BUITENLAND DE TOESTAND IN CHINA. visite kaartjes FRANKRIJK ALS AFZETGEBIED VOOR DUITSCHE PRODUCTEN. APEX Klop-veeg-Stofzuigers f 175- AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD Tegenstrijdige berichten. Hebben de Rooden een nederlaag geleden? De stemmen te Moskou en Leningrad. Er wordt reeds een bolsjewistisch programma opgesteld. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De laatste berichten uit China dragen wederom een zeer ernstig karakter. Het eerste meldt, dat de communisten te Ha- au van de National City Bank geëischt he .1, dat hun een bedrag van honderd duizenu dollars zou worden uitbetaald, daar zij anders de stad zouden binnen dringen. De toestand zou kritiek zijn. Tegenover dit Telegram staat echter een ander, dat gewaagt van een grcole overwinning der regeeringstroepen op de rooder.. Het Chineesche gezantschap te Berlijn ontving namelijk een officieel be richt, volgens hetwelk de nationalistische regeeringtroepen in Lioehoe de rooden van de provincie Sjantoeng een groote nederlaag zouden hebben toegebracht. Meer dan 19000 opstandelingen zouden gevangen genomen zijn. 11000 geweren en 105 stukken geschut zouden in beslag zijn genomen. Wij leggen er echter den nadruk op, dat men voorzichtig moet zijn met het aanvaar den van dergelijke mededeelingen. Wij zijn nu eenmaal gewend, dat ieder bericht door een volgend bericht te niet wordt gedaan, en als alle getallen die in den regel in de tele grammen genoemd worden, juist waren dan zou er op de geheele aarde waarschijnlijk geen Chinees meer leven. „De Tel-" meldt intusschen, dat de Sovjet bladen in Moskou en Leningrad de instelling van een sovjet-bewind in de door de Commu nisten bezette gebieden in China het begin van de uitbreiding der Sovjet-machtsfeer ovtr geheel Hoenan, Hoepeh en Kiangsi noemen. De „Izwestya" heeft het program van deze nieuwe „sovjet-regeering" gepubliceerd en daaruit blijkt, dat men voornemens is alle eigendommen der bourgeoisie te confiskeeren, evenals alle groote ondernemingen, banken en transportmiddelen. Het land zal onteigend worden en de administratieve diensten zullen worden vernield. Verder zal worden gestreefd naar het uitschakelen van Tsjanch Kai-sjek, Jen Sji-sjan en andere Chineesche leiders en naar het intrekken van alle overeenkomsten met het buitenland. Radek heeft reeds getracht, van te voren bepaalde beschuldigingen te ontzenuwen door de verzekering te geven, dat de Sovjet- regeering niet voornemens is, haar natuur lijke sympathie met de roode beweging in China te demonstreeren door militaire inter ventie in China. De Russische pers verklaart evenwel tegelijk er bij, dat het succes der huidige roode campagne in China niet uit sluitend een interne Chineesche zaak is. doch een kwestie die het proletariaat van de ge heele wereld belang moet inboezemen.... L. A. Westarp blijft monarchist. Op een door een vertegenwoordiger van de „Kreuzzeitung" gestelde vraag, of zijn houding tegenover het monarchistische vraag stuk na de jongste politieke gebeurtenissen dezelfde gebleven was, heeft graaf Westarp geantwoord, dat hij ten opzichte van deze kwestie niet van standpunt is veranderd en ook niet geneigd is dit te doen. Zijn monar* chistische gezindheid dringt hem voor den monarchalen staatsvorm op te komen en te arbeiden, al is er op het oogenblik practisch weinig te bereiken. Op de vraag, of hij dit standpunt in de Conservatieve Volkspartij zou kunnen aanhangen, luidde het antwoord, dat in de oprichtingsproclamatie de «„eerbied voor de. historische