HET DRAMA IN HET POOLGEBIED. TERAARDEBESTELLING Mr. J. D. PASTEUR Het woord is aan Amazon. 48e Jaargang No. 14468 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 23 Augustus 1930 HAARLEM S DAGBLAD ^Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0-2754, met Geïllustreerd Zondagsblad /0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3^754- Franco per post door Nederland 3.8754. Losse nummer# 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per Fost. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No- 38810 ADVERTENTIEN15 regels 1.75, elke regel meer 0-35. Reclames 10.(50 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels f 060, elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 rcg. f 0.25. elke regel meer 0.10, uitsl. a contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De reis van Andrée in 1897. De lijken van Andrée, Fraenkel en Strindberg gevonden. (Zie ook de 2de pagina) Telegrammen uit Oslo melden, dat een Noonsche wetenschappelijke expeditie op White Island bij Franz Joseph Land het lijk heeft gevonden van den Zweedschen inge nieur Andrée, die in 1897 met twee begelei ders in een luchtballon van Spitsbergen op steeg om te trachten de Noordpool te be reiken. Naar gemeld wordt is het lijk in het ijs goed bewaard gebleven. Wolff seint verder, dat het kamp, waarin het lijk van Andrée is gevonden, op 6 Augustus aan de Westkust van White Island is ontdekt. Het lag ongeveer 150 meter van de kust verwijderd. Men vond een boot en een slede. Behalve het lijk van. Andrée dat slechts door een jonge ijslaag was bedekt, vond men ook het logboek en eenige navigatie-instrumenten, die het opschrift droegen: „Andrees Polarexpedition 1896". Op het lijk van Andrée vond men zijn dag boek en, behalve andere instrumenten, een hoogtemeter. 1 In de nabijheid is een menschelijk lichaam gevonden, dat nog niet met zekerheid kon [worden geïdentificeerd. De omstandigheden, waaronder men de lijken heeft aangetroffen, wijzen er op dat ide expeditie met voedselgebrek te kampen heeft gehad. Echter verkeert het kamp over het geheel in goeden toestand, i De lijken en de voorwerpen zijn aan boord [van een Noorsch schip gebracht. Dit schip wordt begin September - in Noorwegen ver dacht. Uit verdere berichten kan men opmaken üat ook de lijken van Andrée's metgezellen werden gevonden. Dit waren Frankel 'en Strindberg. EEN ZONDERLINGE GESCHIE DENIS IN DUSSELDORF. MAN WIL HET LIJK VAN ZIJN VKoJW NIET AFSTAAN. De politie te Dusseldorf heeft een onge wone ontdekking gedaan in het huis van een firmant van een groot Italiaansch im porthuis te Dusseldorf. De firma voert Ita- liaansehe wijnen in en is reeds jaren te Dusseldorf gevestigd. De betrokken firmant, een Italiaan, heeft bovendien een wijnhan del te Milaan, is jurist en als zoodanig rechtskundig adviseur van het Italiaansche consulaat-generaal, terwijl hij ook somwij len te Milaan zijn rechtspractijk uitoefent. De Italiaan leefde in een zeer gelukkig hu welijk, tot zijn vrouw verleden jaar over leed. De diepbedroefde echtgenoot kreeg een idee-fixe, dat hij zich zijn vrouw niet door den dood behoefde te laten ontnemen. Het lijk werd naar Italië gezonden en werd daar door een operatieve behandeling en een bewerking met sublimaat en formaline geconserveerd. Ongeveer vier weken gele den werd het lijk naar Dusseldorf terugge zonden. In een zinken kist, waaromheen een eikenhouten kist