WATERSPORT. ZWEMMEN. WATERPOLO. WIELRIJDEN. VOETBALNIEUWS. R. C. H.-Rapid. GYMNASTIEK. SCHIETEN. HENGELEN. POSTDUIVEN. DAMMEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE MONTEVIDEO. Rondvaart door Nederland 1930. Men schrijft ons: In een steeds toenemenden climax hebben leder jaar de roei- en zeilwedstrijden plaats om hun hoogtepunt te vinden in de nato- nale roefkampioenschappen en de Kaag- week. Rust h>2erscht er thans in de roeiers- wereld. De inspannende training is afgeloo- pen. De plaatsen in giek en skiff worden verwisseld voor die in de meer gerieflijke wherry. Het oogenblik is aangebroken, waarop ieder slechts denkt aan het toer- roeien. De zefiers, die alle aandacht aan de steeds talrijker wordende wedstrijden hebben ge wijd, komen tot rust. zz Waar zouden zij die rust beter kunnen doorbremgen, dan aan boord van hun vaar tuig? Zij kennen het genoegen om hun vrijen tijd onbekommerd, zonder zorgen, vrij van alle beslommeringen, die het üagelijksche leven met zich brengt, op het water door te brengen: De drukkende regelmatigheid van het gewone bestaan wordt op zijde gezet. De vrijheid! overheerscht alles. Geen wekker, die 's ochtends met veel kabaal afloopt om te herinneren aan de dagtaak, die wacht. Rustig ontwaken aan boord van het jacht of op het veldbed in de kampeertent, met het heerlijke vooruitzicht, den dag in de vrije natuur te kunnen doorbrengen. Maandenlang wordt er gesnakt naar dat bogenblik. Lang van tevoren worden kaarten bestu deerd en gegevens verzameld voor den tocht van het jaar. Men mag nog zoo'n groot wedstrijdmaniak zijn, het hoogtepunt blijft toch altijd het toervaren. hetzij in ons land zelf, hetzij voor de grootere jachten naar buiten. De Commissie voor de Rondvaart 1930 heeft het voor de roeiers, zeilers of motor - bootvaarders gemakkelijk gemaakt om toch ten uit te zoeken. Zij verdeelde het land fn districten. Zij zocht de voorwaters uit. Zij maakte de toch ten gereed, loopend door de schoonste ge deelten van het land. Zonder dwang om bepaalde plaatsen op vastgestelde tijden aan te doen, kan men ieder traject afleggen geheel naar eigen keuze. Alleen heeft men zijn toerboekje op voor geschreven plaatsen te laten afteekenen, ten bewijze dat men het zelf gekozen traject op regelmatige wijze heeft afgelegd. Als herinnering aan goed volbrachte tra jecten worden bronzen plaquettes uitgereikt. Alle gewenschte inlichtingen zijn te ver krijgen aan het Centraal Bureau voor Wa tersport, Sixhaven te Amsterdam Noord. Acht K.M.-wedstrijd te Zutfen. Zondag werd te Zutfen onder enorme be langstelling de achtste traditioneele interna tionale 8 KM. zwemwedstrijd gehouden in den Ussel, uitgaande van de Zwemvereeni- ging „De Jonge Kampioen" uit Zutfen, waar voor zich 116 deelnemers hadden opgegeven. Om 3.30 uur werd het startschot gelost voor de dames en de veteranen en vijf minu ien. later voor de heeren. I De uitslag van den wedstrijd luidt: Dames: 1 Mej. Truus Baumeister (RD.Z.) Rotterdam (tijd: 1 uur 13 min. 30 sec.), 2 Mej. L. Kilsdonk (N. Z. C.-Nijmegen) 1 uur 16 min. 36 sec. 3 Mej G. van Galen (D.WR. Haarlem) 1 uur 16 min. 40 sec. Heeren: 1 A. G. Brandt (Neptunus-Zutfen) 1 uur 11 min. 56 sec. 2 F. Welsch (Poseidon- Gelsenkirchen-Duitschland) 1 uur 12 min. 25 sec. 3. H. Schneider (D. S. C. '98 Duisburg) 1 uur 12 min. 50 sec.). Veteranen: 1. H. J. van der Vegte (Nep tunus-Zutfen) 1 uur. 20 min.. 20 sec. 2. D Nordbeek (Zuiderhagen-Enschedé) 1 uur 21 min. 45 sec. De 116 deelnemers waren als volgt verdeeld: 68 heeren, 33 dames en 15 veteranen, waarvan 3 dames. Er vielen 20 