overlevering" als grondslag der conservatieve staatsgedachte wordt ge kenschetst. De partij stelt zich daarbij tot taak, aldus Westarp, het stelsel van de orde- looze heerschappij der massa te overwinnen door een staatsvorm, welke in overeenstem ming is met de historische ontwikkeling en de natuurlijke geleding van het Duitsche volk. Het toekomstbeeld van het Rijk in conser vatieven geest kan niet in een star dogma worden vastgesteld, maar moet met de ont wikkeling van de gebeurtenissen in overeen stemming zijn. Dit zal evenwel tot het resul* taat leiden, aldus Westarp's betoog, dat het in overeenstemming met het Duitsche wezen en de Duitsche behoeften is, den opbouw te bekronen met de monarchie. AFTREDEN VAN DEN TURKSCHEN PREMIER. KONSTANTINOPEL, 8 Aug. (Reuter). De bladen gewagen van de mogelijkheid van belangrijke gebeurtenissen in het politieke leven van Turkije. Fethy Bey, de gezant te Parijs, die thans met verlof hier vertoeft, zou zijn ontslag nemen om het politieke strijd perk binnen te treden. Hij zou een nieuwe partij vormen met een geheel gewijzigd pro* gram voor de bïnnenlandsche aangelegen heden. De bladen zinspelen op een aanstaand ontslag van den premier Ismet Pasja. WEER FINSCHE COMMUNISTEN ONTVOERD. KOPENHAGEN, 8 Aug. (V.D.) Uit Hel- singfors wordt gemeld, dat zich daar in den gemeenteraad van het Flnsche stadje Qajoa weer een geval van het optreden der Lappolieden heeft voorgedaan. De burgerlijke raadsleden verlangden, dar de communisten uit den raad zouden ver dwijnen. Drie communistische raadsleden weigerden aan dezen wensch te voldoen. Zij werden daarop 'door een groot aantal man nen uit de zaal verwijderd en naar een ge reedstaande auto vervoerd, die met hen ver* dween. Men weet niet waarheen de coïn- munisten vervoerd zijn. Geleidelijke ontwikkeling van den Duitschen uitvoerhandel. De positie der speciaal-artikelen en kwaliteitsartikelen. Einde Juli verscheen in het Berliner Tage- blatt een zeer belangwekkende publicatie van zijn Parijschen correspondent, Dr. Kas- keline, over bovengenoemd onderwerp. Het zou zeker de moeite waard zijn om het groot ste gedeelte dezer beschouwing aan de lezers van Haarlem's Dagblad voor te leggen. Practische overwegingen maken dit onmoge lijk; zoodat ik mij ten zeerste zal moeten be perken. Het verdrag van Versailles aldus dit artikel bemoeilijkte een normale ontwik keling der Duitsch-Fransche handelsbetrek kingen. In drie étapes is daarin verbetering gekomen; in 1925, toen een einde kwam aan de eenzijdige meestbegunstiging voor Frank* rijk, in 1927 bij het sluiten van het Duitsch- Fransche handelsverdrag en in 19291930, toen door het Young*plan een beperking werd bereikt van de levering in matura. Het verstoorde evenwicht kon natuurlijk eerst geleidelijk in het reine gebracht wor den en hoe zeer de politieke verhoudingen van invloed waren op de goederenverplaat sing, zelfs na de totstandkoming van het Du:tsch-Fransche handelsverdrag, blijkt uit de volgende cijfers: Herstelleveringen In 1927: 56 1/2, in 1928: 49, in 1929: 45; Aandeel van het Saargebled in 1927: 12 1/2, in 1928: 14, in 1929: 13; Vrije goederen*invoer in 1927: 31, in 1928: 37, in 1929: 42 (in procenten van den totaal-uit voer van Duitschland naar Frankrijk). Van Duitsch standpunt beschouwd is het van nog grooter belang, dat tegelijkertijd de waarde van den goedereninvoer naar Frank rijk vooral in 1929 zeer aanzienlijk is ge stegen, wat duidelijk blijkt uit de volgende ge gevens: invoer uit Duitschland naar Frank* riik in 1927: 4,20; in 1928: 4,60, in 