Raadsvergadering UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORTSCHE CAUSERIE HAARLEM'S DAGBLAD De financieele positie onzer gemeente is sedert jaren slecht. Wel niet zoo slecht als sommigen ons wel zouden willen doen ge- looven. maar toch is gunstige wijziging zeker noodzakelijk. Vurig was gehoopt, dat de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten uitkomst zou brengen, maar reeds thans staat wel vast, dat onze inwoners daarvan de eerste jaren nog wei nig zullen bemerken. Daarvoor zijn de uit komsten over de laatste jaren te slecht ge weest. Sloot de rekening 1928 met een tekort van niet minder dan 170,000; 1929 is nog slech ter. Het tekort is over dat jaar niet minder dan 180,000. Dat is in twee jaren niet minder dan on geveer 350.000, te kort in de gemeentekas. Men behoeft geen studie van het finan cieele vraagstuk en behoorlijk gemeentebe leid te maken, om te kunnen opmerken, dat het op deze manier niet kan doorgaan en dat aan dezen toestand een einde moet komen. Dat is natuurlijk gemakkelijker gezegd dan gedaan. Bij het vaststellen der begrooting 1930, stond ons gemeentebestuur voor de taak het tekort van 170.000 over 1928 weg te werken. Dat was niet gemakkelijk. Er zal vejjhxoede- lijk wel geen lid van den Raad den moed hebben gehad, om met het voorstel te komen, dat dit tekort ln één jaar gedekt moest wor den, laat staan, dat er een meerderheid voor een dusdanig voorstel zou zijn geweest. Aan neming van zoo'n voorstel zou niet anders beteekend hebben,.dan dat over 1930 de in komstenbelasting met ruim 50 pet. zou zijn verhoogd. Men heeft dus toen naar een an deren uitweg gezocht. Het is bekend, dat het denkbeeld in over weging is geweest voor dit tekort een geld- leening aan te gaan, welke in hoogstens 5 Jaar afgelost zou moetep, worden. Dit denk beeld is verworpen geworden. De raad be sloot nadat de heeren daarover in een ge- hem vergadering langdurig hadden beraad slaagd op de begrooting 1930 1/3 van het bedrag van 170.000 te brengen en hetzelf de te doen op de begrootingen 1931 en 1932. Om voor dit bedrag de gelden te vinden zijn toen de reserves van het gas- en water bedrijf aangesproken. Op deze wijze is toen de begrooting sluitend gemaakt. Het spreekt wel vanzelf, dat straks niet op dezelfde wijze de tekorten op de begroo ting gedekt kunnen worden. Hoe dat precies zal geschieden weten we niet. al hebben we uit de debatten in den raad begrepen, dat het verworpen denkbeeld van een leening weer ln overweging geno men is. Nu zouden onze lezers de vraag kunnen stellen: maar hoe zijn nu deze tekorten toch ieder jaar mogelijk, wordt er dan door ons gemeentebestuur maar raak geld uitgege ven? Het vorig jaar hebben we in 'deze rubriek freeds uitvoerig en gedocumenteerd deze vraag behandeld en er daaTbiJ op gewezen, dat het onbillijk zou zijn dit gemeentebe stuur dat verwijt te maken. De tekorten hebben namelijk weinig te maken met de samenstelling der begrootngen van de laat ste jaren. Ons gerrteentebestuur wordt namelijk af en toe verrast door een briefje van de Rijks administratie der Belastingen, in welk brief je dan wordt medegedeeld, dat er weer zoo veel duizend gulden op de ontvangsten zal worden ingehouden voor z.g. „kwade posten". Deze kwade posten dateeren dan niet uit de VELSEN RAADSVERGADERING. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 2 September 1930, des namid dags 7 uur. Agenda: 1. Besloten zitting. 2. Ingekomen stukken en mede deelingen. 3. Aanbieding van de begrooting voor 1931: i a. van de gemeente; b. van het grondbedrijf; c. van het gasbedrijf; d. van de waterleiding; e. van het bedrijf openbare werken; f. van het bedrijf relnlgings- en ont- smettingsdienst; g. van den ophaal- en stortingSdienst; h. van de burgerlijke instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon; x. van de Gezondheidscommissie; j. van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. 