zwemmers(sters) uit. De heer H. Honsbeek uit Haarlem was in het veteranen-nummer de vierde aanko mende. Een tweede luchtmail heeft brieven uit Montevideo gebracht, waarin thans iets over de eerste wedstrijden te vinden is, overigens bevatten deze brieven, zoowel van den heer Langenus als van den heer Fischer, vice- voorzitter van de F.I.F.A., aardige bijzonder heden. Eerstgenoemde schrijft o.m. over de voetbalkoorts, waaraan men in Uruguay lijdende is. Na de overwinningen van Uruguay te Parijs en te Amsterdam, is het aantal Urugueezen, dat met deze ziekte behept is. tot een ongekende hoogte gestegen, vooral op het oogenblik is het een soort waanzin ge worden. Vaak is de weinige regelkennis der toeschouwers en hun licht ontvlambaar ge moed oorzaak van wilde uitbarstingen van geestdrift, waarvan men as nuchter Euro peaan de beteekenis noch de bedoeling be; grijpt. Op voor ons onverklaarbare en onbe grijpelijke gronden heeft het publiek in eikei: wedstrijd onmiddellijk een der partijen ais favoriet gekozen, het gaat er nu maar om. die partij met, eep wild gekrijsch aan te moedigen en alles wat de andere partij doet met een niet minder heftig gebrul af te keuren. Bij de keuze van favoriet is men in de eerste plaats patriotisch. Alles wat Uruguay doet, is welgedaan en alles wat de tegenstanders doen is onsympathiek en ge meen. Van Argentinië moet men in Uruguay niets hebben, zoo was dan ook in den wed strijd ArgentiniëFrankrijk, de Fransche ploeg sterk favoriet. Men deed alles om de Franschen aan te vuren in de hoop, dat deze de Argentijnen, die men als de grootste con currenten van Uruguay beschouwde, zouden slaan. Overigens sympathiseeren de Zuid- Amerikanen heelcmaal niet- met de vertegen; woordigers van Noord Amerika. In den wed strijd van België tegen de Noord-Amerikanen heeft men dan ook de Belgen sterk aange moedigd. Of een partij goed of minder goed speelt "en of ze de spelregels al dan niet over treedt-, laat het publiek koud, als de favoriet maar wint, dan ls de zaak in orde. Overigens blijkt uit de geheele organisatie, dat men het nog niet tot de hoogte van NeptunusH. P. C. (03) Zaterdagavond ging een volledig eerste zevental van de Heemsteedsche Poloclub naar Zaandam om Neptunus te bekampen. Hoewel van dezen wedstrijd, ten opzichte van den competitie^indstand niets afhing, hebben beide zeventallen gespeeld, als gold het een kampioenschapsontmoetSng. Bij Neptunus was M. Dekker weeier onder de lat, zoodat de Zaandamsche achterhoede weder op volle sterkte was. De bezoekers beseften, dat de thuisclub zich tot het uiterste zou inspannen om den kampioenen een nederlaag toe te brengen: zij gaven zich dus van het begin af geheel De bal wordt gehaald en Braam kan, na vlot samenspel, een schot lossen, dat tegen de lat komt. Een nieuwe aanval van H.P.C- loopt eveneens op niets uit, daar het schot van Uitendaal, uit een fraaien voorzet van Kooyman, faalt. Neptunus lijkt iets overrompeld; haar achtex-hoede slaagt er niet in. den aanval voldoende aan het werk te krijgen. Door her haaldelijk opzwemmen van Braam en W. Moolenaar worden kansen geschapen, waar; van Kooyman er één kan benutten (01). Neptunus valt dan heftig aan, doch het schot van Maasdam kan Moolenaar uit den hoek tippen. De corner levert niets op voor de Zaandammers. Integendeel, de H P C - aanval komt wederom naar voren; Uitendaal scoort op bijzonder fraaie wijze (02). M. Dekker en zijn broer weten dan de aanvallen van H.P.C. tot de rust te keeren. Na de hervatting ls het wederom Braam die opzwemt. doch zij schot gaat rckelings naast. Neptunus kan haar vorm maar niet vinden; door het solide verdedigen van de Heemsteedsche achterhoede wordt gevaar voorkomen. De verre schoten hebben even min succes. en Het spel wordt dan nogal forsch, waar door twee spelers den kant kunnen opzoe ken. De bezoekers verslappen dan even, doch rushes van G. Dekker en Murris heb ben geen resultaat voor Neptunus. Een fraaie kans krijgt dan J .de Vries als hij vrij voor het H.P.C.