KLENE's KAUWGOM STADSNIEUWS IN „DE WITTE ZWAAN" LANGS DE STRAAT. Nieuws uit Indië. Tijdschriften. MARKTNIEUWS INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, Dressoir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiegel 2 schilderijen, samen f 118. Q. A. Buffet met bolle deuren f 62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEM1". Modellcamen voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18, HAARLEM'S DAGBLAD KRUIDENIERSBEURS. DE ZESDE. De 6de Haarlemsche Kruideniersbeurs zal, behoudens goedkeuring van B. en W., ge houden worden van 22 tot en met 26 Sep tember in het Gemeentelijk Concertgebouw. Reeds nu hebben ruim 30 bekende firma's hun medewerking toegezegd, zoodat het suc ces reeds verzekerd is. Als bijzonderheid kunnen we mededeelen, dat een firma uit Berlijn tot de exposanten zal behoor en. Met vele andere firma's worden de onderhande lingen voortgezet, zoodat op het oogenblik nog slechts enkele stands vrij zijn. Het bestuur der vereeniging, tevens Beurs- commissie, is als volgt samengesteld: A. B. Slothouber, voorzitter, J. v. d. Burg, secre taris; H. C. de Graaff, penningmeester, W. H. van Turnhout, T. Kroon, Joh. Thed. Nic. Verslüys, L. Nijdam, J. Bonker en C. Koop man, leden. Het vorige jaar werd de beurs door ruim 10.000 personen bezocht. Ook nu zijn de twee eerste beursavonden uitsluitend bestemd voor winkellersbezoeken uit Haarlem en omliggende plaatsen. DE WERKLOOSHEID. VERGELIJKENDE CIJFERS. Uit de statistische gegevens der gemeente Haarlem blijkt, dat in het voorafgaande kwartaal (dus April, Mei en Juni) aan valide werkloozen 61,000 steun is uitgekeerd, tegen 42 200 in hetzelfde kwartaal van 1929. In derdaad is de werkloosheid ook thans groo- ter dan verleden jaar om dezen tijd. In Juni van dit jaar waren er gemiddeld 463 werk loozen, tegen slechts 195 in Juni van 1929. De zomer van 1929 was evenwel wat werkloos heid betreft zeer gunstig. In Juni 1928 waren er gemiddeld 509 werkloozen en In Juni 1927 zelfs 663. In het algemeen valt de vergelijking met vorige jaren dus niet ongunstig uit. Bovendien moet bedacht worden, dat in de eerste 3 maanden van 1929 183.040 aan werkloozensteun werd uitgegeven, terwijl in het eerste kwartaal van dit jaar met slechts 106.157 volstaan kon worden. Maken wij dus de vergelijking tusschen 1930 en 1929 over de beide kwartalen tezamen, dan is 1930 ook nog het gunstigst. Dit komt door den bijzonder strengen winter van 1929. Eenigen tijd geleden heeft Mr. J. Gerritsz, wethouder van Openbare Werken, in den raad medegedeeld, dat het gemeentebestuur rekening houdt met de mogelijkheid, dat in het najaar en den winter de werkloosheid In verband met de ongunstige eco nomische toestanden en de beurscrisis, grooter zal zijn dan normaal. Blijkbaar zijn daarvan de eerste aanwijzingen thans reeds te constateeren. In Juni van dit jaar waren 1119 werkzoekenden bij de Gem. Arbeidsbeurs Ingeschreven, tegen slechts 794 in dezelfde maand van 1929. Daaronder zijn nu niet min der dan 436 bouwvakarbeiders. 