Historische figuren. BUITENLAND WALTHER RATHENAU. Zijn dood. I Aspirin IS] MERKWAARDIG BERICHT UIT PALESTINA. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD Het eerste artikel toerd opgenomen in het nummer van Zaterdag 9 Augustus. Rathenau, kort voor zijn dood, in de auto waarin hij vermoord werd. (Uit „Walther Rathenau", van Harry graaf Kessler). Het noodlot koos zijn weg. Toen de wereld ten onder dreigde te gaan in den hartstoch telijken roes van den oorlog, bleek het dat Rathenau gehaat werd, omdat hij de eenige was die zijn verstand bewaarde. In 1911 doen zich de eerste symptomen al kennen van de conflicten die tot de wereldoorlog leidden. Rathenau schreef: „Ik zie schimmen rijzen, waarheen ik mij ook wend. Ik ontwaar ze. als ik 's avonds door de schelle straten van Ber lijn loop; als ik de Insolentie van onzen waanzinnig geworden rijkdom zie; als ik de nietigheid van krachttermen opmerk. Een tijdperk is nog niet zonder zorgen, omdat de luitenant straalt en de attaché zeer hoopvol Is. Sinds tientallen van jaren heeft Duitsch- land geen ernstiger periode doorleefd dan deze". Rathenau nam de pen weer op en waar schuwde. Eind 1922 schreef hij 'n „feestzang" (zur Jarhhundertfeier 1813) die in wezen niets anders was dan 'n wanhopig protest. Hij koos onder den titel „Bedrueckung" woorden uit Ezechiël: „Gij menschenkind, zoo spreekt de Heer: het einde komt, het einde over de vier hoeken der lands. Het einde komt, het is ópgewaakt tegen u, zie: het komt". In dien tijd schreef hij aan zijn vrien din: „Ik voel me nu vernietigd en uitgeput en zit met brandende oogen bij de lamp". 23 Maart 1913 slingerde hij nogmaals een hartstochtelijke waarschuwing het land in. Het Duitsche rijk vroeg van zijn burgers een offer van een milliard en de rente van nog eenige milliarden, om zijn vestingwerken tegen het Oosten en zijn legermacht tegen het Westen te versterken. Zijn artikel is een aanklacht en een verpletterende beschuldi ging. Hij zag in deze poging een bespoediging van het noodlot, en hij zag reeds het uur, waarop inéén zou vallen, „wat voor de eeuwig heden gewaarborgd heette". In 1913 doet hij een laatste, een grootsche heroische poging om Duitsehland te redden. Hij bewijst hoe ver hij zijn tijd vooruit is, en schrijft letterlijk: ,Er blijft een laatst kans. Het streven naar een economisch tolverbon d". „Dat is nog geen wereldvrede, geen ontwapening en geen verslapping, maar ver zachting der conflicten, besparing der krach ten en solidaire beschaving". Het baatte niet. Rathenau stond geheel alleen. Er zouden vele verschikkelijke jaren voorbij moeten gaan voor de gedachte aan een Pan-Europa weder om veld begon te winnen, Toen de oorlog uitgebroken was, bood Rathenau der regeering zijn diensten aan. Zijn eerste wereldhistorische daad was het or- ganiseeren van Duitschland's grondstoffen- voorziening. Aan de uitvoering was een toe stand van hevige opwinding vooraf gegaan. Rathenau was een gebroken man, omdat de oorlog uitgebroken was. Hij voelde, hij voorzag Duitschland's ondergang, hij wist dat Duitschland's politieke leiding niet voor haar taak berekend was omdat zij de resultante was van een reeds lang door hem veroordeeld systeem: het steeds weer putten van krachten uit den kleinen kring van den Pruisischcn adel. In den herfst zei hij tot het rijksdag lid Haussman: „Weet u waarom wij dezen oorlos voeren? Ik weet het niet. Zeg u het mij. Wat moet dat worden? Wij hebben geen strategen en geen staats lieden". Aan één zijner vrienden schrijft hij„Wij moeten overwinnen, wij moeten en hebben geen