-doel komt te liggen. Zijn schot, dat hij eerst op 2 M. afstand inzendt, wordt echter door den H.PC.-keeper gekeerd: de ontstane corner belandt bij Braam, die er. snel van door gaand, met een goed schot 0—3 van maakt. Voordat het einde komt, worden we nog op eenige goede staaltjes samenspel ont» haald, die echter door het goede keepen van M- Dekker voor de bezoekers geen verder succes opleveren. H.P.C. ls er dus in geslaagd, de competi tie te eindigen zonder een enkel verlies- punt, hetgeen, de sterkte van Neptunus en Nereus in aanmerking nemend, een fraaie prestatie is. In verband met den Zondag door A.Z. I tegen Maas I geleden nederlaag, zal dus de promotiercompetitie gespeeld worden tus- schen de beide eersteklassers Amsterdam- sche Zwemclub I, Goudsche Zwemclub I, en de tweede-klassers S. V- H. I en H. P. C. I. A.s. Zondag speelt S.V.H. te Abcoude tegen A. Z. en H. P. C. te Gouda tegen G. Z. C. Teneinde nog een goede oefening te heb ben zal H.P.C. Woensdagavond tegen Ne reus in de Heemsteedsche zwem inrichting spelen. Beide vereenigingen zullen ook hun tweede zeventallen een friendly-game laten spelen. H. S. V. „De Kampioen". Zondag hield „De Kampioen" een tijdrit voor den Kikkert-beker. Wegens uitstedigheid van vele renners was de opkomst niet zoo groot. Voor dezen beker zal drie maal ge reden worden, waarvan twee maal verplich tend. De uitslag van den eersten rit is als volgt A.- en B.-klasse, 1. Schuyvenaar, tijd 82 min. 10 sec. 2. v. Egmond 83-22; 3. Zeulevoet 83-48. De Groot en Baak pech. Juniores: 1. Moerkerk. 46 min. 42 sec.; 2. Besseling 48-33; 3. Scheidier 49-32; 4. Kin- ket 51-32. Sillevis en Hetum hadden pech. A.s. Zondag peloton rijden met,, De Bataaf". Europa heeft gebracht, de organisatie heeft met den snellen aanwas van de belangstel ling voor voetbal, geen gelijken tred gehou.- den. Zoo is er van een behoorlijke orde op de terreinen, waaraan men in Europa gewend is, geen sprake. Men komt wel niet zonder een toegangsbewijs door den hoofdingang, doch indien men eenmaal binnen is, dan bekom mert zich niemand er meer over, welke plaats men inneemt. Zoo vindt men in de loges, die voor de vertegenwoordigers van de F.I.F.A. en de autoriteiten bestemd zijn, telkens menschen. die er niet hooren. Op het terrein van de National heeft- men slechts aan drie zijden de beroemde draadversperring, van den vierden kant kan men zonder moeite op het terrein komen. Het komt herhaalde lijk voor, dat de toeschouwers, zoodra er een doelpunt gemaakt is, het veld opstormen voor de gebruikelijke zoenpartijen. In de pauze is het speelveld meer een wandelplaats. Op de tribunes vindt men hoofdzakelijk staanplaatsen, alleen vooraan zijn zitplaat sen aangebracht. Doch dit publiek is niet ge schikt voor zitplaatsen. Pas is het spel be gonnen, of iedereen vliegt overeind. Bleef men nu maar staan op den grond, dan zou het zoo erg niet zijn doch ook daar is men niet te houden. Men springt op de banken en dan gaat het lieve leven los. De achterste toe schouwers kunnen dan vrijwel niets zien, zoo dat telkens de politie tusschen tyeide moet komen om de rust te herstellen. De politie is overigens het eenige, waarvoor