143 metaal bewerkers, 30 kantoor- en handelsbedienden, 264 fabrieks-, haven- en transportarbeiders, 10 typografen, 137 personeel voor huiselijke diensten en 99 andere werkkrachten. BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maan Juli was; Badhuis Koudenhorn: mannen 1132, vrou wen 568, totaal 1700. Badhuis Leldscheplein: 1718 m., 859 vr., schoolbaden 543, totaal 3183. Badhuis Schotersingel: 1606 m., 844 vr., 376 schoolbaden. totaal 2826. Badhuis Hofdijkplein: 1592 m., 766 vr„ 609 schoolbaden, totaal 2967. Badhuis Van Egmondstraat; 1539 m., 919 vr., totaal 2458. BENOEMINGEN TN HET BISDOM HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot rector te Beverwijk (Rustoord St. Jozef) Th. Boonekamp, tot kapelaan te Heemstede (H. Bavo) J. Tesselaar, te Hillegom (H. Jozef) G. van Dijk. FEUILLETON Uit het Duitsch van RUDOLF HERZOG. 17) U wilde mijn vader spreken? vroeg ze met een zachte, vriendelijke stem. Heinrich antwoordde bevestigend en stelde zich voor. Het meisje wierp een snellen blik op de vioolkist en zei op verontschuldigenden toon: Vader is jammer genoeg niet thuis. U wilt zeker les hebben? Pardon, antwoordde Heinrich. Meneer Meinard was zoo vriendelijk mij te vragen om hem eens op te zoeken. En daar wilde ik dezen Zondagmiddag voor gebruiken. Maar ik kan wel eens terugkomen. O, neen, zei het meisje. komt u alstu blieft binnen. Papa zal wel niet zoo lang weg blijven. En toen Heinrich aan haar uitnoo- diglng gehoor gaf en de gezellige, kleine kamer binnentrad, vervolgde ze, terwijl ze hem een stoel wees dicht bij het venster: Hij maakt een wandeling. Dat is zijn eenige ontspanning. Heinrich ging zitten met de vioolkist op zijn knieën. U wilt zeker met vader musiceeren? vroeg het meisje. Als meneer Meinard er wat voor voelt, graag, antwoordde Heinrich. Eigenlijk heb heb ik de viool alleen maar meegebracht om haar uw vader te laten zien. Ik geloof, dat het instrument hem wel zal interesseeren, omdat hij het nog van vroeger kent. WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1930 DE POLITIE. HET AANTAL PROCESSEN-VERBAAL. De politie te Haarlem heeft ln de eerste 6 maanden van dit jaar de volgende processen- verbaal opgemaakt: Arbeids- en Veiligheidswet: 29 36) Drankwet: 5 2) Verkeer: 1450 (1616) Winkelsluiting: 9 20) Andere wetten en. verordeningen: 416 212) Misdrijven: 982 (1004) De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die over 1929. In de twee eerste kwartalen van 1930 dus in totaal 2891 tegen 2890 ln denzelfden tijd van 1929. Dus slechts een verschil van1. In het vorig jaar werden in de eerste 6 maanden 166 meer processenverbaal opge maakt wegens verkeers overtredingen dan nu. Daarentegen werden, nu 204 processen- verbaal meer opgemaakt voor overtredingen van „andere wetten en verordeningen". ORGELBESPELING. Op Donderdag 14 Augustus, des namiddags van 34 uur. zal fn de Groote Kerk door den heer Klaas Bakker een orgelconcert gegeven worden. Programma: 1. Fantasia auf die Manier eines Echo J. P. Sweelinck. 2. Praeludium et Fuga a kl. t. Peters II 8, J. S. Bach. 3. Sonate II c. kl. t. F. Mendelsohn Bartholdy. Grave, Adagio, Allegro maestoso e vivace, Fuga. 4. Benediction M. Reger. 5. Noël E. Bossi. 6. Improvisation-Finale K. B. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 12 Augustus uitgesproken: 1. de N.V. Scholten Co's Textielhandel, gevestigd te Amsterdam doch kantoorhou- dende te Zandvoort, thans te Enschedé: Em- mastraat 60; curator Mr. L. V. Hoog, alhier; 2. Joh. Bremer, voorheen boekhandelaar te Amsterdam, Weesperzijde 53, thans te Zand voort, Kostverlorenstraat 89a; 3. Tj. Sietsma, zonder beroep, gewoond hebbende te Haarlem, Schneevoogtstraat lrd., thans te Heemstede, Jan van den Bergstraat 39; curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs alhier; 4. P. J. Berkhout, timmerman en aan nemer te Zandvoort, Swaluestraat 31; cura tor Mr. L. V. Hoog, alhier; 5. A. L. B. Huurman, groentehandelaar, wonende te Haarlem, Spaarnwouderstraat 65; Curator Mr. Julius Hoog, alhier; 6. C. Jongejans, grossier in groenten te Haarlem, Zuid Polderstraat 29; curator Mr. Julius Hoog alhier; Rechter-Commissaris Mr. S. J. Pit, alhier. INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN De Commandant van het Indeelingsdist-rict Haarlem zal op de hierna - vermelde dagen en uren inlijven de dienstplichtigen der lich ting 1930 uit Haarlem en omstreken. Op 27 Augustus om 10.15 uur in de Marine Kazerne te den Helder, dienstplichtigen Zee macht le ploeg; te Haarlem, Infanterie Ka zerne a. d. Koudenhorn: op 3 September, 10 uur, dienstplichtigen voor de officiersoplei ding bij het korps Pontonniers, 1ste ploeg: 4 September 11 uur, dienstplichtigen voor de le en 2e Schoolbatterij van het 2e Regiment Onbereden Artillerie, le ploeg: 16 September 11 uur dienstplichtigen voor de Onderoffi ciersopleiding van het Korps Luchtdoel Ar tillerie, 2e ploeg. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Maandagmorgen reed de heer Rensink van de modelboerderij „Ruimzicht" bij Groenlo met zijn gezin naar zijn woning aan den Wlnterswijkscheweg meldt de Tel. Ter hoogte van „Wallerbosch" maakte het naast hem zittende drie-jarig zoontje spelenderwijs het portier open, dat de heer R. weder dicht wil de maken. Hij verloor daardoor de controle over het stuur en reed tegen een boom. Het kind moest met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar het is overleden. Het jongetje was het eeni ge kind van het echtpaar R. Van vroeger kent? Zij is afkomstig van mijn overleden va der, die me.t uw vader in Hannover aan de Opera verboden is geweest. Kapelmeester Pfalzdorf? O, wat aar dig! Heinrich voelde een blijden trots, dat de naam van zijn vader nog altijd met zooveel liefde werd genoemd. Het was hem alsof daardoor een hechte band tusschen hem en deze menschen werd gelegd. Hebt u hem gekend? vroeg hij levendig. Zélf niet, maar mijn vader heeft zoo veel goeds van zijn ouden dirigent verteld, dat ik zijn naam nooit zal vergeten, Ik dank u, juffrouw Meinard, zei Hein rich hartelijk. Wilt u de viool eens zien. Graag. De beide muzikanten-kinderen stonden naast elkaar over de vioolkist gebogen. Voor zichtig sloeg Heinrich het deksel open en nam het instrument voorzichtig op met de toppen van zijn vingers. De oude viool scheen hem plotseling een nog kostbaarder en dier baarder bezit geworden. Toen zette hij de viool aan zijn kin en streek er zacht met den strijkstok overheen. En toen de muziek zacht en droomerig opklonk, werden zijn gedachten onweerstaanbaar getrokken naar zijn dierbaar tehuis, dat nu niet meer be stond, aan de kleine woonkamer, die op dit vertrek leek; aan zijn gestorven moedertje, die, als vader 's avonds viool speelde, de handen in haar schoot liet zinken en geluk kig-glimlachend luisterde, juist als dat zwart lokkige, gracieuze meisje in 't wit hier, dat stil op een lagen stoel was gaan zitten. En hij liet de snaren trillen, zoodat ze lachten en schreiden