4. Loting ter vaststelling van de beide afdeelingen van den Gemeenteraad. 5. Benoeming vjm: a. vier tijdelijke leeraren aan de Handels avondschool; b. zes leden der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken; c. vijf leden der commissie voor gas en water; d. vier leden der commissie van by stand voor de financiën; e. vijf leden der commissie van bijstand voor onderwijszaken; f. vijf leden der commissie van voorberei ding voor de plaatselijke strafwetgeving, g. drie leden der commissie van bijstand voor Velserbeek en de plantsoenen; h drie leden en twee plaatsvervangende leden van de reclamecommissie Inzake ver gunningsrecht. 6. Wijziging van de verordening op ae heffing van leges ten behoeve der ge meente Velsen. 7. Verleenen van een Jaarlijksche subsi die aan het bestuur van het St.-Antonius- ziekenhuis te IJmulden voor den bouw en de exploitatie van een paviljoen voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. 8. Verhooging van het subsidie aan „He* Witte Kruis" voor de exploitatie van con- sultatiebureaux voor zuigelingen. 9 verleenexi van machtiging en toe staan van het noodige credict voor den bouw vaneen openbaar slachthuis. 10 Goedkeuring en machtiging tot uit voering van het plan voor den bouw van WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1930 moeten jongste jaren, maar zijn gelden die door de gemeente moeten worden terugbetaald over vroeger opgelegde aanslagen in de belastin gen, die veel en veel te hoog waren. In een onderhoud dat we toen mochten hebben met de Rijksautoriteiten werden ons geweldige bedragen genoemd, o.m. aan één persoon 70.000, hetgeen men dezen man te veel had laten betalen. De tekorten op de gemeenterekeningen over de laatste 34 jaren bedragen geza menlijk zeker 500.000. Reeds werd leder jaar bij het samenstellen der begrooting re kening gehouden met komende tegenvallers, maar telkens bleek weer, dat er te weinig daarvoor was gereserveerd. Het Is te begrijpen, dat de menschen die we hebben gekozen om onze gemeente te be sturen hierdoor voor zeer groote moeilijkhe den werden geplaatst, en dat het voor hen wel zeer onaangenaam moet zijn geweest telkens mede te werken de begrootingen zoo zuinig mogelijk samen te stellen; tegen hun zin allerlei wenschelijkheden op zijde te moeten schuiven en dan aan het einde van het jaar te moeten vernemen, dat er toch weer opnieuw een zeer groot tekort was te constateeren. Over 1929 is niet minder dan ruim 160.000 aan kwade posten ingehouden, terwijl over 1928 dit bedrag niet veel minder moet zijn geweest. De vraag mag nu worden gesteld; wanneer houden de inhoudingen van kwade posten, dat wil zeggen voor zulke abnormaal hooge bedragen, op en hoeveel staat ons nog te wachten. Zonder beantwoording van deze vraag zal het uiterst moeilijk zijn afdoende maatrege len te treffen, om uit de moeilijkheden te geraken. Natuurlijk heeft onze gemeente voordeel van de nieuwe wet, maar dat voor deel zal de eerste jaren zeker volledig weg vallen voor het verwerken der tekorten. Stel eens dat het geementebestuur zou be sluiten om voor de thans bekende tekorten ongeveer 300.000 een leening aan te gaan en dat van Gedeputeerde Staten daar op de goedkeuring zal worden verkregen. Dan zal zoo'n leening zeker in eenige jaren afgelost moeten worden. Laten we eens zeg gen; de leening moet in 5 jaar worden afge lost. Dan zou dit een oplossing kunnen zijn. Maar deze oplossing zou niets beteekenen indien nog eenige jaren de geweldige bedra gen aan kwade posten zouden blijven aan houden. In dit laatste geval zou de finan cieele toestand hopeloos worden en voorloo- pig ook blijven. Want niet alleen zou het af te lossen bedrag op de begrooting moeten worden gebracht, maar er zou ook weer dek king gezocht moeten worden voor de inmid dels ontstane nieuwe tekorten, waarvoor dan leenen zeker niet mogelijk zal zijn. Wil men dsu