stadje, was er eenige beweging in de hoofdstraat merkbaar. De menschen verdrongen zich voor de officieele spijsuitdeeling. om de onontbeerlijke identi teitskaart te verkrijgen, die natuurlijk in de eerste 48 uren nog niet bestond. De maat regel is genomen om misbruiken tegen te gaan. Men denkt terug aan de levensmidde lenkaarten uit den oorlogstijd. De opwinding had echter nog een andere oorzaak: men ruimde juist met dynamietpatronen eenige gevaarlijke gevels op; bij ieder schot kwam het tot een kleine paniek, hetgeen ons be wees. hoezeer de zenuwen van de menschen in de afgeloopen dagen te lijden moeten heb ben gehad. De menschen zitten voor de hui zen, die onbeschadigd zijn gebleven en de ten deele nog in bedrijf gebleven winkels; zij verwachten het bezoek van den koning, dat tegen den middag werd aangekondigd. Uit sommige schoorsteenen stijgt rook op, hetgeen ook geen onpleizierig teeken van le ven is. De soldaten hebben bakkerijen inge richt en allerwege ontmoet men vrouwen met gele spaghettigarven in den arm. In één dorp hebben twee jongens hun nood ge klaagd over gebrekkige proviandeering. Men bedenke evenwel, dat 148 plaatsen door de aardbeving zijn geteisterd en dat deze dik wijls 50 en meer kilometer van elkaar verwij derd liggen. Waar geen water is, wordt het door wagens aangevoerd. Wij vermelden dit alles, om te getuigen, dat de hulpactie schier onfeilbaar werkt in tegenstelling met de aan vankelijke alarmeerende berichten. Ook be staat er bij dergelijke rampen altijd een hardnekkige zucht, het aantal slachtoffers in hooge mate te overdrijven. Natuurlijk zijn alle lijken nog niet geborgen, maar het zal toch moeilijk vallen te bewijzen, dat er in een plaats meer dooden te betreuren zijn. dan het volgens de ambtelijke gegevens in woners telde. Herhaaldelijk hebben wij de Fascistische jeugdorganisaties bezig gezien met het op slaan van tenten; zij deden dat altijd met groote handigheid. Hier in deze streek schijnt deze nuttige bezigheid weinigen bekend te zijn. Hetgeen men aan geïmproviseerde ten ten, indien deze naam nog mag worden toe gepast, riet, Is zoo ontroerend onbeholpen, dat men ondanks de droevige omstandighe den een glimlach niet kan onderdrukken. Allerlei vodden en oude gordijnen worden aan elkaar gezet om de suggestie van een dak te geven, waaronder men zich des avonds kan uitstrekken r Zelfs oude kistdek- sels worden tegen elkaar gezet en een mand er over gestulpt. Wanneer de angst eenmaal van de menschen zal rijn geweken, die thans nog om geen prijs ter wereld willen terug- keeren in de huizen, die zijn blijven staan, zal het vraagstuk van het onderdak spoedig zijn opgelost. Zelfs in de plaatsen, die voor de aardbeving gespaard zijn gebleven ziet men bij het vallen van den avond zwart ge- kleede vrouwen bij tientallen in groepen op stoelen zitten, terwijl de mannen ergens een plaats in de open lucht zoeken. Hetzelfde geldt voor de belangrijke provinciestad Avel- lino, waar alle ramen verlicht zijn en tal rijke groepen menschen op de pleinen om het kampvuur zitten. Wij zijn nu midden in de laatste ultloopers van de Apenijnen. In de verte ziet men den thans weer tot treurige vermaardheid geko men vulkaan Vulture, waarvan de krater reeds lang gedoofd is en waar de weg zich tuschen twee meren door overheen slingert. Misschien heeft hij de aardbeving op zijn geweten, misschien doet men hem onrecht aan. Daar zullen de vulc&nologen hun rela tieve meening wel over te kennen geven. In Regio di Calabrië hoorden wij onlangs de naar het heette op ervaring berustende meening verkondigen, dat Sicilië en het aangrenzende kustgebied van Calabrië na een uitbarsting van den Etna gedurende ten minste twintig jaren geen aardbeving te vreezen zouden hebben. De laatste aardbe ving in het gebied van den Vulture had plaats in het jaar 1909 en verwoestte des tijds de plaats Calitro. Sindsdien zijn geen noemenswaarde aardschokken meer waar genomen. Deze lange pauze heeft natuur lijk de bewoners een zeker gevoel van veilig heid gegeven, zoodat nieuwe huizen zelfs maar zelden in gewapend beton werden uit gevoerd. Wie de bouwwijze van de ingestorte huizen nader onderzoekt, in het bijzonder het vrij zwakke houtwerk, kan niet ver baasd zijn over de vernietigende uitwer. king van de aaardbeving. Nieuwe gebouwen ook indien zij niet volgens anti-seismische regelen waren opgetrokken, hebben in den regel tegen de aardbevingen stand gehouden ofschoon bijna overal scheuren in de muren ontstonden. Dit laat ruimte voor de hoop, dat deze ramp de laatste zal zijn. De re geering zal er zorg voor dragen, dat de bouwvoorschriften tot in bijzonderheden worden nageleefd. In Candela, een groote, op steile heuvels gebouwde gemeente, die groote verwoestingen heeft ondergaan, draaiden wij weer naar liet Westen. De weg leidt door groene, ten deele met zilverachtige olijfbosschen begroeide dalen, die verlaten zijn en waar volgens de overlevering vroeger bandieten hun misdrij ven ten uitvoer brachten. Het is avond gewor den en wij hebben nog 'n langen weg voor ons Wij rijden in de schemering door eenige dorpen, die uitgestorven schijnen. Op de top pen van enkele heuvels