om duizend herinneringen aan zijn ouderlijk huis en hem nieuwe idealen voor de toekomst voor den geest tooverden. Hij pselde, alsof de geest van zijn vader in De vroolijke vacantieganger. Deze heer, die er toch waarlijk niet uit zag als iemand die gewoon is, zich over te geven aan losbandigheid of zelfs maar aan ongebondenheid hij had het solide uiter lijk van een schoolhoofd op een klein dorp moet wel een bijzondere reden hebben gehad om zich in de Amsterdamsche Kalverstraat op zoo'n uitbundige wijze te gedragen. Toen ik hem eenigen tijd niet-hinderlijk gevolgd had op zijn omzwervingen door de belangwekkendste straat van de hoofdstad en eenige zijstraten, kwam ik tot een tweeledige conclusie: n.l. ten eerste dat hij vacantie had en zich dus geheel vrij voelde van alle banden (wélke dan ook) die hem anders plegen te knellen, en ten tweede dat hij een in verhouding tot zijn levensgewoonten iets te groote hoeveelheid alcoholhoudende dran ken tot zich genomen had, waarschijnlijk bij het herhaaldelijk in cafés schuilen voor de elkaar met kleine tusschenpoozen opvolgende regenbuien, die het voornaamste kenmerk van dezen gedenkwaardlgen zomer zijn. Zie, daar liep hij dan, behoorlijk rechts houdend, den grijzen deukhoed een tikje achterover op het hoofd, een netjes-opge rolde paraplu hanteerend als een wandelstok en voor 't overige gehuld in een roodbruin en nieuw confectiepak. In de Kalverstraat, in de buurt van den Heiligenweg. Behalve zijn tamelijk verhit en rood ge laat was er niets bijzonders aan hem te zien en hij drentelde met de Kalverstraat mee, zonder dat iemand aandacht aan hem wijdde. Maar dit zou spoedig veranderen. Want de heer posteerde zich plotseling voor de ruiten van pen groot modemagazijn en liet zijn blik waren door de etalage, waarin tal van sierlijke en fleurige damesjaponnen de leden van wassen poppen omkleedden. Te gelijkertijd drong een diep en werkelijk niet onfraai basgeluid uit hem naar buiten en zong hij luide en nadrukkelijk de woorden: „Die tijd komt nóóit weerom!" Kijk, zülke dingen heeft een Amsterdammer onmiddellijk in gaten, daar is hij nu eenmaal op gespitst. Niet zoodra klonk dat forsche basgeluid door de Kalverstraat of alle voor bijgangers bleven staan en richtten, glim lachend of proestend, al naar hun leeftijd en geaardheid, hun blikken geamuseerd op den zanger, die het Intusschen niet verder bracht dan den éénen, zoo juist geciteerden, regel, welken hij eenige malen dapper her haalde. Het was den vroolijken vacantieganger ab soluut niet om de publieke belangstelling te doen, want toen hij de damesjaponnen ge noeg geïnspecteerd had. stak hij. recht voor zich uit ziend en niemand met een blik ver waardigend de straat over en drentelde den Heiligenweg op. Het was Intusschen flink gaan regenen, maar onze opgewekte vriend dacht er niet aan. zijn paraplu op te steken. Hij liet zich doodkalm natregenen en ging nu voor een corsettenwinkel staan. Toen Ik zijn bas weer hoorde, naderde ik hem be hoedzaam, vreezende dat hij thans.met den blik op al die lieftallige vrouwenfiguren, die slechts door een corset bekleed waren, dingen zou doen hooren, welke zich minder voor publicatie zouden leenen. Maar het viel erg mee. Hij zong: „Dan word Ik broeder van den Nederlandschen Leeuw!" Weer bleven de menschen in de straat ge ïnteresseerd