men re? peet heeft. Bij elke hoekvlag staat- een agen: te paard, die zoodra het publiek in het veld komt, onmiddellijk het terrein weer schoon veegt. De brieven werden verzonden op den mor gen van den dag, dat het nieuwe Stadion met den wedstrijd Uruguay—Peru zou worden ingewüd. Omtrent den Oostenrljkschen kampioen .Rapid", die een toer door ons land maakt en die op 16 Augustus aan den Middenweg alhier tegen R.C.H. zal uitkomen, ontvangen we de volgende gegevens, ontleend aan de brochure „Zehnma! Meister"; Rapid werd in het afgeloopen seizoen voor de tiende maal Oostenrijksch kampioen. Eerst in 1911 Voetbal werd in Oosten rijk later populair dan bij ons werd de kampioenschappen in competitievorm ver speeld. In negentien jaren tijds legde Rapid tien maal beslag op de hocgste voetbal-eer. De andere Weensche clubs kunnen dan ook wat aantal kampioenschappen betreft, ruet in Rapid's schaduw staan. Slechts aan Admlra en Austria gelukte het, om meer dan eenmaal als eerste te eindigen, doch verder dan twee maal brachten zij het ook niet. Op den eindstand van de laatstgespeelden competitie staat ..Rapid" als volgt bovenaan: wedstr. gew. gel. verl. pnt. v. t. Rapid 20 13 4 3 30 67 20 De doelpunten-fabrikanten waren: Weselik 24, Wesely 11, Luef 11, Kaburek 8, Kirbis 5, SmTstik 4. Rappan2 en Horvath 1. Ook de jaren, dat Rapid geen beslag op den titel wist te leggen, waren eervol: Driemaal werd zij tweede, evenveel malen derde, tweemaal nr. 4 en één maal als on gunstigste geval nr. 5 in een competitie van 13 deelnemers. De volgende spelers zullen in Holland aan treden: Bugula, Schramsels, Cejka, Rappan, J. Smistik, Kirbes, F. Smistik, Weselik, Kaburek, Luef, Wesely, Hoffmann, Madl- mayer, Fruhwirth, Reithofer. Horvath. Het programma is als volgt: 12 Aug. Ajax—Rapid: 14 Aug. A.D.O Rapid: 16 Aug. R C H.—Rapid: 17 Aug. P.S.V. —Rapid: 20 Aug. Nederlandsch Elftal—Rapid te Rotterdam. Vergadering Afdeeling I K.N.V.B. Zaterdagmiddag werd alhier de jaarüjk- sche vergadering' van afd. I van den Kon. Ned. Voetbalbond gehouden. De vergadering welke door den heer A. de Haan Azn werd geleid, werd bijgewoond door afgevaardigden van 4 bonden en van 34 van de 104 tot afd. I behoorende vereenigingen. Mede waren aanwezig de bonds-secrctaris. de heer A. Staal en de hoofdconsul de heer L. Boeljon. De aftredende leden van het af delingsbestuur, de heeren A. G. J. Hollweg en K. J. J. Lotsy, werden bij acclamatie her benoemd. De bespreking van de agenda der op 23 Aug. a.s. te houden bondsvergadering bracht geen belangrijke opmerkingen mede" Na toelichting door een afgevaardigde der vereeniging „Wilskracht maakt Sterk" 'Am sterdam" van een geval van uitkomen van een niet-gerechtigd speler in den promotie wedstrijd CulemborgW.M.S. werd toege zegd, dat het afdeelingsbestuur deze zaak nauwkeurig zal onderzoeken. Een voorstel van de vereenigingen Allen Weerbaar en B. F. C. tot instelling van een commissie van onderzoek met betrekking tot een bondsfunc- tionaris werd niet in behandeling genomen. Bij de rondvraag werd besloten een beroep op den heer ir. J W. Kips te doen om aan diens voornemen, af te treden aLs bondsvoor zitter, geen gevolg te geven. (De Crt.) Het Scheidsrechterstournooi. HAARLEM WINNAAR. Zondagmiddag weidden op de terreinen van de Amsterdamsche voetbalvereenigingen „Wilhelmina Vooruit" en V.V.A. wedstrijden gespeeld tusschen scheidsrechters uit Am sterdam. Haarlem, den Haag en Rotterdam. De uitslagen luiden: 1ste ronde: Rotterdam—Amsterdam 3—4; Haarlemden Haag 43 (na verlenging). Finale: Amsterdam—Haarlem 2—3. Haar lem Is dus winnaar. Rotterdam—den Haag 2—4. 