was gebouwd, werd het stoffelijk overschot van de vrouw in een ap partement in de woning van den echtge noot opgesteld. Ter hoogte van het hoofd was in de beide kisten vensterglas aange bracht, waardoor de man eiken dag het in derdaad zeer weinig veranderde gelaat van zijn overleden vrouw kon gadeslaan. Na eenige weken begon het personeel de voortdurende aanwezigheid van het lijk echter te beangstigen. Het verhaal werd verder verteld en kwam weldra de politie ter oore, die een onderzoek instelde en op grond van de Begrafeniswet eischte, dat het lijk ter aarde besteld zou worden. De Ita liaan weigerde hieraan te voldoen. De poli- tie-autoriteiten gaven hem nog vier dagen den tijd. Deze termijn loopt heden af. Mocht de man niet toegeven, dan zal de politie de ter aardebestelling gelasten. RENTE VAN STAATS- LEENINGEN TE HOOG? Het Eerste-Kamerlid, de heer Van Lan- schot. heeft tot den minister van Financiën de schriftelijke vragen gericht: Acht de regeering in verband met den huidigen lagen rentestand en mede gelet op de in de Eerste Kamer ter zake gehou den gedachtewisseling, bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting van 1930, termen aanwezig om aflossing c.q. conversie in overweging te nemen van som mige der hooger rentende staatsleeningen, fo.y. van de 5 pet leening 19182 Een treffende plechtigheid. Het stoffelijk overschot wordt in de groeve neergelaten. Onder zeer groote belangstelling had Vrij dagmiddag op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Mr. J. D. Pasteur, ïn leven President der Arrondissements- Rechtbank alhier en o.m. Commissaris onzer Vennootschap. Tal van bloemstukken en kransen dekten de baar, waaronder er waren van het perso neel van het Gerechtsgebouw, de deurwaar ders, de Directie van Haarlem's Dagblad en den Ring Haarlem van de Broederschap der Notarissen in Nederland. Onder de aanwezigen waren Mr. G. Sluis, Vice-President der Arr. Rechtbank; Mr. Tj Dijkstra, Griffier; Mr. A. W. baron Sloet, substituut-griffier; Mrs. Th. Maassen en A. V. J. Vrijberghe de Coningh, rechters; Mrs. L. V. Hoog en W. F. C. C. Pijnacker Hordijk, plaatsvervangende rechters; Mr. L. H. Roe- ters van Lennep, Officier van Justitie en Mr. W. M. Paardekooper Overman, substituut-of ficier, allen van de Haarlemsche Rechtbank. Voorts de oud-vicepresidenten dier Rechtbank Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen en Mr. W. H. van Nes van Meerkerk. Verder tal van leden der Haarlemsche balie, onder wie Mr. A. H. J. Merens, Deken en Mr. Dr. W. P. Vis, waarnemend Deken der Orde van Advocaten; Mrs. W. G. Del Baere en P. H. F. Bijl de Vroe, Kantonrechters te Haar lem; Mr. M. C. van der Burg. Ambtenaar van het O.M. bij hét Kantongerecht; Mr. H. Haga, oud-rechter in de Haarlemsche Rechtbank, thans rechter te 's-Gravenhage; Mr. J. H. Smits, oud-rechter-plaatsvervanger te Haar lem, thans rechter te Arnhem; Mr. J. L. M. Meckmann, rechter ïn de Arrondissements Rechtbank te Amsterdam; vele leden van het personeel der griffies van Rechtbank en Kan tongerecht, deurwaarders en oud-deurwaar ders. Het College van Regenten over de Straf gevangenis te Haarlem vertegenwoordigd door Jhr. C. J. A. Reigersman, den heer F. G. E.Bolomeij en Mr. F. A. Davidson; de Kamer van Toezicht op de Notarissen en candidaat- notarissen door de heeren J. H. A. Evers en de notarissen R. C. A. van Cranenburgh (die ook den Ring Haarlem der Broederschap