enkele zuivere, eeuwige aan spraak daarop en iets verder „zooals het hier gebeurde, moest het niet ge beuren" Na het sluiten van den wapenstilstand scheen Duitschland ten onder te zullen gaan door binnenlandsche ontaarding en verwor ding. Rathenau richtte zich tot de Duitsche jeugd ln een pathetisch manifest en ver diepte zich intusschen in het groote vraag stuk Rusland. In een gesprek met Kessler zegt hij in 1919: „Het bolsjewisme is een grootsch systeem. Over honderd jaar zal de wereld bolsjewistisch zijn. Maar het Russi sche bolsjewisme lijkt op een bewonderens waardig tooneelstuk. dat door een slechte, rondreizende tooneelspelerstroep wordt ver toond. En Duitschland zal het stuk. als het komt, in denzelfden stijl opvoeren. Wij heb ben geen menschen voor een zoo buitenge woon gecompliceerd systeem. Wij Duit- schers kunnen slechts a la Feldwebel organi seren, niet op zoo'n hoog peil als het bolsje wisme verlangt". De groote haat van het Duitsche voiK keerue z.cii legen Rathenau toen deze trachtte aan te toonen dat Duitschland zich bankroet verklaard had in- stede van zich te likwideeren. Lüdendorff's verzoek om wapenstilstand zag hij als een catastrophale domheid, omdat het het slui ten van een verstandigen vrede onmogelijk maakte. Men verweet hem, die zich tot het laatst toe. met alle kracht die in hem was. had verzet tegen den oorlog, dat hij den oorlog wilde doen voortduren. De verbitte ring tegen zijn persoon steeg ten top en zoo kwam het dat er onmiddellijk na het uitbreken van de revolutie voor Rathenau, den revolutionnair, den wereldhervormer, geen plaats was! Hij deed eenige vergeefsche pogingen om een deel van het volk om zich te vereenigen, om een nieuwe eenheid te scheppen. Duitschland zat to diep in het moeras. Berlijn was wanhopig, Berlijn was licht zinnig. Iedere drager van wapens meende het recht te hebben andersdenkenden neer te schieten. Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht, Leo Jogisches werden vermoord. Erzberger vielRathenau kon niet zwijgen. Hij schreef op>en brieven. Eén ervan richtte hij „Aan allen die niet door haat verblind wor den". In 1919 formuleerde hij nog eenmaal zijn eischen, terwijl de Hetze die tegen hem gevoerd werd steeds heviger werd. Toch hoopte hij op een renaissance. De regeering had Rathenau uit de eerste Socialiseerings- commissie geweerdin de tweede werd hij benoemd, hij werd innig bevriend met rijkskanselier Wirth, die zich evenals hij met mathematica, physica en philosophic had beziggehouden. Rathenau kreeg weer een kans. Men kon niet buiten hem. Hij zette zich aan het vraagstuk van den opbouw der verwoeste gebieden In deze tijd werden de eerste verstrekken de besprekingen gehouden met de geallieer den over de herstelbetalingen, de leveranties in natura, den wederopbouw. Rathenau deed de vervullingspolitiek geboren worden, waarvan een deel was het herstel van de economische betrekkingen met Rusland. Zoo ontstonden de twee grondslagen voor de toe komstige Duitsche buitenlandsche politiek: overlegd met het Westen, hernieuwing van de betrekkingen met het Oosten. Vooral dank zij Wirth, die een onbeperkt vertrou wen in hem koesterde, werd Rathenau mi nister voor den Wederopbouw. Hij zag zijn taak duidelijk voor zich en hij zag ver. Hij wist dat hij geen dank zou oogsten voor zijn werk, omdat men eerst vele jaren later de vruchten zou kunnen plukken. Hij bleef van Duitschland opofferingen eischen: „Man voor man zal in de gracht moeten springen, totdat de anderen er over heen kunnen trekken". Aan den kant van de geallieerden werd men zich