komen tot een goed financieel plan, dan zal er met eenige zekerheid moe ten kunnen worden vastgesteld niet alleen wat de tekorten over de laatste jaren zijn, maar ook in hoeverre er nog onaangename verrassingen te wachten zijn. We kunnen niet bevroeden hoe men er voor een 8 a 9 jaren terug toe gekomen is de veel te hooge aanslagen op te leggen. Hoewel men toen even ruimer in de geld middelen heeft gezeten is er niets gereser veerd voor tegenvallers. Hoe het ook zij en wie er ook voor de te hooge heffingen aansprakelijk gesteld zou den kunnen worden, het tegenwoordige ge meentebestuur heeft tot taak, de onaange name taak, naar de juiste oplossing te zoe ken. Hopen we slechts, dat daarnaar zoo ernstig mogelijk gestreefd zal worden. daarachter gelegen houten schuur te beper ken. Een groote hoeveelheid bloembollen heeft men bijtijds in veiligheid gesteld. De schade wordt door verzekering gedekt. Een eigenaardig incident deed zich nog bij den brand voor. Een tweetal ferme boeren jongens was door den brand dermate verhit, dat zij het juiste tijdstip gekomen achtten, een oude vee te uit te vechten. Het spreekt vanzelf, dat het talrijke publiek, dat bij den brand aanwezig was, in deze vechtpartij een afleiding vond. De gemeenteveldwachter bracht er echter spoedig een einde aan. TE VER IN ZEE GEWAAGD. DUITSCH ARBEIDER TE IJMUIDEN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag begaven zich twee Duit- schers, werkzaam op de stikstoffabriek, aan het Noorderstrand te IJmuiden te water. Beiden zwommen een eind zee in, doch een van hen keerde spoedig terug. De ander, de 28-jarige ongehuwde M. Bayersdorff, zwom naar het wrak van de Shonga en wilde van daar naar de pier zwemmen. Hij werd echter spoedig door den sterken stroom meegesleurd en verdronk. Op het bericht van het ongeval begaf zich de motorreddingsboot „Neeltje Jacoba" naar buiten. Men zag echter geen spoor van den ongelukkige. Men is daarop naar het lijk gaan dreggen, echter zonder resultaat. LIJK GEVONDEN. Het lijk van den jl. Maandag in het Noord zeekanaal verdronken dekknecht M. K. is den volgenden dag door de politie te Assen delft opgevischt. Het is naar Beverwijk over gebracht. HAARLEMMERMEER VEERTIGJARIG JUBILEUM. Over enkele dagen zal het 40 jaren gele den zijn dat de heer J. Woldendorp, directeur van de christelijke landbouwwintei-school te Hoofddoi-p, bij het bijzonder onderwijs werd benoemd. Ruim 9 jaren is de heer Woldendorp, die in 1921 uit Veendam naar hier kwam, aan de school te Hoofddorp werkzaam geweest. JUBILEUM A. JANSEN. Maandag 1 September as. zal de heer A. Jansen 30 jaren werkzaam zijn als brieven besteller, in dienst bij de posterijen, en tele grafie te Hoofddorp. In al die jaren is hij aan het postkantoor te Hoofddorp verbonden geweest. HILLEGOM ZWEMSPORT. De Hllegomsche Zwemvereeniging heeft voor de tweede maal de zwemwedstrijden uit geschreven, die eenige weken geleden door slecht weer niet konden doorgaan. Het zijn onderlinge wedstrijden, georgani seerd door den Haarlemschen Zwembond in de gemeente-zweminrichting alhier. Zij zul len nu gehouden worden op Zaterdagmiddag 6 September as. om 3 uur. WIJK AAN DUIN. DE HAGELSCHADE. Het bedi'ag, door de commissie van deskun digen als in de gemeente Wijk aan Zee en Duin door den hagelslag aan land- en tuin bouw toegebrachte schade was vastgesteld op 9.895.98. In de Dinsdagmiddag gehouden Raadsvergadering dezer gemeente werd door B. en W. voorgesteld, hiei-voor een bedrag van 1000 uit te trekken. Op voorstel van het Raadslid, den heer N. Tervoort werd echter In principe besloten, medewerking tot vergoeding der schade te verleenen. Over het bedrag wenschte de Raad zich nog niet xiit te spreken. BEVERWIJK. niet ln den zin, waarom indertijd de com missies in het leven zijn geroepen. Het kan echter zijn nut hebben, Ged. Staten te vra gen met den hier bestaanden toestand reke= ning te houden. De