staan; eenige winkeliers kwamen naar buiten en wezen lachend naar hun voor hoofd. De man gaf nog eenige malen, al zingend, uiting aan zijn hoop op de onder scheiding, die hij blijkbaar meende verdiend te hebben, zweeg toen plotseling en maakte weer rechtsomkeert naar de Kalverstraat. Achtereenvolgens voor hetzelfde modema gazijn in de Kalverstraat en voor de zij-etala ges in de langs die zaak loopende en naar 't Rokin leidende steeg, daarna voor 'n heeren kleerenwinkel op het Rokin, gaf hij beurte lings de beide genoemde nummers van zijn beperkt repertoire ten beste. Toen heb ik hem maar laten schieten, den vrooliiken vacantieganger, hem In stilte toe- wenschende dat zijn stemming in den loop van den dag niet zou omslaan. Want dat zou écht jammer zijn geweest voor dezen zoo volkomen gelukkigen mensch! J. C. E. „HET KIND KRAKATAU" KOMT WEER NAAR BOVEN. Aneta seint van Langeiland d.d. 11 Aug.: Van Zaterdag op Zondag werden 170 erup ties geteld, waarvan 38 boven de 1000, 207 boven de 500 meter. De hoogste eruptie be reikte een hoogte van 1650 meter. Van Zondag op Maandag werden geteld 1129 erupties, waarvan 4 boven de 1500; 50 boven de 1000, en 252 boven de 500 meter, terwijl de grootste hoogte was 1600 meter. Het eiland Anak Krakatau is weer boven water zichtbaar. Er zijn thans vier eruptie- punten. De seismische werking is zeer sterk. hem ontwaakt was. Zwijgend, met schitterende oogen, zag het meisje naar hem op. Bravo! Kolossaal! Drommels nog toe, dat was nu precies de oude heer! Meinard stond in de deur en applaudis seerde met zijn geweldige handen, toen Hein- ridh de viool neerlegde. Daarop liep hij op den jongen man toe en trok hem bij zijn schouders. Ik wist zeker, dat u zou komen, om den ouden vriend van uw vader op te zoeken. Dat ,wist ik zeker, al heeft het maanden ge duurd. U zou niet de zoon van den ouden Pfalzdorf zijn, als u te trotsch was om u in te laten met een armen muzikant, zooals ik. Dat is mijn Vilma. Maar je kon wel koffie zetten, Vilma, een Zondagsch kopje koffie; dan kunnen we wat praten en musiceeren. De oude musicus was zoo opgewekt en le venslustig als zijn dochter hem in geen jaren meer gekend had. Ja, ja, vadertje, zei ze en ze streelde zijn gerimpeld gezicht. Maar laat u nu meneer Pfalzdorf toch los en gaat u zitten, vadertje. Hij zette -zich, maar meteen stond hij weer op om de wonderviool op te nemen. Hij be keek het instrument aan alle kanten, onder zocht de resonantie, liet zijn vingers over de snaren glijden, legde de viool weer neer, nam ze weer op en deed alles nog eens dunnetjes over. Intusschen was Vilma naar de keuken gegaan en even later hoorde men haar bezig met het koffiegerei. Een oogenblik zag de oude van zijn viool op en keek Heinrich strak aan. Mijn Vilma, zei hij met liefdevollen trots kan alles alles. Als ik haar niet had! Daarop bepaalde hij zijn aandacht weer bij de viool. Vilma kwam terug en begon de tafel te VOETBALMATCH EN VECHT PARTIJ. EUROPEAAN ERNSTIG GETROFFEN. Aneta seint uit Soerabaja: Bij het eind van den voetbalwedstrijd tus schen Tiong Hwa en Excelsior, welke met 20 door Excelsior werd gewonnen, ontstond een zeer hevige vechtpartij tusschen het Chi- neesch en Europeesch publiek. De 21-jarige Samson werd door een Chineesch toeschou wer zoodanig getroffen, dat hij in zeer ern- stigen toestand naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Verschillende spelers van Excelsior werden gemolesteerd. De politie voorkwam erger en arresteerde een zestal belhamels. MALAISE VAN INVLOED OP DE VOLKSWELVAART. DE PANDHUIZEN MERKEN HET. Aneta meldt uit Batavia: De cijfers van den Pandhuisdienst in Ned.