bewust, dat er weer een figuur van groot formaat aan het roer stond. Stap voor stap bracht hij Duitschland, via vele teleurstellingen (bezet tingen van Duitsch gebied) weer voorwaarts op den weg naar internationale erkenning. In 1922 werd Rathenau minister van bui tenlandsche zaken. Hij had nog vele vijan den. Het gevaar voor zijn leven was niet denkbeeldig. Zijn moeder, bij wie hij lede ren dag lunchte, vroeg hem: „Walther, waarom heb je mij dat aangedaan?" hij ant woordde: „Mama, ik moest wel. Zij hebben geen anderen gevonden" (Kessler). Toen kwem de conferentie van Genua. Het verdrag van Rapallo kwam tot stand, het eerste vredesverdrag sinds den oorlog. In Mei 1922 kwam Rathenau in Berlijn terug. De grondslag voor de vervullingspolitiek, die Duitschland zeer zware offers oplegde, was gelegd. Men had moeilijk kunnen verwach ten. dat diegenen die de eenheid van Duitschland toen bedreigden en een burger oorlog trachtten te ontketenen, zouden in zien dat Rathenau in het belang van Duitschland werkte. Integendeel, ln die kringen werd de Hetze tegen Rathenau tot een toppunt opgevoerd. De minister van buitenlandsche zaken kreeg dagelijks waarschuwingen. Wirth heeft hem persoonlijk geadviseerd, nadat hij uit zeer betrouwbaren bron had vernomen, dat Rathenau's leven in gevaar verkeerde, de hulp en de bescherming van de politie in te roepen. Dr. Wirth schreef aan graaf Kessler: „Met den grootsten nadruk bezwoer ik hem zijn verzet tegen een veiligheidsdienst op te geven. Mijn mededeelingen maakten een diepen indruk op hem. Bleek en onbewege lijk stond hij twee minuten voor mij. Plotse ling namen zijn gelaat en zijn oogen een uitdrukking aan van oneindige goedheid en zachtheid. Rathenau sprak: „Beste vriend, wie zou mij dan iets doen, het is niets". In de jaren 19181922 werden meer dan driehonderd sluipmoorden op republikeinen en links staande personen verricht. Het re sultaat van de compagne der nationalisten onder leiding van Karl Helfferich. Zijn pam fletten en scheldpartijen waren voor een groot deel verantwoordelijk voor den moord op Erzberger. Sinds diens dood had hij zijn krachten geconcentreerd tegen Rathenau. De nationalisten maakten van het beschul digen van Rathenau eenvoudig een systeem. Men stelde hem verantwoordelijk „voor de diepte der vernedering waarin Duitschland gestort was, en zoo werd hij in de oogen van millioenen verarmde en uitgehonderde Duitschers een aartsverrader, samenspan nend met de entente om Duitschland den doodelijken slag toe te brengen". Onder de zen invloed besloten eenige jeugdige heet hoofden Rathenau neer te schieten. Hanns Stubenrauch, 17 jaar, zoon van een generaal, de student Günther, de gewezen 25-jarige zeeofficier Kern, de 25-jarige Fi scher, Ernst Werner Techow, 21 jaar, allen min of meer overspannen jongelingen en le den van geheime terroristische genootschap pen stelden het plan op Kern was de leider, Techow de lijdende partij, een decadente weeke jongen een „handig werktuig". Het complot was typisch-psychologisch voor dien tijd. De jongens waren dronken, in een roes gebracht, tot in den grond vergiftigd door de rechts-radicale Hetze en door Joden-haat. Wanneer er maar een leider was als Kern, 't dappere niets-ontziende, geborneerde en knappe type dan kon men er van op aan dat er dooden zouden vallen.... Kern orga niseerde. Tijdens het proces tegen de moor denaars vroeg men Techow: „Ge waart dus bang voor Kern?" Techow (snikkend): „Ja. Kern zei tegen mij, als je weigert schiet Ik je neer" Met een grooten open auto namen de jon gens schietproeven in het