Voorzitter meende, dat men hier mede beter kan wachten. Overal in de pro; vincie is de commissie opgeheven. Men kan hier nog niet spreken van een crisis. De wethouder, de heer Steyn, lichtte toe, dat de commissie vpor de werkeloosheidsver; zekering blijft voortbestaan. Het gemeente bestuur zal niet stilzitten. Er zal voldoende voor allen gezorgd worden. Verder herinner de spr. eraan, dat de „crisis-commissie" in* der tijd in het leven is geroepen voor de crisis welke het gevolg was van een groot wereld gebeuren. Dit is thans niet meer het geval en daarom wordt ze ingetrokken. Dit wil ech ter niet zeggen, dat de werkloozen naar het Burgerlijk Armbestuur gezonden worden, zonder meer. Na eenige discussie werd het voorstel van B. en W. verworpen met 6 tegen 7 stem men. Het voorstel van den heer E ij k i n g werd hiermede aangenomen met 7 tegen 6 stem men. Verkoop van grond. B. en W. stelden voor, te verkoopen aan T. Winter een gedeelte grond, gelegen aan de Hendrik Burgerstraat, groot 7546 M2. tegen den prijs van f 6.50 per M2. De heer V i s s e r verklaarde zich tegen dat voorstel. Spreker had dien grond be stemd willen zien voor arbeiderswoningbouw. Thans blijkt het dat B. en W. aan particu lieren woningbouw de voorkeur geven. Spre ker betreurde het, dat de voorstellen inzake arbeiderswoningbouw in dezen raad steeds van de baan worden gewerkt. De heeren Eijking en Tromp onder; schreven de woorden van den heer Visser. Ook de heer Groot bracht bezwaren tegen het voorstel naar voren, waarna hij zeide, tegen het voorstel te zullen stemmen. Na een langdurige discussie kwam het voor stel ten slotte in stemming. Het werd aan; genomen met 4 stemmen tegen. Het praeadvies op het verzoek van H. van Driel (Kennemer Hotel) om medewerking voor het bekomen van een vergunning ex. art. 5 le lid der drankwet op welk verzoek B. en W. voorstellen niet in te gaan, werd na een bestrijding door den heer E ij k i n g, aan genomen, met de stem van den heer Eyldng tegen. Verhuren voetbalvelden. In behandeling kwam vervolgens het voor stel van B. en W. tot het verhuren van voet balvelden op het gemeentelijk sportter rein. De Voetbalvereeniging „De Kermemers" had verzocht voor het eerste j;aar een ver mindering toe te staan vn f 150 hetgeen B. en W. bereid zijn toe te staan. De heer Maters had bezwaren tegen een der artikelen in de overeenkomst met „De Kennemers", waarbij de gemeente aanspra kelijk wordt gesteld, indien het speelveld naar het oordeel van den K.N.V.B. niet in orde is. De heer S t e ij n, wethouder, zeide, dat het terreini aangelegd volgens de adviezen van den Bond. Dat het terrein nog niet in orde is, komt doordat het te laat is ingezaaid. De grondslag als voetbalterrein is goed ge legd. De heer de Groot wenschte eveneens schrapping van bedoeld artikel. De heer Maters stelde voor, het lid van art. 9 waarbij de gemeente aansprakelijk wordt gesteld voor nadeelige gevolgen van het niet in orde zijn van het terrein, te schrappen. De heer Groot vreesde, dat de K.N.V.B. als het bedoelde lid geschrapt mocht wor den niet op het contract in zal gaan. Het amendement-Maters werd verwor* pen. Het voortel van B. en W. werd daarna aangenomen met 4 stemmen tegen. Het voorstel inzake de tarieven voor het gebruik van gymnastieklokalen werd even eens aangenomen. DE KONINGIN LUISTERT NAAR INDIë. HERUITZENDING VAN EEN HULDE- BETOOGING. Een Aneta-telegram uit Batavia dd. 25 Augustus ineldt: De comïrussie voor de feestelijke viering van den 50sten verjaardag van H.M. de Koningin deelt mede, dat de regeering be richt heeft ontvangen van den minister van Koloniën, dat het de Koningin heeft behaagd de huldebetooging van Zaterdag e.k. op het sportterrein van de Pasar Gam bir uit te zenden door den technischen dienst van het bedrijf der telegrafie, op Het Loo aan te hooren tusschen 2 en 3 uur 's namiddags, Amsterdamschen tijd. Het Alg. Hbld. teekent