1929: 6,62, uitvoer uit Frankrijk naar Duitschland in 1927: 6,55, in 1928: 5,68, in 1929: 4,37 (in mil- liarden francs, volgens de Fransche sta* tistiek) De ontwikkeling dezer gewijzigde verhou dingen heeft in Frankrijk tot veel commen taar aanleiding gegeven, toch is zij volgens den schrijver geenszins verrassend. Ook vóór den oorlog bestond een groot actief uit-- voersaldo voor Duitschland met betrekking tot Frankrijk en de uitschakeling van Elzas. Lotharingen en het Saargebied uit het groote Duitsche complex had in dat opzicht geen groote bet-eekenis, omdat het Saargebied ten opzichte van Duitschland een actieve-. Elzas Lotharingen daarentegen een passieve han delsbalans had. De groote veranderingen zijn evenwel een logisch gevolg der omstandig heden. Terwijl Frankrijk sedert de stabili satie van zijn ruilmiddel en hoogconjunctuur periode medemaakte, met een toenemende consumptie in eigen land, is in Duitschland een crisis ingetreden, die noodzaakt tot het nemen van bijzondere maatregelen met be* trekking tot den uitvoer. Geheel in overeen stemming met de conjunctuur-ontwikkeling In Frankrijk is de uitvoer van Frankrijk naar andere landen min of meer teruggeloopen. Daarbij dient men te bedenken dat de be talingsbalans tusschen beide landen een ge heel ander karakter draagt, dan de balans van den goederenhandel.. Duitschland is in de laatste jaren met zeer aanzienlijke bedragen bij Frankrijk in het krijt gekomen en de rentebetaling van deze schuld zal tenslotte in goederen moeten plaats hebben. Bij een gropt aantal massa-artikelen, vooral bij die waarbij handenarbeid een belangrijke rol speelt, kunnen de Duitsche artikelen niet met de Fransche concurreeren als gevolg van de hoogere Duitsche productiekosten, vooral ten aanzien der loonen. Vandaar dat de Duitsche export naar Frankrijk zich in hoofd zaak bepaalt tot zg. speciaal* en kwaliteits artikelen. Mede als gevolg daarvan heeft zich langzamerhand voor enkele artikelen een scherpe concurrentiestrijd ontwikkeld, zooals bijv. voor kousen, waarbij de Fransche kousen* industrle de leiding heeft genomen. Daar tegenover is de opneming van artikelen uit de Duitsche metaal* en chemische-industrie in Frankrijk zeer intensief, hoewel de voor uitgang van laatstgenoemde industrie in Frankrijk zelf niet onderschat mag worden. Tot de andere Duitsche artikelen, welke in belangrijke mate naar Frankrijk worden uit gevoerd, behooren: papier, glaswaren, huiden, parfumerieën, zeep, porceleinwaren en pels werk. In verband met de snelle ontwikkeling van den Duitschen uitvoer is het aantal posten in Frankrijk, dat den Duitschen exporteur kan voorlichten, nog klein. In hoofdzaak ge schiedt dit nog door de economische af: deeling van het Duitsche gezantschap in Parijs. Toch begingen ook enkele andere in stellingen in Parijs zich met deze werkzaam heden bezig te houden. In de eerste plaats de Duitsche Kamer van Koophandel aldaar en voorts de Duitsche afdeeling der Internatio nale Organisatie van Kamers van Koophandel. Algemeen beseft men in Duitschland, dat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. 