- Indië toonen aan, dat de heerschende ma laise invloed begint uit te oefenen op de volkswelvaart. Dit blijkt o.a. uit het feit, dat de balanswaarde van voor den lande inge kochte niet ingeloste panden tot ultimo Juni jl. is gestegen tot circa 6.000.000, hoewel verwacht wordt dat dit cijfer in het tweede halfjaar zal dalen, zooals telkenjare het ge val is. Bovengenoemde balanswaarde bedroeg op hetzelfde tijdstip in 1929 ongeveer ƒ900.000 Het aantal beleende panden beliep in 1929 55.936.000 waarop een leensom werd verstrekt van ruim 207.000.000. In 1928 waren deze cijfers resp. 49.164.000 en 181.000.000. Het bedrijfssaldo bedroeg over 1929 ruim 11.711.000 tegen 9.686.000 in 1928. DOOR HOOGSPANNING GEDOOD. Aneta seint uit Bandoeng: De heer Belser, werkzaam bij de N.V. In- dustrieele Maatschappij Gebr. van Swaay, is tijdens het monteeren van krachtinstallaties bij het nieuwe radiolaboratorium te Tegalle- ga in aanraking gekomen met de hoogspan ningsleiding. Hij was op slag dood. De Vrijdagavond. In „De Vrijdagavond" van 8 Augustus komt een interessant artikel voor over Joodsche honderd-jarigen en ouderen door Ar. Davids. E. F. Monossohn te Antwerpen vervolgt zijn artikelen over „Het Chassldisme, zijn ont staan en ontwikkeling". Het nummer is, zoo als altijd, %iet zeer goede portretten geïl lustreerd. De Installateur. „De Installateur", uitgave van Moorman's Periodieke Pers, van 9 Augustus is voor een gedeelte gewijd aan wat op de Brandweer ten toonstelling te zien is. Het opent met een artikel over Gas en Electriciteit op die ten toonstelling en bespreekt o.a. de nieuwste brandalarmeering, en een demonstratie van het Rotterdamsche G. E. B. aldaar. De verlichting van de St. Bavo-Kathedraal te Haarlem tijdens de feesten wordt ten voor beeld gesteld voor andere kerkbesturen om ander architectonisch schoon in vloedbelich ting te laten stralen. Er is een fraaie exte rieur- en een interieurfoto bij. De Radio-rubriek van de Installateur be vat mededeelingen van de wereldtentoonstel lingen te Antwerpen en Luik. Voorts de verschillende technische rubrie ken. „Caecilia en Het Muziek college", Augustus. „Caecilia en Het Muziekcollege" van Augus tus bevat het slot van een artikel van Hugo van Dalen over Serge Bortkiewicz. Mw. Maier geeft indrukken van het Derde Duitsche Danscongres, Jules Suikerman schrijft over De psychologie van ons muziekleven. Onder Personalia wijdt S. Bottenheim een uitvoerig artikel aan Prof. Leopold Auer, die overle den is. De caricatuur van deze maand betreft Al fred Cortot, voorts is een portret opgenomen van Hendrik Blokbergen bij een interview met dezen dirigent en pianist. Verder mede deelingen met betrekking tot de oprichting van een conservatorium te Rotterdam en over de Muziekconferentie 1930. In zijn hoofdbe spreking behandelt Wouter Hutschenruyter eenige nieuwe Duitsche uitgaven. dekken. Toen ze weer naar de keuken wilde gaan, om kopjes en schotels te halen vroeg Heinrich: Mag ik u helpen, juffrouw Meinard? In de keuken