hierbij aan: De uitzending, waarvan in bovenstaand bericht sprake is, geschiedt op de 16 M. golf. A.s. Zaterdagmiddag is de Hilversumsche zender in gebruik bij de V.A.R.A. Voor deze vereeniging zijn, naar ons bij informatie bij het bestuur bleek, geen tei-men aanwezig deze Indische uitzending her uit te zen den. Thans worden door den Kat-h. Radio Om roep pogingen aangewend om de feestelijk heden in Batavia her uit te zenden, over den Huizer zender. Waar zich hierbij echter verschillende technische moeilijkheden voordoen, is het nog niet geheel zeker, dat een en ander geschieden zal. UIT DE STAATSCOURANT. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Benoemd is tot leeraar aan de Rijks HB.S te Wageningen W. Kramer, thans leeraar aan het Chr. Lyceum te Almelo. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Benoemd is tot ambtenaar, toegevoegd aan mej. Joh. F. Beumer te 's-Gravenhage, insp. van het Nijverheidsonderwijs, mej. H. M. de Haas, te Amsterdam. ARBEIDSINSPECTIE. De adj.-insp. van den arbeid, ir. J. M. Kerk meyer te Utreclit, is met ing. van 1 Sept. as. toegevoegd aan den directeur-generaal van den Arbeid ter standplaats 's-Gravenhage. PARACHUTE-DEMONSTRATIE OP SCHIPHOL. Donderdagmiddag zal op het vliegveld Schiphol, ten overstaan van autoriteiten en pers een demonstratie worden gehouden met het Zweedsche gecombineerd automatisch en manuaal „Robur"-valscherm van den constructeur Carl Lundholm uit Stockholm. Door een expert der „Robur"-fabriek, den Duitscher Carl Schreiber, zal bij gunstige weersgesteldheid, een tweetal parachute sprongen worden uitgevoerd. DE RUBBERRESTRICTIE. OVERLEG TUSSCHEN DEN GOUVERNEUR VAN DE STRAITS EN DEN G.-G. V. D. seint uit Londen: Een communiqué van de „Rubber Growers Association" deelt mede, dat de plantersver- eeniging en andere publiekrectelijke licha men op Malakka het Engelsch-Nederland- sche voorstel inzake de rubber restrictie on dersteunen. Een deputatie dezer organisaties had een onderhoud met den gouverneur der Straits Settlements die mededeelde, dat hij den toestand van de rubbercultuur met den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië zal bespreken, tijdens zijn bezoek aan het eind der maand Augustus. Vertegenwoor digers van Ceylon hadden een onderhoud met het gouvernement. Dit zou het moeder land telegrafisch verwittigen van den stand van zaken en verklaarde zich bereid, om de wettelijke bepalingen die er op gerucht zijn om de rubberrestrictie te bevorderen, en te steunen. Er is een commissie benoemd, waarvan een van de voornaamste belanghebbenden bij de rubbercultuur voorzitter, die de ver schillende ontwerpen zal bestudeeren en den loop der gebeurtenissen met groote aan dacht zal volgen. BENZINETREIN CONTRA AUTO. ERNSTIGE AANRIJDING BIJ HOORN. Dinsdagmorgen is bij de Hulk onder de gemeente Hoorn een benzine motorwagen van den dienst ZaandamHooxm in botsing gekomen met een fruitwagen, die den onbe- waakten Qvervveg passeerde. De vrachtwagen, behoorende aan den heer Blom te Schel linkhout, werd eenige meters meegesleurd, waarna hij tegen den wallekant terecht kwam en geheel werd vernield» De spoor wagen werd ernstig beschadigd. De passa giers kregen geen letsel. De chauffeur van den auto werd licht gewond. De treinen had den 40 minuten vertraging. MOTORONGELUK TE NOORDWIJKERHOUT In den Ruygenhoek te Noordwijkerhout had Dinsdag een ernstig motorongeluk plaats. Bij een gevaarlijk kruispunt botste de motor rijder Sanders te Voorburg tegen een auto van een landbouwer. Met een versplinterd been is hij per ziekenauto naar een inrich ting te Leiden vervoerd. DE NEDERLAND-EXPRESS. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het s.s. „Koningin der Neder landen" zal Zaterdagmorgen 30 Augustus te 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Zondagmorgen 31 Augustus te 11 uur te Den Haag S.S.; 10.24 te Amsterdam (W.P.); 10.43 Amsterdam (C.S.) OVERDRACHT GROND H. Smolenaars, te Bloemendaal, heeft zich bereid vei-klaard aan de gemeente, met de bestemming voor openbaren weg. om niet in eigendom over te dragen, grond iTer Cleeff- straat, Veexxbergstraat en Veenbergolein) kad. bekend gemeente Schoten, sectie B no. 243 ged., groot pl.m. 3684 M2. Aanvaarding van dien grond voor de aan gegeven bestemming achten B, en W. in het belang der gemeente. De heer Smolenaars zal evenwel 21.500 moeten bijdragen in de kosten van het ma ken van openbare werken in dien gronde j een school' voor openbaar lager onderwijs op een terrein nabij de Ver Loren van The- maatlaan te Velsen. 11. Verleenen van machtiging en toe staan van het noodige crediet voor het aan leggen van wegen in het villapark „Velser beek" ten Noorden van de Ver Loren van Themaatlaan. 12. Wijziging van het raadsbesluit van 3 Juni 1930 no. 9 inzake verkoop van grond. 13. Verkoop van grond. 14. Verleenen van machtiging tot het ver huren van straatlantaarns voor het aan brengen van reclameborden. 15. Vaststelling van plan VIII tot herziee ning van het oorspronkelijk bij Raadsbe sluit van 15 Juli 1924, no. 3, vastgestelde uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen. 16. Praeadvies omtrent het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Christe lijk Nationaal Schoolonderwijs te VeLsen, om de benoodigde gelden uit de gemeente kas te verstrekken voor verandering van inrichting der onder zijn beheer staande P. Vermeulenschool te IJmuiden. 17. Verleenen van vergunning tot het dempen van een gedeelte beek. 18. Vaststelling eener verordening hou dende wijziging der verordening tot vast stelling van rooilijnen. BRAND IN EEN HOOIBERG. Dinsdagmiddag omstreeks 6 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in een hooi berg, staande nabij de boerderij van den heer J. T. Rutten aan den Boterweg in den Hof- geest. Spoedig stond de hooiberg, die om streeks 25 voer hooi bevatte, ln lichte laaie. De brandweer van Santpoort verscheen kort na het uitbreken van den brand met een motorbrandspuit. Zij kon echter niets uit richten, omdat in de naaste omgeving van den brand elk spoor van water ontbrak. Het begon er daardoor voor de op eenige Meters afstand van den brandenden hooiberg staan de boerderij leeltjk uit te zien. Met emmers water werd het riet nat gehouden, maar toen ruim vijf kwartier na het uitbreken van den brand de achter den hooiberg staande schuur eveneens in brand geraakte, begon het riet te schroeien, zoodat men er aan twij felde de boerderij te kunnen behouden. In middels was de brandweer uit IJmuiden met de automobielbrandspuit gearriveerd. Ten langen laatste slaagde men er in en wel Juist op het kritieke oogenblik. het vuur te kunnen bestrijden. Hiertoe was het noodig ongeveer 500 h 600 M. slang aan te koppelen. Aanvan kelijk was het niet meer, dan een modder- straal, die ln het vuur werd geworpen, doch later werd dit beter en kreeg men zelfs nog zooveel water, dat een tweede slang kon worden aangekoppeld. Hierdoor was het mo gelijk, den brand tot den hooiberg en de Nog geen opheffing der Raads commissie inzake «tcun aan uitgetrokken werkloozen. Belastingvoorstellen aangeno- men. Voorstel inzake Radio distributie komt Woensdag aan de orde. Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den bur gemeester. Aanwezig alle leden. Naar aanleiding van de ingediende gemeen terekening dienst 1929 kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om, ingevolge de aan schrijving van Gedeputeerde Staten, de Com missie tot steun aan uitgetrokken werkloozen op te heffen. Hierbij werd behandeld het adres van den Beverwijkschen Bestuurdersbond en den R.K. Volksbond, waarin verzocht werd, die maat» regelen te willen nemen, waardoor voor be; doelde categorie van werkloozen een zoo danige regeling wordt1 getroffen, dat voor hen een steunregeling in toepassing wordt