van Notarissen vertegenwoordigde) en H. J. J. Ver- hoeff (te Avenhorn); het gemeentebestuur door Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. waar nemend burgemeester en Mr. Th. A. Wesstra, gemeente-secretaris; de afd. Haarlem van de Vereeniging tot bestrijding van den Woeker door Mr. P. E. Barbas en den heer W. Ch. van Daalen; het bestuur van de Sociëteit „Trou moet Blijcken" door de heeren Vincent Loos- jes, C. D. van der Vliet, Jhr. F. W. Van Sty- rum en Mr. A. J. Enschedé. Voorts merkten wij op de heeren; P. W. Peereboom, Directeur van Haarlem's Dagblad; H. D. Tjeenk Willink en H. M. van Bemmelen, commissarissen van onze vennootschap; W. P. J. Overmeer, secretaris van den Reclassee- ringsraad; E. Cousijn, oud-Directeur der Strafgevangenis; D. Silakus, Directeur van het Huis van Bewaring: E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie; Jhr. O. van Lennep; E. H. Krelage, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken; J. M. C. Hoog, J. C. Tadema. In de aula werd door veschillenden der aan wezigen het woord gevoerd. Mr. G. Sluis, vice-president van de Recht bank, gaf uiting aan de gevoelens van droe fenis en rouw van de Haarlemsche Recht bank, nu de bekwame en tactvolle president is heengegaan, die zich bovendien met zijn grooten werklust en nauwgezetheid, in zoo- veie andere colleges, als het College van Re genten over de Strafgevangenis en den Re-, classeeringsraad, nuttig heeft gemaakt. Als een tragische bijzonderheid deelde spr. mede, dat Mr. Pasteur hem in zijn laatste ziekte nog ontboden had om zaken, de Recht bank betreffende, met hem te bespreken. Toen spr. kwam. was de President echter niet meer in staat, die zaken te behandelen. Mr. Pasteur had voortreffelijke eigenschap pen als mensch: hij werd gekenmerkt door eenvoud, beminnelijkheid in den omgang; hij was eerlijk, oprecht, trouw en fijngevoelig En voor de jongeren was hij altijd een vader lijk vriend. Heel de Haarlemsche Rechtbank en dit moge een bemoedigende gedachte voor de zwaargetroffen weduwe zijn betreurt het heengaan van Mr. Pasteur diep en zal de herinnering aan hem bewaren als aan een be minnelijk humaan, bekwaam en rechtvaardig president. Mr. Tj. Dijkstra, Griffier der Rechtbank, sprak namens de Griffie en haar personeel. „Mr. Pasteur", aldus spr. „was er altijd op uit, iets aan anderen mee te deelen van zijn heerlijke, zonnige natuur". De drang daartoe kwam hem rechtstreeks uit het hart. Zy'n nagedachtenis zal ook bij de Griffie in hooge eer worden gehouden. Mr. L. H. Roeters van Lennep herinnerde er aan, hoe de overledene, in het College van Re genten over de Strafgevangenis een vraagbaak was voor zijn medeleden; in moeilijke geval len was Mr. Pastern- een betrouwbare gids. Hij had een scherpen blik op menschen en wist het kaf van het koren te scheiden. „Wij zullen u missen als vriend en als mensch", zoo eindigde spr. „en brengen u een laatsten groet". Namens de Kamer van Toezicht op de Notarissen en candidaat-notarissen prees Mr. W. G. Del Baere de groote werkkracht en plichtsbetrachting, door Mr. Pasteur ook in dit college aan den dag gelegd. Hij was een map van kennis en bezadigd oordeel, recht vaardigheidszin en waarheidsliefde, oprech ten eenvoud en gezonden zin voor humor. „Bovenal zijn wij u erkentelijk," aldus spr., „voor de vriendschap, ons zoovele jaren ge schonken". Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. sprekende namens het gemeentebestuur, zeide dat de gemeente Haarlem bij het overlijden van Mr. Pasteur weder een van haar beste burgers uit haar midden heeft zich verdwij nen. De overleden president, die slechts vrien den achterlaat, zal bij de gansche gemeente Haarlem in gezegend aandenken blijven. In den Reclasseeringsraad heeftspr. lang samengewerkt met dezen voortreffelijken magistraat, die zulke verstandige adviezen gaf en menigmaal den goeden weg wist te wijzen. Van Mr. Pasteur kan getuigd worden: „Fuit homo frugi" (Hij was een rechtschapen mensch). Mr. A. H. J. Merens, Deken der Orde van Advocaten, zeide dat de Balie het verscheiden van Mr. Pasteur voelt als een groot leed. Tus- schen hem en de Balie bestond een vriend schappelijke en hartelijke verstandhouding. Mr. Pasteur begreep de belangen van de Ba lie. Bovendien was hij door en door lid van de maatschappij, waarin hij een belangrijke plaats heeft ingenomen. De overledene was in den zuiveren zin van het woord: advocatus. Hij boezemde dadelijk vertrouwen in; men gevoelde dat men hulp en steun van hem kon verwachten. Voor de Balie is hij geweest een zeer bijzonder magistraat en mensch. „De Balie brengt u, Mr. Pasteur, een laatste groet, vol eerbied en dankbaarheid". De heer Vincent Loosjes herinnerde aan de spheer van gezelligheid en opgewektheid, die de overledene in de Sociëteit „Trou moet Blijcken" wist te scheppen. Zijn opgwektheid en geestigheid werden daar zeer gewaardeerd en de nagedachtenis van Mr. Pasteur, die de functies eerst van Vaandrig, later van Prins, ïn het bestuur heeft vervuld, zal ook in dezen kring steeds in de allergrootste eere gehouden worden. Mr. P. E, Barbas wees er op, hoe het doel van de Vereeniging tot bestrijding van den Woeker steeds de warme belangstelling van den overledene heeft gehad. Hij gaf altijd weldoordachte adviezen en was ook om zijn sympathieke persoonlijkheid zeer bemind. Zijn persoon en werk zullen in de vereeniging in dankbare herinnering blijven voortleven. Hierna legde een zeer oud vriend van den overledene, de ruim 80-jarigen heer Ch. J. Platerink Sr. een eenvoudig bloemstuk op de baar, onder het uitspreken van de woor den: „Rust zacht, edele, beste vriend". Vervolgens werd de kist grafwaarts ge dragen. Nadat de kist in de groeve was ge daald, strooiden de naaste familieleden en vele vrienden bloemen in het graf, waarna een neef van den overledene, ae heer Bijle- veld, namens de familie allen dankte voor de laatste eer, aan den overledene bewezen. Hiermede was de treffende plechtigheid ge ëindigd. Daniel Stem: Geen geheimen worden goed beicaard dan die bij welke de ijdelheid de wacht houdt. Vroeger waren Amazonen Een strijdlustig vrouwenras, Iets dat toenmaals voor de vrouwen Nog iets zeer bijzonders was. 't Grieksche schip dat Amazon heet, Denkend aan dien ouden faam. Voelde blijkbaar zich in Velsen Iets verschuldigd aan haar naam, En zij ramde onnadenkend Onze arme spoorwegbrug, Deze wierp haar onmeedoogend Met een bloedend hoofd terug. Maar intusschen, en geen wonder, Wat de brug toch zeer ontzet Door die ongewone houding Zoo onvrouwelijk en onnet. Ongeduld mag vrouwelijk wezen, Maar zoo'n onverwachte duw Vond de kalme brug in Velsen, Zacht gezegd, ontzettend ruw. Ik begrijp dat door den spoorweg Om vergoeding wordt gevraagd, En dat schepen met vertraging, Zich ook zeer hebben beklaagd. Nu, zij kunnen rustig wezen, Er zijn rechters