6 De volgorde wordt derhalve: 1 Haarlem, 2. Amsterdam. 3. den Haag. 4. Rotterdam. N.O.A.D.E.D.O. (4—3) E D O. heeft Zondag te Tilburg een oefen wedstrijd tegen N.O.A.D. gespeeld. Rust kwam met 21 en het einde met 43 voor de thuis club. De goals voor E.D.O. werden gemaakt door Perukel (2) en Koopen. Competitie K. T. K. De derde tlaarsie) competilie-wedstrUd K. T. K. in athletiek wordt op Dinsdag 19 Augustus voor de 2e klasse en op Donder dag 21 Augustus voor de le klasse gehouden, beide malen op het B. G. V.*terrein te Bloe- mendaal. Concordia. In den laatsten tijd begint Concord:a zich als in vroeger jaren te weren op athletiek en spelgebicd. Zondag plaatsten de Concordianen de da mes S. Bakker en J. de Vries zich in een N. H. A. B.-wedstrljd te Wormerveer resp. ais no. 2 op het nummer kogels'.ooten en als no. 4 op 100 M. hard loop en. Mej. de Vries verbeterde daarmede haar eigen club-record me: een tijd van 13.7 sec. Op 7 September a.s. houdt Concordia zijn jaarlijksche onderlinge athle:iekwedstrij- den. Zoowel de dames als de heeren hebben daarbij een zeskamp te verwerken, voor de dames bestaande uit 50 M. en 200 M. hard- loopen, hoogspringen m. a.. hinkstap-sprong. slingerbalwerpen en speerwerpen. In verband met de nu in Concordia meer in zwang ko mende grens- en slingerbalspclen werden de minder gebruikelijke nummers Duitsche drie sprong. grensbalwerpen en slingerbalwerpen opgenomen. Voor deze wedstrijden zijn door ver schillende leden reeds medailles uitgeloofd. Zooais wij reeds hebben medegedeeld, schreef Concordia in voor den a.s. Zondag nabij de Lijnden te houden vóór wedstrijd van de kampioenswedstrijden in slingerbai, grensbal en handbal van het K. N. G. V Tot dat doel houdt een ploeg van Concor dia as. Vrijdagavond op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan een slingerbal- wedstrijd tegen een ploeg van het Haar- lemsche Turniust. Kampioenschappen K. N. G. V. Naar wij vernemen hebben zich voor de vóórwedstrijden voor de spelkampioenschap- pen aangemeld: Grensbal: Concordia Haarlem. Kracht en Vlugheid. Haarlemmermeer. Carna Zaan dam, Lijnden, Haarlemmermeer, Odin Am stelveen. Slingerbai: Concordia Haarlem. Lijnden Haarlemmermeer. D. O. S (2 ploegen) Bus- sum. Kracht en Vlugheid. Haarlemmermeer. Handbal: G. V. Amsterdam, Odin Amstel veen,. Concordia Haarlem, Kracht en Vlug heid Haarlemmermeer, Lijnden Haarlemmer meer. De wedstrijden beginnen a.s. Zondag om 10 uur nabij het stoomgemaal de Lijnden. Intern, wedstrijden Fransche Vrouwen-Turnbond. NEDERLANDSCHE SUCCESSEN Uit Charlevllle: Van de Internationale wedstrijden van den Franschen Vrouwen- Turnbond, die Zondag alhier werden gehou den, en waaraan door twee Nederlandsche vereenigingen werd deelgenomen, zijn Zon dagavond de volgende uitslagen bekend ge maakt: Zwemmen 5ü Meter vrije slag, 24 deelneem sters. l. M#j. L. Barre, Kracht en Vlugheid, Amsterdam.. 50 Meter schoolslag: 1. Mej. D. Munnikes, Kracht en Vlugheid, Amsterdam, 2. Mej. L. de Betue. Schoonspringen: 1. Mej. Mennin. Algiers. 2 Mej. L. deile Barre, 5 Mej, L, de Betue, 8 méj. D. Munnikes. De uitslag van dé wedstrijden in moderne lichaamsoefeningen, waaraan 62 vereenigin gen deelnamen: luidt: Maximum 100 punt. 1. Kracht en Vlugheid 97 3 4 punten. 2. Algiers 96 3 4 punten. 3 Havre 95 1 4 punten. In den ballcttenwedstrijd van 612 deel neemsters werd Simson eerste met 97 l 4 punt. In de afdeeling van 2030 deelneem sters werd Kracht en Vlugheid eerste met 96 3 4 punt. In den vierkamp hebben Kracht en Vlug heid en Simson eereprijzen gekregen. Athletiek. Vaardighcidsproeven van den Franschen Dames Turnbond. 