Gruenewald. Want zij wilden Rathenau achterop rijden en hem die altijd in een open, ouden, langzaam loopenden wagen naar het ministerie reed INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Uw gezondheid is het beste juist goed genoeg. Eischt daarom uitsluitend Aspirin- tabletten in de origi- neele verpakking met het wereldberoemde BAYER-kruis. Jeenig op de wereld Let op oran,* Dana en Deyeruui». Phj» 75 ets- van hun auto uit, neerschieten Bij do oefe ningen constateerde Kern dat een revolver geen voidoende zekerheid bood. In Schwerin schafte hij zich daarom een automatisch pistool aan. Nimmer heeft men aan het licht kunnen brengen hoe deze straatarme jongens van goeden huize, aan het vele geld zijn ge komen dat zij noodig hadden voor de uit voering van hun plannen. Den avond voor den aanslag dronken de samenzweerders groote hoeveelheden bier, cognac en wijn. Kern verkocht nog een keer de onzinnigste praatjes omtrent Rathenau. Deze intusschen deed een wanhopige stap. Hij vroeg zijn aartsvijand Helfferich, de indirecte leiding van de onder- grondsche moordcampagnes en diens rechterhand Hergt, bij zich te dinee- ren om in de koelere regionen van de huis kamer een zakelijke discussie te kunnen houden. Overeenstemming bereikten de te genstanders natuurlijk niet. maar de twee nationalisten beloofden Rathenau toch dat zy „ofschoon zij zijn methoden ten eenen- male veroordeelden, en deze zouden blijven bestrijden, dit op een wijze zouden doen die hem de leiding van de buitenlandsche poli tiek niet onmogelijk zou maken". Niettemin hield Helfferich den dag daarop een rede waarin hij Rathenau beschuldigde Duitsch land ten ondergang te brengen, 's Avonds in de kroeg zal Kern. Helfferich zonder twijfel wel geciteerd hebben om met diens motieven, zijn medesamenzweerders op te hitsen. 24 Juni 1922 reed Rathenau zooals iede- ren dag tusschen 10 en 11 uur naar het departement. De eenige getuige van den aan slag, de bouwvakarbeider Krischbin, gaf zijn bevindingen in de Vossische Zeitung aldus weer: „Twee auto's kwamen de Königsallee af. In den voorsten wagen, die langzaam reed, zat een oude heer (Rathenau) en in den achtersten zaten twee heeren. in lange, nieuwe leeren jassen en kappen die het ge zichtsovaal vrij lieten. De groote auto haalde de kleine in. Toen de groote wagen bijna een halve lengte voor was. bukte zich de heer in de lange fijne leeren jas (Kern) naar voren en schoot. Hij behoefde in het. geheel niet te mikken zoo dicht bij was het. De schoten knalden snel, als bij een machinegeweer. Toen de eene man met schieten klaar was, stond de andere (Fischer) op en trok af. (Hij gooide een eierhandgranaat in Rathenau's auto). De heer was op zij gezakt, de chauf feur riep: „Help! Help!" De andere auto reed snel weg. Op dat oogenblik ontplofte de granaat. De heer werd door den druk op geheven, de auto maakte een kleine sprong, op den rijweg lagen negen patroonhulzen en den aftrekring van de granaat. De chauffeur zette den wagen weer aan en reed naar een politiepost". Een jong en dapper meisje sprong in den auto en ondersteunde Rathenau. die hevig bloedde en haar met- groote oogen aanzag. Hii was waarschijnlijk al buiten bewustzijn. Rathenau werd stervende naar zijn studeerkamer gebracht en daar plat op den grond gelegd. Hij was reeds dood toen een dokter binnentrad om hem te onderzoe ken. De opwinding in Berlijn was onbeschrij felijk. Duizenden en nog eens duizenden ar beiders hielden sombere en zwijgende betoo gingen. Het was of het goede bewustzijn plotseling ontwaakt was. De nationalisten hadden