10756 de uitbreiding der handelsrelaties vooral -ge prikkeld zal worden door persoonlijke con necties; daarom zijn vele groote Duitsche huizen in den laatsten tijd er toe overgegaan om in Parijs zelf vertegenwoordigers aan te stellen. Dat dit herhaaldelijk met moeilijk heden van de zijde der Fransche autoriteiten gepaard ging, weerhield de Duitschers niet om door te zetten terwijl deze moeilijkheden ook meer dan eens omzeild werden door aan Fransche hulzen de Duitsche vertegenwoordi ging op te dragen. Van de zijde van het Fransche gouverne ment heeft men geëischt, dat de Duitsche artikelen voorzien zouden worden van het op* schrift: „fabrlqué en Allemagne". met de be doeling om den import dier artikelen niet al te zeer te vergemakkelijken, doch tegen woordig is deze aanduiding in zeer veel ge vallen eerder een vergemakkelijking voor den afzet in Frankrijk, dan een belemme* ring MGLLERTJS. GEMIS. Ik voelde me gisterenavond zoo raar Zoo vreemd en onwennig als 't ware, Ik vond maar geen ootrzaak, al zocht ik er naar, Ik kon het me maar niet verklaren. Het leek me zoo toe of ik iets had gemist, Waaraan ik zoo vast was gaan wennen Hoe vreemd, allergekst dat ik dat nou niet wist, Wanneer er iets was moest 'k het kennen, Ik peinsde en zag 't in een nevel heel vaag Als iets dat behoorde bij t leven, Doch wat het precies was, bleef eerst nog een vraag Waarop ik geen antwoord kon geven. 'tSloeg middernacht, ik deed de knip op de deur En haalde de hor uit de ruiten, Een min of meer dampige vochtige geur Kwam tot mij door 't venster van buiten. Toen stond het me plotseling klaar voor den geest, Alsof Ik een schok had gekregen, 't Was ochtend en middag en avond geweest Een dag, o een dag zonder regen. P. GAS US. GEVOLGEN VAN DE DROOGTE IN DE VEREENIGDE STATEN. NEW YORK, 8 Augustus (N.T.A.) Als gevolg van de steeds aanhoudende droogte dreigt in steeds meer plaatsen gebrek aan water. De sterftecijfers wijzen op een schrik barend toenemen van de sterfte onder oudere personen. In een mededeeling aan de pers wijzen de gezondheidsautoriteiten der Vereen* Staten op de bedenkelijke vermeerdering van het aantal typhusgevallen. De melkhandelaren hebben den llterprijs voor melk met een cent verhoogd. Het stede lijk bureau voor Volksgezondheid heeft een* ter verklaard dat de toevoer van melk nog voor minstens twee weken verzekerd is. DE MODERNE WONDERDOKTER Een rechter te Glasgow heeft Thomas Mcintosh Scotland wegens bedriegelijke prak tijken tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Hem was ten laste gelegd dat hU flesschen met „schoon water uit de kraan" verkocht had, waarvoor hij twee guinjes be rekende, omdat dit water wonderdadige ver mogens zou bezitten. Door de een of andere geheimzinnige eigen schap, heette een „straal" alle onzuiverheden in het bloed of de microben van vrijwel elke ziekte van het lichaam van den patiënt naar de flesch over te brengen. Scotland onder zocht daarna dit water in zijn „laboratorium" om te zien wat er in het water was over* gebracht, aldus de NJt.C. Het merkwaardige was dat verscheidene ge tuigen, onder wie een gewezen gemeente* ambtenaar te Glasgow, verklaarden dat Scot land hen van kwalen en aandoeningen had afgeholpen, waardoor sommigen vijf-en-twin* tig jaar lang gekweld waren geweest. Een rechercheur deelde mede dat hij het „laboratorium" van Scotland bezocht en ge merkt had dat dit een oud niet al te proper waschhok was, waar geen wetenschappelijke werktuigen, maar wel allerlei oude rommel aanwezig was. BEDENKELIJK AVONTUUR VAN EEN AMERIKAANSCH JOURNALIST. Het Hbld. schrijft: Onlangs kon men in de Parijsche bladen de lotgevallen lezen van den correspondent van de „New York Herald", Armstrong, die in den vroegen morgen per taxi komend, door den chauffeur bewusteloos was geslagen, om dat hij den door dezen gevraagden te hoogen prijs voor den rit niet. wenschte te betalen. De hardhandige chauffeur had hem daarna beroofd van zijn portefeuille met 2000 