300 deelneem sters. Hiervan slaagden 34 deelneemsters, van Kracht en Vlugheid, mevr. Polak-Dreese, mej. Munnikes en mej. de Betue. De wedstrijden werden begunstigd door fraai zomerweer, terwijl de ontvangst zeer hartelijk was. Haarlemsche Schietbond. De uitslag van den vierdaagschen schiet wedstrijd. die door den Haarlemschen Schiet bond te IJmuiden zijn gehouden, luidt als volgt: 1 Corps geweer: 1 Schiet vereeniging Sam bo. Amsterdam, 235 pnt. 2 Vaderland en Ko ning. Haarlem. 226 punten. Personeel Geweer l Fransoo. Amsterdam 48 47 pt 2 Prins Vogelenzang 48. 45 pt. Vrij aan geweer: l Fransoo. Amsterdam. 60. 2 maal 30 pet., 2 Visser, Bloemendaal 60, 29 punten. Corps revolver: 1 Rijksveldwacht Noord - Holland 163 pnt., 2 Politie Bloemendaal 154 punten. Vry aan revolver: 1 Biels. Velsen. 54 pt,. 2 Lindeman. Bloemendaal en H-Moedik, Vel sen, ieder 53 punten. „De Dageraad" te Heemstede. Bovengenoemde Vischclub hield Zondag morgen een kaswedstrijd op witvisch. De vangst was zeer goed. De prijzen wer den als volgt gewonnen: 1. H Leuven. 2. J. v. d. Pols. 3. J v. Gelder, 4. J Weber, 5. D. v. Mens. 6. Jac. Schoo, 7. G. v. Norden, 8. Jan Schoo 9. M. Wallet. 10 Th. Kamp. 11. M. r. d, Ham. In een feestelijke bijeenkomst had des avonds in café Valkenburg de prijsuitreiking plaats. De Ooievaar. Uitslag der wedvlucht van Noyon op 10 Augustus. Los 9.05. Eerstgetoonde duif 1,35.15. Laatste 1.48.46. 1. 9 J. Keijsper. 2. 4. 8. 11. 12 P. v. d Pol. 3. 5 G. Dollé, 6. H. P v. d. Poll. 7. 14. L. v. d. Horst, 12. A. J. v. d. Bosch, 13. A. B. Steffens. Beker voor de twee aangewezen twee laatste vluchten H. v. d. Poll. Kampioenschap Jong: J. Keijsper „Gevleugelde Vrienden" te Heemstede. Weavlucht van Noyon. Afstand 332 K.M. met jonge duiven. Los 9.'>5. In concours vlogen 53 duiven. Uitslag: 1 2 4 12 A. v. Zadel. 3 5 8 E. D. des Bouvries. 6 10 J. G. v. d. Meer, 7 9 11 N. Leuven. Eerstgetoonde duif te 1 uur 28 min. 23 sec. Snelheid 125o M. Laatste prijswinnaar te 1 uur 46 min. 50 sec. Snelheid 1168 m. Nationale Damdag te 's-Gravenhage. Zondag had in „De Galerij" te 's-Graven hage de finaie plaats van het tournooi om den zilveren ,.Vaderland"-cup. In de finale kwamen uit „Gezellig Samen zijn" uit Amsterdam (clubkampioen van Ne derland) en „Constant" uit Rotterdam (club kampioene der zuidelijke hoofdklasse'. Na een bijzonder fraaien strijd wonnen de Amsterdammers dezen wedstrijd met 146. De heer J. W. van Dartelen gaf hier een simultaan-séance. waaraan hoofdzakelijk door geoefende clubspelers werd deelgeno men. De simultaanspeler won 11 partijen, verloor 3 partijen tegen J. Mansveld („Het Zuiden". L. van Blerk 'O. D B.> en C. Dors Constant) en speelde 5 partijen remise tegen J. Schwencke 'H.D.S.), W. Salome (Het Zui den, J. Meershoek (Mutua Delectatlo), J. G. N. Engelman ^D.O.S.-Delft) en Chr. Haentjes. Na afloop reikte de heer Van Dartelen de prijzen uit. gehouden. Met de pauze stond het 0—0 Hierna brak een der Bolivianen een been, waarmede de wedstrijd beslist was. De middenvoor van de Joegoslaven, Beek, maakte alle vier de doelpunten. De Noord-Amerikanen speelden tegen Pa. raguay veel beter voetbal dan tegen de Belgen. De Noord-Amerikanen lieten spel zien, dat voor het beste Engelsche beroepsspel niet behoefde onder te doen. Aan den brief van den heer Fischer ont- leencn we nog de mededeeling, dat het te Montevideo zeer koud was, het sneeuwde er zelfs. Merkwaardig is voorts, wat deze cor respondent over de Bolivianen schrijft. In Bolivia speelt men betrekkelijk eerst