gehoopt dat er een socialistisch op roer zou uitbreken dat met geweld zou moe ten worden onderdrukt. Maar het wonder geschiedde: De arbeiders, de honderdduizen den, bleven ordelijk, zwijgend en onheilspel lend. Wirth slingerde de Duitsch-nationalen in den Rijksdag de beschuldiging in het ge laat: „De vijand staat rechts". Het woord is historisch geworden. Maar de banken der na tionalisten waren leegZondag 25 Juni werd Rathenau, de martelaar, opgebaard. Over de verbrijzelde, onderste helft van zijn gelaat was een zakdoek gespreid. Zijn ge zicht had een vredige uitdrukking Mathïlde Rathenau. Walther's moeder, door hemzelf geteekend. (Uit „Walther Rathenau" van Harry Graaf Kessler Rathenau's moeder was eerst een en al wraak. Zij overwon zich echter en schreef aan Techow's moeder: „In namenlooze smart reik ik u, armste aller vrouwen, de hand. Wilt uw zoon zeggen, dat ik in naam en in den geest van den vermoorde hem vergeef. Indien hij mijn zoon gekend had, den edel- sten mensch dien de aarde droeg, zou hij eerder het wapen op zichzelf gericht hebben dan op hem. Mogen deze woorden uw ziel vrede geven." MATHILDE RATHENAU. Dit was het laatste groote woord in de tra gedie Rathenau. Rathenau. wlen, toen Ber lijn in een soort krankzinnige vreugde ver keerde, omdat de oorlog uitgebroken was. de tranen over de wangen gestroomd hadden. De onderhandelingen van Lord Passfield met de Arabieren. Er gaan stemmen op voor non-co operation. De invloed von het communisme op de Arabieren. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het te Damascus verschijnende Arabische dagblad „Alef Ba" doet opzienbarende mede deelingen omtrent de besprekingen tusschen den Britschen Minister van Koloniën Lord Passfield en de delegatie van Arabieren uit Palestina, van welke besprekingen nog slechts weinig in de pers is doorgedrongen. Volgens „Alef Ba" heeft Lord Passfield de vorming van een Palestijnsch Parlement, zooals door de Arabieren werd voorgesteld, afgewezen, maar stelde hij de stichting voor van een ..Arab Agency", dat op dezelfde wijze als de „Jewish Agency" zulks voor de Joden doet, de belangen der Arabische bevolking zou be hartigen Volgens de Arabieren zouden ver der gaande concessies door de Engelsche re geering slechts uit vrees voor de Zionisten geweigerd zijn. Door eenige leden van de Arabische Exe cutieve wordt thans het onmiddellijke bij eenroepen van een Palestijnsch-Arabisch Congres geëischt, omdat de toenmalige lei ding in de voornaamste kwestie, de vorming van een Palestijnsch Parlement, gefaald heeft. Verder gaan er stemmen op voor een non-coöperation-beweging, zooals die in an dere Oostersche landen en speciaal in Indië op het oogenblik plaats vindt. Het Christen-lid der Arabische Executieve, de journalist Boulos Sjebadeh. eischt een in tensieve propaganda in alle Mohammedaan- sche landen in het Oosten, omdat slechts in die landen Engeland krachtig getroffen kan worden. Dit bericht dient men inderdaad met de noodlge belangstelling te lezen. Het is ty pisch voor dezen tijd en de feiten die er aan ten grondslag liggen, behooren als sympto men, geheel bij de reeks andere verschijnse len. die de regeeringen van koloniale rijken thans bezig houden. Een eigenaardig cachet wordt voorts aan de bovenstaande mededee lingen verleend, wanneer men weet. dat de communistische en anti-imperialistische as- tie in Palestina een steeds grooteren om vang gaat aannemen. Er zijn strooibiljetten in Palestina verspreid, waarin werd medege deeld. dat de Palestijnsche communistische partij ge-Arabiseerd zou worden, omdat