in ons land. Want „de Amazon moet dokken" Las ik gister in de krant. P. GASUS. DE AANGEVAREN SPOORBRUG. Dinsdag proefdraaien. Onze Velsensche correspondent meldt; Met het herstellen van de beschadigde spoorbrug wordt flink voortgang gemaakt. Reeds Vrijdag was de brug op haar goede plaats geschoven, zoodat met het monteeren der beschadigde deelen kon worden begon nen. De „koning" is reeds gesteld en behoeft nog slechts te worden verankerd en inge metseld. terwijl de ontwrichte as met het kleine kamwiel vermoedelijk heden gemon teerd zal worden. Vermoedelijk zal reeds a.s. Dinsdag proef gedraaid kunnen worden. Dit beteekent ech ter niet, dat het treinverkeer dan reeds over de brug kan worden geleid, daar ook de brug zelf nog de noodlge herstellingen behoeft. Verder zal nog moeten blijken o fde ijzercon structie van de brug niet door de botsing is ontwricht. De autobusdienst der Spoorwegen. Ten gerieve van den door de Directie der Spoorwegen ingestelden autobusdienst Velsen- Beverwijk v.v. is voor het bewerkstellingen van een spoedigen overtocht over het Noord zeekanaal de kleine pont In de vaart ge bracht. Deze vervoert dus alleen de bussen van dezen dienst. Dit is geen overdadige weelde daar de drukte de laatste dagen weer enorm is. Vooral Vrijdagavond vertoonde zich weer de bekende eindelooze files. De Amazone. De Amazone, het stoomschip dat de aari- varing veroorzaakte, is Vrijdag naar Amster dam gesleept en zal door de Amsterdamsche Droogdok Mij. worden gerepareerd. HET ZOEKEN NAAR VAN LEAR BLACK OPGEGEVEN. Het zoeken naar het lijk van den heer Van Lear Black is, naar de Engelsche bla den melden, opgegeven. Zijn nalatenschap wordt volgens een Reuterbericht uit Balti more geschat op tusschen de 36 en 96 mil- lioen gulden. DE „GRAF ZEPPELIN" OP SCHIPHOL? Het luchtschip „Graf Zeppelin" zal, volgens „De Nieuwsbron", vermoedelijk binnenkort naar Nederland komen en voor het eerst in ons land landen, en wel op Schiphol op 6 September. De minister van Waterstaat heeft tegen een landing geen bezwaar, nader overleg wordt echter nog gepleegd met het gemeentebestuur van Amsterdam. De bedoeling zou zijn, dat het luchtschip met behulp van touwen door 150 soldaten eenigen tijd op den grond zou worden ge houden, zoodat dc post in- en uitgeladen kan worden, en passagiers kunnen uitstappen. Een landingsmast is er niet op Schiphol. Het Hbld. verneemt nog, dat het luchtschip zoo het naar Holland kom. over Scheveningen zal varen, waar het Internationale Lucht vaartcongres op 6 September een maaltijd houdt. DE OUD-GEPENSIONNEERDEN BIJ DE SPOORWEGEN. Naar gemeld wordt, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen ook op de oud- gepensionneerden van de Spoorwegen van toepassing verklaard de regeling die voor de oud-gepensionneerden van het Rijk van kracht is geworden door den Alg. Maatre gel van Bestuur, van 22 Juli J.1, Het Belangrijkste Teraardebestelling Mr. J. D. Pasteur, (le blad, le pag.V De lijken gevonden van Andrei, Fraenkel cn Strindberg, de mannen die in 1S97 met een ballon naar het Noordpoolgebied vlogen. (le blad, le pag.); Het vergaan van de .Jslandcr". (le blad, le pag.)! Een overval van het PA.S. tc Amsterdam. (le blad, le pag.)] ARTIKELEN Een oude vraag beantwoord Het lijk van den Poolreiziger Andreé na 33 jaar gevonden. (le blad. 2e pag.). Aga: Zonder geld door Zuld-Italië (6). (4e blad, le pag.), W. S.: Het zout embleem van trouw. (4e blad, le pag.X P. J. Zürcher: Uit vergeelde Paparassen. Uit de geschiedenis van Ned.