gebracht tenminste gelijk aan die, welke door het bestaan der Commissie tot steun aan uit getrokken werkloozen thans voor hen geldend is. De heer Groot h,ad gehoopt dat B. en W. zouden reageeren op dit advies. Spr. meende, dat er geen sprake is van opheffing eener crisis. Het is nog niet zoo erg geweest als thans. Juist in het bedrijf, door B. en W. genoemd (de sigaren-industrie) is thans de halve werkweek ingevoerd. Ook in andere bedrijven dreigt een crisis. De Voorzitter antwoordde, dat de adressen eerst 25 Juli zijn ingekomen. Ze zijn nog niet door B. en W. behandeld. Ze kunnen echter heel goed afzonderlijk behandeld wor; den, hetgeen ook de bedoeling van B. en W- is. De heer Visser verzocht rekening te houden met de verzoeken in de adressen ge daan, opdat de werkloozen niet de dupe wor den van dezen maatregel. Feitelijk zouden de uitkeerlngen hooger moeten worden. De heer Eijking opperde het denkbeeld om Ged, Staten ln kennis te stellen van de hier heerschende crisis en aan dat college te verzoeken hun standpunt ten opzichte van Beverwijk te wijzigen. Spr. maakte hier een voorstel van. De heer Tromp ondersteunde dit.. De Voorzitter merkte op, dat Ged- Staten destijds inlichtingen hebben gevraagd B. en W. hebben toen geantwoord, dat hier geen crisis heerschte. De heer E k i n g wees er op, dat toen de nieuwe crisis nog niet bestond. De heer Groot steunde dit denkbeeld. Er is op het oogenblik hier geen crisis, althans Belastingvoorstellen. B. en W. deelden, naar aanleiding van een adres van de leden Groot en Visser, mede, dat zij aanhouding der voorstellen niet gewenscht achten. Zij achtten rangschikking der gemeente in de vierde klasse niet noodig. Het voorstel tot heffing van een progres= sieve heffing der personeele belasting op den grondslag-huurwaarde, alsmede het heffen van pi-ogressieve opcenten, achtte het College evenmin gewenscht. B. en W. ontraadden met klem de ingedien de voorstellen. De heer Groot verdedigde het door hem en den heer Visser ingediende voorstel. Spreker meende dat het gemeentebestuur in zijn taak is tekort geschoten, omdat het heeft nagelaten, tijdig genoeg maatregelen te nemen om de noodige gegevens te verkrijgen. De raadsleden hebben niet na kunnen gaan, hoe de toestand straks zal worden. De Voorzitter ontraadde het voorstel van genoemde leden. Het werd verworpen met 4 stemmen vóór. Hierna kwamen de voorstellen van B. en W. aan de orde. De heer Groot bestreed het voorstel, de gemeente wat betreft de gemeentefondsbe.- lasting in de tweede klasse te plaatsen. Het gevolg Is wel, dat de minderbedeelden een kleine ontlasting krijgen, ïxiaar het gevolg is ook, dat de beter gesitueerden een veel grootere ontlasting moeten opbrengen. De heer Maters bracht B. en W. hulde voor de duidelijke uiteenzetting. Spr. zeide zich met de voorstellen te kunnen vereeni gen. Hij had wel eenige bezwaren maar wilde daaromtrent geen voorstel doen. De heer Groot was van meeniixg, dat B, en W. wel terdege aan de kleine inkomsten hebben gedacht. De heer S e t ij n merkte op, dat gestreefd is naar vermindering over de geheele linie en wel het meest bij de kleine inkomens. Uitvoerig verdedigde deze spreker de voor stellen van B. en W. werden daarna aange nomen. De amendementen der heeren V i s- ser en Groot werden verworpen Het voorstel tot het ingebruik geven van gemeentegrond aan de Speeltuinvereenigtng Beverwijk, werd aangenomen. Radiodistributie. De Voorzitter stelde voor, de vergade. riixg wegens het late uur te schorsen en Woensdagavond voort te zetten ter behande ling van de voorstellen inzake de Radio distributie. Aldus werd bepaald. Nog werd besloten om een bedrag van f 300 uit te trekken ten behoeve van de Vereeniging „Koninginnedag" voor het ont; steken yan een vuurwerk, i De financieele positie onzer gemeente. Hoe de tekorten gedekt worden?

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10