korten tijd voetbal, men had bovendien door allerlei politieke beroeringen geen gelegenheid voor een grondige voorbereiding van de spelers. Juist toen het gezelschap naar Mon tevideo zou vertrekken, was er weer een kleine revolutie aan den gang. De leider van het gezelschap zelde tenminste tegen den heer Fischer: „Ik moest den spelers het geweer uit de hand nemen om ze mee te krijgen!" De heer Fischer schrUft ook, dat voetbal opnieuw bewezen heeft te kunnen bijdragen tot een verbroedering der volken Tusschen Chill en Peru bestonden sedert jaren zeer gespannen politieke verhoudingen. De voet. balbonden van die landen besloten toen een Internationalen wedstrijd te spelen. Peru kwam te Santagio spelen en werd daar zeer vriendschappelijk ontvangen, waardoor de verhoudingen tusschen beide landen ook veel verbeterd zijn. Ook moet de verhouding tus schen Paraguay en Bolivia door internationale voetbalwedstrijden zeer zijn verbeterd. Helaas wist de heer Fischer toen hij dat schreef, nog niet het onaangename verloop van den eind. wedstrijd, die ernstig schade zal doen aan de verhouding tusschen Argentinië en Uruguay.' Hij vertelt overigens nog, dat men in Europa geen begrip heeft van de groote moreele en economische kracht van het Ar- getijnsche voetbal. Te Buenos Aires heeft men zeven groote clubs, die leder over een terrein beschikken, dat 50 tot 60.000 toe schouwers kan bergen. Het ls geen wonder aldus de heer Fischer dat deze buren van Uruguay eenigszins zelfbewust optre. den! Dat laatste verklaart hier voor een deel de groote teleurstelling van Argentinië, toen het in den eindstrijd door Uruguay werd ge slagen. C. J. GROOTHOFF. VOETBAL. Do UruguèescKe voetbalkoorts. Het ondoorgrondelijk publiek. Slechte regeling op de terreinen. Bereden politie bij de wedstrijden noodzakelijk. Sportjournalisten en hun fantasie. Persfotografen en hun dwaasheden. Slechte terreinen. Het finan cieel succes der wereldkampioenschappen staat vast. Joego-Slavia en Frankrijk houden den naam van het Europeesche voetbal hoog. Verrassend goed spel der Fran schen tegen Argentinië. De houding van het publiek tegen de Argentijnen. Koude le Montevideo. Het spel in Brazilië. In zijn brief klaagt Langenus er over. da: men te Montevideo me: alles te laat ls; da: schijnt een volksgewoonte te zijn. Zoo was een vergadering voor de scheidsrechters vast gesteld voor 10 uur, doch eerst na elven kwamen de Urugueezen opzetten. Spreekt men met iemand af hem om 10 uur te ontmoeten, dan moet men maar aannemen, dat dit be- teekent, dat men hem van dat uur af kan verwachten. Dat het Stadion dan ook niet op den vastgestelden tijd gereed gekomen is. vindt men heel gewoon. Over de sportjournalisten en de persfoto grafen kan een hoofdstuk op zich zelf wor> den geschreven. Sedert weken brengen de dagbladen eiken dag drie bladzijden voet bal Wat er echter bij dagelijksche interviews gefantaseerd wordt, grenst aan het onge looflijke. Heeft men eenige oogenblikken een sportjournalist te woord gestaan, dan vindt men eenige uren later daarvan een hoogst fantastisch verhaal in de krant, dat men dikwijls met- gemengde gevoelens leest. Voor een deel zal dat wel moeten worden toege schreven aan de Babylonische taalverwar ring. In vele gevallen vult dan ook de fan tasie bij de heeren journalisten het gebrek aan talenkennis aan. Na de journalisten komen de persfotogTa» fen. Bij het minste wat er bij een voetbal wedstrijd gebeurt, stormen tien, twintig foto; grafen toe. Loopt een toeschouwer het veld :n om een speler te zoenen, dan rennen de fotografen als een troep