-Indië). (4e blad, 2e pag.) Een Controleur B. B.: Uit de kronieken van Poetoes Siban. (4e blad, 2e pag.). Weensche Brief: Keizer Franz Jozef. (4e blad, 3e pag.7, Biographicën In een notedop: Nietzsche. (4e blad, 3e pag.) Henry A. Th. LesturgeonDe zaak Hartmann. (3e blad, le pag.) (Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het le blad). ERNSTIG VLIEGONGELUK. 10 DOODEN. PRAAG. 22 Aug. Als gevolg van een ongeluk met een vliegtuig van den Cecho- slowaakschen Aero-Lloyd zijn negen passa giers en de bestuurder gedood, terwijl de andere drie Inzittenden werden gewond. Het vliegtuig was van Praag via Brunn op weg naar Presburg, toen het boven Friedrlchsdorf nabij Iglau in brand ge raakte, waarschijnlijk doordat het vliegtuig in een onweersbui was terecht gekomen. Het vliegtuig stortte neer en vier personen werden op slag gedood, terwijl van de zwaar gewonden er nog vijf na opneming ln het ziekenhuis zijn overleden, aldus de Tel. De machine deed sedert het voorjaar 1929 dienst en bood plaats aan 14 passagiers en een bemanning van twee koppen. HET VERGAAN VAN DE „ISLANDER". 8 SLACHTOFFERS? Volgens de politie te Fowey, aan de kust van Cornwall, waar Woensdagavond het 22 ton metende motorjacht „Islander" tijdens een hevigen storm verging, zijn de lijken van twee kinderen aangespoeld,* die slechts ten deele gekleed waren, zoodat, men gelooft dat ze in de kajuit waren en zich aankleedden om naar dek te snellen. Er zouden dus in het geheel acht slachtof fers geweest zijn, aldus het Hbld. Het jacht trachtte voor den storm weg te schuilen toen het door zware zeeën op de rotsen geworpen werd. Een ooggetuige zag dat degenen die zich aan boord van het jacht bevonden kleeren in brand staken om daarmee noodseinen te geven. Twee kust wachters trachtten het jacht te naderen, toen zij een man van het jacht zagen dui ken; hij begon naar de kust te zwemmen, doch werd door de hooge zeeën teruggewor pen en verdween in de golven. Juist toen de reddingboot van Fowey ver scheen, geraakte het jacht in de branding, zoodat de reddingboot niets meer kon uit richten; in de branding zou ze zijn stukge slagen. Een paar mannen klauterden over de rot sen en kwamen zoodoende tot op nog geen tien M. van het jacht, zoodat men de kre ten der opvarenden kon hooren. Een hun ner wierp een touw naar het Jacht doch miste. Een tweede poging slaagde. Een man aan boord greep de lijn en maakte die aan den mast vast. Het andere einde werd aan de rotsen vastgebonden. De man trachtte langs de lijn naar de kust te komen, doch het touw schoot los van den mast en viel in het water. Pogingen om van boord een nieuw touw naar de kust te werpen, mis lukten daar de belde mannen op de rotsen het niet konden houden. Door een buitengewoon zware zee werd het jacht dat met den achtersteven op een rots was vastgeraakt, tenslotte geheel on derste boven geworpen. De opvarenden wer den in alle richtingen in zee geslingerd. De beide mannen zagen er voor hun oogen drlo verdrinken vóór zij hen konden berei ken. LONDEN. 22 Aug. (Draadl.) In de na bijheid van de plek. waar het motorjacht „Islander" gezonken is. Is vandaag een lijk aangespoeld, dat herkend ls als dat van den Lagerhulsafgovaardigde King. Een negen kilometer verder is een tweede lijk aange spoeld.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1