stond hij naast haar en kreeg zijn breekbaren last mee met een waarschuwing om niets te laten vallen. Voorzichtig stapte hij met de hem toevertrouwde huisvrouwe- lijke schatten de kamer binnen, zette alles met veel zorg neer en haalde de rest. Avanti, papa, riep Vilma en trok haar vader, die nog steeds over de viool gebogen zat en aan de oude tijden dacht, aan zijn schouder. Vooruit, papaatje, meneer Pfalz dorf heeft koffie gezet en wil daar wel eens een complimentje over hebben! Heinrich moest op de kleine sofa gaan zit ten. Rechts van hem zat Vilma die koffie in schonk. links de oude musicus in zijn rieten stoel. Het helle licht van de zomerzon ziftte door de tulle overgordijnen, zette de weinige meubels en de met helder-wit gedekte tafel in en gouden gloed en wierp een lichtschijn sel in het haar en op de gezichten van de drie menschen. Zoo zaten ze vroolijk pratend bijeen, alsof ze elkaar jaren kenden, in het pure licht van den zomermiddag. Toen het begon te schemeren, vroeg Hein rich den ouden Meinard vriendelijk om wat te spelen op de viool, die hij had meege bracht. De oude musicus liet zich niet lang nooden en terwijl hij het instrument stemde, maakte Heinrich den anderen kant van de sofa vrij voor Vilma en ze kwam naast hem zitten. De handen van den kunstenaar de den de poesta-liederen van Brahms met hun juichende vreugde en wilde smart door de kamer zingen en ze drongen in het hart van de beide hoorders. De musicus liet zijn strijkstok zinken, ter wijl hij de viool nog aan zijn kin gedrukt hield. „Medische Nood", een nieuw tijdschrift. Wij ontvingen het eerste nummer van Medische Nood, een nieuw driemaandelijksch tijdschrift, orgaan van de vereeniging S. I. M. A. V. I. (Steun in Medische Aangelegenheden voor Inheemschen). Blijkens het introduceerende artikel is het doel van het blad om de lichamelijke en geestelijke nood van velen in de binnenlanden van Oost- en West-Indië onder de aandacht van velen te brengen en hen den weg te wijzen, hoe zij helpen kunnen. Het blad be oogt dit te doen in korte artikelen, veel foto's, grepen uit het overal interessante leven der doktoren en zusters, die onder de In- heemsche bevolking werken met zoo nu en dan een langer gedegen stuk van bevoegde hand voor hen die behalve belangstelling ook tijd hebben. Ook zal er een buitenlandsche rubriek zijn, waaruit men kan zien, dat elders dezelfde problemen liggen als In Indië, ter wijl de wegen waarlangs men de oplossing zoekt, hier dezelfde, ginds gansch andere zijn. De medische nood in Indië is zeer groot, de mogelijkheden om te helpen zijn talloos en nemen steeds meer toe. Ook van het medische werk kan de spreuk van Coen gelden: „Er kan in Indien iets groots verricht worden". De waarnemend voorzitter dr. G. Roijer schrijft in deze aflevering over „De uitbouw van Simavi". In een artikel „Twee Vragen" wordt uit eengezet, dat de regeering wel veel doet, doch toch niet alles, en geconstateed, dat de medi sche zending bij voorkeur gesteund wordt, omdat zij de meeste waarborgen biedt dat de medische hulpverschaffing geschiedt uit overwegingen van Ideëelen aard. Dank wordt gebracht aan Willy Sluiter, die de omslagteekening vervaardigde. In een artikel van een serie „De geesels van het Oosten" wordt Lepra besproken en il lustratief verduidelijk. Verder bevat het nummer een van de reis brieven van Louis Couperus overgenomen uit „Oostwaarts", „Een bezoek aan de Leprozerie Laoe si Momo". De secretaris voor de Propaganda, A. J. Berman te Heemstede doet voorts eenige ver- eenigingsmededeelingen. COöP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. WEEKBERICHT. Af deeling eieren. Aanvoer 69643 eendeleren, prijs f 4.60— f 4.80. 