jachthonden hem achterna om het historisch moment van den zoen op de plaat vast te leggen. Deze heeren moeten onder elxe omstandigheid fotogra- feeren, valt er niets te fotografeeren, dan fotografeeren ze elkaar! De fotografen zijn bij een voetbalwedstrijd vaak het komische nummer, de clowns, die in geen enkel circus mogen ontbreken. De terreinen van de Naclonal en van Penarol, waarop de eerste wedstrijden ge speeld zijn. zouden in Europa niet aan de eischen voor een wedstrijd van eenige be teekenis voldoen. Men heeft zich niet eens de moeite gegeven het veld van Nacional van het al te weelderig groeiende gras te ont doen. Op het terrein van de Penarol vindt men hier en daar slechts wat grassprieten. Hoe het mogelijk is, dat op zulke terreinen het beste voetbal der wereld tot ontwikkeling kan komen, is inderdaad onbegrijpelijk. De heer Langenus schrijft verder, dat tegen alle verwachtingen in, het oude Europa zich goed heeft gehouden. Niemand zal gedacht hebben, dat de Joego Slaven er in zouden slagen een overwinning te behalen op Brazilië een elftal, dat eigenlijk hetzelfde uitstekende voetbal speelt als Uruguay en Argentinië. Ook de overwinning van de Roemenen op Peru, dat lang niet slecht speelde, is een goed stuk werk geweest. Helaas zijn er ook onaangename dingen te vermelden. Zoo was de leiding van den wedstrijd PeruRoemenië zeer slecht. De spelers van Peru speelden zeer ruw, het gevolg was een beenbreuk van een der Roemenen. Bij den wedstrijd ArgentiniëFrankrijk ging het publiek zóó heftig zonder eenige motieven tegen de Argentijnen te keer, dat de Argentijnen ernstig er over dachten zich terug te trekken. Het financieel succes der wedstrijden blijkt overigens wel verzekerd te zUn. De eerste drie wedstrijden brachten 52.972 pesos op en daar de geheele organisatie, met inbegrip van alle kosten der Europeesche deelnemers, 200.000 pesos ruim f 400.000 bedraagt, is gemakkelijk te begrijpen, da: men voor een deficit niet bevreesd behoeft te zijn. Wat de Europeesche elftallen betreft, heeft alleen België volkomen gefaald. Volgens Langenus hebben de Belgen nog nooit zoo slecht gespeeld. Alleen de doelverdediger Badjou was goed, de anderen speelden als beginnelingen. Het was voor het publiek dan ook een groote teleurstelling. De Joegoslaven hebben het best gespeeld. Brazilië had een uitstekend elftal, waarin de spil. een neger, vooral buitengewoon was. De Joegoslaven speelden een snel en produc tief voetbal, ze dankten de overwinning echter aan het buitengewoon schitterend spel van hun doelverdediger. De Franschen speelden tegen Mexico slechts matig, doch tegen Ar gentinië hebben ze zich voortreffelijk ge weerd. Het Fransche elftal heeft in dezen wedstrijd zichzelf overtroffen, hun spel maak te dan ook een grooten indruk. Men stond er te Montevideo verbaasd over, dat een elf tal, dat in Europa toch slechts een beschei den rol speelt zulk uitstekend voetbal kon laten zien. Het was een succes voor Frank- rijk en voor Europa. De verdediging van Frankrijk was buitengewoon. De beslissing viel eerst 9 minuten voor het einde toen Monti, de welbekende spil der Argentijnen, uit een vrijen schop op 20 M. afstand van het doel, den bal in het net joeg. De wedstrijd werd door den Braziliaan Rego uitstekend geleid. Na afloop stormden de Argentijnsche supporters het veld op om de spelers te hul digen. Cherro, een der spelers, raakte van vreugde zoo overstuur, dat de doktoren er aan te pas moesten komen om hem te kal- moeren. Bolivia heeft zich tegen Joego Slavia goe<4

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11