frs. Thans blijkt dat de quaestie, die in Parijs nog al opzien heeft gebaard, misschien wel eenigszins anders is. Gisteren is de door Armstrong beschuldig de chauffeur op het politiebureau versche. nen en heeft diep verontwaardigd de bewerin gen van den Amerikaan tegengesproken. Volgens hem was Armstrong stomdronken voor een nachtlokaal op Montmartre door drie mannen in zijn taxi geheschen. De chauf feur voegde hieraan toe. dat hij allerminst 200 frs. voor den rit had gevraagd (zooals Armstrong had opgegeven), doch dat zijn passagier hem blijkbaar niet begrepen had en luid geprotesteerd had. In zijn dronkenschap had de man hem met zijn wandelstok be dreigd, waarop de chauffeur hem op den grond had gegooid en weg gereden was om een agent van politie te zoeken. Daarbij was hij door een anderen nachtwandelaar opge pikt, zoodat hij zijn Amerikaan kwijt was ge raakt. Hij had Armstrong niet alleen niet be roofd. maar had ook geen centime voor den rit ontvangen De politie is er tot dusver nog niet In ge slaagd ue juiste toedracht van de zaak te ontdekken. Maai reeds is gebleken, dat de be schuldigde chauffeur een uitstekende repu tatie geniet, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per régel SPORT EN SPEL HONKBAL PROGRAMMA WIJZIGING De wedstrijd Z. R. C. II—Haarlem n, die Zaterdagmiddag in Amsterdam zou worden gespeeld, is van het programma afgevoerd. CRICKET. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. In verband met den toer der Flamingo's in Engeland, is Zondag slechts een klein pro gramma vastgesteld. Rood en Wit treft het, dat de wedstrijd tegen V.O.C. niet in Schie- broek gespeeld wordt, zooals oorspronkelijk bepaald, maar dat de Rotterdammers naar de Spanjaardslaan komen Uit een cricket oogpunt is dit zeer begrijpelijk, want het ter rein van V.O.C. is slecht en de pitch erg on betrouwbaar; dat de club van East een wed strijd op het fraaie Rood en Wit-veld prefe reert, ligt voor de hand. Wie zal winnen. Is met geen mogelijkheid te zeggen; V.O.C. heeft, mits volledig, een flink elftal, in staat om de lastigste tegenstanders te slaan. East is echter ln Engeland en juist zijn afwezig heid kon wel eens den doorslag geven Boven dien is Rood en Wit het aan haar eer ver plicht om te winnen, want de tot dusver be haalde resultaten zijn zeer teleurstellend ge weest. V.V.V. ontvangt HD.V.S.; de Schiedammers hebben, zij het met gering verschil, de laat ste wedstrijden gewonnen, maar tegen de club van Grootmeyer zullen zij wel aan het kortste eind trekken. R.C.H. krijgt bezoek van VJt.A. 2; de Am sterdammers behooren tot de zwakke zusjes en als de Racing met het bat niet zoo faalt als kort geleden in Den Haag, kan de over winning haar niet ontgaan. Rood en Wit 2 treft het niet. dat zij den belangrijken wedstrijd tegen H C.C. 3 zonder Mr. Davidson moet spelen; vooral als captain zal hij gemist worden! Met de kampioens kansen voor oogen zal H.C.C. 3 wel van dit buitenkansje profiteeren en een flinke zege behalen. Tenslotte wordt in deze afdeeling nog ge speeld de wedstrijd Phoenix—Ajax CL.). I>en uitslag voorspellen van een ontmoeting, waarin de Leidenaren betrokken zijn, is on mogelijk gebleken; wij zullen daarom maar kalm afwachten, wie de punten zal verove ren. UMPIRE. WATERPOLO. H. P. C.