99294 kippeneieren. 70-80 KèG. f 6.708.—, 65-66 K.G. f 6.20—6.60; 63-64 K.G. f 5.80—6.30, 60-62 K.G. f 5.60—6.—; 58-59 K.G. f 5.50—5.80, 56-57 K.G. f 5.40—5.60, 53-55 K.G. f 5.30—5.50, 50-52 K.G. f 4.60—5.—, 45-49 K.G. f 3.90—4.50. Afdeeling pluimvee. Oude kippen f 0.851.50. Oude hanen f 0.701.20. Jonge hanen f 0.301.45. Oude eenden f 0.30. Jonge woerden f 0è450.55. Kiloprijs oude kippen f 0.66—0.65. Kiloprijs jonge hanen f 0.600.82. BEVERWIJK. Noteering van den Hen Augustus 1930. Spinazie per kist f 0.80f 1. Postelein per kist f 0.40f 0.60. Andijvie per kist f 0.70f 1. Wortelen, 100 bos f 10f 14. Komkommers per 100 f 3f 4. Augurken per slof f 1.70. Aardappelen, klei per K.G. f 0.05f 0.06. Idem zand, per K.G. f 0.06. Capucijners per Kilo f 0.15f 0.32. Tuinboonen per K.G. f 0.12. Snijboonen per K.G. f 0.10f 0.18. Heerenboonen per K.G. f 0.14f 0.17. Dikke heerenboonen per K.G. f 0.04f 0.09. Roodekool per 100 f 6f 8. Savoyekool per 100 f 8f 12. Bloemkool per 100 f 10f 24. Uien per bos f 0.04. Sla per kist f 0.75—f 1.25. Rabarber per 100 bos f 5. Pieterselie per bos f 004f 0.06. Selderie per bos f 0.05. Appelen per Kilo f 0.10f 0.20. Peren per Kilo f 0.06f 0.12. Frambozen per slof f 2.10. Bessen per slof f 0.75f 1.25. Hongarije! zei hij kort en met den strijkstok naar Vilma wijzend: Daar komt zij vandaan! Toen speelde hij voort. Hoe dieper de vio list opging in zijn meesterlijk spel, des te sterker kwam Heinrich onder den indruk en hij kon niet nalaten een geestdriftig gebaar van bewondering tegen Vilma te maken. Ze begreep hem en een licht rood van trots kleurde haar fijn gezichtje. Dat zijn eigen composities fluisterde ze. Heinrich was verrast. Hij had wel zooveel verstand van muziek, dat hij deze scheppin gen naar waarde kon schatten. Die armoe dige man, in wiens ziel deze fonkelende schoonheid van tonen geboren was en die zijn viool wist te laten zingen alsof deze ziel in haar gevaren was, leek hem ondoorgron delijk. Opeens legde Meinard de viool weer in het étui en liep de deur uit. Ik ben dadelijk weer terug, 'k Ga even den tuin in. Laat u hem maar, zei Vilma zacht, toen Heinrich hem wilde volgen. Dat doet hij altijd als hij zoo heelemaal in zijn spel is opgegaan. Ik begrijp het niet, zei Heinrich ernstig en hij schudde het hoofd. Zulk spel heb ik zelden gehoord. Hij moest toch een heel an dere positie kunnen innemen! Sinds het hem tegengeloopen is, heeft hij den moed verloren. Hij heeft geen ver trouwen meer in zijn eigen kunstenaarsschap. Dan moeten we hem dat vertrouwen terug geven en hem er weer bovenop helpen, juffrouw Meinard, zei Heinrich met vuur. Dat zal hem niets kunnen schelen. Sinds hij met dien Roman omgaat die nog een er ger pessimist is dan hijzelf, is zijn levens moed heelemaal dood. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cts. per regel. Nederlandsch Fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 cents

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6