ontwaart men stadjes; zij zijn alle zonder licht en verkondigen ons, dat ook daar ontsteltenis heeft geheerscht. Nu en dan groeten plotseling plaatsen met honderden lichten: de gelukkigen zun de ramp ontkomen. Nooit is het levenwekken de element van het licht zoozeer tot ons door gedrongen. Weer op andere plaatsen is als door een wreede plagerij een kort stuk weg verlicht gebleven. Gelijk nachtvlinders drin gen de door duisternis verontrusten om den lichtkring heen. Hier en daar laaien kampvuren op; daar hurken menschen in een kring neer en spre- ken met elkaar over het leed. dat men heeft doorstaan. Er ligt een oneindige weemoed over het in het uitdoovende licht wegzinkende landschap. Snel k>st de onheilspellend donkere nacht de schemering af Meer dan eens ver dwalen wij, doordat ook de wegwijzers op vele kruispunten scheef gedraaid zijn en ons onwillekeurig verkeerde inlichtingen geven. Wij zijn tenslotte ergens stil blijven staan en hebben, zittend in den auto, voldoende rust gevonden. Nu en dan wekten voorbij ratelen de vrachtauto's ons, die onophoudelijk hulp materiaal naar het gebied van de aardbeving brengen. In Napels werd de aardbeving op beden kelijke wijze bespeurd en de licht ontvlam bare bevolking deed hetgeen in dergelijke ge vallen het meest voor de hand ligt: zij heeft de tweede helft van den nacht op de pleinen en aan de zee- doorgebracht Er zijn in totaal tachtig huizen beschadigd, waarbij zes dooden vielen te betreuren. In het algemeen zijn huizen getroffen, die reeds lang wegens dreigend gevaar voor instorting ontruimd hadden moeten worden, evenals het dozijn kerken, waar het ook zonder aardbeving tot ouderdomszwakte komt. De Napolitanen zijn. niet ten onrechte gekrenkt over de eerste alarmeerende berichten, die in het buiten land begrijpelijke opwinding wekten. Men heeft ons verteld, dat uit Amerika honderden afbestellingen van besproken hotelverblijven voor de eerstvolgende weken binnenkwamen. Hetzelfde geldt voor de plaatsen aan de golf van Napels, die gelukkig in het geheel geen schade leden. Mussolini wil tot geen prijs barakken laten stichten. Daarmede zal vermeden worden, dat een provlsorlum wordt geschapen, dat dan bijna onvermijdelijk jarenlang zal duren, ge lijk het b.v. in Messina het geval was. Op grootsche wijze zal onverwijld met den bouw van eenvoudige woonhuizen een aanvang worden gemaakt. Daar zijn voorloopig 100 millioen Lire voor uitgetrokken. Met welover wogen methode zullen de plaatsen worden herbouwd. Aan deze snelle maatregelen valt het vermoedelijk toe te schrijven, dat de go- troffen bevolking met onbegrensd vertrouwen het oog op Rome heeft gericht en daarin troost vindt voor haar leed Reeds de red dingsactie met haar stormachtig tempo heeft trouwens den nieuwen geest van Italië ge openbaard; de troepen, de niilizia en het Roode KruLs hebben zich volkomen tegen hun taak opgewassen getoond. (Nadruk verboden). DE SIAMEFSCTÏE GASTEN NAAR SOESTDIJK. De Siameesche prins Dam.rong en de prin sessen. die Donderdagochtend per S.S. van 10.27 in de residentie aankomen, zullen, naar het Hbld. meldt. Vrijdag in hofauto's van het koninklijk paleis in het Noordeinde, waar zij als gasten van de koningin logeeren. naar So es td ijk vertrekken, om daar door de koningin te worden ontvangen en deel te nemen aan het noenmaal van de konink lijke familie. NIEUWE SCHAKEL TN DE LUCHTROUTE NAAR INDIë. Naar Het Volk verneemt, zal In het voor* jaar van 1931 bij Neurenberg, welke plaats een halte vormt op de K.L.M.-luchtlijn Am sterdamBatavia een nieuw vliegveld wor den aangelegd dat in plaats van 14 K M N \V, van de stad zooals het thans bestaande, slechts 3 K.M. ten Noorden van Neurenberg zal liggen. De outillage zal natuurlijk allermodernst zijn. DE HOLLANDERS TE ANTWERPEN. Maandag heeft de Nederlandsche kolonie te Antwerpen een bezoek gebracht aan boord van den kruiser „Heemskerck" Vice-admiraal Quant heeft een rede gehouden en de dag Ls verder met dansen en andere gezelligheid doorgebracht. Dinsdagavond zaten de admiraal en de officieren aan op een diner van de Hol» landsche Club op Oud.Belgié. Naar de N.R C. meldt werd vice-admiraal Quant tot „eere- burger van Oud-België" benoemd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. van den Zomeruitverkoop AGENDA WOENSDAG 6 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: 2 15 uur: Kinderre vue: Dickie en Jackie in den tooverdieren** tuin". 8.15 uur: Revue .Laat waaien". Palace: „Hollywood Revue". Tooneel: Gole- man met zijn menagerie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Verloren in New-York" en „Wie doodde Donovan?" Tooneel: Emma en Ernest Clever. 2.30 en 8.15 uur. Rem brandt-Theater: „The singing fool". Tooneel: Loube-Troupe. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zandvoort. Hotel Groot Badhuis, N.V, Italiaansche Opera. Concert. 8.30 uur'nam. DONDERDAG 7 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Schouwburg Jansweg: 2 15 uur: Kinderre vue: Dickie en Jackie in den tooverdleren- tuin". 8 15 uur: Revue „Laat waaien". Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vr(j.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5