—S. V. H. 2—2 Een groot en enthousiast publiek woonde dezen wedstrijd Vrijdagavond in Heem stede bij. Het heeft genoten van een goeden en bovenal spannenden kamp tusschen de twee oude rivalen. Beide partijen zijn volledig. Na den uitgooi bemachtigt S. V den bal, doch raakt dien spoedig kwijt, waar door Uitendaal naar voren kan komen, doch zijn schot faalt. Vervolgens komt W. Moolenaar naar voren zwemmen, doch ook hij mist. De S. V. H.'ers trekken er nu op los, doch ook zij vinden de H. P. C,-verdediging in goeden vorm, terwijl bovendien nog eenige kansen worden gemist. De H. P. C.'ers wor den iets sterker, maar weten van het over wicht niet voldoende te profiteeren. Braam zwemt op en plaatst over naar Kooyman, doch deze schiet achterwaarts over. Een ver schot van Uitendaal wordt gestopt en ook een volgend opzwemmen van Braam loopt op niets uit. De V. S. H.'ers komen los; een hard schot gaat rakelings over. Een corner voor S. V. H. loopt op niets uit. Rust komt met blanken stand. De H. P. C.'ers voeren het tempo op, doch de aanvallen worden afgeslagen. Er worden twee Spelers het water uitgezonden. Bij een aanval van S. V. H. ontstaat er een misverstand in de H. P. C.-achterhoede; en Barents, die rustig op 4 M. van het doel kan mikken, schiet in den uitersten hoek. (1—0). Niet ontmoedigd valt H. P. C. aan. Kooy man mist jammerlijk een kans en een fraai ach terwaar tsch schot van Braam wordt ge stopt. Een schot van Korink stopt Moole naar. Weer gaat de bal naar de H. P. C.- voorhoede; nu kan Kooyman inschieten in vrije positie. De S. V. H.-keeper was echter uitgezwommen, en dompelt Kooyman onder. De toeogestane strafschop wordt niet ge mist. (11). De stand blijft niet lang gelijk, wapt een tweede misverstand in de achterhoede van H. P. C. stelt Korink in staat om wederom te doelpunten. (12). De H. P. C.'ers vallen nu heftig aan. Het S. V. H.-doel verkeert ettelijke malen in groot gevaar. Eindelijk kan Braam een goed aangegeven bal op fraaie wijze benutten. (2—2). Het tempo blijft hoog: nog eenige aan vallen worden op beide doelen ondernomen. De achterhoeden bleven stand houden, zoodat het einde kwam met een gelijk spel. Aangezien deze wedstrijd tevens voor den N. Z. B.-beker gold, en de thuisclub bij ge lijk spel uitgeschakeld is, komt S. V. H. in de volgende ronde. LAWNTENNÏS. TOURNOOI GROENEND AAL. De uitslagen van de Vrijdag gespeelde wedstrijden in het Tournament Groenen- daal luiden als volgt: Heeren enkel A: W. Bitter slaat C. Kui per 60, 6—2. Heeren dubbel A: Chevalier en Kramer slaan Van Asten en Gutschmidt 63. 64. Dames dubbelA: Mevr. Chevalier en mevr. Kramer slaan mevr. Fokke en mevr. Mierdink 64. 61. Gemengd dubbel A: De heer en mevr. Chevalier slaan den heer en mevr. Houtman 6—2, 6—3. Dames enkel B: MeJ. A. Postma slaat mevr. Mul 62, 64; mej. A. Postma slaat mej. Honing 68, 86, 61. Heeren dubbel B: Koeman en Versteegh slaan Kroon en de Winter 63. 61; Ste ger en Steger slaan Klei brink en Wezencr 6—2, 6—4. Troostronde heeren: W. Krom slaat M. Verdonk 64. 61. Troostronde dames: Mej. I. Smit slaat mej. N. Sweerts 6—2, 63; mej. D. Smit slaat mej. E, Gutschmidt 6—3, 6—4, BILJARTEN. MASSAKAMP „D.E.S"—„VRIENDENKRING" Thans zijn de laatste wedstrijden van den massakamp tusschen deze belde bekende Haarlemsche blljartvereenigingen in het clublokaal van „Vriendenkring", Café „Cen traal Bar" aan den Kruisweg, gespeeld. Eerst werden de gestaakte partijen H. Roefs—H. J. Bijrij (D.E.S.) en H. Roefs (Vriendenkring»J. v. Amstel (D.EJS.) uitge speeld. De eerste werd gewonnen door Roefs met den stand 100 om 99 in 61 beurten, zoodat zij meer spannend dan fraai was. Hoogste series 9 en 9. De volgende werd eveneens door Roefs tot een goed einde gebracht met 100 om 95 in 40 beurten, dus had deze evenzeer een spannend verloop. Hoogste series 