deze partij onder haar leden bijna uitsluitend Arabieren telde. L. A. De eerste Indische gouverneut. Gfsteren heeft, naar het N.T.A. meldt, de eerste Indische gouverneur zijn ambt aan vaard in de provincie Birma, het oostelijkste deel van Britsch-Indië De benoeming van een Indiër tot gouver neur van Birma wordt in de Engelsche bladen uitvoerig besproken. Aan deze aangelegen heid wordt groot gewicht gehecht, daar in het onlangs gepubliceerde rapport van de commissie-Simon de benoeming van een In diër tot gouverneur van Birma was aanbe volen. De uitwijzing van Agabehow uit Frankrijk. PARIJS, 13 Aug. (V.D.) De uitwijzing uit Frankrijk van den voormaligen agent der GePeOe Agabekow heeft, naar thans van goed ingelichte zijde wordt vernomen, een zeer belangwekkenden achtergrond. Na zijn vlucht uit de Sovjet-Unie naar Tur kije verscheen Agabekow bij don Chef der Parljsche politieke politie en deelde mede, dat hij berouw had over zijn vroegere functie bij de GePeOe en bereid was de Fransche autoriteiten behulpzaam te zijn bij het op sporen van geheime agenten van Sovjet-Rus land in Frankrijk. In werkelijkheid heeft Agabekow geen enkelen naam prijs gegeven en ook geen bruikbare inlichtingen verstrekt over de GePeOe-organisatie in Turkije. Al zijn onthullingen hadden slechts betrekking op personen en zaken, die de politie reeds langen tijd wist. Spoedig kwam aan het licht, dat Agabekow in Parijs in verbinding stond met allerlei uiterst bedenkelijke milieu's. Daar hierdoor het wantrouwen werd gaande gemaakt, „beschaduwde" de politieke poli tie hem gedurende eenigen tijd en kwam tot de conclusie, dat hij gelijk tevoren nog steeds met de GePeOe in verbinding scheen te staan. Zijn prijsgeven van het bolsjewisme en zijn „vlucht" naar Parijs zijn slechts handige manoeuvres geweest. Behalve zijn valsche ten name van een Perzisch onder daan staande pas werden op Agabekow geen verdere documenten aangetroffen. In verband met een en ander heeft de Fransche politieke politie besloten Agabekow uit te wijzen. Hij bevindt zich thans te Luik en doet alle mogelijke moeite om Frankrijk weer binnen te komen. NieuuJe rechters van het Permanent Hof. Zooals bekend is zal de a.s. Assemblée de rechters van het permanente hof van inter nationale justitie voor een nieuwe periode van negen jaren kiezen. De lijst van candida- ten, voorgedragen door de nationale groepen, Is bekend gemaakt, aldus het Hbld. De Nederlandsche candidaten zijn: professor W J. M. van Eysir.ga, voorgesteld door de Austra lische en Engelsche groenen, mr. J. Kosters, door de Albaansche en Nederlandsche groe pen, mr. J. Limburg, door de Zweedsche groep. In het geheel zijn er 55 candidaten, terwijl wanneer zooals waarschijnlijk is het herziene statuut in werking treedt, 15 per manente rechters benoemd worden, Genève en de Turksch- Perzische moeilijkheden. De Turksche opmarsch op Perzisch gebied heeft in Volkenbondskringen begrijpelijker wijze groote verrassing gewekt, aldus de Tel. Door 't onverwachte van de gebeurtenissen heeft men zich uiteraard nog geen opinie kunnen vormen over deze zaak. die nog ge compliceerd wordt door het feft. dat Turkije geen lid van den Volkenbond ls. Tot dusver evenwel is ook van den kant van Perzlë dat wel Bondslid is, nog geen mededcellng ont vangen. De toestand bij Peshawar gunstiger? LONDEN. 