9 en 10. Nu volgden de twee beslissende partijen; „Vriendenkring" had een voorsprong na 30 partijen van 32 caramboles, zoodat deze onder buitengewone aandacht door het tal rijke publiek gevolgd werden. De eerste dezer ontmoetingen liep tusschen J. de Vries (D.EJS) en N.N. (Vriendenkring). Beide spelers maakten een fraaie partij met klein spel. Het was spoedig te bemerken, dat de strijd gelijk op zou gaan, ofschoon men den „Vriendenkring"-man de meeste kans gaf. Maar het kwam anders uit. Na langen tijd om beurten de leiding in handen te hebben gehad, maakte de „DE S "-speler op den stand 101 om 102 met een fraaie eind- serie van 24 de partij uit. waardoor de voor sprong van „Vriendenkring" tot 9 punten ge reduceerd was. De stand der partij was: 102 om 125 voor de Vries in 23 beurten. Hoogste series 24 en 23. De slotpartij van dit tournool ging tus schen de kopspelers der beide clubs D. A. de Foeljaeger (DES.) en H. Boerwinkel (Vrien denkring). Het is te begrijpen, dat er dus een geweldige spanning onder deze partij heerschte. Onder ademlooze stilte stak de Foeljaeger het eerst van wal. Het begin was zwak. Boerwinkel begon matig, doch verze kerde zich een kleinen voorsprong, dien hij met enkele goede beurten nog vergrootte. Daarna zette de ,.DE.S."-man er wat meer gang ln en verkleinde zijn achterstand met een serie van 36; doch onmiddellijk ant woordde Boerwinkel met een fraaie 49. Ouder gewoonte hield de Foeljaeger taai vast en scoorde kort achter elkander enkele series van ruim 20, zoodat ten slotte de stand 192 om 188 was voor hem. Nogmaals kwam hij aan de beurt en maakte de resteerende 8 punten, waarna een geweldig applaus losbrak en hij overstelpt werd met handdrukken. De wedstrijd werd door „D.E.S" gewonnen met slechts 3 caramboles. De totaal-stand luidde nu na 32 partijen: 3116 en „Vriendenkring'1 3113 ca ramboles. „D.EJ5." ontving den lauwertak. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regel. iiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii SPAARNE IJBArvK® HAARLEM, GR. HOUTSTRAAT 1 BEVERWIJK, BREESTRAAT 148 AMSTERDAM, DAMRAK 60 Incasseeringen op binnen- en buitenland. Voorschotten tegen incassi. Ook de Oostersche vrouu* uteet dat Pucol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. Heden: ZATERDAG 9 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: 2.15 uur: Kinderre vue: „Dickie en Jackie in den tooverdieren- tuin". 8.15 uur: Revue „Laat waaien". Stadsschouwburg: Revue-operette „Hou je roer recht". 8 uur. Palace: 2.30 uur: „Circus"; 7 en 9.15 uur: „Hollywood Revue". Tooneel: The Willards. Luxor Theater: .,De Opiumsmokkelaars" en ..Slachtoffers der Zuidzee". Tooneel: 3 Richards. 2.30 en 815 uur. Rembrandt Theater: 2.30 uur: Watt en half Watt in „Conducteur en Wagenbestuur der". 7 en 9.15 uur: „The Singing Fool". Tooneel? Demokritos. ZONDAG 10 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: 2.15 uur: Kinderre vue: „Dickie en Jackie in den tooverdieren tuin". 8.15 uur: Revue .iaat waaien". Stadsschouwburg: Revue-operette „Hou je roer recht". 8 uur Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. MAANDAG 11 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: 2.15 uur: Kinderre vue: „Dickie en Jackie in den tooverdierenr. tuin." 8.15 uur: Revue „Laat waaien". Stadsschouwburg: Revue-operette Hou Je roer recht". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan-, dags, toegang vrij. Heemsted e-H a a r 1 e mf Gemeentel terrein Heerenweg; circus Schneider.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5