13 Aug. (Vil Volgens de laatste berichten uit Simla is bij Peshawar eenige rust ingetreden. Men neemt aan. dat de Afridis na het aankomen van aanzienlijke troepen versterkingen te Peshawar en de con centratie van een groot aantal pantserwagens en tanks tot de overtuiging zijn ggkom/u. dat zij aan Britsche zijde op sterkeren tegenstand zullen stuiten dan zij oorspronkelijk ver wachtten. De Engelsche luchtstrijdkrachten hebben tot dusverre geen gewonden gehad; een Indisch cavallerie-regiment rapporteert zes dooden en gewonden. Ondanks deze verbetering van de situatie wordt door de Engelsche autori teiten overwogen den oorlogstoestand te Peshawar af te kondigen. „Danziger Neuesten Nach- richten" in beslag genomen. DANZIG. 13 Augustus (VD Nummer 187 van de ..Danziger Neuesten Nachrichten" van gisteren, dat uitvoerige commentaren bevatte op de rede van Rijksminister Trevira- nus, alsmede op de uitwerking van deze rede in Frankrijk, is in Polen in beslag genomen. Deze confiscatie had plaats toen te Dirschau de krantenpaketten arriveerden. Een en ander zou geschied zijn op last van de Pool- sche diplomatieke vertegenwoordiging te Danzig. Kemal Pasja en de nieuwe Partij. ANGORA, 12 Aug. Staatspresident Ke mal Pasja heeft een brief gesclireven aan den ex-gezant te Parijs. Fethi Bey, den op richter van de nieuwe Turksche partij, welke als oppositie wordt bedoeld tegen de tot dus ver alleen bestaande Turksche Volkspartij. Kemal Pasja spreekt in dezen brief zijn voldoening uit over het plan van Fethi Bey en verklaart, dat de oprichting van een nieuwe partij het politieke leven in Turkije tot nieuwen bloei zal brengen. De oprichting zelf beschouwt hij als een gewichtige gebeur tenis in de geschiedenis van de jonge Turk sche republiek. Tenslotte verklaart hij. dat aan de nieuw te stichten partij gedurende zijn ambtstijd door hem geen moeilijkheden ln den weg zul len worden gelegd. Naar verder gemeld wordt bestaat in som mige kringen het plan nog een derde partij op te richten, welke meer socialistisch ge oriënteerd zal zijn. DE „ELECTRICIEN" HAD. DIE PECH Gisteren hebben wij melding gemaakt van den diefstal in de villa van den heer v. Sie mens in Charlottenburg, waar de beruchte „electrlcien" Bochnik zich meester wist te maken van talrijke kostbaarheden. Thans blijkt, aldus het Hbld., dat de handige in breker dit keer loelijk „pech" heeft gehad. Verschillende door hem gestolen sieraden, zoo 0 a. een paarlencollier, bevatten n.l. valsche juweelen. De sieraden met de echte sternen waren zorgvuldig in een goedgesloten brand kast geborgen. DE ZAAK-GLOZEL VOOR DE RECHTBANK. PARIJS, 13 Augustus (V.D.) Emile Fra- din. tegen wien een vervolging is ingesteld inzake Glozel, zal zeer waarschijnlijk terecht staan voor de rechtbank van Cusset. welke op 1 October haar gewone zittingen aanvangt. AGENDA DONDERDAG 14 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: 815 uur: Revue „Laat waaien". Groote Kerk: Orgelbespeling van 3—4 uur. Palace: 2.30 uur: „Circus": 7 en 9.15 uur: „Hollywood Revue". Tooneel: The Willards. Luxor Theater: ..De Opiumsmokkelaars" en .Slachtoffers dor Zuidzee". Tooneel: 3 Richards. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: 2.30 uur: Watt en half Watt in „Conducteur en Wagenbestuur der". 7 en 9 15 uut: „The Singing Fool". Tooneelf Demokritos. Teyler's Museum. Spaarne 18. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan-< dags, toegang vrij. Heemsted e-H aarlem: Gemeente* terrein Heerenweg: Circus Schneider. VRIJDAG 15 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: Opvoering van het successtuk van Amsterdam: „De Familie Schimek", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Heemsted c-H a a r 1 e m:' Gemeente* terrein Heerenweg: Circus Schneider,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5